جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: کتابشناسی تاریخ

 1. #1

  عضویت
  جنسیت بهمن ۱۳۹۲
  علاقه
  دین، کتاب، طبیعت
  نوشته
  25,327
  حضور
  66 روز 11 ساعت 39 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  34920

  راهنما کتابشناسی تاریخ
  آیندگان و روندگان  معرفی کتابهای «سفیر 7هزار روزه»، «آیندگان و روندگان» و کتاب «سیا در ایران».  کتابشناسی تاریخ


  «سفیر 7هزار روزه»
  کتاب «سفیر 7هزار روزه» مربوط به خاطرات سیدتقی درچه‌ای از مبارزان نهضت انقلاب در سال‌های قبل از انقلاب است که در آن شرح مبارزان و نامه‌های امام خمینی(ره) به علما و مبارزان ارایه شده است. این خاطرات توسط حسین روحانی صدر تدوین و از سوی سوره مهر به چاپ دوم رسیده است.
  حسین روحانی صدر تدوین‌کننده کتاب درباره این اثر گفت: «سفیر هفت هزار روزه» مربوط به خاطرات سید تقی درچه‌ای از مبارزین پیش از انقلاب است. مقام معظم رهبری در سال‌های 69 و70 از مبارزان انقلاب و دوستانشان خواستند که خاطرات خود را ثبت و ضبط کنند. بنابراین پس از سخنان رهبری، آقای درچه‌ای قبول کردند که خاطرات خودشان را بیان کنند.
  این نویسنده ادامه داد: ناگفته نماند که آقای درچه‌ای چه در مدرسه خان و مدرسه فیضیه و چه در زندان، با مقام معظم رهبری همراه رهبر انقلاب بوده‌اند و اگر آیت‌الله خامنه‌ای برای کاری به تهران می‌آمدند، مامن و پناهگاه ایشان منزل آقای درچه‌ای بود و اگر آقای درچه‌ای به مشهد می‌رفتند، منزل رهبری را به عنوان پناهگاه انتخاب می‌کردند.
  روحانی صدر گفت: البته قبل از ثبت این خاطرات ایشان بخش‌هایی از خاطرات خودشان را در محافل مختلف بیان کرده بودند، ولی مطالب بیان شده به صورت مدون نبود. تا این‌که در دورانی که او سرطان داشت، خاطراتش توسط دفتر ادبیات انقلاب اسلامی حوزه هنری ثبت و ضبط شد. آقای فخرزاده مسئول دفتر تاریخ شفاهی، تدوین این خاطرات را به من پیشنهاد کرد و من به دلیل بکر بودن این خاطرات قبول کردم این کار را انجام دهم.
  وی افزود: بنابراین از سال 83 تدوین این خاطرات را شروع کردم و در این مدت هم با او معاشرت داشتم و هر بار که اشکال یا سوالی پیش می‌آمد به دیدن او می‌رفتم و آن‌ها را اصلاح می‌کردم. در سال 85 تدوین خاطرات آقای درچه تمام شد، ولی در سال‌های بعد هر بار که مورد تازه‌ای پیدا می‌کردم به این خاطرات می‌افزودم.
  این نویسنده در مورد عنوان کتاب گفت: وقتی شروع به تدوین خاطرات آقای درچه‌ای کردم، دیدم هرچه می‌گوید با مجموعه «هفت هزار روز تاریخ ایران و انقلاب اسلامی» شباهت دارد، بنابراین بهترین عنوانی که به ذهنم رسید همین عنوان «سفیر 7 هزار روزه» بود.
  روحانی صدر همچنین اضافه کرد: البته باید بگویم که ایشان از 17 سالگی یعنی از سال 1336 تا پیروزی انقلاب اسلامی نامه‌های امام خمینی به علما، مبارزین و بر عکس را منتقل می‌کردند. لذا ایشان به عنوان معتمد امام، علما و مبارزین انقلاب مطرح بودند.
  کتاب «سفیر هفت هزار روزه» خاطرات سید تقی موسوی درچه‌ای، تولید دفتر ادبیات انقلاب اسلامی است که انتشارات سوره مهر، آن را در 708 صفحه منتشر کرده است.
  «آیندگان و روندگان»
  کتاب «آیندگان و روندگان» از مجموعه تاریخ شفاهی و تصویری ایران در عصر پهلوی دوم و سومین جلد آن است و گفت‌وگو با داریوش همایون از رجال سیاسی رژیم پهلوی و موسس روزنامه آیندگان را شامل می‌شود.
  «حکمت و سیاست»، «فرماندهی و نافرمانی»، «آیندگان و روندگان» و «امنیت و اقتصاد» عنوان چهار جلد نخست از مجموعه تاریخ شفاهی و تصویری ایران در عصر پهلوی دوم است.
  مجموعه پژوهش‌هایی همچون پروژه تاریخ شفاهی ایران در عصر پهلوی دوم را می‌توان پاره‌ای از فرهنگ اسلامی و ایرانی در طول تاریخ دانست که در آن نه تنها سخنان مخالفان همواره شنیده شده بلکه به گونه‌ای در تاریخ نیز مانده است. در این میراث درخشان اسلامی، حق داوری به جای گزینش‌گران به رهگذران و مخاطبان تاریخ سپرده شده است تا آنان سره‌ها را از ناسره‌ها جدا سازند. پس این سنت‌ها و عبرت‌های تاریخی‌اند که نقدها را عیار می‌گیرند نه واهمه از نقل‌ها و روایت‌های تاریخی بر این پایه.
  در این پروژه باب نقد بخش مهمی از تاریخ معاصر ایران گشوده شد تا جامعه امروز ما بتواند در پرتوی آن فهم تاریخی، توان خویش را از این‌که چرا رژیم پهلوی در برابر انقلاب مردم ایران فروپاشید و چرا باید فرومی‌پاشید، درک کند.
  این مجموعه 50 جلدی که در حال حاضر چهار جلد آن منتشر شده، مجموعه‌ای از ده‌ها گفت‌وگوی پژوهشی با تصمیم‌سازان و بازیگران اصلی پهلوی دوم است که با حمایت سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، کتابخانه مجلس، کتابخانه کنگره، سیمای جمهوری اسلامی و به سرپرستی حسین دهباشی تولید شده است.
  کتاب «آیندگان و روندگان» سومین جلد از مجموعه چهارجلدی تاریخ شفاهی ایران در عصر پهلوی دوم است که دربرگیرنده خاطرات دکتر داریوش همایون از فعالان سیاسی رژیم پهلوی با سمت‌هایی همچون وزیر اطلاعات و جهانگردی، دبیر حزب مشروطه ایران و بنیانگذار روزنامه آیندگان است.
  گفت‌وگو با داریوش همایون درسال 1387 در ژنو سوئیس، روایت دست اولی از مشاهدات وی در مباحثی همچون تحولات دوره رضاشاه، نهضت ملی نفت و نخست وزیری دکتر محمد مصدق، کودتای 28 مرداد، تشکیل و حضور در احزاب سیاسی، فعالیت‌های روزنامه‌نگاری تاسیس سندیکای نویسندگان و خبرنگاران، دربار سلطنتی و حواشی آن، تاسیس احزاب رستاخیز و سومکا، وزارت اطلاعات و جهانگردی روزهای انقلاب و فروپاشی حکومت پادشاهی و... است.
  داریوش همایون (1307 تهران- 1389 ژنو)، دوره‌ای متنوع و طولانی از فعالیت سیاسی از جمله عضویت در حزب پان ایرانیسم، حزب ملت ایران ملت، حزب سوسیالیست ملی کارگران (سومکا) و قائم مقامی حزب رستاخیز را در کارنامه خود دارد. وی همچنین سردبیری سرویس خارجی روزنامه اطلاعات و تاسیس روزنامه آیندگان و سمت وزیر اطلاعات و جهانگردی را در سوابق خود دارد.
  چاپ نخست کتاب «آیندگان و روندگان» در 495 صفحه، رقعی، جلد سخت همراه با نمایه، اسناد و چکیده انگلیسی با بهای 33 هزار تومان توسط سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران منتشر شده است.

  « سیا در ایران»
  کتاب« سیا در ایران» ترجمه نعمت الله عاملی از سوی انتشارات مرکز اسناد انقلاب اسلامی منتشر شد.
  کتاب«سیا در ایران» حاوی اسناد كودتای 28 مرداد است كه متن اصلی آن توسط دكتر دونالد ویلبر نگارش یافته و با ویرایش كریستوفر پتریك از سوی انتشارات «امریكن فری پرس» منتشر شده است. گزارش اصلی سیا، شامل ده فصل، پنج ضمیمه و یك چكیده است كه ویراستار سه ضمیمه‌ی كوتاه دیگر با عناوین «برادران رشیدیان، نزاع بر سرِ نفت ایران و مداخله‌ی بریتانیا در ایران» را برای ارائه‌ی اطلاعات بیشتر به مخاطبان به متن افزوده است. مطالعه‌ی اسناد این كتاب جزئیات تكان‌دهنده‌ای را از جنایات سازمان‌های جاسوسی انگلستان و آمریكا در طراحی و اجرای كودتای ننگین 28 مرداد برملا می‌کند.
  در قسمت هایی از مقدمه این کتاب چنین می خوانیم:
  «دوره‌ی ملی‌شدن صنعت نفت و متعاقب آن كودتای آمریكایی ـ انگلیسی 28 مرداد، یكی از مهم‌ترین و تأثیرگذارترین دوران تاریخ معاصر ایران به شمار می‌آید. این كودتا نه تنها ثمره‌ی سال‌ها تلاش و مجاهدت ملت ایران برای كسب آزادی و استقلال را از بین برد، بلكه چشم‌انداز آینده‌ی ایران را نیز تا چند دهه تیره و تار ساخت.
  دولت بریتانیا كه تا نیمه‌ی قرن بیستم حاكمیت تقریباً مطلقی بر منابع نفتی ایران داشت ناگهان با بیداری و فریاد اعتراض ملت ایران مواجه شد كه ثمره‌ی این بیداری و مجاهدت در تصویب قانون ملی‌شدن صنعت نفت تجلی یافت. این قانون كه پایانی بر انحصار نفتی انگلیس در ایران به شمار می‌رفت شوك سنگینی به دولت بریتانیا وارد كرد. آنها حاضر به پذیرش شرایط جدید نبودند و با تأكید بر تداوم اجرای قرارداد 1933، تلاش‌های دیپلماتیك خود را آغاز كردند كه البته این تلاش‌ها نیز راه به جایی نبرد. با شكست تلاش‌های دیپلماتیك آنها به این نتیجه رسیدند كه برای دستیابی مجدد به منابع نفتی ایران راهی جز براندازی دولت مصدق نیست. از سوی دیگر، آمریكا نیز كه از انحصار نفتی انگلیس در ایران ناخرسند بود به بهانه‌ی خطرِ به قدرت رسیدن كمونیست‌ها و سقوط ایران در پرده‌ی آهنین، اما اساساً به طمعِ به دست آوردن سهمی از نفت ایران با دولت بریتانیا همراه شد و هر دو به این نتیجه رسیدند كه بقاء دولت وقت ایران به مصلحت نیست و باید برای این منظور دست به اقدامی مشترك و قاطع بزنند.
  نتیجه‌ی مذاكرات نمایندگان سرویس‌های جاسوسی آمریكا و انگلیس، طراحی عملیاتی به نام عملیات آژاكس بود كه طی آن سیا و سرویس اطلاعات مخفی انگلیس با همكاری عواملِ داخلیِ خود در ایران توانستند دولت قانونی مصدق را ساقط نموده و سرلشگر زاهدی را كه عامل بیگانه بود به قدرت برسانند.»
  کتاب «سیا در ایران» در 212 صفحه با بهای 55000 ریال روانه بازار نشر شده است.


  منابع:
  ایبنا
  روابط عمومی سوره مهر
  روابط عمومی موسسه اسناد انقلاب اسلامی
  سلام دوستان

 2. #2

  عضویت
  جنسیت بهمن ۱۳۹۲
  علاقه
  دین، کتاب، طبیعت
  نوشته
  25,327
  حضور
  66 روز 11 ساعت 39 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  34920

  راهنما تاریخ حوادث و رجال دوره پهلوی
  معرفی کتابهای «تاریخ حوادث و رجال دوره پهلوی» و «ایران صفوی».

  «تاریخ حوادث و رجال دوره پهلوی»

  کتابشناسی تاریخ

  کتاب «تاریخ حوادث و رجال دوره پهلوی» برای آشنایی عموم افراد جامعه با مباحث تاریخی از سوی پژوهشکده باقر العلوم منتشر شد.
  تاریخ همه واقعیتها را در خود بازتاب می دهد، چه تلخ و چه شیرین، چه زشت و چه زیبا. مطالعه‎ی تاریخ، به عنوان «حوادث مهم گذشته‎ی انسان» است، که اگر با نگرشی عبرت‎آموز مورد توجه قرار گیرد، نقش مهمی در اصلاح حیات فردی و اجتماعی انسان‌ها خواهد داشت. قرآن كریم در آیات بسیاری مردم را به مطالعه‎ی زندگی اقوام گذشته دعوت کرده و در بخش مفصلی از آیات سرگذشت پیشینیان را بیان کرده است. در این كتاب ارزشمند و روایات پیشوایان دینی به جنبه‎ی عبرت آموزی و کسب تجربه از وقایع تاریخی اهمیت بسیار داده شده و اصولاً هدف از مطالعات تاریخی و سرگذشت پیشینیان همین امر بیان شده است. حضرت علی(ع) به منظور تشویق در جهت مطالعه و آشنایی با تاریخ در وصیتنامه‎ی خود به امام حسن(ع) به تأمل خویش در زندگی پیشینیان و سیر در اخبار و زندگی آنها اشاره دارد و این آگاهی و تجربه‎ی ارزشمند را برابر با یك عمر زندگی با پیشینیان قلمداد کرده است. آن حضرت در نامه‎ی خویش به مالك اشتر نیز با عنایت به پدیده‎ی زمان و عبرت در تاریخ بر شباهت تام میان گذشته و آینده تأكید دارد.
  با توجه به این بینش الهی اهمیت پژوهش و نگارش تاریخ هر چه بیشتر خودنمایی می ‌کند. تاریخ به عنوان معلم بزرگ انسان نه تنها می ‌تواند در جهت‎دهی زندگی حال و آینده‎ی انسان ‌ها نقش داشته باشد؛ بلكه معرفتی ارزشمند است كه می تواند در فهم و دریافت بسیاری از علوم و معارف مورد توجه قرار گیرد.
  بهره برداری شایسته از این آینه‎ی تمام‎نمای زندگی بشری و تجربه‎ی رایگان كه در اختیار بشر و جامعه ‌ی بشری قرار می ‌دهد، توشه‎ی راهی است كه می‌تواند راه پر فراز و نشیب آینده را روشن ساخته و انسان ها را در دست یابی به اهداف شایسته در زندگی یاری كند.
  بررسی روند فروپاشی حکومت پهلوی و عبرت آموزی از آن، مستلزم گزارش دقیق و غیر مغرضانه‌ی تاریخ این حکومت است. در این محدوده ی زمانی، شیوه‌ های استعمار از پیچیدگی خاصی برخوردار بوده و برای سرکوب ملت‌ها و جنبش‌ها، از تکنیک و ابزارهای پیشرفت‌ه ای استفاده کرده است.
  «ایران صفوی»

  کتابشناسی تاریخ

  «ایران صفوی؛ نوزایی امپراتوری ایران» به قلم اندرو جی نیومن با ترجمه عیسی عبدی از سوی بنگاه ترجمه و نشر کتاب پارسه منتشر شد.
  دوره صفوی که به لحاظ تاریخی در سال ۹۰۷ ق/ ۱۵۰۱ م و با تصرف تبریز به دست شاه اسماعیل آغاز شد و با سقوط به دست افغان ‌ها در سال ۱۱۳۵ ق/ ۱۷۲۲ م پایان گرفت، در نقطه عطف تاریخ میانه و تاریخ مدرن ایران جای می‌گیرد. اثر حاضر چارچوبی برای شناخت تاریخ ایران عصر صفویه ارائه می‌دهد. پادشاهی صفویه طولانی‌ترین دوران پادشاهی ایرانی پس از اسلام است که از زمان پیروزی اسلام و فتح ایران در سال ۷۱ ق/ ۶۴۰ م سابقه نداشت.
  پژوهشگرانی که مرز‌های جغرافیایی کشور مدرن ایران را در شکل کنونی و عادی‌اش می‌بینند، تعیین اولیه این مرز‌ها را از دوره صفویه می‌دانند و هرگونه تغییر در آن‌ها را در طول دوره، «نفع سرزمینی» یا «زیان سرزمینی» نام گذاشته‌اند. درواقع استفاده مکرر از عبارت «دولت» که برای مثال بر مرز‌های ثابت و شناخته شده بین‌المللی دلالت کند و دارای زبان مشترک و انحصار در قدرت مرکزی باشد هنوز مساله پیچیده‌ای است.
  نویسنده این کتاب با نگاه انتقادی به سایر پژوهش ‌هایی که درباره صفویه صورت گرفته، ضمن اشاره به تحولات سیاسی و اقتصادی، و درک ساختار قدرت و سیاست ‌های موفقیت آمیز برخی شا‌هان – از جمله سیاست‌های اقتصادی آن‌ها – در دوره صفوی، به اصول زیربنایی و اقتدارگرایی این حکومت پرداخته است. وی از همان آغاز، مهدویت‌باوری را در تاروپود قدرت و در بستر تاریخ سیاسی و اجتماعی تحلیل می‌کند. آنگاه در سیر تاریخ شا‌هان صفوی به گفتمان استعلایی صفویه که می‌کوشند با آن سایر فرق و نحله‌ها را با خود همراه کنند، اشاره می‌کند و آن را رمز ماندگاری و ثبات نسبی حکومت صفویه می‌داند.
  نیومن این روش حکومتی را در تاریخ فلات ایران دارای قدمت می‌داند و معتقد است داشتن روحیه همگرایی و تساهل در ساختار سیاسی دولت ‌های ایران در ذیل گفتمان استعلایی دربار از قرن ‌ها پیش از اسلام مشهود بوده است. برهمین اساس، شا‌هان صفویه با ترویج گفتمان فراگیر خود می‌کوشیدند با فرقه ‌های مشابه که ایدئولوژی موعودباورانه آن‌ها را برای ثبات و قدرت خویش خطرناک می‌دانستند، نوعی رابطه گفتمانی درجهت اقناع و همگرایی برقرار کنند و در صورت عدم سازش آن‌ها را سرکوب کنند.
  درباره نویسنده کتاب باید گفت که اندره جی. نیومن استاد مطالعات اسلامی دانشگاه ادینبورو اسکاتلند و دانش آموخته دکترای مطالعات اسلامی دانشگاه کالیفرنیاست. وی در حوزه‌های مختلفی از تاریخ اسلام به‌ویژه دوران شکل گیری تشیع و فقه امامی تا دوره صفوی صاحب اثر است و در کنار مطالعات اسلامی، در زمینه متون ادبیات فارسی و عربی فعالیت می‌کند. از او کتابی با نام «دوره شکل‌گیری تشیع دوازده امامی، گفتمان حدیثی میان قم و بغداد» هم ترجمه و منتشر شده است.
  فصل ‌های کتاب حاضر عبارت اند از: زمینه سازی و بنیانگزاری: اسماعیل اول، سازمان‌یابی و تثبیت پادشاهی شاه طهماسب، دومین جنگ داخلی، چالش ‌های بزرگ و پاسخ ‌های به‌یاد ماندنی (سلطنت شاه عباس اول)، دگرگونی ‌های دربار و ارمغان دوره آرامش (سلطنت شاه صفی)، شاه عباس دوم، رویارویی با مخالفان: سلطنت شاه سلیمان، گشایش یا شکست: پادشاهی سلطان حسین.
  شعر و سیاست، تاریخ ‌های کلیدی، تاریخ‌نامه‌‌های کلیدی و سیاحان، کتاب‌نامه و نمایه، بخش ‌های پایانی کتاب هستند.
  در بخشی از کتاب «ایران صفوی» که به «بحران معنوی در صحنه شهری» پرداخته شده، می‌خوانیم: «شاه عباس از گفتمان ‌های مخالف در قهوه‌خانه ‌های پایتخت که مورد حمایت هنرمندان، شاعران، موسیقی دانان، قصه سرایان و صوفیان بود، احساس نگرانی می‌کرد؛ از این‌رو روحانیان وابسته به دربار را برای نظارت بر فعالیت این میعادگاه ‌های هنری می‌فرستاد تا ضمن نظارت بر آن‌ها، هم اقامه نماز کنند و هم مواضع صحیح را به آن‌ها گوشزد نمایند. نشر و توزیع انواع کتاب ‌های دینی به زبان فارسی و مبانی مذهب شیعه دوازده امامی و مناسک آن که توسط علمای درباری از جمله شیخ ب‌هایی، میرداماد و شاگردانشان مانند محمدتقی مجلسی نگاشته می‌شد، گویای تلاش ‌ها و اقداماتی است که دربار و علمای وابسته برای تاثیر در گفتمان دینی عوام، در این دوره و شاید برای تضمین راست‌کیشی موردنظر دربار به عمل می‌آورده است.»
  بنگاه ترجمه و نشر کتاب پارسه، «ایران صفوی» (نوزایی امپراتوری ایران) نوشته اندرو جی. نیومن را با ترجمه عیسی عبدی در ۴۳۶ صفحه، با جلد گالینگور و با قیمت ۲۸۰۰۰ تومان به چاپ رسانده است. این کتاب در قالب مجموعه پژوهش ‌های نوین تاریخی منتشر شده است.  منابع:
  روابط عمومی پژوهشکده باقر العلوم
  مهر
  سلام دوستان

 3. #3

  عضویت
  جنسیت بهمن ۱۳۹۲
  علاقه
  دین، کتاب، طبیعت
  نوشته
  25,327
  حضور
  66 روز 11 ساعت 39 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  34920

  راهنما خیابانی هرگز نمرده است
  دوره‌ی مهم فعالیت و مبارزات خیابانی در مجلس شورای ملی صورت گرفت که مهم‌ترین فراز آن مخالفت با اولتیماتوم روسیه بود.

  کتابشناسی تاریخ
  نهضت آزادیستان و شهید شیخ محمد خیابانی


  مولف: سید‌ هادی خسرو‌شاهی
  ناشر: مرکز اسناد انقلاب اسلامی
  مشخصات ظاهری: 408 صفحه
  قیمت: 6500 تومان
  درباره‌ی کتاب:
  این کتاب برای جبران کمبود و برای ترسیم هدف و چگونگی مبارزات و زندگی سیاسی و ارزیابی قیام شیخ محمد خیابانی به نگارش در آمده است.
  حرکت‌های اصلاح‌گرایانه تاریخ معاصر ایران همواره به رهبری و هدایت علما و مراجع دینی به راه افتاده است. نهضت مشروطیت ایران از جمله این حرکت‌هاست.
  آذربایجان که از کانون‌های مهم هویت شیعی ایران به حساب می آید در حرکت عدالت‌خواهی مشروطه، مردم و علمای آن دیار همگام و هم‌قدم با سایر نواحی ایران حضور تاثیر گذاری داشتند.
  آذربایجان همچنان که در شکل‌گیری هویت عداتل‌خواهی در ایران، نقش مهمی داشته است در حفط و تداوم این هویت هم بیشترین تلاش و کشش را انجام داده و بر اساس این هویت ارزشی همواره در حرکت‌های ضد استبدادی- ضد استعماری پیشگام بوده‌است. دلایل متعددی وجود دارد که موجب شده است آذربایجان در دفاع از این هویت پیشگام باشد و مهم‌ترین عامل را می‌توان دین‌مداری و اعتقاد به آل بیت (ع) در میان مردم این سامان دانست.
  این کتاب برای جبران کمبود و برای ترسیم هدف و چگونگی مبارزات و زندگی سیاسی و ارزیابی قیام شیخ محمد خیابانی به نگارش در آمده است.

  زندگی و مبارزات شیخ خیابانی را – مانند دیگر رجال این دوران- به چند مقطع مشخص می‌توان تقسیم و دسته‌بندی کرد: دروه‌ی اول از ولادت تا قیام که به مبارزات محلی و اقدامات فرهنگی و آگاه‌یسازی توده مردم تا ورود به مجلس شورای ملی به عنوان مردم آذربایجان سپری شد.
  دوره‌ی مهم فعالیت و مبارزات خیابانی در مجلس شورای ملی صورت گرفت که مهم‌ترین فراز آن مخالفت با اولتیماتوم روسیه بود.
  شیخ محمد خیابانی حرکت خود را «نهضت آزادیستان» نامید و «حاج اسماعیلی امیرخیزی» عنوان می کند که شیخ محمد خیابانی در جهت مقابله با تغییر نام «آران»، ولایت جداشده از ایران توسط روس‌ها بر اساس قرارداد تحمیلی ترکمانچای که توسط مساواتی‌های «آذربایجان» نام نهاده شده بود، آزادیستان را مورد توجه استفاده قرار گرفت.
  از آنجایی که شیخ محمد خیابانی از چهره‌های معروف و نام‌آشنای آزادی‌خواهی در آذربایجان به شمار می‌رفت، شهادت ناجوامردانه‌ی وی توسط مخبر‌الدوله باعث بدنامی بیشتر گردید و مرثیه‌هایی در سوگ شیخ سروده شد.
  کتاب «نهضت آزادیستان و شیخ محمد خیابانی» در هشت فصل و چند پیوست تنظیم شده است.
  فصل اول: از ولادت تا نمایندگی مجلس شورای ملی، فصل دوم: بسته شدن مجلس شورای ملی، فصل سوم: قیام آزادیستان، فصل چهارم: داستان شهادت خیابانی، فصل پنجم: علل شکست نهضت آزادیستان، فصل ششم: افکار و اندیشه های بلند شهید خیابانی، فصل هفتم: کارنامهی‌ی فرهنگی و اجتماعی نهضت آزادیستان و فصل هشتم: گزیده‌ای از نطق‌های خیابانی.
  استاد سید هادی خسرو‌شاهی از جمله محققان و پژوهشگران نام‌آشنای مطالعات تاریخی و اسلامی است که در ثبت و تبیین تاریخچه‌ی مبارزات اسلامی تلاش قابل ستایشی داشته است.
  سلام دوستان

 4. #4

  عضویت
  جنسیت بهمن ۱۳۹۲
  علاقه
  دین، کتاب، طبیعت
  نوشته
  25,327
  حضور
  66 روز 11 ساعت 39 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  34920

  راهنما نبرد خونین در چزابه
  ارتش متجاوز عراق که پانزده ماه بعد از شروع جنگ بستان را از دست داده بود بار دیگر خواست تا مناطق آزاد شده را تصرف کند. به همین منظور صدام حسین خود شخصا در منطقه جنگی حضور یافت و فرماندهی عملیات را به عهده گرفت.

  کتابشناسی تاریخ
  تقویم تاریخ دفاع مقدس (نبرد خونین در چزابه- حوادث بهمن 1360) - جلد هجدهم


  تالیف: نبی کریمی و فرهاد بهروزی
  انتشارات مرکز اسناد انقلاب اسلامی
  نوبت چاپ: اول، بهار 1390
  قیمت جلد شومیز: 13000 تومان
  قیمت جلد گالینور: 14100 تومان
  معرفی کتاب:
  در حقیقت دفاع مقدس یکی از جلوه‌های بروز نیرو و توان انقلاب اسلامی است که ضمن مقاومت در مقابل متجاوز، پیام انقلاب اسلامی را نیز به گوش جهانیان رسانید.
  بهمن سال 1360 شاهد یکی از هولناک‌ترین پیکارهای رزمندگان اسلام با نیروهای بعثی بود؛ نبرد خونین در چزابه که یکی از نابرابرترین مصاف‌های قوای ایرانی با ارتش صدام بود.
  ارتش متجاوز عراق که پانزده ماه بعد از شروع جنگ بستان را از دست داده بود بار دیگر خواست تا مناطق آزاد شده را تصرف کند. به همین منظور صدام حسین خود شخصا در منطقه جنگی حضور یافت و فرماندهی عملیات را به عهده گرفت. شمار نیروهای عراقی در این عملیات بسیار زیاد بود؛ اما رزمندگان اسلام اجازه ندادند ادعای صدام جامه‌ی عمل بپوشد.
  فهرست این کتاب حوادث و رویدادهای یکم تا سی‌ام بهمن ماه سال 1360 را در بر‌می‌گیرد.
  بهمن سال 1360 شاهد یکی از هولناک‌ترین پیکارهای رزمندگان اسلام با نیروهای بعثی بود؛ نبرد خونین در چزابه که یکی از نابرابرترین مصاف‌های قوای ایرانی با ارتش صدام بود.

  با توجه به قرائن و شواده تک دشمن، نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایرانی طرح عملیات دفاعی ابوذر را در خرداد ماه 59 تهیه و به یگان‌های خود ابلاغ نمود و متعاقب آن در 30آبان ماه 59 با توجه به شرایط جدید به وجود آمده طرح عملیاتی بدر را صادر نمود. تدبیر به کار رفته در طرح این بود که این عملیات شامل دو قسمت کلی باشد: قسمت اول هدایت پدافند داخلی در مناطق آذربایجان غربی، کردستان و کرمانشاه به منظور پاکسازی عوامل مسلح و مزدور داخلی با لشکرهای 28، 64 و عناصر و یگان‌هایی از تیپ 23 نوهد، هوانیروز، لشکر 81 زرهی و سایر یگان‌های ارتش جمهوری اسلامی ایران با همراهی سپاهیان پاسدار، نیروهای عشایر و شبه‌نظامی مناطق. در قسمت دوم طرح هدایت عملیات منظرم علیه عراق با به کار بردن لشکر 16، 92،81،21 و 77 و سایر یگان‌ها ونیروهای پاسدار و مردمی منظور گردیده بود.
  اساس عملیات علیه نیروهای دشمن شامل: متوقف نمودن و سد کردن تعرض دشمن در مقدم‌ترین مواضع مناسب، سپس وارد کردن تلفات و خسارات عمده و جزئی همه‌جانبه از جناحین و عمق جبهه به سازمان رزمی و تدارکاتی دشمن به منظور تضعیف او در منطقه و کاهش توانیی‌های رزمی متجاوز با هدایت عملیات چریکی، حملات محدود شبانه و روزانه، جملات مداوم آتش توپخانه و بمباران‌های هوایی و در نهایت عملیات تعرضی در دزفول و توسعه‌ی آن در سایر مناطق به منظور انهدام و نابودی نیروهای دشمن در داخل کشور و در نتیجه آزاد کردن مناطق اشغالی و ترمیم خط مرز بین‌المللی ... بود.
  سلام دوستان

 5. #5

  عضویت
  جنسیت بهمن ۱۳۹۲
  علاقه
  دین، کتاب، طبیعت
  نوشته
  25,327
  حضور
  66 روز 11 ساعت 39 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  34920  کتابشناسی تاریخ

  «خاطرات مئیر عزری»
  خاطرات مئیر عزری اولین سفیر رژیم صهیونیستی در ایران به کوشش غلامرضا امامی منتشر شد.
  غلامرضا امامی در گفتگویی از انتشار کتاب خاطرات مئیر عزری اولین سفیر و نماینده رژیم صهیونیستی در ایران به کوشش خود خبر داد. امامی در این زمینه گفت: مئیر عزری متولد اصفهان و در یک خانواده یهودی بود. او پس از تاسیس حکومت صهیونیستی در سال ۱۹۵۰ میلادی به آنجا کوچ کرده و چندی بعد به ایران اعزام و نزدیک به ۲۰ سال سفیر این رژیم در حکومت محمدرضا پهلوی بود.
  به گفته امامی عزری نقش مهمی را در ارتقای روابط ایران و رژیم صهیونیستی در بین سال‌های ۱۹۵۸ تا ۱۹۷۵ میلادی داشت و همچنین از فعالین آژانس یهود در ایران به شمار رفته و نقش مهمی در تسهیل مهاجرت یهودیان ایران به سرزمین های اشغالی ایفا می‌کرد.
  این نویسنده و مترجم افزود: عزری در این کتاب از پیوندهای پیدا و پنهان دو حکومت صهیونیسی و پهلوی پرده برداری می‌کند. از گفتگوهایش با محمدرضا پهلوی و دیگر دولت مردان ایرانی و از سفرهای سیاست مداران دو کشور و نیز همکاری‌های سربسته امنیتی، سیاسی، نظامی، بازرگانی و فرهنگی آنها سخن می‌گوید و رازهایی سر به مهر و ناگفته در این زمینه را بازگو می‌کند.
  لازم به ذکر است نسخه اصلی این کتاب در سال ۲۰۰۱ با عنوان «مردمان در میان شما» و با مقدمه شیمون پرز در سرزمین‌های اشغالی منتشر شده است.
  این کتاب به کوشش غلامرضا امامی و از سوی نشر علم به قطع وزیری در ۹۷۰ صفحه همراه با اسناد و تصاویر بسیاری منتشر شده است.
  سلام دوستان

 6. #6

  عضویت
  جنسیت بهمن ۱۳۹۲
  علاقه
  دین، کتاب، طبیعت
  نوشته
  25,327
  حضور
  66 روز 11 ساعت 39 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  34920

  راهنما
  چند کتاب تاریخی


  سه کتاب تاریخی شامل «تاریخ جهان»، «تاریخ هنر نو» و «تاریخ خلیج فارس» منتشر شد.  کتابشناسی تاریخ

  کتاب «تاریخ جهان» نوشته فیلیپه فرناندس آرمستو با ترجمه شهربانو صارمی به چاپ رسیده است.
  این کتاب به مباحثی همچون: پس از یخبندان‌: مسکون شدن زمین‌، خروج از گل و لای: زراعت و گله‌داری پس از عصر یخبندان‌، دره‌های رودخانه‌ای بزرگ: تغییرات شتابان و دولت‌های در حال پیدایش‌، تمدن‌های متوالی: بلندپروازی و بی‌ثباتی، بازسازی جهان: بیداری‌ها‌، نوآوری‌های جدید‌ و حدود آن‌ها، مکتب‌های مهم‌، امپراتوری‌های بزرگ،‌ جهان پس از امپراتوری‌ها: مشکلات امپراتوری‌ها در اوراسیا و آفریقا‌، ظهور ادیان جهانی، بازسازی جهان، جهانی که مغول‌ها ساختند، انتقام طبیعت، انقلاب‌های فکری، دولت‌ها و جوامع، مبادله روشنگری، در پی مدینه فاضله و.... می‌پردازد.
  در یادداشت پشت جلد کتاب آمده است: «این کتاب دو داستان را در هم تنیده است – داستان تعامل ما با طبیعت و داستان تعامل ما با یکدیگر‌، داستان محیط‌محور درباره بشر است که خود را از بقیه طبیعت دور می‌کند و به دنبال رابطه‌ای است که توازنی میان بهره‌برداری سازنده و ویران‌کننده به وجود آورد. داستان فرهنگ‌محور درباره این است که چگونه فرهنگ‌های بشری به صورت دوجانبه تاثیرگذار شده‌اند و در عین حال متقابلا از یکدیگر متمایز شده‌اند. هر دو داستان هزاران سال ادامه داشته است. نمی‌دانیم که آیا این داستان‌ها به پیروزی خواهند انجامید یا به مصیبت.
  انتظار نمی‌رود تمام تاریخ دنیا در یک کتاب بگنجد بلکه تار و پود این کتاب از تارهایی گزیده بافته شده است. خواننده در هر دور شاهد تنیده شدن این تارها خواهد بود که در طول داستان امتداد یافته است. اکولوژی تاریخی انسان‌محور - مضمون زیست‌محیطی - خوانندگان را بارها و بارها به سوی مفاهیم یکسان بازمی‌گرداند: معاش‌، سرپناه‌، بیماری‌، انرژی، تکنولوژی، هنر‌. در داستان جهانی تعامل بشر‌، که مضمونی فرهنگی است‌، مدام به شیوه‌هایی که مردم با هم ارتباط برقرار می‌کنند بازمی‌گردیم – مهاجرت‌، تجارت‌، جنگ‌، توسعه‌طلبی‌، زیارت‌، رد و بدل کردن هدایا‌، دیپلماسی‌، سفر - و به چهارچوب‌های اجتماعی آن‌ها: حوزه‌های سیاسی‌ و اقتصادی‌، گروه‌ها و دسته‌بندی‌های بشری‌، دولت‌ها و تمدن‌ها، جنسیت‌ها و نسل‌ها، طبقات و هویت گروه‌ها.»
  این کتاب در 1005 صفحه با شمارگان 1650 نسخه و قیمت 68هزار تومان در نشر ققنوس به چاپ رسیده است.
  ***

  کتاب «تاریخ هنر نو» نوشته جاناتان هریس با ترجمه منیژه نجم عراقی با پیش‌گفتاری از نویسنده بر چاپ فارسی منتشر شده است.
  این کتاب فصل‌هایی چون: تاریخ هنر رادیکال – بازگشت به آینده‌ خود؟‌، مدرنیته‌ سرمایه‌داری‌، دولت - ملت‌ و بازنمایی بصری‌، فمینیسم‌، هنر‌ و تاریخ هنر‌، فاعل‌، هویت و ایدئولوژی بصری‌، ساختار و معنا در هنر و جامعه‌، جست‌وجو از پس قطعیت‌ها و جنسیت‌های بازنمایی‌شده را شامل می‌شود.
  کتاب «تاریخ هنر نو» در 480 صفحه با شمارگان 1100 نسخه و قیمت 30هزار تومان در نشر کلاغ به چاپ رسیده است.
  در پشت جلد این کتاب آمده است: «این کتاب بیش از آن‌که «تاریخ هنر نو» باشد‌، نگاهی «نو» به تاریخ هنر‌، یا روایتی از سابقه‌ رادیکالیسم در رشته‌ای دانشگاهی است و زمانه‌ هم‌پیوندی سیاست‌های رادیکال (مارکسیستی‌، فمینیستی‌، ضداستعماری‌، در فاصله‌ دهه‌های 60 تا 90) که آشکارا به پایان رسیده بود‌؛ و البته با این هدف که امید به تحول اجتماعی بنیادین را در رهروان جوان‌تر رشته‌ تاریخ هنر برانگیزد. نویسنده‌ در مقدمه‌ خود به تفصیل شرح می‌دهد که کار او در واقع تدارک آغاز گاهی است برای آن‌چه می‌توان «تاریخ اجتماعی تاریخ هنر» از دهه‌ 1970 تاکنون نامید. و اندکی بیش از یک دهه پس از انتشار کتاب‌، در پیشگفتاری بر ترجمه‌ فارسی‌، همچنان بر این باور است که کتاب می‌تواند یاور کسانی باشد که می‌خواهند فرایند رشد هنر و فرهنگ را در دنیای به هم پیوسته و جهانی‌شده‌ امروز ما درک کنند. رهنمودهای او در این پیش‌گفتار تصویری به دست می‌دهد از معضل یا حوزه‌ای که باید بکوشیم از دل آن معنای موجود،‌ اکنون‌، و مقوله‌های نو را برای هنر‌، تاریخ هنر و دیگر مردمان جهان دریابیم.»
  ***
  کتابشناسی تاریخ


  کتاب «تاریخ خلیج فارس» (از قدیمی‌ترین دوران تاکنون) نوشته لارنس جی. پاتر با ترجمه محمد‌آقاجری به چاپ رسیده است.
  در پشت جلد کتاب آمده است:«مقالات این اثر جنبه‌های گوناگون باستان‌شناختی‌، تاریخی‌، جامعه‌شناختی و سیاسی خلیج فارس را دربر می‌گیرد و در برخی موارد چنان اطلاعاتی به دست می‌دهد که بی‌شک برای بسیاری از ایرانیان بسی تکان‌دهنده خواهد بود‌، مثلا اطلاعاتی که درباره هرمز و دخالت‌های پرتغالی‌ها در آن و خلیج فارس داده شده برای بسیاری از هم‌میهنان ما تازه است‌، حال آن‌که دانسته‌های ما برای دوره‌های بسیار کهن‌تر هخامنشی و ساسانی بسی بیش‌تر از این است.
  در سده بیستم همگونی تاریخی جوامع خلیج فارس دچار گسست شد. در کرانه‌های عربی خلیج فارس مداخله‌جویی‌های انگلیس منجر به ترسیم مرزها و ایجاد کشورهایی تازه شد. این کشورها در زمره کارهای خود برای نوگرایی بر آن شدند تا پیشینه‌ای ملی برای خویش ایجاد کنند. امروزه کشورهای این منطقه با مشکلات سیاسی و اقتصادی‌، از جمله امنیت حکومت‌ها‌، چالش‌های اسلامی تندرو‌، اختلافات فرقه‌ای، مدیریت منابع نفتی و اتخاذ تمهیداتی برای زندگی پس از پایان منابع نفتی، مواجه هستند. تاثیر عمده ناشی از دخالت قدرت‌های خارجی نیز به نظر می‌رسد همچنان ادامه داشته باشد. کتاب با نگاهی علمی و موشکافانه به همه این موضوع‌ها می‌پردازد و می‌کوشد پاسخ پرسش‌هایی را بیابد که سال‌هاست مطرح است.  منبع: ایسنا
  ویرایش توسط rea1362 : ۱۳۹۴/۰۲/۱۰ در ساعت ۱۷:۵۶
  سلام دوستان

 7. #7

  عضویت
  جنسیت بهمن ۱۳۹۲
  علاقه
  دین، کتاب، طبیعت
  نوشته
  25,327
  حضور
  66 روز 11 ساعت 39 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  34920  تاریخ جامع ایران و جهان

  معرفی کتابهای تاریخی «تاریخ جامع ایران» و «تاریخ جهان».

  کتابشناسی تاریخ


  مجموعه 20 جلدی «تاریخ جامع ایران»
  مجموعه 20 جلدی «تاریخ جامع ایران» طی مراسمی در 26 خردادماه رونمایی می‌شود.
  این مجموعه نفیس 20 جلدی، مشتمل بر وجوه مختلف تاریخ سیاسی، اجتماعی و فرهنگی ایران از دوران پیش از اسلام تا انقراض قاجار است که تحقیق، تدوین و نگارش آن در «مرکز دایرِه‌المعارف بزرگ اسلامی» 14 سال به طول انجامیده و چهره‌های برجسته و شناخته‌شده‌ای در مشاوره، نگارش، تدوین و ویرایش آن همکاری داشته‌اند.
  پنج جلد نخست این مجموعه به تاریخ پیش از اسلام تعلق دارد. دوره اسلامی تاریخ جامع ایران، 15 جلد از این اثر بزرگ را در برگرفته است. مجموعه پانزدهم تا هفدهم شامل تاریخ زبان و ادبیات فارسی از آغاز عصر اسلامی تا پایات عصر قاجار خواهد بود. مجلدهای هجدهم و نوزدهم مجموعه به تاریخ هنر و معماری ایران شامل هنرهای دستی، تزئینی، نمایشی، آئینی، موسیقی و معماری اختصاص دارد. از طرفی بیستمین مجموعه مباحث تاریخ اجتماعی، نظام حقوقی در ایران، ادیان و مذاهب در ایران، طبقات اجتماعی و حیات عامه را شامل می‌شود.
  «مرکز دایره‌المعارف بزرگ اسلامی» به عنوان یک مرکز مهم پژوهشی در جهان اسلام بیش از سه دهه در زمینه تدوین و انتشار دایره‌المعارف‌های اسلامی، عمومی، تخصصی و دیگر مراجع علمی فعالیت داشته است.
  سال‌ها پیش تلاش شد تا تاریخ جامع ایران از سوی مورخان و محققان ایرانی نوشته شود که این مهم محقق نشد تا این که با تلاش این مرکز مجموعه بیست جلدی «تاریخ اجامع یران» با قلم محققان و پژوهشگران ایرانی آماده انتشار شد.
  کتابشناسی تاریخ
  «تاریخ جهان»
  کتاب «تاریخ جهان» نوشته فیلیپه فرناندس آرمستو با ترجمه شهربانو صارمی توسط انتشارات ققنوس منتشر و راهی بازار نشر شد.
  فیلیپه فرناندس آرمستو نویسنده این کتاب، کرسی تاریخ ویلیام پی. رینولدز را در دانشگاه نوتردام دارد. او دارای مدرک کارشناسی ارشد و دکترای دانشگاه آکسفورد است و بیشتر دوران زندگی کاری خود را پیش از گرفتن کرسی تاریخ محیط زیست جهان در کالج کوئین مری دانشگاه تافتس در دانشگاه آکسفورد گذرانده است.
  او در نگارش این کتاب، 7 نظرگاه اصلی دارد: تاریخ روایت است. تاریخ جهانی است. تاریخ فراگیر است. تاریخ رشته ای مسئله برانگیز است. تاریخ بینه است. تاریخ زندگی را ارتقا می دهد. تاریخ به انتها نرسیده است.
  کتاب مذکور، دو داستان در هم تنیده است؛ داستان تعامل انسان با طبیعت و داستان تعامل انسان ها با یکدیگر. داستان محیط محور درباره بشر است که خود را از بقیه طبیعت دور می کند و به دنبال رابطه ای است که توازنی میان بهره برداری سازنده و ویران کننده به وجود آورد. داستان فرهنگ محور درباره این است که چگونه فرهنگ های بشری به صورت دوجانبه تاثیرگذار شده اند و در عین حال متقابلا از یکدیگر متمایز شده اند. هر دو داستان هزارها سال ادامه داشته است.
  فصل های کتاب «تاریخ جهان» به ترتیب زمان یا تاریخ منظم شده اند. فصل اول و دوم از تقریبا 150 هزار سال تا تقریبا 20 هزار سال پیش را شامل می شود و در مجموع، ادواری که تحت پوشش قرار می گیرد، با انبوه شدن منابع، دور شدن فرهنگ ها، افزایش داده ها و علایق خواننده کوتاه تر می شود.
  کتاب «تاریخ جهان» 30 فصل دارد که اسامی 20 فصل ابتدایی آن به ترتیب عبارت اند از:
  پس از یخبندان: مسکون شدن زمین، خروج از گل و لای: زراعت و گله داری پس از عصر یخبندان، دوره های رودخانه ای بزرگ: تغییرات شتابان و دولت های در حال پیدایش، تمدن های متوالی: بلندپروازی و بی ثباتی، بازسازی جهان: بیداری ها، نوآوری های جدید و حدود آن ها، مکتب های مهم، امپراتوری های بزرگ، جهان پس از امپراتوری ها: مشکلات امپراتوری ها در اوراسیا و آفریقا حدود 200 تا 700 میلادی، ظهور ادیان جهانی: مسیحیت، اسلام، و آیین بودا، بازسازی جهان: نوآوری و نوسازی مرزهای محیطی در اواخر هزاره اول، مبارزه با انزوا: حدود 1000 تا 1200م، مرزهای صحرانشنیان: دنیای اسلام، بیزانس و چین حدود 1000 تا 1200م، جهانی که مغول ها ساختند، انتقام طبیعت: طاعون، سرما و مرزهای فاجعه در قرن چهاردهم، دنیاهای در حال توسعه: تجدید قوا در اواخر قرن چهاردهم و پانزدهم، جولانگاه امپراتوری ها: امپراتوری های جدید در قرن شانزدهم و هفدهم، انقلاب اکولوژیکی قرن شانزدهم و هفدهم، انقلاب های فکری: دین و علم در قرن شانزدهم و هفدهم، دولت ها و جوامع: تغییرات سیاسی و اجتماعی در قرن شانزدهم و هفدهم.
  10 فصل انتهایی کتاب نیز به این ترتیب هستند: انگیزه رشد: اقتصاد جهانی در قرن هجدهم، عصر تعامل جهانی: گسترش و برخورد امپراتوری ها در قرن هجدهم، مبادله روشنگری: اندیشه قرن هجدهم، جایگزین نیروی عضلانی: انقلاب انرژی، قالب اجتماعی: کار و جامعه در قرن نوزدهم، استیلای غرب در قرن نوزدهم: انتقال قدرت به غرب و ظهور استعمار جهانی، اوضاع در حال تغییر: تحولات سیاسی قرن نوزدهم، ذهنیت قرن بیستم: علم غربی و دنیا، نظم و بی نظمی در جهان: خط مشی سیاسی جهان در قرن بیستم، در پی مدینه فاضله: جامعه مدنی در قرن بیستم، زیست کره محصور: محیط زیست قرن بیستم.
  این کتاب با 1000 صفحه مصور، شمارگان هزار و 650 نسخه و قیمت 68 هزار تومان منتشر شده است.
  منابع:
  ایبنا
  مهر
  سلام دوستان

 8. #8

  عضویت
  جنسیت بهمن ۱۳۹۲
  علاقه
  دین، کتاب، طبیعت
  نوشته
  25,327
  حضور
  66 روز 11 ساعت 39 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  34920

  راهنما بی نظیر بوتو در چند فصل
  «آشتی: اسلام، دموکراسی و غرب» بی‌نظیر بوتو تجدید چاپ شد.

  کتابشناسی تاریخ

  چاپ سوم كتاب «آشتی: اسلام، دموكراسی و غرب» نوشته «بی‌نظیر بوتو» با ترجمه علیرضا عیّاری از سوی انتشارات اطلاعات منتشر و روانه بازار نشر شد.
  «بی‌نظیر بوتو» نخست وزیر سابق پاکستان و رهبر حزب مخالف پاکستان، 27 دسامبر 2007 (6 دی 86) در شهر «راولپندی» در یک عملیات انتحاری ترور و کشته شد. مترجم در ابتدای کتاب شرح مختصری از کشور پاکستان و زندگی این بانوی مسلمان که به صورتی ناجوانمردانه ترور شد و جان خود را در راه احیاء و ابقای دموکراسی گذاشت، ارائه کرده است.
  در نخستین فصل کتاب، بوتو شرح بازگشت خود از تبعیدگاهش در دبی به پاکستان را در 19 اکتبر 2007 (27 مهر 86) روایت می‌کند، از افکار و احساسات خود می‌گوید و دیگر وقایع این روز را بازگو می‌کند. بوتو شرح می‌دهد که چگونه در این روز، ‌با انفجار دو بمب از وی استقبال می‌شود و توضیح می‌دهد که چگونه از این حمله‌ها جان سالم به در برده است. بوتو در این فصل توضیح می‌دهد که با نوشتن این کتاب می‌خواهد سهمی در بیان دیدگاه‌های یک زن مسلمان نوگرا داشته باشد.
  دومین فصل کتاب به بررسی اختلاف سلیقه‌ها در جهان اسلام می‌پردازد و تاکید می‌کند که این تصور غلط که تروریسم را بخشی از جهاد در اسلام می‌داند، باید ریشه‌کن شود. وی در این فصل می‌کوشد غبار از برخی تصورات غلط درباره احکام و رفتارهای اسلامی بزداید و اسلام را به عنوان پیامی برای آزادی معرفی کند. وی می‌گوید: «این آزادی است که خداوند برای بشر مقدر داشته تا در صلح، عدالت، مساوات و در نظامی زندگی کند که پاسخگوی مردم روی زمین است . مردمی که پذیرفته‌اند خداوند در روز داوری حساب همه را پس خواهد داد».
  بی‌نظیر بوتو در فصل پنجم و بعد از بررسی امکان برخورد تمدن‌ها می‌گوید: «جلوگیری از برخورد تمدن‌ها حداقل در جهان اسلام، مستلزم این است که به قدرت تجارت، تبادل، فناوری و آموزش و ارزش‌های دموکراتیک ایمان بیاوریم تا این روند را که توسط آن جوامع اسلامی می‌توانند متعهد شوند و به جوامع غربی اعتماد کنند، تسریع بخشیم» .

  در فصل سوم بوتو به بررسی تاریخی روابط برخی کشورهای مسلمان با غرب می‌پردازد و به این ترتیب می‌کوشد دموکراسی را در جهان اسلام بررسی کند.
  چهارمین فصل کتاب نیز به‌طور ویژه به بررسی تاریخ و وضعیت معاصر پاکستان می‌پردازد.
  بی‌نظیر بوتو در فصل پنجم و بعد از بررسی امکان برخورد تمدن‌ها می‌گوید: «جلوگیری از برخورد تمدن‌ها حداقل در جهان اسلام، مستلزم این است که به قدرت تجارت، تبادل، فناوری و آموزش و ارزش‌های دموکراتیک ایمان بیاوریم تا این روند را که توسط آن جوامع اسلامی می‌توانند متعهد شوند و به جوامع غربی اعتماد کنند، تسریع بخشیم» .
  بوتو در فصل پایانی کتاب، با پیام صلح و آشتی سخن خود را به اتمام می رساند و گفت‌وگو را به عنوان محور رابطه کشورهای مسلمان با دنیای غرب پیشنهاد می‌دهد.
  چاپ سوم کتاب «آشتی: اسلام، دموکراسی و غرب» نوشته بی‌‌نظیر بوتو با ترجمه علیرضا عیّاری را انتشارات اطلاعات با بهای هشت هزار تومان منتشر کرده است.

  منبع:انتشارات اطلاعات
  سلام دوستان

 9. #9

  عضویت
  جنسیت بهمن ۱۳۹۲
  علاقه
  دین، کتاب، طبیعت
  نوشته
  25,327
  حضور
  66 روز 11 ساعت 39 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  34920

  راهنما زندگی پرماجرای رفیق دوست
  و  نگاهی به جلد دوم كتاب «برای تاریخ می گویم»

  کتابشناسی تاریخ

  در مقدمه كتاب نویسنده این‌طور تهیه تدوین جلد دوم این كتاب را توجیه می كند: «در گفت و گویی از آقای رفیق‌دوست پرسیدم اگر بخواهید بر هفتاد و چهار سال زندگیتان اسمی بگذارید چه می گویید؟ گفت: «زندگی پرماجرای محسن» فكر می‌كنم همین جمله كوتاه می تواند پاسخ سوالات احتمالی خواننده این كتاب را بدهد كه چرا باید «برای تاریخ می گویم» جلد دومی هم می داشت.
  جلد دوم كتاب «برای تاریخ می گویم» ادامه خاطرات محسن رفیق‌دوست است. او كه در جلد اول این كتاب اتفاقاتی از سالهای 1357 تا 1362را روایت كرده بود، اكنون در جلد دوم به وقایعی می پردازد كه در سال های 1368 تا 1378 اتفاق افتاده است.
  محسن رفیق‌دوست به این دلیل كه پایه‌گذار سپاه است و بعد از آن مسئول تداركات جنگ بوده، به عنوان یكی از شخصیت‌های مهم در این ایام به حساب می‌آید. مهم‌ترین فعالیت رفیق‌دوست به زمانی بازمی‌گردد كه به عنوان مسئول تداركات سپاه در طی جنگ تحمیلی خدمت می‌كند. علامیان نگارش این خاطرات را از سال 87 آغاز كرده و ساختار كتاب براساس پرسش‌هایی است كه نویسنده از رفیق‌دوست پرسیده و این سوالات بر اساس توالی زمانی انتخاب شده است.
  به هر حال گفتن از تاریخ آن هم بعد از گذشت 15 – 25 سال از آن رویدادها و اتفاقات امر بسیار دشواری است كه همان‌طور كه هدایت الله بهبودی درباره جلد اول این كتاب گفت: «این كتاب می تواند اولین گام برای ثبت خاطرات پس از انقلاب باشد.»
  در مقدمه كتاب نویسنده این‌طور تهیه تدوین جلد دوم این كتاب را توجیه می كند: «در گفت و گویی از آقای رفیق‌دوست پرسیدم اگر بخواهید بر هفتاد و چهار سال زندگیتان اسمی بگذارید چه می گویید؟ گفت: «زندگی پرماجرای محسن» فكر می كنم همین جمله كوتاه می تواند پاسخ سوالات احتمالی خواننده این كتاب را بدهد كه چرا باید «برای تاریخ می گویم» جلد دومی هم می داشت.
  جلد دوم از كتاب برای تاریخ می گویم از شروع مسئولیت حاج محسن رفیق‌دوست در بنیاد مستضعفان به فرمان مقام معظم رهبری شروع می شود كه به مدت 10 سال بود. رفیق‌دوست در مورد سال های مسئولیتش در بنیاد می گوید: «10 سال دوم و خدمت در بنیاد به مراتب سخت تر و مشكل تر از خدمت در سپاه و همراهی با رزمندگان اسلام بود و این سختی ها مربوط به بخش اقتصادی بنیاد بود».
  با توجه به اینكه ماهیت بنیاد مستضعفان نهادی برآمده از فرمان امام خمینی (ره) در مورد مجموع اموال باقیمانده از خاندان پهلوی و اطرافیان آن ها بود و در اختیار بنیاد قرار گرفت، باعث شد افكار و عقاید مختلفی راجع به این اموال در جامعه شكل بگیرد و جای پاسخ دادن به این شبهات و سوالات خالی بود كه این كتاب تلاش دارد با روایت مدیر و مسئول این بنیاد به بخشی از این سوالات جواب بدهد.
  جلد دوم كتاب خاطرات محسن رفیق‌دوست مانند جلد اول آن در قالب گفت و گویی توسط سعید علامیان تنظیم شده است. این كتاب حاصل 24 جلسه مصاحبه با حاج محسن رفیق‌دوست بوده و جمع این گفت وگوها بالغ بر 42 ساعت بوده كه از 29 خردادماه 1392 تا 31 اردیبهشت ماه 1393 به انجام رسیده است.
  علامیان برای دسترسی به اطلاعات موثق و مكفی در زمان گفت وگو با حاج محسن رفیق‌دوست به آرشیو مطبوعات به عنوان منبع رجوع كرده و در مجموع 257 موضوع از میان اخبار و گزارش های سیاسی، اقتصادی و اجتماعی منتشر شده را در طی 10 سال 1368 تا 1378 به صورت سوال از رفیق‌دوست پرسیده است كه هر كدام شامل پرسش های فرعی دیگری نیز می شود.
  توافقی كه بین علامیان و رفیق‌دوست در حین گفت و گو صورت گرفته نشان محكمی از روایت حقیقی این كتاب از تاریخ انقلاب دارد. رفیق‌دوست پیش از گفت و گو گفته بود: «آنچه را می دانم می گویم، آنچه را نمی دانم می گویم نمی دانم و آنچه را می دانم و نمی خواهم بگویم می گویم نمی گویم.» با این توافق تكلیف مصاحبه كننده و خواننده كتاب با محتوای پیش رویش روشن می شود.
  نویسنده كتاب برای اعتبار و اصالت بخشی به گفت وگوهای صورت گرفته در متن یا در بخشی از پانوشت ها مطالب مطبوعاتی را بدون دخل و تصرف آورده است كه این امر ضمن كمك به حافظه راوی می تواند اطلاعات لازم را درباره بخشی از وقایع دهه دوم پس از انقلاب در اختیار مخاطب قرار دهد.
  از دیگر وجوه متمایز كتاب ارائه اسامی افراد مرتبط با روایت، وقایع جانبی و بعضی اصطلاحات است كه در پانوشت ها گویاسازی شده و توضیحات خارج از متن راوی نیز با ذكر راوی مشخص شده است.
  جلد دوم از كتاب برای تاریخ می گویم از شروع مسئولیت حاج محسن رفیق‌دوست در بنیاد مستضعفان به فرمان مقام معظم رهبری شروع می شود كه به مدت 10 سال بود. رفیق‌دوست در مورد سال های مسئولیتش در بنیاد می گوید: «10 سال دوم و خدمت در بنیاد به مراتب سخت تر و مشكل تر از خدمت در سپاه و همراهی با رزمندگان اسلام بود و این سختی ها مربوط به بخش اقتصادی بنیاد بود».

  دقت نظر علامیان در توالی زمانی پرسش هایش از رفیق‌دوست در نگاه اول نكته قابل توجهی به نظر نمی رسد اما همین امر از سه منظر بسیار قابل اعتنا به شمار می رود. اول اینكه مخاطب با تصویری واضح تر از وقایع روبه‌رو می شود و به دلیل اینكه در روایت از تاریخ است و نه داستان، روایت خطی برای ارائه اطلاعات، فضاسازی و روایت بسیار تاثیرگذارتر است. دوم اینكه اگر هر گونه خدشه یا اشتباهی در بیان یا ارائه خاطرات از تاریخ درج شده باشد با روایت متوالی به راحتی مشهود می‌شود و این امر با اینكه كار راوی و نویسنده را سخت تر می كند اما به دریافت اصالت استناد مطالب برای مخاطب كمك بزرگی می‌كند. سوم اینكه توالی در ترتیب در بیان وقایع باعث شود مخاطب كتاب را رها نكند و همواره به دنبال این باشد كه در ادامه چه پیش خواهد آمد و این امر با توجه به گذشت زمان از آن اتفاقات جذابیت دو چندانی پیدا می كند.
  علامیان در باره لحن به كار گرفته در كتاب می گوید: «حاج محسن كلام و لحن ِویژه خود را دارد كه حتی در بیان مسائل جدی هم شادابی خاصی را به شنونده می دهد. كوشیده ام با حفظ اصالت كلام ایشان مخاطب این كتاب را پای گفت وگو بنشانم تا با خواندن صحبت های رفیق‌دوست حلاوت لحن او را نیز بشنود. همین مسئله باعث شده تا در كتاب و حین گفت وگوها با موارد زیادی از این دست (باخنده) یا (خنده) مواجه باشیم تا فضای گفت وگو به مخاطب منتقل شود.»
  از سوالات قابل توجهی كه می توان جواب های آن را در این كتاب جست وجو كرد، می توان به این موارد اشاره كرد: «چند سال سیگار می كشیدید؟ می شود مسئله ویدیو را به ماهواره امروز تشبیه كرد؟ سابقه مذاكره ایران و آمریكا بر سر چه مسائلی بود؟ خودتان نوشابه و آبمیوه تولید بنیاد را تبلیغ نمی كردید؟ در زمان جنگ درباره كار اقتصادی با آقای قذافی صحبتی نكردید؟ حقوق نیروهای سپاه و ارتش چقدر با هم تفاوت داشت؟ بنیاد وارد دلالی ارز شد؟ در مركز اسناد بنیاد چه چیزهایی وجود داشت كه برای شهید آوینی اهمیت داشته؟ با آقای هاشمی كار اقتصادی می كردید؟ با آقازاده های ایشان آشنایی دارید؟ شیخ قاسمی كیست؟ چه كسانی پرونده سازی می كردند؟ برای ورود به سپاه حجتیه ها را قبول می كردید؟ در تشكیل حزب الله لبنان نقش داشتید؟»
  شایان ذكر است جلد دوم خاطرات محسن رفیق‌دوست با عنوان «برای تاریخ می گویم» توسط انتشارات سوره مهر در 426 صفحه و با تیراژ 2500نسخه به چاپ رسیده كه خواندنش برای مخاطب عام و به‌ویژه مخاطبان خاص جذابیت دارد.

  منبع: پایگاه خبری حوزه هنری
  سلام دوستان

 10. #10

  عضویت
  جنسیت بهمن ۱۳۹۲
  علاقه
  دین، کتاب، طبیعت
  نوشته
  25,327
  حضور
  66 روز 11 ساعت 39 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  34920  «پیشوایان هدایت» پیشنهادی ویژه برای جویندگان سعادت کتابشناسی تاریخ  اهل ‌بیت نبوت علیهم‌ السلام نور واحدند و اگر هر کدام از ایشان جای دیگری بودند، رفتار یکسانی داشتند. همان انسانی که به تعبیر رهبر معظم انقلاب، گویی ۲۵۰ سال عمر کرده ‌است: «کلّهم نورٌ واحد. هر کدام از این‌ها که یک حرفی زدند، این حرف در حقیقت از زبان آن دیگران هم هست. هر کدام از این‌ها که یک کاری انجام دادند، این در حقیقت کار آن دیگران هم هست. یک انسانی که ۲۵۰ سال گویی عمر کرده است. تمام کارهای ائمه [علیهم‌ السلام] در طول این ۲۵۰ سال، کار یک انسان با یک هدف، با یک نیت و با تاکتیک‌ های مختلف است.» (کتاب "انسان ۲۵۰ ساله")
  اما نشان ‌دادن آن با جزئیات و در قالب بیش از چهار هزار صفحه کتاب و ذیل سرفصل‌ های مختلف و با بهره ‌گیری از منابع متعدد، کار دشواری است که مجموعه‌ ی ۱۴ جلدی «اعلام‌ الهدایة» از عهده‌ ی آن برآمده است.
  نگارش ۱۴ کتاب در مورد چهارده معصوم برای استفاده ‌ی عموم مردم توسط گروهی از محققان زیر نظر حجت ‌الاسلام‌ و المسلمین سید منذر حکیم که سابقه ‌ی روشنی در تحقیق و نگارش تاریخ اسلام دارند، در سال ۱۳۷۶ شروع شد و نخستین چاپ این مجموعه به زبان عربی با نام «موسوعة أعلام الهدایة» در سال ۱۳۸۱ منتشر شد. ترجمه‌ ی فارسی آن نیز با نام «پیشوایان هدایت» نخستین ‌بار در سال ۱۳۸۵ به بازار عرضه گردید.
  همچنین ترجمه ‌ی تعدادی از مجلدات «أعلام‌ الهدایة» به زبان ‌های ترکی استانبولی، اردو و مالایی نیز منتشر شده است و ترجمه به زبان ‌های انگلیسی، فرانسه، ترکی آذری، نروژی و بوسنیایی در حال انجام است.
  فراز و فرودهای تاریخی در لابلای سطور خواندنی

  هر جلد از نسخه‌ ی عربی «أعلام الهدایة» بین ۲۰۰ تا ۲۵۰ صفحه و ترجمه‌ ی فارسی آن بین ۳۰۰ تا ۳۵۰ صفحه حجم دارد. در هر جلد، ابتدا خلاصه ‌ای چند صفحه ‌ای از تاریخ زندگی هر معصوم و مهم‌ترین فراز و فرودهای تاریخی زندگی ایشان ارائه می‌ شود. پس از آن، مخاطب در سه سطح مختلف که از اجمال به ‌تفصیل می ‌رود، فهم عمیق‌ تری از اوضاع سیاسی، فرهنگی و اجتماعی عصر هر معصوم و زندگی و سیره ‌ی ایشان پیدا می ‌کند.
  به عنوان مثال، مجلد مربوط به تاریخ زندگانی حضرت علی علیه ‌السلام، ابتدا با ذكر تاریخ مختصری از زندگانی آن حضرت، به بیان صفات و خصوصیات و مكارم اخلاق ایشان پرداخته و سپس این مطلب را بررسی می کند كه چگونه امیرالمومنین علیه السلام در دامان پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله پرورش یافتند. سپس فداكاری ‌ها، فعالیت‏ ها و اقدامات حضرت را تا زمان رحلت پیامبراكرم صلی الله علیه و آله به تصویر كشیده و پس از آن به توضیح فتنه ‌ای می ‌پردازد كه در آن خلافت از مسیر خود منحرف شد و سپس نقش امام علی علیه ‌السلام در زمان هر یك از خلفای سه ‌گانه یعنی عمر، ابوبكر و عثمان را مورد بررسی قرار داده است. در مرحله بعدی به بیان چگونگی بیعت مردم با امام علی علیه ‌السلام و علت شكل-‌ گیری سه جنگ مهم با ناكثین، قاسطین و مارقین پرداخته است و مصائب و مشكلاتی كه امیر مومنان علیه السلام در این راه متحمل شدند را به تصویر می‌ كشد.
  نشان دادن تاریخ جامع اهل بیت علیهم السلام با جزئیات و در قالب بیش از چهار هزار صفحه کتاب و ذیل سرفصل های مختلف و با بهره گیری از منابع متعدد، کار بسیار دشواری است که مجموعه ۱۴ جلدی «پیشوایان هدایت» از عهده آن برآمده است.

  کتاب «أعلام الهدایة» یا «پیشوایان هدایت» زمینه ‌ی تاریخی دارد و پرداختن ضمنی به مباحث کلامی یا فقهی و حدیثی متناسب با هر معصوم باعث نمی ‌شود خط کلی خود را گم کند. همچنین وارد موشکافی ‌های تاریخی خارج از حوصله ‌ی مخاطب عام نشده و از نقل ‌های شاد و روایت‌ های غلو‌آمیز می‌ پرهیزد. در واقع، مولفان نیم ‌نگاهی هم به مخاطبان غیرشیعه ‌داشته اند. علاوه بر آن، کتاب «أعلام الهدایة» سعی کرده‌ زندگی اهل ‌بیت علیهم ‌السلام را به گونه ‌ای عقلانی روایت کند تا مخاطبان دانشگاهی که در معرض نظریات جدید علوم انسانی هستند نیز در مواجهه با آن دچار تعارض و ابهام نشوند.

  برای همه و در دسترس همه

  مجمع جهانی اهل بیت علیهم ‌السلام این کتاب ‌ها را با قابلیت دسترسی آزاد برای مخاطبان در پایگاه اطلاع ‌رسانی خود قرار داده است. مطالعه ‌ی این دوره، هم برای مخاطبان عمومی مفید است و هم برای کسانی که مباحث تاریخ اسلام و زندگی اهل ‌بیت علیهم ‌السلام را تخصصی ‌تر دنبال می ‌کنند؛ چه جوانان دبیرستانی و دانشگاهی که می‌ خواهند بیشتر از زندگی اهل ‌بیت علیهم ‌السلام بدانند و چه منبری‌ها و اساتید دانشگاه که می‌ خواهند در زمینه‌ ی زندگی پیامبر و ائمه علیهم ‌السلام مطالبی را به مخاطبان خود عرضه کنند، می ‌توانند از این مجموعه استفاده کنند؛ به ‌خصوص از مجلدات مربوط به ائمه ‌ای که آثار تحقیقی مختص به آنان در بازار کتاب وجود ندارد یا کمتر است.
  سلام دوستان

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 3

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود