اقتدا به اهل سنت!

تب‌های اولیه

18 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
اقتدا به اهل سنت!

[="Arial"][="DarkGreen"]سلام علیکم
بنده مجبورم مدتی در شهرهایی که اکثریت اهل سنت هستند زندگی کنم.
آیا من میتونم به مسجد اونها برم و در نماز به مولوی اونها اقتدا کنم؟
این اقتدا کردن باید چطور باشه ؟مثل زمانی که به طور عادی نماز جماعت میخونیم؟
ی مسئله ی دیگه اینکه اهل سنت عادت دارن مسجد علی بن ابیطالب رو مسجد علی بگن!
آیا من هم میتونم به مسجد عمربن خطاب بگم مسجد عمر؟هدفم اینه که بدی لحن اونها رو نشونشون بدم.
لطفاً بهم بگین بهترین رفتاری که من میتونم با برادران اهل سنت خودم داشته باشم که باعث سوء ظن و اختلاف نشه چیه؟

مرجع:آیت الله خامنه ای[/][/]

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد نور

غربت نشین;639661 نوشت:
سلام علیکم
بنده مجبورم مدتی در شهرهایی که اکثریت اهل سنت هستند زندگی کنم.
آیا من میتونم به مسجد اونها برم و در نماز به مولوی اونها اقتدا کنم؟
این اقتدا کردن باید چطور باشه ؟مثل زمانی که به طور عادی نماز جماعت میخونیم؟
ی مسئله ی دیگه اینکه اهل سنت عادت دارن مسجد علی بن ابیطالب رو مسجد علی بگن!
آیا من هم میتونم به مسجد عمربن خطاب بگم مسجد عمر؟هدفم اینه که بدی لحن اونها رو نشونشون بدم.
لطفاً بهم بگین بهترین رفتاری که من میتونم با برادران اهل سنت خودم داشته باشم که باعث سوء ظن و اختلاف نشه چیه؟

مرجع:آیت الله خامنه ای

با سلام و عرض ادب

جهت اطلاع کامل توجهتان به استفتائات زیر مطابق با نظر مقام معظم رهبری در کتاب اجوبه الاستفتائات توجه نمایید:

599: آيا نماز جماعت پشت سر اهل سنت جايز است؟
ج: نماز جماعت براى حفظ وحدت اسلامى، جايز و صحيح است.

س 600: محل کار من در يکى مناطق کردنشين است که اکثر ائمه جمعه و جماعات آنجا از اهل سنت هستند، اقتدا به آنها چه حکمى دارد و آيا غيبت آنها جايز است؟
ج: مشارکت با آنان در نماز جمعه و جماعتشان از جهت حفظ وحدت اشکال ندارد، و از غيبت بايد پرهيز شود.

س 601: در مکانهاى مشارکت و رفت و آمد با برادران اهل سنت، هنگام شرکت در نمازهاى روزانه، در بعضى از موارد مانند آنان عمل مى‏کنيم، مثل نماز به‌صورت تکتّف و عدم رعايت وقت و سجده بر فرش، آيا اين نمازها احتياج به اعاده دارند؟
ج: اگر حفظ وحدت مقتضى انجام آن کارها باشد، نماز صحيح و مجزى است، حتى اگر سجده بر فرش و مانند آن باشد، ولى تکتّف در نماز جايز نيست، مگر اينکه ضرورت آن را اقتضا کند.

س 602: در مکه و مدينه به استناد فتواى امام خمينى(قدّس‏سرّه) نماز جماعت را با برادران اهل سنت مى‏خوانيم و گاهى براى درک فضيلت نماز در مسجد مثل اداى نماز عصر يا عشا بعد از نماز ظهر و مغرب آن را به‌صورت فرادى در مساجد اهل سنت بدون مهر و با سجده بر فرش بجا مى‏آوريم، اين نمازها چه حکمى دارد؟
ج: در فرض مذکور اگر با فريضه تقيّه، منافات نداشته باشد بايد بر چيزى که سجده بر آن صحيح است سجده کند.

س 603: مشارکت ما شيعيان در نماز جماعت مساجد کشورهاى ديگر با برادران اهل سنت که دست بسته نماز مى‏خوانند، چگونه است؟ آيا تبعيت از آنان در تکتف بر ما واجب است يا آن که بايد نماز را بدون تکتف بخوانيم؟
ج: اقتدا به اهل سنت، براى رعايت وحدت جايز است و نماز خواندن با آنها صحيح و مجزى است، ولى تکتف واجب نيست و بلکه جايز نيست، مگر در صورتى که ضرورتى آن را اقتضا کند.

س 604: هنگام شرکت در نماز جماعت با برادران اهل سنت، چسباندن انگشتان کوچک پا در حال قيام به انگشتان پاهاى دو نفرى که در دو طرف نمازگزار ايستاده‏ چنانچه آنان ملتزم هستند چه حکمى دارد؟
ج: اين کار واجب نيست، ولى انجام آن به صحّت‏ نماز ضرر نمى‏رساند.

همچنین ذکر مسجد عمر جهت تقیه و حفظ وحدت مانعی ندارد.

موفق و موید باشید

[="Arial"][="Black"]بسم رب الحیدر

سلام و ادب
خوشبحالتون واقعا از این فرصت استفاده کن و فقط به نام بردن مسجد اونا اکتفا نکنید!
دو سه تا کتاب خوب و پربار که شبهات اصلی اهل سنت داخلش پرداخته رو بگیرید بخونید یا تو فضای مجازی و سخنرانیها هم موجوده و برید یه بحث مفصل داشته باشید
البته با آداب و روحیات خودشون و حساب شده که خدایی نکرده شهیدتون نکنن!!
ایشالا تو این مدت چندین نفرو از گمراهی نجات بدید

یاعلی مدد[/]

سلام برعکس دوست عزیزمون که گفتن برو باهاشون بحث کن من میگم اصلا باهاشون بحث نکن چون امکان این که بکشنت خیلی زیاده تا جایی که من این جماعت عمریه رو شناختم تا نتونن جواب بدن متوسل به زور میشن .یه سوال هم از کارشناس داشتم که چرا ایت الله بهجت فرمودن نمیشه پشت سر اونا نماز خوند؟

وحشی گری پیروان اهل سقیفه :
http://www.aparat.com/v/hgF2E

zaker_eshg;641022 نوشت:
چرا ایت الله بهجت فرمودن نمیشه پشت سر اونا نماز خوند؟

با سلام و عرض ادب

بزرگوار برای اطلاع از چرایی احکام از کارشناسان اعتقادی و کلام کمک بگیرید.

همواره به سلامت باشید

[="Arial"][="DarkGreen"]

غلام عشق علی;640916 نوشت:
سلام و ادب

سلام علیکم

فقط به نام بردن مسجد اونا اکتفا نکنید!

من با اونها دوستم ولی این اولین باره که میخوام در کنارشون زندگی کنم و دلم نمیخواد با رفتارهام باعث ایجاد اختلاف و یا ناراحتی و کینه بشم.

دو سه تا کتاب خوب و پربار که شبهات اصلی اهل سنت داخلش پرداخته رو بگیرید بخونید یا تو فضای مجازی و سخنرانیها هم موجوده و برید یه بحث مفصل داشته باشید

من اول باید اطلاعات خودم رو درمورد عقاید شیعه تکمیل و تصحیح کنم و بعد اقدام به این کار کنم.

لبته با آداب و روحیات خودشون و حساب شده که خدایی نکرده شهیدتون نکنن!!

اتفاقاً مردمان بسیار خونگرم و خوبی هستن و من تا به حال مشکلی با اونها نداشتم بلکه فکر میکنم تصور ما از این مردم کاملاً اشتباهه.اگر از نزدیک باهاشون برخورد داشته باشید خواهید دید که به هیچ عنوان اینطوری که تصور میکنید نیست.البته من تا به حال باهاشون بحث عقایدی نداشتم.

ایشالا تو این مدت چندین نفرو از گمراهی نجات بدید

معلوم نیست من در راه راست باشم!منظورم تشیع واقعیه.[/]

[="Arial"][="DarkGreen"]

mmhamdi75;641364 نوشت:
وحشی گری پیروان اهل سقیفه :
http://www.aparat.com/v/hgF2E

سلام
ربطش به اهل سنت چیه؟!
[/]

نور;640899 نوشت:
همچنین ذکر مسجد عمر جهت تقیه و حفظ وحدت مانعی ندارد.

سلام علیکم
استاد ممنون از پاسختون ولی متوجه نشدم،یعنی میتونم بگم مسجد عمر؟
البته فکر کنم بهتره قبل از اون نکاتی رو عرض کنم.
من به خواست خودم به این سفر میرم.
جایی که قراره زندگی کنم مساجد شیعه هم وجود داره و من هدفم از نماز خوندن در مساجد اهل سنت در واقع نزدیکی و آشنایی با برادران اهل سنت هست.و سؤالاتی در خصوص عقاید دارم که با تجربه ی در کنار اونها بودن باید به دستش بیارم.من مراقب رفتارم هستم چون به هر حال هرکسی نسبت به عقایدش تعصب داره و نباید بی حرمتی صورت بگیره.با این توصیفات میخوام بدونم تا چقدر میتونم در مساجد اونها نماز بخونم؟آیا زمانی که مساجد شیعیان هست نماز خوندن در مساجد اهل سنت اشکالی نداره؟و تا چه حد جایز هست؟
حفظ وحدت در نماز جماعت تا چه حد باید باشه؟اگر استفاده از مهر ایرادی نداشته باشه من میتونم با این حال باز هم استفاده نکنم؟
من یک ترسی که دارم اینه که با رفتن به نماز جماعت اهل سنت،دید شیعیان و یا حتی اهل سنت نسبت من ممکنه تغییر کنه به این صورت که شیعیان تصور کنن من اعتقاداتم عوض شده!و اهل سنت هم تصور کنن که من از گمراهی دارم نجات پیدا میکنم و به راه راست هدایت میشم و یا حتی شاید مشکوک هم بشن!یا بهتره اینطوری بگم که اگر شرکت من در نماز جماعت این توهم رو به وجود بیاره که مذهب اهل سنت، به حق و درسته در این صورت چه باید کرد؟
اگر همراهی من با اهل سنت حتی به اندازه ی یک نفر از نمازگزاران مساجد شیعه رو کم کنه ، حکم چی میشه؟
با این شرایط حکم شرکت در نماز جماعت چی میشه؟البته توجه کنید که بنده تمام نمازهای یومیه رو منظورم هست.
سؤال آخر اینکه اگر امکان تضعیف اعتقاد در همراهی اهل سنت وجود داشته باشه در این صورت حکم شرعی چیه؟

غربت نشین;641750 نوشت:

غربت نشین;641750 نوشت:
ی که قراره زندگی کنم مساجد شیعه هم وجود داره و من هدفم از نماز خوندن در مساجد اهل سنت در واقع نزدیکی و آشنایی با برادران اهل سنت هست.و سؤالاتی در خصوص عقاید دارم که با تجربه ی در کنار اونها بودن باید به دستش بیارم

بببینید در یکی از کتاب اهل سنت در مورد عمر بن خطاب امده است

ويأتي دور الخليفة الثاني [HL]عمر بن الخطاب[/HL] فيتشدد أكثر من سلفه

الكتاب: العلل ومعرفة الرجال ج1 ص24 المؤلف: أبو عبد الله أحمد بن محمد بن حنبل بن هلال بن أسد الشيباني (المتوفى: 241هـ) المحقق: وصي الله بن محمد عباس الناشر: دار الخاني , الرياض الطبعة: الثانية، 1422 هـ - 201 م

نه حضرتی نه رضی الله عنه از کتب اهل سنت است !!!!

ببینید یک قاعده ای داریم که می گوید ::

حفظت شيئا وغابت عنك أشياء

حفظ کردن چیزی و از دست دادن برخی چیزهای دیگر !!!

شما هیچ وقت اصول را فدای فروع نکنید

اگر هدف آشنایی با برادران اهل سنت است به نظر حقیر کتب هایشان را بخوانید بهتر است زیرا الان اهل وهابیت هم در لباس اهل سنت قایم شدند پس احتیاط شرط عقل است

برای اشنایی با اهل سنت این سایت سایت خوبی است شبکه ولایت سایت حضرت ولی عصر عج و....خیلی کمک کننده هست هم چنین سرعت اینکه تمام عقائد را بدانید خیلی بیشتر است تا انکه مثلا برید حضوری صحبت کنید چون رک بگم کسانی هستند از اهل سنت که عقائدشون رو نمی دانند بگذارید یک خاطره تعریف کنم برای شما :

حقیر در شهری بوده ام که بیشتر اهل سنت هستند حقیر با یکی از این اهل سنت بحث می کردم اون اعتقادی به حضرت مهدی عج نداشت چند وقت که باهاش بحث کردم اخرش سه تا کتاب داد به نام عقائد اهل سنت گفت اینا عقائد ماست یکی از کتب را که می خواندم در مورد حضرت مهدی عج و اعتقاد به حضرت سخن گفته بود که خلاف نظر او بود بهش نشون دادم گفتم اینجا که می گه اعتقاد به حضرت مهدی عج از عقائد اهل سنت است !!!جاتون خالی دیگه کتابش رو نشونم نداد:khaneh:

بله اون شخص چند جزء قرآن حفظ بود هم چنین و هم چنین از وقتی که یادم میومد در مکاتب خانه اهل سنت بوده است !!

خوب این داستان کاشفیت از این می کنه که برخی اهل سنت عقائد نادرست به ان ها القاء شده است یا از عقائد خود بی خبرند که این باعث تلفی عمر شما می شود

استاد
فاطمی نیا حفظه الله می فرمایند ::(در هشداری به جوانان )

و اما حالا بیایم ببینیم که هشدار هایی که ائمه دادند اینجا جوانان عزیز مواظب دینشون باشند جوانان عزیز ببینید صحیت صحبت امام زمان است و در کنار امام زمان دیگر عقاید دینی [HL]امروز شماها خیلی باید دست به عصا راه برید [/HL]

قطعه صدای ایشون::

http://s4.picofile.com/file/8165263384/enheraf.mp3.html

این سخن یکی از بزرگان ماست که شاگر بسیاری از مراجع بوده است من به شما قول می دهم تدریجی پیش بروید و با احتیاط عقائدشان را از خودشان بهتر می دانید

[="Arial"][="DarkGreen"]سلام
از حضور شما توی این تاپیک خیلی خوشحال شدم،اصلاً غافلگیر شدم.
:Gol:

ammarshia;641774 نوشت:
حفظ کردن چیزی و از دست دادن برخی چیزهای دیگر !!!

موافقم.

ammarshia;641774 نوشت:
شما هیچ وقت اصول را فدای فروع نکنید

اصول دین چیه؟
آیا شناخت عقاید حقیقی اسلام جزء اصول نیست؟

ammarshia;641774 نوشت:
اگر هدف آشنایی با برادران اهل سنت است به نظر حقیر کتب هایشان را بخوانید بهتر است

کتابها رو از کجا میتونم گیر بیارم؟
شما میشناسید؟

ammarshia;641774 نوشت:
این سایت سایت خوبی است شبکه ولایت سایت حضرت ولی عصر عج و...

سر میزنم ولی کتابهای فیزیکی رو ترجیح میدم.

ناقص بود!کاملش رو ندارید؟[/]

غربت نشین;641780 نوشت:
اصول دین چیه؟
آیا شناخت عقاید حقیقی اسلام جزء اصول نیست؟

با تشکر از شما که مطالب حقیر را خواندید نه خیر منظور حقیر اصول دین نبود بلکه ما شیعه ها در این زمان باید مواظب باشیم پس قاعدتا برای تحقیق نباید اصولی مانند ثابت ماندن بر عقائد و هم چنین اعتقادات خود را بر اثر احساسات به خظر بندازیم بلکه باید اصولی تحقیق شود و منظورم از اصولی پیروی کردن از مراجع عظام تقلید !!!

برادر عزیز یا خواهر گرامی حقیر با اشخاص بسیاری صحبت کردم در اثر بی مبالاتی گمراه شدند !!!

حقیر والله نمی گم شناخت عقائد دینی درست نیست نه خیر بلکه می گم با احتیاط برخورد کنید شک نکنید به جایی می رسید که به ان ها درس اصول عقائد می دید

ولی فقط با احتیاط حالا این جا جاش نیست برخی سخنان زده بشه چون باعث انحراف تاپیک میشه

الان اصول چیه ؟؟شناخت عقائد اهل سنت

فروع چیه ؟؟سریع یا کند رسیدن است

مثلا با کارهایی::

بدون قوت در یک موضوع نرویم کتب های ان ها را نقد کنیم ابتدا در ان موضوع اطلاعات کافی کسب کنیم بعد نقد کنید

جو گیر نشیم برویم وارد جلساتی شویم که شاید باعث انحرافمان شود

و از این قبیل کارها !!!

بستگی به تحقیق خودتان دارد

غربت نشین;641780 نوشت:
کتابها رو از کجا میتونم گیر بیارم؟

در همین سایت استاد صدرای عزیز که متخصص در این امر هست کتاب های خوبی را پیشنهاد کردند !!!

شک نکنید بپرسید به شما جواب می دهند

غربت نشین;641780 نوشت:
ناقص بود!کاملش رو ندارید؟

کامل رو هم دارم ولی این قطعه رو خودم کلیپ کردم که نیاز بود ! اون باقیش از دستم در رفت اشتباه شده ولی تکستش کامله!!!

سلام

من هم با اهل سنت نشت وبرخاست داشتم اکثرا بعلت فقر فرهنگی ، سواد کافی ندارند حتی مولویهاشون !

عوامشون اگر خودشان تحقیق کنند شاید الله متعال هدایتشان کند . انک لا تهدی من احببت ...

بعضیاشونم که تحت تاثیر افکار وهابیون هستند از کشتن و غارت شیعه ابایی ندارند !

http://javdan.blogfa.com/

آقای ""یا امیرالمونین علی""
منظورتون از جمله ی""ایشالا تو این مدت چندین نفرو از گمراهی نجات بدید ""
چیه؟؟

[="Arial"][="DarkGreen"]

milad76;642185 نوشت:
چیه؟؟

سلام
بهتره نقل قول کنید تا متوجه بشن.[/]

چیه؟؟

غربت نشین;641750 نوشت:
سلام علیکم
البته فکر کنم بهتره قبل از اون نکاتی رو عرض کنم.
من به خواست خودم به این سفر میرم.
جایی که قراره زندگی کنم مساجد شیعه هم وجود داره و من هدفم از نماز خوندن در مساجد اهل سنت در واقع نزدیکی و آشنایی با برادران اهل سنت هست.و سؤالاتی در خصوص عقاید دارم که با تجربه ی در کنار اونها بودن باید به دستش بیارم.من مراقب رفتارم هستم چون به هر حال هرکسی نسبت به عقایدش تعصب داره و نباید بی حرمتی صورت بگیره.با این توصیفات میخوام بدونم تا چقدر میتونم در مساجد اونها نماز بخونم؟آیا زمانی که مساجد شیعیان هست نماز خوندن در مساجد اهل سنت اشکالی نداره؟و تا چه حد جایز هست؟
حفظ وحدت در نماز جماعت تا چه حد باید باشه؟اگر استفاده از مهر ایرادی نداشته باشه من میتونم با این حال باز هم استفاده نکنم؟
من یک ترسی که دارم اینه که با رفتن به نماز جماعت اهل سنت،دید شیعیان و یا حتی اهل سنت نسبت من ممکنه تغییر کنه به این صورت که شیعیان تصور کنن من اعتقاداتم عوض شده!و اهل سنت هم تصور کنن که من از گمراهی دارم نجات پیدا میکنم و به راه راست هدایت میشم و یا حتی شاید مشکوک هم بشن!یا بهتره اینطوری بگم که اگر شرکت من در نماز جماعت این توهم رو به وجود بیاره که مذهب اهل سنت، به حق و درسته در این صورت چه باید کرد؟
اگر همراهی من با اهل سنت حتی به اندازه ی یک نفر از نمازگزاران مساجد شیعه رو کم کنه ، حکم چی میشه؟
با این شرایط حکم شرکت در نماز جماعت چی میشه؟البته توجه کنید که بنده تمام نمازهای یومیه رو منظورم هست.
سؤال آخر اینکه اگر امکان تضعیف اعتقاد در همراهی اهل سنت وجود داشته باشه در این صورت حکم شرعی چیه؟

با سلام و عرض ادب

گفتن مسجد عمر اشکال ندارد و خواندن نمازجماعت درمسجد آنها درصورتی که به جهت حفظ وحدت باشد اشکال ندارد البته زمانی که احتمال تضعیف عقایدتان را ندهید درغیر این صورت جایز نیست و همچنین می توانید بر چیزی غیر از مهر که سجده بر آن صحیح است سجده نمایید.

همواره به سلامت باشید

موضوع قفل شده است