جمع بندی شبهه: فرار مردان از مجازات رجم

تب‌های اولیه

9 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
شبهه: فرار مردان از مجازات رجم

سلام

سوالی دارم اینکه مردها میتوانند بعد از خیانت بگویند صیغه خوانده ام و از مجازات رجم فرار کنند ولی زن ها به هیچ وجه نمیتوانند.آیا این به سود مردان خیانتکار نیست؟:Gol:
آیا برای این موارد راهکاری اندیشیده شده؟؟؟؟

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد محراب

[=arial]

baye;638612 نوشت:
سوالی دارم اینکه مردها میتوانند بعد از خیانت بگویند صیغه خوانده ام و از مجازات رجم فرار کنند ولی زن ها به هیچ وجه نمیتوانند.آیا این به سود مردان خیانتکار نیست؟
آیا برای این موارد راهکاری اندیشیده شده؟؟؟؟

با سلام
عرض ادب و احترام
برای تبیین پاسخ سوال چند نکته را خدمتتان عرض می نمایم

-اول : رجم یا سنسگار برای مرد یا زن شوهر داری است که در شرایط خاص و شهادت 4عادل و....... به عمل گناه زنا مرتکب شوند

- دوم : طبق نظر مراجع زن یا مرد می تواند صیغه محرمیت را بخواند و اشکالی ندارد

- نکته سوم و مهم این که صیغه محرمیت دارای دو طرف ایجاب و قبول است یعنی طرفینی است و یک طرفی نیست که مرد بگوید من صیغه خوانده ام

-نکته چهارم و مهمتر این که مرد هر چند می تواند چند زن را صیغه نماید ولی نمی تواند زن شوهردار را صیغه نماید به عبارتی رجم برای زنای محصنه است یعنی مرد و زنی است که شوهر و همسر دارند
و لذا مرد نمی تواند بگوید صیغه خوانده ام (دقت نمایید)

محراب;638903 نوشت:
[=arial]

با سلام
عرض ادب و احترام
برای تبیین پاسخ سوال چند نکته را خدمتتان عرض می نمایم

-اول : رجم یا سنسگار برای مرد یا زن شوهر داری است که در شرایط خاص و شهادت 4عادل و....... به عمل گناه زنا مرتکب شوند

- دوم : طبق نظر مراجع زن یا مرد می تواند صیغه محرمیت را بخواند و اشکالی ندارد

- نکته سوم و مهم این که صیغه محرمیت دارای دو طرف ایجاب و قبول است یعنی طرفینی است و یک طرفی نیست که مرد بگوید من صیغه خوانده ام

-نکته چهارم و مهمتر این که مرد هر چند می تواند چند زن را صیغه نماید ولی نمی تواند زن شوهردار را صیغه نماید به عبارتی رجم برای زنای محصنه است یعنی مرد و زنی است که شوهر و همسر دارند
و لذا مرد نمی تواند بگوید صیغه خوانده ام (دقت نمایید)

ممنون :Gol:

آیا فقط وقتی هردو متاهل باشند رجم میشوند؟؟؟یا اگر یکی متاهل باشد فقط همان؟؟؟

یعنی اگر مرد متاهلی با زن مجردی به این اتهام دستگیر شوند (با فرض اثبات شرایط خاص و 4 شاهد ) و در حین دستگیری مرد ادعا کند که صیغه خوانده و زن هم حرف او را تایید کند در حالی که نخوانده باشند (البته فقط خودشان میدانند که دروغ است) باز هم مرد متاهل خیانتکار رجم میشود ؟؟؟یا به حرف اینها اعتماد میکنند و مرد رجم نمیشود؟؟؟

[=arial]

baye;639019 نوشت:
عنی اگر مرد متاهلی با زن مجردی به این اتهام دستگیر شوند (با فرض اثبات شرایط خاص و 4 شاهد ) و در حین دستگیری مرد ادعا کند که صیغه خوانده و زن هم حرف او را تایید کند در حالی که نخوانده باشند (البته فقط خودشان میدانند که دروغ است) باز هم مرد متاهل خیانتکار رجم میشود ؟؟؟یا به حرف اینها اعتماد میکنند و مرد رجم نمیشود؟؟؟

با سلام
عرض ادب و احترام

بزرگوار سوالتان از این به بعد فقهی است و باید اساتید و کارشناسان احکام پاسخ بفرمایند
بنده ازایشان درخواست می کنم تا پاسخ بفرمایند

محراب;639036 نوشت:
[=arial]

[=arial][=arial]عنی اگر مرد متاهلی با زن مجردی به این اتهام دستگیر شوند (با فرض اثبات شرایط خاص و 4 شاهد ) و در حین دستگیری مرد ادعا کند که صیغه خوانده و زن هم حرف او را تایید کند در حالی که نخوانده باشند (البته فقط خودشان میدانند که دروغ است) باز هم مرد متاهل خیانتکار رجم میشود ؟؟؟یا به حرف اینها اعتماد میکنند و مرد رجم نمیشود؟؟؟

سلام علیکم

اگر از هیچ طریق شرعی برای قاضی اثبات نشود، بر مرد حد رجم جاری نمی شود .

شفا;639345 نوشت:
سلام علیکم

اگر از هیچ طریق شرعی برای قاضی اثبات نشود، بر مرد حد رجم جاری نمی شود .

علیکم السلام

تشکر بابت جوابتان :Gol:پس در هر صورت باید برای قاضی اثبات شود چه متهم زن باشد و چه مرد. :ok:

[=arial]

baye;640145 نوشت:
پس در هر صورت باید برای قاضی اثبات شود چه متهم زن باشد و چه مرد.

با سلام
عرض ادب و احترام
بله بزرگوار در این موارد تشخیص برعهده قاضی است و باید حکم صادر شود
صدور حکم هم متکی به علم قاضی است که از طریق شواهد و قراین و.......به دست می اید

پرسش:
سوالی دارم این که مردها می توانند بعد از خیانت بگویند صیغه خوانده ام و از مجازات رجم فرار کنند ولی زن ها به هیچ وجه نمی توانند. آیا این به سود مردان خیانت کار نیست؟ آیا برای این موارد راهکاری اندیشیده شده؟

پاسخ:
برای تبیین پاسخ سوال چند نکته را خدمتتان عرض می نمایم:
نکته اول: رجم یا سنسگار برای مرد یا زن شوهر داری است که در شرایط خاص و شهادت 4 مرد عادل و ... به عمل گناه زنا مرتکب شوند.

نکته دوم: طبق نظر مراجع زن یا مرد می تواند صیغه محرمیت را بخواند و اشکالی ندارد.

نکته سوم و مهم: این که صیغه محرمیت دارای دو طرف ایجاب و قبول است یعنی طرفینی است و یک طرفی نیست که مرد بگوید من صیغه خوانده ام.

نکته چهارم و مهم تر: این که مرد هر چند می تواند چند زن را صیغه نماید ولی نمی تواند زن شوهردار را صیغه نماید به عبارتی رجم برای زنای محصنه است یعنی مرد و زنی است که شوهر و همسر دارند و لذا مرد نمی تواند بگوید صیغه خوانده ام (دقت نمایید)

سوال دیگر این که: آیا فقط وقتی هر دو متأهل باشند رجم می شوند؟ یا اگر یکی متاهل باشد فقط همان؟ یعنی اگر مرد متاهلی با زن مجردی به این اتهام دستگیر شوند (با فرض اثبات شرایط خاص و 4 شاهد ) و در حین دستگیری مرد ادعا کند که صیغه خوانده و زن هم حرف او را تایید کند در حالی که نخوانده باشند (البته فقط خودشان می دانند که دروغ است) باز هم مرد متاهل خیانت کار رجم می شود؟ یا به حرف این ها اعتماد می کنند و مرد رجم نمی شود؟

جواب فقهی: اگر از هیچ طریق شرعی برای قاضی اثبات نشود، بر مرد حد رجم جاری نمی شود.

موضوع قفل شده است