جمع بندی گرفتن نور و آتش از آب

تب‌های اولیه

17 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
گرفتن نور و آتش از آب

حدیثی قبلا در جایی خوانده بودم که امام علی گفته بودند من می توانم از آب نور و آتش بگیرم لطفا منبع و متن عربی این حدیث را بیاورید.

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد پیام

عن علی(عليه السلام) - حيث كان جالساً على نهر الفرات وبيده قضيب، فضرب به على صفحة الماء وقال: لو شئت لجعلت لكم من الماء نوراً وناراً
امام علي(ع) هنگامی که کنار فُرات نشسته بود، در دستش چوبی بود که آن را بر آب می زد، فرمود: «اگر می خواستم، می توانستم برای شما از آب، نور و آتش ایجاد کنم.»
ج11 صفحه 236
موسوعه امام علي( عليه السلام )
محمد ري شهري

چرا اینکارو نکردن اونوقت؟

mehrdad1919;639514 نوشت:
چرا اینکارو نکردن اونوقت؟

هر کاری زمان خودش و مقتضیات زمانی خودش رو میطلبه ، کاری که الان بعد از هزار و اندی سال با توربین و ژنراتور انجام میشه ، نمیشد تو اون زمان انجام داد که اگه انجام میشد حضرت رو به سحر و ... متهم میکردن .
خیلی از اختراعات بشر چند صد سال قبلش بصورت رویاهای علمی_تخیلی بوده و بعد به واقعیت پیوسته .
"امام" شخصیه که کل علم بشریت رو همراه داره ولی دلیلی نداره که اون علم در موقعی که طالبی براش نیست عرضه بشه .

Zaker;639539 نوشت:
هر کاری زمان خودش و مقتضیات زمانی خودش رو میطلبه ، کاری که الان بعد از هزار و اندی سال با توربین و ژنراتور انجام میشه ، نمیشد تو اون زمان انجام داد که اگه انجام میشد حضرت رو به سحر و ... متهم میکردن .
خیلی از اختراعات بشر چند صد سال قبلش بصورت رویاهای علمی_تخیلی بوده و بعد به واقعیت پیوسته .
"امام" شخصیه که کل علم بشریت رو همراه داره ولی دلیلی نداره که اون علم در موقعی که طالبی براش نیست عرضه بشه .

خوب به دانشمندای اون زمان یاد میدادن یکم

mehrdad1919;639540 نوشت:
خوب به دانشمندای اون زمان یاد میدادن یکم

مطمئن باشید اگر طالبش وجود داشت امام علیه السلام از انتقال دادنش منعی نداشتن ، مگر نشنیدی که حضرت بالای منبر فرمودن از من بپرسید قبل از اینکه من را از دست بدهید ، جاهلی خطاب کرد تعداد ریش های من چند تاست !!
مردم اون زمان در تشخیص اساسی ترین مساله زمان خودشون عاجز موندن و به خطا رفتن ، مسایل علمی پیشکش ، نهج البلاغه رو بخونید ببینید چقدر امام مردم زمانه رو به علت بعضی مسایل سرزنش میکنن ...

بابستی بدونیم وظیفه ر درجه اول امام (ع)هدایت انسانهاست و بیان مطالب علمی به فراخور استعداد افراد واوضاع زمانه می باشد.

از وظایف امام در دوران امامتش ، هدایت مردم است. اگر فردی از امام در زمان امامتش طلب هدایت کند، بر امام واجب است که وی را هدایت نماید.اما درمورد بیان مطالب علمی باقتضای زمانه است.

پیام;639182 نوشت:
عن علی(عليه السلام) - حيث كان جالساً على نهر الفرات وبيده قضيب، فضرب به على صفحة الماء وقال: لو شئت لجعلت لكم من الماء نوراً وناراً
امام علي(ع) هنگامی که کنار فُرات نشسته بود، در دستش چوبی بود که آن را بر آب می زد، فرمود: «اگر می خواستم، می توانستم برای شما از آب، نور و آتش ایجاد کنم.»
ج11 صفحه 236
موسوعه امام علي( عليه السلام )
محمد ري شهري

سلام
من عبارت عربی این روایت را جستجو کردم ولی هیچ یک از منابع حدیثی چیزی پیدا نکردم.فقط در همان موسوعه بود و در یک کتاب دیگر به نام تصنیف نهج البلاغه هم آمده بود. هر دو این کتاب هم که منبع مستقل محسوب نمی شوند و در قرن اخیر نوشته شده اند. خود کتاب موسوعه روایت را از کجا آورده است؟

فقط در کتاب ارشاد شیخ مفید روایتی بود که عباراتی شبیه این روایت داشت:

ذلك أنهم رووا: ان الماء طغى في الفرات وزاد حتى أشفق أهل الكوفة من الغرق، ففزعوا إلى أمير المؤمنين عليه السلام فركب بغلة رسول الله صلى الله عليه واله وخرج والناس معه حتى أتى شاطئ الفرات، فنزل عليه وأسبغ الوضؤ وصلى منفردا بنفسه والناس يرونه، ثم دعا الله بدعوات سمعها أكثرهم، ثم تقدتم إلى الفرات متوكئا على قضيب بيده حتى ضرب به صفحة الماء وقال: " انقص بإذن الله ومشيئته " فغاض الماء حتى بدت الحيتان من قعر البحر فنطق كثير منها بالسلام عليه بامرة المؤمنين، ولم ينطق منها أصناف من السموك، وهي: الجري ، والزمار والمار ماهي . فتعجب الناس لذلك وسألوه عن علة نطق ما نطق وصموت ما صمت، فقال: " أنطق الله لي ما طهر من السموك، وأصمت عني ما حرمه ونجسه وبعده (ارشاد ج 1 ص 347)

این روایت اصلا ربطی به گرفتن نور و آتش از آب ندارد .داستانش این است که رود فرات در حال طغیان بود و خطر سیل مردم را تهدید می کرد و آنگاه امام عصایش را به آب زد و رود آرام شد.

همانطور که دیدید عبارت قرمز شده "إلى الفرات متوكئا على قضيب بيده حتى ضرب به صفحة الماء وقال" بسیار شبیه عبارت به کاربرده شده در روایتی است که درباره نور و آتش بود:

عن علی(عليه السلام) - حيث كان جالساً على نهر الفرات وبيده قضيب، فضرب به على صفحة الماء وقال: لو شئت لجعلت لكم من الماء نوراً وناراً.

با تشکر از تلاش علمی شما "گرچه تشابه در بعضی عبارات داره ولی دلیل بر جعلی بودن خبر دیگر نیست . گرچه همانگونه که فرمودید در آدرس روایت برگرفته از موسوعه است.

پیام;648587 نوشت:
با تشکر از تلاش علمی شما "گرچه تشابه در بعضی عبارات داره ولی دلیل بر جعلی بودن خبر دیگر نیست . گرچه همانگونه که فرمودید در آدرس روایت برگرفته از موسوعه است.

سلام
درست است که این حدیث خیلی قشنگ است. من هم خیلی دوست داشتم این روایت واقعا از امام علی باشد.اما حقیقت را باید پذیرفت و تا زمانی که اعتبار این روایت مشخص نشود و در منبع درستی نیامده باشد نمی توانیم آن را به امام علی نسبت بدهیم.
همانطور که قبلا گفتم در هیچ یک از منابع حدیثی یا تاریخی چنین روایتی نیامده است.فقط همان کتاب موسوعه امام علی آن را آورده است.حالا کتاب موسوعه امام علی را بررسی می کنیم.این کتاب که تاریخ چاپ اولش 1421 هجری قمری است!!!پس حتما باید خودش از جای دیگری نقل کرده باشد.
تالیف و تدوین کتاب موسوعه امام علی توسط موسسه دار الحدیث قم زیر نظر آقای ری شهری انجام شده است.من خودم به صورت تلفنی از موسسه دارالحدیث پرسیدم که منبع اصلی این روایت کجاست.آنها هم تنها آدرسی که به من دادند کتاب تصنیف نهج البلاغه نوشته لبیب بیضون بود.
حالا اعتبار کتاب تصنیف نهج البلاغه را بررسی می کنیم. موضوع کتاب تصنیف نهج البلاغه در واقع طبقه بندی و شرح روایات نهج البلاغه است .که مولف در شرح روایات نهج البلاغه خودش روایات دیگری از جاهای دیگ نیز اضافه کرده است. نام نویسنده این کتاب لبیب بیضون (متولد 1938 میلادی) است . تاریخ چاپ کتاب 1417 هجری قمری (برابر 1375 هجری شمسی) است. پس این کتاب هم نمی تواند منبع مستقل و قابل اعتبار باشد.باید ببینیم خود این کتاب روایت را از کجا آورده است.
نویسنده این کتاب هر کجا روایتی را آورده است باپرانتز منبع آن را نیز ذکر کرده است. این روایت نور و آتش از آب را نیز در شرح یکی از سخنان امام علی در نهج البلاغه آورده است. اما با کمال تعجب بر خلاف روایات دیگری که منبع آنها را نیز ذکر کرده هیچ منبعی برای این روایت نیاورده است و فقط داخل پرانتز منبع این روایت را فقط قول مشهور دانسته است!!!!!!(تصنیف نهج البلاغه ص 783)
حال باید از این آقا پرسید این چه قول مشهوری است که در غیر از کتاب خودش در هیچیک از منابع حدیثی یا تاریخی نیامده است؟!

با توجه به مطالبی که گفته شد باید بگویم متاسفانه این روایت هیچ اصل و اعتباری ندارد.

باتشکر وسپاس از تلاش وپیگیری شما که حقیقتا قابل تحسین است. چنین تلاش صادقانه وعالمانه ای را از شما در پستها وسوالات بعدی به انتظار می نشینم.

عصران;649292 نوشت:
با توجه به مطالبی که گفته شد باید بگویم متاسفانه این روایت هیچ اصل و اعتباری ندارد.

سلام علیکم و رحمة الله،
حقیر دلیلی بر اثبات درستی آن روایت ندارم ولی مضمون آن با آیات قرآن تطبیق دارد آنجا که خداوند فرموده است:

وَإِذَا الْبِحَارُ‌ سُجِّرَ‌تْ [التکویر، ۶]
و هنگامی که دریاها مشتعل و برافروخته گردند

البته لازم به ذکر است که ترجمه‌ی «سُجِّرَ‌تْ» توسط مترجمین به صورت‌های متفاوتی انجام شده است و همه مشتعل شدن و افروخته شدن دریاها را نتیجه نگرفته نگرفته‌اند، برخی این اشتعال را به آتشفشان‌های زیر بستر اقیانوس‌ها ربط داده‌اند در نزدیکی قیامت و برخی دیگر هم اصلاً آن را به هم پیوستن دریاها ترجمه کرده‌اند، لیکن به نظر می‌رسد همینطور که در بالا نوشته شده است باشد. این دریاهای مسجور همانهایی هستند که در ابتدای دعای عهد هم می‌خوانیم «و ربّ البحر المسجور» و مطابق روایات چه بسا منظورش از بحار غیر دریاهای روی سطح کره‌ی زمین باشد، چنانکه در تفسیر قمی هم آمده «قال: تتحول البحار التي حول الدنيا كلها نيرانا» و اگر اشتباه در خاطرم نمانده باشد این همان آتشی است که بر روی آن در قیامت صراط گذاشته می‌شود تا همه از روی آن عبور کنند ...
یا علی علیه‌السلام

باء;649887 نوشت:

سلام علیکم و رحمة الله،
حقیر دلیلی بر اثبات درستی آن روایت ندارم ولی مضمون آن با آیات قرآن تطبیق دارد آنجا که خداوند فرموده است:

وَإِذَا الْبِحَارُ‌ سُجِّرَ‌تْ [التکویر، ۶]
و هنگامی که دریاها مشتعل و برافروخته گردند

البته لازم به ذکر است که ترجمه‌ی «سُجِّرَ‌تْ» توسط مترجمین به صورت‌های متفاوتی انجام شده است و همه مشتعل شدن و افروخته شدن دریاها را نتیجه نگرفته نگرفته‌اند، برخی این اشتعال را به آتشفشان‌های زیر بستر اقیانوس‌ها ربط داده‌اند در نزدیکی قیامت و برخی دیگر هم اصلاً آن را به هم پیوستن دریاها ترجمه کرده‌اند، لیکن به نظر می‌رسد همینطور که در بالا نوشته شده است باشد. این دریاهای مسجور همانهایی هستند که در ابتدای دعای عهد هم می‌خوانیم «و ربّ البحر المسجور» و مطابق روایات چه بسا منظورش از بحار غیر دریاهای روی سطح کره‌ی زمین باشد، چنانکه در تفسیر قمی هم آمده «قال: تتحول البحار التي حول الدنيا كلها نيرانا» و اگر اشتباه در خاطرم نمانده باشد این همان آتشی است که بر روی آن در قیامت صراط گذاشته می‌شود تا همه از روی آن عبور کنند ...
یا علی علیه‌السلام

سلام علیکم و رحمة الله و برکاته
ما درباره مضمون این حدیث و اینکه امام می توانسته چنین کاری بکند حرفی نداریم و مخالفتی هم نداریم . اصلا برای اثبات قدرت امام نیازی به این گونه احادیث نیست.

اما توجه کنید که با یک حدیث ما برای خودمان یا در برابر دیگران استناد می کنیم پس حتما باید اعتبارش مشخص شود.

عصران;650047 نوشت:
سلام علیکم و رحمة الله و برکاته
ما درباره مضمون این حدیث و اینکه امام می توانسته چنین کاری بکند حرفی نداریم و مخالفتی هم نداریم . اصلا برای اثبات قدرت امام نیازی به این گونه احادیث نیست.

اما توجه کنید که با یک حدیث ما برای خودمان یا در برابر دیگران استناد می کنیم پس حتما باید اعتبارش مشخص شود.

سلام علیکم و رحمة الله و برکاته،
بله حق با شماست، لازم است که اعتبار احادیث مشخص شوند ولی بررسی سندی تنها معیار تعیین اعتبار احادیث نیست ...
اگر اشتباه به یادم نمانده باشد روایتی به امام جواد علیه‌السلام عرضه شد که جعلی بود، ایشان ابتدا فرمودند که از رسول خدا صلی‌الله‌علیه‌وآله حدیثی به ایشان رسیده است که در ذهن حقیر مضمون آن اینطور مانده است که اگر روایتی به کسی عرضه شد که آنرا به رسول خدا صلی‌الله‌علیه‌وآله نسبت دادند ابتدا باید آن حدیث را به قرآن عرضه کرد و این یعنی اهمیت بررسی محتوایی حدیث نه با علم خودمان که با سازگاری روایت با قرآن که خدشه‌بردار نیست ...
البته در مورد این روایت خاص با توجه به آنکه ردّ آنرا تنها در یک کتاب یافته‌اید که آن هم آنرا متوقف بر قول معروف زمان معاصر خودش معرفی کرده است شاید واقعاً این روایت اعتبار قابل قبولی نداشته باشد ولی از نظر محتوایی با قرآن سازگاری دارد ...
در پناه خدا باشید
یا علی علیه‌السلام

[=arial]جمع بندی:

سوال:
حدیثی قبلا در جایی خوانده بودم که امام علی گفته بودند من می توانم از آب نور و آتش بگیرم لطفا منبع و متن عربی این حدیث را بیاورید.

پاسخ:سلام"

[=arial]عن علی(عليه السلام) - حيث كان جالساً على نهر الفرات وبيده قضيب، فضرب به على صفحة الماء وقال: لو شئت لجعلت لكم من الماء نوراً وناراً
ج11 صفحه 236 موسوعه امام علي( عليه السلام )محمد ري شهري

موضوع قفل شده است