صفحه 1 از 2 12 آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: گرفتن نور و آتش از آب

نوشته
    717
    حضور
    16 روز 4 ساعت 49 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    11
    صلوات
    1389

اشاره گرفتن نور و آتش از آب

حدیثی قبلا در جایی خوانده بودم که امام علی گفته بودند من می توانم از آب نور و آتش بگیرم لطفا منبع و متن عربی این حدیث را بیاورید.
    ویرایش توسط رایحهٔ بهشت : ۱۳۹۴/۰۶/۰۵ در ساعت ۱۵:۳۴

2. صلوات ها 5

3.  

علاقه
    تحصیل ، تحقیق و پژوهش
    نوشته
    21,527
    حضور
    174 روز 22 ساعت 7 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    0
    گالری
    38
    صلوات
    58312

با نام و یاد دوست

گرفتن نور و آتش از آب

کارشناس بحث: استاد پیام

5. صلوات ها 5

علاقه
    تحقیق
    نوشته
    2,487
    حضور
    14 روز 3 ساعت 46 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    8530

عن علی(عليه السلام) - حيث كان جالساً على نهر الفرات وبيده قضيب، فضرب به على صفحة الماء وقال: لو شئت لجعلت لكم من الماء نوراً وناراً
    امام علي(ع) هنگامی که کنار فُرات نشسته بود، در دستش چوبی بود که آن را بر آب می زد، فرمود: «اگر می خواستم، می توانستم برای شما از آب، نور و آتش ایجاد کنم.»
    ج11 صفحه 236
    موسوعه امام علي( عليه السلام )
    محمد ري شهري

7. صلوات ها 6

نوشته
    199
    حضور
    1 روز 9 ساعت 9 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    255

چرا اینکارو نکردن اونوقت؟

9. صلوات ها 3

نوشته
    111
    حضور
    6 روز 10 ساعت 10 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    350

نقل قول نوشته اصلی توسط mehrdad1919 نمایش پست ها
    چرا اینکارو نکردن اونوقت؟
    هر کاری زمان خودش و مقتضیات زمانی خودش رو میطلبه ، کاری که الان بعد از هزار و اندی سال با توربین و ژنراتور انجام میشه ، نمیشد تو اون زمان انجام داد که اگه انجام میشد حضرت رو به سحر و ... متهم میکردن .
    خیلی از اختراعات بشر چند صد سال قبلش بصورت رویاهای علمی_تخیلی بوده و بعد به واقعیت پیوسته .
    "امام" شخصیه که کل علم بشریت رو همراه داره ولی دلیلی نداره که اون علم در موقعی که طالبی براش نیست عرضه بشه .

11. صلوات ها 8

نوشته
    199
    حضور
    1 روز 9 ساعت 9 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    255

نقل قول نوشته اصلی توسط Zaker نمایش پست ها
    هر کاری زمان خودش و مقتضیات زمانی خودش رو میطلبه ، کاری که الان بعد از هزار و اندی سال با توربین و ژنراتور انجام میشه ، نمیشد تو اون زمان انجام داد که اگه انجام میشد حضرت رو به سحر و ... متهم میکردن .
    خیلی از اختراعات بشر چند صد سال قبلش بصورت رویاهای علمی_تخیلی بوده و بعد به واقعیت پیوسته .
    "امام" شخصیه که کل علم بشریت رو همراه داره ولی دلیلی نداره که اون علم در موقعی که طالبی براش نیست عرضه بشه .
    خوب به دانشمندای اون زمان یاد میدادن یکم

13. صلوات ها 6

نوشته
    111
    حضور
    6 روز 10 ساعت 10 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    350

نقل قول نوشته اصلی توسط mehrdad1919 نمایش پست ها
    خوب به دانشمندای اون زمان یاد میدادن یکم
    مطمئن باشید اگر طالبش وجود داشت امام علیه السلام از انتقال دادنش منعی نداشتن ، مگر نشنیدی که حضرت بالای منبر فرمودن از من بپرسید قبل از اینکه من را از دست بدهید ، جاهلی خطاب کرد تعداد ریش های من چند تاست !!
    مردم اون زمان در تشخیص اساسی ترین مساله زمان خودشون عاجز موندن و به خطا رفتن ، مسایل علمی پیشکش ، نهج البلاغه رو بخونید ببینید چقدر امام مردم زمانه رو به علت بعضی مسایل سرزنش میکنن ...

15. صلوات ها 7

علاقه
    تحقیق
    نوشته
    2,487
    حضور
    14 روز 3 ساعت 46 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    8530

بابستی بدونیم وظیفه ر درجه اول امام (ع)هدایت انسانهاست و بیان مطالب علمی به فراخور استعداد افراد واوضاع زمانه می باشد.

17. صلوات ها 8

علاقه
    تحقیق
    نوشته
    2,487
    حضور
    14 روز 3 ساعت 46 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    8530

از وظایف امام در دوران امامتش ، هدایت مردم است. اگر فردی از امام در زمان امامتش طلب هدایت کند، بر امام واجب است که وی را هدایت نماید.اما درمورد بیان مطالب علمی باقتضای زمانه است.

19. صلوات ها 6

نوشته
    717
    حضور
    16 روز 4 ساعت 49 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    11
    صلوات
    1389

نقل قول نوشته اصلی توسط پیام نمایش پست ها
    عن علی(عليه السلام) - حيث كان جالساً على نهر الفرات وبيده قضيب، فضرب به على صفحة الماء وقال: لو شئت لجعلت لكم من الماء نوراً وناراً
    امام علي(ع) هنگامی که کنار فُرات نشسته بود، در دستش چوبی بود که آن را بر آب می زد، فرمود: «اگر می خواستم، می توانستم برای شما از آب، نور و آتش ایجاد کنم.»
    ج11 صفحه 236
    موسوعه امام علي( عليه السلام )
    محمد ري شهري
    سلام
    من عبارت عربی این روایت را جستجو کردم ولی هیچ یک از منابع حدیثی چیزی پیدا نکردم.فقط در همان موسوعه بود و در یک کتاب دیگر به نام تصنیف نهج البلاغه هم آمده بود. هر دو این کتاب هم که منبع مستقل محسوب نمی شوند و در قرن اخیر نوشته شده اند. خود کتاب موسوعه روایت را از کجا آورده است؟

فقط در کتاب ارشاد شیخ مفید روایتی بود که عباراتی شبیه این روایت داشت:

ذلك أنهم رووا: ان الماء طغى في الفرات وزاد حتى أشفق أهل الكوفة من الغرق، ففزعوا إلى أمير المؤمنين عليه السلام فركب بغلة رسول الله صلى الله عليه واله وخرج والناس معه حتى أتى شاطئ الفرات، فنزل عليه وأسبغ الوضؤ وصلى منفردا بنفسه والناس يرونه، ثم دعا الله بدعوات سمعها أكثرهم، ثم تقدتم إلى الفرات متوكئا على قضيب بيده حتى ضرب به صفحة الماء وقال: " انقص بإذن الله ومشيئته " فغاض الماء حتى بدت الحيتان من قعر البحر فنطق كثير منها بالسلام عليه بامرة المؤمنين، ولم ينطق منها أصناف من السموك، وهي: الجري ، والزمار والمار ماهي . فتعجب الناس لذلك وسألوه عن علة نطق ما نطق وصموت ما صمت، فقال: " أنطق الله لي ما طهر من السموك، وأصمت عني ما حرمه ونجسه وبعده (ارشاد ج 1 ص 347)

این روایت اصلا ربطی به گرفتن نور و آتش از آب ندارد .داستانش این است که رود فرات در حال طغیان بود و خطر سیل مردم را تهدید می کرد و آنگاه امام عصایش را به آب زد و رود آرام شد.

همانطور که دیدید عبارت قرمز شده "إلى الفرات متوكئا على قضيب بيده حتى ضرب به صفحة الماء وقال" بسیار شبیه عبارت به کاربرده شده در روایتی است که درباره نور و آتش بود:

عن علی(عليه السلام) - حيث كان جالساً على نهر الفرات وبيده قضيب، فضرب به على صفحة الماء وقال: لو شئت لجعلت لكم من الماء نوراً وناراً.

21. صلوات ها 4

صفحه 1 از 2 12 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 13

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری