جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: بیعت بنی عباس با سادات حسنی

 1. #1

  عضویت
  جنسیت مرداد 1393
  نوشته
  677
  صلوات
  1301
  حضور
  14 روز 14 ساعت 31 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  7

  اشاره بیعت بنی عباس با سادات حسنی
  با وجود اینکه دعوت بنی عباس از مدت ها پیش آغاز شده بود چرا آنها از جمله سفاح و منصور با سید حسنی محمد نفس زکیه به عنوان خلیفه مسلمین بیعت کردند؟
  ویرایش توسط bina88 : 1394/01/08 در ساعت 08:32

 2. صلوات


 3.  

 4. #2

  عضویت
  جنسیت بهمن 1391
  علاقه
  تحصیل ، تحقیق و پژوهش
  نوشته
  18,610
  صلوات
  49870
  حضور
  130 روز 5 ساعت 40 دقیقه
  دریافت
  11
  آپلود
  0
  گالری
  34  با نام و یاد دوست

  بیعت بنی عباس با سادات حسنی
  کارشناس بحث: استاد سید محسن


 5. صلوات


 6. #3

  عضویت
  جنسیت آبان 1389
  علاقه
  علم
  نوشته
  973
  صلوات
  2127
  حضور
  17 روز 3 ساعت 54 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0  با سلام
  بنی عباس پس از مرگ ابوهاشم فرزند محمد حنفیه ادعای امامت و جانشینی او را کردند و از همان سالها در تدارک تصاحب خلافت و حکومت بودند. آنان همپای علویان بر علیه امویان به پا خواستند و با شعار (الرضا من آل محمد) موجبات سقوط حکومت امویان در سال(132 ه ق) را فراهم نمودند. اما بنی عباس با کمک ابومسلم خراسانی در خراسان و ابوسلمه خلال در بغداد و با زد و بند سیاسی در خفا و پنهان، قیام را به نفع خود تمام کرده و انقلاب علیه امویان را مصادره نمودند در حالی که عامه مردم تصور میکردند که بنی عباس خواهان بازگشت حکومت به اهل بیت هستند و به استناد شعار ا لرضا من آل محمد مردم انتظار حکومت اهل بیت وعلویان را میکشیدند که به یک باره ورق برگشت و بنی عباس بر مسند خلافت نشستند.

  اما جریان بیعت منصور دوانقی با نفس زکیه

  ابوعبدالله محمد «نفس زكیه» ملقب به «صریح قریش» است در سال 100 هـ ق به دنیا آمد. پدرش عبدالله فرزند حسن مثنی و نوه امام حسن مجتبی علیه السلام است. مادرش هند دختر ابی عبیدة بن عبدالله بن زمعه ... است و چون مادران و مادر بزرگهای محمد، هیچكدام كنیز نبودند، برای همین هم لقب صریح قریش داشت. محمد را از جهت كثرت زهد و عبادت و فقه و دانایی و شجاعت و كثرت فضائل "نفس زكیه" می گفتند. نزدیكان و بنی الحسن نیز، از باب اینكه او همنام پیغمبر اكرم بود و بین دو كتف او خال بزرگ سیاهی بود، عقیده داشتند كه او مهدی اهل بیت است و می گفتند كه همان مهدی موعود است كه مالك شرق و غرب عالم می شود. از همین رو، زمانی كه حكومت بنی امیه رو به زوال رفت، عده ای از بنی عباس از جمله سفاح و منصور و ... و عده ای از بنی هاشم از جمله عبدالله پدر همین محمد و ابراهیم و حسن دیباج و ... در «ابواء» جمع شدند و با محمد بیعت كردند و همیشه منتظر و مترصد خروج او بودند. منصور دوانیقی نیز دو مرتبه با او بیعت كرده بود. تنها امام صادق علیه السلام بیعت نكردند و وقتی امام جعفر صادق علیه السلام با این مسئله روبرو شد به عبدالله محض، پدر محمد فرمود: اگر شما با او بیعت می كنید به خیال اینكه او همان مهدی موعود است كه خطاست و اگر این بیعت به علت این باشد كه او امر به معروف و نهی از منكر كند، بهتر است با تو بیعت شود، زیرا تو بزرگتر و شیخ بنی هاشمی. عبدالله محض پدر محمد از این سخن ناراحت شد و سخن تندی به حضرت گفت. بعد حضرت اشاره ای كردند كه آن مرد (ابوجعفر منصور) او را (یعنی محمد را) خواهد كشت و خلیفه می شود. با این وصف محمد و برادرش ابراهیم دائما در فكر خلافت و حكومت بودند تا اینكه سفاح اولین خلیفه عباسی، حاكم شد. از آن موقع، این دو نفر خود را مخفی كردند، سفاح به علت احترام به پدر آنان پی گیر آنها نشد ولی بعد از او كه منصور خلیفه شد، دائما به دنبال آن دو نفر بود، و همه جا جاسوس گذاشته بود تا شاید آنها را پیدا كنند.

  قیام محمد و خروج او بر منصور:

  محمد مدت طولانی در مخفیگاه بود و زندگی سختی را می گذراند تا اینكه در سال 145 هـ ق خروج كرد و به اتفاق 250 نفر در ماه رجب، وارد مدینه شدند، به سراغ زندان منصور رفتند، زندانبان آنجا "رباح بن عثمان" را گرفتند و درهای زندان را شكستند و زندانیان را فراری دادند، آنوقت محمد بر بالای منبر رفت و برای مردم خطبه خواند و مردم را از خباثت و جنایت های منصور آگاه كرد.
 7. صلوات


 8. #4

  عضویت
  جنسیت اردیبهشت 1391
  علاقه
  تدریس؛ تحقیق
  نوشته
  1,308
  صلوات
  3875
  حضور
  25 روز 18 ساعت 54 دقیقه
  دریافت
  109
  آپلود
  2
  گالری
  74  نقل قول نوشته اصلی توسط سید محسن نمایش پست ها
  محمد را از جهت كثرت زهد و عبادت و فقه و دانایی و شجاعت و كثرت فضائل "نفس زكیه" می گفتند.
  چگونه نفس زکیه ای بود که ادعای مهدویت کرد؟
  وَالَّذِينَ إِذَا فَعَلُواْ فَاحِشَةً أَوْ ظَلَمُواْ أَنْفُسَهُمْ ذَكَرُواْ اللّهَ فَاسْتَغْفَرُواْ لِذُنُوبِهِمْ وَمَن يَغْفِرُ الذُّنُوبَ إِلاَّ اللّهُ
  دعام کنید
  للَّهِ مِنْ عِبادِهِ خِيَرَتانِ، فَخِيَرَتُهُ مِنَ الْعَرَبِ قُرَيْشٌ وَمِنَ الْعَجَمِ فارْسٌ.
  از بندگان خدا دو گروه برگزيده و نيكو هستند. بندگان نيكو و برگزيده عرب، قريش مى‏باشد و بندگان نيكو و برگزيده عجم فارس‏ها هستند.
  المناقب، ابن شهر آشوب: 4/ 167؛ بحار الأنوار: 46/ 4؛ ربيع الابرار: 1/ 402402

 9. صلوات ها 2


 10. #5

  عضویت
  جنسیت آبان 1389
  علاقه
  علم
  نوشته
  973
  صلوات
  2127
  حضور
  17 روز 3 ساعت 54 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0  با سلام
  برخی بر این باورند که نفس زکیه خود را مهدی موعود میخواند اما اگر در منابع تاریخی غور کنیم چنین مطلبی نمی یابیم. البته پدرش عبدالله محض چنین نظری داشت اما خود محمد نفس زکیه ظاهرا چنین نظری نداشته است.

 11. صلوات ها 2


 12. #6

  عضویت
  جنسیت مرداد 1393
  نوشته
  677
  صلوات
  1301
  حضور
  14 روز 14 ساعت 31 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  7  نقل قول نوشته اصلی توسط سید محسن نمایش پست ها
  پدر همین محمد و ابراهیم و حسن دیباج و ... در «ابواء» جمع شدند و با محمد بیعت كردند و همیشه منتظر و مترصد خروج او بودند. منصور دوانیقی نیز دو مرتبه با او بیعت كرده بود.
  سلام
  کارشناس محترم جواب شما به عنوان مقدمه پذیرفتنی است ولی سوال اصلی این بود که وقتی بنی عباس از مدت ها پیش از واقعه ابوا برای خلافت خودشان برنامه ریزی می کردند دیگر چرا با نفس زکیه بیعت کردند البته درست است که نمی خواستند که لو بروند اما دیگر چه نیازی به بیعت بود؟
  من دو احتمال در این باره می دهم:1-منصور و سفاح از برنامه دعوت پدرشان محمد بن علی خبر نداشتند.
  2-بنی عباس می خواستند به سادات حسنی حقه بزنند و آنها را زودتر از خودشان به معرکه بفرستند.
  نظر شما چیست؟


 13. صلوات


 14. #7

  عضویت
  جنسیت آبان 1389
  علاقه
  علم
  نوشته
  973
  صلوات
  2127
  حضور
  17 روز 3 ساعت 54 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0  با سلام
  خدمت عصران عزیز
  نفس زکیه در بین بنی هاشم از جایگاه خاص و ویژه ای برخوردار بود و پدرش عبدالله هم او را مهدی معرفی میکرد از این رو با او بیعت نمودند اما در خفا و پنهانی بنی عباس برای خودشان حکومت را پایه ریزی میکردند به نظر من غفلت علویان و عدم اتحاد آنان و خیانت برخی از بزرگان از جمله ابومسلم خراسانی و ابوسلمه خلال به علویان و نیرنگ و فریب بنی عباس باعث شد قیام بر علیه بنی امیه به سود بنی عباس پایان یابد. در ضمن بیعت آنان با نفس زکیه بیعت ظاهری بود غرض استفاده سیاسی از بنی حسن بود که حاصل شد. نمونه این خیانت را در تاریخ به وفور ملاحظه میکنیم

 15. صلوات


اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 7

کلمات کلیدی این موضوع

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود