به مناسبت روز جهانی کار و کارگر: رابطه کارگر و کارفرما در اسلام

تب‌های اولیه

9 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
به مناسبت روز جهانی کار و کارگر: رابطه کارگر و کارفرما در اسلام

روز جهانی کارگر یادمان شورش کارگران آمریکائی در اول ماه مه ۱۸۸۶ در شیکاگو است که هر سال در بسیاری از کشورهای جهان جشن گرفته می‌شود.
منبع: دانشنامه آزاد ویکی پدیا

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای : ما نه هم‌چون دیدگاه سوسیالیستی کارفرما را مطرود، و نه هم‌چون دیدگاه سرمایه‌داری کارفرما را صاحب‌اختیار می‌دانیم بلکه معتقدیم با رابطه تعریف شده انسانی و اسلامی، و همکاری این دو عنصر شریف، پیشرفت کشور محقق خواهد شد.

نظر شما درباره رابطه کارگر و کارفرما چیست؟
آیا به کارگر نسبت به کاری که انجام می دهد ، ارزش قائل می شوند؟؟ (چه در عرف جامعه و چه در سیستم اداری)

تعریف کار به روایت بانک مرکزی

به اعتقاد بانک مرکزی کار حتما نباید به کسب درآمد نقدی منجر شود.
به گزارش خبرآنلاین، بانک مرکزی "کار" را این گونه تعریف کرده است:"هر فعالیت فکری یا بدنی که به منظور کسب درآمد(نقدی یا غیر نقدی) صورت پذیرد و هدف آن تولید کالا و یا ارایه خدمت باشد، کار محسوب می شود. فعالیت هایی نظیر خانه داری، تحصیل و ورزش غیرحرفه ای در این تعریف کار به حساب نمی آید."

كارگر از لحاظ قانون كار كسي است كه به هر عنوان در مقابل دريافت حقوق و ساير مزايا به درخواست كارفرما كار مي كند. تمامي افرادي كه مشمول اين تعريف باشند، از نظر قانون، كارگر محسوب مي شوند و تفاوتي ميان نگهبان يك كارگاه با مدير فني آن نيست.

كارفرما نيز شخصي است كه كارگر به درخواست و به اعتبار او در مقابل دريافت حقوق و ساير مزايا كار مي كند. مديران و مسئولاني كه عهده دار اداره كارگاه هستند، نماينده كارفرما محسوب مي شوند. ‌

كارگاه نيز محلي است كه كارگر به درخواست كارفرما يا نماينده او در آنجا كار مي كند.

مؤسسات صنعتي، كشاورزي، معدني، ساختماني، خدماتي، مسافري، تجاري، اماكن عمومي و مانند آنها مشمول اين عنوان هستند.

نیایش سبز;21212 نوشت:

نظر شما درباره رابطه کارگر و کارفرما چیست؟
آیا به کارگر نسبت به کاری که انجام می دهد ، ارزش قائل می شوند؟؟ (چه در عرف جامعه و چه در سیستم اداری)

[="darkgreen"]با توجه به روایات اسلامی، می توانیم حقوق کارگر بر کارفرما را به طور خلاصه به این شرح، ذکر کنیم:

۱) چنان که رسول اکرم (ص) فرموده اند، از حقوق کارگر بر کارفرما این است که بر کارفرماست که خوراک و لباس کارگر را به نحو مطلوب تامین کند و بیش از اندازه طاقت از او کار نکشد.

۲) با توجه به حقوقی که امام سجاد (ع) در رساله حقوق خود برای کارگر برشمرده اند، می توان گفت که از حقوق کارگر بر کارفرما این است که بر کارفرماست از خطاها و نافرمانی های کارگر درگذرد، دستمزد و حقوق او را کاملاً بپردازد، متکبرانه با او رفتار ننماید بلکه با او به عدالت رفتار کند و در تعیین دستمزد و اجرت او انصاف داشته باشد.

۳) چنان که حضرت امام صادق (ع) همواره تاکید فرموده اند، باید کارفرما مزد کارگر را قبل از آن که عرقش خشک شود، پرداخت نماید. [/]

[="blue"]در خصوص حقوق کارفرما نیز اسلام دستورات صریح داشته است، ما در اینجا تنها به یک روایت اشاره می کنیم که در آن، حقوق کارفرما به خوبی ذکر شده است؛ نقل شده است که [="magenta"]امام صادق (ع) خدمتکارش را برای انجام کاری فرستاد. مدتی گذشت اما آن کارگر بازنگشت. حضرت به سراغ او رفتند و دیدند در گوشه ای خوابیده است، بالای سرش نشستند و او را باد می زدند تا این که از خواب بیدار شد.

وقتی از خواب برخاست امام بدون آن که عصبانی بشوند فرمودند:

« فلانی، این درست نیست که تو هم شب ها استراحت کنی و هم روزها، شب ها خوب بخواب و کارهای روزانه را هم خوب انجام بده. یعنی از ساعاتی که طبق قرارداد باید کار کنی کم مگذار و کاملا در اوقات کاری به انجام وظیفه ات مشغول باش.»

چنان که در این روایت می بینیم، اسلام برای کارفرما نیز حقوقی در نظر گرفته است[/]، و این چنین نیست که تنها به حقوق کارگر پرداخته باشد؛ بنابراین از جمله حقوق کارفرما بر کارگر این است که باید کارگر طبق ساعاتی که با کارفرما قرارداد داشته است، کار کند و از این ساعات کاری کم مگذارد. نکته دیگر اینکه در ساعات کاری به انجام وظیفه ای که به او محول شده است، بپردازد نه به کاری دیگر.

چنان که می بنیم رابطه کارگر و کارفرما، در اسلام بسیار دوستانه بوده و به رعایت حقوق متقابل کارگر و کارفرما تاکید فراوانی شده است. رهبر معظم انقلاب اسلامی در اظهارات خود در جمع کارگران به خوبی به این نکته اشاره می فرمایند: «[="purple"]رابطه کارگر و کارفرما در اسلام، رابطه دو همکار و دو شریک است. از نظر اسلام رفتار متقابل کارگر و کارفرما باید با صداقت و محبت و قدردانی توام باشد و حق و حرمت هر کدام از این دو عنصر مهم در روند پیشرفت کشور، رعایت شود که تنظیم این روابط بر عهده مجلس و دولت است»[/]

حال اگر بتوانیم احکام و دستورات دین اسلام را به خوبی رعایت کنیم توانسته ایم بهترین قانون کارگری و کارفرمایی را در جامعه پیاده کرده و به کار و کارگر ارزش و بها دهیم و حقوق متقابل کارگر و کارفرما را رعایت کنیم. به یاد داشته باشیم که ما مسلمانیم و به مسلمان بودن خود افتخار می کنیم.[/]

با سلام
اگر عدل و قسط رعایت بشود هیچ مشکلی پیدا نمیشود !
به نظر من از این زیبا پسند تر در هیچ مذهب و نظامی نیست !

برخی از مشکلات و یا کم توجهی ها نسبت به کارگر ، که مخصوصاً در کارگاههای غیر دولتی به صورت بارز مشاهده می شود :

1-شفاف نبودن حقوق کارگر

2-عدم ثبات و متغییر بودن حقوق کارگر در زمانهای مختلف

3-اخراج کارگر در زمان دلخواه کارفرما

4-عدم پرداخت حقوق کارگر در موعد مقرر

5-نپرداختن حقوق کارگر طبق قانون کار

6-پایین بودن حقوق کارگر از خط فقر

7-عدم ارائه آموزشهای مورد نیاز کارگر جهت ارائه کار بهتر

8-نبود و یا کمبود نهادی غیر دولتی کارگری جهت سازماندهی و دفاع از حقوق کارگر

9-بهره گیری از کارگر، بیشتر از ساعات کاری نرمال برای یک انسان

10-استفاده از کارگران زن به علت پرداخت حقوق و مزایای کمتر از قانون کار

11-بیمه نکردن کارگر توسط کارفرما

12-بکارگیری کارگران در مشاغل سخت ، و ارائه نکردن راهکارهای لازم برای پیشگیری از خطراتی که کارگر را تهدید می کند.

13- بهداشتی نبودن محیط کار

14-نداشتن جایگاه اجتماعی مناسب در جامعه و محل کار علی رغم داشتن نقش کلیدی

15-عدم اطلاع رسانی عمومی در مورد جایگاه کارگر

نظر شما چیست؟ کارگران عزیز نظر خودتون رو مرقوم فرمایید.....

[="Blue"]عصر یک روز تابستانی بود که در راه برگشت به منزل بودم، آن روز چند ساعت، اضافه کاری داشتم و بسیار خسته شده بودم. ناگهان با صحنه دردناک و دلخراشی روبه رو شدم که بهتر است شما نیز در جریان آن حادثه قرار بگیرد.

سه نفر از سرنشینان یک خودرو پیکان دو تبعه افغانی را از خودرو پیدا کرده و سپس شروع به کتک زدن آنها نمودند. از راننده خواستم توقف کند تا علت این حادثه را جویا شویم. اما همین که من به همراه چند تن از مسافران از ماشین پیاده شدیم، سرنشینان خودرو پیکان دست از کتک زدن آن دو تبعه افغانی برداشته و سوار خودرو شدند و از محل گریختند. خود را به یکی از آن دو تبعه افغانی که جوان همسن و سال خودم بود، رساندم و علت این حادثه را از او جویا شدم. آن جوان افغانی در حالی که بغض گلویش را گرفته بود، پاسخ داد: امروز صبح به همراه پدرم برای کارگری به میدان شهر رفتیم تا اینکه راننده خودرو پیکانی که مشاهده کردید ما را برای کارگری به منزل خود برد. در مورد دستمزدمان نیز با او صحبت کردیم و قرار شد تا بعد از ظهر مزدمان را پرداخت کند. کارمان که تمام شد، درخواست دستمزد کردیم اما او گفت بعد از اینکه ما را به منزلمان می رساند، دستمزدمان را پرداخت خواهد کرد. ما نیز خوشحال بودیم که بعد از ساعاتی هم به منزلمان خواهیم رسید و هم دستمزدمان را دریافت خواهیم کرد. در بین راه سه نفر از دوستان راننده نیز سوار خودرو شدند. بین راه در مورد دستمزدمان صحبت کردیم اما راننده با بی رحمی تمام گفت که دستمزدی در کار نیست. من و پدر پیرم از این پاسخ بسیار ناراحت شدیم و دوباره درخواست خود را تکرار کردیم، اما این بار راننده ما را تهدید کرد که در صورت درخواست دستمزد، کتکمان نیز خواهد زد. ما چند بار درخواست خود را تکرار کردیم تا اینکه دوستان راننده ما را از خودرو پیاده کردند و باقی قضایا را هم که خود دیدید…

برای لحظه ای سکوت کردم و هیچ نگفتم، حالت چهره ام به خوبی نشان می داد که شرمسار آن کارگر افغانی شده بودم. در حالی که شرمندگی و شرمساری در چهره ام پدیدار گشته بود، رو به آن کارگر افغانی کردم و روایتی را برایش نقل کردم؛ رسول خدا صلی الله علیه وآله و سلم فرموده اند:«هر کس در پرداخت اجرت کارگر ظلم کند، خداوند اعمال خوب او را از بین میبرد و از بوی دلنشین بهشت محرومش میکند.»[/]
[="Indigo"]برگرفته از وبلاگ:mohassani.blogsky[/]

valayat;21242 نوشت:
راننده ما را تهدید کرد که در صورت درخواست دستمزد، کتکمان نیز خواهد زد. ما چند بار درخواست خود را تکرار کردیم تا اینکه دوستان راننده ما را از خودرو پیاده کردند و باقی قضایا را هم که خود دیدید…

واقعاً خسته نباشن، روی لیبرالیسم رو سفید کردن !!!!!

موضوع قفل شده است