جمع بندی صلح اعراب و اسرائیل

تب‌های اولیه

6 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
صلح اعراب و اسرائیل

سلام

من طی چند روز گذشته، بدلایلی با چند فلسطینی صحبت کردم

بعضی از اون ها می گفتند چنانچه اسرائیل به مرزهای 1967 برگرده، مشکلی با موجودیت اون نخواهند داشت

حالا سوال من این هست، فرض کنیم این اتفاق افتاد و اسرائیل به مرزهای 1967 برگشت و دولت خودمختار فلسطینی (ترکیب کرانه باختری و غزه) اون رو به رسمیت شناخت و باهاش صلح کرد

اون وقت موضع ایران چه خواهد بود؟

(هر چند به این نکته توجه نمی کنید اما خَيرُ الكَلامِ مَا دَلَّ وَ جَلَّ وَ قَلَّ وَ لَم يُمِلَّ؛. بهترين سخن، آن است كه قابل فهم و روشن و كوتاه باشد و خستگى نياورد. اگر به حق الناس اعتقاد دارید، از شعار و فحش و ... بپرهیزید و صرفا حرف اصلی را بزنید)

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد کریم

Anoushiravan;638311 نوشت:
من طی چند روز گذشته، بدلایلی با چند فلسطینی صحبت کردم

بعضی از اون ها می گفتند چنانچه اسرائیل به مرزهای 1967 برگرده، مشکلی با موجودیت اون نخواهند داشت

حالا سوال من این هست، فرض کنیم این اتفاق افتاد و اسرائیل به مرزهای 1967 برگشت و دولت خودمختار فلسطینی (ترکیب کرانه باختری و غزه) اون رو به رسمیت شناخت و باهاش صلح کرد

اون وقت موضع ایران چه خواهد بود؟

سلام علیکم
قبل از پرداختن به اصل سوال باید بدانیم که مرزهای 1967کجاست؟
مرز‎های 1967 ، مشهور به «خط سبز»ی است که از آتش‎بس سال 1949 ، میان اسرائیل و همسایگانش مصر ، اردن ، لبنان وسوریه کشیده شده است. این مرزها محصول پیمان متارکه جنگ 1949 هستند. جنگی که همزمان با ایجاد رژیم صهیونیستی به وقوع پیوست. خط سبز به مدت 18 سال و تا سال 1967 و وقوع جنگ ژوئن محترم شمرده می‌شد. به طوری که نوار غزه توسط مصر و کرانه باختری توسط اردن اداره می‌شدند. تا این که اسرائیل در جنگ شش روزه نوار غزه و شبه جزیره سینا را از مصر ، کرانه باختری را از اردن و بلندی‌های جولان را از سوریه اشغال کرد.
http://www.wikiresist.com/
مساله قدس شریف واشغال یک کشور اسلامی که برای همه مسلمانها مهم است تنها با دیدگاه فلسطینی ها وحماس وتشکیلات خودگردان نیست. بلکه برای همه مسلمانها است. خداوند فرموده است:
وَ لَنْ يَجْعَلَ اللَّهُ لِلْكافِرينَ عَلَى‏ الْمُؤْمِنينَ‏ سَبيلاً (نساء/141)، و خداوند هرگز بر [زيانِ‏] مؤمنان، براى كافران راه [تسلّطى‏] قرار نداده است.
اینکه رژیمی سرتاپا انحرافی ونژاد پرست اراضی اسلامی را اشغال کند وبخاطر برگشت به مرزهای قبل از 1967 ما آنرا به رسمیت بشناسیم خلاف صریح این آیه شریفه است هرچند امثال خالد مشعل که رفتارشان ضد منافع کشورهای اسلامی ومنافع فلسطین است چنین آرزویی داشته باشند. ویا هر فلسطینی دیگر.
لذا از نظر جمهوری اسلامی ایران موجودیت اسرائیل نامشروع وضد انسانی وبشری است وبا محدود شدن به اندازه ای خاص رسمیت پیدا نمی کند.
یک نکته مهم م وجود دارد که آرمان ما ودیدگاه جمهوری اسلامی در باب موجودیت اسرائیل ورسمیت آن براساس دیدگاه احزاب وحتی ملت فلسطین نیست. بلکه ما تابع ادله دینی هستیم که چنین ننگی از نظر اسلامی قابل قبول است یا نه؟ رژیمی که براساس دین یهود هم نیست وبیشتر یک رژیم سکولار است کشور اسلامی را آنهم قبله اول مسلمانان اشغال کند وبعد اینهمه جنایات بتوانیم آنرا به رسمیت بشناسیم.

سلام
ممنونم و پاسختان برای من قانع کننده بود
اما همین الان که پاسخ شما رو برای دوستان خوندم بعضی به مطلب زیر اشکال وارد کردند و اون رو کاسه داغتر از آش دونستند

کریم;638997 نوشت:
یک نکته مهم م وجود دارد که آرمان ما ودیدگاه جمهوری اسلامی در باب موجودیت اسرائیل ورسمیت آن براساس دیدگاه احزاب وحتی ملت فلسطین نیست.

ولی پاسخ شما برای من کفایت می کنه

Anoushiravan;639022 نوشت:
ممنونم و پاسختان برای من قانع کننده بود
اما همین الان که پاسخ شما رو برای دوستان خوندم بعضی به مطلب زیر اشکال وارد کردند و اون رو کاسه داغتر از آش دونستند

سلام وعرض ادب وممنون از لطف شما
اینکه کاسه تر از آش است درست نیست چون بنده توضیح دادم که فلسطین مانند مکه معظمه وعربستان تنها متعلق به مردم فلسطین نیست بلکه قدس برای همه مسلمانان باارزش است. در عین حال بنده دلیل قرآنی سخنم را بیان داشتم.
گروههای فلسطینی با اینکه در ابتدا مبارز وجهادی هستند ولی متاسفانه بعد از رسیدن به مناصب سیاسی سیاست زده شده واز آن آرمانهای دینی وآزادی فلسطین دست می کشند. نمونه بارز آن یاسر عرفات بود که شاید جزء مبارزترین افراد بو که از جوانی در این راه فدم برمی داشت ولی متاسفانه ساست جمهوری اسلامی ایران را علی رغم همه کمک هایی که کرده بود قبول نکرده .بعذ از اخلافات با گروههای مبارز لبنانی به فلسطین رفتند که آخرش هم می دانید به کجا کشید. از قرار دادهای ننگین گرفته تا سیاست های غلط که مجبور بود برای حفظ خود به هر خفتی تن دهد.
مشخص نیست که امثال خالد مشعل هم بهتر از او باشند. چون اینها برخی اوقات با همدیگر به جنگ می پردازند مانند درگیری های مسلحانه حماس وفتح.
همه اینها نشان می دهد قوت شیعه وتن دادن به رهبری فقیه وزمان شناس را که چقدر موجب حفظ عزت اسلامی می شود.
مردم فلسطین ملاک نیستند بله در آرمان جمهوری اسلامی حقوق مردم فلسطین هم مد نظر است ولی قرار نیست اگر آنها روش اشتباهی اتخاذ کردند ما هم تابع آنها باشیم. مرگ کوتاهی همین مردم موجب به وجود آمدن این وضعیت نشده است؟البته یکی از عوامل اصلی.

پرسش:
اگر مردم فلسطین با قبول برگشت اسرائیل به سرزمین های 1967 اسرائیل را به رسمیت بشناسند، آیا ما هم به رسمیت خواهیم شناخت؟

پاسخ:

مسئله­ ی فلسطین از چند جهت اهمیت دارد: کشتار مسلمانان، و ایجاد ناامنی برای ایشان، غصب سرزمین­های اسلامی و مسلمانان، و همچنین اشغال و سیطره بر بیت المقدس و قبله اول مسلمانان. در حالی که اسلام صراحتا تسلط کفار بر مسلمانان را مردود اعلام کرده و آن را بر نمی­تابد: «وَ لَنْ يَجْعَلَ اللَّهُ لِلْكافِرينَ عَلَى‏ الْمُؤْمِنينَ‏ سَبيلاً»؛ و خداوند هرگز براى كافران راه [تسلّطى‏] بر مؤمنان قرار نداده است.(1)

طبیعتا اصل این تسلط به لحاظ دینی نامشروع بوده و سکوت در برابر آن جایز نیست. همچنین اصل این حرکت غاصبانه است، و به رسمیت شناختن غصب معنا ندارد! طبیعتا حتی اگر یک وجب از این خاک در اشغال بماند نمی توان آن را پذیرفت! بله می شود مرحله به مرحله بر سر عقب رفتن اسرائیل گام برداشت، اما هدف نهایی رهایی تمام نقاط اشغال شده است، همان طور که مقام معظم رهبری می فرمایند:
«ملت فلسطین همان طور که در غزه عمل کردند، هر بخش از خاک فلسطین را که بتوانند آزاد کنند، به وسیله‌ی دولت برگزیده‌ی خود، اداره‌ی امور آن را بر عهده خواهند گرفت، ولی هرگز هدف نهائی را از یاد نخواهند برد.(2)

علاوه بر اینکه روشن است حتی اگر خود فلسطینی­ها هم بر مرزهای سال 1967 با اسرائیل توافق کنند، این توافق نهایت خواسته­ی آنها نیست؛ بلکه از باب ناچاری است، یعنی از باب استیفای بخشی از حقوق از دست رفته خود دارند چنین مسئله­ای را می پذیرند، و طبیعتا اگر برایشان مقدور باشد خواهان پس گرفتن تمام اراضی خویش هستند، اما چون قادر بر آن نیستند به همین مقدار رضایت داده اند.

با این اوصاف روشن میشود حتی بر فرض به رسمیت شناختن اسرائیل با مرزهای 1976 از سوی فلسطینین، از نگاه اسلام و امت­های اسلامی همچنان حکومت اسرائیل، یک حکومت اشغال گر تلقی شده و توجیهی برای پذیرش آن وجود ندارد، فلسطینی­ها هم اگر بر چنین فرضی اسرائیل را به رسمیت شناخته­اند از باب به دست آوردن یک ثمره حداقلی است، اما برای ایران و سایر کشورها چه توجیهی دارد که چنین غصبی را به رسمیت بشناسد؟ ما در این خصوص تابع ادله دینی هستیم، نه قراردادهای اجتماعی که در تنافی با متون دینی بوده، و از سر ناچاری پذیرفته می شوند.

همچنین مسئله بیت المقدس یک مسئله ای فراتر از مسلمانان فلسطین است؛ منطقه ای است که به همه مسلمانان تعلق دارد؛ بلکه بالاتر، میتوان گفت مسئله دفاع از حقوق مظلومی است که از سر ناچاری دارد رضایت می دهد(بر فرض به رسمیت شناختن) انسانیت و بشریت است، همان طور که مقام معظم رهبری می فرمایند:
«مسئله‌ی غزه مسئله‌ی یک تکه سرزمین نیست؛ مسئله‌ی فلسطین فقط مسئله‌ی جغرافیا نیست؛ مسئله‌ی بشریت و انسانیت است».(3)

پی نوشت ها:
1. نساء:141/4.
2. بیانات در کنفرانس حمایت از انتفاضه فلسطین‌، ۱۳۹۰/۰۷/۰۹ .
3. بیانات در دیدار شرکت کنندگان در افتتاحیه­ ی همایش غزه، ۱۳۸۸/۱۲/۰۸

موضوع قفل شده است