صفحه 1 از 10 123 ... آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: چیکار کنم که مهریه مانع ازدواجم نشه؟

علاقه
    تحصیل ، تحقیق و پژوهش
    نوشته
    21,545
    حضور
    175 روز 7 ساعت 23 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    0
    گالری
    38
    صلوات
    58327

چیکار کنم که مهریه مانع ازدواجم نشه؟

با نام و یاد دوست

سلام

یکی از کاربران سایت سوالی داشتند که مایل نبودند با آیدی خودشون مطرح شود

لذا با توجه به اهمیت موضوع، سوال ایشان با حفظ امانت جهت پاسخگویی توسط کارشناس محترم سایت در این تاپیک درج می شود:

سلام

23 سالمه مدرک کارشناسی دارم و کارمند نیز هستم ،
    اخیرا دو خواستگار (با فاصله) در سنین 25 تا 27 سال داشتند که از نظر ایمانی مورد تایید من بودند ،داشتم و از آنجائیکه با والدینم راجع به مهریه تناقض دارم ، با صحبت و نقل احادیث موفق شدم نظر والدینم را از تعداد 214 سکه به 114 سکه کاهش بدم،

تقریبا همه جوانب یکدیگر را پسندیده بودیم ولی وقتی از 114 سکه گفتم خواستگارانم موافقت نکردند و از آنجائیکه از نقطه نظر پسران مذهبی در این زمینه آگاهی داشتم عندالاستطاعه گفتم و همچنین گفتم که بعد از عقد 100 تا را می بخشم ، یکی از این خواستگاران نه تنها این پیشنهاد را نپذیرفتند بلکه در هر صورت خرید چند کالای اساسی را نیز نمی پذیرفتند و همین قضیه موجب شد که والدینم در رد این خواستگار بیشتر پافشاری کنن .

تعداد خارج از عرفی مطرح نشده است که آنها قبول نکردند!! و من قرار نیست بعد از عقد مطالبه ای داشته باشم!!

خواستگار که از نظر ایمانی مورد تاییدم نبود نیز داشتم ولی نمیخواهم بعد از این اگر پسر مومنی به خواستگاری ام اومد این قضیه همه چیز رو خراب کنه .

این مسائل از نظر روانی اذیتم میکنه ، گوشه گیر و عصبی شده ام...
    نمیدونم با موارد مشابه ای که ممکنه پیش بیاد چگونه برخورد کنم؟
    در مورد مهریه خانواده ام چگونه مطرح کنند ؟

با تشکر

در پناه قرآن و عترت پیروز و موفق باشید

2. صلوات ها 12

3.  

علاقه
    تحصیل ، تحقیق و پژوهش
    نوشته
    21,545
    حضور
    175 روز 7 ساعت 23 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    0
    گالری
    38
    صلوات
    58327

با نام و یاد دوست

چیکار کنم که مهریه مانع ازدواجم نشه؟

کارشناس بحث: استاد امین

ویرایش توسط مدیر ارجاع سوالات : ۱۳۹۳/۱۱/۱۸ در ساعت ۰۹:۲۲ دلیل: تغییر کارشناس پاسخگو

5. صلوات ها 8

علاقه
    روانشناسی؛ قرآن ؛فلسفه؛ کلام
    نوشته
    892
    حضور
    31 روز 12 ساعت 34 دقیقه
    دریافت
    52
    آپلود
    2
    گالری
    0
    صلوات
    4653

سلام

نگاه واقع بینانه در این مسئله این است که مهریه باید مورد توافق دو نفر باشد و هیچ یک از طرفین، طرف مقابل را مجبور به پذیرش مقدار خاصی نکند. دختر نباید مهریه سنگین تعیین کند و پسر نباید دختر را مجبور به قبول مهریه ناچیز کند. از طرفی اسلام از مهریه زیاد نهی کرده و بر خلاف تصور عمومی، آن را مایه خوشبختی و حافظ زندگی نمی داند.

با این حال شما در شرایط مشابه با دو مسئله مواجه هستید: یکی نظر خانواده و دیگری نظر خواستگار.

بنابراین برای حل مسئله ابتدا باید با خانواده خود به توافق برسید. برای این کار لازم نیست روی تعداد سکه توافق کنید بلکه باید صحبت های شما در مورد اصل قضیه و فلسفه مهریه و روش تعیین مهریه در شرایط مختلف باشد. باید این مسئله را به خانواده تفهیم کنید که اولا مهریه باید در وسع طرف باشد و بتواند آن را پرداخت کند ثانیا هر چه کمتر باشد بهتر است البته نه در حدی که کم بودن آن غیر متعارف مثلا یک سکه باشد ثالثا در جلسات خواستگاری بهتر است میزان مهریه ابتدا از طرف خانواده پسر مطرح شود تا خانواده دختر بتواند راحت تر تصمیم بگیرد. اگر خانواده دختر همان اول مثلا بگویید 300 سکه و بعد خانواده پسر قبول نکنند، در این صورت خانواده دختر با مشکل مواجه می شوند؛ چون اگر بخواهند از حرف خود کوتاه بیایند وجهه خوبی ندارد و اگر بخواهند روی حرف خود بمانند ممکن است به توافق نرسند و یک خواستگار خوب را از دست بدهند.

لذا به نظرم بهترین حالت این است که اولا خانواده دختر نظر خود را به طور مستقیم بیان نکنند تا در صورتی که کار به چانه زنی کشیده شد، ابهت و شخصیت دختر به خاطر مهریه زیر سوال نرود ثانیا طوری وانمود کنند که تعداد سکه مهم نیست بلکه آنچه مهم است چیزی است که هدف مهریه را محقق کند و در حد توان داماد هم باشد. نه خیلی زیاد باشد که نتواند پرداخت کند و نه به قدری کم باشد که به قول آقای دهنوی پسر بگوید بیا بریم محضر مهریه ات را بدهم و طلاقت دهم! به نظر من تعداد 14 تا 110 تایی که الان مرسوم است، اقل و اکثر خوبی است.

اما در مورد نظر خواستگار برای میزان مهریه، بهترین کار این است که شما هم همانطور که نسبت به خانواده عرض کردم، روی تعداد خاصی مانور ندهید و بگوید هدف مهریه این نیست که من ابزاری برای تحت فشار قرار دادن شما داشته باشم؛ بلکه آنچه در دین مرسوم است این است که مهریه در حد توان مرد باشد؛ به طوری که همان ابتدا بتواند تمام یا بخشی از آن را پرداخت کند. حال اینکه طرفین توافق می کنند که مهریه را همان اول نگیرند مسئله دیگری است و منافاتی با معقول بودن مقدار آن ندارد. از طرفی سعی کنید تعیین مقدار مهریه را به عهده بزرگتر ها بگذارید چون غالبا آن ها نظر دختر و پسر را قبول نمی کنند؛ البته نه بعد از چندین جلسه و توافق در زمینه های دیگر؛ بلکه بهتر است در همان جلسات اول بزرگترها روی این مسئله صحبت کنند تا اگر به توافق نرسیدند، جلسات بعدی بیهوده برگزار نشود.

در مورد خرید کالا هم باید عرض کنم طبق نظر دین دختر هیچ گونه وظیفه ای در تهیه لوازم زندگی ندارد؛ منتها به خاطر لطفی که خانواده دختر دارند، در چنین مواردی طرفین می توانند مطابق عرف عمل کنند. مثلا اگر عرف شما اینگونه است که جهیزیه را دختر می گیرد و چند تا از کالاهای بزرگ را پسر می گیرد؛ ولی عرف طرف مقابل اینگونه است که پسر هیچ یک از آنها را نمی گیرد و همه جهیزیه به عهده خانواده دختر است، در چنین مواردی می توانید به حد وسط توافق کنید. البته اجباری در این کار نیست منتها اگر دیدید طرف مقابل مورد خوبی است و از لحاظ های دیگر با شما تناسب دارد، به نظرم توافق بر سر این مسئله خالی از لطف نیست. البته شرایط همه یکسان نیست و بررسی شرایط، لازم و ضروری است. ممکن است در شرایطی پذیرش چنین درخواستی باعث ایجاد نگاه منفی یا توقع بیجا در طرف مقابل شود.

پیروز و سربلند

ویرایش توسط امین : ۱۳۹۳/۱۱/۲۰ در ساعت ۱۶:۲۵

7. صلوات ها 8

نوشته
    104
    حضور
    2 روز 12 ساعت 5 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    351

این آقای خواسگارو باس بفرستین پیش من تا حالیش کنم که حتی یه قلم هم دختر و خونه اش نباس بگیرن
    خونه خودتون هم باید بدونن که دختری خوبه که مهریه کمتری داره
    زندگی هایی هم که مهریه پایین تر بوده معمولا بیشتر موندگارن

9. صلوات ها 5

نوشته
    222
    حضور
    8 روز 23 ساعت 14 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    704

نقل قول نوشته اصلی توسط کمالگرا نمایش پست ها
    این آقای خواسگارو باس بفرستین پیش من تا حالیش کنم که حتی یه قلم هم دختر و خونه اش نباس بگیرن
    خونه خودتون هم باید بدونن که دختری خوبه که مهریه کمتری داره
    زندگی هایی هم که مهریه پایین تر بوده معمولا بیشتر موندگارن
    شما علی الحساب منو حالی کن که چرا نباید بگیرن؟
    از هر کرانه تیر دعا کرده‌ام روان
    باشد کز آن میانه یکی کارگر شود

11. صلوات

نوشته
    327
    حضور
    7 روز 12 ساعت 31 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    865

فدای سر مبارک،
    اون دیگه خیلی جوگیر شده. گفتن مهریه کم ولی نگفتن که کالا هم نیار،
    گفتن ازدواج آسان ولی والا بالله نگفتن "ازدواج نکردن آسان".

یه جوالدوز به خودمون،
    چرا اینقدر پدر مادرهامون در قضیه ی ازدواج سنگ میندازن، تا کی می خوان به این همه چشم و هم چشمی ادامه بدن
    چرا اینقدر دنبال تجملات، مهریه ی سنگین، شرایط ایده آل اقتصادی و ... می گردن.

13. صلوات ها 5

نوشته
    1,334
    حضور
    33 روز 6 ساعت 20 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    6239

همون بهتر که رفت

پسری که سره مهریه چونه میزنه زندگی باهاش غیرممکنه

اصلا از همین چونه زدن باید بفهمی چقد آدم بی ادب و بی نزاکتیه و خودت کات کنی
    ویرایش توسط Miss Chadoriii : ۱۳۹۳/۱۱/۲۱ در ساعت ۰۰:۳۲
    .
    یا رفیق من لا رفیق له

15. صلوات ها 2

لبیک یا علی النقی آنلاین نیست. همکار اجرایی دانستنیهای قران و اقوام و اشخاص

نوشته
    1,673
    حضور
    72 روز 15 ساعت 44 دقیقه
    دریافت
    60
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    7565

الحمدلله رب العالمین که بحث غیرقابل حلی به نام مهریه در مملکت ما هست....

چرا که ابزاری بسیار ساده و راحت و قابل اطمینان برای سنجش میزان ایمان خانم می باشد.

السلام علیک یا علی بن محمد - السلام علیک یا علی النقی الهادی
    اگر به سامره ام اوفتد گذر، سر و جان را -- کنم نثار به گنبدنمای حضرت هادی
    ز دست رفته شکیبم خدا کند که نصیبم -- شود زیارت صحن و سرای حضرت هادی
    ز خاک، عِطر بهشتی، پراکند اگر آید -- نسیمی از طرف سامرای حضرت هادی
    مرا رضایت ابن الرضا خوش است که دانم -- بُود رضای خدا در رضای حضرت هادی
    ----------------

...سریال ازدواج مرا در ""اینجا"" بخوانید...
    التماس دعا

17. صلوات ها 5

علاقه
    فني-زيارت-شهدا-جانبازان
    نوشته
    43
    حضور
    2 روز 18 ساعت 5 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    122

مهريه

با سلام
    من هم يكي از افرادي هستم كه اين مشكل برام پيش اومد به خاستگاري دختري رفتم كه در حوزه عليمه درس مي خواند سر يك دنگ خانه و مهريه 250تا سكه با توجه به اينكه با دختر صحبت كرده بودم ولي شب قباله برون وقتي حرفي مي زدم مي گفتند داماد نبايد حرفي بزند بلخره با توجه به اينكه به آن دختر علاقه داشتم نشد به خواستگاري ديگري رفتم بلاي بدتري بسرم آمد آنجا مهريه را بالا گرفتند 370سكه چون شهرم كوچك بود و به خاطر دهان افتادن جريان در دهان افراد آن را قبول كردم با اينكه حتي در جمع گفتم توان پرداخت يك سكه را ندارم 6ماه نگذشته زندگيم به خاطر برد و آورد و دخالت و گوشي بودن دختر از بين رفت گذرم به دادگاه رسيد آنجا مي فهمي قانون چي مهريه چي ؟ يعني تاريال آخرش را ازت مي گيرند اگر گفتي ندارم ميگه چرا قبول كردي بايد تا ريال آخرش را قسط بندي كني و بدهي آنجادوستش دارم برات معني ميشه افراد دور برت را مي شناسي خلاصه تو عقد دختر تو دادگاه مي گفت مهريه بده ميام سر زندگي قانون مي گفت وقتي تا آخرين ريال را گرفت مي تونه تمكين نكنه پس از بر داشتن چند فرد بزرگ شهرم و 10دفعه رفتن به خانه دختره رضايت به 30ميليون داد من كه يه كارمند ساده دولت بودم سرمايه 6سالم رفت و به خاك سياه نشاندن و دختر خانم هم به راختي از من جدا شد هدفم از گفتن اين مطلب اين بود كه بدوني بايد به حرف دلت گوش ندهي يكي مثل من حالا 30سالم هنوز دارم وام زندگي كه نكردم را مي دم خدايي نكرده يك بار اتفاق مي افته وقتي افتاد ديكه اون آدم قبل نيستي

19. صلوات ها 10

نوشته
    1,118
    حضور
    37 روز 21 ساعت 52 دقیقه
    دریافت
    10
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    3880

نقل قول نوشته اصلی توسط taghani نمایش پست ها
    قانون مي گفت وقتي تا آخرين ريال را گرفت مي تونه تمكين نكنه
    یعنی میتونه مهریه را بگیره و خودش طلاق بگیره؟مگه حق طلاق با مرد نیست؟نمیشد مهریه را بدی طلاقشم ندی؟درسته زندگیت مثل قبل نمیشد ولی حداقل اونم اذیت میشد!
    غم، مگر جز خاطر من، منزل و ماْوا نداری؟

خوش بیا...خوش بیا...آسوده بنشین، بر دلم
    گر جا نداری…!

صفحه 1 از 10 123 ... آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 28

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری