جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: با انقلاب تا مهدی علیه السلام

 1. #1

  عضویت
  جنسیت بهمن ۱۳۹۳
  نوشته
  1
  حضور
  4 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات:
  1

  با انقلاب تا مهدی علیه السلام
  • مسابقه" با انقلاب تا مهدی علیه السلام".
  • با هدف تبیین جایگاه ویژه انقلاب اسلامی در ظهور و تاثیر فرهنگ مهدویت بر انقلاب اسلامی نموده اند .
  • این مسابقه بصورت اینترنتی و از طریق سایت www.57-313.ir برگزار می گردد؛
  • محتوای مسابقه با موضوعات
  • (مهدویت پشتوانه انقلاب اسلامی؛
  • خدمات انقلاب به مهدویت؛
  • پیامدها؛ انقلاب اسلامی و ظهور؛
  • پتانسیل بزرگ مهدویت برای تداوم حرکت انقلاب و عرصه های جهانی)
  • با انقلاب تا مهدی علیه السلام


 2. صلوات


 3. #2

  عضویت
  جنسیت بهمن ۱۳۹۲
  علاقه
  دین، کتاب، طبیعت
  نوشته
  25,327
  حضور
  66 روز 11 ساعت 39 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  34935  انقلاب اسلامی ایران، ظهور صغرای موعود

  با انقلاب تا مهدی علیه السلام
  برخی چنین تصور می کنند که ظهور امام زمان علیه‌ السلام در یک شب اتفاق افتاده و نیاز به زمینه سازی ندارد در صورتی که هر انقلاب و نهضتی برای رسیدن به اهداف عالی خود، به مقدمات و آمادگی‌هایی نیاز دارد. دعوت و قیام جهانی و فراگیر امام موعود علیه‌ السلام به زمینه‌ها و شرایطی نیاز دارد و باید زمینه های ایجاد انقلاب و ظهور حضرت آماده باشد تا ظهور صورت گیرد. حضرت امام خمینی (ره)، انقلاب اسلامی ایران را مقدمه ظهور حضرت مهدی علیه‌ السلام می دانند و به همین دلیل این انقلاب را یک انقلاب جهانی دانسته و تمام مسلمانان جهان را موظف می دانند که با ظلم و ستم مبارزه کنند.

  نقطه شروع انقلاب بزرگ جهان اسلام

  امام خمینی (ره) معمار بزرگ انقلاب اسلامی ایران در این راستا می فرمایند: «امیدواریم كه این انقلاب، یك انقلاب جهانی بشود، و مقدمه‌ای برای ظهور حضرت بقیة ‌الله ـ ارواحنا له الفداء ـ باشد.» (١)
  همچنین در بخشی دیگر از سخنان خود، انقلاب ایران را شروع انقلاب امام موعود علیه‌ السلام دانسته و می فرمایند: «انقلاب مردم ایران، نقطه شروع انقلاب بزرگ جهان اسلام، به پرچم‌داری حضرت حجت علیه‌ السلام است که خداوند، به همه مسلمانان و جهانیان منّت نهد و ظهور و فرجش را در عصر حاضر قرار دهد». (٢)
  قطعا سخنان مرجع عالیقدر شیعه بر گرفته از احادیث ائمه معصومین علیهم السلام می باشد، همچنانکه رسول خدا صلی الله علیه و آله فرموده اند:
  «یخرج اناس من المشرق فیوطئون [یمهّدون] للمهدی یعنی سلطانه.» (٣)
  مردمانی از مشرق زمین به پا می خیزند و زمینه را برای حکومت حضرت مهدی -علیه‌ السلام- فراهم می نمایند.

  صدور انقلاب اسلامی به سراسر گیتی

  به همین دلیل ایشان انقلاب اسلامی را مختص کشور ایران ندانسته بلکه فرمودند:
  «ما با خواست خدا، دست تجاوز و ستم همه ستمگران را در كشورهای اسلامی می‌شكنیم و با صدور انقلابمان كه در حقیقت صدور اسلام راستین و بیان احكام محمدی -صلی الله علیه و اله- است، به سیطره و سلطه و ظلم جهان‌خواران خاتمه می‌ دهیم و به یاری خدا، راه را برای ظهور منجی مصلح كل و امامت مطلق حق، امام زمان ـارواحنا فداه ـ هموار می ‌كنیم.» (٤)
  و هدف انقلاب را بر پایی اسلام و از بین بردن ظلم و نابودی حاکمان ظالم دانسته و فرمودند:
  «ان ‌شاء‌ الله اسلام را آن‌طور كه هست، در این مملكت پیاده كنیم و مسلمین جهان نیز اسلام را در ممالك خودشان پیاده كنند و دنیا، دنیای اسلام باشد، و زور و ظلم و جور از دنیا برطرف بشود و [این] مقدمه باشد برای ظهور ولیّ عصر ـ ارواحنا فداه ـ». (٥)
  تمام منابع روایی شیعه و سنی اتفاق نظر دارند که ظهور امام زمان علیه‌ السلام پس از نهضتی به وقوع خواهد پیوست که زمینه ساز ظهور حضرت علیه‌ السلام است. در این نهضت سپاهیانی از ایران آماده کننده مقدمه فرمانروایی او هستند

  از سخنان گهربار رهبر بزرگ انقلاب حضرت امام خمینی (ره) دریافتیم که انقلاب اسلامی ایران در راستای انقلاب جهانی امام مهدی علیه السلام می باشد و این وظیفه مهم، بر عهده تک تک افراد جامعه است که نگذاریم این انقلاب از مسیر اصلی اش دور شود.

  اولین قدم در راه حاکمیت اسلام

  مقام معظم رهبری، آیة ‌الله خامنه ‌ای (دامت ‌برکاته) در این مورد فرمودند: «… اولین قدم برای حاکمیت اسلام و برای نزدیک‌شدن ملت‌های مسلمان به عهد ظهور مهدی موعود ـ ارواحنا له الفداء ـ به وسیله ملت ایران برداشته شده است و آن، ایجاد حاکمیت قرآن است». (٦)
  و نیز فرمودند:
  «ما باید بدانیم که ظهور ولی عصر – صلوات الله علیه – همان طوری که با این انقلاب ما یک قدم نزدیک شد؛ با همین انقلاب ما باز هم می‏تواند نزدیک‏تر بشود؛ یعنی، همین مردمی که انقلاب کردند و خود را یک قدم به امام زمانشان نزدیک کردند، می‏توانند باز هم یک قدم و یک قدم دیگر و یک قدم دیگر، همین مردم خودشان را به امام زمان علیه‌ السلام نزدیک‏تر کنند.» (٧)
  با انقلاب تا مهدی علیه السلام
  آغاز کار او از مشرق


  تمام منابع روایی شیعه و سنی اتفاق نظر دارند که ظهور امام زمان علیه‌ السلام پس از نهضتی به وقوع خواهد پیوست که زمینه ساز ظهور حضرت علیه‌ السلام است. در این نهضت سپاهیانی از ایران آماده کننده مقدمه فرمانروایی او هستند، و وجود دو شخصیت ایرانی موعود، یعنی "سید خراسانی"، یا "هاشمی خراسانی" و یاور او "شعیب ابن صالح" نقشی قابل توجه دارند.
  از امام باقر علیه السلام روایت شده که فرمودند:
  «گویا می بینم گروهی از مشرق زمین خروج کرده اند و طالب حق اند، اما آنها را اجابت نکنند. مجدداً بر خواسته هاشان تاکید کنند، اما مخالفان نپذیرند، وقتی چنین شود، شمشیرها را به دوش کشیده و در مقابل دشمن بایستند، آنگاه پاسخ مثبت گیرند، اما این بار، خودشان نپذیرند تا آنکه همه قیام کنند. و درفش هدایت را جز به دست توانای صاحب شما (حضرت مهدی علیه‌ السلام) نسپرند، کشته های آنان شهید اند، اگر آن زمان را درک می کردم، خویشتن را برای یاری صاحب این امر (یعنی امام زمان علیه‌ السلام) نگه می داشتم.» (٨)
  حدیث دیگری از امیرالمومنین علیه السلام نقل شده که فرمود:
  «آغاز کار او از مشرق است، زمانی که این امر پیش آید سفیانی خروج کند.» (٩)
  این حدیث صراحت دارد که آغاز نهضت از ناحیه مشرق خواهد بود و از طرفی آنچه علماء بر آن اتفاق دارند و روایات متواتر آن را تأیید می کنند، این است که ظهور حضرت از مکه مکرمه است؛ بنا بر این باید منظور امیرمومنان علیه‌ السلام که فرمودند: «آغاز کار او از مشرق است» یعنی پیدایش کار و مقدمات نهضت او از مشرق است، و این همان نهضت اسلامی است که زمینه ساز قیام آن حضرت خواهد بود. پس باید امیدوار بود و با بصیرت کافی از انقلاب و اهداف آن حمایت کرد.
  «… اولین قدم برای حاکمیت اسلام و برای نزدیک‌شدن ملت‌های مسلمان به عهد ظهور مهدی موعود ـ ارواحنا له الفداء ـ به وسیله ملت ایران برداشته شده است و آن، ایجاد حاکمیت قرآن است»

  ظهور صغرای موعود

  در ادامه به بیانات علامه حسن زاده آملی اشاره می شود. ایشان در پاسخ به این سوال که "آیا ظهور نزدیک است؟" فرمودند:
  "قرائن و شواهد نشان می دهد انقلاب اسلامی و نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران ظهور صغرای حضرت بقیه الله الاعظم و بین الطلوعین حكومت جهانی امام زمان ارواحنا فداه می باشد.
  این مراسمات عبادی و معنوی را ببینید، روزی در همین شهر قم اگر چند طلبه به صورت انفرادی و با هزینه شخصی اعتکاف می کردند، می گفتیم الحمدلله معنویت در حوزه پیشرفت کرده ولی اکنون می بینیم چند هفته قبل از ایام اعتکاف شاهد جوانانی هستیم که چندین شبانه روز و در سخت ترین شرایط و با کمترین امکانات در مساجد و حرمها معتکف می شوند و عمده هدف خود را خودسازی برای آمادگی ظهور اعلام می کنند. مگر در ایام رژیم گذشته عموم مردم از معارف اهل بیت علیهم السلام و ادعیه ایشان اینقدر اطلاع داشتند!؟... نماز جمعه ها، راهپیمایی ها، جهادها و شهادت ها، احیاء مهدیه ها و جمكران، اقبال مردم به دعای ندبه و... همه و همه نشان از یك خیزش عظیم و تحولی بی سابقه در تاریخ تشیع و همه جلوه هایی از ظهور صغری است. انقلاب اسلامی ایران، ظهور برنامه ای شخصیتی و حقوقی حضرت مهدی علیه السلام بوده و ظهور جهانی و اصلی حضرت، ظهور شخصی و حقیقی ایشان می باشد."(١٠)

  اکنون وظیفه منتظران

  حال که دانستیم انقلاب اسلامی ایران، همچنان که برخاسته از اعتقاد به امامت است، زمینه‌ ساز قیام و حکومت امام مهدی علیه ‌السلام می باشد. باید بیش از هر زمان دیگر در پی انجام تکلیف خود باشیم و با هوشیاری تمام از انقلاب و اهداف آن حمایت کرده تا به امر مقام معظم رهبری حال که اولین قدم در راه حاکمیت اسلام و برای نزدیک‌شدن ملت‌های مسلمان به عهد ظهور حضرت مهدی علیه ‌السلام برداشته شده، قدم های دیگر را هم برداشته و زمینه های ظهور را فراهم کنیم.

  پی نوشت:
  1) صحیفه امام ج 16، ص131
  2) همان ج 21، ص327
  3) کشف‌الغمة، اربلی، ج۲، ص۴۷۷.
  4) همان ج 16،ص345
  5) همان ج 15، ص262
  6) دیدار به مناسبت میلاد حضرت مهدى علیه‌السلام، 25/9/1376
  7) خطبه نماز جمعه، 6/4/59
  8) بحار الانوار ج52/ص243
  9) همان ص252
  10) سایت بنیاد فرهنگی حضرت مهدی موعود(عج) شهر قروه (سخنان علامه حسن زاده آملی)
  سلام دوستان

 4. صلوات


 5. #3

  عضویت
  جنسیت بهمن ۱۳۹۲
  علاقه
  دین، کتاب، طبیعت
  نوشته
  25,327
  حضور
  66 روز 11 ساعت 39 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  34935

  راهنما موعودباوری، مبنای الهی انقلاب اسلامی ایران
  با انقلاب تا مهدی علیه السلام
  انقلاب اسلامی ایران، زمانی به پیروزی رسید که نیمی از جمعیت جهان، تحت سیطرة جهان بینی ماتریالیستی و حکومت‌های کمونیستی اداره می‌شد و نیم دیگر، تحت حاکمیت جهان بینی‌های اُمانیستی و سکولاریستی غربی قرار داشتند.
  این انقلاب در دورانی به ثمر نشست که نگرش‌های دین‌ستیزانه و دین‌گریزانه، بخش اعظم کرة زمین را فرا گرفته و انقلاب اسلامی ایران، قیام علیه این فرایند بود، به عبارتی می‌توان انقلاب اسلامی ایران را قیام دین و دین‌مداران علیه لامذهبی و ظلم و ستم بلوک شرق و غرب، قلمداد کرد.
  بر اساس دیدگاه کسانی که دارای بینش الهی هستند و نقش ویژه‌ای در پیروزی انقلاب اسلامی داشته‌اند، تلاش تمام انبیاء، اوصیاء و مجاهدان الهی، در طول هزاران سال، برای برقراری حکومت الهی و حاکمیت قانون عدل الهی در روی زمین، به وسیلة این انقلاب به نتیجه رسید و همین امر، منشأ عظمت این انقلاب شد.(1)
  حضرت امام خمینی رحمه الله علیه نیز اساس حرکت انقلابی و نهضت خود را دین قرار داده و توجه ویژه‌ای به عنایت‌ها و حمایت‌های معنوی امام عصر عجل الله تعالی فرجه الشریف نسبت به انقلاب داشتند. ایشان در یکی از سخنان خود می‌فرمایند: «خدا همراه شماست؛ امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف دعا گوی شماست. از چه می‌ترسیم؟ چرا بترسیم؟ مایی که راهمان راه خداست...» .(2) همچنین می‌فرمایند: «شما می‌دانید که این پیروزی به دست آمده است؛ لکن این من نبودم که این پیروزی را به دست آوردم، خدای تبارک و تعالی، در سایة امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف ما را پیروز کرد».(3)
  «لس آنجلس تایمز» در تأیید مطلب خود به نظرسنجی «دانشگاه مریلند» و «مۆسسه زاگبی» اشاره کرده و می‌گوید: «بدبختانه ایران، ابرقدرت افکار عمومی جهان است». اما نباید فراموش نمود که این الطاف الهی، وظیفه ما را در حمایت از انقلاب اسلامی ایران سنگین‌تر کرده است. اکنون بیش از پیش می‌توان این سخن بنیانگذار جمهوری اسلامی را درک نمود که اساس نهضت را دینی و تحت حمایت ولی‌عصر عجل الله تعالی فرجه الشریف معرفی نمودند و استمرار آن را بسته به اتحاد، همبستگی و اعتماد به حمایت‌های حضرت مهدی عجل الله تعالی فرجه الشریف دانسته‌اند

  استفاده از دین و موعود باوری در سخنان امام رحمه الله علیه چنان گویا است که اندیشمندان غربی در مورد ماهیت انقلاب اسلامی چنین می‌گویند: «ایران نخستین انقلاب سیاسی ـ اسلامی موفق را به جهان عرضه کرد. انقلابی که با نام «اسلامی» و با شعار «الله اکبر» بر مبنای ایدئولوژی و نهادگرایی شیعه و رهبری روحانیت و غیر روحانیت استوار بود».(4) «از نظر آمریکا از سال 1979، ایران با استفاده از شمشیر قدرتمند سیاست اسلامی، مشروعیت نظم منطقه‌ای را به چالش کشیده است. رهبری این کشور، ایران امروز و نیز جهان خارج را از خلال منشور موعودگرایی اسلامی می‌نگرد».(5)
  «برنارد لوئیس» که از اندیشمندان یهودی در آمریکا بوده و تأثیر اندیشه‌های او بر جامعه علمی آمریکا غیر قابل انکار می‌باشد، شاخصه انقلاب ایران را دینی بودن دانسته و تحولات ایران را ایدئولوژیکی بیان می‌کند. او می‌گوید: «در سال 1357 شمسی، تحولاتی در ایران آغاز شد که تغییرات عمده‌ای را نه تنها در ساختار حکومت، بلکه در تمامی نهادهای اجتماعی آن کشور ایجاد نمود. پیامد‌های انقلاب ایران، مرزهای کشور را درنوردید و به فضای خارج از مرزهای ایران رسید. انقلاب‌ها خود را به شکل‌های مختلفی نشان می‌دهند. انقلاب ایران خود را در تعابیر اسلامی مطرح می‌کند. یعنی به عنوان نهضتی دینی، تحت رهبری دینی، عمل می‌نماید. نظم گذشته را با ادبیات دینی نقد می‌کند و طرح‌هایی را برای آینده و ایجاد نظم جدید ارائه می‌دهد. انقلابیون مسلمان به نخستین روزهای اسلام به عنوان الگوی عالیه خویش نگاه می‌کنند.(6)
  با انقلاب تا مهدی علیه السلام
  نگاه دقیق امام رحمه الله علیه به جهان بین‌الملل و استفاده صحیح از ادبیات دینی باعث گردید تا انقلاب ایران، تافته‌ای جدا بافته و الگویی مناسب جهت انقلاب‌های ظلم‌گریز در جهان گردد و آموزه‌های انقلاب اسلامی فراتر از مرزهای ایران و کشورهای اسلامی رفته و تا قلب اروپا نفوذ کند. اندیشة سیاسی امام رحمه الله علیه و عملیاتی نمودن آن در ایران، باعث رونق دین گردید و برخلاف دیدگاهی که دین را افیون توده‌ها می‌پنداشت، امروز این دین و آموزة موعودباوری است که جهان را به سمت معادلاتی نوین سوق می‌دهد.
  «جیمز بیل» متفکر و محقق آمریکایی، در فصلنامه مسائل خارجی ـ نشریه وزارت خارجه آمریکا ـ امواج پویای انقلاب اسلامی ایران را چنین توصیف می‌کند: «موجی که از شناخت و بیداری، توده‌های جهان اسلام را فرا گرفته است، از یوگسلاوی و مراکش در غرب تا اندونزی و مالزی در شرق تداوم دارد. این موج، مولود انقلاب اسلامی ایران است».(7)
  این گستردگی نهضت اسلامی با محوریت جمهوری اسلامی ایران به حدّی روشن می‌باشد که حتی ابا ابان، سیاستمدار و اندیشمند مشهور اسرائیلی در نشریة «تایمز لندن» زبان به اعتراف می‌گشاید: «انقلاب اسلامی و پیام‌های آن، کوته‌اندیشی نیست. کسانی که چشمان خود را به روی واقعیت‌ها بسته‌اند و حقایق را نادیده می‌گیرند، باید بدانند که انقلاب اسلامی، فصل جدیدی در تاریخ اندیشه‌هاست. من احساس می‌کنم که این اندیشه‌ها به‌ویژه در خاورمیانه شیوع یافته‌اند».(8)
  حضرت امام خمینی رحمه الله علیه نیز اساس حرکت انقلابی و نهضت خود را دین قرار داده و توجه ویژه‌ای به عنایت‌ها و حمایت‌های معنوی امام عصر عجل الله تعالی فرجه الشریف نسبت به انقلاب داشتند. ایشان در یکی از سخنان خود می‌فرمایند: «خدا همراه شماست؛ امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف دعا گوی شماست. از چه می‌ترسیم؟ چرا بترسیم؟ مایی که راهمان راه خداست...

  ایدئولوژی ضد استعماری و دین‌مدار نهضت امام خمینی رحمه الله علیه باعث گردیده تا بلوک شرق و غرب، برای اولین بار در جنگ سرد، موضعی واحد اما خصمانه نسبت به انقلاب ایران اتخاذ کرده و آن را در قالب جنگ نظامی، تحریم‌ها و نبرد فرهنگی پیگیری نمایند. «هستة اصلی برداشت‌های ایالات متحده از اسلام، هراس، حیرت و نگرانی عمیق دربارة آمیزش دین و سیاست است. چنین به نظر می‌رسد که آمیزه‌ای از این دو برداشت، جنبه‌های اساسی سیاست لیبرال ایالت متحده را به چالش فرا می‌خواند».(9)
  اگرچه نباید فراموش نمود که این اندیشه‌ها با احیاگری امام خمینی رحمه الله علیه ، جایگاه خود را در میان امت‌های اسلامی و غیر اسلامی به دست آورد و به طور کلی: «امام، نهادِ آن چیزی است که به اسلام‌گرایی معروف است. اگر کمال آتاتورک را می‌توان فردی در صدد اجرای طرح‌های متعدد غربی کردن به حساب آورد، چهرة امام خمینی رحمه الله علیه پایان دهنده کمالیسم است»،(10)
  با انقلاب تا مهدی علیه السلام
  استقرار نظام دینی در ایران باعث گردید تا تمام معادلات غرب، جهت سلطه بر منابع عظیم خاورمیانه به هم بریزد. انقلاب اسلامی در ایران و از دست دادن یک هم‌پیمان مهم در منطقه [شاه]، دولت کارتر را بهت‌زده کرد و سقوط شاه، بنا به گفتة «برژینسکی» مشاور امنیت ملی کارتر، به لحاظ راهبردی برای ایالات متحده و به لحاظ سیاسی برای شخص کارتر، فاجعه آمیز بود.(11)
  «نظریه پردازان غربی معتقدند که آرام ساختن طوفان اسلام، تنها در سایه استحاله جمهوری اسلامی ایران یا شکست انقلاب اسلامی میسر است»؛(12) از این روی، در طول سه دهه‌ای که از گسترش نهضت‌های اسلامی می‌گذرد، صدها جلد کتاب و هزاران جزوه و مقاله دربارة انقلاب اسلامی، اسلام‌گرایی و دنیای اسلام در اروپا و آمریکا منتشر شده است؛ ‌که اکثر قریب به اتفاق آنها به انتقاد و بدگویی از جنبش‌های اسلامی، سرکوبی رهبران این نهضت‌ها و تحقیر قشرهای امت اسلامی ـ که جان و مال خود را فدای اهداف خود کرده‌اند ـ پرداخته است.(13) در همین راستا، رسانه‌های تصویری در غرب به منزوی ساختن انقلاب و بی‌اعتباری آن توسط ابزارهای دروغین اما جذاب، همت گماشته و به تولیدات انبوه دست زده‌اند. در این میان می‌توان به فیلم‌های «اسکندر»، «بدون دخترم هرگز»، «300»، «پرسپولیس» و بازی‌های رایانه‌ای «دلتا فورس»، «اولین نبرد»، «سام ماجراجو در پرسپولیس» و ... اشاره کرد.
  روی موازین مادی، روی موازین عادی، باید ما با یک یورش، از بین رفته باشیم. باید همه ما یک لقمة آنها شده باشیم و لکن قدرت ایمان، پشتیبانی خدای تبارک و تعالی و اتکال به ولی عصر عجل الله تعالی فرجه الشریف شما را پیروز کرد. ... این معجزه بود، این امر الهی بود، این وحی الهی بود. این جماعت ایران که با هم شدند، خدا پشتیبان آنها بود و الان هم هست. کاری نکنید که عنایت خدا ـ خدای نخواسته ـ کم بشود. کاری نکنید که برای ولی عصر عجل الله تعالی فرجه الشریف ایجاد نگرانی بکنید

  جالب است بدانیم که علی‌رغم تلاش دشمن و غرب سلطه‌جو، امروز به یاری امام عصر عجل الله تعالی فرجه الشریف ، معادلات جهانی به نفع جمهوری اسلامی ایران رقم خورده و بنا بر اعتراف نشریة «لس آنجلس تایمز» خشم اعراب از آمریکا و اسرائیل باعث چرخش افکار عمومی، به نفع ایران در برابر آمریکا شده است.(14) «لس آنجلس تایمز» در تأیید مطلب خود به نظرسنجی «دانشگاه مریلند» و «مۆسسه زاگبی» اشاره کرده و می‌گوید: «بدبختانه ایران، ابرقدرت افکار عمومی جهان است». اما نباید فراموش نمود که این الطاف الهی، وظیفه ما را در حمایت از انقلاب اسلامی ایران سنگین‌تر کرده است. اکنون بیش از پیش می‌توان این سخن بنیانگذار جمهوری اسلامی را درک نمود که اساس نهضت را دینی و تحت حمایت ولی‌عصر عجل الله تعالی فرجه الشریف معرفی نمودند و استمرار آن را بسته به اتحاد، همبستگی و اعتماد به حمایت‌های حضرت مهدی عجل الله تعالی فرجه الشریف دانسته‌اند.
  ایشان می‌فرمایند: «همه آقایان بنا را بر این بگذارند که کارهایشان را از روی وظیفه‌شان عمل بکنند... ببینند در یک مملکتی هستند که در رأس این مملکت، امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف مراقبشان هست».(15) «روی موازین مادی، روی موازین عادی، باید ما با یک یورش، از بین رفته باشیم. باید همه ما یک لقمة آنها شده باشیم و لکن قدرت ایمان، پشتیبانی خدای تبارک و تعالی و اتکال به ولی عصر عجل الله تعالی فرجه الشریف شما را پیروز کرد. ... این معجزه بود، این امر الهی بود، این وحی الهی بود. این جماعت ایران که با هم شدند، خدا پشتیبان آنها بود و الان هم هست. کاری نکنید که عنایت خدا ـ خدای نخواسته ـ کم بشود. کاری نکنید که برای ولی عصر عجل الله تعالی فرجه الشریف ایجاد نگرانی بکنید».
  به هر روی، امروز این انقلاب ـ که امید است زمینه ساز ظهور حضرت مهدی عجل الله تعالی فرجه الشریف باشد ـ در اختیار ما قرار گرفته و وظیفة ما پاسداری از انقلاب اسلامی با محوریت دین و آموزه مهدویت می‌باشد.

  پی نوشت ها:
  1 . محمد تقی مصباح یزدی، انقلاب اسلامی جهشی در تحولات سیاسی تاریخ، ص 20.
  2 . امام خمینی رحمه الله علیه صحیفه نور، ج10، ص13.
  3 . همان، ج4، ص23.
  4 . جان ال اسپوزیتو، انقلاب ایران و بازتاب جهانی آن، ص49.
  5 . فواز جرجیس، آمریکا و اسلام سیاسی، ص219.
  6. برناردلوئیس، زبان سیاسی اسلام، ص25.
  7. حسین واعظی، ایران و آمریکا، ص323.
  8 . همان، ص319.
  9. فواز جرجیس، آمریکا و اسلام سیاسی، ص 28.
  10. ابراهیم متقی، رویارویی غرب معاصر با اسلام، ص297، ایشان از «عبدالوهاب صالح بابیر» نقل نموده است.
  11 . فواز جرجیس، همان ص121.
  12. حسن واعظی، استعمار فرانر، جهانی سازی انقلاب اسلامی، ص351.
  13. ن. ک: پرفسور حمید مولانا، ظهور و سقوط مدرن، ص108.
  14. کیهان، گزارش روز، به همت ایرج نظافتی، ص5، 7/6/89، ش19729.
  15. صحیفه امام، ج9، ص17
  منبع: مرکز مجازی مهدویت
  پدیدآورنده: محمد شهبازیان
  سلام دوستان

 6. صلوات


 7. #4

  عضویت
  جنسیت بهمن ۱۳۹۲
  علاقه
  دین، کتاب، طبیعت
  نوشته
  25,327
  حضور
  66 روز 11 ساعت 39 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  34935

  راهنما انقلاب اسلامی ایران، ظهور صغرای موعود
  با انقلاب تا مهدی علیه السلام
  برخی چنین تصور می کنند که ظهور امام زمان علیه‌ السلام در یک شب اتفاق افتاده و نیاز به زمینه سازی ندارد در صورتی که هر انقلاب و نهضتی برای رسیدن به اهداف عالی خود، به مقدمات و آمادگی‌هایی نیاز دارد. دعوت و قیام جهانی و فراگیر امام موعود علیه‌ السلام به زمینه‌ها و شرایطی نیاز دارد و باید زمینه های ایجاد انقلاب و ظهور حضرت آماده باشد تا ظهور صورت گیرد. حضرت امام خمینی (ره)، انقلاب اسلامی ایران را مقدمه ظهور حضرت مهدی علیه‌ السلام می دانند و به همین دلیل این انقلاب را یک انقلاب جهانی دانسته و تمام مسلمانان جهان را موظف می دانند که با ظلم و ستم مبارزه کنند.

  نقطه شروع انقلاب بزرگ جهان اسلام

  امام خمینی (ره) معمار بزرگ انقلاب اسلامی ایران در این راستا می فرمایند: «امیدواریم كه این انقلاب، یك انقلاب جهانی بشود، و مقدمه‌ای برای ظهور حضرت بقیة ‌الله ـ ارواحنا له الفداء ـ باشد.» (١)
  همچنین در بخشی دیگر از سخنان خود، انقلاب ایران را شروع انقلاب امام موعود علیه‌ السلام دانسته و می فرمایند: «انقلاب مردم ایران، نقطه شروع انقلاب بزرگ جهان اسلام، به پرچم‌داری حضرت حجت علیه‌ السلام است که خداوند، به همه مسلمانان و جهانیان منّت نهد و ظهور و فرجش را در عصر حاضر قرار دهد». (٢)
  قطعا سخنان مرجع عالیقدر شیعه بر گرفته از احادیث ائمه معصومین علیهم السلام می باشد، همچنانکه رسول خدا صلی الله علیه و آله فرموده اند:
  «یخرج اناس من المشرق فیوطئون [یمهّدون] للمهدی یعنی سلطانه.» (٣)
  مردمانی از مشرق زمین به پا می خیزند و زمینه را برای حکومت حضرت مهدی -علیه‌ السلام- فراهم می نمایند.

  صدور انقلاب اسلامی به سراسر گیتی

  به همین دلیل ایشان انقلاب اسلامی را مختص کشور ایران ندانسته بلکه فرمودند:
  «ما با خواست خدا، دست تجاوز و ستم همه ستمگران را در كشورهای اسلامی می‌شكنیم و با صدور انقلابمان كه در حقیقت صدور اسلام راستین و بیان احكام محمدی -صلی الله علیه و اله- است، به سیطره و سلطه و ظلم جهان‌خواران خاتمه می‌ دهیم و به یاری خدا، راه را برای ظهور منجی مصلح كل و امامت مطلق حق، امام زمان ـارواحنا فداه ـ هموار می ‌كنیم.» (٤)
  و هدف انقلاب را بر پایی اسلام و از بین بردن ظلم و نابودی حاکمان ظالم دانسته و فرمودند:
  «ان ‌شاء‌ الله اسلام را آن‌طور كه هست، در این مملكت پیاده كنیم و مسلمین جهان نیز اسلام را در ممالك خودشان پیاده كنند و دنیا، دنیای اسلام باشد، و زور و ظلم و جور از دنیا برطرف بشود و [این] مقدمه باشد برای ظهور ولیّ عصر ـ ارواحنا فداه ـ». (٥)
  تمام منابع روایی شیعه و سنی اتفاق نظر دارند که ظهور امام زمان علیه‌ السلام پس از نهضتی به وقوع خواهد پیوست که زمینه ساز ظهور حضرت علیه‌ السلام است. در این نهضت سپاهیانی از ایران آماده کننده مقدمه فرمانروایی او هستند

  از سخنان گهربار رهبر بزرگ انقلاب حضرت امام خمینی (ره) دریافتیم که انقلاب اسلامی ایران در راستای انقلاب جهانی امام مهدی علیه السلام می باشد و این وظیفه مهم، بر عهده تک تک افراد جامعه است که نگذاریم این انقلاب از مسیر اصلی اش دور شود.

  اولین قدم در راه حاکمیت اسلام

  مقام معظم رهبری، آیة ‌الله خامنه ‌ای (دامت ‌برکاته) در این مورد فرمودند: «… اولین قدم برای حاکمیت اسلام و برای نزدیک‌شدن ملت‌های مسلمان به عهد ظهور مهدی موعود ـ ارواحنا له الفداء ـ به وسیله ملت ایران برداشته شده است و آن، ایجاد حاکمیت قرآن است». (٦)
  و نیز فرمودند:
  «ما باید بدانیم که ظهور ولی عصر – صلوات الله علیه – همان طوری که با این انقلاب ما یک قدم نزدیک شد؛ با همین انقلاب ما باز هم می‏تواند نزدیک‏تر بشود؛ یعنی، همین مردمی که انقلاب کردند و خود را یک قدم به امام زمانشان نزدیک کردند، می‏توانند باز هم یک قدم و یک قدم دیگر و یک قدم دیگر، همین مردم خودشان را به امام زمان علیه‌ السلام نزدیک‏تر کنند.» (٧)
  با انقلاب تا مهدی علیه السلام
  آغاز کار او از مشرق


  تمام منابع روایی شیعه و سنی اتفاق نظر دارند که ظهور امام زمان علیه‌ السلام پس از نهضتی به وقوع خواهد پیوست که زمینه ساز ظهور حضرت علیه‌ السلام است. در این نهضت سپاهیانی از ایران آماده کننده مقدمه فرمانروایی او هستند، و وجود دو شخصیت ایرانی موعود، یعنی "سید خراسانی"، یا "هاشمی خراسانی" و یاور او "شعیب ابن صالح" نقشی قابل توجه دارند.
  از امام باقر علیه السلام روایت شده که فرمودند:
  «گویا می بینم گروهی از مشرق زمین خروج کرده اند و طالب حق اند، اما آنها را اجابت نکنند. مجدداً بر خواسته هاشان تاکید کنند، اما مخالفان نپذیرند، وقتی چنین شود، شمشیرها را به دوش کشیده و در مقابل دشمن بایستند، آنگاه پاسخ مثبت گیرند، اما این بار، خودشان نپذیرند تا آنکه همه قیام کنند. و درفش هدایت را جز به دست توانای صاحب شما (حضرت مهدی علیه‌ السلام) نسپرند، کشته های آنان شهید اند، اگر آن زمان را درک می کردم، خویشتن را برای یاری صاحب این امر (یعنی امام زمان علیه‌ السلام) نگه می داشتم.» (٨)
  حدیث دیگری از امیرالمومنین علیه السلام نقل شده که فرمود:
  «آغاز کار او از مشرق است، زمانی که این امر پیش آید سفیانی خروج کند.» (٩)
  این حدیث صراحت دارد که آغاز نهضت از ناحیه مشرق خواهد بود و از طرفی آنچه علماء بر آن اتفاق دارند و روایات متواتر آن را تأیید می کنند، این است که ظهور حضرت از مکه مکرمه است؛ بنا بر این باید منظور امیرمومنان علیه‌ السلام که فرمودند: «آغاز کار او از مشرق است» یعنی پیدایش کار و مقدمات نهضت او از مشرق است، و این همان نهضت اسلامی است که زمینه ساز قیام آن حضرت خواهد بود. پس باید امیدوار بود و با بصیرت کافی از انقلاب و اهداف آن حمایت کرد.
  «… اولین قدم برای حاکمیت اسلام و برای نزدیک‌شدن ملت‌های مسلمان به عهد ظهور مهدی موعود ـ ارواحنا له الفداء ـ به وسیله ملت ایران برداشته شده است و آن، ایجاد حاکمیت قرآن است»

  ظهور صغرای موعود

  در ادامه به بیانات علامه حسن زاده آملی اشاره می شود. ایشان در پاسخ به این سوال که "آیا ظهور نزدیک است؟" فرمودند:
  "قرائن و شواهد نشان می دهد انقلاب اسلامی و نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران ظهور صغرای حضرت بقیه الله الاعظم و بین الطلوعین حكومت جهانی امام زمان ارواحنا فداه می باشد.
  این مراسمات عبادی و معنوی را ببینید، روزی در همین شهر قم اگر چند طلبه به صورت انفرادی و با هزینه شخصی اعتکاف می کردند، می گفتیم الحمدلله معنویت در حوزه پیشرفت کرده ولی اکنون می بینیم چند هفته قبل از ایام اعتکاف شاهد جوانانی هستیم که چندین شبانه روز و در سخت ترین شرایط و با کمترین امکانات در مساجد و حرمها معتکف می شوند و عمده هدف خود را خودسازی برای آمادگی ظهور اعلام می کنند. مگر در ایام رژیم گذشته عموم مردم از معارف اهل بیت علیهم السلام و ادعیه ایشان اینقدر اطلاع داشتند!؟... نماز جمعه ها، راهپیمایی ها، جهادها و شهادت ها، احیاء مهدیه ها و جمكران، اقبال مردم به دعای ندبه و... همه و همه نشان از یك خیزش عظیم و تحولی بی سابقه در تاریخ تشیع و همه جلوه هایی از ظهور صغری است. انقلاب اسلامی ایران، ظهور برنامه ای شخصیتی و حقوقی حضرت مهدی علیه السلام بوده و ظهور جهانی و اصلی حضرت، ظهور شخصی و حقیقی ایشان می باشد."(١٠)

  اکنون وظیفه منتظران

  حال که دانستیم انقلاب اسلامی ایران، همچنان که برخاسته از اعتقاد به امامت است، زمینه‌ ساز قیام و حکومت امام مهدی علیه ‌السلام می باشد. باید بیش از هر زمان دیگر در پی انجام تکلیف خود باشیم و با هوشیاری تمام از انقلاب و اهداف آن حمایت کرده تا به امر مقام معظم رهبری حال که اولین قدم در راه حاکمیت اسلام و برای نزدیک‌شدن ملت‌های مسلمان به عهد ظهور حضرت مهدی علیه ‌السلام برداشته شده، قدم های دیگر را هم برداشته و زمینه های ظهور را فراهم کنیم.

  پی نوشت:
  1) صحیفه امام ج 16، ص131
  2) همان ج 21، ص327
  3) کشف‌الغمة، اربلی، ج۲، ص۴۷۷.
  4) همان ج 16،ص345
  5) همان ج 15، ص262
  6) دیدار به مناسبت میلاد حضرت مهدى علیه‌السلام، 25/9/1376
  7) خطبه نماز جمعه، 6/4/59
  8) بحار الانوار ج52/ص243
  9) همان ص252
  10) سایت بنیاد فرهنگی حضرت مهدی موعود(عج) شهر قروه (سخنان علامه حسن زاده آملی)
  منابع:
  - عصر ظهور، علی الکورانی، ترجمه مهدی حقی.
  - پایگاه اطلاع رسانی آموزش مجازی مهدویت.
  سلام دوستان

 8. صلوات


اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع رو مطالعه کرده اند از ۱۳۹۵/۱۲/۲۹, ۰۷:۰۰ : 0

هیچ کاربری در لیست وجود ندارد.

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود