جمع بندی آيا از پرسيدن ، نيت رسيدن به جواب داريم؟ (تناقض در قضاوت در مورد افراد متفاوت)

تب‌های اولیه

4 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
آيا از پرسيدن ، نيت رسيدن به جواب داريم؟ (تناقض در قضاوت در مورد افراد متفاوت)

بنام خدا

يه نفر به دوستش گفت:
ميخوام درمورد ازدواج باهات مشورت كنم

دوستش گفت: بفرما

طرف گفت:
يه خانمي هست كه فكر ميكنم از همه نظر به هم ميايم ، چهرش رو مي پسندم ، خونواده هامون هم با هم تفاهم دارن ، من عاشق اون خانم هستم ايشون هم عاشق منه ، حرفهامون رو زديم ، قرارهامون رو هم گذاشتيم ، آخر همين هفته هم عقد مي كنيم. خواستم ببينم نظرت چيه؟!

نه فقط در اسك دين ، كه در تمام سايت ها ، و نه فقط در دنياي مجازي ، كه در خود زندگي واقعي ، گاهي حتي از نوع سوال پرسيدن افراد ميشه فهميد دنبال پاسخ هستن يا ميخوان به هر شكلي شده نظر خودشون رو به كرسي بنشونن

مثلاً موضوعي مشترك براي دو نفر كه يكيشون با استارتر هم جهت هست و ديگري نيست پيش مياد. فرض كنيم اون موضوع ، اعدام شدن اون دو نفر هست و استارتر ميخواد بفهمه كه آيا اين اعدام درست بوده يا نه

تاپيك استارتر ، درمورد فرد اعدامي كه با ايشون هم جهته:
آيا خشونت ، براي اصلاح جامعه راهكار مناسبي است
؟

كارشناس اين تاپيك هر چي هم از بدي هاي اون فرد بگه فايده نداره و استارتر پاش رو توي يه كفش ميكنه كه اعدام كلاً غلطه و هزارتا روايت از رحم و عطوفت و مهرباني ائمه(ع) مياره كه بگه اون فرد نبايد اعدام بشه

تاپيك همون استارتر ، درمورد فرد اعدامي كه با ايشون هم جهت نيست:
ترحم بر پلنگ تيزدندان ، ستمكاري بُوَد بر گوسفندان

توي اين تاپيك ، استارتر ميره صدتا روايت درمورد وجوب اعدام و چندين مطلب با موضوع جان دربرابر جان مياره و فلسفه ها سر هم ميكنه تا اثبات كنه كه اون فرد بايد اعدام بشه و لاغير

نمونه هايي رو هم ميتونم اسم ببرم ولي هدفم معرفي شخص خاص نيست. ميخوام به خود مسئله پرداخته بشه

هيچ قشر يا گروه خاصي هم مد نظرم نيست. مرد ، زن ، مذهبي ، غيرمذهبي ، پير ، جوان ، ديندار ، بي دين و......
در تمام گروه ها افرادي پيدا ميشن كه چنين رفتار دوگانه اي دارن. حتي شايد براي خود من هم پيش اومده باشه
چرا بايد اين نوع تناقض و دوگانگي در رفتار ما باشه؟
چكار بايد كرد كه قضاوت ما درمورد افراد ، طبق يك سري پيش فرض هاي بي ارتباط با موضوع اصلي نباشه؟

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد بصیر

Reza-D;636721 نوشت:
چكار بايد كرد كه قضاوت ما درمورد افراد ، طبق يك سري پيش فرض هاي بي ارتباط با موضوع اصلي نباشه؟

گفتگو و قضاوت، دارای آداب شرعی و اخلاقی است که اگر آنها را رعایت کنیم دیگر دچار تناقض در رفتار نخواهیم شد و حقگرا و حق مدار خواهیم بود، از آن جمله:
اولاً هدف ما از گفتگو، الهی باشد؛ یعنی باید نیت خود را برای خدا خالص گردانید و برا ی رضایت وی گفتگو و بحث نمود؛ نه برای اثبات برتری خود وی یا تخریب طرف مقابل، مخصوصاً درصورتی که او لجوج نباشد .
ثانیا، در حین گفتگو، کلام یکدیگر را قطع نکنند و اجازه دهند هر یک از طرفین، صحبت خود را به اتمام برساند. در باب ویژگی های پیامبر اسلام(صلی الله علیه و آله و سلم) در روایت چنین آمده است که «وَ کانَ لا یَقطَعُ عَلی اَحَدٍ کلامَهُ إلاِّ اَن یَتَجاوَز» پیامبر(صلی الله علیه و آله و سلم) سخن هیچ کس را قطع نمی کرد، مگر این که از ضوابط تجاوز می نمود. لذا وقتی حضرت می دیدند کسی در حال غیبت کردن و تهمت زدن و ... است، یا با یک تذکر، کلام او را قطع می کردند ویا قیام می نمودند و جلسه را ترک می گفتند، تا فرد خاطی، متوجه اشتباهش گردد.
پس اصل در مباحثه و گفتگو، عدم قطع کلام طرف مقابل است مگر در موارد خاص که ذکر شد.
ثالثا یکی دیگر از آداب شرعی گفتگو در این است که اگر در حین مناظره، مطلبی برای انسان روشن شد و حقیقتی مکشوف گردید و یا پی برد که کلام خودش اشتباه می باشد، بایستی آن را بپذیرد یا گاهی پیش می آید که طرف مقابل مطلبی درست و صحیح را می خواهد بگوید و یا آن را بخواند، اما فراموش می کند شایسته است که من آن مطلب یا آیه را به او یاد آوری کنم. چون در واقع طرفین می خواهند حق روشن گردد.
پس انسان نباید پاروی حق بگذارد.
ادامه دارد....

رابعا از ضعف علمی طرف مقابل، سوء استفاده نکند. گاهی از اوقات، فرد مقابل مطلبی را نمی داند و من اگر مغالطه کنم، او نمی فهمد. در پاسخ به چنین شخصی، چون او اطلاعات ومعلومات ندارد، برای اثبات مطلب خودم نباید به یک دلیل سطحی متوسل شوم.
در روایتی که مرحوم طبرسی نیز در ابتدای احتجاج آورد ه است: فردی از امام معصوم(علیه السلام) پرسید: اینکه آیه ی شریفه فرموده: جدال احسن انجام دهید؛ گفتگوی غیر احسن کدام است؟ فرمودند: یکی از موارد غیر احسن، این است که، هدفِ حقی داری، برا ی اثبات حرف حقّی، دلیل باطلی بیاوری!
بنابراین هر مطلبی، دلیل خودش را دارد. اگر شما قصد دارید، حقانیت پیامبر اسلام (صلی الله علیه و آله و سلم) و یا موضع ولایت را اثبات کنید، باید آن چه را که واقعاً دلیل است، بیان نمایید و نباید به دلایل سطحی و بی ارزش بپردازید، هر چند طرف مقابل به خاطر بی اطلاعی نتواند به شما پاسخ دهد.

موضوع قفل شده است