جمع بندی کدام حدیث بود؟ (دعوت به اسلام)

تب‌های اولیه

10 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
کدام حدیث بود؟ (دعوت به اسلام)

بسم الله الرحمن الرحیم

با سلام و صلوات بر پیامبر و خاندان پاکش

از مدیر محترم سایت عذر خواهی می کنم اگر اشتباهی پست ایجاد کردم
اگر پست را اشتباهی ایجاد کردم لطفاً راهنمایی بفرمایید که کجا پست بذارم

من امروز عضو سایت شدم و احتمالاً هر روز نیاز داشته باشم دوستان کمکم کن، انشاءالله خداوند اجرتون رو هم میده

من چند روزی هست که دارم روی نامه رهبرم کار میکنم
#Letter4U
من این نامه رو برای خیلی ها فرستادم
داخل سایتهای هم عضو شدم که 99% از اونها برادران اهل سنت هستند
و اکثریت اونها رهیافتگان به اسلام هستند
این نامه رو بهمراه یک کلیپ بسیار زیبا از علی فانی گذاشتم
ولی جز 2-3 نفر کسی جواب نمیداد

نفر سوم باعث خیر شد و گفت که شما شیعه ها همیشه غمگین هستید و ما سنی ها خندان
تازه فهمیدم که به همین دلیل هست که جواب من رو نمیدن
حالا میخوام برای شروع با همین دوستمون کار کنم
و غرض از مزاحمت برای سایت شما اینکه احتمالاً چند وقت یکبار دنبال حدیثی بگردم که سند داشته باشه و اگر امکانش باشه آدرسی هم توی کتب اهل سنت داشته باشه

برای شروع این حدیثی که می فرمایند: اگر یک نفر را به اسلام دعوت کنی انگار کل جهان رو به اسلام دعوت کردی رو میخوام
میدونم اشتباه نوشتم، برای همین توی گوگل هم پیداش نکردم لطفاً راهنمایی بفرمایید

با احترام فراوان مسلم:)

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد پیام

ً وَ مَنْ أَحْياها فَكَأَنَّما أَحْيَا النَّاسَ جَميعاً (مائده32)
و هر كس يك انسان را نجات دهد مثل اين است كه همه را نجات داده‏

قابل توجه اينكه در روايات متعددى وارد شده است كه آيه اگر چه مفهوم ظاهرش مرگ و حيات مادى است اما از آن مهمتر مرگ و حيات معنوى يعنى گمراه ساختن يك نفر يا نجات او از گمراهى است. كسى از امام صادق ع تفسير اين آيه را پرسيد، امام فرمود:
" من حرق او غرق- ثم سكت- ثم قال تاويلها الاعظم ان دعاها فاستجاب له‏
يعنى منظور از" كشتن" و" نجات از مرگ" كه در آيه آمده نجات از آتش‏سوزى يا غرقاب و مانند آن است، سپس امام سكوت كرد و بعد فرمود:
تاويل اعظم و مفهوم بزرگتر آيه اين است كه ديگرى را دعوت به سوى راه حق يا باطل كند و او دعوتش را بپذيرد
.
تفسير نمونه، ج‏4، ص: 357

سلام"بگمانم شما این آیه وتفسیرش را خوانده اید وبعنوان روایت در ذهن شما جای گرفته.

برای اطلاع شما "
روايات نقل شده از پيامبرواهل بيت(ع)در موضوعات گوناگوني است كه دانشمندان اسلامي زحمت کشيده اند آنها را موضوع بندي کرده وهر کدام را در جاي خود قرار داده اند,بعنوان نمونه« کتاب کافي»در سه بخش اصول, فروع, روضه, تقسيم بندي شده است. وسائل الشيعه هم روايت هاي فقهي را در ابواب مختلف فقه از طهارت تا ديات آورده است,که اگر اين تقسيم بندي نبود پيدا کردن يک روايت در يک موضوع کار مشکلي بود,ولي زحمت وتلاش دانشمندان سبب شده تا راحت روايات مربوط به هر موضوع را پيدا کنيم.
بحارالانوار هم يک مجموعه ودائره المعارف است که روايات را جمع کرده تا محفوظ بماند.استفاده کنندگان با توجه به معيار هاي تشخيص صحيح از نا صحيح عمل مي کنند
منابع اصلي معتبر حديثي شيعه و سني:
منابع معتبر حديثي شيعه ( كتب اربعه ) عبارت است از: 1- كافي (ثق الاسلام كليني) 2- من لايحضره الفقيه (شيخ صدوق) 3-تهذيب (شيخ طوسي) 4- استبصار (شيخ طوسي).
منابع مهم اهل سنت ( صحاح سته ) عبارت است از : 1- صحيح بخاري، 2- صحيح مسلم، 3- سنن احمدحنبل، 4- سنن ابن ماجه، 5- سنن نسايي، 6- سنن ترمذي.

دوست من اگر تلاش علمی میخواهید انجام بدید حتما با مطالعه زیاد باشه واز میدان آسانتری برای شروع ،تلاشتون را آغاز بفرمایید.

با تشکر فراوان از مدیر علمی انجمن قرآن و حدیث
من اصلا آدم مذهبی نیستم و واقعاً تنبل هستم که مطالعه کنم
ولی خب چه میشه کرد هرکسی را بهر کاری ساختن شما رو برای مطالعه زیاد
منم خب برای وقت هدر دادن و اون دنیا جواب نداشتن

بازهم ممنون

سلام

در کتاب مصباح الشریعه منسوب به امام صادق ع و مجمع البیان طبرسی هم آمده :

قال رسول الله (صلى الله عليه
وآله) لعلي (عليه السلام): لان يهدي الله على يديك عبدا من عباد الله خير لك مما
طلعت عليه الشمس من مشارقها إلى مغاربها.

البته در کتب عامه باسناد صحیح و قوی آمده :

25230- والله لأن يهدى بهداك رجل واحد خير لك من حمر النعم (أبو داود عن سهل بن سعد)
أخرجه أبو داود (3/322 ، رقم 3661) . وأخرجه أيضًا : البخارى (3/1077 ، رقم 2783) ، ومسلم (4/1872 ، رقم 2406) .

لأن يهدى الله على يديك رجلا خير لك مما طلعت عليه الشمس وغربت (الطبرانى ، والحكيم عن أبى رافع)

وقال لأن يهدي الله على يديك رجلاً خير لك مما طلعت عليه الشمس وغربت قال البيهقي فيه يزيد بن أبي زياد مولى ابن عباس ذكره المزي في الرواية عن أبي رافع وابن حبان في الثقات وأخرج أبو داود عن سهل بن سعيد بلفظ والله لأن يهدي بهداك رجل خير لك من حمر النعم.

ارزش هدایت دیگران"
داوود علیه السلام تنها به صحرا رفت. پس خداوند به او وحى فرمود: اى داوود! چه شده است كه تو را تنها مى بینم؟ عرض كرد: معبودا! شوق دیدار تو در جانم شدّت گرفته و میان من و خلق تو حائل گشته است. خداوند به او وحى فرمود: به میان آنان برگرد؛ زیرا اگر تو یك بنده گریز پا را نزد من بیاورى نام تو را در لوح، با صفت ستوده ثبت مى‌كنم. (بحارالأنوار : 14 / 40 / 26)

جمع بندی:

سوال:
این حدیثی که می فرمایند: اگر یک نفر را به اسلام دعوت کنی انگار کل جهان رو به اسلام دعوت کردی رو میخوام
میدونم اشتباه نوشتم، برای همین توی گوگل هم پیداش نکردم لطفاً راهنمایی بفرمایید.

پاسخ:سلام
سخنی که شما فرموده اید روایت نیست بلکه جمله ای برگرفته ازروایات ولی با تغییراتی است اما ارزش هدایت دیگران را می توان چنین فهمید که:
داوود علیه السلام تنها به صحرا رفت. پس خداوند به او وحى فرمود: اى داوود! چه شده است كه تو را تنها مى بینم؟ عرض كرد: معبودا! شوق دیدار تو در جانم شدّت گرفته و میان من و خلق تو حائل گشته است. خداوند به او وحى فرمود: به میان آنان برگرد؛ زیرا اگر تو یك بنده گریز پا را نزد من بیاورى نام تو را در لوح، با صفت ستوده ثبت مى‌كنم. (بحارالأنوار : 14 / 40 / 26)

موضوع قفل شده است