جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: آیا حضرت معصومه (س) هم کفو نداشتند؟

 1. #1

  عضویت
  جنسیت مهر ۱۳۸۹
  نوشته
  174
  حضور
  1 روز 16 ساعت 7 دقیقه
  دریافت
  8
  آپلود
  0
  گالری
  3
  صلوات
  707

  آیا حضرت معصومه (س) هم کفو نداشتند؟
  سلام
  در مورد حضرت معصومه {س}چندسوال داشتم که این روز ها سالروز رحلت ایشون است
  گفته میشه ایشون مجرد بودن تا آخر عمر شون علت این چی بوده؟
  واقعا هم کفوی نداشتن؟ یا مسئله ای دیگری بوده
  اگر بگیم هم کفو نداشتن حضرت زینب{س} هم شوهرشون هم کفو ایشون نبوده ولی ازدواج کردن
  بعضی هم گفتن هم کفو داشتن ولی بخاطر خفقان در اون زمان امکان ازدواج شون نبوده
  لطفا در این مورد پاسخی جامع بفرمایید استفاده کنیم
  باتشکر


 2. صلوات ها 3


 3. #2

  عضویت
  جنسیت بهمن ۱۳۹۱
  علاقه
  تحصیل ، تحقیق و پژوهش
  نوشته
  22,399
  حضور
  203 روز 14 ساعت 13 دقیقه
  دریافت
  11
  آپلود
  0
  گالری
  42
  صلوات
  61441  با نام و یاد دوست

  آیا حضرت معصومه (س) هم کفو نداشتند؟
  کارشناس بحث: استاد عماد


 4. صلوات ها 2


 5. #3

  عضویت
  جنسیت شهريور ۱۳۸۸
  علاقه
  تاریخ و شعر
  نوشته
  3,307
  حضور
  50 روز 14 ساعت نامشخص
  دریافت
  3
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  10767  در عدم ازدواج حضرت معصومه سلام الله علیها احتمالات مختلفی ذکر شده که یکی همان عدم کفواست، اما این احتمال همانطور که شما فرمودید نمی تواند صحیح باشد زیرا لازمه اش عدم ازدواج حضرت زینب سلام الله علیها و بعضی دیگر دختران ائمه اطهار علیهم السلام می باشد
  احتمال دیگر این است که خود حضرت موسی بن جعفرعلیه السلام به دخترانش وصیت کرده تا ازدواج نکنند!ابن واضح یعقوبی طرفدار این نظریه است.
  سخن او در این باب چنین است:

  موسی بن جعفر علیه اسلام در مورد دختران ایشان
  متن وصیت حضرت موسی بن جعفر
  ابراهیم بن عبدالله از موسی بن جعفر(ع) نقل کرده که آن حضرت جمعی را مانند اسحاق بن جعفر، ابراهیم بن محمد و جعفر بن صالح و ... را بر وصیت خود شاهد گرفت و فرمود: اُشْهِدُ هُمْ اَنّ هَذِهِ وَصِیَّتی ... اَوصَیْتُ بها اِلی عَلَیٍٍّ اِبْنی ... و اِنْ اَرادَ رَجَلٌ مِنْهَم اَنْ یُزَوِّجَ أختَهُ فَلَیْسَ لَهُ اَنْ یُزَوِّجَها الاّ بِاِذْنِهِ وَ اَمْرِهِ ... وَ لا یُزَوِّجَ بَناتی اَحَدٌ مِنْ اِخْوتِهِنَّ وَ مِنْ اُمّهاتِهِنَّ وَ لا سُلْطانٌ وَ لا عَمِلَ لَهُنّ اِلاّ بِرأیِهِ وَ مَشْوَرتهِ ، فَاِنْ فَعْلُوا ذلِکَ فَقَدْ خالَفُوا الله تَعالی وَ رَسُولَهُ (ص) وَ حادُّوهُ فی مُلْکِهِ وَ هُوَ اَعْرَفُ بِمنالحِ قَوْمِهِ اِنْ اَرادَ اَنْ یَزَوِّجَ زَوَّجَ، وَ اِنْ اَرادَ اَنْ یَتْرَکَ تَرَکَ...[1]؛
  شاهد می گیرم آنها را که این وصیّت من است که به فرزندم علی وصیت کرده ام... (از جمله وصیتم این است) اگر مردی از شما خواست خواهرش را شوهر دهد، این حق را ندارد، مگر با اجازه و فرمان او (علی) و نه دختران من (حق دارند) که یکی از خواهران خود را شوهر دهند و یا مادران آنها و نه سلطانی، و نه کاری برای آنها انجام دهد، مگر اینکه با نظر و مشورت او (علی) باشد. اگر بدون اجازه او به چنین کاری اقدام کنند، به راستی با خدا و رسولش مخالفت و در سلطنت او منازعه کرده اند و او (حضرت رضا) به مصالح قومش در امر ازدواج آگاه تر است. اگر خواست به کسی شوهر دهد، شوهر می دهد و اگر خواست رد کند، رد می کند.
  در این وصیت نامه، حضرت موسی بن جعفر(ع) با صراحت به فرزندان اعلام می دارد که حجّت خدا بعد از او علی بن موسی(ع) است و خواهران باید در هر کاری از جمله مسئله ازدواج از او اطاعت کنند و هر فردی را که علی بن موسی مناسب دید، آنان با او ازدواج کنند؛ چرا که آن حضرت به مسائل ازدواج آگاه تر و به وضعیت بستگان آشنایان آشناتر است. در اینجا هرگز سخن از ترک ازدواج دختران موسی بن جعفر و خواهران حضرت رضا(ع) نیست؛ سخن در این است که بر ازدواج آنان حضرت رضا(ع) باید نظارت داشته باشد.

  1.حیات حضرت معصومه قم، سید حیدر مهدی، 1983، حیدرآباد، 100صفحه.

  ویرایش توسط عماد : ۱۳۹۳/۱۱/۱۵ در ساعت ۱۰:۰۸

 6. صلوات ها 5


 7. #4

  عضویت
  جنسیت شهريور ۱۳۸۸
  علاقه
  تاریخ و شعر
  نوشته
  3,307
  حضور
  50 روز 14 ساعت نامشخص
  دریافت
  3
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  10767

  جمع بندی
  پرسش:
  چرا حضرت معصومه (سلام الله علیها) تا آخر عمر مجرد زندگی کردند.؟


  پاسخ:
  در عدم ازدواج حضرت معصومه (سلام الله علیها) احتمالات مختلفی ذکر شده که یکی همان عدم کفو است، اما این احتمال همان طور که شما فرمودید نمی تواند صحیح باشد زیرا لازمه اش عدم ازدواج حضرت زینب (سلام الله علیها) و بعضی دیگر دختران ائمه اطهار (علیهم السلام) می باشد.
  احتمال دیگر این است که خود حضرت موسی بن جعفر (علیه السلام ) به دخترانش وصیت کرده تا ازدواج نکنند! ابن واضح یعقوبی طرفدار این نظریه است.

  سخن او در این باب چنین است:
  موسی بن جعفر (علیه اسلام ) در مورد دختران ایشان
  متن وصیت حضرت موسی بن جعفر
  ابراهیم بن عبدالله از موسی بن جعفر (علیه السلام) نقل کرده که آن حضرت جمعی را مانند اسحاق بن جعفر، ابراهیم بن محمد و جعفر بن صالح و ... را بر وصیت خود شاهد گرفت و فرمود: «اُشْهِدُ هُمْ اَنّ هَذِهِ وَصِیَّتی ... اَوصَیْتُ بها اِلی عَلَیٍٍّ اِبْنی ... و اِنْ اَرادَ رَجَلٌ مِنْهَم اَنْ یُزَوِّجَ أختَهُ فَلَیْسَ لَهُ اَنْ یُزَوِّجَها الاّ بِاِذْنِهِ وَ اَمْرِهِ ... وَ لا یُزَوِّجَ بَناتی اَحَدٌ مِنْ اِخْوتِهِنَّ وَ مِنْ اُمّهاتِهِنَّ وَ لا سُلْطانٌ وَ لا عَمِلَ لَهُنّ اِلاّ بِرأیِهِ وَ مَشْوَرتهِ ، فَاِنْ فَعْلُوا ذلِکَ فَقَدْ خالَفُوا الله تَعالی وَ رَسُولَهُ (ص) وَ حادُّوهُ فی مُلْکِهِ وَ هُوَ اَعْرَفُ بِمنالحِ قَوْمِهِ اِنْ اَرادَ اَنْ یَزَوِّجَ زَوَّجَ، وَ اِنْ اَرادَ اَنْ یَتْرَکَ تَرَکَ...»؛ شاهد می گیرم آن ها را که این وصیّت من است که به فرزندم علی وصیت کرده ام... (از جمله وصیتم این است) اگر مردی از شما خواست خواهرش را شوهر دهد، این حق را ندارد، مگر با اجازه و فرمان او (علی) و نه دختران من (حق دارند) که یکی از خواهران خود را شوهر دهند و یا مادران آن ها و نه سلطانی، و نه کاری برای آنه ا انجام دهد، مگر این که با نظر و مشورت او (علی) باشد.
  اگر بدون اجازه او به چنین کاری اقدام کنند، به راستی با خدا و رسولش مخالفت و در سلطنت او منازعه کرده اند و او (حضرت رضا) به مصالح قومش در امر ازدواج آگاه تر است. اگر خواست به کسی شوهر دهد، شوهر می دهد و اگر خواست رد کند، رد می کند.

  در این وصیت نامه، حضرت موسی بن جعفر (علیه السلام) با صراحت به فرزندان اعلام می دارد که حجّت خدا بعد از او علی بن موسی (علیه السلام) است و خواهران باید در هر کاری از جمله مسئله ازدواج از او اطاعت کنند و هر فردی را که علی بن موسی مناسب دید، آنان با او ازدواج کنند؛ چرا که آن حضرت به مسائل ازدواج آگاه تر و به وضعیت بستگان آشنایان آشناتر است. در این جا هرگز سخن از ترک ازدواج دختران موسی بن جعفر و خواهران حضرت رضا (علیه السلام) نیست؛ سخن در این است که بر ازدواج آنان حضرت رضا (علیه السلام) باید نظارت داشته باشد.

  اما به نظر می رسد مسئله اصلی سیاسی است چرا که اختناق در زمان هارون الرشید و وجود خفقان در آن دوران، چنان شدید بود که حتی کسی جرئت نداشت برای پرسیدن مسائل شرعی به در خانه موسی بن جعفر (علیه السلام) مراجعه کند، تا چه رسد به این که به عنوان داماد آن حضرت رفت و آمد دائمی با خانواده موسی بن جعفر (علیه السلام) داشته باشد؛ چرا که همین ارتباط نسبی زمینه ای را فراهم می ساخت تا هارون به اذیت و آزار او بپردازد.
  اوضاع زمان هارون نشان می دهد که ارتباط موسی بن جعفر (علیه السلام) کنترل می شد و از طرفی زندانی شدن امام نیز، انگیزه خواستگاری از دختران آن حضرت را کاهش می داد. بعد از شهات امام وحشت بیشتری بر مردم حاکم شد و حضرت رضا (علیه السلام) نیز تحت نظر قرار گرفت.

  بنا بر این به احتمال زیاد راز عدم ازدواج حضرت معصومه و خواهران او را نه در وصیت پدر باید جستجو کرد و نه در نبود همسر متناسب و هم کفو، علت آن، وجود اختناق شدید هارونی و مأمونی بود که باعث شد احدی جرئت نکند به راحتی به خانه موسی بن جعفر و بعد از او فرزندش رفت و آمد داشته باشد و داماد آن خانواده گردد. از طرف دیگر، زندانی شدن حضرت موسی بن جعفر (علیه السلام) و سرانجام شهادت او، و احضار شدن حضرت رضا (علیه السلام)به خراسان و دور افتادن از خواهران، مزید بر این علت بود.


  ــــــــــــــــــ

  (1) حیات حضرت معصومه قم، سید حیدر مهدی، 1983، حیدرآباد، ص 100
  ویرایش توسط همکار تدوین : ۱۳۹۴/۱۲/۱۷ در ساعت ۱۹:۴۹ دلیل: همکار ویراستار تدوین

 8. صلوات ها 5


اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 7

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود