جمع بندی اعراب دعای قنوت آیت الله بهجت

تب‌های اولیه

9 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
اعراب دعای قنوت آیت الله بهجت

سلام خدمت شما ،من یه مدتی بود دنبال یه دعای قنوت خوب بودم (البته همه ی دعاها خوبن)تا به این دعا رسیدم که میگن آیت الله بهجت نیز اونو میخوند.
اَللّهُمَّ اغْفِرْلَنا وَ ارْحَمْنا وَ عافِنا وَاعْفُ عَنّا و أغنِنا عَمَّن سِواكَ وَانْصُرنا عَلى مَنْ عادانا، وَ أَصْلِحْ أمر آخِرَتِنا وَ دُنيانا وَ اقْضِ حـوائـجـنـا يا لطيف، يا اَهْلَ التَّقْوى وَ الْمَغْفِرَةِ يا اَرْحَمَ الرّاحِمينَ . ترجمه: خدايا! ما را ببخشاي و با ما مهربان باش و به ما عافيت بده و از ما بگذر و ما را از غير خودت بي نياز كن و ما را بر دشمنان پيروز كن و كار دنيا و آخرت ما را اصلاح كن و نيازهاي ما را برطرف كن، اي مهربان! اي اهل تقوا و بخشايش! اي مهربان ترين مهربانان! » 1-آیا اعرابش درسته؟
2-اعراب کلمات أمر،حـوائـجـنـا مشخص نیست.
3-در بعضی از دعاهامن دیدم نوشته شده أَصْلَحْ(اصلاح کردن) ولی اینجا نوشته أَصْلِحْ حالا کدوم درستره؟
4-آیا این دعا منبع داره که ازش گرفته شده باشد.
5-آیا اعراب وَانْصُرنادرسته یا رتشدید داره؟
:Gol:ممنون میشم از کارشناسان محترم که چک کنن ببینن که اعراب سایر کلمات نیز درسته یا نه؟:Gol:

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد مجید

yones;636184 نوشت:
سلام خدمت شما ،من یه مدتی بود دنبال یه دعای قنوت خوب بودم (البته همه ی دعاها خوبن)تا به این دعا رسیدم که میگن آیت الله بهجت نیز اونو میخوند.
اَللّهُمَّ اغْفِرْلَنا وَ ارْحَمْنا وَ عافِنا وَاعْفُ عَنّا و أغنِنا عَمَّن سِواكَ وَانْصُرنا عَلى مَنْ عادانا، وَ أَصْلِحْ أمر آخِرَتِنا وَ دُنيانا وَ اقْضِ حـوائـجـنـا يا لطيف، يا اَهْلَ التَّقْوى وَ الْمَغْفِرَةِ يا اَرْحَمَ الرّاحِمينَ
3-در بعضی از دعاهامن دیدم نوشته شده أَصْلَحْ(اصلاح کردن) ولی اینجا نوشته أَصْلِحْ حالا کدوم درستره؟
:Gol:ممنون میشم از کارشناسان محترم که چک کنن ببینن که اعراب سایر کلمات نیز درسته یا نه؟:Gol:

باسلام

اَللّهُمَّ اغْفِرْلَنا وَ ارْحَمْنا وَ عافِنا وَاعْفُ عَنّا و اَغْنِنا عَمَّنْ سِواكَ وَانْصُرْنا عَلى مَنْ عادانا، وَ اَصْلِحْ اَمْرِ آخِرَتِنا وَ دُنيانا وَ اقْضِ حوائِجَنا يا لطيف، يا اَهْلَ التَّقْوى وَ الْمَغْفِرَةِ يا اَرْحَمَ الرّاحِمينَ

هر دعایی که اسم خداوند درش هست و اسمای عجیب و ناشناخته درش نیست و غیرِ خدا بعنوان خدا در آن نام برده نشده و ... معتبر و صحیح است نیازی به سند و منبع و اینکه حتما از معصوم باشد نیست!

yones;636184 نوشت:
اَللّهُمَّ اغْفِرْلَنا وَ ارْحَمْنا وَ عافِنا وَاعْفُ عَنّا و أغنِنا عَمَّن سِواكَ وَانْصُرنا عَلى مَنْ عادانا، وَ أَصْلِحْ أمر آخِرَتِنا وَ دُنيانا وَ اقْضِ حـوائـجـنـا يا لطيف، يا اَهْلَ التَّقْوى وَ الْمَغْفِرَةِ يا اَرْحَمَ الرّاحِمينَ . ترجمه: خدايا! ما را ببخشاي و با ما مهربان باش و به ما عافيت بده و از ما بگذر و ما را از غير خودت بي نياز كن و ما را بر دشمنان پيروز كن و كار دنيا و آخرت ما را اصلاح كن و نيازهاي ما را برطرف كن، اي مهربان! اي اهل تقوا و بخشايش! اي مهربان ترين مهربانان! » 1-آیا اعرابش درسته؟
ممنون میشم از کارشناسان محترم که چک کنن ببینن که اعراب سایر کلمات نیز درسته یا نه؟

با صلوات بر محمد و آل محمد
وعرض سلام وادب
در مورد اعراب : اَللّهُمَّ اغْفِرْلَنا وَ ارْحَمْنا وَ عافِنا وَاعْفُ عَنّا و اَغْنِنا عَمَّنْ سِواكَ وَانْصُرْنَا عَلى مَنْ عَادَانَا، وَ اَصْلِحْاَمرَ آخِرَتِنا وَ دُنيَانَا وَ اقضِ حَوَائِجَنَا يَا لَطيف، يَا اَهْلَ التَّقْوى وَ الْمَغْفِرَةِ يَا اَرْحَمَ الرّاحِمينَ
.
در مورد منبع این دعا پس از جستجو در دو نرم افزار« نور 3 ونور الجنان» بنده سندی برای این دعا پیدا نکردم ولی این نکته قابل توجه است که فراز های مختلف آن در ادعیه گوناگون آمده است.

سلام
اَللّهُمَّ اغْفِرْلَنا وَ ارْحَمْنا وَ عافِنا وَاعْفُ عَنّا و أغنِنا عَمَّن سِواكَ وَانْصُرْنا عَلى مَنْ عادانا، وَ أَصْلِحْ
أمرَ آخِرَتِنا وَ دُنيانا وَ اقْضِ حـوائِـجـَنـا يا لطيف، يا اَهْلَ التَّقْوى وَ الْمَغْفِرَةِ يا اَرْحَمَ الرّاحِمينَ.

yones;636184 نوشت:

1-آیا اعرابش درسته؟

1-اعراب به صورتی است که بنده ذکر نمودم.
2-هر دو کلمه ذکر شده مفعول به و منصوب هستند.اصلح امرَ (مفعول به) آخرتِـ (مضاف الیه) - اقض حوائجَنا
3-أَصْلِحْ فعل امر است (اصلاح کن) و أَصْلَحَ فعل ماضی است (اصلاح کرد) ولی اینجا أَصْلِحْ صحیح به نظر می رسد.
4-به این صورت خیر ولی تک تک قسمت های آن در منابع معتبره به صورت مجزا وارد شده.
5-تشدید ندارد و به صورت وَانْصُرْنا تلفظ می شود.

ممنون از همه شما دوستان که با حوصله به سوالم جواب دادید انشاالله خدا عوضشو در این دنیا و سرای باقی بهتون بده. شبهه ی تشدید روی رکلمه ی وَانْصُرْنَا
از دیدن این کلیپ(نماز ی که ایت الله بهجت این قنوت رو توش میخونند) در من ایجاد شد که حتما" من بد شنیدم.
راستی فراز اول این دعای قنوتم این دعای رساله ی خودشونه«لَا إِلهَ الَّا اللَّهُ الْحَلِیمُ الْکَرِیمُ لَا إِلهَ إِلَّا اللَّهُ الْعَلِىُّ الْعَظِیمُ سُبْحانَ اللَّهِ رَبِّ السَّماواتِ السَّبْعِ وَ رَبِّ الْأَرَضِینَ السَّبْعِ وَ ما فِیهِنَّ وَ ما بَیْنَهُنَّ وَ رَبِّ الْعَرْشِ الْعَظِیمِ وَ الْحَمْدُ للَّهِ رَبِّ الْعالَمِینَ>>
راستی یه سوال دیگه اگه بین دعای بالایی (اَللّهُمَّ اغْفِرْلَنا.....)و این دعا در قنوت صلوات بفرستیم مشکل نداره؟

[=Traditional Arabic]

yones;636184 نوشت:
مدتی بود دنبال یه دعای قنوت خوب بودم

با صلوات بر محمد و آل محمد
وعرض سلام وادب

در کتاب « مهج الدعوات و منهج العبادات» اثر سيد رضى الدين على بن طاووس كه توسط محمد تقى بن على نقى طبسى از عالمان قرن 12 هجرى قمرى ترجمه شده است.
بخشی به نام« [=Traditional Arabic]قنوت‏ هاى ائمه أطهار عليهم السلام» آمده که می توانید به آن مراجعه بفرمایید.

yones;638137 نوشت:
راستی یه سوال دیگه اگه بین دعای بالایی (اَللّهُمَّ اغْفِرْلَنا.....)و این دعا در قنوت صلوات بفرستیم مشکل نداره؟

با صلوات بر محمد وآل محمد
وسلام وعرض ادب
در مورد سوال؛ اشکال ندارد چرا که قنوت مستحب است وهر ذکری می شود در آن خواند.و ذکر صلوات ثواب زیادی دارد.

جمع بندی

سوال:
اَللّهُمَّ اغْفِرْلَنا وَ ارْحَمْنا وَ عافِنا وَاعْفُ عَنّا و أغنِنا عَمَّن سِواكَ وَانْصُرنا عَلى مَنْ عادانا، وَ أَصْلِحْ أمر آخِرَتِنا وَ دُنيانا وَ اقْضِ حـوائـجـنـا يا لطيف، يا اَهْلَ التَّقْوى وَ الْمَغْفِرَةِ يا اَرْحَمَ الرّاحِمينَ . ترجمه: خدايا! ما را ببخشاي و با ما مهربان باش و به ما عافيت بده و از ما بگذر و ما را از غير خودت بي نياز كن و ما را بر دشمنان پيروز كن و كار دنيا و آخرت ما را اصلاح كن و نيازهاي ما را برطرف كن، اي مهربان! اي اهل تقوا و بخشايش! اي مهربان ترين مهربانان! »
1-آیا اعرابش درسته؟
2- اعراب کلمات أمر،حـوائـجـنـا مشخص نیست.
3- در بعضی از دعاهامن دیدم نوشته شده أَصْلَحْ(اصلاح کردن) ولی اینجا نوشته أَصْلِحْ حالا کدوم درستره؟
4- آیا این دعا منبع داره که ازش گرفته شده باشد.
5- آیا اعراب وَانْصُرنادرسته یا رتشدید داره؟
ممنون میشم از کارشناسان محترم که چک کنن ببینن که اعراب سایر کلمات نیز درسته یا نه؟

پاسخ:
سلام علیکم
پرسشگرگرامی در ابتدای سوال باید خدمت شما عرض کنم؛
در کتاب « مهج الدعوات و منهج العبادات» اثر سيد رضى الدين على بن طاووس كه توسط محمد تقى بن على نقى طبسى از عالمان قرن 12 هجرى قمرى ترجمه شده است. بخشی به نام« قنوت‏ هاى ائمه أطهار عليهم السلام» آمده که می توانید به آن مراجعه بفرمایید.
اما در مورد بخش دوم سوال اعراب دعا :
« اَللّهُمَّ اغْفِرْلَنا وَ ارْحَمْنا وَ عافِنا وَاعْفُ عَنّا و اَغْنِنا عَمَّنْ سِواكَ وَانْصُرْنَا عَلى مَنْ عَادَانَا، وَاَصْلِحْ اَمرَ آخِرَتِنا وَ دُنيَانَا وَ اقضِ حَوَائِجَنَا يَا لَطيف، يَا اَهْلَ التَّقْوى وَ الْمَغْفِرَةِ يَا اَرْحَمَ الرّاحِمينَ.»
در مورد منبع دعای مذکور، پس از جستجو در دو نرم افزار« نور 3 ونور الجنان» سندی برای این دعا پیدا نشد ولی این نکته قابل توجه است که فراز های مختلف آن در ادعیه گوناگون آمده است.

موضوع قفل شده است