جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: آیا اسلام براساس حقوق بشر حق تبلیغ دارد؟

 1. #1

  عضویت
  جنسیت بهمن ۱۳۹۳
  نوشته
  1
  حضور
  7 ساعت 5 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات:
  1

  آیا اسلام براساس حقوق بشر حق تبلیغ دارد؟
  کشورهای غربی اجازه فعالیت به مبلغین اسلام را میدهند حال آنکه کشورهای اسلامی مبلغین مسیحیت یا هر دین دیگری بجز اسلام را دستگیر و حتی میکشند اما اگر بخواهیم به حقوق بشر رجوع کنیم اسلام حق تبلیغ ندارد. طبق میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی بند 1 ماده 20 میگوید:

  1. هر گونه‌ تبلیغ‌ برای‌ جنگ‌ به‌ موجب‌ قانون‌ ممنوع‌ است‌.

  Internation Convent On Civil And Political Rights

  آیه 39 سوره انفال:

  و با آنان بجنگید تا فتنه ‏اى بر جاى نماند و دین یكسره از آن خدا گردد پس اگر [از كفر] بازایستند قطعا خدا به آنچه انجام مى‏دهند بیناست.

  متن قرآن, سوره: الأنفال, از آیه 39 تا آیه 48

  یعنی اسلام تبلیغ جنگ میکند تا زمانی که فتنه ای برجا نماند و دین همه دین خدا (الله) شود که همان اسلام است.

  در بند 2 ماده 20 میگوید:

  2. هر گونه‌ دعوت‌ (ترغیب‌) به‌ كینه‌ (تنفر) ملی‌ یا نژادی‌ یا مذهبی‌ كه‌ محرك‌ تبعیض‌ یا مخاصمه‌ یا اعمال‌ زور باشد به‌ موجب‌ قانون‌ ممنوع‌ است‌.

  Internation Convent On Civil And Political Rights

  آیه 4 سوره ممتحنه:

  قطعا براى شما در [پیروى از] ابراهیم و كسانى كه با اویند سرمشقى نیكوست آنگاه كه به قوم خود گفتند ما از شما و از آنچه به جاى خدا مى‏پرستید بیزاریم به شما كفر میورزیم و میان ما و شما دشمنى و كینه همیشگى پدیدار شده تا وقتى كه فقط به خدا ایمان آورید جز [در] سخن ابراهیم [كه] به [نا]پدر[ى] خود [گفت] حتما براى تو آمرزش خواهم خواست با آنكه در برابر خدا اختیار چیزى را براى تو ندارم اى پروردگار ما بر تو اعتماد كردیم و به سوى تو بازگشتیم و فرجام به سوى توست.

  متن قرآن, سوره: الممتحنة, از آیه 4 تا آیه 13

  و این کینه هم محرک تبعیض هست هم مخاصمه هم اعمال زور و هر سه در قرآن آمده و سنت و فقه تصدیقش میکند:

  در مورد تبعیض که طبق فقه شیعه با کشتن یک اهل کتاب مسلمان قصاص نمیشود و فقط یک دوازدهم دیه یک مسلمان را میپردازد و طبق فقه اهل سنت هم با کشتن اهل کتاب مسلمان قصاص نمیشود و فقط دیه پرداختی بیشتر است که یک سوم دیه یک مسلمان پرداخت میشود. کشتن کفار غیر کتابی که صواب هم دارد. از نظر مخاصمه داشتن مسلمانان با مردم نظر پیامبر به اندازه کافی گویا هست و در مورد اعمال زور هم نظر بنیانگذار تشیع:

  اهل سنت = صحیح بخاری جلد 4 صفحه 58:

  پیامبر میگوید: من مامور شده ام با مردم بجنگم تا لا اله الا الله بگویند. پس کسی که لا اله الا الله بگوید جان و مالش از دست من در امان است.

  شیعه = کافی جلد 5 صفحه 11:

  امام صادق میگوید : اهل کتابی که در دارالحرب هستند (جزیه نمیپردازند) کنیز گرفتن از آنان (به عبارت ساده یعنی دزدیدن و یا اسیر گرفتن زنان و دخترانشان برای کنیزی) و اموالشان برای ما حلال است. و ازدواج با آنان برای ما جایز نیست (یعنی نمیتوانیم از آنان همسر انتخاب کنیم و زنان آنان کنیز ما هستند نه همسر) و از آنان پذیرفته نمیشود جز اسلام یا جزیه و یا مرگ... (و سپس در مورد کفار غیر کتابی میگوید) و از آنان پذیرفته نمیشود جز مرگ یا اسلام.

  پس اگر به حقوق بشر رجوع کنیم اسلام حق تبلیغ ندارد.

 2. صلوات


 3. #2

  عضویت
  جنسیت بهمن ۱۳۹۱
  علاقه
  تحصیل ، تحقیق و پژوهش
  نوشته
  22,399
  حضور
  203 روز 14 ساعت 13 دقیقه
  دریافت
  11
  آپلود
  0
  گالری
  42
  صلوات
  61441  با نام و یاد دوست

  آیا اسلام براساس حقوق بشر حق تبلیغ دارد؟
  کارشناس بحث: استاد رئوف


 4. #3

  عضویت
  جنسیت خرداد ۱۳۹۱
  علاقه
  مطالعه
  نوشته
  1,353
  حضور
  29 روز 11 ساعت 28 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  3990

  جمع بندی
  پرسش:
  کشورهای غربی اجازه فعالیت به مبلغین اسلام را می دهند حال آنکه کشورهای اسلامی مبلغین مسیحیت یا هر دین دیگری بجز اسلام را دستگیر و بر اساس آیات و روایات؛ می کشند. در حالی که اگر بخواهیم به حقوق بشر رجوع کنیم طبق میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی؛
  بند 1 و 2 ماده 20؛ اسلام حق تبلیغ ندارد.

  پاسخ:
  - هنگامی که می خواهیم دیدگاه یه متفکر و نویسنده را بدانیم، بایستی تمام کتاب ها و مقالات وی را بخوانیم و در این مسیر سعی کنیم از پیش داوری برحذر باشیم. یعنی هدف ما این نباشد که مطلب خاصی را به وی اسناد بدهیم بلکه واقعا متن را بخوانیم و ببینیم چه می گوید.

  - این مسئله (یعنی فهم دیدگاه و نظر) هنگامی که در مورد یک دین (اسلام) مطرح می شود، بسیار دشوارتر، وسیع تر و عمیق تر است. زیرا متون موجود بیشترند، دارای ابعاد مختلفی هستند و در شرایط تاریخی خاصی شکل گرفته اند.

  - این که ما بخشی از متن را نقل کنیم و به بخش های دیگر نپردازیم، رویکرد واقع بینانه ای نیست و افرادی که واقعا در پی حقیقت هستند، این کار را مجاز نمی دانند. مانند این که امروزه کسی بگوید، اسلام یعنی داعش!! و اسلام شیعی را اساسا معرفی نکند. آیا چنین فردی تصویر صحیحی از اسلام ارائه داده است؟

  با این رویکرد، توحیدی ترین کلمه را نیز می توان وارونه جلوه داد. یعنی عبارت لا اله الا الله را ممکن است فردی به صورت نیمه نقل کند و بگوید در اسلام می گویند: لا اله (خدایی نیست) بنا بر این اسلام به خدا اعتقاد ندارد!! آیا این روش و رویه صحیح است؟

  قرآن مسلمانان را به طور مطلق به جهاد دعوت نمی کند. بلکه هنگامی که دشمنان به مسلمانان حمله می کنند و پیمان خود را نقض می کنند، مسلمانان را برای حفظ جان و مالشان، به جهاد دعوت می کند که این مسئله یک امر کاملا طبیعی و کاملا مجاز است. به این آیات توجه کنید:
  «لَا يَنْهَاكُمُ اللَّهُ عَنِ الَّذِينَ لَمْ يُقَاتِلُوكُمْ فِي الدِّينِ وَلَمْ يُخْرِجُوكُم مِّن دِيَارِكُمْ أَن تَبَرُّوهُمْ وَتُقْسِطُوا إِلَيْهِمْ إِنَّ اللَّهَ يُحِبُّ الْمُقْسِطِينَ»؛ [امّا] خدا شما را از كسانى كه در [كار] دين با شما نجنگيده و شما را از ديارتان بيرون نكرده‏ اند، باز نمى ‏دارد كه با آنان نيكى كنيد و با ايشان عدالت ورزيد، زيرا خدا دادگران را دوست مى‏ دارد.(1)
  طبق این آیه، گروه هایی که با مسلمان سر جنگ ندارند و قصد بی خانمان کردن آن ها و یا آسیب زدن به اسلام را ندارند، می توانند در قالب روابطی عادلانه با مسلمانان، در ارتباط باشند و مسلمانان نیز بایستی بر عهد خود با آن ها استوار باشند.

  در جای دیگر خداوند به پیامبر می فرماید: «وَ إِنْ جَنَحُوا لِلسَّلْمِ فَاجْنَحْ لَها»؛ اگر تمايل به صلح نشان دهند، تو نيز از در صلح در آى‏.(2)
  این مسئله نشان می دهد که اسلام اولا و بالذات در پی جنگ نیست بلکه هرگاه روزنه ای برای صلح وجود داشته باشد، این گزینه اولین هدف خواهد بود.

  در آیه ای دیگر، تعبیری جالب تر می خوانیم: «فَانِ اعْتَزَلوكُمْ فَلَمْ يُقاتِلوكُمْ وَ الْقَوْا الَيْكُمُ السَّلَمَ فَما جَعَلَ اللَّهُ لَكُمْ عَلَيْهِمْ سَبيلًا»؛ اگر از جنگ كناره گيرى كردند و با شما نجنگيدند و اظهار صلح كردند و گفتند : حاضريم با شما صلح كنيم، خدا به تو اجازه نمى‏ دهد ديگر از اين جا بيش تر جلو بروى و بجنگى.(3)
  بر اساس این آیه، اگر دشمن سر صلح و ترک جنگ داشته باشد، حتی پیامبر نیز اجازه ادامه جنگ را ندارد بلکه بایستی مقدمات صلح را فراهم کند.

  این آیات تنها نمونه هایی از دستورات اسلام برای صلح و دوستی متقابل هستند. حال اگر ما واقعا در پی حقیقت باشیم بایستی تمام این متون را مطالعه کنیم و ببینیم که اگر در جایی دستور جهاد داده شده است، چه شرایطی وجود داشته است که چنین دستوری داده شده است. و بدانیم که اصل اولیه احترام متقابل و صلح و دوستی است.

  در مورد احادیث نیز وضعیت به همین گونه است، یعنی بدون بررسی سند و دلالت یک حدیث و در نظر گرفتن محتوای آن با کلیت احادیث نمی توان به یک حدیث استناد و استشهاد کرد و طبیعتا هر حدیثی که با قرآن منافات داشته باشد، نمی تواند مقبول باشد.

  _____
  (1) ممتنحنه/ 8.
  (2) انفال/ 61.
  (3) نساء/ 90.

  ویرایش توسط همکار تدوین : ۱۳۹۵/۰۲/۱۰ در ساعت ۱۱:۳۵ دلیل: همکار ویراستار تدوین

 5. صلوات ها 2


اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 9

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود