نعمت های مغفول (آنچه که ما از آن غافل هستیم)

تب‌های اولیه

65 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
نعمت های مغفول (آنچه که ما از آن غافل هستیم)

دوستان سلام

با تایید جناب استاد قرار بر این شد که در این تاپیک با همت و مشارکت شما عزیزان، در طی بازه های زمانی مشخص، هر بار حول محور یکی از نعمت هایی که پیرامون ما وجود دارد و ما انسانها حسبِ عادت و فراموشکاری و .... به آنها توجهی نمی کنیم، بحث و بررسی صورت گیرد.

شیوه بحث:

1- ان شاءالله برای هر بازه زمانی، یک موضوع با پیشنهاد شما و مشورت و تایید نهایی اساتید انتخاب می شود.
2- عزیزان شرکت کننده در بحث سعی می کنند با تفکر پیرامون موضوع، از جهات و نگاه های مختلف، وجهِ نعمت بودن آن را تبیین کنند.
3- اساتید در صورت صلاحدید در بحث شرکت کرده و نکات مهم خود را بیان می کنند و احیانا اگر سوال یا شبهه ای بود و لازم دیدند، پاسخ می دهند.

فی المثال، یک هفته راجع به مرگ صحبت می شود و ممکن است شخصی بگوید که این یک نعمت است که ما زمان و مکان مرگ خود را نمی دانیم، چه اینکه اگر می دانستیم دیگر مبتلا به بسیاری از آزمایشات الهی نمی شدیم یا به لحاظ روحی اوضاع نابسامانی می داشتیم.
یا درباره عضوی از بدن که به آن عادت کرده ایم و به چشم نمی آید و ....

نکات و قوانین تاپیک:
- این تاپیک در انجمن اخلاق تشکیل شده است لذا خواهشمندیم که از طرح مباحث و سوالات کلامی، فقهی، مشاوره ای و ... بپرهیزید. علم اخلاق مرتبه ای از دین است که بعد از عقاید و احکام مطرح می گردد بنابراین شایسته است که سوالات و شبهات اعتقادی، فقهی و ... خود را در بخش های مربوط مطرح کنید.
- حتی الامکان حتی سوالات اخلاقی خود را در تاپیکی دیگر دنبال کنید تا به روند بحث خللی وارد نشود.
- سعی کنید که اگر کلامی از بزرگان نقل قول می کنید، نام آنها آورده شود.
- در طول زمان بحث و بررسی هر موضوع، پیشنهادات خود جهت موضوع بعدی را برای حقیر پیام خصوصی نمایید.
- رعایت حریم اخلاق در نوشتار لازم و حتمی است و عدم رعایت آن با اصلی ترین هدف تاپیک و انجمن تعارض دارد.

نظر سنجی:
1- مدت زمان بحث پیرامون هر موضوع چقدر باشد؟ یک هفته؟ 10 روز؟ دو هفته؟ یا ....؟
2- پیشنهاد شما راجع به اولین موضوع چیست؟
3- آیا پیشنهادی جهت بهتر شدن کار دارید؟

پ.ن: لطفا اگر این تاپیک در انجمن مناسب ایجاد نشده، آن را به انجمن مناسب انتقال دهید.

علی علی

برچسب: 

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: جناب استاد

مکلف;635380 نوشت:

به نظرم یک هفته مناسب است
پیشنهاد می دهم در رابطه با ایام الله و چه کینم که هر روزمان ایام الله باشد
التماس دعا

علی علی

ایجاد این تایپیک را
مقارن با پیروزی انقلاب اسلامی به فال نیک میگیریم

دهه فجر مبارکباد

مکلف;635380 نوشت:
نظر سنجی:

با سلام و عرض ادب:Gol:

البته من خودم در حد این بحث های حرفه ای نمی دونم
ولی با اجازتون نظر خودمو می گم

1- در مورد زمان بحث ها: به نظرم بد نیست منعطف باشید!، و یا به صورت آزمایشی برای شروع سقف تعیین نکنید و هرگاه جوانب موضوع مورد بحث روشن شد، سراغ موضوع بعدی بروید
2-من سه تا پیشنهاد دارم که اگر هم مناسب نباشه برای تراوش فکری دوستان کمک کننده هست:Cheshmak::

---------1-

نعمت محبت و عشق به اهل بيت عليهم السلام (در توضیحش بگم که بعضی وقتا اگه احساس کنیم این نعمت داره ازمون گرفته می شه، بیشتر از هر چیز دیگه ای احساس خسران می کنیم، پس بهتره که بیشتر حواسمون به این نعمت باشه)

--------2-با وجود یک سری سختی های معیشتی در کشورمون، نباید از نعمت امنیتی که داریم غافل باشیم (واقعا به چه علتی کسی جرات تعرض به خاک ایران رو ندارد؟؟!)
--------3-و در نهایت خود فعالیت تو سایت اسک دین و داشتن دوستان
:Mohabbat: به این خوبی ، خودش نعمتیه.( قبول ندارید؟؟!!!)

3-پیشنهاد من اینه که سعی کنیم تو این تاپیک، به احترام جناب مکلف
:doosti:، عامیانه صحبت نکنیم!:Cheshmak:

با رعایت کپی رایت(علی علی)

یا رقیه

سلام علیکم

درود خدا بر تمام کسانی که در این وانفسای کم رنگ شدن دین و دیانت در پی خود سازی و دگر سازی هستند. دوستی با خدا به هیچ وجه سخت نیست.ایشان دوستان خدایند.

عزیزان شرکت در این بحثهای دینی را کم ارزش ندانید.

مکلف;635380 نوشت:

1- مدت زمان بحث پیرامون هر موضوع چقدر باشد؟ یک هفته؟ 10 روز؟ دو هفته؟ یا ....؟ یک هفته به نظر من بهتره

2- پیشنهاد شما راجع به اولین موضوع چیست؟ هرچی دوستان پیشنهاد بدن

3- آیا پیشنهادی جهت بهتر شدن کار دارید؟ اگر امکانش هست : آخر هفته جمع بندی داشته باشیم و موضوع بحث بعدی در شروع هفته جلوتر قرار داده بشه

خدا قوت :Gol:

مکلف;635380 نوشت:
دوستان سلام
نظر سنجی:

علی علی

سلام
1-در مورد سوال اول به نظرم یک هفته کافی باشه چون هر کسی یک جنبه از نعمت بودن رو یادآوری میکنه و به نظرم همه چیز شفاف باشه و فقط فرصت این باشه که هر کسی در هفته سری به اسک دین میزنه نظرشو بده.
2-نظر بنده اینه که موضوع اول با توجه به اینکه در دهه فجر هستیم در مورد نعمت امنیت بحث کنیم.امنیتی که به واسطه انقلاب اسلامی داریم و یکی از بزرگترین نعمت هاست که ازش بی خبریم یا بهش کم توجه هستیم
3-خیر پیشنهادی ندارم فقط زمان موضوع اول تا 22 بهمن طول بکشه بهتره

[="Blue"]

عاشق امام خامنه ای;635856 نوشت:
سلام

دهه فجر هستیم در مورد نعمت امنیت بحث کنیم.امنیتی که به واسطه انقلاب اسلامی داریم و یکی از بزرگترین نعمت هاست که ازش بی خبریم یا بهش کم توجه هستیم

دهه فجر مبارک باد

[/]

سلام
با اجازه منم نظرمو راجب این نعمت بزرگ یعنی امنیت بگم. اابته خلاصه.
امنیت مثل ورودی یه مکان هست . مکانی که پر از نعمتهای دیگه ی خداست و تا این ورودی موجود نباشه (یعنی امنیت) راهی برای دستیابی به اون نعمتها نیست.

من میگم نظرتون راجع به نعمت اهل بیت چیه ؟ سخت نیست که بری تو کوچه چندتا چایی بدی سخت نیست چندتا حدیث یاد بگیری که به دیگران بگی یا آخرش یه مسجد بزنی ولی سخته سخته که مصیبتی بهت برسه که دختر سه ساله ایی موهاش سفید شه دست به دیوار بگیره راه بره سخته که دستان حضرت سیده النسا العالمین س در آتش در بسوزد و یک نانجیب پست پست تر از حیوان بیاید و به در لگد بزند و بزرگی مانند امیرالمومنین ع سکوت کند سخت است مصیبت های ائمه اینان مصیبت کشیدند تا ما راه سعادت را بیابیم و الا اگر امیرالمونین ع حقش را میگرفت گناه نمیکرد یا در کودکی به سید الشهدا گفتند که با برادرت چنین میکنند ... و گفتند که در عوض چه انسان هایی که در هیات تو عوض نمیشوند اسلام را پایدار میکنی بایک قطره اشک تمام گناهان فرد میریزد ... این بزرگوار گفتند اینطوریه باشه ما این 14 حق را چگونه ادا کردیم نه 14 تا بلکه حضرت معصومه حضرت زینب حضرت خدیجه حضرت ابولفضل حضرت قاسم حضرت علی اصغر حضرت علی اکبر .... چگونه ؟؟؟ ما ناحقی کردیم و باز در قیامت موقعی که پدر از پد پسر از پسر پدر از پسر پسر از پد فرار میکند حالا امیرالمومنین می آید میگوید بیا که برای من خیریه راه انداختی بیا ولی آیا این خیریه ما توان جبران سختی های علی را دارد ؟ اونجاست که میگیم یا حضرت امام رضا ع کجایی اگر ائمه به این خوبی نبودن چه میکردیم اگر ائمه در قیامت مثل ما میگفتند من اینهمه برای شما زحمت کشیدم کوش حقم بدهیدش چه میکردیم همه اعمال را هم میدادیم جبران میشد ؟ ولی با این همه مهربانی آنان با اشک حضرت پیامبر اعظم رحمت اللعالمین وارد بهشت میشویم ( در قیامت مردم وقتی به بهشت نزدیک میشوند فرشتگان آنان را به جهنم می اندازند ( به خاطر اعمال ما چگونه نماز میخوانیم تنمان میلرزد ؟ اخلاقمان ؟ ...) ولی پیامبر گریه کرده الله العزالجل الکرم گوید چرا میگریی پیامبر اعظم من گوید امت من را به جهنم میبرند و به این دلیل آنان به بهشت برمیگردند

این نعمت بزرگ بزرگترین نعمت بزرگترین بزرگترین نعمت چه کردیم ؟ اینو برای دیگران هم بفرستید

خوبه. موافقم

[="Navy"]من هم با نعمت امنیت موافقم
از آنجائیکه از بزرگترهایم شنیده ام در زمان شاه و حکومت طاغوت مردم اجازه برگزاری مراسم و هیات برای ائمه را نداشتند و در محدودیت بسیار بودند پس تا امنیت هم نباشد امکان تبلیغ و احیای دین و سنتهای آن وجود ندارد
[/]

بزرگترین نعمت
فهمیدن راه حق از روی عقل و فطرت هستش.
چیزی که خیلی ها ندارن و قلبا به آرامش نرسیدن

سلام علیکم

درود خدا بر تمام کسانی که در این وانفسای کم رنگ شدن دین و دیانت در پی خود سازی و دگر سازی هستند. دوستی با خدا به هیچ وجه سخت نیست.ایشان دوستان خدایند.

عزیزان شرکت در این بحثهای دینی را کم ارزش ندانید.

دیگر نعمت فراموشی یا بیخیالیست که خیلی هم ضرر دارد و خیلی هم فایده وقتی توی روضه یا دفن عزیزی داری زجه میزنی بعد از روضه یا بعد از مراسم اثلا یادت میره چی بود کی بود میگی ومیخندی فکر کن چنین چیزی نبود تمام غم هاتو تو زندگی برگردون وایی چقدر سخت میشد که یادمون نره مثلا یک بار خیت شدیم خیلی ناراحت بعد یادمون میره اگه نره ؟
ولی بدی هاش شاید اینجا بگیم نعمت امنیت نعمت اهل بیت .... بیاییم ببینیم خدا چقدر خوبه و پشیمون شیم ... ولی بعد از یه مدتی دیگه هیچی همونطور که بودیم ادامه میدیم و در ادای حق اهل بیت کوتاهی میکنیم عبادت واقعی خدارا نمیکنیم .... جو گیری های پای روضه و سخنرانی نه ؟ دیگه میرم هر هفته کیک و کلوچه میدم برای شناسوند اهل بیت به مردم خودمو میکشم پول برا مسجد جمع میکنم کیلیپ میسازم تا( کمتر از نیم درصد از) حق اهل بیت رو ادا کنم ولی چی شد ؟ حالا . حالا ؟ یا بیتفاوتی براش مهم نیست که عبادت درست خدارو میکنه و این بیتفاوتی رو نعمتشو شما بگید
یک آدم بی توافت موقع خوندن مطالب = :vamonde:

دوستان سلام

عزیزان، به احترام برادرِ شهید، جناب آقای پازوکی و چون اولین پیشنهاد را ایشان داده اند، با یک روز تاخیر تا پایان ایام الله دهه فجر درباره نعمتِ عظیمِ انقلاب و نظام اسلامی به صورت آزمایشی به بحث خواهیم پرداخت تا با نقاط مثبت و منفی احتمالی طرح نیز آشنا شویم.
ضمنا از همه عزیزانی که موضوع پیشنهادی ایشان انتخاب نشده است، صمیمانه پوزش می خواهم؛ ان شاءالله در دوره های آینده از پیشنهادات ایشان بهره مند خواهیم شد.

نعمت اول: انقلاب و نظام اسلامی

مدت زمان بحث:
تا پایان ایام الله دهه فجر 93

علی علی

دوستان سلام

عزیزان خواهشمندیم که ضمن شرکت در نظرسنجی، زین پس فضای تاپیک را جهت بحث، باز گذاشته و نظرات خود را در مورد نظر سنجی در پیام خصوصی و صفحه شخصی حقیر بیان فرمایید.

نظر سنجی:
2- پیشنهاد شما راجع به دومین موضوع چیست؟

گزارشی از نظرسنجی تا کنون:
[SPOILER]1- مدت زمان:
4 نفر از عزیزان "یک هفته" را پیشنهاد داده اند
2- موضوعات:
- انقلاب و نظام اسلامی
- اهل بیت علیهم السلام و محبت و عشق به ایشان توسط 2 نفر
- امنیت توسط 3 نفر
- سایت اسکدین و دوستان اسکدینی
- عقل و فطرت
- فراموشی و غفلت
3- پیشنهادات جهت بهتر شدن:
- پرهیز از عامیانه نویسی
- جمع بندی بعد از هر بحث[/SPOILER]

علی علی

مکلف;636627 نوشت:
دوستان سلام

عزیزان، به احترام برادرِ شهید، جناب آقای پازوکی و چون اولین پیشنهاد را ایشان داده اند، با یک روز تاخیر تا پایان ایام الله دهه فجر درباره نعمتِ عظیمِ انقلاب و نظام اسلامی به صورت آزمایشی به بحث خواهیم پرداخت تا با نقاط مثبت و منفی احتمالی طرح نیز آشنا شویم.
ضمنا از همه عزیزانی که موضوع پیشنهادی ایشان انتخاب نشده است، صمیمانه پوزش می خواهم؛ ان شاءالله در دوره های آینده از پیشنهادات ایشان بهره مند خواهیم شد.

نعمت اول: انقلاب و نظام اسلامی

مدت زمان بحث:
تا پایان ایام الله دهه فجر 93

علی علی

سلام

حالا میشه اول شما مطلب بذارید
تا بدونم مطالب باید چطوری اینجا قرار بگیره؟؟

امید به زندگى در بین افرادى که تو یخچالشون الویه دارن دو برابر افراد عادیه :Kaf:

دوستان سلام

.raha.;636675 نوشت:
سلام

حالا میشه اول شما مطلب بذارید
تا بدونم مطالب باید چطوری اینجا قرار بگیره؟؟

علیک السلام

انقلاب اسلامی، انفجار نور بود.
نمی دانم که آیا تا به حال دقت کردید که خورشید و نور آن چه نعمت عجیب و مهمی است و در ایجاد بسیاری از نعمات نیز دخیل است اما اینقدر این نعمات به صورت همیشگی و روزانه به دست ما رسیده است که به امری عادی بدل شده است و شاید هیچ گاه نتوانیم به خوبی تصور کنیم که اگر خورشید نمی بود چه اتفاقاتی می افتاد! یا کمتر بیاندیشیم که چه نعمت های بسیاری هستند که به وجود خورشید و نور آن وابسته اند! واقعا بدون نور چه اتفاقاتی می افتاد؟!

انقلاب اسلامی و نظامی اسلامی در حقیقت خورشید و نور آن هستند، ولی چقدر ما به آن توجه داریم؟ چقدر انقلابی هستیم؟

حضرت امام رحمة الله می فرمودند که حفظ نظام، از اوجب واجبات است.

علی علی

یک شرقی
فکر کنم از المان شرقی سابق بود

می گفت ما که درالمان شرقی زندگی می کردیم زندگی برایمان معنا نداشت
و من و امثال ما همیشه زندگی را بوچ میدیدیم
زیرا رژِیم کمونیستی بودو معنویت معنا نداشت
و من همیشه میگفتم خوب زندگی یعنی چی؟ اخرش هم می افتیم می میریم
اصلا اخلاق، ایمان، رافتو....برایمان معنی نداشت
تا به المان غربی پیوستیم و زندگی لیبرالی
باز زندگی برایم معنا پیدانکرد تا انکه با اسلام و انقلاب اسلامی اشنا شدم

انگیز پیدا کردم
امیدوار شدم
و زندگی برایم معنا پیدا کرد
و برای زندگی ام نورپیدا شد
اری انقلاب اسلامی انفجار نور است،ممکنه ماهی تا تو ابه قدرش رو ندونه
و....................:Gol:

نامه‌خبرنگار آمریکایی‌به‌رهبر انقلاب؛

[SPOILER]

من مطمئن هستم میلیون‌ها نفر از جوانان در آمریکا این حرف من را تأیید می‌کنند که ما صلح و تفاهم می‌خواهیم. اسلام و مردم ایران دشمن ما نیستند.
گروه بین‌الملل مشرق- رهبر معظم انقلاب روز جمعه (3 بهمن) طی نامه‌ای خطاب به جوانان اروپا و آمریکای شمالی که در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد، پیشنهاد دادند تا این جوانان بدون در نظر گرفتن تصویری که از اسلام در رسانه‌های کشورهایشان عرضه می‌شود، خود با مراجعه به قرآن کریم به درکی مستقیم از اسلام واقعی برسند.

"کالیب تی. ماپین" خبرنگار و تحلیلگر سیاسی آمریکایی در واکنش به نامه مقام معظم رهبری نامه ای را خطاب به ایشان نوشته است که متن این نامه به شرح زیر است.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر معظم انقلاب اسلامی،

بسیار متأثر شدیم از این‌که دریافتیم شما جوانان اروپا و آمریکای شمالی را طی یک نامه خطاب قرار داده‌اید. بیش‌تر متأثر شدیم، وقتی این نامه زیبا را خواندیم.

من هم مثل شما از این واقعیت که رهبران ما می‌خواهند به نفرت از مسلمانان دامن بزنند، آشفته هستم. من به رهبران کشورم که سابقه‌ای تاریخی در فریب و جنایت دارند و سبب رنج بسیاری از مردم سراسر جهان شده‌اند، اعتماد ندارم. قصد دارم دقیقاً همان کاری را که شما پیشنهاد کرده‌اید انجام دهم و خودم در مورد اسلام تحقیق کنم.

اگرچه برخی افراد در کشور من شدیداً می‌خواهند جنگ و درگیری بین دو کشور ما را رواج دهند، من مطمئن هستم میلیون‌ها نفر از جوانان در آمریکا این حرف من را تأیید می‌کنند که ما صلح و تفاهم می‌خواهیم. اسلام و مردم ایران دشمن ما نیستند.

با تشکر از کلمات الهام‌بخش و حکیمانه شما،

کالیب تی. ماپین

[/SPOILER]

[="Blue"][h=2]کجاییدای شهیدان خدایی....[/h]

بهمن57،تشییع جناره شهدای انقلاب.....
درود،درود،درود؛به روان پاک شهدا..
...[/]

دوستان سلام

با توجه به پایان یافتن ایام الله دهه فجر، سری جدید بحث را با توکل بر خدا و توسل به ائمه اطهار علیهم السلام شروع می کنیم. امیدوارم عزیزان در این سری فعالیت بیشتری داشته باشند.

نعمت دوم: امنیت

مدت زمان بحث:
تا پایان روز 93/11/30

پ.ن: موضوعات پیشنهادی خود را به پیام خصوصی حقیر اطلاع دهید.

علی علی

با عرض سلام

امنیت!

نعمت بسیار بزرگ و مهمی است که ما در کشور عزیزمون داریم و

این امنیت با ظهور مولامون امام زمان (عج) تکمیل تر خواهد شد و بسیار فراتر خواهد رفت.

امنیت

امنیت را می توان در حریم خانه ای پر عشق و محبت یافت

در کنار اعضای خانواده

و امنیتی که مرد خانه برای خانواده اش فراهم می کند.

امنیت

امنیت زمانی ست که اتفاقی رخ می دهد و بلایی نازل می شود و خداوند

بندگانش را در حریم امنیت حفظ می کند.

باشد تا عبرت بگیرند

در پناه حق

امنیت واقعا نعمت خوبیه ولی ما امنیتو نمی خوایم ولی امنیتی که ما الان نداریم با اون امنیت فرق میکنه یه زمانی امنیت به این معنا بود که قتل زیاد بود قارت زیاد بود کشور گشایی ... ولی الان بدتر شده الان نمیکشنت دنیا رو ازت نمیگیرن نه هم دنیا هم آخرت امنیتی نداریم که با فیلم هاشون با بازی هاشون با جنگ نرم تمام زندگی مارو میبرن احساس شد مد خوب حرف زدن شد فحش خوبی شد بدی هرچی خوب بود هرچی بود رو دارن میبرن و به جاش بدی میزارن سهم مردم شد اخم حواس مردم رفت رو دنیا دقدقه ها شد تیم فوتبال حب ها رفت در بازیگران و دیگر چیزی به نام امنیت نداریم

جدا ما میتونیم با این دزدا و قاتلان امنیت ذهنی مجازی نرم فکر روحی ... مقابله کنیم پلیسی داریم پلیس جنگ نرم ؟ یا باید بسازیم آیا میسازیم ؟ یکی بسازه نه ؟ حالا ایونو خوندیم دیگه هیچی آره امنیت مجازیه تمام

سلام علیکم و رحمة الله و برکاته،

یک مستندی از داعش تلویزیون نشان داد اگر درست خاطرم باشد به نام «ملاقات با داعش» که در آن گزارشگری احتمالاً از ایران خودش را طرفدار داعش معرفی کرده بود تا بتواند درشان نفوذ کند و از نزدیک از آنها گزارش بگیرد، قبلاً هم خیلی‌ها این کار را کرده بودند و لو رفته و کشته شده بودند اما باز این گزارشگر وارد گود شد. در یک قسمتی از آن یکی از مأمورهای داعش که این گزارشگر همراهش بود و فیلم می‌گرفت سه تریلی را نگاه داشت و مدارکشان را خواست، اسم یکی از آنها علی بود، هی بهشان گیر داد، دست آخر گفت شیعه هستید یا سنی؟ گفتند سنی! هی حرف را عوض می‌کرد ولی نمی‌توانست بپذیرد. باز گفت چطوری بهم اثبات می‌کنید که شیعه نیستید؟ گفتند سنی هستیم. ازشان رکعات نماز و اینها را پرسید و اشتباه جواب دادند هر سه تا را همانجا روی زمین نشاندند و دانه دانه با گلوله کشتندشان ... و آنها مردند ... مردند ... به همین راحتی

فلسطینی‌ها را دیدید چطور در کشور خودشان به مدرسه و سر کار می‌روند؟ باید از چند ایست بازرسی رد بشوند ... بچه‌های کوچک که دارند می‌روند مدرسه ... اینها مشکوک به تروریست بودن هستند! آنها قربانیان تأمین امنیت برای استکبار و شیاطین هستند ... خدایا امنیت این شیاطین را ازشان بگیر ... اللهم اشغل الظالمین بالظالمین

امنیت خوب است برای مؤمنین ... برای مستضعفین ... نه برای استکبار ... نه برای شیاطین ... مردم آمریکا و اروپا را نمی‌گویم دولت‌هایشان را می‌گویم ... امنیت برای ما نعمت است و برای شیاطین یا امتحان است برای ما که جهاد کنیم و یا استدراج است برای آنها، ظاهرش نعمت است و در حقیقت نغمت است

یا علی علیه‌السلام

سلام به همه:Gol:

با اجازه از بزرگان و ریش سفید های مجلس علی الخصوص جناب مکلف عزیز، بنده سعی می کنم در این باب چند نکته مثبت و منفی را عرض کنم
و همچنین برای اینکه خون بعضی از رفقا به جوش بیاید و در بحث به صورت فعال تر شرکت کنند، سعی می کنم خودم اشکالاتی را وارد کنم!!

بسم الله
به نظرم جالب می آید که این نعمت امنیت را در چند حوزه بررسی کنیم!!، بنده به علت سن پایین بیشتر از دو دهه ی اخیر صحبت می کنم و تکمیل آن را به عهده ی بزرگتر ها می گذارم!!

امنیت روانی!!:
قدیم را نمی دانم، ولی در این دوره ای که سن من قد می دهد، اکثر آدم هایی که من می شناسم(در طبقه ی متوسط و پایین تر) همیشه نگران این هستند که باز دوباره امسال قرار است چه چیزی گران شود!!
فشار زندگی باعث افزایش بیماری های عصبی ، متاسفانه(خودکشی) و مسائلی از این دست شده است، سکته های مغزی در سنین پایین تر رخ می دهد و ........
به نظر من چرا اینگونه است:بیکاری بیکاری بیکاری بیکاری بیکاری بیکاری بیکاری

امنیت جانی:
قدیم را نمی دانم، ولی در شهر خودم ،(بدون اغراق) زمانی که هوا تاریک می شود، ابدا جرات تردد در مکان های خلوت را ندارم، اگر با خودرو باشم و مکان خیلی خلوتی باشد، درب خودرو را از داخل قفل می کنم،
اگر پیاده باشم و پشت سرم صدای موتوری را بشنوم، می ترسم که یک باج گیر با یک سلاح سرد نباشد(بنده تا کنون 2 یا سه مرتبه با این بزرگواران ملاقات داشته و یک حق حسابی به ایشان داده ام!!)

امنیت مالی:
در این مورد تقریبا اطمینان دارم که ، معمولا هر اتفاق جدیدی حادث شود(گران شدن ارز، افت قیمت نفت و امثالهم)، معیشت بر کسانی که سخت زندگی می کنند، دو چندان سخت تر می شود،(به عنوان مثال: اگر قبلا ماهی 5 بار میوه می خریدیم، اکنون ماهی 2 بار میوه می خریم

به نظر من چرا این گونه است: سیستم به طور ناخواسته سرمایه داری است!!!(سود های ناجوانمردانه و احتمالا نامشروع گرفته می شود، ) مردم دست به دامن سود های بانکی شده اند!!
از طرفی ، سبک زندگی هایمان اشکال دارد، از سبک زندگی اسلامی دور شده ایم، به مال دنیا حریص شده ایم

امنیت اجتماعی و اخلاقی: ---------------------------------------------------------------------

• حضرت علی (علیه السّلام) فرموده اند : اگر نفس خود را به کاری مشضغول نکنی ، او تو را مشغول می کند.
در این مورد با اطمینان خاطر می گویم:
بیکاری بیکاری بیکاری بیکاری بیکاری

ولی خوب!!!!!
از این مشکلات بگذریم؛

خدا رو شکر که با خیال راحت سر رو بالش می ذاریم
همین سریال گذر از رنج ها رو می بینم، می گم خدا رو شکر که به برکت جمهوری اسلامی، این خان و خان بازی ها منقرض شد
خدا رو شکر که دشمنای این نظام و آب و خاک جرات کوچکترین تعرضی رو ندارن

فقط خدا کنه که مدیران عالیرتبه فکری به حال اشتغال و معیشت ما جوون ها بکنن

الهی آمین

یا رقیه

سلام.ب نظرم الان امنیت دیگه جزو نعمت های مغفول ب حساب نمیاد ... خیلی از رفقایی ک تا دیروز پشت سر نظام صفحه میذاشتن الان اومدن این طرف خط و میگن خدا رو شکر ما مثله بقیه کشورها کسی جرات حمله بهمون رو نداره و این حرفا ... با این جنگ سوریه و عراق و لبنان و فلسطین دیگه الان همه رو اسم جمهوری اسلامی ایران قسم میخورن از لحاظ امنیتی ...
حالا درسته دوستان از نظر امنیت نرم یه سری معایب کشور رو گفتن ولی خدا میدونه ک چقدر از مشکلات جنگ نرم بوده ک نظام ب کمک مردم حل شون کرده ک الان اینقدش مونده ... ناشکری نکنیم و هوشیار باشیم حل میشه ...

عبدالله بن اشتر;641394 نوشت:
جدا ما میتونیم با این دزدا و قاتلان امنیت ذهنی مجازی نرم فکر روحی ... مقابله کنیم پلیسی داریم پلیس جنگ نرم ؟ یا باید بسازیم آیا میسازیم ؟ یکی بسازه نه ؟ حالا ایونو خوندیم دیگه هیچی آره امنیت مجازیه تمام

عبدالله بن اشتر;641393 نوشت:
امنیت واقعا نعمت خوبیه ولی ما امنیتو نمی خوایم ولی امنیتی که ما الان نداریم با اون امنیت فرق میکنه یه زمانی امنیت به این معنا بود که قتل زیاد بود قارت زیاد بود کشور گشایی ... ولی الان بدتر شده الان نمیکشنت دنیا رو ازت نمیگیرن نه هم دنیا هم آخرت امنیتی نداریم که با فیلم هاشون با بازی هاشون با جنگ نرم تمام زندگی مارو میبرن احساس شد مد خوب حرف زدن شد فحش خوبی شد بدی هرچی خوب بود هرچی بود رو دارن میبرن و به جاش بدی میزارن سهم مردم شد اخم حواس مردم رفت رو دنیا دقدقه ها شد تیم فوتبال حب ها رفت در بازیگران و دیگر چیزی به نام امنیت نداریم

سلام

کاملا با شما موافقم

[="Blue"]تولد این «آقازاده» مبارک باشد

تاریخ انتشار : جمعه ۲۴ بهمن ۱۳۹۳ ساعت ۱۱:۱۹

این کودک، بامداد امروز، جمعه، 24 بهمن، دیده به جهان گشود.تصویری که می بینید، از این آقازاده‌ی نورسیده، ساعتی پس از تولدش به ثبت رسیده است و در اختیار گروه جهاد و مقاومت قرار گرفته است.

به گزارش بلاغ، «حمیدرضا زمانی» بسیجی دلاوری از «حسین آباد» ( توابع «اسلامشهر»)، یکی دیگر از رزمنده‌گان مظلوم جبهه‌ی «اسلام ناب محمدی(صلوات الله علیه و آله)» بود که در راه دفاع از حریم «آل الله» در برابر ایادی «اسلام آمریکایی» و «مزدوران سعودی» بال در بال ملائک گشود.
او پس از 45 روز حضور در صفوف «مدافعان حریم آل الله» در حالی بر سفره‌ی «سالار شهیدان(صلوات الله علیه) مهمان شد که از پیکر پاکش در این دنیا، تنها سر خونین و دست قطع شده‌اش باقی ماند و بر دوش عزاداران حسینی در تهران تشییع شد.
«حمیدرضا زمانی» متولد سال 1366 شمسی بود و در شب اول محرم الحرام در نزدیکی کربلا جاودانه شد.
هنگامی که «حمیدرضا» خلعت شهادت پوشید، طفلی 3 ساله و کودکی متولد نشده از او به یادگار مانده بود که این کودک، بامداد امروز، جمعه، 24 بهمن 1393، حدود 110 روز پس از شهادت پدرش، دیده به جهان گشود.
تصویری که می بینید، از این یادگارِ نورسیده، ساعتی پس از تولدش به ثبت رسیده است و در اختیار گروه جهاد و مقاومت قرار گرفته است. هدیه به روحِ پدر این نوزادِ و برای سلامتی خانواده‌ی این شهید معزز، صلواتی هدیه کنید:

جهت نمایش تصویر با اندازه اصلی 609x864 پیکسل کلیک کنید

عکس/ یادگار «مدافع حرم» از راه رسید
عکس/ تولد این «آقازاده» مبارک باشد

جهت نمایش تصویر با اندازه اصلی 609x839 پیکسل کلیک کنید

مدافع حریم آل الله(صلوات الله علیهم) مدت کوتاهی پیش از شهادت در بین الحرمین

برای این امنیت شهدای زیادی داده ایم
مواظب باشیم / خدشه دار نشود
والله جواب این کودکان را به راحتی نمی شود داد
باز هم می گویم مراقب باشیم (کلیک نمایید)[/]

دوستان سلام

یا‌رقیه;641418 نوشت:

امنیت روانی!!:
قدیم را نمی دانم، ولی در این دوره ای که سن من قد می دهد، اکثر آدم هایی که من می شناسم(در طبقه ی متوسط و پایین تر) همیشه نگران این هستند که باز دوباره امسال قرار است چه چیزی گران شود!!
فشار زندگی باعث افزایش بیماری های عصبی ، متاسفانه(خودکشی) و مسائلی از این دست شده است، سکته های مغزی در سنین پایین تر رخ می دهد و ........

از دقت نظر شما متشکرم و از مطالبتان استفاده کردم.
این مطلب حضرتعالی بنده را برآن داشت تا نکته ای را عرض کنم.

امنیت روانی زمانی شکل می گیرد که انسان آرامش داشته باشد، آرامش زمانی اتفاق می افتد که شخص احساس رضایت بکند و رضایت نیز از درون سرچشمه می گیرد. لذا منشأ امنیت روانی، آرامش است و منشأ آرامش، احساس رضایت است که از درون می جوشد.
عوامل خارجی همیشه وجود داشته، دارند و خواهند داشت و همیشه در جهت سلب این رضایت اند پس نمی توان بر آنها تکیه کرد. تکیه بر عوامل خارجی اشتباه است.
درون باید قوی باشد و بر آن باید تکیه کرد.

علی علی

دوستان سلام

امنیت از واژه امن گرفته می شود و هم خانواده با ایمنی است.
در باب امنیت، حقیر فکر می کنم که ما از این غافلیم که به صورت فردی و اجتماعی واقعا ایمن نیستیم، ما به اشتباه گمان می کنیم که امنیت داریم.
- آیا ما نسبت به آزمایشات الهی ایمن هستیم؟
- آیا ما در مقابل بلاهای الهی ایمن هستیم؟
- آیا در مقابل وساوس نفسانی و شیطانی ایمن هستیم؟
- آیا در مقابل گناه و عواقب آن ایمن هستیم؟
- آیا ما دچار کم بارانی و خشکسالی نشده ایم؟ دلیل آن چیست؟
- آیا زلزله های مرگبار نداشته ایم؟ علت چیست؟
- .......

بله ما به صورت نسبی امنیت داریم اما فکر می کنید چرا این امنیت را داریم؟
- چون نظام اسلامی داریم؟!
- چون انسان های خوبی هستیم؟!
- چون شهید داده ایم؟!
- ..........

اینها همگی درست اما واقعیت این است که ما به این دلیل امنیت داریم که عده ای -با کمیت و کیفیت متفاوت- متوجه بوده و هستند که ما در حقیقت امنیت نداریم.
اگر در زندگی شخصی و فردی متوجه باشیم که در حقیقت ایمن نیستیم، تلاش خواهیم کرد و امنیت خواهیم داشت.
اگر در زندگی اجتماعی بدانیم که در حقیقت امنیت نداریم، کار و کوشش خواهیم کرد و قدر کسانی که این را می فهمند خواهیم دانست و امنیت خواهیم داشت.
اما اگر ..........

علی علی

دوستان سلام

نعمت سوم: اهل بیت علیهم السلام

مدت زمان بحث:
تا پایان هفته آینده

پ.ن:
1- متاسفانه مشارکت عزیزان در بحث کم است لذا لطفا دوستان خود را به مشارکت در بحث تشویق نمایید.
2- موضوعات پیشنهادی خود را جهت مباحث بعدی، برای حقیر ارسال نمایید.

علی علی

[="Blue"]امروز تمام دنیا با تمام اداعیش یک طرف
و جمهوری اسلمی و محور مقاومت یک طرف دیگر

به راستی چرا امریکا+ ترکیه +قطر+ سعودی+ اروپا(شیاطین) دریک سو بر عیله مردم و مستضعفین قیام کرده اند
و ایران در سوی دیگر است؟

ایا غیر از اهل بیت علیهم السلام برای خدایی شدن ما ، نعمتی دیگر وجود دارد؟
[/]

:Sham::Sham::Sham::Sham::Sham::Sham::Sham::Sham::Sham::Sham::Sham::Sham::Sham::Sham::Sham::Sham::Sham::Sham::Sham::Sham::Sham::Sham::Sham:
روحشون شاد.
بیایین برای ما که کاری از دستمون برنمیاد برای نابودیشون زیارت عاشورا بخونیم

آیا اهل بیت علیهم‌السلام نعمت هستند؟ آیا دست می‌تواند بگوید وجود شخصی که من دست او هستم برایم نعمت است؟ آیا فرع می‌تواند بگوید اصلی که من فرعش هستم برایم نعمت است؟ آیا خدا برای بندگانش نعمت است؟
بله وقتی از نگاه خودمان به قضیه نگاه می‌کنیم، وقتی هدف به سعادت رسیدن بندگان باشد، در این صورت چه خدای کریمی داریم که بهترین بندگانش را مسؤول ما کرده است، امام حسین علیه‌السلام با آن وضع شهید شود و خانواده‌اش با آن وضع به اسارت روند که ما هدایت شویم، خدا می‌توانست برخی دیکتاتورهای خودخواه را بر ما مسلط کند که ولیّ ما باشند و به ما دستور دهد که از آنها تبعیت کنیم ولی چه کسانی را ولیّ ما قرار داد؟ آنهایی را که از پدر و مادر به ما دلسوزتر و به سعادت ما مشتاق‌تر هستند. از این نگاه اهل بیت علیهم‌السلام تعمت هستند ... در واقع ولایت ایشان است که بر ما نعمت است ...
اما از یک نگاه دیگر ما فرع بر اصلی هستیم که اهل بیت علیهم‌السلام باشند ... ما ان شاء الله زینت ایشان باشیم و شین بر ایشان نباشیم ... از این نظر نمی‌شود خیلی گفت که اهل بیت علیهم‌السلام نعمت باشند ...
به عنوان جمع‌بندی فکر کنم باید موضوع بحث را بگذاریم نعمت بودن «ولایت» اهل بیت علیهم‌السلام ... ولایت ایشان برای ما نعمت است ... بزرگترین نعمت است ... بعد از نعمت وجود بزرگترین نعمت همین ولایت است ... ولایت منشأ هر نعمت دیگری است ... بماند که خود نعمت وجود هم منتجّ از وجود اهل بیت علیهم‌السلام که خداونند فرمود یا احمد لو لاک ما خلقت الأفلاک ...
یا علی علیه‌السلام

باء;645054 نوشت:
آیا اهل بیت علیهم‌السلام نعمت هستند؟ آیا دست می‌تواند بگوید وجود شخصی که من دست او هستم برایم نعمت است؟ آیا فرع می‌تواند بگوید اصلی که من فرعش هستم برایم نعمت است؟ آیا خدا برای بندگانش نعمت است؟
بله وقتی از نگاه خودمان به قضیه نگاه می‌کنیم، وقتی هدف به سعادت رسیدن بندگان باشد، در این صورت چه خدای کریمی داریم که بهترین بندگانش را مسؤول ما کرده است، امام حسین علیه‌السلام با آن وضع شهید شود و خانواده‌اش با آن وضع به اسارت روند که ما هدایت شویم، خدا می‌توانست برخی دیکتاتورهای خودخواه را بر ما مسلط کند که ولیّ ما باشند و به ما دستور دهد که از آنها تبعیت کنیم ولی چه کسانی را ولیّ ما قرار داد؟ آنهایی را که از پدر و مادر به ما دلسوزتر و به سعادت ما مشتاق‌تر هستند. از این نگاه اهل بیت علیهم‌السلام تعمت هستند ... در واقع ولایت ایشان است که بر ما نعمت است ...
اما از یک نگاه دیگر ما فرع بر اصلی هستیم که اهل بیت علیهم‌السلام باشند ... ما ان شاء الله زینت ایشان باشیم و شین بر ایشان نباشیم ... از این نظر نمی‌شود خیلی گفت که اهل بیت علیهم‌السلام نعمت باشند ...
به عنوان جمع‌بندی فکر کنم باید موضوع بحث را بگذاریم نعمت بودن «ولایت» اهل بیت علیهم‌السلام ... ولایت ایشان برای ما نعمت است ... بزرگترین نعمت است ... بعد از نعمت وجود بزرگترین نعمت همین ولایت است ... ولایت منشأ هر نعمت دیگری است ... بماند که خود نعمت وجود هم منتجّ از وجود اهل بیت علیهم‌السلام که خداونند فرمود یا احمد لو لاک ما خلقت الأفلاک ...
یا علی علیه‌السلام

سلام علیکم
فکر نمی کنم اهل بیت تنها از جهت ولایت داشتن نعمت باشند. وقتی پیامبر (ص) رحمه للعالمین هستند یعنی وجودشون برای همه نعمته. وقتی امام زمان (عج) واسطه فیض هستند یعنی حتی برای کسانی که ولایت (تشریعی) ایشون رو نپذیرفتن و برای همه موجودات نعمت هستن. وقتی اگر زمین از حجت خدا خالی شود همه اهلش را فرو می بلعد یعنی وجود حجت خدا نعمته. وجود انسان کامل نعمته. البته نمیدونم شاید هم بین نعمت و رحمت تفاوت باشه و هر رحمتی نعمت نباشه.

ولی اگر وجود رو نعمت بدونیم پس دیگه فرع بودن دلیلی نمی شه.

[="DarkGreen"]

مکلف;645002 نوشت:

به نام خدا
با سلام
مهم ترین نعمت مغفول همینه.قربون آقا صاحب الزمان برم که مردم بی توجه به این که ایشون شاهد و ناظرن هرکاری میکنن و به قول آقا صاحب الزمان یه سیلی به ایشون میزنن.
یا مهدی[/]

مکلف;644122 نوشت:
امنیت

سلام
فکر میکنم موضوع امنیت به پایان رسیده! فقط خواستم بگم من به عنوان یک دختر در حال حاضر در این جامعه احساس امنیت میکنم. و همیشه از این موضوع که میتونم به راحتی در جامعه حضور داشته باشم خدا رو شکر کردم چون میدونم در بسیاری از کشور ها این امنیت به خصوص برای خانم ها وجود نداره! و خوشحالم از اینکه بدون دلهره و نگرانی از خونه بیرون میرم و بر میگردم.هر چند باید دقت داشت و همیشه جانب احتیاط رو رعایت کرد.و نکته ی مهمی که در خصوص خانم ها به این موضوع ربط داره بحث حجاب هست .مطمئنا کسی که این قانون اجتماعی و اسلامی رو رعایت کنه از امنیت بیشتری برخور دار خواهد بود .
درباره امنیت روانی و موضوعاتی مثل شغل و در آمد و غیره هم با وجود مشکلاتی که داریم احساس میکنم در وضعیت قرمز نیستیم و با مقایسه بعضی کشور های دیگه میشه به این امنیت نسبی پی برد.
در کل باید برای داشته هامون خدارو شکر کنیم تا خدا نداشته هامون رو جبران و برطرف کنه ان شالله.

مکلف;645002 نوشت:

سلام جناب مکلف

موضوع برای من گنگه، آخه اینکه اهل بیت یک نعمت هستند که بر کسی پوشیده نیست،

لطفا اگه ممکنه واسه مباحث یه مقدمه سازی بکنید و یک طرح مسئله داشته باشین تا بارش افکار اتفاق بیفته،

من خودم تو 3 روز گذشته هر دفعه این تاپیکو دیدم، با خودم گفتم که باید از چه منظری صحبت کنم!!!

(مثلا مغفول از این نظر که برای حاجت ها و گرافتاری هامون ، خدمتشون می رسیم؟!)

اینجا یه مشکلی که هست این است که اکثرا دوستان از یک تیپ فکری هستند و موضوعات به بحث کشیده نمیشود و جنجالی نیست!!

البته در موضوع قبل من سعی کردم که بحث را کمی داغ کنم و طرح اشکال کردم ولی ملاحظه کردید که غیر از شما همچ کس جوابی نداد!!

بعدا نوشت
[SPOILER]سانسورش کردم ولی هنوز هم از برخورد اون بزرگوار ناراحتم و عقیده دارم که در حقم کم لطفی کردن[/SPOILER]

بد نیست یک وقتایی آدم اشباه خودش رو بپذیره و بیخودی جنجال به پا نکنه

دوستان سلام

یا‌رقیه;646472 نوشت:
سلام جناب مکلف

موضوع برای من گنگه، آخه اینکه اهل بیت یک نعمت هستند که بر کسی پوشیده نیست،

لطفا اگه ممکنه واسه مباحث یه مقدمه سازی بکنید و یک طرح مسئله داشته باشین تا بارش افکار اتفاق بیفته،

من خودم تو 3 روز گذشته هر دفعه این تاپیکو دیدم، با خودم گفتم که باید از چه منظری صحبت کنم!!!

(مثلا مغفول از این نظر که برای حاجت ها و گرافتاری هامون ، خدمتشون می رسیم؟!)

علیک السلام

فعلا یک سوال را مطرح می کنم:
آیا به همه جهات نعمت بودن ائمه اطهار علیهم السلام و روحی فداهم توجه کرده ایم؟ و آیا متناسب با این نعمت برخورد و شکر مناسبی داشته ایم؟

پیشنهاد می کنم رجوعی به زیارت جامعه کبیره داشته باشیم

علی علی

مکلف;646484 نوشت:
آیا به همه جهات نعمت بودن ائمه اطهار علیهم السلام و روحی فداهم توجه کرده ایم؟ و آیا متناسب با این نعمت برخورد و شکر مناسبی داشته ایم؟

واقعا در این حد شاکر نبوده ایم البته خودم رو عرض می کنم

خدا حافظ

به نام خدا
اوه خعلی سوال سختی رو مطرح کردی دوست عزیزم...
متاسفانه باید بگم من به شخصه خیلی کوتاهی کردم....تو جامعه هم اونطور من میبینم زیاد رعایت نشده و نمیشه...
هم نسبت به اهل بیت ع ناشکر بودیم و هم نسبت به خون شهداء...
بنظرم باید یکم بیشتر ارتباط با خدامونو بیشتر کنیم...توسل داشته باشیم با اهل بیت..حیفه یک نعمت بزرگ توسل رو جلو پامون گذاشتن ولی بی توجهیم...بعدا اون دنیا حسرت میخوریم
اللهم اهدناالصراط المستقیم

دوستان سلام

باء;645054 نوشت:
یا علی علیه‌السلام

kobram;645180 نوشت:
سلام علیکم
فکر نمی کنم اهل بیت تنها از جهت ولایت داشتن نعمت باشند. وقتی پیامبر (ص) رحمه للعالمین هستند یعنی وجودشون برای همه نعمته. وقتی امام زمان (عج) واسطه فیض هستند یعنی حتی برای کسانی که ولایت (تشریعی) ایشون رو نپذیرفتن و برای همه موجودات نعمت هستن. وقتی اگر زمین از حجت خدا خالی شود همه اهلش را فرو می بلعد یعنی وجود حجت خدا نعمته. وجود انسان کامل نعمته. البته نمیدونم شاید هم بین نعمت و رحمت تفاوت باشه و هر رحمتی نعمت نباشه.

ولی اگر وجود رو نعمت بدونیم پس دیگه فرع بودن دلیلی نمی شه.

نعمت به معنای خوبی و نیکویی است. از این جهت شاید بتوان گفت که معنای یک خیر عام را دارد.
بسیاری مسائل هستند که از جهات متفاوتی نعمت محسوب می شوند اما فقط برخی جهات آن را می دانیم و توجه داریم.
بسیاری مسائل هستند که ما فکر می کنیم که بد هستند لذا به چشم نعمت به آن نگاه نمی کنیم، حال آنکه جهات خوبی هم دارند.

در مورد نعمت بودن ولایت ائمه اطهار علیهم السلام و روحی فداهم، اگر نظام تکوینی و تشریعی عالم را جز نظام ولایت چیزی ندانیم در حقیقت خیر الامور و بهترین نعمات و سرچشمه فیاض سایر نعمت ها همین خواهد بود. اما اگر اینگونه نگاه نکنیم طبیعتا باید ولایت را من جمله فیوضات ایشان بدانیم.
بگذریم که حقیر در حد و اندازه این صحبتها نیستم.

در باب حضرات معصومین صحبت کردن خیلی سخت است فقط همین را می دانم که مادامی که ما به جهت اطاعت و نه رفع حوائج به در خانه ایشان نرویم همچنان مغفول خواهند ماند.

علی علی

[="Arial"][="DarkGreen"]به نام خدا
سلام علیکم
بنده به سؤال شما فکر کردم و به جز جهاتی که دوستان و شما اشاراتی به آن کردید یک چیز به ذهنم آمد.

مکلف;646484 نوشت:

اهل بیت علیهم السلام از این جهت هم نعمت بسیار بزرگی هستند که باعث وحدت می شوند.
وحدت اسلامی همان چیزی است که دشمن همیشه از آن هراس داشته و دارد و همین را هدف قرار گرفته،از بدو اسلام تاکنون.
الان فقط در ماه محرم به خاطر عزاداری امام حسین علیه السلام همه ی مسلمانان دور هم جمع میشوند و یکصدا و به یک شکل عزاداری میکنن.هرکسی از هر قشر و طایفه ای!
بعضعاً هم دیده شده که غیرمسلمانانی به خاطر کرامات اهل بیت و به خصوص امام حسین علیه السلام رو به این عزاداری ها آورده و در مدتی هرچند کوتاه با مسلمانان هم صدا می شوند که این خود باعث معرفی اسلام به دنیا می شود.
ایجاد کنجکاوی کردن برای مردم دنیا که چرا مسلمانان هر سال اینچنین به دور هم جمع میشوند و به این شکل عزاداری میکنند؟
همه ی اینها هم باعث وحدت اسلامی است و هم معرفی بیشتر دین به مردم سراسر دنیا.
وجود حرم امامان خود یکی از بزرگترین دلایل وحدت اسلامی است.حرم امام رضا علیه السلام در مشهد است و مسلمانان از هر نقطه ی دنیا خود را برای زیارت این حضرت میرسانند و به مناسبتهای مختلف دور هم جمع میشوند.
پیاده روی عظیم اربعین و عاشورا.

البته الان که فکر میکنم میبینم پاسخ سؤالی که مطرح کرده اید انقدر گسترده است که یک هفته برای بررسی آن واقعاً کم است و متأسفانه هرگز به ائمه از این منظر نگاه نکرده بودم که بخواهم خدا را به خاطر وجودشان شکر کنم.[/]

به نام خدا
سلام علیکم
بنده با خود فکر کردم و چند مورد دیگر هم به ذهنم آمد البته من هدفم بیشتر روی بررسی جهاتی جدا از واسطه ی فیض الهی بودن و فراتر از یک بشر معمولی بود.
خب واسطه ی فیض الهی بودن و متوسل شدن به امامان را همه میدانیم ولی چند موردی هست که برایتان بیان میکنم.
اول اینکه وجود حرم امامان و امامزادگان علیهم السلام کانونی برای ترویج و شناساندن دین اسلام در میان مردم و بین مردم شده.به این صورت که حوزه های علمیه،دانشگاههای اسلامی و مذهبی و کانونهای فرهنگی در جوار این حرمها احداث میکنند و این خود به نظرم یک جنبه از این نعمت است.
دوم اینکه احادیث و روایات رسیده از ائمه ی معصوم علیهم السلام منابع علمی بسیار وسیعی هستند که در اختیار ما قرار گرفته اند که البته مربوط به زمان حیات امامان معصوم علیهم السلام است.
سوم وجود امامان باعث تشخیص حق از باطل می شود.
با مثال توضیح می دهم.مثلاً جنگ سوریه،زمانی که تکفیری ها به سوریه حمله کردند و بر حق بودن خود و مسلمان بودن هم تأکید داشتند دست روی نقطه ضعف مسلمانان گذاشتند.اول به قبر یار امام علیه السلام حمله بردند و بعد هم تهدید کردند که به حرم حضرت زینب سلام الله علیها حمله میکنند که چند موردی هم صورت گرفت.
حال اگر کسی اهل فکر باشد و واقعاً بخواهد بداند که چه کسی بر حق است و چه کسی باطل با خود فکر میکند که اگر آنها به حق بودند چرا باید به یک قبر حمله میکردند؟!
جنگ با دولت بود،نه؟با مردم ولی چرا باید به تقدسات یک ملت حمله شود؟!
این نوع عملکرد دشمنان و تکفیری ها خودش راهی برای تشخیص حق از باطل است.
به نظر بنده این خودش میتواند از الطاف خفیه باشد و به نوعی نعمت محسوب میشود.
مثلاً سامرا،خب حتی اگر بگویند مسلمانان(شیعیان) به حق نیستند باز دلیل نمیشود که که به قبوری که برای عده ای مقدس است حمله کنند و اینچنین خفقان ایجاد کنند مگر اینکه واقعاً چیزی باشد!
مثلاً اینکه باور کرده باشند امام زمانی آنجا هست که بخواهند با این کارها نابودش کنند!!!
خب همه ی اینها میشود نعمت درست است؟
البته من شاید اشتباه کنم که در صورت تذکر شما تفکرم را اصلاح میکنم.
جالب است و مایه ی تأسف که تا به حال جز به جنبه ی توسل و گرفتن حاجت از امامان به هیچ چیز دیگر این بزرگواران فکر نکرده بودم!!!
شاید این هم خواست عده ای بوده باشد!!
با این حال نباید برای کم کاری و غفلت خودم به دنبال مقصر خارجی باشم.

دوستان سلام

نعمت چهارم: فراموشی و غفلت

مدت زمان بحث:
تا پایان هفته

پ.ن:
1- متاسفانه مشارکت عزیزان در بحث کم است لذا لطفا دوستان خود را به مشارکت در بحث تشویق نمایید.
2- موضوعات پیشنهادی خود را جهت مباحث بعدی، برای حقیر ارسال نمایید.

علی علی

:hamdel:به نام خدا:hamdel:
بنظر من یکی از بهترین نعمتهای خدا فراموشی در انسان است. بخواطر اینکه اگر کسی فراموش کار نمی بود دیگه از مرگ عزیزانش هیچ وقت تسلی خواطر پیدا نمی کرد
دیگه هیچ وقت کینه ی کسی که از دیگری در دل داشته از بین نمی رفت،بدی هایی که دیگران در حقش انجام می دادند از یادش نمی رفت.
به همین دلیل یکی از بهترین نعماتی که خداوند به انسان داده فراموشی است.
از نظرات دوستان استفاده می کنیم:Gol:

به نام خدا
سلام علیکم
به نظر بنده فراموشی یک چیز است و غفلت چیز دیگر.
فراموشی اغلب سهوی اتفاق می افتد ولی غفلت در اثر بی توجهی.
هرچیزی به راحتی فراموش نمیشود مگر اینکه خیلی بی اهمیت یا کم اهمیت باشد و یک اتفاق ناگوار و یا خاطره ای ناخوشایند خیلی کم پیش می آید که فراموش شود حتی اگر خاطره ای خیلی ناگوار باعث آزار روحیه شدیدی هم شده باشد که دیگر اصلاً از ذهن نمیرود فقط ممکن است پس از مدتی طولانی کمی عادی شود.
فراموشی و غفلت به طور کلی زمانی میتواند یک نعمت محسوب شود که باعث جلوگیری از یک شر شوند.
به نظر بنده فراموشی ممکن است گاهی یک نعمت محسوب شود ولی غفلت نه.
البته هنوز مطمئن نیستم به اینکه غفلت نعمت نیست!

موضوع قفل شده است