صفحه 1 از 3 123 آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: هشت سنت غلط ازدواج از نگاه مقام معظم رهبری (سنت های غلط از نظر شما چیست؟)

علاقه
    خدمت به مردم کشورم
    نوشته
    7,198
    حضور
    60 روز 16 ساعت 51 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    278
    صلوات
    41224

هشت سنت غلط ازدواج از نگاه مقام معظم رهبری (سنت های غلط از نظر شما چیست؟)

هشت سنت غلط ازدواج از نگاه مقام معظم رهبری

2. صلوات ها 18

3.  

علاقه
    یکی دوتا نیستند :)
    نوشته
    4,222
    حضور
    137 روز 23 ساعت 17 دقیقه
    دریافت
    72
    آپلود
    57
    گالری
    1771
    صلوات
    14116

با تشکر از ایجاد این تاپیک مفید

8 نکته بالا بر میگردد به موارد زیر :

3 بایدي که احساسات مخرب را بوجود می آورد:

باید شماره 1: باید خوب عمل کنم و تایید دیگران را بگیرم در غیر این صورت بی عرضه هستم . احساس افسردگی و اضطراب و بی‌ارزشی را به وجود می آورد.

باید شماره 2: دیگران باید با من منصفانه و با ملاحظه رفتار کنند و مرا ناکام نکنند در غیر این صورت آدم پستی هستند. احساس عصبانیت و دعوا را به وجود می آورد.

باید شماره 3: زندگی باید خواسته های مرا برآورده کند وبه من ضرر و زیان نرساند. در غیر این صورت غیر قابل تحمل می شود و اصلاً نمی‌توانم شاد باشم.

طرز فکرمان، احساسات و رفتارهای ما را بوجود آورد. انسان ها حالات هیجانی مختلفی دارند که می‌توانند حالات هیجانی خود را تنظیم کنند تا رنج و عذاب غیرضروری را به حداقل برسانند. منظور این نیست که همیشه اعمال خود را قبول داشته باشیم بلکه منظورمان این است که می‌توانید همیشه خودتان یعنی عامل اعمال را قبول داشته باشید. زیر‌سوال بردن افکار و باورهای ناکام کننده. یعنی دلیل آوردن علیه باورهای خودناکام کننده و تایید افکار و گفتار خودیار. شما آنقدر باورهای نامعقول خود را زیرسوال خواهید برد تا به باورهای معقول برسید.

منبع

5. صلوات ها 10

نوشته
    494
    حضور
    7 روز 21 ساعت 39 دقیقه
    دریافت
    6
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    2842

سلام
    تاپیک جالبی هست امیدوارم دوستان مشارکت داشته باشند.
    علاوه بر موارد ذکر شده،‌ که البته مواردی که من بیان میکنم زیر مجموعه ای از موارد کلی بیان شده توسط رهبری هست، مواردی که منو خیلی آزار میده:
    1. رسم هست که برای دختر قبل از عقد انگشتری تهیه میکنند به اسم انگشتر نشون، که مثلا این دختر برای ما شد، وبعد بلافاصله باید برن سراغ خرید حلقه...خب چه لزومی داره که این انگشتر نشون خریداری بشه؟ مثلا اگر همون انگشتر حلقه باشه چه اشکالی داره؟
    2. خرید آینه و شمعدان. که نیازی نیست .چیزی حداقل حدود 500 هزار تا 1 میلیون هزینه انجام بشه مخصوصا تو خونه های امرووزی که خیلی کوچک هستن این وسیله واقعا غیر مفید هست. میشه با یک آینه کوچک و قران هم به اعتقادات و سنت خودمون عمل کنیم، نمیشه؟؟
    3.خرید لباس برای عروس و داماد در دوران عقد. خانواده ها خودشون رو میکشند که باید از سر تا پای داماد و عروسشون رو نو نوا کنن و بدتر از این، اینکه در بعضی جاها رسم هست که خرید ها رو در یک مراسمی به کل فامیل نشون میدن که ببینید ما چقدر خرید کردیم واسه عروسمون یا دامادمون... وقتی دختر و پسر واقعا نیاز به لباس و اثاث داشتن خب خودشون میرن خرید و تهیه اش میکنن. چه لزومی داره که وقتی مثلا دختر ده تا مانتو داره لازم و واجب بدونه که نهههههه... باید برام بخرن از الان نباید برام کم خرج کنن و ازین حرفا....

مهربانم! عالم از توست...
    غریبانه چرا میگردی؟
    اللهم عجل لولیک الفرج

7. صلوات ها 10

علاقه
    خدمت به مردم کشورم
    نوشته
    7,198
    حضور
    60 روز 16 ساعت 51 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    278
    صلوات
    41224

حاج اسماعیل دولابی:
    وقتی دختر و پسر همدیگر را پسندیدند ، بله والسلام . نکند شرط و شروط
    بگذارید و مهر یه ی سنگین و شیربها و گرفتن مجالس پرخرج عروسی و جهیزیه ی کلان و امثال آن را به هم دیگر تحمیل کنی د و از همان اول زندگی خانواده ها راخراب کنید. شرط، باطل کننده ی عقد است . همینجا عقد را خراب کردی . البته عقداسلامی خراب نمی شود، ولی عقد ایمانی خراب می شود. چون تا می گویی شرط
    دارد، دختر و پسر دلشان می لرزد و در نتیجه عقد خراب می شود. وقتی دختر و پسردر شب زفافشان برای بدهی ها و مخارج ، یک دنیا غصه و نگرانی دارند، بچه ای هم که درست می شود، حاضر نیست به این دنیایی بیاید که پر از نگرانی و غصه است،لذا مجبور می شوند پهلوی مادر را بشکافند و به زور بچه را بیرون بیاورند . وقتی دوطرف هم دیگر را پسندیدند، بگذارید با اختیار و میل خودشان آنچه در وسعشان است، انجام دهند.
    مصباح الهدی ص389

9. صلوات ها 12

علاقه
    خدمت به مردم کشورم
    نوشته
    7,198
    حضور
    60 روز 16 ساعت 51 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    278
    صلوات
    41224

11. صلوات ها 13

علاقه
    یکی دوتا نیستند :)
    نوشته
    4,222
    حضور
    137 روز 23 ساعت 17 دقیقه
    دریافت
    72
    آپلود
    57
    گالری
    1771
    صلوات
    14116

13. صلوات ها 9

علاقه
    مذهب - مطالب زندگی زناشویی و خانواده - برق قدرت - رئال - بازی sybway surfers
    نوشته
    126
    حضور
    6 روز 23 ساعت 37 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    413

یعنی با این توقعاتی که امروزه به وجود اومده گزینه 1 و 2 به خودی خود رد میشه !!
    دیگه اینقدر سخت گیری و توقعات بالای دخترا چسبیده به سقف آسمون که طرف جرات نداره خواستگاری بره !

آدمشو دیدم گفت به دختره گفته بیام خواستگاری چقدر مهریه میخوای ؟؟ اونم گفته سال تولد به میلادی (( به همین سادگی به همین خوشمزگی ))
    توقعات خیلی خیلی بالا رفته و ازدواج سخت شده !
    آمار ازدواج خودش نشون دهنده همه چی هست !!

حالا دختر یه طرف
    خانواده دختر یه طرف !!
    مهریه
    جهیزیه
    و ......
    یک سری سنت ها هم که قربونش برم به جامعه اضافه شده که دیگه ازدواج شده 7 خان رستم !

همین مسائل باعث شده تا مسائلی با عنوان ازدواج سپید به وجود بیاد که به شدت مشکل داره !
    ازدواج و پایندی قانونی دیگه جوابگو نیست و طرف با یه دختر زیر یه سقف بدون هیچ تعهدی میمونه !
    بعد یه مدت هم خوششون نیومد به سلامت !!
    کسی هم نمیتونه ایراد بگیره !
    ازدواج آسون بشه اونوقت میشه ایراد گرفت ! (( به هیچ عنوان این عمل رو تایید نمیکنم ولی واقعا دیگه ازدواج به شدت سخت شده ))

15. صلوات ها 3

علاقه
    حقوق زن و خانواده -فلسفه - طراحی سایت
    نوشته
    84
    حضور
    3 روز 2 ساعت 41 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    416

یک سوال: به نظر شما 114 سکه برای مهریه چطور است؟ خوب است ؟ زیاد است یا کم؟
    لطفا دلیل بیاورید.

السلام علیک يا رسول الله (صلی الله عليه و آله)
    يا حبيب الله يا محمد(صلی الله عليه و آله)

17. صلوات ها 3

علاقه
    اردک؛ نوزاد رسیده و تپل و ضربه گیر دار!؛ کرانچی تند آتشین در کنار یار! :))
    نوشته
    1,176
    حضور
    59 روز 7 ساعت 25 دقیقه
    دریافت
    8
    آپلود
    0
    گالری
    16
    صلوات
    6347

نقل قول نوشته اصلی توسط ثمانه نمایش پست ها
    یک سوال: به نظر شما 114 سکه برای مهریه چطور است؟ خوب است ؟ زیاد است یا کم؟
    لطفا دلیل بیاورید.
    با سلام و عرض ادب

با اجازتون من جواب و یا به عبارتی نظر خودم رو می گم

بسم الله الرحمن الرحیم

عرض خودم رو با یک سوال شروع می کنم،

فلسفه ی مهریه چیست؟
    مگر نه این است که مهریه ، همان چیزی است که شوهر برای نشان دادن علاقه ی خود به همسرش هدیه می کند،

سوال بعدی:

آیا ارزش دختر به مبلغ مهریه ی اوست، یا خدای ناکرده کالایی است که به فروش می رسد؟؟
    خیر این گونه نیست، مهریه صرفا یک هدیه است که احتمالا برای افزایش محبت زوجین به کار می رود

خوب همه مهریه های بالا در نظر می گیرند!!!
    خودتان کلاه خودتان را قاضی کنید، بروید ببینید مهریه های سنگین در زندگی چه اثر مثبتی دارد!! بله، واقعا هیچ اثر مثبتی ندارد، اصلا آیا قصد دارید این مبلغ را وصول کنید؟؟ مگر در زندگی مشترکتان من و تو دارید و یا حسابتان از هم جداست؟؟ مگر این گونه نیست که هر چه دارید از آن هر دوی شماست، پس چرا توقع چنین مهریه هایی را دارید!!!. جالب است همین چند روز پیش در شهرداری شهرمان برای کسانی که عوارض نو سازی شهر را پرداخت می کردند، قرعه کشی گذاشته بودند، آقایی را دیدم که کارت ملی همسرش را نیز داده بود تا هر دو کارت قرعه کشی به نام خودش نباشد، با خنده رویی به او گفتم:احسنت بر این مرد عادل و به شوخی گفتم هر دو را به نام همسرت پر کن تا شانس بیشتری داشته باشی!!

خوب اگر به من خیانت کرد چی؟ نباید بتوانم از پول مهریه ام یک خانه بخرم؟
    ببینید باز که دارید حرف خودتان را می زنید!!
    شما اگر انسان معتقدی هستید، باید همسر شایسته ای انتخاب کنید تا زندگی خوبی داشته باشید، اگر انسان مومن و معتقدی بود، حتی اگر هم مشکلی پیش بیاید به خاطر خدا ترسی اش نمی گذارد حقی از شما ضایع شود، ولی اگر خدای ناکرده آدم بدجنسی بود که دیگر تکلیف روشن است، احتمالا به هیچ یک از حقوق خود نمی رسید

بگذارید یک آسیب مهریه های بالا را بگویم:
    در زندگی اختلاف و بحث ، احتمالا پیش می آید، حالا شما فکر کنید در حالات عادی به دنبال حل مشکل و سازش خواهید بود و بلاخره زندگی سامان می گیرد، ولی اگر مبلغ مهریه تان بالا باشد، ممکن است خدای ناکرده در اوقات عصبانیت، همسر خود را به این وسیله تهدید کنید، خب اگر این گونه شود، احتمالا از رفتار دل سرد می شود و محبتش کمرنگ می شود، از طرفی می دانیم که حق طلاق با مرد است، یقین داشته باشید که خداوند حکیم برای احکام دین دلایل موجهی دارد، حالا شما به فضای جامعه نگاه کنید، حانوم های جوان با استفاده از سلاح مهریه در عمل حق طلاق را از آن خود کرده اند، این مهریه ی سنگین تا اینجا که نه تنها خوشبختی نیاورد، بلکه زمینه ساز مشکلات هم شد!!!

بی دلیل نبوده که پیامبر اکرم فرموده اند، بهترین زنان امت من مهریه های سبک دارند(البته عبارت دقیق حدیث یادم نیست) ، ببینید وقتی با تمام تحقیقات و سنجش ها یک نفر را پذیرفتید دیگر باید توکل کنید به خدا، نه اینکه از مهریه استفاده ی ابزاری کنید،

یک نکته ی دیگر:مردی که واقعا ایمان بالایی داشته باشد، نباید زیر بار مهریه ای برود که نمی تواند از عهده اش برآید. بلاخره یک دین به گردن مرد است که اگر زن نبخشد، برای مرد مسئولیت و تکلیف شرعی است
    ،
    بنده خودم اگر مهریه ای سنگین مشخص کنند، تنها سوالم این است که علتش را جویا می شوم(احتمالا از جوابی که می دهند متوجه خیلی از اعتقادات آنها می شوم) ولی اگر جوابشان معقول به نظر رسید: یک تقاضا می کنم و آن اینکه اگر در زندگی مرد خوب و قابل قبولی بودم بر من ببخشید و اگر مرد خوبی نبودم، هر بلایی که خواستید سرم بیاورید ولی نگذارید این حق الناس گردنم بماند،

بسیار دیده ام انسان های معتقد زیر بار مهریه ی سنگین نمی روند، چرا که می دانند یک دین شرعی است، این خود می تواند یک معیار باشد که اگر با مهریه ی بالا راحت موافقت کردند یعنی طرف کمی از مرحله پرت است البته یقینا همیشه این گونه نیست و خیلی وقت ها دختر انقدر خوب است که داماد برای وصالش به هر مهریه ای تن می دهد ولی این کار پسندیده نیست

خانومی در این سایت می گفت در جلسه ی خواستگاری در مورد مهریه چانه نزنید، دل دختر می شکند، فرمایش ایشان متین بود، پس توصیه می کنم اگر واقعا پسر نجیب و مومن و با اخلاقی به خواستگاریتان آمد، خودتان اجازه ندهید با این حرف ها در ابتدای زندگی زمینه ی دلخوری شما و ایشان پدید آید

در پایان از اینکه مطلب طولانی و خسته کننده شد عذر خواهی می کنم،
    سعی کردم پاسخ مستقیمی به سوال شما ندهم، چرا که مقدار متعادل مهریه با توجه به وضع اقتصادیه داماد مشخص می شود، پس سعی کنید به عرف جامعه نگاه نکرده و بیشتر به سخنان رسول الله توجه کنید، باشد که بتوانیم دوباره سنت های رسول مهربانی ها را در جامعه احیا کنیم

هر دختري كه ام امامت نمي شود/////////////////////
    يا مادر پيمبر رحمت نمي شود
    در مجمع خلايق حق فاطمه يكي است//////
    اين وحدت است شامل كثرت نمي شود
    آنجا كه پاي كفو علي هست در ميان///////////
    هر دختري كه لايق وصلت نمي شود

از اينكه
    آب مهريه ات
    بود روشن است
    //////هر خانه اي كه خانه رحمت نمي شود

یا رقیه
    ویرایش توسط یا زینب کبری : ۱۳۹۳/۱۱/۱۱ در ساعت ۰۷:۲۱
    سلام عامو
    بنده هیچ مسئولیتی راجع به مطلبی که نوشتم قبول نمی کنم و فقط نظر شخصی خودم بوده که بار ها دستخوش تغییر و تکامل شده
    چون زیاد نمیام اینجا ، اینو گفتم که فردای روزگار آثار ما تاخر یقه منو نگیره

19. صلوات ها 5

علاقه
    حقوق زن و خانواده -فلسفه - طراحی سایت
    نوشته
    84
    حضور
    3 روز 2 ساعت 41 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    416

نقل قول نوشته اصلی توسط username نمایش پست ها
    بسیار دیده ام انسان های معتقد زیر بار مهریه ی سنگین نمی روند، چرا که می دانند یک دین شرعی است، این خود می تواند یک معیار باشد که اگر با مهریه ی بالا راحت موافقت کردند یعنی طرف کمی از مرحله پرت است البته یقینا همیشه این گونه نیست و خیلی وقت ها دختر انقدر خوب است که داماد برای وصالش به هر مهریه ای تن می دهد ولی این کار پسندیده نیست
    بیشتر افراد مذهبی اینگونه اند اما چرا وقتی دختر خوب است به مهریه تن ندهند اگر واقعا فرد باایمانی را انتخاب کرده است از چه چیز میترسد؟
    تمام این توضیحاتی که فرمودید بعضی خانواده ها را قانع نمیکند.
    ترس های ناشی از زندگی های کم دوام اطرافیان والدین را مجبور به این تصمیم میکند که مهریه را سنگین تر بگیرند

نقل قول نوشته اصلی توسط username نمایش پست ها
    ولی اگر مبلغ مهریه تان بالا باشد، ممکن است خدای ناکرده در اوقات عصبانیت، همسر خود را به این وسیله تهدید کنید
    خیلی ها در برابر توضیحات من (مانند همان صحبت های شما) برای کم بودن مهریه میگویند اگر مهریه ات کم باشد در همین اوقات عصبانیت مرد می گوید بیا این هم مهریه ات... و طلاق... مهریه بیشتر را ترمزی در برابر عصبانیت مرد می دانند.

السلام علیک يا رسول الله (صلی الله عليه و آله)
    يا حبيب الله يا محمد(صلی الله عليه و آله)

21. صلوات ها 3

صفحه 1 از 3 123 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 54

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری