احساس حقارت در برابر فرهنگ غرب و ايراني

تب‌های اولیه

47 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
احساس حقارت در برابر فرهنگ غرب و ايراني

با نام و یاد دوست

سلام

یکی از کاربران سایت سوالی داشتند که مایل نبودند با آیدی خودشون مطرح شود

لذا با توجه به اهمیت موضوع، سوال ایشان با حفظ امانت جهت پاسخگویی توسط کارشناس محترم سایت در این تاپیک درج می شود:

نقل قول:

برخی افراد آنقدر در برابر فرهنگی غرب یا فرهنگ باستان احساس حقارت می کنند که در نتیجه از فرهنگ اسلامی خود احساس شرم می کنند و همین عامل باعث فاصله گرفتنشان از اسلام و گاهی ارتدادشان می گردد. چگونه می توانیم چنین افرادی را یاری کنیم؟

در پناه قرآن و عترت پیروز و موفق باشید :Gol:

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد حامی

سلام خدمت شما برادر گرامي
براي رسيدن به مقصد خود توجه به نكات زير ضروري است:
1- عايق اطلاعاتي: گاهي عايق هاي اطلاعات مانند شبهات، شايعات، تحريف وقايع، مانند خشن و كوچك جلوه دادن و مخالف پيشرفت و ترقي فرهنگ اسلام مانع است. شبانه روز برنامه هاي زيادي در اينترنت و ماهواره با هدف مقابله با اسلام و ايجاد اسلام هراسي پخش مي شود و طبيعي است وقتي «شناخت» افراد تغيير كند «احساس» و «رفتار» آنها نيز تغيير كند. گاهي افراد نمي توانند اخبار و اطلاعاتي را تحليل كنند. اين افراد به اطلاعات دريافتي خود بدون تحقيق اعتماد مي كنند و از روي اشتباه كثرت را معيار حقيقت مي دانند.
رفع مشكلات عايق اطلاعاتي نبايد باعجله وارد ميدان شد چون فرد حالت تدافعي يا تهاجمي به خود مي گيرد و و احساس مي كند شما منطقي نيستيد.

2- عايق هاي عاطفي: گاهي عايق هاي عاطفي مانع رسيدن به حقيقت است. كسي كه حس ناسيوناليستي و ملي گرايي عميقي به وطن دارد تمايل دارد وطن كه به نوعي هويت او محسوب مي شود را كامل ترين بداند. از سويي هم ممكن است عايق هاي عاطفي شامل فشارهاي مادي و يا بي توجهي يا بي حرمتي يك مسئوول در نظام جمهوري اسلامي باشد.
عايق عاطفي ممكن است تنفر يا نوعي اعتراض هم پديد آيد يعني فرد تنفر يا مخالفت يا اعتراض خود به ديگران را با جانبداري از يك ايده بيان كند.
با بررسي دقيق مورد بايد نوع عايق شناسايي شود و رفع شود.

3- عايق ناآگاهي(اطلاعات ناقص از اسلام): بي ترديد فرهنگ غرب پيشرفت هاي چشمگير و خيره كننده اي داشته است و ايران نيز مهد تمدن بوده است. ممكن است فردي واقعا اين سؤالاتي برايش مطرح شود كه آيا اسلام شادي زا است يا مخالف شادي؟ اسلام چه هديه اي به بشر داده چه اختراع و اكتشاف علمي داشته و چه گام هايي در آسايش بشر داشته است. اين يك سؤال علمي است و نبايد به دليل علاقه اي كه به اسلام داريم احساس كنيم هركس شبهه يا سؤالي دارد مخالف اسلام است و از همان ابتدا با توپ پر سراغش برويم. دقيقا ائمه عليهم السلام عكس اين امر عمل مي كردند يعني در مناظره آداب و اخلاق اسلامي را رعايت مي كردند، به فرد مقايل و عقايدش احترام مي گذاشتند.
براي پاسخگويي به اين شبهات بايد از كارشناسان و متخصصان گروه هاي كلام و تاريخ اسلام كمك گرفت.

4- عايق اعتقادي: اسلام ديني است كه ما را تشويق به تحقيق و بررسي مي كند و ورود به دين بايد از در اصول دين آن هم با تحقيق و تدبر باشد. افرادي كه دينشان تقليدي است يا خانواده در تربيت آنها را در اين زمينه مقلد بار آورده اند و با سؤالات او برخورد نادرست كرده اند ممكن است نتوانند به سؤالات بنيادين خود پاسخ بدهند. اينجا نيز لازم است اصول و پايه هاي دين به تدريج با گفتگو و مطالعه زير نظر كارشناس با تجربه بازسازي شود.

5- عايق اخلاقي: گاهي افراد حقيقت را مثل روز مي دانند و در واقع براي رسيدن به مقاصد و اميال نفساني، خود را خواب زده اند بيدار كردن اين افراد از خواب غفلت بسيار سخت است و تا فردي نخواهد نمي توان به او كمك كرد.

6- عايق هاي تبليغي: در بسياري از مواقع شيوه هاي نادرست در تبليغ دين و امربه معروف و نهي از منكر عايق ضخيم تبليغي است. فردي نماز جماعت را خيلي طولاني مي كرد يكي از معصومين به ايشان تذكر دادند كه اين كار را نكن. اين قدر اين كار را ادامه داد تا به ايشان با تندي گفت مي خواهي مردم را از دين بيزار كني؟
يا امام صادق داستان ان مرد مسيحي را بيان مي كنند كه مسلمان شد و دوست مسلمان او وقت و بي وقت سراغ او مي رفت تا او را براي نمازهاي واجب و مستحبي در اوقات مختلف به مسجد ببرد. عاقب مرد مسيحي خسته شد و گفت: اين دين به درد افراد بي كار مي خورد
براي مطالعه بيشتر رك: خدمات متقابل ايران و اسلام، شهيد مطهري، نشر صدرا

[="Tahoma"][="DarkGreen"]

[/]

دو فصلنامه علمی ـ ترویجی قرآن‌پژوهي خاورشناسان
[/]

دوفصلنامه تخصصي قرآن و علم

[/]

[="Tahoma"][="DarkGreen"]يكي از عايق هاي ضخيم تبليغي اين است كه اطلاعات، تحصيلات و هوش فرد را به حساب نياوريم يعني همين كه كمي اطلاعات ديني بيشتري داريم و نگاه عالي به داني داشته باشيم؛ يعني خود را از موضع برتر ببينيم. اين امر براي فرد مقابل تلخ است. به خصوص اين كه سن ما از او پايين تر باشد. بهترين شيوه اينجا احترام به او است و فراهم كردن زمينه براي گفتگوي او با كارشناس زبده و متخصص است.[/]

[/]

[/]

طاهر;634519 نوشت:
چگونه می توانیم چنین افرادی را یاری کنیم؟
با سلام
ابتدا باید مشخص بشه که تفکر این افراد اشتباهه ، بعد به فکر یاری اونها باشیم!

با بخش احساس حقارتش خود من هم مخالفم و صد البته کم هم پاسخ ندارم برای این تفکر

اما اصل این موضوع که الان ما از نظر فرهنگی در جایگاه مناسبی نیستیم تا حد زیادی درسته و اگر کسی چنین تفکری داشته باشه (جدای از شدت و ضعفش) تفکر درستی داره

حتی اگر بپذیریو که غرب از نظر فرهنگی و اجتماعی جایگاه مناسبی نداره (که البته جلوی این جمله علامت سؤال هست) باز هم میشه گفت که لااقل غرب ادعای دین مدار بودن و خدا محور بودن نداره. اما مایی که این ادعاها رو داریم الان کجا قرار داریم؟

طاهر;634519 نوشت:
برخی افراد آنقدر در برابر فرهنگی غرب یا فرهنگ باستان احساس حقارت می کنند که در نتیجه از فرهنگ اسلامی خود احساس شرم می کنند و همین عامل باعث فاصله گرفتنشان از اسلام و گاهی ارتدادشان می گردد. چگونه می توانیم چنین افرادی را یاری کنیم؟

احساس حقارت ؟؟؟؟؟؟ اول باید ببینید چرا احساس حقارت می کنیم ؟ بعد دنبال این باشید این احساس درسته یا غلط
من یکی از اون افراد هستم که احساس حقارت میکنم از عقاید و افکار و رسم و رسوماتمون خجالت میکشم در مقایسه با دیگر جوامع افکار ما پوسیده و قدیمی است ( البته نه همش ولی بیشتر عقایدمون رو نمی پسندم )، عقایدمون بیشتر شبیه عقاید منحرف و جاهیلت اعرابه، هنوز داریم سئوال می پرسیم دختر مجرد موهای زائدش رو بگیرد یا نه؟ واقعا چنین چیزی دیگه پرسیدن داره .
قبلا اصلا شایسته نبود دختر مجرد ابرو بردارد ولی الان چون کسی به چنین حرفی گوش نمیدهد منعطف شدیم و می پذیریم دختران مجرد هم در حد اعتدال به پاکیزگی ابروشون دست بزنن !!!!

لازم نیست حتما با غرب مقایسه کنید با اسیای شرقی هم که مقایسه کنید شیوه زندگی و احترام متقابل مابین زن و مرد در این کشورها بهتر و بیشتره تا در کشور ما.
به نظر من کشور ما و اعراب و برخی کشورهای آفریقایی در وضعیت مناسبی نیستند هر چی عقایدمون رو زیر و رو میکنم می بینم هیچ حق ممتازی جز بچه آوری و ازدواج و احترام و بردگی به مردان برای زن قائل نشده، از ایات و روایات هم جز این چیزی نمی بینی ولی کافیه افکار و فیلم ها دیگر کشورها رو ببینی چقدر به دخترشون افتخار میکنن دختر و پسر براشون فرقی نداره هر کدام موفق شوند باعث افتخار خانواده میشوند زمینه برای هر دو فراهم است ولی در کشور ما حتی براشون ننگ و عار محسوب میشه زنی رو بالاتر و در مقام کشوری ببینند هنوز در این فکر موندن زنان هم توانایی اداره کردن مملکت رو دارند
تاریخ دیگر کشورها رو ببینی کلی زن موفق در همه عرصه ها پیدا میکنی ولی در تاریخ کشور ما و حتی در تاریخ دین ما هم زن موفقی پیدا نمیشه حضرت زهرا و حضرت زینب هم بیشتر بخاطر خانه داری و احترام به شوهر و ... مثال زده میشن ولی نمیتونی زن جنگجو مثل بزنی، زنی که در امور سیاسی خبره بوده رو مثال بزنی و خیلی از موارد دیگه من دوست داشتم یه زنی در این زمینه ها رو میتونستم تو دینم مثال بزنم ولی نیست چون اصلا شایسته نیست زنان وارد چنین عرصه هایی بشن در حالی بقیه شدند و موفق هم شدند
البته به نظر من مردان ما هم چندان موفقیت به دست نیاورند ولی زنان اصلا موفقیتی به دست نیاوردند
در کل تمامی کشورهای مسلمان نتونستند همگام با کشورهای پیشرفته در جهان مطرح بشن همیشه عقب تر بودند همیشه مردمشون فقیرتر بودند

لطفا کسی موضع نگیره این فقط یه نظر شخصی است

شبـنم;652071 نوشت:
احساس حقارت ؟؟؟؟؟؟ اول باید ببینید چرا احساس حقارت می کنیم ؟ بعد دنبال این باشید این احساس درسته یا غلط
من یکی از اون افراد هستم که احساس حقارت میکنم از عقاید و افکار و رسم و رسوماتمون خجالت میکشم در مقایسه با دیگر جوامع افکار ما پوسیده و قدیمی است ( البته نه همش ولی بیشتر عقایدمون رو نمی پسندم )، عقایدمون بیشتر شبیه عقاید منحرف و جاهیلت اعرابه، هنوز داریم سئوال می پرسیم دختر مجرد موهای زائدش رو بگیرد یا نه؟ واقعا چنین چیزی دیگه پرسیدن داره .
قبلا اصلا شایسته نبود دختر مجرد ابرو بردارد ولی الان چون کسی به چنین حرفی گوش نمیدهد منعطف شدیم و می پذیریم دختران مجرد هم در حد اعتدال به پاکیزگی ابروشون دست بزنن !!!!

لازم نیست حتما با غرب مقایسه کنید با اسیای شرقی هم که مقایسه کنید شیوه زندگی و احترام متقابل مابین زن و مرد در این کشورها بهتر و بیشتره تا در کشور ما.
به نظر من کشور ما و اعراب و برخی کشورهای آفریقایی در وضعیت مناسبی نیستند هر چی عقایدمون رو زیر و رو میکنم می بینم هیچ حق ممتازی جز بچه آوری و ازدواج و احترام و بردگی به مردان برای زن قائل نشده، از ایات و روایات هم جز این چیزی نمی بینی ولی کافیه افکار و فیلم ها دیگر کشورها رو ببینی چقدر به دخترشون افتخار میکنن دختر و پسر براشون فرقی نداره هر کدام موفق شوند باعث افتخار خانواده میشوند زمینه برای هر دو فراهم است ولی در کشور ما حتی براشون ننگ و عار محسوب میشه زنی رو بالاتر و در مقام کشوری ببینند هنوز در این فکر موندن زنان هم توانایی اداره کردن مملکت رو دارند
تاریخ دیگر کشورها رو ببینی کلی زن موفق در همه عرصه ها پیدا میکنی ولی در تاریخ کشور ما و حتی در تاریخ دین ما هم زن موفقی پیدا نمیشه حضرت زهرا و حضرت زینب هم بیشتر بخاطر خانه داری و احترام به شوهر و ... مثال زده میشن ولی نمیتونی زن جنگجو مثل بزنی، زنی که در امور سیاسی خبره بوده رو مثال بزنی و خیلی از موارد دیگه من دوست داشتم یه زنی در این زمینه ها رو میتونستم تو دینم مثال بزنم ولی نیست چون اصلا شایسته نیست زنان وارد چنین عرصه هایی بشن در حالی بقیه شدند و موفق هم شدند
البته به نظر من مردان ما هم چندان موفقیت به دست نیاورند ولی زنان اصلا موفقیتی به دست نیاوردند
در کل تمامی کشورهای مسلمان نتونستند همگام با کشورهای پیشرفته در جهان مطرح بشن همیشه عقب تر بودند همیشه مردمشون فقیرتر بودند

با اجازهء خانم "شبنم" ضمن تایید بخش زیادی از حرف های ایشون ، جسارت میکنم و یکی دو نکته عرض میکنم
(ظاهراً بنده و خواهر گرامی خانم "شبنم" آشتی کردیم :ok:)

عقاید فردی مثل خانم "شبنم" ، خانم "نگین" و همینطور خود من ، حتماً قابل نقد هست. برای مثال همین فرمایش خانم "شبنم" که فرمودن هیچ زن موفقی رو نمیتونی در دین ما پیدا کنی به راحتی میشه پاسخ داد که: اتفاقاً هست ، اون هم نه یک زن معمولی بلکه همسر پیمبر(ص) حضرت خدیجه(س) که تاجری سرشناس بودند و این مسئله هم هیچ مانعی برای ارزشمند شدن ایشون در نزد پیامبر(ص) نبود. تازه این فقط یک نمونه هست و نمونه های زیاد دیگه ای هم میشه نام برد

بله شاید بین 10 رسم و سنتی که ما اعتقاد داریم باید تغییر کنه ، مثلاً 5 تاش غلط باشه. یا حتی ممکنه خود ماها با هم بر سر اینکه کدوم رسم خوبه و کدوم غلط اختلاف نظر داشته باشیم که نمونه ش رو توی برخی موارد سایر دوستان دیدن

اما حرف سر اینه که لااقل بشه مطرح کرد ، بشه حرف مخالف زد ، بشه پرسید: چرا؟

لطفاً دقت بفرمایید منظور بنده صرفاً پرسیدن سؤالات شرعی و اخلاقی نیست ، بلکه سؤالاتی مد نظرم هست که در اون خود من هم اجازهء اظهار نظر داشته باشم. باز هم تاکید میکنم اصلاً اعتقاد ندارم هر چی که به ذهن یه انسان برسه حق داره به اسم آزاد اندیشی حرف خودش رو جای حرف خدا بنشونه ، به هیچ وجه. اما این هم که کلاً حرفهاش شنیده نشه ، این هم خودش افراطه و خطا

برخلاف خانم "شبنم" من اعتقاد ندارم که چون الان دیگه همه ابرو برمیدارن پس نباید مانع شد
چون اومدیم فردا همه خواستن..........!!!!!
آیا نباید مانع شد؟!!

اما در اصل این موضوع با ایشون هم نظر هستم که ما دلمون رو به یک سری ظواهر (که در جای خودش مهمه) خوش کردیم و توی همین پوسته گیر کردیم ، ولی همون غربی که هزارتا ایراد بهش می گیریم (که درست هم هست) توی موارد دیگه که شاید مهمتر هم باشن از ما سبقت گرفته

سلام

من وقتی می بینم نخبگان علمی و فرهنگی و هنری کشور جذب کشورهای غربی می شوند یا فرار می کنند به ان کشورها
احساس حقارت به من دست می دهد

Reza-D;653544 نوشت:

آیا ابروها موهای زاید بدن هستند؟ شما چرا اشتباه می گیرید؟

Reza-D;653544 نوشت:

کسی منعطف نشده بلکه حیا ها از بین رفته است.الان دور از حضور شما و بقیه دوستان خیلی ها غلطهای اضافی می کنند و گوش به حرف دین نمی دهند و فکر می کنند که مثلا عقب مونده نیستند و رو به رشد هستند.

Reza-D;653544 نوشت:

بله در مملکت ما هم اگر به زن مثل این ممالک به عنوان کالا نگاه می کردند و در کنار مسواک و یا خمیر دندانی عکس زنان ودختران ما را هم به صورت برهنه و نیمه برهنه می کشیدند آن موقع فکر می کردیم که تازه محترم شدیم.در حالی که نمی دانیم تازه کالا یا پوستر تبلیغی یک کالا شدیم.

Reza-D;653544 نوشت:
هر چی عقایدمون رو زیر و رو میکنم می بینم هیچ حق ممتازی جز بچه آوری و ازدواج و احترام و بردگی به مردان برای زن قائل نشده،

بله بچه آوری نکنید شما بلکه آزاد باشید مثل زنان غرب و از شما به عنوان یک کالای لوکس استفاده شود.ولی این رو بدونید که یه روزی تاریخ مصرف کالا ها هم تمام می شود و آن موقع موقع خداحافظی و رفتن به سطل آشغال هستش.:_loool:

Reza-D;653544 نوشت:
از ایات و روایات هم جز این چیزی نمی بینی

شخصی به آیت الله العضمی بروجردی گفت کجای قرآن گفته چادر بپوشیم .ایشون فرمودند که شما کجای قرآن رو خوندید که ..الن شما اصلا می دونید آیات و روایات یعنی چی.اصلا کسی که وارد گفتگوی دینی می شه لازمه اش این است که آیات و روایات را قبول کرده باشه.

Reza-D;653544 نوشت:
ولی کافیه افکار و فیلم ها دیگر کشورها رو ببینی چقدر به دخترشون افتخار میکنن دختر و پسر براشون فرقی نداره هر کدام موفق شوند باعث افتخار خانواده میشوند زمینه برای هر دو فراهم است ولی در کشور ما حتی براشون ننگ و عار محسوب میشه زنی رو بالاتر و در مقام کشوری ببینند هنوز در این فکر موندن زنان هم توانایی اداره کردن مملکت رو دارند
بله دیگه منبع این خانم هم شد فیلم و سریال.شما چه می دونید که اینها فقط فیلم هستش نه واقعیت.در اسلام و مملکت ما هم دختر به عنوان ننگ وعار نیست بلکه اسلام آمد و این ننگی (زنده به گور کردن دختران)تبدیل به عزت برای زن شود.یادتان باشد که شمایی که خیلی از آیات و روایات سر در می آورید اولین شخصی که وارد بهشت می شود یک زن است و آن بانویی که 18 سال در این دنیا بیشتر زندگی نکرد.فکر کنم طبق آیات و روایاتی که شما دیدید شاید اصلا اسمش رو هم نشنیده باشید.

Reza-D;653544 نوشت:
تاریخ دیگر کشورها رو ببینی کلی زن موفق در همه عرصه ها پیدا میکنی ولی در تاریخ کشور ما و حتی در تاریخ دین ما هم زن موفقی پیدا نمیشه
بله طبق تاریخ خودتون مثل روایاتی که شما سراغ دارید واقعا نمی شه پیدا کرد.

Reza-D;653544 نوشت:
حضرت زهرا و حضرت زینب هم بیشتر بخاطر خانه داری و احترام به شوهر و ... مثال زده میشن
چه جالب پس اسم این بزرگواران هم در منابع تاریخی و روایی شما آمده است.ولی من فکر می کنم این بزرگواران رو فقط از طریق فیلم وسریال می شناسید.

Reza-D;653544 نوشت:
ولی نمیتونی زن جنگجو مثل بزنی، زنی که در امور سیاسی خبره بوده رو مثال بزنی و خیلی از موارد دیگه من دوست داشتم یه زنی در این زمینه ها رو میتونستم تو دینم مثال بزنم ولی نیست چون اصلا شایسته نیست زنان وارد چنین عرصه هایی بشن در حالی بقیه شدند و موفق هم شدند

شما تاریخ خودتون رو بزارید کنار در تاریخ اسلام و زنان صدر اسلام و در کل تاریخ ایران اسلامی می تونید زنان هم جنگجو و هم سیاستمدار و...خیلی پیدا کنید مگر شما می تونید زنی را مثل حضرت زینب پیدا کنید که با یک سخنرانی در کاخ یزید کاری کرد که یزید دستور قتل امام حسین و یارانش را به گردن ابن زیاد بیاندازد.زن مگو مرد آفرین روزگار...

Reza-D;653544 نوشت:

بله درست هستش فکر کنم تاریخ شما فقط بعد عصر رنسانس رو نوشته مردانی مانند محمد زکریای رازی و ابو علی سینا و شیخ طوسی و علامه حلی وووووووووو قبل از تاریخ شما بودند و این را هم بدانید که با این که ممالک اسلامی بعد از عصر رنسانس به خاطر بی کفایتی و خود فروختگی سلاطین و پادشاهان عقب ماندن ولی این اسلام و بود که باز نگذاشت بیشتر از این سقوط کنیم.

Reza-D;653544 نوشت:

بله این نظر شخصی شما هم بیشتر شبیه به همون فیلم و سریالهاتون می مونه.واقعا متاسفم به نظرهای شخصی شما و مخصوصا به منابع شما.

Reza-D;653544 نوشت:
اما در اصل این موضوع با ایشون هم نظر هستم که ما دلمون رو به یک سری ظواهر (که در جای خودش مهمه) خوش کردیم و توی همین پوسته گیر کردیم ، ولی همون غربی که هزارتا ایراد بهش می گیریم (که درست هم هست) توی موارد دیگه که شاید مهمتر هم باشن از ما سبقت گرفته

بزرگوار غرب به غیر از بردگی جنسی و اسارت و.... برای زن چیز دیگری را برای زن به ارمغان نیاورده است و اگر می بینی در برخی از زمینه ها بیشتر از ما پیشرفت کرده آون به خاطر سستی ما و بی عرضه گی برخی ازسلاطین در طول تاریخ چند صد سال اخیر بوده است.به قول شهید شریعتی من در اروپا عمل به اسلام را دیدم ولی مسلمان ندیدم ولی در ایران مسلمان دیدم ولی عمل به اسلام ندیدم (مضمون سخنان)اگر ما هم عقب ماندیم به خاطر دینمان نبوده بلکه عمل نکردن به فرامین گهر بار اسلام بوده که ما را به عقب برده است.زمانی که غربی ها تا همین چند سال پیش در خانه ای که می نشستند در همان جا در سطلی دفع مدفوع و ادرار می کردند و اصلا معنی توالت را نمی دانستند در 1400 سال پیش احکام تخلی از طریق رسول خدا به ما رسیده است.

Reza-D;653544 نوشت:
با اجازهء خانم "شبنم" ضمن تایید بخش زیادی از حرف های ایشون ، جسارت میکنم و یکی دو نکته عرض میکنم

بخش زیاد نه بلکه همه این فرمایشات جز یه مشت اراجیف بیش نبود شاید شما فکر کنید که چرا من چنین موضعی می گیرم.چون در جایی که شخصی وارد گفتگوی دینی می شود باید اول خود دین را قبول کند بعدا وارد بحث دینی شود.شما هم می توانید قسمتی از جواب بنده را که به اراجیف این خانم پاسخ دادم ببینید.البته در دو پست قبل تر.

طاهر;634519 نوشت:

سلام علیکم،
باید مایی که از اسلام احساس شرم نمی‌کنیم بیشتر در جامعه حضور داشته باشیم که دیگران ببینند دینداری خجالت کشیدن ندارد ...
الهی کفی بی عزا أن أکون لک عبدا

اگر به اسم اینکه ریا نشود مدام در سایه باشیم دین خدا روزبروز کم‌رنگ و کم‌رنگتر می‌شود و افراد بیشتری هم خجالت می‌کشند که بر خلاف جهت جریان تباهی که کنترلش دست دشمنان است شنا کنند، اعتقادات شخصی می‌شود و به پستوها برده می‌شود و در همانجا هم بعد از مدتی دفن می‌شود ... الفاتحة ...
آنهایی که از دینداری‌اشان شرمنده هستند تعالیم متعالی اسلام را نشناخته‌اند ... این جامعه به کسانی نیاز دارد که عامل باشند به چیزی که ادعایش را دارند ... وقتی کسی که ایمان دارد باز زندگی‌اش مثل کسی است که ایمانی ندارد کلاً همین می‌شود که شده است و کسی هم جرأت نمی‌کند دینش را ابراز کند و از مشخص شدن دینداری‌اش هم خجالت می‌کشد و از ایرانی بودنش هم خجالت می‌کشد ... چطور می‌توانیم به این افراد کمک کنیم؟ خودمان به چیزی که معتقدیم در ظاهر و باطن عمل کنیم ... ظاهرمان اسلامی باشد و اخلاقمان هم اسلامی باشد ... دشمنان چهره‌ی اسلام و مسلمان را تخریب کرده‌اند ما آنرا دوباره بسازیم ... از به جا آوردن سنت‌های اسلامی در ملأ عام بیم دارند ما اقدام به آن در ملأ عام کنیم ... بعد از یاد کردن از اهل بیت علیهم‌السلام به ایشان سلام بدهیم و تواضع کنیم، در مترو و اتوبوس قرآن و مفاتیح به دست بگیریم و بخوانیم، همانطور که مردم راحت موسیقی گوش می‌دهند یا وایبرشان را چک می‌کنند، اگر کسی حرف دینی زد و کسی مسخره‌اش کرد خیلی جدی طرف آن شخص دیندار را بگیریم بدون اینکه حساسیتی ایجاد کنیم، دفاع از دین و ارزش‌ها یک مسأله‌ی عادی است و نه یک مسأله‌ی غیرعادی، ... شعائر الهی را بزرگ نمی‌دارند مگر متقین ... هدایت به دست خداست ما فقط مأمور به انجام وظیفه‌ایم ... و خیرخواهی کردن و بزرگ داشتن شعائر خدا از وظایف ماست
خدا همه‌ی ما را هدایت کند ...
اللهم ثبت قلوبنا علی دینک و اقدامنا فی سبیلک

شبـنم;652071 نوشت:

سلام علیکم،
نظر شخصی شما که نظر شخصی‌اتان است و در ذهنتان محفوظ است، ولی از آنجایی که اینجا بیانش کردید جنبه‌ی اجتماعی هم پیدا کرد و اینکه روی آن موضع گرفته شود نباید برایتان عجیب باشد ...
حقیقت این است که تفاوت زن و مرد را در یک یا دو عضو از بدن می‌دانیم و بعد دیگر قطاری است از چراهای متفاوت که این همه تفاوت میان زن و مرد از کجاست و آیا این ظلم نیست؟ خدایی که خالق عالم و آدم است نیازی ندارد به کسی جواب بدهد که چطور خلق کرده و خلقتش را چقدر می‌شناسد و خیر و صلاح او را چقدر می‌داند ... گفته است کسی که مرا قبول دارد به خدایی و ایمان دارد به اینکه هدایتش می‌کنم به خیر بهم اعتماد کند ... منع نکرده که به دنبال حکمت‌های احکامش نروید، علم‌آموزی و تفکر و تعقل را تشویق هم کرده است، اما نافرمانی چه از سر جهل و چه از سر عناد را منع کرده است ... گفته است اگر ایمان دارید دیگر چه دانستید و چه ندانستید اعتماد کنید ... یک گروه اعتماد کردند و راضیند به رضای خدا ... یک گروه اعتماد نکردند و راضی شدند به رضای خودشان ... یک گروه هم اعتماد کردند به خدا ولی راضی نمی‌شوند و مدام در شکوه و شکایتند ... تا عاقبت ایمان به سلامت به قبر ببرند یا نبرند ... اما حقیقت زن و مرد را می‌توان شناخت ... ماتریالیستهای غربی افتخار می‌کنند به اینکه عقلشان به چشمشان است و ظاهربین هستند و آنها تفاوت زن و مرد را در تعدادی و مقداری غده‌ و هورمون و عضو جنسی می‌بینند ... آنها در شناخت حقایق کور هستند ... ولی ما کور نیستیم ... زن و مرد باطنا هم متفاوت هستند ... برخی تفاوت‌ها را از مرتبه‌ی نفس به پایین می‌دانند، ولی برخی آن تفاوت را بسیار عمیق‌تر از اینها تشخیص داده‌اند ... آنجا که حقیقت مرد «لفّ» است و حقیقت زن «نشر» ... اگر ادب از مرد است و تربیت از زن به همین جهت است که مرد لف است و زن نشر، زن حقیقت نشریّه دارد که در صحبت کردن خیلی دیرتر از مرد کم می‌آورد، اگر بیاورد، زن حقیقت نشریّه دارد که نمودش در دنیا و عالم جسمانی می‌شود عضوی مانند رحم که بتواند یک اسپرم که در لفافه از مرد رسیده است را نشر دهد و تربیت کند ... زن حقیقتش در زایش و تربیت است ... این زایش فقط به معنای وضع حمل کودکان تعدد و پشت‌سرهم نیست، گرچه آن هم بسیار مهم است، این زایش شامل وضع حمل کودک انسان و تربیت انسان می‌شود و مسائل دیگری را هم در بر می‌گیرد ... این زایش تا آنجاست که نشر تمام عالم وجود از یک نور حضرت زهراء سلام‌الله‌علیها باشد ... تا آنجا که اگر ایشان نبودند وجود مبارک رسول خدا و نفس ایشان علیهماالسلام هرگز از لفّ به نشر نمی‌رسید و مراتب خلقت بروز نمی‌یافت و خلائق خلق نمی‌گشتند ... غرب چه می‌فهمد اینها یعنی چه؟ غرب و شرق کور هستند .. از حقایق عالم عقب مانده‌اند و دلشان خوش است ...
کسی که از مسلمان بودنش خجالت بکشد، از ایرانی بودنش بعد از انقلاب شرمنده باشد ... این خجالت و شرمندگی حقایق عالم را تغییر نمی‌دهد ... اینکه حق را به غربیها و شرقیها بدهیم آنها را در مقال خداوند محق نمی‌گرداند ... آنها گاهی از اصل بریده و سرگردانند ... اگر هم از اصل نبریده باشند باز سرگردانند گرچه کمتر خود را گم کرده باشند ... ولی شرمندگی یک مسلمان از وصل بودن به اصل بیشتر مایه‌ی تأسف است ... مثل برخی از دوستان به بنی‌اسرائیل می‌ماند که غذای منّ و السلوی از آسمان برایشان می‌آمد و بادمجان و پیاز از زمین می‌خواستند ...
اگر برخی از مسلمین، نه اگر بیشتر مسلمین قدر هدایت خدا را نمی‌دانند، اگر اخلاقها و رفتارهایمان درست نیست، اگر در کسب علم و معرفت کم‌کاری کرده‌ایم، اگر اینها شما را زده کرده است، شما در عوض قدردان هدایت خدا باشید ... راهش این نیست که شما از اسلام بیزار شوید ... یا از عقایدمان خجالت بکشید ... حقایق عالم با اعتقاد داشتن یا نداشتن ما عوض نمی‌شود ... برنده کسی است که حقیقت را بشناسد و خودش را با آن تنظیم کند ... نه اینکه با ساز باطل کوک شود و مقابل حق شنیدن ساز مخالف را ساز باطل گمان کند ...
در پناه خدا باشید
یا علی علیه‌السلام

Reza-D;653544 نوشت:

فعلا نظری درباره حرف هاتون ندارم اما می شه بگید درچه مواردی غربی ها ازما سبقت گرفتند؟اگرمنظورتون تکنولوژیه که خوب باید بگیم تکنولوژی که برای انسان آرامش نمیاره.خوب اون قدر تکنولوژی بدست بیاورند تا جونشون دربیاد.

شبـنم;652071 نوشت:

سلام اولا مگه برداشتن زیر ابروها موجب پاکیزگی است؟ موجب پاکیزگی است؟ اگه دوست دارید زیر ابروهاتون رو بردارید بگید من می خوام بردارم به کسی هم مربوط نیست ولی چرا دلیل غیرمنطقی می آورید؟بعد سوال دیگه ای که دارم این است که شما چگونه از کشورهای آسیای شرقی خبر دارید؟حتما یانگوم و افسانه خورشید وماه و این ها رو نگاه کرده اید. خوب شد ما یک شهید مطهری داشتیم که کتاب حقوق زن دراسلام رو نوشت.برویداین کتاب رابخوانید ببینید درمورد حقوق زن چه نوشته است.مگه این جادختروپسر باهم فرق دارند.بله درموارد جزئی اون هم به خاطر مصلحت هایی زنان بعضی ازپست ها رو نمی توانندداشته باشند مثل قضاوت ، ولی شما طوری حرف می زنید که انگار ما زنان را درخانه ای حبس کردیم و فقط می زنیم توی سرشان. مگرما وزیر زن نداشتیم. ما خودمون دردانشگاه بهترین عضوهیئت علمی مون زن هست.همه هم بهش احترام می گذارند.محدودیت هایی که برای زن هست خیلی جزئی است. من نظرشخصی ام را درمورد زنان می گم. به نظر من بهترین زن دنیا اون است که درخونش باشه وبچه هاش رو خوب بزرگ کنه. امروز جنبش های فمینیستی زن را به هوای نمی دونم چی آوردند به کارگرفتند نتیجه چی شد؟بچه هه توی خونه پای تلویزیون و ماهواره تربیت شد وافکاروفرهنگش روبه نفع خودشون مصادره کردند.بروید مستند کودکان مصرف کننده راببینید. بعدش هم مگه پست های سیاسی ومملکتی چیستند؟یک جایگاه برای خدمت است. همچین چیز مهمی هم نیستند که زن را ازآن محروم کرده باشید. همچنین این چه سخنی است که درمورد حضرت زهرا(سلام الله علیها) وحضرت زینب (سلام الله علیها)می گید. بروید خطبه های حضرت زهرا(س) رو بخوانید. خطبه فدکیه رو بخوانید. مگه حضرت زینب (س) نبودند که مجلس ابن زیاد رو برهم زدند. خطبه های حضرت زینب (س) را نخوانده اید. این شعر را نخوانده اید:کربلا درکربلا می ماند اگر زینب نبود.
البته من قبول دارم درتاریخ ما سوء استفاده شده ولی این طوری که شما می گید که پتک کوبانده اند برسر زن ها هرگز نبوده است.الان هم نیست.
اولا منظورتون از پیشرفته چیست؟اگر پیشرفت تکنولوژیکی منظورتونه که خیلی اهمیتی نداره.

سلام

من وقتی می بینم که در کل کشورهای دنیا فقط در ایران زنان را به ورزشگاهها راه نمی دهند بهم احساس حقارت دست می دهد
حتی در مقابل افغانستان هم احساس حقارت می کنم

Reza-D;653544 نوشت:
اتفاقاً هست ، اون هم نه یک زن معمولی بلکه همسر پیمبر(ص) حضرت خدیجه(س) که تاجری سرشناس بودند و این مسئله هم هیچ مانعی برای ارزشمند شدن ایشون در نزد پیامبر(ص) نبود. تازه این فقط یک نمونه هست و نمونه های زیاد دیگه ای هم میشه نام برد

با عرض سلام و ادب
بله حضرت خدیجه یه تاجر موفق بودند و باعث افتخار ولی این افتخار مال قبل از اسلام آوردن ایشان بوده حالا چقدر این حرفی که میزنم درسته یا غلط بهرحال منم اینجا در این سایت دینی شنیدم که تجارت حضرت خدیجه قبل از مسلمان شدن ایشان بودند و بعد از مسلمان شدنش از کجا معلوم با توجه به اینکه فضیلت زن در خانه داری و شوهر داری و بچه آوری بوده باز هم به کار تجارت پرداخته باشن یادم میاد دقیقا این مطلب رو در یکی از تایپک ها دوستان گفته بودند یا ملکه سبا نمونه پادشاهی و سلطنت زنان موفق را نشان میدهد که در قرآن هم به آن اشاره شده ملکه ی خردمند که با هوش خودش مانع جنگ میشه و ترجیح میده قبل از هر قضاوتی حقیقت رو ببینه ولی سلطنت ایشان باز قبل از ایمان آوردن ایشان بوده ( البته به گفته ی برخی از دوستان ) و احتمالا بعد از ایمان آوردنش سلطنت رو رها کرده یا به حضرت سلیمان واگذار کرده چون زشته زنی سلطنت کنه

Reza-D;653544 نوشت:

منم با شما موافقم اینقدر برخی تعصبات برای ما مهم هستند که مثلا پیشرفت و در نظر داشتن نیاز شخصی افراد برایمان مهم نیست
ما درگیر برخی تفکرات پوسیده هستیم که معلوم نیست از کجا سرچشمه گرفته البته بیشتر بهش میخوره تفکرات جاهلانه اعراب باشه که متاسفانه در کشور ما هم رسوخ کرده به وضع کشورهای مرزی نگاه کنید بیشتر این تعصبات به چشم میخوره ما هنوز موندیم دختر جوان میتونه موهای زائد بدنش رو بگیره میتونه برای تحصیل و شغل خودش اظهارنظر کنه و ..............

(رهرو ولایت);653640 نوشت:
آیا ابروها موهای زاید بدن هستند؟ شما چرا اشتباه می گیرید؟

اولا شما میخواید به سوال من جواب بدید چرا روی دیگران نقل قول میزنید
ثانیا این موهای زائد رو من دقیق توضیح دادم سئوال شخصی از مرجع تقلید بوده و دقیقا هم به موهای زائد اشاره کرده نه به برداشتن ابرو ایشان حتی برای برداشتن موهای زائد بدن خودش هم اجازه نداشته چون به قول مادرش دختر ازدواج نکرده خوب نیست
در ضمن به نظر من ابرو برای برخی ها موهای زائد محسوب میشه وقتی آنقدر پر و بدشکله که تمام صورتش رو تحت شعاع قرار داده برداشتن یا تمیز کردن زیرش گناه کبیره که محسوب نمیشه
اینقدر ما ابروی جوانان رو می پرستیم توی پرستیدن واجباتمون موندیم

کسی منعطف نشده بلکه حیا ها از بین رفته است.الان دور از حضور شما و بقیه دوستان خیلی ها غلطهای اضافی می کنند و گوش به حرف دین نمی دهند و فکر می کنند که مثلا عقب مونده نیستند و رو به رشد هستند.

حیا از بین نرفته یه کم جلوی چشمون باز شده و فهم مردم بالا رفته فهمیدن نیازی نیست دو تا موری ابرو رو بپرستند در ضمن اومدیم و گفتید کسی ابرو نگیره کی دیگه به چنین حرفی گوش میده همین باعث شده نظرات منعطف بشه

بله در مملکت ما هم اگر به زن مثل این ممالک به عنوان کالا نگاه می کردند و در کنار مسواک و یا خمیر دندانی عکس زنان ودختران ما را هم به صورت برهنه و نیمه برهنه می کشیدند آن موقع فکر می کردیم که تازه محترم شدیم.در حالی که نمی دانیم تازه کالا یا پوستر تبلیغی یک کالا شدیم.

حالا انگار در غرب همه ی زنان را مجبور کرده اند برهنه شوند و تبلیغ کالا کنند !!!!! در ضمن من نگفتم غرب بهشت است به مراتب وضعشون بهتر از ماست عقاید و افکارشون بهتر از ماست کاستی هم دارند ولی این باعث نمیشه مزایای که زنان غربی دارند رو نادیده بگیریم

بله بچه آوری نکنید شما بلکه آزاد باشید مثل زنان غرب و از شما به عنوان یک کالای لوکس استفاده شود.ولی این رو بدونید که یه روزی تاریخ مصرف کالا ها هم تمام می شود و آن موقع موقع خداحافظی و رفتن به سطل آشغال هستش

من نفهمیدم این چه ربطی به صحبت من داشت
تمام ارزش زن رو در بچه آوری و خدمت به شوهر خلاصه کرده اید زنی که فاقد آن باشد زنی بی مصرف است من خواستم چشمتون رو باز کنید و بدانید زنان هم حق دارند تصمیم بگیرند حق دارند بعنوان یک انسان بخاطر کمالات و تحصیلات و ارزش معنوی خودشان ازشون تقدیر بشه همین

بله دیگه منبع این خانم هم شد فیلم و سریال.شما چه می دونید که اینها فقط فیلم هستش نه واقعیت.در اسلام و مملکت ما هم دختر به عنوان ننگ وعار نیست بلکه اسلام آمد و این ننگی (زنده به گور کردن دختران)تبدیل به عزت برای زن شود.یادتان باشد که شمایی که خیلی از آیات و روایات سر در می آورید اولین شخصی که وارد بهشت می شود یک زن است و آن بانویی که 18 سال در این دنیا بیشتر زندگی نکرد.فکر کنم طبق آیات و روایاتی که شما دیدید شاید اصلا اسمش رو هم نشنیده باشید.

واقعیت نیست ؟ مگر ما فیلم می سازیم فرهنگ افغانستان و امریکا رو به نمایش میزاریم مگر همین فرهنگ و تفکرات خودمون رو به تصویر نمی کشیم غیر از اینه ؟
فیلم های اون کشور هم نشان دهنده فرهنگ مردم اون کشور است اگر یه کم بیشتر به فیلم نگاه میکردید می فهمیدید فرهنگشون چطوریه؟ ارزش و احترامی که به زنانشان میزارن چطوریه کجاش قابل مقایسه با کشور ماست ؟
کسی منکر فضیلت حضرت زهرا نیست ولی شما یه پادشاه زن نام ببر؟ یه رئیس جمهور زن نام ببر؟ یه فرمانروای زن نام ببر؟ تو دین ما چنین چیزهایی اصلا پیدا نمیشه نامشروع شمره شده ولی در فرهنگ های دیگه تا دلت بخواد میتونی در هر عرصه ایی زن موفق پیدا کنی که باعث میشه تمام تفکرات ماها زیر سئوال بره اگر نامشروع بوده اگر توانایی اداره کردن کشور رو نداشتند چطور در سرزمین های دیگه چنین زنانی پیدا شده و موفق عمل کردند پس نتیجه می گیریم فقط در دین و مذهب ما چنین چیزی وجود نداشته و فقط زنان ما توانایی نداشتند

بله طبق تاریخ خودتون مثل روایاتی که شما سراغ دارید واقعا نمی شه پیدا کرد.

در اون زمینه هایی که من گفتم زن موفق طبق تاریخ خودتون پیدا کنید ؟ یه نمونه هم نمیتونی مثال بزنی چرا حرف رو عوض میکنی

چه جالب پس اسم این بزرگواران هم در منابع تاریخی و روایی شما آمده است.ولی من فکر می کنم این بزرگواران رو فقط از طریق فیلم وسریال می شناسید.

متاسفانه این هم یک ضعف دیگه در کشور ماست که حق نداریم با فیلم و سریال شخصیت های تاریخی خودمون رو نشان بدهیم و انتظار داریم همه بدون استثناء از روی چند کتاب محدود در این زمینه و با وجود کلی روایات جعلی به عظمت این شخصیت ها پی ببرند

شما تاریخ خودتون رو بزارید کنار در تاریخ اسلام و زنان صدر اسلام و در کل تاریخ ایران اسلامی می تونید زنان هم جنگجو و هم سیاستمدار و...خیلی پیدا کنید مگر شما می تونید زنی را مثل حضرت زینب پیدا کنید که با یک سخنرانی در کاخ یزید کاری کرد که یزید دستور قتل امام حسین و یارانش را به گردن ابن زیاد بیاندازد.زن مگو مرد آفرین روزگار...

از زنان جنگجو نام ببر از سیاستمداران زن ما نام ببر
حضرت زینب هیچ مقام اجرایی نداشته اند
لطفا اگر بجز حضرت زهرا و حضرت زینب کسی رو سراغ دارید اسم ببرید

بله درست هستش فکر کنم تاریخ شما فقط بعد عصر رنسانس رو نوشته مردانی مانند محمد زکریای رازی و ابو علی سینا و شیخ طوسی و علامه حلی وووووووووو قبل از تاریخ شما بودند و این را هم بدانید که با این که ممالک اسلامی بعد از عصر رنسانس به خاطر بی کفایتی و خود فروختگی سلاطین و پادشاهان عقب ماندن ولی این اسلام و بود که باز نگذاشت بیشتر از این سقوط کنیم.

هزاران ساله فقط داری اسم بوعلی سینا و زکریای رازی رو میبری چرا بعد از اون ابن سینایی متولد نشد چرا کشورهای مسلمان در این دوره همه فقیر هستند هیچ کدوم پیشرفت نکردند همه جهان سومی هستند هر چی مصیبت و گروهک ترویستی به وجود میاد اول از همه سراغ چنین کشورهایی میرن
شما هم اینقدر در گذشته موندید و به گذشتگان افتخار میکنید که واقعیت های امروز نمی بینید

(رهرو ولایت);653643 نوشت:
بخش زیاد نه بلکه همه این فرمایشات جز یه مشت اراجیف بیش نبود شاید شما فکر کنید که چرا من چنین موضعی می گیرم.چون در جایی که شخصی وارد گفتگوی دینی می شود باید اول خود دین را قبول کند بعدا وارد بحث دینی شود.شما هم می توانید قسمتی از جواب بنده را که به اراجیف این خانم پاسخ دادم ببینید.البته در دو پست قبل تر.

دفعه بعد خواستی پاسخ بدی یه کم قبلش فرهنگ سخن گفتن با دیگران رو یاد بگیر برای من مهم نیست چطور حرف بزنی من نه عقایدت رو قبول دارم نه افکارت رو نه دینی که ازش اینگونه طرفداری کنی
به نظرم همین طرز سخن گفتنت برای تخریب تمامی این عقایدی که گفتی کافی ست نیازی نیست کسی باهات مخالفت کنه یا بشین برات صغری کبری بچینه
بهرحال سخن گفتن من صد شرف می ارزه به سخن گفتن تو اگر کسی هم تحت تاثیر حرفهای من قرار بگیره بعید نیست وقتی شخصی مثل تو هنوز بلد نیست چطور دفاع کنه
یه کم هم نگاه کن ببین بقیه چطور جواب دادند شاید یاد بگیری هر چند امیدی بهت نیست

ابوالبرکات;653660 نوشت:
فعلا نظری درباره حرف هاتون ندارم اما می شه بگید درچه مواردی غربی ها ازما سبقت گرفتند؟اگرمنظورتون تکنولوژیه که خوب باید بگیم تکنولوژی که برای انسان آرامش نمیاره.خوب اون قدر تکنولوژی بدست بیاورند تا جونشون دربیاد.

عجب پیشرفت و ثروت هم خوشبختی میاره هم رفاره و آسایش
اونا جونشون در نمیره میشینن با رفاه و آسایش زندگی میکنن ولی ماها جونمون در میره از بس باید با سختی ها و مشکلات و فقر و بدبختی هامون دست و پنجه نرم کنیم

ابوالبرکات;653663 نوشت:
حتما یانگوم و افسانه خورشید وماه و این ها رو نگاه کرده اید.

ابوالبرکات;653663 نوشت:
مگه این جادختروپسر باهم فرق دارند.بله درموارد جزئی اون هم به خاطر مصلحت هایی زنان بعضی ازپست ها رو نمی توانندداشته باشند مثل قضاوت ، ولی شما طوری حرف می زنید که انگار ما زنان را درخانه ای حبس کردیم و فقط می زنیم توی سرشان.

چقدر خوب دونستی منظور من چیه :khaneh: توصیه میکنم شما هم چنین فیلم هایی ببینید یه کم با عقاید اون طرفی ها آشنا بشید تا فکر نکنید بقیه همه کافر و کثیف هستند
بیشترین فضیلت برای زن این بود خونه بمونه و هیچ نامحرمی اون رو نبینه غیر از این بود بعد شما به این میگید موارد جزئی ؟؟؟

ابوالبرکات;653663 نوشت:
مگرما وزیر زن نداشتیم.

بله داشتیم ولی با کلی ...... بعد زن وزیر بشود که چه بشود اینم یادتون رفته

ابوالبرکات;653663 نوشت:
به نظر من بهترین زن دنیا اون است که درخونش باشه وبچه هاش رو خوب بزرگ کنه.

آقا شما اجازه بده خودشون تصمیم بگیرند خونه بشینند یا نه ؟ همین لطف رو بکنید برای ما کافی ست

ابوالبرکات;653663 نوشت:
بعدش هم مگه پست های سیاسی ومملکتی چیستند؟یک جایگاه برای خدمت است. همچین چیز مهمی هم نیستند که زن را ازآن محروم کرده باشید.

برای شما مهم نیست برای ما خیلی مهم است این همه پست رو مقام رو زت بگیرند و بهت حق ندهند وارد چنین منصب هایی بشی

ابوالبرکات;653663 نوشت:
اولا منظورتون از پیشرفته چیست؟اگر پیشرفت تکنولوژیکی منظورتونه که خیلی اهمیتی نداره.

:Moteajeb!: اگر اهمیت نداره چرا ما بخاطر پیشرفت هسته ایمون این همه تحت فشار و تحریم هستیم
چرا واقعا باید ملت ما این همه سختی رو تحمل کنه فقط برای اینکه به پیشرفت هسته ایی برسیم؟

باء;653649 نوشت:
راهش این نیست که شما از اسلام بیزار شوید ... یا از عقایدمان خجالت بکشید ... حقایق عالم با اعتقاد داشتن یا نداشتن ما عوض نمی‌شود ... برنده کسی است که حقیقت را بشناسد و خودش را با آن تنظیم کند ... نه اینکه با ساز باطل کوک شود و مقابل حق شنیدن ساز مخالف را ساز باطل گمان کند ...

من از اسلام بیزار نشدم ولی دین ما با واقعیت ها نمیخواند
هر چی پرسیدم به ما گفتن زن نمیتواند مصلحت این است تفاوت ایجاب می کند و ....
چطور فقط ما نمیتوانیم پس چرا در دین های دیگه در کشورهای دیگه زنان تونستند به اون مقام رسیدند و از عهده ی کار هم برآمدند یعنی فقط ما توانایی نداریم یعنی زنان ما استثنا هستند یعنی خدای ما و اونا فرق میکنه یعنی بقیه با ما فرق دارند مگه همین تفاوت ها و مصلحت ها برای آنها هم وجود ندارد ؟
نه جناب باء شاید شما راضی باشید ولی ما از افکار و عقایدمون ناراضی هستیم دوست نداشتیم این همه محدودیت برای ما ایجاد میشد تنها پاسخ آن هم مصلحت می شد
در ضمن هر چی بیشتر جلو بری این تضادها رو بیشتر میتونی ببینی و حقیقت هم خلاف اون چیزی که شما میگید رو نشون میده

سلام مجدد به همه
سعی میکنم به بخش هایی از صحبت های دوستان ، با قرآن ، روایات معصومین(ع) یا صحبت افراد سرشناس پاسخ بدم که دیگه جای حرفی نمونه

(رهرو ولایت);653641 نوشت:
بزرگوار غرب به غیر از بردگی جنسی و اسارت و.... برای زن چیز دیگری را برای زن به ارمغان نیاورده است و اگر می بینی در برخی از زمینه ها بیشتر از ما پیشرفت کرده آون به خاطر سستی ما و بی عرضه گی برخی ازسلاطین در طول تاریخ چند صد سال اخیر بوده است.به قول شهید شریعتی من در اروپا عمل به اسلام را دیدم ولی مسلمان ندیدم ولی در ایران مسلمان دیدم ولی عمل به اسلام ندیدم (مضمون سخنان)اگر ما هم عقب ماندیم به خاطر دینمان نبوده بلکه عمل نکردن به فرامین گهر بار اسلام بوده که ما را به عقب برده است
دوست عزیز مگه من جایی از حرفهام گفتم که اسلام باعث عقب موندگی ما شده؟!
موضوع تاپیک احساس حقارت بود و بنده هم عرض کردم باید دید دلیل احساس حقارت اون شخص چیه؟ و توضیحاتی هم عرض شد

درمورد زنان تا حد زیادی درست میفرمایید ، اما صحبت ما که فقط درمورد زنان نیست. متاسفانه برخی خانمها (مثل خیلی تاپیک های دیگه) بحث رو به سمت موضوع زن و مرد کشوندن ، اما بنده کاری به این عزیزان ندارم. مخاطب شما در این پست بنده هستم پس روی صحبت های خودم نظر بفرمایید

(رهرو ولایت);653641 نوشت:
زمانی که غربی ها تا همین چند سال پیش در خانه ای که می نشستند در همان جا در سطلی دفع مدفوع و ادرار می کردند و اصلا معنی توالت را نمی دانستند در 1400 سال پیش احکام تخلی از طریق رسول خدا به ما رسیده است
همین دیروز با یکی از دوستان حرف میزدم و میگفتم شعار ما ایرانی ها این شده:
من آنم که رستم بود پهلوان

به مسلمان میگی:
آقا ، خانم ، چه پاسخی داری برای برخی کم کاری ها؟
پاسخ میدن:
امام علی(ع) نان جو میخوردن! سر امام حسین(ع) در کربلا بریده شد!

به وطن پرست میگی:
آقا ، خانم ، شما که ادعای منشور حقوق بشر رو داری چه پاسخی داری برای برخی بی فرهنگی ها؟
پاسخ میدن:

کوروش کبیر پادشاه بزرگی بود! حتی احتمالش هست که همون ذوالقرنین توی قرآن باشه!

به قول جناب ابن سینا:

داشتم داشتم حساب نیست ، دارم دارم حساب است

(رهرو ولایت);653643 نوشت:
بخش زیاد نه بلکه همه این فرمایشات جز یه مشت اراجیف بیش نبود شما هم می توانید قسمتی از جواب بنده را که به اراجیف این خانم پاسخ دادم ببینید
برادر ، همین جملات شما بهترین دلیل هست برای اینکه حرفهای خانم "شبنم" اراجیف نبوده

طه - 43
اذْهَبَا إِلَى فِرْعَوْنَ إِنَّهُ طَغَى
به سوى فرعون برويد كه او طغيان كرده است

طه - 44
فَقُولَا لَهُ قَوْلًا لَّيِّنًا لَّعَلَّهُ يَتَذَكَّرُ أَوْ يَخْشَى
پس با او به نرمی سخن گوييد ، شايد پند گيرد يا (از خدا) بترسد

با فرعون باید اینطور سخن گفت برادر. حالا شما که اسمتون رهرو ولایت هست وقتی اینطور سخن میگید....

ابوالبرکات;653660 نوشت:
فعلا نظری درباره حرف هاتون ندارم اما می شه بگید درچه مواردی غربی ها ازما سبقت گرفتند؟
سلام برادر
من هم فعلاً فقط یک نمونه خدمت شما عرض میکنم. از برکت گوش کردن به سخنان برخی افراد ، بنده تا همین چند سال پیش لباس با رنگ شاد نمیپوشیدم چون فکر میکردم که این جلف بازی ها مال غربی هاست و میترسیدم برم جهنم!!!
تا اینکه فهمیدم ائمه(ع) خودشون رنگ های روشن و شاد (و البته سنگین) استفاده میکردن. یعنی در این مورد غربی ها از ما جلوتر بودن
ما نتونستیم این آموزه رو به نسل جوان به خوبی منتقل کنیم ، نتیجه این شد که میل به شیک پوشی جوانان ما رو متمایل به لباس های غربی کرد. الان به فکر افتادیم که دیگه........

ابوالبرکات;653660 نوشت:
اگرمنظورتون تکنولوژیه که خوب باید بگیم تکنولوژی که برای انسان آرامش نمیاره.خوب اون قدر تکنولوژی بدست بیاورند تا جونشون دربیاد.
امام علی(ع):
اِعْمَلْ لِدُنْيَاكَ كَأَنَّكَ تَعِيشُ أَبَداً و اعْمَلْ لاِخِرَتِكَ كَأَنَّكَ تَمُوتُ غَداً
برای دنيای خودت چنان عمل كن که گویا تا ابد در آن زندگی می‌کنی و برای آخرت خودت چنان عمل كن که گویا همین فردا می‌میری

شبـنم;653751 نوشت:
من از اسلام بیزار نشدم ولی دین ما با واقعیت ها نمیخواند
هر چی پرسیدم به ما گفتن زن نمیتواند مصلحت این است تفاوت ایجاب می کند و ....
چطور فقط ما نمیتوانیم پس چرا در دین های دیگه در کشورهای دیگه زنان تونستند به اون مقام رسیدند و از عهده ی کار هم برآمدند یعنی فقط ما توانایی نداریم یعنی زنان ما استثنا هستند یعنی خدای ما و اونا فرق میکنه یعنی بقیه با ما فرق دارند مگه همین تفاوت ها و مصلحت ها برای آنها هم وجود ندارد ؟
نه جناب باء شاید شما راضی باشید ولی ما از افکار و عقایدمون ناراضی هستیم دوست نداشتیم این همه محدودیت برای ما ایجاد میشد تنها پاسخ آن هم مصلحت می شد
در ضمن هر چی بیشتر جلو بری این تضادها رو بیشتر میتونی ببینی و حقیقت هم خلاف اون چیزی که شما میگید رو نشون میده

سلام علیکم و رحمة الله،
یعنی چی سرکار شبنم دینمان با واقعیت‌ها نمی‌خواند؟
واقعیت چیست؟ راه شناخت واقعیت چیه؟
دین‌های دیگری که ازشان یاد کردید آیا توانایی به زنان دادند یا قیود را برداشتند و به زنان فرصت از خلوت به جلوت دادن را دادند؟ توانایی‌های زن کم نیست، نیازی به اثبات هم نداره، اما کاربرد آن توانایی‌ها هر جایی نیست ... یک داستان تاریخی هست که اسنادش را نمی‌دانم ولی شما هم آنرا شاید شنیده باشید. در صدر اسلام یک آقا و خانم مسلمان بودند که بچه‌اشان مریض بود، شاید مدتی هم مریض ماند تا اینکه مرد، زن خیلی ناراحت بود، مادر بود، ولی شوهرش که دم غروب یا شب به منزل می‌آمد را می‌ترسید که با شنیدن این خبر وقتی که خسته است نتواند تحمل کند و بند دینش را بر آب بدهد، پس خودش را جمع و جور کرد، یک پارچه بر روی جسد فرزندش کشید و خودش را آرایش کرد برای شوهرش، شوهرش که آمد حال بچه را پرسید، شاید جواب داد که خوابه، بعد این زن در اوج عزاداری آن شب را برای شوهرش بود، فردا صبح آن رو به شوهرش کرد که خستگی‌اش در رفته بود و شب خوشی را گذرانده بود و گفت اگر کسی به تو امانتی بدهد و بعد بخواهد پس بگیرد آیا جا دارد که ناراحت یا عصبانی شوی؟ گفت نه باید امانتش را پس داد، بعد خبر فوت فرزندشان را داد که خدا دیشب امانتش را از ما پس گرفت، وقتی داشتند برای خاکسپاری فرزندشان می‌رفتند رسول خدا صلی‌الله‌علیه‌واله به ایشان بشارت فرزندی را داد که دیشب نطفه‌اش بسته شده است، و این فرزند سی سال نماز صبحش را با وضوی نماز عشایش خواند تا اینکه در رکاب امیر مؤمنان علیه‌السلام به شهادت رسید ... کاری که آن زن کرد از مردها به این راحتی‌ها بر نمی‌آید ... زن با این انعطاف و با این توانایی روحی بله در هر کاری که وارد شود می‌تواند موفق باشد، ولی کدام کار برایش سرمایه‌ی فرزندی می‌شود که آنطور زندگی کند و آنطور شهید شود؟
بله حق دارید ... زنها می‌خواهند دیده شوند ... می‌خواهند توانایی‌هایشان را اثبات کنند ... می‌خواهند ... می‌خواهند ... می‌خواهند ... اما آیا ما اینجا هستیم که توانایی‌هایمان را اثبات کنیم؟ یک زن رئیس‌جمهور شود که چه شود؟ فرمانروا شود که چه شود؟ بعدش چی؟ ریاست کند و حکومت کند؟ خوب بعدش چی؟ از این ریاست و حکومت چه می‌خواهید؟ به دنبال انجام وظایف الهی‌اتان هستید یا به دنبال شناخته شدن برای دیگران و اینکه شما را ستایش کنند؟ چه مرد و چه زنی که به دنبال چنین کاری باشد اشتباه می‌کند و عاقبت چندان خوشی برایش نیست ... شما فکر می‌کنید که فقط به زنان گفته‌اند که وارد این کارها نشوید؟ خیر! به مردها هم گفته‌اند! روایت امام صادق علیه‌السلام است که به یکی از یارانشان نصیحت کردند که تا می‌توانی سرباز باشی فرمانده نشو، تا می‌توانی در خانه بمانی از خانه بیرون نیا و غیره ... اینها همه به صورت بالقوه آسیب‌هایی روحی برای انسان دارد، هر کسی می‌خواهد خود را در معرض آسیب قرار دهد باید ضرورتی برای آن کار بین خودش و خدا تشخیص داده باشد ... اولیاء خدا اکثراً گمنامند ... آنها اگر بخواهند در هر کاری وارد شوند با توانایی‌های الهی که دارند بهترین‌ها خواهند بود ولی تا ضرورتی تشخیص ندهند گمنامی را ترجیح می‌دهند ... آیا عقلشان نمی‌رسد که اگر معروف شوند مردم بیشتر تحویلشان می‌گیرند؟ آیا عقلشان نمی‌رسد که اگر پست‌های بالای سیاسی و اجتماعی داشته باشند پول بیشتری گیرشان می‌آید؟ آنها اینها را بهتر از حقیر و شما می‌دانند ... اما آنها معامله‌اشان را جای دیگر کرده‌اند ... زنان هم می‌توانند دوش تا دوش مردان وارد عرصه‌های کار و جهاد شوند ... بجز چند پست خاص منع قاطعی ندارند ... ولی آسیب‌پذیری جلوه کردن برای ایشان بیش از مردان است ... نه تنها خودشان که جامعه هم از حضور ایشان آسیب‌پذیرتر است تا از حضور مردان با توانایی و استعداد مشابه ایشان ... بنابراین زنان برای جلوه کردن باید ضرورت بالاتری را احساس کنند ... این ضرورت خیلی کمتر از آنچه که برای مردان پیش بیاید برای زنان پیش می‌آید، پیش می‌آید ولی کمتر ... این ضرورت است که توزیع مردان و زنان در جامعه را تنظیم می‌کند ...
اینکه در کشورهای دیگر به دنبال رعایت این ضرورت‌ها و مانع شدن از آسیب‌ها نیستند و تنها یک ملاک و آن هم توانایی‌های شخصی را معیار قرار می‌دهند دلیل بر غبطه‌آورتر بودن وضعیتشان نیست ... این ضعف تحلیل‌های ایشان را می‌رساند ... چوبش را هم چه در بعد فردی و چه در بعد خانوادگی و اجتماعی خواهند خورد، همین الأن هم خورده‌اند ولی باز هم بیشتر خواهند خورد ... با قاطعیت می‌گویم چوبش را می‌خورند چون به خدا و حکیم بودنش ایمان دارم ... شما ندارید؟
یا علی علیه‌السلام

Reza-D;653774 نوشت:
سلام برادر
من هم فعلاً فقط یک نمونه خدمت شما عرض میکنم. از برکت گوش کردن به سخنان برخی افراد ، بنده تا همین چند سال پیش لباس با رنگ شاد نمیپوشیدم چون فکر میکردم که این جلف بازی ها مال غربی هاست و میترسیدم برم جهنم!!!
تا اینکه فهمیدم ائمه(ع) خودشون رنگ های روشن و شاد (و البته سنگین) استفاده میکردن. یعنی در این مورد غربی ها از ما جلوتر بودن
ما نتونستیم این آموزه رو به نسل جوان به خوبی منتقل کنیم ، نتیجه این شد که میل به شیک پوشی جوانان ما رو متمایل به لباس های غربی کرد. الان به فکر افتادیم که دیگه........
امام علی(ع):
اِعْمَلْ لِدُنْيَاكَ كَأَنَّكَ تَعِيشُ أَبَداً و اعْمَلْ لاِخِرَتِكَ كَأَنَّكَ تَمُوتُ غَداً
برای دنيای خودت چنان عمل كن که گویا تا ابد در آن زندگی می‌کنی و برای آخرت خودت چنان عمل كن که گویا همین فردا می‌میری
سلام واقعا فکر می کردید اگه رنگ شاد بپوشید می رید جهنم؟:Gig: من نمی دونم شما چندسالتون هست اما من 23سالمه و سخنرانی از خیلی ها گوش کردم و با مسجد هم رفت وآمد زیاد داشتم ولی تا بحال نشنیدم کسی از پوشیدن لباس رنگ شاد منع کند.حداقل برای مردها نشنیدم. البته درسال های خیلی قبل تر مثلا سال های جنگ این گونه بوده است. باور حرف شما برایم سنگین است. حالا یک سوال؟مگه لباس های غربی عیبی دارند که جوانان مارفتند سمتشون؟عیب یک سری ازلباس های غربی این است که آرم ها ونوشته های نامناسبی دارند یا این که یقه شان تا کجاها بازاست.(برای آقایون می گم)یا این که خیلی تنگ اند. اگه این عیب هارونداشته باشند که کسی منع نمی کنه ازشون.تازه چرانمی روند کت وشلوار بپوشند.این که دیگه خیلی شیک تر است. دیگه چرا مردا زیر ابروشون رو برمی دارند. یعنی چون مثلا یک آخوندی گفته که پسرم لباس روشن نپوش (که گفتم من تابحال نشنیدم)پسره باید بره شلوار لی تنگ چاک چاک بپوشه با تی شرت تنگی یقه اش تا کجاها بازه؟آیاواقعا به خاطر این که جوانان را از پوشیدن لباس های شاد منع کردندجوون ها بایدبرن وحشتناک ترین مدل موها روبزنند وزننده ترین تیپ هارواستفاده کنند؟تازه فرض کنیم که حرف شما درست باشه وغربی ها ازما جلوترنددراین مورد.مگه این چقدر موردمهمی است؟یعنی اگر جوانی کلا سیاه بپوشد اصلا تمام ایام سال او دیگر افسرده و ملول وغمگین خواهد بود ودیگر شاد نخواهد بود؟آیا شما این گونه فکرمی کنید؟اصلا شما رنگ شاد نپوشیدید مگه چطور شد؟چه مشکلی براتون پیش آمد؟چقدر رو روحیتون مگه تاثیرگذاشت؟مثالی که زدیدانصافا مورد مهمی نبود؟موارد مهمتررابگید؟
آیا الان حدیثی که فرمودید نشان دهنده ضرورت تکنولوژی بود؟یعنی ازتوی این حدیث درمیاد که تکنولوژی خیلی خوب است ورفاه خیلی خوب است؟ یا ازاین حدیث برمی آید تکنولوژی ورفاه برای انسان آرامش می آورد؟دقت کنید من نمی گم تکنولوژی بد است.البته نمی گم هم خوب است جز در مواردی خاص؟نمی گم هم دنبال تکنولوژی نریم.بریم. اما چیز خیلی مهمی نیست. تکنولوژی ورفاه برای انسان آرامش نمی آورند. البته رفاه تا حدکمی لازم است ولی تکنولوژی اصلا مگردر مواردی خاص.اگه خواستید براتون اون موارد رو بیان می کنم.

Reza-D;653774 نوشت:
سلام برادر
...

امام علی(ع):

سلا علیکم و رحمة الله،
منکر مزایای تکنولوژی نیستم، ولی شنیدید می‌گویند که ثروت داشتن جنبه می‌خواهد؟ مشابهش را بگذارید حقیر در مورد تکنولوژی هم بگویم ... مطابق فرمایش خدا در قرآن وقتی از کاری فارغ شدی به کار دیگر مشغول شو، مطابق روایت نفست را مشغول کن تا نفست تو را مشغول نکند ... ولی نتیجه‌ی عمده‌ی تکنولوژی فعلاً ایجاد اوقات فراغت و سرگرم شدن به نفسانیات بوده است ... در کتاب توحید مفضل امام صادق علیه‌السلام یکی از حکمت‌های رویش موهای زائد بدن را همین بیان کرده‌اند که انسان برای رسیدگی به پاکیزگی خودش به پاک کردن آنها مشغول شود تا نفسش او را مشغول ندارد ... اینکه همه‌ی کارمان را ماشین‌ها انجام دهند وقتی قابل قبول است که جایگزین آن کارهای ضروری برای خودمان کارهای با درجه‌ی اهمیت بالاتری داشته باشیم ... مثلاً اگر قدیم‌ها به یک عالم می‌گفتند که اهل بیت علیهم‌السلام باغداری می‌کردند و خشت روی خشت می‌گذاشتند و چاه می‌کندند و خرما غرس می‌کردند و اینها شما چرا کار یدی نمی‌کنید آنها می‌گفتند که چون آنها علمشان لدنّی بوده است ولی ما باید شب و روز مطالعه کنیم و فکر کنیم و مباحثه کنیم تا مطالب برایمان جا بیفتد و گروهی باید باشند که در دین نفقه کنند و این می‌تواند کارشان باشد، خوب این تکنولوژی‌ها می‌تواند اوقات فراغت بیشتری را برای ایشان ایجاد کند که یا در کنار تحصیل علم و آموزش آن به دیگران کار یدی کنند و یا وقتشان را بیشتر بر همان کسب علم و آموزش آن معطوف کنند ... اما باقی افراد با وقتی که برایشان ایجاد شده است چه کنند؟
خانمی اگر امروز بخواهد خانه‌دار باشد وقتی کار خانه قابل قیاس با کار خانه در زمان‌های گذشته نیست (خانه‌ها کوچک شده‌اند و نظافتشان ساده‌تر است، یخچال و فریزر دیگر ضرورت خرید هر روزه را از بین برده است، ماشین لباسشویی و ظرفشویی زحمت شست و شوی لباس و ظرفها را می‌کشند و ...) چه کند؟ همه‌اش سرش را بخاراند؟ مجبور است یا همه‌اش خانه را بسابد و یا به کارهای جنبی بپردازد ... خوب است اگر این کارهای جنبی به صورت کارهای هنری و مطالعه و کسب علم و تربیت فرزندان باشد، گاهی بد نیست که به صورت ورزش هم باشد، اما خیلی بد است اگر پای سریال‌های خانه‌برانداز ماهواره تلف شود یا مشابه‌های آن ....
خلاصه اینکه تکنولوژی جنبه می‌خواهد که در غرب جز در موارد نادر اصلاً نیست و ما هم که در این موارد تابع بی‌چون‌وچرای آنها هستیم، متأسفانه ... وقتی هدف از خلقت دنیا را بدانیم و اینکه خداوند دنیا را برای لهو و لعب خلق نکرده است خواهیم فهمید که اصل چیست و فرع چیست، بعد معلوم می‌شود که اگر فرعی برای اصل مزاحمت ایجاد کند چه باید کرد
یا علی علیه‌السلام

سلام

من وقتی می بینم اغلب افراد تمایل دارند از ایران مهاجرت کنند احساس حقارت می کنم
وقتی ایرانیانیانی را می بینم که با خطر انداختن جانشان از راههای غیر قانونی یا قانونی از ایران می روند
احساس حقارت می کنم

شبـنم;653751 نوشت:

عجب پیشرفت و ثروت هم خوشبختی میاره هم رفاره و آسایش
اونا جونشون در نمیره میشینن با رفاه و آسایش زندگی میکنن ولی ماها جونمون در میره از بس باید با سختی ها و مشکلات و فقر و بدبختی هامون دست و پنجه نرم کنیم
چقدر خوب دونستی منظور من چیه :khaneh: توصیه میکنم شما هم چنین فیلم هایی ببینید یه کم با عقاید اون طرفی ها آشنا بشید تا فکر نکنید بقیه همه کافر و کثیف هستند
بیشترین فضیلت برای زن این بود خونه بمونه و هیچ نامحرمی اون رو نبینه غیر از این بود بعد شما به این میگید موارد جزئی ؟؟؟
بله داشتیم ولی با کلی ...... بعد زن وزیر بشود که چه بشود اینم یادتون رفته
آقا شما اجازه بده خودشون تصمیم بگیرند خونه بشینند یا نه ؟ همین لطف رو بکنید برای ما کافی ست
برای شما مهم نیست برای ما خیلی مهم است این همه پست رو مقام رو زت بگیرند و بهت حق ندهند وارد چنین منصب هایی بشی
:Moteajeb!: اگر اهمیت نداره چرا ما بخاطر پیشرفت هسته ایمون این همه تحت فشار و تحریم هستیم
چرا واقعا باید ملت ما این همه سختی رو تحمل کنه فقط برای اینکه به پیشرفت هسته ایی برسیم؟
اولا توضیحی درباره ی ارتباط بین برداشتن زیر ابرو وپاکیزگی ندادید. دوما انصافا آیا کتاب شهید مطهری رو نگاه کردید؟مگه همه ی غربی ها پولدارند و دررفاه زندگی می کنند؟منظورتون از چنین فیلم ها همون یانگوم و افسانه خورشید و ماه است یا چیز دیگه ای است؟اگه چیز دیگه ای است بگید چه فیلمی است تا ماهم نگاه کنیم. بعد تازه مگه اگه بخوان بشناسن جامعه ای رو با فیلم هاشون می شناسندشون. باید آثار متفکرینشون را خواند.آثار جامعه شناسانشون رو باید خوند؟نه فیلم هاشون رو. مگه همین فیلم های خودمون (نه همشون)چقدر با جامعه خودمون تطبیق دارند؟تازه درخیلی از فیلم های غربی هم فقر و فقر شون رو می بینیم. توکدوم فیلم بیشترین فضیلت را برای زن این نشان می دهد که درخونه بمونه وهیچ نامحرمی رو نبینه؟بگید؟البته من با ورود زن درجامعه مخالف نیستم ولی گفتم بهترین زن اون است که خودش بخواد توی خونه بمونه. درباره ی نقشه ی فمینیست ها نظرتون رو نگفتید؟ اون مواردی که گفتم واقعا جزئی است.یکی قضاوت است.یکی مرجع شدن است البته راه اجتهاد برای خانم ها باز است. درمورد پیشرفت تکنولوژی قبول دارم که می بایست واضح تربگم. پیشرفت تکنولوژیک به ذات خود مهم نیست. اما بعضی ازاوقات (دقت کنید بعضی ازاوقات) این مهم می شود. مثلا اگرماهسته ای نداشته باشیم درآینده به خاطر انرژی دچاربحران می شیم. یا اگر ما تکنولوژی دفاعی مون رو تقویت نکنیم در برابر دشمنانمان ضعیف می شیم. اما اگرما هممون ماشین پورشه نداشته باشیم طوری نمی شه برامون. اگه تلویزیون نداشته باشیم طوری نمی شود برامون. یک چیز دیگه هم بگم. درمورد حضرت زهرا(سلام الله علیها) وحضرت زینب (سلام الله علیها ) لحن صحبت خوبی نداشتید علاوه براین که صحبتتون هم غلط بود ولی لحنتون هم خیلی بد بود. شاید به همین خاطر دوستمون گفتند اراجیف می گویید. البته سخنانتان تقریبا هیچ کدام منطقی نبودند.

باء;653879 نوشت:
خلاصه اینکه تکنولوژی جنبه می‌خواهد که در غرب جز در موارد نادر اصلاً نیست و ما هم که در این موارد تابع بی‌چون‌وچرای آنها هستیم، متأسفانه ... وقتی هدف از خلقت دنیا را بدانیم و اینکه خداوند دنیا را برای لهو و لعب خلق نکرده است خواهیم فهمید که اصل چیست و فرع چیست، بعد معلوم می‌شود که اگر فرعی برای اصل مزاحمت ایجاد کند چه باید کرد

سلام برادر
مسلمانان هم تلاش کنند به تکنولوژی برسند ، جنبه اش رو هم داشته باشند. به همین سادگی

ابوالبرکات;653877 نوشت:
سلام واقعا فکر می کردید اگه رنگ شاد بپوشید می رید جهنم؟ من نمی دونم شما چندسالتون هست اما من 23سالمه و سخنرانی از خیلی ها گوش کردم و با مسجد هم رفت وآمد زیاد داشتم ولی تا بحال نشنیدم کسی از پوشیدن لباس رنگ شاد منع کند.حداقل برای مردها نشنیدم. البته درسال های خیلی قبل تر مثلا سال های جنگ این گونه بوده است. باور حرف شما برایم سنگین است
سلام
من 36 سال سن دارم. بله ، زور و تهدید و خشونت بیشتر تو زمان ما بود. اگر الان می بینید کمی متعادل تر شده به دلیل مشکلاتی بود که اون فشارهای بی جا وارد کرد و مسئولین رو وادار کرد کمی از عقاید خشک خودشون کوتاه بیان

ابوالبرکات;653877 نوشت:
حالا یک سوال؟مگه لباس های غربی عیبی دارند که جوانان مارفتند سمتشون؟عیب یک سری ازلباس های غربی این است که آرم ها ونوشته های نامناسبی دارند یا این که یقه شان تا کجاها بازاست.(برای آقایون می گم)یا این که خیلی تنگ اند. اگه این عیب هارونداشته باشند که کسی منع نمی کنه ازشون.تازه چرانمی روند کت وشلوار بپوشند.این که دیگه خیلی شیک تر است. دیگه چرا مردا زیر ابروشون رو برمی دارند. یعنی چون مثلا یک آخوندی گفته که پسرم لباس روشن نپوش (که گفتم من تابحال نشنیدم)پسره باید بره شلوار لی تنگ چاک چاک بپوشه با تی شرت تنگی یقه اش تا کجاها بازه؟آیاواقعا به خاطر این که جوانان را از پوشیدن لباس های شاد منع کردندجوون ها بایدبرن وحشتناک ترین مدل موها روبزنند وزننده ترین تیپ هارواستفاده کنند؟
متاسفانه متن بنده رو درست نخوندید. عرض شد وقتی که جوون ها رو از یک سری آزادی های مشروع منع کردند ، جوان ها هم به سمت لباس و مدل های غربی رفتن چون احساس میکردن که اونجا پاسخ تمایلات خودشون رو دریافت میکنن و الان که این مدل های غربی بین خیلی از جوانان جا افتاده ، تازه مسئولین امر یاد کارهایی مثل ارائهء چادر ملی افتادن!!!

پس بنده نگفتم چون آخوندی گفته پسرم لباس روشن نپوش اون پسر حق داره بره زیر ابرو برداره
بلکه وقتی رنگ شاد پوشیدن از اعمال معصومین(ع) بوده ، اون وقت یک آخوند بی سواد بیاد و بگه پسرم لباس شاد نپوش ، این پسر دوری از شادی رو بپای اسلام میذاره (چون آخوند رو نمایندهء اسلام میدونه) در نتیجه فکر میکنه که اسلام با روحیهء شاد و پر شور جوانی تضاد داره ، در نتیجه به ایدئولوژی های دیگه ای گرایش پیدا میکنه که از همین شور و اشتیاق طلبی این جوان سوء استفاده میکنن ، و در کنار ارائهء حس شادی ، تعداد زیادی روش غلط و خطا رو هم به خورد جوان میدن

ابوالبرکات;653877 نوشت:
مگه این چقدر موردمهمی است؟یعنی اگر جوانی کلا سیاه بپوشد اصلا تمام ایام سال او دیگر افسرده و ملول وغمگین خواهد بود ودیگر شاد نخواهد بود؟آیا شما این گونه فکرمی کنید؟اصلا شما رنگ شاد نپوشیدید مگه چطور شد؟چه مشکلی براتون پیش آمد؟چقدر رو روحیتون مگه تاثیرگذاشت؟مثالی که زدیدانصافا مورد مهمی نبود؟موارد مهمتررابگید؟
اول اینکه اگر موضوعی برای شما مهم نیست ، نمیتونید بگید پس برای هیچکس نباید مهم باشه
دوم ، اهمیتش رو خود شما گفتید. مگر نفرمودید جوان های ما کارشون به زیر ابرو برداشتن رسیده؟
خب این موضوع به چه دلیله؟ آیا بجز اشتباهی که بخشیش رو خدمتتون عرض کردم؟
حالا اگر از نظر شما ، زیر ابرو برداشتن مردان در کشوری که ادعای نیابت امام زمان(عج) رو داره موضوع مهمی نیست ، بنده دیگه حرفی ندارم

ابوالبرکات;653877 نوشت:
آیا الان حدیثی که فرمودید نشان دهنده ضرورت تکنولوژی بود؟یعنی ازتوی این حدیث درمیاد که تکنولوژی خیلی خوب است ورفاه خیلی خوب است؟ یا ازاین حدیث برمی آید تکنولوژی ورفاه برای انسان آرامش می آورد؟دقت کنید من نمی گم تکنولوژی بد است.البته نمی گم هم خوب است جز در مواردی خاص؟نمی گم هم دنبال تکنولوژی نریم.بریم. اما چیز خیلی مهمی نیست. تکنولوژی ورفاه برای انسان آرامش نمی آورند. البته رفاه تا حدکمی لازم است ولی تکنولوژی اصلا مگردر مواردی خاص
این حرف رو در حالی دارید میزنید که:

1 - از کامپیوتری دارید استفاده میکنید که از سطر تا ذیل اون غربیه و بخشی از تکنولوژی

2 - از سیستم عاملی استفاده میکنید که غربیه و جزء تکنولوژی

3 - از اینترنتی دارید استفاده میکنید که غربیه و نمونهء مهمی از تکنولوژی

در ضمن احتمالاً شما موبایل ندارید ، تلویزیون نگاه نمیکنید ، سوار ماشین نمیشید ، هواپیما و قطار رو هم سوار نمیشید ، توی تابستون کولر روشن نمیکنید ، مواد غذایی رو توی یخچال نمیذارید ، سخنرانی رو فقط زنده گوش میدید و نه با اسپیکر ، تو خونه چراغ روشن نمیکنید ، از لوازمی مثل اطو و سشوار استفاده نمیکنید و........
در نتیجه میفرمایید تکنولوژی چیز مهمی نیست!

تازه اینها خلاصه ای از تکنولوژی بود. مواردی مثل علوم مهندسی ، اکتشاف ، نفت ، پزشکی ، داروسازی ، پتروشیمی ، ابزار آلات صنعتی و....... رو صحبتی نکردم. درضمن یکی از همین تکنولوژی هایی که از نظر شما چندان مهم نیست امروز شده نماد مقاومت ایران:

انرژی هسته ای

بنده میدونم که هم شما و هم برادرم جناب "باء" منظورتون کدوم تکنولوژی هاست
لطفاً پای تعریف از خود نذارید ولی انشاالله تاپیک نقد فیلم رو که گذاشتم می بینید که کاملاً متوجه شیطنت غربی ها هستم و از همین تکنولوژی چطور اهداف پشت پردهء اونها رو میکشم بیرون. برای همین کارهام بارها و بارها به داشتن "توهم توطئه" متهم شدم

اما:

1 - قرار نیست یه برچسب به اسم "توطئه" دست بگیریم و هر تکنولوژی که اومد بهش بچسبونیم

2 - شیطنت اونها بهانهء خوبی برای توجیح کم کاری های خودمون نیست

نکتهء آخر که تا الان نگفتم ، اینکه منظور من از پیشرفت ، تنها تکنولوژی به این معنایی که بحث شد نبود. انشاالله در جای خودش توضیح میدم

سلام علیکم و رحمة الله،
سرکار گلشن، سؤال آغازگر تاپیک این بود:

طاهر;634519 نوشت:

مطابق متن سؤال ایشان به دنبال پاسخ این سؤال هستند که افرادی که چنان احساس‌های حقارتی دارند را چطور می‌توان یاری داد. از فرمایشات شما اینطور برمی‌آید که اگر واقعاً به آن حرفها که زدید اعتقاد داشته باشید چنان احساس حقارت‌هایی را در خودتان سراغ دارید. حالا به نظر شما راه درمان این احساس حقارت‌ها چیست؟
**گلشن**;653589 نوشت:
من وقتی می بینم نخبگان علمی و فرهنگی و هنری کشور جذب کشورهای غربی می شوند یا فرار می کنند به ان کشورها احساس حقارت به من دست می دهد

یک سؤال،
نخبگان مدّ نظر شما برای چه جذب آن کشورها می‌شوند و یا حتی به آنجاها فرار می‌کنند؟ کار نخبه آباد کردن آبادی‌هاست یا آباد کردن ویرانی‌ها؟ آنها به دنبال رفاه خودشان می‌روند آنجا و یا برای اینکه بتوانند به انسانیت خدمت کنند؟ نخبه‌ی فرهنگی که فرار کند به دامن کشورهای مبدأ تهاجم فرهنگی چگونه نخبه‌ی فرهنگی است از نظر شما؟ از اینکه آنهایی که به دنبال رفاه و منافع خود هستند مهاجرت کنند و یا فرار کنند شما احساس چه حقارتی می‌کنید؟ آیا ارزش انسان به استعدادهایی است که خدا به ایشان داده است یا به تلاشی که خودشان به کمک آن استعدادها در راه بندگی خدا خرج می‌کنند؟
**گلشن**;653700 نوشت:
من وقتی می بینم که در کل کشورهای دنیا فقط در ایران زنان را به ورزشگاهها راه نمی دهند بهم احساس حقارت دست می دهد
حتی در مقابل افغانستان هم احساس حقارت می کنم

نظر شما چیست اگر بنده هم احساس حقارت کنم که مرا در ورزشگاه‌های بانوان راه نمی‌دهند یا اجازه‌ی ورود به استخر‌های بانوان ندارم و غیره؟ می‌دانید که در بسیاری از کشورهای مدّ نظر شما این احساس حقارت را امثال بنده ندارند ...
آیا خانم‌ها را به سالن ورزشی ورزش‌های بانوان هم راه نمی‌دهند؟ در مورد ورزش آقایان خانم‌ها را به ورزشگاه‌های کدام ورزش‌ها راه نمی‌دهند و دلیلشان چیست؟ نکند محیطشان ناسالم است و شما احساس حقارت می‌کنید که نمی‌گذارند وارد این محیط‌های ناسالم بشوید؟
راستی بگذارید از آزادی جنسی در آمریکا برایتان روایت کنم ... شاید شما هم کلوپ بوهیمین را بشناسید که بسیاری از سرشناسان و سیاستمداران آمریکا عضوش هستند ... در این کلوپ در دو هفته در سال ورود افراد غیرعضو ممنوع می‌شود و هیچ خبرنگاری هم حق ورود به آن ندارد، ولی خوب برخی افراد نفوذ کرده‌اند و دیده‌هایشان را نوشته‌اند ... این آقایان سرشناس و خیلی محترم در این مدت عریان در طبیعت زیبای آنجا می‌گردند و روابط جنسی با یکدیگر برقرار می‌کنند و مدام ساز است و آواز ... هیچ خانمی در این مدت حق تردد در آنجا را ندارد ... بعد طرفداران حقوق زنان از این کلوپ به دادگاه شکایت کردند که اینجا با کمال تأسف هیچ زنی را در استخدام ندارد و تبعیض جنسیتی اعمال کرده است که شده است کلوپ آقایان ... اول تبرئه شدند چون گفتند که حضور زن مانع از آزادی‌های اعضای آنجا می‌شود ولی باز که از ایشان شکایت شد دادگاه موظفشان کرد که زن هم استخدام کنند ... و با کمال افتخارها زن‌ها هم به این مکان شریف وارد شدند تا زنی از اینکه هیچ زنی در چنان جای بزرگ و زیبایی در کنار آن همه انسان فرهیخته و سرشناس قرار نگرفته احساس حقارت و جنس دوم بودن نکند ... ورزشگاه‌های ما مانند این کلوپ‌ها البته فاجعه‌بار نیست، فقط گاهی فحش‌های ناموسی می‌دهند که خوب است بابت آن اگر کسی احساس شرمندگی و حقارت کند، اما اینکه کسی بگوید که مرا از این فوز عظیم باز داشتند و الآن دیگر من نسبت به افغانستان هم احساس حقارت می‌کنم فشار انسان را بالا می‌برد، گویی اینها واقعاً احساس حقارت نیستند و تنها اعتراض‌هایی کور هستند که قرار است شمرده شوند و وقتی عددشان بالا رفت یک عده بتوانند بگویند که ما واقعاً مظلوم هستیم و این دین و این نظام به درد نمی‌خورد :Gig:
**گلشن**;653880 نوشت:
من وقتی می بینم اغلب افراد تمایل دارند از ایران مهاجرت کنند احساس حقارت می کنم
وقتی ایرانیانیانی را می بینم که با خطر انداختن جانشان از راههای غیر قانونی یا قانونی از ایران می روند
احساس حقارت می کنم

اینجا یک داستان دیگر برایتان تعریف می‌کنم.
معروف است که ملانصرالدین می‌رود نانوایی می‌بیند ازدحام زیادی آنجا شده است ... با خودش چاره‌اندیشی می‌کند و داد می‌زند که مردم سر کوچه آش می‌دهند ... مردم هم صف را رها کرده و می‌دوند که تا آش تمام نشده بتوانند بگیرند ... صف خلوت می‌شود ولی ملا هول برش می‌دارد، به جای آنکه برود نان بگیرد با خودش می‌گوید نکند واقعاً آش می‌دهند که همه دویدند و رفتند، خودش هم در پس مردم روانه می‌شود ...
راستی می‌دانستید مرغ همسایه غازه فقط ضرب‌المثل ایرانی‌ها نیست؟ مثلاً در انگلیسی که زبان مادری بخشی از آن سمت کره‌ی زمین است هم داریم که چمن آنطرف حصار سبزتر است ... ظاهراً این ویژگی فقط برای ایرانیان نیست که عقلشان به چشمشان هست و چشمشان هم دچار چشم و هم چشمی و سراب‌های دور و نزدیک است ... به قول شما برخی هم جانشان را به خطر می‌اندازند که بتوانند از ایران فرار کنند ... حالا شما از حماقت ایشان احساس حقارت می‌کنید یا از خواسته‌ی بحق ایشان؟
ناصرالدین‌شاه اموال کشور را به خارجیها میداد که بتواند برود سفر فرنگ ... فکر کنم از آن زمان تا کنون همه به دنبال آش سر کوچه هستند ...
البته در غرب رفاه است ... منکرش نیستم ... و آزادی هم هست ولی مهمتر از همه چیزهایی هست که خوشبختانه در یک فرهنگ اسلامی به این راحتی‌ها دست‌یافتنی نیست ...
اما خوب هستند کسانی که مشتاق کسب علم هستند، یا می‌خواهند فن‌آوری یاد گرفته و به کشور خودشان برگردند و به ملت خودشان خدمت کنند ... یا کسانی هستند که می‌روند تا تبلیغ دینی را بکنند که اینجا برخی از پایبند بودن به آن شرمنده هستند ... همه یکجور نیستند ... برخی برای خدا از ایران می‌روند و برخی برای نفس خود ... اما فکر نکنم برای هیچ کدام از این دو گروه درست باشد کسی احساس حقارت کند ...
یا علی علیه‌آلسلام

Reza-D;653896 نوشت:
سلام برادر
مسلمانان هم تلاش کنند به تکنولوژی برسند ، جنبه اش رو هم داشته باشند. به همین سادگی

سلام علیکم برادر،
فرمایشی می‌فرمایید برادر ... به قول جناب فیمن اگر ردّ پای روی برف را دنبال کنید به جایی می‌رسید که صاحبان ردّ پا آنجا رسیده‌اند ... ما تا وقتی که تابع کور و کر غربیها در همه‌ چیز زندگی‌امان حتی اعتقاداتمان و فرهنگمان هستیم به جایی نمی‌رسیم جز به همان فساد و تباهی که آنها به آن رسیده‌اند ... آدم غیر فاسد هم دارند ولی مثل ستاره‌های آسمان در دل شب مه‌آلود ... فساد آنقدر جلوه‌ی ظاهری دارد که شرم و حیاء از جلوه بیفتد و گوشه‌نشین شود ...
هر وقت مسلمانان مرام زندگی‌اشان را از دین خدا گرفتند و زندگی به سبک اسلامی را برگزیدند اگر در زمینه‌های علمی و تکنولوژیکی هم تلاش کردند انتظار به جایی است که بگوییم جنبه‌اش را هم باید داشته باشند ... آنچه که شما می‌فرمایید «به همین سادگی» یک دنیا خون دل خوردن و ناسزا شنیدن از طرف کسانی را در پی خواهد داشت که ایشان از مسلمان بودن و ایرانی معاصر بودن خود شرمنده هستند و نمی‌توانند سرشان را با افتخار در میان این افراد منحرف شده از مسیر درست هدایت بالا بگیرند چون خودشان هم اطمینان ندارند که این مسیر بندگی مسیر هدایت باشد.
ولی اگر آنچه که فرمودید شد حقیر هم موافق تکنولوژی هستم ...
یا علی علیه‌السلام

باء;653855 نوشت:
یعنی چی سرکار شبنم دینمان با واقعیت‌ها نمی‌خواند؟
واقعیت چیست؟ راه شناخت واقعیت چیه؟

سلام
جناب باء نظرات ما خیلی متفاوته چیزهایی که برای من ارزشه متاسفانه برای شما ارزش نیست و برعکس
شما عقایدتون محترمه و ارزشمند هستند ولی خیلی ها عقاید دیگری دارند که دین باید جوابگوی همه این طرز فکرها باشه نه فقط باب میل برخی ها عمل کنه
من عقاید خودم رو براتون میگم مطمئن باشید خیلی های دیگر هم هستند که چنین طرز فکری دارند نمیشه همه رو به زور به راهی که ما رفتیم و درست میدونیم وارد کنیم

باء;653855 نوشت:
در صدر اسلام یک آقا و خانم مسلمان بودند که بچه‌اشان مریض بود، شاید مدتی هم مریض ماند تا اینکه مرد، زن خیلی ناراحت بود، مادر بود، ولی شوهرش که دم غروب یا شب به منزل می‌آمد را می‌ترسید که با شنیدن این خبر وقتی که خسته است نتواند تحمل کند و بند دینش را بر آب بدهد، پس خودش را جمع و جور کرد، یک پارچه بر روی جسد فرزندش کشید و خودش را آرایش کرد برای شوهرش، شوهرش که آمد حال بچه را پرسید، شاید جواب داد که خوابه، بعد این زن در اوج عزاداری آن شب را برای شوهرش بود، فردا صبح آن رو به شوهرش کرد که خستگی‌اش در رفته بود و شب خوشی را گذرانده بود و گفت اگر کسی به تو امانتی بدهد و بعد بخواهد پس بگیرد آیا جا دارد که ناراحت یا عصبانی شوی؟ گفت نه باید امانتش را پس داد، بعد خبر فوت فرزندشان را داد که خدا دیشب امانتش را از ما پس گرفت، وقتی داشتند برای خاکسپاری فرزندشان می‌رفتند رسول خدا صلی‌الله‌علیه‌واله به ایشان بشارت فرزندی را داد که دیشب نطفه‌اش بسته شده است، و این فرزند سی سال نماز صبحش را با وضوی نماز عشایش خواند تا اینکه در رکاب امیر مؤمنان علیه‌السلام به شهادت رسید ... کاری که آن زن کرد از مردها به این راحتی‌ها بر نمی‌آید ... زن با این انعطاف و با این توانایی روحی بله در هر کاری که وارد شود می‌تواند موفق باشد، ولی کدام کار برایش سرمایه‌ی فرزندی می‌شود که آنطور زندگی کند و آنطور شهید شود؟

مثال جالبی زدید زنی باهوش بوده بهتر از زنان دیگر عمل کرده ولی چنین رفتاری از این خانم برای من ارزشمند نیست کاری که کرده در نظر من آنقدر بزرگ و مهم نبوده که بخوام اون رو با زنان موفق خارجی در عرصه هایی که من میخوام مقایسه کنم و به وجود چنین زنی در دینم افتخار کنم

باء;653855 نوشت:
بله حق دارید ... زنها می‌خواهند دیده شوند ... می‌خواهند توانایی‌هایشان را اثبات کنند ... می‌خواهند ... می‌خواهند ... می‌خواهند ... اما آیا ما اینجا هستیم که توانایی‌هایمان را اثبات کنیم؟ یک زن رئیس‌جمهور شود که چه شود؟ فرمانروا شود که چه شود؟ بعدش چی؟ ریاست کند و حکومت کند؟ خوب بعدش چی؟ از این ریاست و حکومت چه می‌خواهید؟ به دنبال انجام وظایف الهی‌اتان هستید یا به دنبال شناخته شدن برای دیگران و اینکه شما را ستایش کنند؟ چه مرد و چه زنی که به دنبال چنین کاری باشد اشتباه می‌کند و عاقبت چندان خوشی برایش نیست ... شما فکر می‌کنید که فقط به زنان گفته‌اند که وارد این کارها نشوید؟ خیر! به مردها هم گفته‌اند! روایت امام صادق علیه‌السلام است که به یکی از یارانشان نصیحت کردند که تا می‌توانی سرباز باشی فرمانده نشو، تا می‌توانی در خانه بمانی از خانه بیرون نیا و غیره ... اینها همه به صورت بالقوه آسیب‌هایی روحی برای انسان دارد، هر کسی می‌خواهد خود را در معرض آسیب قرار دهد باید ضرورتی برای آن کار بین خودش و خدا تشخیص داده باشد ... اولیاء خدا اکثراً گمنامند ... آنها اگر بخواهند در هر کاری وارد شوند با توانایی‌های الهی که دارند بهترین‌ها خواهند بود ولی تا ضرورتی تشخیص ندهند گمنامی را ترجیح می‌دهند ... آیا عقلشان نمی‌رسد که اگر معروف شوند مردم بیشتر تحویلشان می‌گیرند؟ آیا عقلشان نمی‌رسد که اگر پست‌های بالای سیاسی و اجتماعی داشته باشند پول بیشتری گیرشان می‌آید؟ آنها اینها را بهتر از حقیر و شما می‌دانند ... اما آنها معامله‌اشان را جای دیگر کرده‌اند ... زنان هم می‌توانند دوش تا دوش مردان وارد عرصه‌های کار و جهاد شوند ... بجز چند پست خاص منع قاطعی ندارند ... ولی آسیب‌پذیری جلوه کردن برای ایشان بیش از مردان است ... نه تنها خودشان که جامعه هم از حضور ایشان آسیب‌پذیرتر است تا از حضور مردان با توانایی و استعداد مشابه ایشان ... بنابراین زنان برای جلوه کردن باید ضرورت بالاتری را احساس کنند ... این ضرورت خیلی کمتر از آنچه که برای مردان پیش بیاید برای زنان پیش می‌آید، پیش می‌آید ولی کمتر ... این ضرورت است که توزیع مردان و زنان در جامعه را تنظیم می‌کند ...

برای من رئیس جمهور شدن، منصب دار شدن مهمه باعث افتخاره باعث افتخاره زنی بتونه از پس چنین مقامی بربیاد و به کشورش خدمت کنه
شاید شما دوست ندارید برخی اولیاء نپسندیدن حکومت کنن ریاست کنن ولی من می پسندم دوست دارم مقام اجرایی بالایی داشته باشم نه صرفاً بخاطر اینکه دیده بشم این برام مهم نیست
این برای من مهمه که هیچ منعی برای من وجود نداشته باشه تفکیک جنسیتی باعث نشه کسی که توانایی داره خواسته قلبیشه پای روی استعداد و خواسته ش بزاره فقط بخاطر اینکه زن است شما گفتید چنین پست و مقامی برای همه مردان نیست درسته منم نگفتم همه زنان بدون استثناء شاغل شن به مقام و منصب دست پیدا کنن من شایسته ها رو مثال زدم
وقتی رئیس جمهور و فرمانروایی زنی بتونه بهتره از هر مردی کشور رو اداره کنه بخاطر جنسیتش اون رو کنار بزاریم این خیلی خوبه؟ نه این اوج حقارته یه زنه که جنسیتش بر هوش و استعدادش غلبه کرده این نوعی برتربینی جنس مرده و با هیچ امتیاز و معامله ایی اخروی قابل مقایسه نیست
شما نمیتونید من رو درک کنید شاید این خواسته ها برای شما مهم نباشه چون هیچ وقت منعی برای جنس شما مطرح نبوده ، شما دقت کنید الان همه از تاثیر ماهواره و فیلم های تلویزیونی بر افکار و تفکرات زنان میترسن از فیلم های طنز خومون انتقاد میکنن چون میگن بر خلق و خوی زنان تاثیر میزاره و این واقعیته که بیشترین گروهی که تاثیر میگیرن زنان هستند چون زنان ما محدود هستند وقتی ببینند در جایی دیگر در کشوری دیگر زنان فارغ از هر محدودیتی به هر کاری که دوست دارند می پردازند معلومه طرز فکرشون عوض میشه ولی مردان نه چون هیچ محدودیتی در داخل و خارج از کشور برای مردان وجود ندارد
میگید زنان اگر وارد عرصه های اجتماعی ( سیاسی ) بشن هم برای خودشون آسیب پذیری به دنبال داره هم برای کشورشون !!!!!!!!!!! جناب باء شاید خانه نشینی برای ان زن آسیب پذیر بوده شما از کجا میدونید چنین منصبی برای آن زن اسیب پذیر بوده برای ملکه انگلیسی چه اسیب پذیری بدنبال داشته !!!! کشورشون رو به چه خطری و فسادی انداختند این حرفتون هم تحقیره آمیزه یعنی زنان فاسدن و وارد سیاست بشن کشورشون رو به فساد میکشونن ؟؟؟؟؟؟؟ شما از کجا میدونید اگر زنی رئیس جمهور داشتیم وضعمون بهتر از این نمیشد ؟ به توانایی زن شک دارید یا به جنسیت ضعیفشان ( البته فقط در کشور ما اینطوره وگرنه جاهایی دیگه ضعف جنسیتی مانع از این کار نشده و موفق هم بودن )

ابوالبرکات;653888 نوشت:
اولا توضیحی درباره ی ارتباط بین برداشتن زیر ابرو وپاکیزگی ندادید. دوما انصافا آیا کتاب شهید مطهری رو نگاه کردید؟مگه همه ی غربی ها پولدارند و دررفاه زندگی می کنند؟منظورتون از چنین فیلم ها همون یانگوم و افسانه خورشید و ماه است یا چیز دیگه ای است؟اگه چیز دیگه ای است بگید چه فیلمی است تا ماهم نگاه کنیم. بعد تازه مگه اگه بخوان بشناسن جامعه ای رو با فیلم هاشون می شناسندشون. باید آثار متفکرینشون را خواند.آثار جامعه شناسانشون رو باید خوند؟نه فیلم هاشون رو. مگه همین فیلم های خودمون (نه همشون)چقدر با جامعه خودمون تطبیق دارند؟تازه درخیلی از فیلم های غربی هم فقر و فقر شون رو می بینیم. توکدوم فیلم بیشترین فضیلت را برای زن این نشان می دهد که درخونه بمونه وهیچ نامحرمی رو نبینه؟بگید؟البته من با ورود زن درجامعه مخالف نیستم ولی گفتم بهترین زن اون است که خودش بخواد توی خونه بمونه. درباره ی نقشه ی فمینیست ها نظرتون رو نگفتید؟ اون مواردی که گفتم واقعا جزئی است.یکی قضاوت است.یکی مرجع شدن است البته راه اجتهاد برای خانم ها باز است. درمورد پیشرفت تکنولوژی قبول دارم که می بایست واضح تربگم. پیشرفت تکنولوژیک به ذات خود مهم نیست. اما بعضی ازاوقات (دقت کنید بعضی ازاوقات) این مهم می شود. مثلا اگرماهسته ای نداشته باشیم درآینده به خاطر انرژی دچاربحران می شیم. یا اگر ما تکنولوژی دفاعی مون رو تقویت نکنیم در برابر دشمنانمان ضعیف می شیم. اما اگرما هممون ماشین پورشه نداشته باشیم طوری نمی شه برامون. اگه تلویزیون نداشته باشیم طوری نمی شود برامون. یک چیز دیگه هم بگم. درمورد حضرت زهرا(سلام الله علیها) وحضرت زینب (سلام الله علیها ) لحن صحبت خوبی نداشتید علاوه براین که صحبتتون هم غلط بود ولی لحنتون هم خیلی بد بود. شاید به همین خاطر دوستمون گفتند اراجیف می گویید. البته سخنانتان تقریبا هیچ کدام منطقی نبودند.

دوست محترم شما اصلا بلد نیست حرف بزنه داد و هوار الکی راه میندازه و فکر میکنه خیلی کار مهمی انجام داده و به وظیفه دینی ش هم حتما عمل کرده قبل از هر چیز بهتر بود روی اخلاقش تمرکز کنه که از نون شب هم براش واجبتره
در ضمن من چه بی احترامی به حضرت زهرا و حضرت زینب کرده ام گفتیم اینان بیشتر برای خانه داری و طرز همسرداری و فرزندداریشان مثال زده میشوند غیر از این بوده ؟ این دو بانو مقام اجرایی نداشتند غیر از این بوده ؟ این بانو در عرصه سیاسی وارد نشدند غیر از این بوده؟ من خواستم یک رئیس جمهور زن یک سیاستمدار زن یک فرمانروای زن در اسلام مثال زده بشه حضرت زهرا و حضرت زینب نه فرمانروا بودند نه در سیاست دخالتی داشته اند همراهی ایشان با برادر و همسرشون هم در آن دوره کاری بوده که همه زنان کرده اند منکر الگو بودن این دو خانم نشدم و بی احترامی هم نکردم

فیلم هایی که ساخته شده از روی تاریخ این کشور ساخته شده برخی سرگذشت ها واقعی بوده و هست و تاریخ آن نیز موجود است چیزی من درآوردی نبوده که بگیم داستانی تخیلی بوده برخی از این فیلم ها از روی مشهورترین کتاب های نویسندگانش ساخته شده این نویسندگان هم اکثراً داستان ها رو بر طبق فرهنگ و رسوم کشور خود می نویسن نه کشورهای دیگه
تمامی این موارد به کنار به تاریخ این کشور هم نگاه کنید می بینید جنگجویان و نام آواران زن بی شماری داشته اند و عرصه نیز هم برای زنان و هم برای مردانشان فراهم بوده است ولی در کشور ما چی!!!! در ضمن خیلی از این فیل ها به هیچ وجه در کشور ما نشان داده نمیشه چون ما فرمانروایی زنان رو قبول نداریم
شما هم متوجه صحبت من نشدید نه برای من نه برای آنان فضیلت زن در خانه ماندن نبوده و نیست که بخواهند در فیلم هایش نشان دهند این طرز تفکر مختص شماهاست و خواسته بودم اجازه بدید خود زنان تصمیم بگیرند در خانه بمانند یا نه ؟ فضیلتشون رو خودشون تشخیص بدند نه دیگران.
فمینیست برای ما بهانه ایی شده تا بخاطر آن مانع هر نوع پیشرفت و حضور زنان در عرصه های مختلف بشیم همین نظر خاص دیگه ایی براش ندارم.
اما در مورد تکنولوژی . پس قبول دارید تکنولوژی بد نیست حداقلش اینه در آینده محتاج دیگران نخواهیم شد حالا اگر این تکنولوژی رفاه و آسایش رو هم بدنبال داشته باشه چه ایرادی داره بده همه ایرانیها ماشین مدل بالا سوار شن یا در هر خانه ایی تلویزیون و وسایل رفاهی وجود داشته باشه فقر هیچ وقت باعث افتخار نبوده و نیست تلاش برای رفع آن و رسیدن به خوشبختی هم هیچ وقت مذمت نشده در ضمن شاید همه غربیها پولدار نباشن ولی هیچ وقت نمیتونی وضعشون رو با کشورهای فقیر مسلمان کنونی مقایسه کنی
در کشور ما هم متاسفانه اکثریت مردم چندان وضع مساعدی ندارند

باء;653904 نوشت:
فرمایشی می‌فرمایید برادر ... به قول جناب فیمن اگر ردّ پای روی برف را دنبال کنید به جایی می‌رسید که صاحبان ردّ پا آنجا رسیده‌اند ... ما تا وقتی که تابع کور و کر غربیها در همه‌ چیز زندگی‌امان حتی اعتقاداتمان و فرهنگمان هستیم به جایی نمی‌رسیم جز به همان فساد و تباهی که آنها به آن رسیده‌اند ...
دقیقاً کجای حرف من این بود که تابع کورکورانهء غرب باشیم؟! اتفاقاً حرف من هم دقیقاً همین فرمایش شما بود. چرا امروز هیچکس حرفهای بنده رو درست نمیخونه؟!
مثلاً درمورد لباس عرض کردم اینقدر ما کم کاری کردیم و نموهء صحیح به جوان ارائه نکردیم تا اینکه غرب تونست برخی جوانان رو جذب محصولات خودش کنه
آیا از جملهء من اینطور برمیاد که منظور من پیروی از مُد و لباس غربی بوده؟!

باء;653904 نوشت:
آدم غیر فاسد هم دارند ولی مثل ستاره‌های آسمان در دل شب مه‌آلود ... فساد آنقدر جلوه‌ی ظاهری دارد که شرم و حیاء از جلوه بیفتد و گوشه‌نشین شود ...
یاینطورا هم نیست برادر. اکثر فسادی که ما بهش اشاره داریم معمولاً توی رسانه ها دیدیم ولی زندگی واقعی اونها تا این حد فاسد نیست. ضمناً ما فساد رو فقط و فقط و فقط توی یک موضوع خلاصه کردیم: سکس

برای همین خیال میکنیم خودمون خیلی خوبیم! چرا؟
چون رشوه گرفتن و رشوه دادن رو فساد نمیدونیم
کلاه گذاشتن سر همدیگه رو فساد نمیدونیم
جنس نامرغوب دست مردم دادن رو فساد نمیدونیم
از حقوق کارمند زدن رو فساد نمیدونیم
بی عدالتی و برخورد دو جانبه توی دادگاه رو فساد نمیدونیم

فساد فقط به این میگیم که فلان دختر فُکُلِش رو داده بیرون!
البته این هم فساد هست بدون شک ، اما به قرآن قسم ، فساد

فقط این نیست

باء;653904 نوشت:
آنچه که شما می‌فرمایید «به همین سادگی» یک دنیا خون دل خوردن و ناسزا شنیدن از طرف کسانی را در پی خواهد داشت که ایشان از مسلمان بودن و ایرانی معاصر بودن خود شرمنده هستند و نمی‌توانند سرشان را با افتخار در میان این افراد منحرف شده از مسیر درست هدایت بالا بگیرند چون خودشان هم اطمینان ندارند که این مسیر بندگی مسیر هدایت باشد
خب چرا به این نتیجه رسیدن؟
صددرصد ، صددرصد ، صددرصد قبول دارم که بخشیش بخاطر دنیا طلبی خود این افراد هست که نام بردید
اما به همین اندازه هم اطمینان دارم که بخشیش هم بخاطر بد معرفی کردن دین از جانب افراد مذهبی هست

[SPOILER]ضمناً از شما انتظار نداشتم جامعه رو به دو بخش تقسیم کنید به این شکل که یا موافق شما هستن و یا در اشتباه!
کم نیستن مو سیخ سیخی هایی که نماز اول وقتشون ترک نمیشه. شما (شما یعنی جامعهء مذهبی) دین رو درست ارائه بدید ببینید چقدر از همین ها شیفتهء دین میشن. نمونه ش خود بنده ، به این دین و آیین (با تمام انتقادهایی که دارم) افتخار میکنم. یه بار یکی از رفقا از من پرسید ، رضا تو که آدم مذهبی هستی ، پس چرا همیشه لباس شیک میپوشی؟! چرا اینقدر دنبال کسب اطلاعات هستی؟! چطور تعصبات خشک نداری؟

نمیگم قضاوت این دوست ، درست بوده ، اما خوبه که کمی فکر کنیم که چرا این فرد و افراد مشابه ، چنین تصوری از افراد مذهبی دارن؟ آیا همش باید بگیم تقصیر استکبار جهانیه؟![/SPOILER]

شبـنم;653912 نوشت:
سلام
جناب باء نظرات ما خیلی متفاوته چیزهایی که برای من ارزشه متاسفانه برای شما ارزش نیست و برعکس
شما عقایدتون محترمه و ارزشمند هستند ولی خیلی ها عقاید دیگری دارند که دین باید جوابگوی همه این طرز فکرها باشه نه فقط باب میل برخی ها عمل کنه
من عقاید خودم رو براتون میگم مطمئن باشید خیلی های دیگر هم هستند که چنین طرز فکری دارند نمیشه همه رو به زور به راهی که ما رفتیم و درست میدونیم وارد کنیم

سلام علیکم سرکار شبنم،
بله اختلافمان زیاد است، ولی چرا اینطور است وقتی بزرگترین وجه مشترک که تشابه در ایدئولوژی است را داریم؟
شما فقط یک چیز را بفرمایید. شما چرا به دین خدا اعتقاد دارید و این دین برای شما چه کارایی دارد؟ به طور خاص به نظر حقیر این مسأله خیلی بدیهی هست که انسان اول یک ایدئولوژی برای خودش انتخاب می‌کند و بعد دیگر ارزش‌ها و مجموعه‌ی خوب و بدهایش در همان ایدئولوژی برایش تعریف می‌شوند، مثلاً کسی که به قیامت اعتقادی ندارد ناگهان دنیا و مناصب و لذات و فرصت‌های دنیا برایش می‌شود همه چیز و خوب می‌تواند با همین نگاه به هر کاری و به هر چیزی و به هر فرصتی یک امتیاز بدهد و بگوید این بهتر است یا آن، کسی هم که به قیامت اعتقاد داشته باشد طور دیگری به همه چیز نگاه می‌کند و طور دیگری به همه چیز امتیاز می‌دهد، یعنی به نظر حقیر بدیهی است که این ایدئولوژی انسان و نگاهش به عالم است که اولویت‌ها را در ذهنش جابجا می‌کند، حالا شما فقط همین را بگویید که چطور شما می‌توانید جهان‌بینی اسلام را بپذیرید و بعد اولویت‌بندی و امتیازدهی خودتان را بر اساس نگاه خداناباورانه قرار بدهید؟
قبول دارید که وقتی می‌گویید
شبـنم;653912 نوشت:
این نوعی برتربینی جنس مرده و با هیچ امتیاز و معامله ایی اخروی قابل مقایسه نیست

این مغایر است با ارزش‌گذاری‌ها و اولویت‌بندی‌هایی که یک مسلمان باید داشته باشد؟ آیا هر مسلمان لازم نیست قبول داشته باشد که اصل بر دنیاست و دنیا تنها وسیله‌ای است برای کسب سعادت اخروی؟ بفرمایید با چه منطقی اسلام را قبول دارید اگر اولویت‌بندی‌هایتان را از جای دیگر گرفته‌اید؟
اگر ما بگوییم که شما زخم‌خورده‌ی شبهات القاء شده و تبلیغات ایدئولوژیک غرب قرار گرفته‌اید در دفاع از خود خواهید گفت که غرب تنها چشم مرا به حقایق باز کرده است ... ولی لااقل قبول دارید که الآن از نظر ایدئولوژیک در یک تناقض قرار دارید؟ و آیا قبول دارید که این تناقض را باید رفع کرد؟ اگر انتخاب اولتان خدای ناکرده کنار گذاردن دینتان باشد آیا نمی‌دانید که بنای این دین بر عقل و فطرت است؟ آیا واضح نیست که بنای افکار و ایدئولوژی غرب بر نفسانیات است؟ دقت کنید شما مدام به دنبال این هستید که یک زن چه کار کند یا نکند و ممکن است اصلاً هم منظورتان از آن یک زن خودتان نباشد ... به دنبال اثبات جایگاه یک صنف هستید ... پیش‌فرض‌هایتان برای قبول آن جایگاه ولی مبنای محکمی ندارد ... اینکه همه‌ جای دنیا یکطور خاصی باشد یا اینکه بگذارید به انتخاب خود زنان یا اینکه همه قبول دارند و فقط شما قبول ندارید هیچ کدام از این دلایل قانع کننده نیست، یعنی حاوی اطلاعاتی که بتوان روی آن برای قانع شدن حساب کرد نیستند، تنها کسانی که هم‌عقیده‌ی شما باشند را دوباره و دوباره قانع و قانع‌تر می‌کند ... از جنس دلیل نیستند ... شبیه دلیل هستند ...
در باقی موارد هم حرف داشتم ولی بگذریم ... به طور خلاصه فقط اشاره می‌کنم:
شبـنم;653912 نوشت:
شما گفتید چنین پست و مقامی برای همه مردان نیست درسته منم نگفتم همه زنان بدون استثناء شاغل شن به مقام و منصب دست پیدا کنن من شایسته ها رو مثال زدم

حقیر هم افراد ناشایست را مثال نزدم، بلکه گفتم هر شایسته‌ای که بخواهد به میدان بیاید باید برای این کارش ضرورتی داشته باشد، چه زن و چه مرد، این ضرورت هم ابتدا برای مردها ایجاد می‌شود و بعد برای زنان، دلیلش هم واضح است که گفتم اگرچه همان هم سوء تفاهمی دیگر ایجاد کرد:
شبـنم;653912 نوشت:
این حرفتون هم تحقیره آمیزه یعنی زنان فاسدن و وارد سیاست بشن کشورشون رو به فساد میکشونن ؟؟؟؟؟؟؟

خیر خواهر گرامی، واضح است که منظورم این نبوده است، لطفاً با دقت بیشتری آن جملاتی که نوشته بودم را بخوانید، آسیب‌های حضور ایشان در جامعه در مقایسه با حضور مردان در یک نگاه کلی هم برای خودشان و هم برای سایر افراد جامعه بیشتر است، استثناء هم دارد زیاد هم دارد ولی گفتم نگاه کلی ...
شبـنم;653912 نوشت:
شما از کجا میدونید چنین منصبی برای آن زن اسیب پذیر بوده برای ملکه انگلیسی چه اسیب پذیری بدنبال داشته !!!! کشورشون رو به چه خطری و فسادی انداختند

ایشان به طور خاص یکی از ریشه‌های اصلی فساد در انگلستان و هر کشور دیگری هستند ... منظور از فساد هم فقط فساد جنسی نیست ... اگرچه فسادهای ایشان و خاندانشان کمتر به زن بودن ایشان باز می‌گردد و شاید هم اصلاً بازنگردد، فقط به این خاطر صریحاً پاسخ دادم که خیلی برایم تعجب‌برانگیزه که ایشان برای شما یکی از گزینه‌های موفقیت هستند ... خدا عمری بده که فلاکت ایشان را نظاره‌گر باشیم
شبـنم;653912 نوشت:
دقت کنید الان همه از تاثیر ماهواره و فیلم های تلویزیونی بر افکار و تفکرات زنان میترسن از فیلم های طنز خومون انتقاد میکنن چون میگن بر خلق و خوی زنان تاثیر میزاره و این واقعیته که بیشترین گروهی که تاثیر میگیرن زنان هستند چون زنان ما محدود هستند وقتی ببینند در جایی دیگر در کشوری دیگر زنان فارغ از هر محدودیتی به هر کاری که دوست دارند می پردازند معلومه طرز فکرشون عوض میشه ولی مردان نه چون هیچ محدودیتی در داخل و خارج از کشور برای مردان وجود ندارد

خیر تأثیرات مخرب ماهواره زن و مرد نمی‌شناسند، هر کسی که تحلیل به اندازه‌ی کافی قوی نداشته باشد صدمات عمیقی از برنامه‌های هدفمند این فرزندان حرام تکنولوژی برمی‌دارد، تازه تحلیل‌های قوی و باورهای عمیق هم که داشته باشد از خطرات آنها در امان نیست، رسول خدا صلی‌الله‌علیه‌وآله بنا به گفته‌ی برخی بزرگان از شرّ هم‌نشینی فاسقان روزی ۷۰ بار استغفار می‌کردند ولی ما خود را مصون می‌دانیم ... این امکان هست که زنان از جهاتی بیشتر متأثر شوند ولی روی هم رفته این خطر برای همه هست ... خدا همه‌ی ما را از شرّ آنها نجات دهد
شبـنم;653912 نوشت:
این برای من مهمه که ... تفکیک جنسیتی باعث نشه کسی که توانایی داره خواسته قلبیشه پای روی استعداد و خواسته ش بزاره فقط بخاطر اینکه زن است

اگر منظورتان فقط همین باشد که تنها عامل بازدارنده از حضور زن در جایی که ضرورت حضورش هست جنسیت او نباشد در این صورت فکر نکنم هیچ مسلمانی با شما مخالف باشد ... بحث سر ضرورت است ... حضور زن با توجه به اینکه احتمال رخداد آسیب‌های فردی و اجتماعی این حضور به صورت متوسط بیشتر است و در نتیجه هزینه‌های این حضور بالاتر است باید توجیه قابل قبولی داشته باشد، اما اگر این توجیه را داشت و زن با تمام ضرایب اطمینان (پوشش کافی و رفتار جدّی و محیط مناسب و ساعت کاری مناسب و ...) می‌توانست وظیفه‌اش را انجام دهد درست نیست که به این بهانه که او زن است از کار او ممانعت به عمل بیاید، همانطور که وقتی رسول خدا صلی‌الله‌علیه‌واله وصایت امیر مؤمنان علیه‌السلام را ابلاغ کردند به این بهانه که ایشان جوان هستند از امرشان ممانعت کردند و هر چه در اسلام می‌کشیم از همان بهانه‌ی اولی است ... اما آیا واقعاً بحث شما سر این قضیه است یا بجز زن بودن پارامترهای دیگری هم دخیل هستند؟ مثل همان ضرورت و شرایط کاری ... :Gig:
یا علی علیه‌السلام

Reza-D;653918 نوشت:
دقیقاً کجای حرف من این بود که تابع کورکورانهء غرب باشیم؟! اتفاقاً حرف من هم دقیقاً همین فرمایش شما بود. چرا امروز هیچکس حرفهای بنده رو درست نمیخونه؟!

سلام علیکم و رحمة الله جناب رضا،
حرف شما این نبود، حرف شما این بود که ساده است، حرف حقیر هم این بود که تا کورکورانه تابع غرب باشیم و سبک زندگیمان را از آنها بگیریم مثل آنها خواهیم بود، تکنولوژی از یک در می‌آید و فرهنگش را هم با خودش از همان در می‌آورد ... الآن شما بیایید بگویید انسان زنده نیست که تفریح کند و خوش بگذراند و دور تا دور دنیا را گردش کند و شادی کند و از این دست چیزها ببینید چه کسانی چه جبهه‌هایی مقابلتان می‌گیرد.
Reza-D;653918 نوشت:
اینطورا هم نیست برادر. اکثر فسادی که ما بهش اشاره داریم معمولاً توی رسانه ها دیدیم ولی زندگی واقعی اونها تا این حد فاسد نیست. ضمناً ما فساد رو فقط و فقط و فقط توی یک موضوع خلاصه کردیم: سکس

برای همین خیال میکنیم خودمون خیلی خوبیم! چرا؟
چون رشوه گرفتن و رشوه دادن رو فساد نمیدونیم
کلاه گذاشتن سر همدیگه رو فساد نمیدونیم
جنس نامرغوب دست مردم دادن رو فساد نمیدونیم
از حقوق کارمند زدن رو فساد نمیدونیم
بی عدالتی و برخورد دو جانبه توی دادگاه رو فساد نمیدونیم

فساد فقط به این میگیم که فلان دختر فُکُلِش رو داده بیرون!
البته این هم فساد هست بدون شک ، اما به قرآن قسم ، فساد

فقط این نیست

خوب اگر منظورم از فساد همانی بوده باشد که شما فرمودید حق با شماست، ولی شاید هم منظورم فقط همان نبوده باشد ...
بله فسادها همه جنسی نیستند ... شاید بهتر بود به جای فساد بگویم فسق ... بدترین فسق به نظر شما چیست؟ کسی که در دنیا نداند چه می‌کند و دور خودش بچرخد وضعش چطور است؟ فرض کنید چرخ و فلکش که درش دور خودش می‌چرخد خیلی بزرگ باشد و درش به مقام ریاست جمهوری هم برسد هنوز محصور در همان چرخ و فلک است و در انسانیت به هیچ کجا نمی‌رسد ... خدا می‌داند که در آخرت خدا بهش رحمی کند یا نه، یعنی بهانه‌ای برای رحم کردن فراهم کرده باشد یا نه، ولی به هر حال چیزی به پیش نرفته است ... حداقلش کسی که مسلمان است نباید غبطه‌ی چنان زنگی را بخورد ... البته باز هم همه‌اشان اینطور نیستند ولی عموماً اینطور هستند، جاهلند، قاصر هم که باشند و مقصر نباشند ولی باز در جهالت خود سرگردانند ...
Reza-D;653918 نوشت:
خب چرا به این نتیجه رسیدن؟
صددرصد ، صددرصد ، صددرصد قبول دارم که بخشیش بخاطر دنیا طلبی خود این افراد هست که نام بردید
اما به همین اندازه هم اطمینان دارم که بخشیش هم بخاطر بد معرفی کردن دین از جانب افراد مذهبی هست

بله، در هر دو مورد باهاتون موافقم
Reza-D;653918 نوشت:
ضمناً از شما انتظار نداشتم جامعه رو به دو بخش تقسیم کنید به این شکل که یا موافق شما هستن و یا در اشتباه!

شاید هم حق با شماست ... حقیر هر چه باشم معیار حق و حقیقت نیستم
یا علی علیه‌السلام

طاهر;634519 نوشت:

سلام.
چند مطلب اینجا قابل توجهه
1-اصل فرهنگ غرب و یا فرهنگ باستان به طور کلی مردود نیست بلکه در جنبه های از جنبه ها می تواند مردود باشد و در جنبه ای از جنبه ها هم می تواند مورد تایید باشد.
2-این فرهنگی که ما الان داریم و در جامعه ما هم رایجه عینا فرهنگ اسلامی نیست و نقایص و تضاد هایی با فرهنگ اصیل اسلامی داره.

بنا بر این اگر ما می خواهیم در این مورد صحبت کنیم و با اون افرادی که از این فرهنگ احساس حقارت می کنند باید اولاً فرهنگ غرب یا ایران باستان را با تمام جنبه ها و نقاط قوت و ضعفی که دارد به او معرفی کنیم و ثانیاً فرهنگ ناب اسلامی را هم همانگونه که هست به او معرفی کنیم.

به نظر بنده اگر کسی شهواتش بر فطرتش و هوای نفسش بر عقلش غلبه پیدا نکرده باشد یقینا از فرهنگ اسلامی در این شرایط استقبال خواهد کرد.

[="Tahoma"][="Navy"]

ابوالبرکات;653877 نوشت:
البته درسال های خیلی قبل تر مثلا سال های جنگ این گونه بوده است.

تاریخ رو درست گفتین ، شما که 23 سالتونه فرزند همان والدینی هستین که از پوشیدن لباس رنگ روشن نهی می شدند بصورت وحشتناک!!
یعنی یک دختر در همان زمان نباید جوراب سفید توی کفش کتونی می پوشید!!
اگر این دختر یا این مسائل کنار نیومده باشه چیو الان به فرزندانش منتقل کرده؟!!
رفتاری که اون زمان باهاش شده چه بازتابی الان میتونه داشته باشه؟!!
هر عملی عکس العمل داره اینقدر بی تفاوت نگذریم که اگه شما لباس رنگ روشن نپوشیدی چی شد!!

ابوالبرکات;653877 نوشت:
البته نمی گم هم خوب است جز در مواردی خاص؟نمی گم هم دنبال تکنولوژی نریم.بریم. اما چیز خیلی مهمی نیست. تکنولوژی ورفاه برای انسان آرامش نمی آورند. البته رفاه تا حدکمی لازم است ولی تکنولوژی اصلا مگردر مواردی خاص.اگه خواستید براتون اون موارد رو بیان می کنم.

الان من و شما چطور داریم سر همین موضوع با هم گفتگو می کنیم؟! این تکنولوژی نیست؟! همین ساعت عده ای دارن از فضای همین تکنولوژی استفاده های دیگه ای میکنن که عمرا ماها نمیریم سراغ اونا...

بحث فرهنگ مصرف را اگر مطرح میکنین بله باید با دقت و نهایت استفاده مثبت از همه وسائل برده بشه، بمب رو میشه برای شکافتن کوهها و ساختن راهها استفاده کرد و همچنین برای کشت و کشتار!!

تعریف شما از رفاه چیه؟[/]

[="Tahoma"][="Navy"]

رحمت;653964 نوشت:
بنا بر این اگر ما می خواهیم در این مورد صحبت کنیم و با اون افرادی که از این فرهنگ احساس حقارت می کنند باید اولاً فرهنگ غرب یا ایران باستان را با تمام جنبه ها و نقاط قوت و ضعفی که دارد به او معرفی کنیم و ثانیاً فرهنگ ناب اسلامی را هم همانگونه که هست به او معرفی کنیم.

زمان این معارفه کیه؟ آیا تاکنون معارفه درستی صورت گرفته شد؟
ابزار معارفه چیه؟ افرادی که باید اینکار رو بکنن چه کسانی هستند؟[/]

افرادی که شما فکر میکنید از فرهنگ اسلامی احساس حقارت میکنند بخاطر اینکه که یه فرهنگ مزخرفی به اسم ایرانیا به اسم فرهنگ اسلامی جا میزنیم و الا هیچ کس در برابرفرهنگ اسلام احساس حقارت نمیکنه فرهنگ ایرانی یعنی فرهنگ جاهلیت ودغل بازی

شبـنم;653912 نوشت:
سلام
دوست محترم شما اصلا بلد نیست حرف بزنه داد و هوار الکی راه میندازه و فکر میکنه خیلی کار مهمی انجام داده و به وظیفه دینی ش هم حتما عمل کرده قبل از هر چیز بهتر بود روی اخلاقش تمرکز کنه که از نون شب هم براش واجبتره
در ضمن من چه بی احترامی به حضرت زهرا و حضرت زینب کرده ام گفتیم اینان بیشتر برای خانه داری و طرز همسرداری و فرزندداریشان مثال زده میشوند غیر از این بوده ؟ این دو بانو مقام اجرایی نداشتند غیر از این بوده ؟ این بانو در عرصه سیاسی وارد نشدند غیر از این بوده؟ من خواستم یک رئیس جمهور زن یک سیاستمدار زن یک فرمانروای زن در اسلام مثال زده بشه حضرت زهرا و حضرت زینب نه فرمانروا بودند نه در سیاست دخالتی داشته اند همراهی ایشان با برادر و همسرشون هم در آن دوره کاری بوده که همه زنان کرده اند منکر الگو بودن این دو خانم نشدم و بی احترامی هم نکردم

فیلم هایی که ساخته شده از روی تاریخ این کشور ساخته شده برخی سرگذشت ها واقعی بوده و هست و تاریخ آن نیز موجود است چیزی من درآوردی نبوده که بگیم داستانی تخیلی بوده برخی از این فیلم ها از روی مشهورترین کتاب های نویسندگانش ساخته شده این نویسندگان هم اکثراً داستان ها رو بر طبق فرهنگ و رسوم کشور خود می نویسن نه کشورهای دیگه
تمامی این موارد به کنار به تاریخ این کشور هم نگاه کنید می بینید جنگجویان و نام آواران زن بی شماری داشته اند و عرصه نیز هم برای زنان و هم برای مردانشان فراهم بوده است ولی در کشور ما چی!!!! در ضمن خیلی از این فیل ها به هیچ وجه در کشور ما نشان داده نمیشه چون ما فرمانروایی زنان رو قبول نداریم
شما هم متوجه صحبت من نشدید نه برای من نه برای آنان فضیلت زن در خانه ماندن نبوده و نیست که بخواهند در فیلم هایش نشان دهند این طرز تفکر مختص شماهاست و خواسته بودم اجازه بدید خود زنان تصمیم بگیرند در خانه بمانند یا نه ؟ فضیلتشون رو خودشون تشخیص بدند نه دیگران.
فمینیست برای ما بهانه ایی شده تا بخاطر آن مانع هر نوع پیشرفت و حضور زنان در عرصه های مختلف بشیم همین نظر خاص دیگه ایی براش ندارم.
اما در مورد تکنولوژی . پس قبول دارید تکنولوژی بد نیست حداقلش اینه در آینده محتاج دیگران نخواهیم شد حالا اگر این تکنولوژی رفاه و آسایش رو هم بدنبال داشته باشه چه ایرادی داره بده همه ایرانیها ماشین مدل بالا سوار شن یا در هر خانه ایی تلویزیون و وسایل رفاهی وجود داشته باشه فقر هیچ وقت باعث افتخار نبوده و نیست تلاش برای رفع آن و رسیدن به خوشبختی هم هیچ وقت مذمت نشده در ضمن شاید همه غربیها پولدار نباشن ولی هیچ وقت نمیتونی وضعشون رو با کشورهای فقیر مسلمان کنونی مقایسه کنی
در کشور ما هم متاسفانه اکثریت مردم چندان وضع مساعدی ندارند

بنده که از خطبه های حضرت زهرا وحضرت زینب براتون گفتم. آیا این ها کار سیاسی نیستند؟ بعدش هم آیا درکشور ما قانونی برای منع حضور زنان در فعالیت های سیاسی وجود دارد؟غیرازاون یکی دو مورد خاص؟اگه وجود دارد بگید. البته من که گفتم بهترین زن اون زنیه که انتخاب می کنه در خانه ماندنش را. یعنی این قدر بصیرت داره که خدا مادربودن را مهمترین وظیفه برگردن او گذاشته. آیا این که زن را ازتوی خونه بکشیم بیرون به تربیت کودکانش صدمه نمی خوره؟خواهش می کنم جواب بدید.من نه می گم تکنولوژی به ذات خوبه ونه می گم بده. من می گم غیر ازموارد خاص مثل هسته ای ویا نظامی تکنولوژی مهم نیست. فقر باعث افتخار نیست ولی باعث سرافکندگی هم نیست.وقتی کسی دیدش نسبت به رفاه مادی این گونه باشه که این ها بودن و نبودنشون با هم خیلی تفاوتی نمی کنه اون وقت حمله نمی کنند به سمتش.دیگر جنبه های دیگر زندگیشون رو تعطیل نمی کنند وفقط به رفاه بچسبند. بد نیست ایرانی ها همه ماشین مدل بالا سوار شوندولی ماشین مدل بالا سوارشدن خیلی مهم هم نیست.واجب نیست. حداقل یکی دو تاکشور مثال بزنید که درتاریخشان زنان فرمانده یا وزیر داشته اند. الان زن ها درغرب چه می کنند؟ چه توضیحی برای این مطلب که زنان کالا شده اند درغرب دارید.زنان درآن جا کالا نیستند. کافیه پیام های بازرگانی یکی ازشبکه های ماهواره ای رو ببینید.

ریحانه النبی;653982 نوشت:

تاریخ رو درست گفتین ، شما که 23 سالتونه فرزند همان والدینی هستین که از پوشیدن لباس رنگ روشن نهی می شدند بصورت وحشتناک!!
یعنی یک دختر در همان زمان نباید جوراب سفید توی کفش کتونی می پوشید!!
اگر این دختر یا این مسائل کنار نیومده باشه چیو الان به فرزندانش منتقل کرده؟!!
رفتاری که اون زمان باهاش شده چه بازتابی الان میتونه داشته باشه؟!!
هر عملی عکس العمل داره اینقدر بی تفاوت نگذریم که اگه شما لباس رنگ روشن نپوشیدی چی شد!!

الان من و شما چطور داریم سر همین موضوع با هم گفتگو می کنیم؟! این تکنولوژی نیست؟! همین ساعت عده ای دارن از فضای همین تکنولوژی استفاده های دیگه ای میکنن که عمرا ماها نمیریم سراغ اونا...

بحث فرهنگ مصرف را اگر مطرح میکنین بله باید با دقت و نهایت استفاده مثبت از همه وسائل برده بشه، بمب رو میشه برای شکافتن کوهها و ساختن راهها استفاده کرد و همچنین برای کشت و کشتار!!

تعریف شما از رفاه چیه؟

خوب این رو من تا حدی قبول کردم که تاثیر می گذاشته رفتارهای متحجرانه ای که وجود داشته اما باعث بی دینی دربعضی ازنسل جوان ما آیا اینه؟ آیا مثلا پدرومادر من الان با این سنشون قدرت تحلیل ندارند که بفهمند اون افراط بود و برای افراط نباید به سمت تفریط رفت؟ مادره توی خیابون با چادره کنارش دخترش با وضع بسیار بدی راه می ره بهش می گی خوب هیچی به بچت نمی گی می گه می ترسم عقده ای بشه. می دونم این تاحدی تاثیراز اون رفتارهای نامناسب داره که می ترسه دخترش عقده ای بشه اما آیا خودش عقل نداره ونمی فهمه دیگه وضع دخترش این هم نباید باشه. بعدش مگه عقده ای شدن اون مادره در اون زمان گذشته به خاطر این بوده که جوراب سفید نمی گذاشتند بپوشه؟یعنی این باعث عقده ای شدنش شده؟ شاید چون من اون دوره رو درک نکردم درک نمی کنم چگونه می شه به خاطر نپوشیدن رنگ روشن انسان دچار مثلا افسردگی بشه. :Gig:من گفتم تکنولوژی مهم نیست. الان اگه من و شما اگه با هم گفتگو نکنیم چه خواهد شد؟هیچی نمی شه.درعصر تکنولوژیک ما چند نفر مثل آیت الله بهجت دارند تربیت می شوند؟انصافا امروز آرامش بیشتره یا چنددهه پیش؟ این سوال را برای من پاسخ دهید.در عصر تکنولوژی افسردگی بزرگترین بیماری قرن است؟ این ها حداقل نشان می ده که تکنولوژی لزومی نداره.من نمی گم بده ولی به اندازه وقتی که براش می گذاریم مهم نیست. شما رو رجوع می دهم به یکی از سخنرانی های آقای میرباقری درسایت سیمافکرهست که نام این سخنرانی هست(( ماهیت تکنولوژی اعراض انسان از خداست)). درمورد بحثی که گفتید ما ابزار را هر جور که خواستیم می توانیم بکار ببریم هم امروزه بسیاری از متفکرین خصوصا فیلسوفان تکنولوژی اعتقاد دارندکه تکنولوژی دارای نوعی دترمینیسم است. نوعی خودمختاری دارد.این بحث سنگینی است که واردش نمی شوم.

باء;653901 نوشت:
یک سؤال،
نخبگان مدّ نظر شما برای چه جذب آن کشورها می‌شوند و یا حتی به آنجاها فرار می‌کنند؟ کار نخبه آباد کردن آبادی‌هاست یا آباد کردن ویرانی‌ها؟ آنها به دنبال رفاه خودشان می‌روند آنجا و یا برای اینکه بتوانند به انسانیت خدمت کنند؟ نخبه‌ی فرهنگی که فرار کند به دامن کشورهای مبدأ تهاجم فرهنگی چگونه نخبه‌ی فرهنگی است از نظر شما؟ از اینکه آنهایی که به دنبال رفاه و منافع خود هستند مهاجرت کنند و یا فرار کنند شما احساس چه حقارتی می‌کنید؟ آیا ارزش انسان به استعدادهایی است که خدا به ایشان داده است یا به تلاشی که خودشان به کمک آن استعدادها در راه بندگی خدا خرج می‌کنند؟

سلام علیکم
شما انچنان صحبت می کنید و چیزهایی می گویید که انگار در این مملکت زندگی نمی کنید و بیگانه اید
واقعا اگر نمی دانید که نخبگان علمی چراجذب ان کشورها می شوند
من به طور حتم می گویم یا در ایران زندگی نمی کنید و کاملا از اوضاع بی اطلاعید یا خودتان را زده اید به کوچه علی چپ!!!
بوده اند و هستند بندگان خدایی ک ه خواسته اند در این مملکت بمانند و به مردم خدمت کنند ولی انقدر سنگ جلوی راهشان
انداخته اند که ناچارا مهاجرت کرده اند

باء;653901 نوشت:
نظر شما چیست اگر بنده هم احساس حقارت کنم که مرا در ورزشگاه‌های بانوان راه نمی‌دهند یا اجازه‌ی ورود به استخر‌های بانوان ندارم و غیره؟ می‌دانید که در بسیاری از کشورهای مدّ نظر شما این احساس حقارت را امثال بنده ندارند ...
آیا خانم‌ها را به سالن ورزشی ورزش‌های بانوان هم راه نمی‌دهند؟ در مورد ورزش آقایان خانم‌ها را به ورزشگاه‌های کدام ورزش‌ها راه نمی‌دهند و دلیلشان چیست؟ نکند محیطشان ناسالم است و شما احساس حقارت می‌کنید که نمی‌گذارند وارد این محیط‌های ناسالم بشوید؟
راستی بگذارید از آزادی جنسی در آمریکا برایتان روایت کنم ... شاید شما هم کلوپ بوهیمین را بشناسید که بسیاری از سرشناسان و سیاستمداران آمریکا عضوش هستند ... در این کلوپ در دو هفته در سال ورود افراد غیرعضو ممنوع می‌شود و هیچ خبرنگاری هم حق ورود به آن ندارد، ولی خوب برخی افراد نفوذ کرده‌اند و دیده‌هایشان را نوشته‌اند ... این آقایان سرشناس و خیلی محترم در این مدت عریان در طبیعت زیبای آنجا می‌گردند و روابط جنسی با یکدیگر برقرار می‌کنند و مدام ساز است و آواز ... هیچ خانمی در این مدت حق تردد در آنجا را ندارد ... بعد طرفداران حقوق زنان از این کلوپ به دادگاه شکایت کردند که اینجا با کمال تأسف هیچ زنی را در استخدام ندارد و تبعیض جنسیتی اعمال کرده است که شده است کلوپ آقایان ... اول تبرئه شدند چون گفتند که حضور زن مانع از آزادی‌های اعضای آنجا می‌شود ولی باز که از ایشان شکایت شد دادگاه موظفشان کرد که زن هم استخدام کنند ... و با کمال افتخارها زن‌ها هم به این مکان شریف وارد شدند تا زنی از اینکه هیچ زنی در چنان جای بزرگ و زیبایی در کنار آن همه انسان فرهیخته و سرشناس قرار نگرفته احساس حقارت و جنس دوم بودن نکند ... ورزشگاه‌های ما مانند این کلوپ‌ها البته فاجعه‌بار نیست، فقط گاهی فحش‌های ناموسی می‌دهند که خوب است بابت آن اگر کسی احساس شرمندگی و حقارت کند، اما اینکه کسی بگوید که مرا از این فوز عظیم باز داشتند و الآن دیگر من نسبت به افغانستان هم احساس حقارت می‌کنم فشار انسان را بالا می‌برد، گویی اینها واقعاً احساس حقارت نیستند و تنها اعتراض‌هایی کور هستند که قرار است شمرده شوند و وقتی عددشان بالا رفت یک عده بتوانند بگویند که ما واقعاً مظلوم هستیم و این دین و این نظام به درد نمی‌خورد

مساله بانوان جداست چون بانوان در هنگام ورزش نمی توانند حجاب داشته باشند طبیعیست که مردان را راه ندهند
از طرفی ورزش بانوان را هم در تلوزیون نشان نمی دهند

اما در مورد بازیهای ملی مساله فرق می کند چرا که انها را در تلوزیون نشان داده و مردان در جامعه هم حجاب ندارند

در ضمن مساله فحش ناموسی نیست اینها همش بهانه است
مشکل اصلی در فتوای ایت الله هاست انطور که شنیده ام انها فتوا داده اند به اینکه زنان را در ورزشگاه راه ندهند

باء;653901 نوشت:
البته در غرب رفاه است ... منکرش نیستم ... و آزادی هم هست ولی مهمتر از همه چیزهایی هست که خوشبختانه در یک فرهنگ اسلامی به این راحتی‌ها دست‌یافتنی نیست ...

بله همه بدنبال رفاه و ازادی هستند و حق هم دارند که بدنبال بدست اوردن انها بروند
اتفاقا همه نوع فساد و بی بندباری در ایران رواج داره و کسی که اهلش باشه براحتی می تواند انها را بدست اورد

طاهر;634519 نوشت:
رخی افراد آنقدر در برابر فرهنگی غرب یا فرهنگ باستان احساس حقارت می کنند که در نتیجه از فرهنگ اسلامی خود احساس شرم می کنند و همین عامل باعث فاصله گرفتنشان از اسلام و گاهی ارتدادشان می گردد. چگونه می توانیم چنین افرادی را یاری کنیم؟

سلام علیکم ورحمه الله
مقدمه:
4 معنا وجود دارد که با هم فرق دارند:
1-احساس حقارت
2-احساس بزرگی و عزت
3-احساس خجالت
4-احساس غرور و افتخار.
دو معنای اول یعنی احساس حقارت و احساس بزرگی چیزی نیست که از عوامل بیرونی به انسان داده بشه.
کسی که احساس حقارت می کنه در واقع حقیر هستش و در مورد بزرگی هم همینطور.
ولی احساس خجالت یا غرور میتونه از عوامل بیرونی حاصل بشه.
برای روشن شدن مطلب چند مثال می زنم.
فرض کنید شخصی به دلیل تنبلی و بازیگوشی درسشو خوب نمیخونه,در جوانی هم به دنبال کسب و کار مناسبی نیست....در 30سالگی که با دوستان قدیمیش دور هم جمع میشن,اگر همشون به جایگاه خوبی رسیده باشن,این شخص ممکنه احساس حقارت کنه نه له خاطر اینکه نه سواد و نه سرمایه ای داره, به خاطر اینکه موقعیتها را از دست داده...در واقع شرایط نسبی ایشان باعث این حس حقارت نیست.
حالا شخصی را در نظر بگیرید که در کودکی پدرش را از دست می دهد و 2 خواهر و یک مادر برایش مانده این شخص به خاطر شرایط سختش هم درس نمیخونه و هم هرچی کار می کنه خرج خانوده اش میکنه و دو خواهر را به خانه بخت میفرسته و مادرش هم ساپورت میکنه...حالا همین شخص وقتی در جمع همان دوستان باشه,احساس بزرگی و عزت نفس عجیبی داره.(اگرچه از نظر مقایسه دارائی وسواد برابر همان دوست تنبلش باشه)
یک موقع هم هستش که مثلا به شخصی به دلیل رفتار پدرش یا معلمش یا یک ورزشکار که نماینده کشورش هست احساس غرور یا خجالت میکنه یعنی احساسی داره که عاملش از خارج از وجود خودش بهش رسیده.
اصل مطلب:
امام سجاد (ع) می فرمایند اگر من و قرآن یک طرف و همه دنیا در طرف دیگر باشد,هرگز ترس و بیمی ندارم و آرامش قلبی دارم(البته مفهوم سخن ایشان چنین است و دقیقا حدیث این نیست)
و یا امام خمینی که خیلی از بزرگان و رهبران و روسای جمهور دنیا از بهترین خاطراتشان و افتخاراتشان یک ملاقات کوتاه با ایشان بوده ,این جملات بسیار خارق العاده و بسیار وجد آور فرموده اند که:خوهشا اگر تا به حال این جملات را با تامل نخوانده اید این بار با دقت و تمرکز بخوانید ,انصافا احساس غرور و افتخار به شما دست می دهد...مخصوصا وقتی از اهل بیت علیهم السلام می فرمایند.
-------------------------
ما مفتخریم‌ و ملت‌ عزیز سرتاپا متعهد به‌ اسلام‌ و قرآن‌ مفتخر است‌ كه‌ پیرو مذهبی‌ است‌ كه‌ می‌خواهد حقایق‌ قرآنی‌، كه‌ سراسر آن‌ از وحدت‌ بین‌ مسلمین‌ بلكه‌ بشریت‌ دم‌ می‌زند، از مقبره‌ها و گورستانها نجات‌ داده‌ و به‌ عنوان‌ بزرگترین‌ نسخة‌ نجات‌ دهندة‌ بشر از جمیع‌ قیودی‌ كه‌ بر پای‌ و دست‌ و قلب‌ و عقل‌ او پیچیده‌ است‌ و او را به‌ سوی‌ فنا و نیستی‌ و بردگی‌ و بندگی‌ طاغوتیان‌ می‌كشاند نجات‌ دهد.

و ما مفتخریم‌ كه‌ پیرو مذهبی‌ هستیم‌ كه‌ رسول‌ خدا مؤسس‌ آن‌ به‌ امر خداوند تعالی‌ بوده‌، و امیرالمؤمنین‌ علی‌ بن‌ ابیطالب‌، این‌ بندة‌ رها شده‌ از تمام‌ قیود، مأمور رها كردن‌ بشر از تمام‌ اغلال‌ و بردگیها است‌. (جااااااااااان آدم حال میکنه:hamdel:)

ما مفتخریم‌ كه‌ كتاب‌ نهج‌البلاغه‌ كه‌ بعد از قرآن‌ بزرگترین‌ دستور زندگی‌ مادی‌ و معنوی‌ و بالاترین‌ كتاب‌ رهایی‌بخش‌ بشر است‌ و دستورات‌ معنوی‌ و حكومتی‌ آن‌ بالاترین‌ راه‌ نجات‌ است‌، از امام‌ معصوم‌ ما است‌. (جااااااااااان آدم حال میکنه:hamdel:)

ما مفتخریم‌ كه‌ ائمة‌ معصومین‌، از علی‌ بن‌ ابیطالب‌ گرفته‌ تا منجی‌ بشر حضرت‌ مهدی‌ صاحب‌ زمان‌ ـ علیهم‌ آلاف‌ التحیات‌ والسلام‌ ـ كه‌ به‌ قدرت‌ خداوند قادر، زنده‌ و ناظر امور است‌ ائمة‌ ما هستند. (جااااااااااان آدم حال میکنه:hamdel:)

ما مفتخریم‌ كه‌ ادعیة‌ حیاتبخش‌ كه‌ او را «قرآن‌ صاعد» می‌خوانند از ائمة‌ معصومین‌ ما است‌. ما به‌ «مناجات‌ شعبانیة‌» امامان‌ و «دعای‌ عرفات‌»
حسین‌ بن‌ علی‌ ـ علیهما السلام‌ ـ و «صحیفة‌ سجادیه‌» این‌ زبور آل‌ محمد و «صحیفة‌ فاطمیه‌» كه‌ كتاب‌ الهام‌ شده‌ از جانب‌ خداوند تعالی‌ به‌ زهرای‌ مرضیه‌ است‌ از ما است‌. (جااااااااااان آدم حال میکنه:hamdel:)

ما مفتخریم‌ كه‌ «باقرالعلوم‌» بالاترین‌ شخصیت‌ تاریخ‌ است‌ و كسی‌ جز خدای‌ تعالی‌ و رسول‌ ـ صلی‌الله علیه‌ و آله‌ ـ و ائمة‌ معصومین‌ علیهم‌السلام‌ ـ مقام‌ او را درك‌ نكرده‌ و نتوانند درك‌ كرد، از ما است‌. (جااااااااااان آدم حال میکنه:hamdel:)

و ما مفتخریم‌ كه‌ مذهب‌ ما «جعفری‌» است‌ كه‌ فقه‌ ما كه‌ دریای‌ بی‌پایان‌ است‌، یكی‌ از آثار اوست‌. و ما مفتخریم‌ به‌ همة‌ ائمة‌ معصومین‌ ـ علیهم‌ صلوات‌الله ـ و متعهد به‌ پیروی‌ آنانیم‌. (جااااااااااان آدم حال میکنه:hamdel:)

ما مفتخریم‌ كه‌ ائمة‌ معصومین‌ ما ـ صلوات‌ الله و سلامه‌ علیهم‌ ـ در راه‌ تعالی‌ دین‌ اسلام‌ و در راه‌ پیاده‌ كردن‌ قرآن‌ كریم‌ كه‌ تشكیل‌ حكومت‌ عدل‌ یكی‌ از ابعاد آن‌ است‌، در حبس‌ و تبعید به‌ سر برده‌ و عاقبت‌ در راه‌ براندازی‌ حكومتهای‌ جائرانه‌ و طاغوتیان‌ زمان‌ خود شهید شدند.
و ما امروز مفتخریم‌ كه‌ می‌خواهیم‌ مقاصد قرآن‌ و سنت‌ را پیاده‌ كنیم‌ و اقشار مختلفة‌ ملت‌ ما در این‌ راه‌ بزرگِ سرنوشت‌ساز سر از پا نشناخته‌، جان‌ و مال‌ و عزیزان‌ خود را نثار راه‌ خدا می‌كنند.

ما مفتخریم‌ كه‌ بانوان‌ و زنان‌ پیر و جوان‌ و خرد و كلان‌ در صحنه‌های‌ فرهنگی‌ و اقتصادی‌ و نظامی‌ حاضر، و همدوش‌ مردان‌ یا بهتر از آنان‌ (مورد توجه سرکار شبنم :Cheshmak:)در راه‌ تعالی‌ اسلام‌ و مقاصد قرآن‌ كریم‌ فعالیت‌ دارند؛ و آنان‌ كه‌ توان‌ جنگ‌ دارند، در آموزش‌ نظامی‌ كه‌ برای‌ دفاع‌ از اسلام‌ و كشور اسلامی‌ از واجبات‌ مهم‌ است‌ شركت‌، و از محرومیتهایی‌ كه‌ توطئة‌ دشمنان‌ و ناآشنایی‌ دوستان‌ از احكام‌ اسلام‌ و قرآن‌ بر آنها بلكه‌ بر اسلام‌ و مسلمانان‌ تحمیل‌ نمودند، شجاعانه‌ و متعهدانه‌ خود را رهانده‌ و از قید خرافاتی‌ كه‌ دشمنان‌ برای‌ منافع‌ خود به‌ دست‌ نادانان‌ و بعضی‌ آخوندهای‌ بی‌اطلاع‌ از مصالح‌ مسلمین‌ به‌ وجود آورده‌ بودند، خارج‌ نموده‌اند؛ و آنان‌ كه‌ توان‌ جنگ‌ ندارند، در خدمت‌ پشت‌ جبهه‌ به‌ نحو ارزشمندی‌ كه‌ دل‌ ملت‌ را از شوق‌ و شعف‌ به‌ لرزه‌ درمی‌آورد و دل‌ دشمنان‌ و جاهلان‌ بدتر از دشمنان‌ را از خشم‌ و غضب‌ می‌لرزاند، اشتغال‌ دارند. و ما مكرر دیدیم‌ كه‌ زنان‌ بزرگواری‌ زینب‌گونه‌ ـ علیها سلام‌الله ـ فریاد می‌زنند كه‌ فرزندان‌ خود را از دست‌ داده‌ و در راه‌ خدای‌ تعالی‌ و اسلام‌ عزیز از همه‌ چیز خود گذشته‌ و مفتخرند به‌ این‌ امر؛ و می‌دانند آنچه‌ به‌ دست‌ آورده‌اند بالاتر از جنات‌ نعیم‌ است‌، چه‌ رسد به‌ متاع‌ ناچیز دنیا.
------------------------------
خداوکیلی مو بر تن آدم راست میشه:Gol:
این جملات کم چیزی نیستند و درتاریخ جاودانه خواهند ماند.

Reza-D;651996 نوشت:
ابتدا باید مشخص بشه که تفکر این افراد اشتباهه ، بعد به فکر یاری اونها باشیم!

با بخش احساس حقارتش خود من هم مخالفم و صد البته کم هم پاسخ ندارم برای این تفکر

اما اصل این موضوع که الان ما از نظر فرهنگی در جایگاه مناسبی نیستیم تا حد زیادی درسته و اگر کسی چنین تفکری داشته باشه (جدای از شدت و ضعفش) تفکر درستی داره

حتی اگر بپذیریو که غرب از نظر فرهنگی و اجتماعی جایگاه مناسبی نداره (که البته جلوی این جمله علامت سؤال هست) باز هم میشه گفت که لااقل غرب ادعای دین مدار بودن و خدا محور بودن نداره. اما مایی که این ادعاها رو داریم الان کجا قرار داریم؟

چرا زود خودمون را با غرب مقایسه می کنیم؟! مگر خط تراز ما غربه؟ خط تراز یک بچه شیعه قرآن و اهل بیته....واین درسته که با آن خیلی فاصله داریم....و باید از خودمون خجالت بکشیم و نه در برابر دشمنان خدا احساس حقارت کنیم.

شبـنم;652071 نوشت:

ما هرچی مشکل داریم از فرهنگ و عقایدمون نیست, بلکه از اونجاست که فرهنگ و عقایدمون را زیر پا گذاشته ایم...البته سرکار شبنم فرهنگ و عقایدمان مطلقا کامل 100% نیست ولی این هم بی انصافی هستش که می فرمائید بیشتر عقایدمان بد و اقلش خوبه...البته باید به مفهوم عقیده و فرهنگ دقت کنیم و نه فقط خیابانها پر زرق و برق و یا فیلمها را بین ایران و غرب با هم مقایسه کنیم, چرا که قبلا هم عرض کردم خط تراز یک شیعه باید قرآن و اهل بیت باشه و نه کثافتهائی که نقاب زیبائی زده اند ولی هر جای دنیا خون مظلومی ریخته میشه مستقیم یا غیر مستقیم آتش بیاره معرکه هستند.در ژاپن بمب اتم می زنن امروز طلایه دار حقوق بشرن در طول تاریخ اون خیانتها و چپاولها بر سرمایه و فرهنگ ما کردند...امروز 1000 تا کانال ماهواره برامون راه انداخته اند که ما را متوجه حقوق از دست رفتمان توسط حکومتمان بکنن.....تراز فقط قرآن و اهل بیت...والسلام

شبـنم;652071 نوشت:

اینجا ماباید احساس حقارت کنیم؟ یا آنها که خانه ها و صنعتشان را بر روی خون مردم مظلوم آسیا و آفریقا بنا کرده اند؟
کی بود وقتی که اولین چاه نفت در مسجد سلیمان کشف شد, یک قرار داد به آن پادشاهان احمق و فلک زده ما و خرشون کرد و 60 سال ثروت ما را چپاول کرد؟ یا قراردادهای دیگر ترکمن چای و چه و چه و.....و یا کی بود که خروار خروا الماس و جواهرات را از کشورهای آفریقائی مثل سگ دزدیدن و به خاک و خون کشیدنشان و به زنهاشون تجاوز کردند..همان کاری که با زنان ژاپنی می کنن ...این درست نیست که با دیدن فیلم قضاوت کنیم...بهتر بریم تاریخ را بخونیم و بدونیم که چطوری پوست سر سرخپوستها را می کندند تا برای زنهاشون کلاه و ....درست کنن....آنها باید احساس حقارت کنن که اینهمه جایزه نوبل را توسط دانشکندانی گرفتند که اکثرشون مثل "آلبرت اینشتین" به اونجا مهاجرت کردند و آمریکائی الاصل نبودند...همانطور که امروز اکثر تحصیل کردگان بهترین دانشگاههای ما را بر می زنند و می برند.ما باید افتخار کنیم که مثل شیر در خرمشهر خون دادیم تا زنهامون را به حرمسراهشون نبرن!
این یک ضعف ماست (حکومت داران ما) -مهاجرت نخبه ها را عرض می کنم- که باید برطرف بشه ولی ما به خاطر آن نباید احساس حقارت کنیم...بلکه باید از خودمون خجالت بکشیم....و کسانی باید احساس حقارت کنن که با پول وسرمایه کشور درس خوندند و مقع میوه دادنشون به دنبال زرق و برق اونور آب رفتند و موندند و آب به آسیاب دشمنامون می ریزن....بالاخره همگی 60-70 سال عمر می کنیم و میریم....ولی آنچه که میمونه نتیجه اعمالمونه.

شبـنم;652071 نوشت:

این هم موضع گیری نبود, نظر شخصیم بود.

**گلشن**;653589 نوشت:
من وقتی می بینم نخبگان علمی و فرهنگی و هنری کشور جذب کشورهای غربی می شوند یا فرار می کنند به ان کشورها
احساس حقارت به من دست می دهد

شما چرا خواهر گرامی؟...قبلا نظرم را عرض کردم

عارف;654277 نوشت:
این یک ضعف ماست (حکومت داران ما) -مهاجرت نخبه ها را عرض می کنم- که باید برطرف بشه ولی ما به خاطر آن نباید احساس حقارت کنیم...بلکه باید از خودمون خجالت بکشیم....و کسانی باید احساس حقارت کنن که با پول وسرمایه کشور درس خوندند و مقع میوه دادنشون به دنبال زرق و برق اونور آب رفتند و موندند و آب به آسیاب دشمنامون می ریزن....بالاخره همگی 60-70 سال عمر می کنیم و میریم....ولی آنچه که میمونه نتیجه اعمالمونه.
موضوع قفل شده است