جمع بندی نتیجه ی قصاص!!

تب‌های اولیه

37 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
نتیجه ی قصاص!!

سلام
زیاد دیدیم که درباره قصاص بحث بشه ولی حداقل من ندیدم که کسی از عاقبت فردی که قصاص شده بپرسه!! فرضا من کسی رو کشتم و بعد حکم قصاص صادر شد و...! حالا بعد از اعدام گناهان من(به خصوص مربوط به اون قتل!) چی میشن!؟
و اگه این گناهان بخشیده نشه، منافاتی با عدالت نداره!؟ چون اینجا اشتباهی صورت گرفته و حالا فرد اعدام شده فرصتش برای جبرانو هم از دست داده!!

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد صدیق

[=times new roman]باسلام
هر گناهی که انسان مرتکب میشود، مستلزم عقوبتی است و تا زمانی که آن خطا جبران نشود، آن گناه بخشیده نمیشود.
اولین قدم برای جبران یک خطا، توبه است.
خداوند متعال در قرآن کریم، بارها بندگانش را توصیه کرده از گناهانشان توبه کنند:
[=times new roman]يا أَيُّهَا الَّذينَ آمَنُوا تُوبُوا إِلَى اللَّهِ تَوْبَةً نَصُوحاً عَسى‏ رَبُّكُمْ أَنْ يُكَفِّرَ عَنْكُمْ سَيِّئاتِكُمْ(1)

[=times new roman]توبه یعنی ندامت از انجام یک گناه و تصمیم بر ترک آن.
البته، توبه علاوه بر ندامت، مستلزم جبران اشتباهی که انجام شده و لوازم آن است.
چنانکه حضرت علی(ع) به کسی که مدام کلمه استغفار را به زبان می‌آورد، فرمود: الِاسْتِغْفَارُ دَرَجَةُ الْعِلِّيِّينَ وَ هُوَ اسْمٌ وَاقِعٌ عَلَى سِتَّةِ مَعَانٍ أَوَّلُهَا النَّدَمُ عَلَى مَا مَضَى وَ الثَّانِي الْعَزْمُ عَلَى تَرْكِ الْعَوْدِ إِلَيْهِ أَبَداً وَ الثَّالِثُ [=Traditional Arabic]أَنْ‏ [=Traditional Arabic]تُؤَدِّيَ‏ [=Traditional Arabic]إِلَى‏ [=Traditional Arabic]الْمَخْلُوقِينَ‏ حُقُوقَهُمْ حَتَّى تَلْقَى اللَّهَ [عَزَّ وَ جَلَ‏] أَمْلَسَ لَيْسَ عَلَيْكَ تَبِعَةٌ وَ الرَّابِعُ أَنْ تَعْمِدَ إِلَى كُلِّ فَرِيضَةٍ عَلَيْكَ ضَيَّعْتَهَا فَتُؤَدِّيَ حَقَّهَا(2)

[=microsoft sans serif][=times new roman]اگر آن گناه، فعلی بود که انجامش دستور خداوند و حق الله بوده است و ترک شده بود، مثلا نمازی که خوانده نشده یا روزه ای که گرفته نشده یا ...، توبه آن به این است که حتما نمازهایی که ترک شده، خوانده شود و روزه هایی که گرفته نشده، گرفته شود و...
اگر آن گناه، حق الناس و مربوط به اموال است، حتما آن مال بازگردانده شود. و اگر مربوط به آبروی مردم بوده است، سعی شود از او اعاده حیثیت شود.
اما بخشش برخی گناهان، مستلزم حد یا تعزیری از جانب خداوند است.
کسی که شراب میخورد، اگر حاکم شرع به هر وسیله ای متوجه شود، باید بر او حد زده شود.
کسی که عمل منافی عفت انجام میدهد، حد او کشته شدن او یا سنگسار است.
احکام هر یک از این موارد، در کتابهای فقهی و حدیثی بیان شده است.
کسی که مثلا مرتکب قتل و مستحق قصاص شده است، توبه او به این است که علاوه بر پشیمانی از گناهی که مرتکب شده، تن به حکم حاکم بدهد. حال اگر به درخواست ولی دم و حکم حاکم کشته شد، این کشته شدن باعث بخشش همان گناهش میشود و اگر بخشیده شد، که گناهش بخشیده میشود.
ااما این مستلزم آن نیست که تمام گناهان او بخشیده شود.
هر گناهی، توبه خودش را نیاز دارد. به همین جهت، این شخص باید از تمام گناهانش توبه کند و تاوان تمام اشتباهاتش را بدهد.
بنابراین چنین افرادی باید قبل از مرگ از گناهان دیگر خود توبه کنند و از نسبت به جبران خسارات و بدهی های خود به خدا و بندگانش به ورثه خود سفارش کنند.

موفق باشید

ــــــــ
1. سوره تحریم، آیه8
2. نهج البلاغه، صبحی صالح، ص549

صدیق;635497 نوشت:
کسی که مثلا مرتکب قتل و مستحق قصاص شده است، توبه او به این است که علاوه بر پشیمانی از گناهی که مرتکب شده، تن به حکم حاکم بدهد. حال اگر به درخواست ولی دم و حکم حاکم کشته شد، این کشته شدن باعث بخشش همان گناهش میشود و اگر بخشیده شد، که گناهش بخشیده میشود.

سلام
این قسمتو درست نفهمیدم! یعنی اگه کشته شد و ولی دم نبخشیدش، گناهش بخشیده نمیشه!؟

قصاص فقط باعث رواج خشونت تو جامعه میشه

mehrdad1919;635681 نوشت:

باسلام
عدم قصاص هم نتایج به مراتب زیان بارتری داره قصاص نوعی بازدارندگی ازانجام جرم هست واماعدم قصاص به مجرمین این اجازه رامیدهدهرچه خواهندبکننددراخرهم میدانندقصاص نمیشوندمطلبی که باهاش روبه روییدخیلی واضحه
یاحق

احمد;635962 نوشت:
باسلام
عدم قصاص هم نتایج به مراتب زیان بارتری داره قصاص نوعی بازدارندگی ازانجام جرم هست واماعدم قصاص به مجرمین این اجازه رامیدهدهرچه خواهندبکننددراخرهم میدانندقصاص نمیشوندمطلبی که باهاش روبه روییدخیلی واضحه
یاحق

الان تو ایران به نظرت قصاص باعث کم شدن جرم شده؟؟؟با قصاص فقط وحشیگری اون فرد خاطی رو دوباره تو جامعه تکرار میکنیم،

mehrdad1919;636760 نوشت:
الان تو ایران به نظرت قصاص باعث کم شدن جرم شده؟؟؟با قصاص فقط وحشیگری اون فرد خاطی رو دوباره تو جامعه تکرار میکنیم،

باسلام
طبق امار35درصدمردم ایران زیرخط فقرهستندکه زمینه جرم برای مجرمین روفراهم میکنه
ثانیاایران مورد تهاجم شدیدفرهنگی قرارگرفته واگرمدعی هستیدقصاص موجب افزایش جرم شده خب بایداین رواثبات کنید
درحالی که نمیتوانیدچون نه تنها قصاص نقش بازدارندگی داره بلکه درغیراینصورت همانطورکه گفتیم هرمجرمی به خوداجازه جرم میدهددراخرهم میداندقصاص نمیشود پس زمینه مناسب ایجادشده
یاحق

mehrdad1919;636760 نوشت:
الان تو ایران به نظرت قصاص باعث کم شدن جرم شده؟؟؟با قصاص فقط وحشیگری اون فرد خاطی رو دوباره تو جامعه تکرار میکنیم

سلام به همه
خب برادر شما اول بايد اثبات كنيد كه رابطهء مستقيم بين قصاص و زياد شدن جرم وجود داره

مثلاً من ميتونم برعكس حرف شما رو بزنم

من:
بايد هر كسي هر جرمي انجام ميده ، حتي يه جرم كوچيك ، بدون كوچكترين مدارا اعدام بشه!

شما:
نه اين اشتباست ، با بعضي از جرايم بايد مدارا كرد و يا تنبيه ناچيزي براش درنظر گرفت تا جرائم كمتر بشن

من:
يعني الان كه با برخي جرم ها مدارا ميشه يا همه رو اعدام نميكنن جرم هاي كشور كم شده؟!
(نتيجه گيري كنم كه زياد شدن جرم بخاطر اعدام نشدن هست!)

ضمن اينكه متاسفانه ماها گاهي در بيان مطالبمون دچار يك سو نگري ميشيم. مثلا در همين موضوع ، شما برادر عزيز ، داريد وضعيت قاتل رو بررسي ميكنيد ، ولي وضعيت مقتول رو خير (يا خيلي كم) ، وضعيت فردي رو بررسي ميكني ولي وضعيت اجتماعي رو خير

اينكه قصاص تاثير خودش رو نذاشته ، به اين دليله كه در كنار قصاص بايد موارد ديگري رو هم اجرا ميكرديم كه يا اصلاً اجرا نشده يا ضعيف اجرا شده. مثلاً ابتدا بايد شرايط يه زندگي حداقلي براي جوان جور بشه ، آموزش و فرهنگ سازي انجام بشه و...... بعد كه اينها در حد ممكن انجام شد ، اون وقت موضوعي مثل قصاص بيشتر تاثيرگذار خواهد بود. در واقع ايراد از اصل حكم قصاص نيست ، ايراد از درست اجرا نشدن ملزومات قصاصه

احمد;636776 نوشت:
باسلام
طبق امار35درصدمردم ایران زیرخط فقرهستندکه زمینه جرم برای مجرمین روفراهم میکنه
ثانیاایران مورد تهاجم شدیدفرهنگی قرارگرفته واگرمدعی هستیدقصاص موجب افزایش جرم شده خب بایداین رواثبات کنید
درحالی که نمیتوانیدچون نه تنها قصاص نقش بازدارندگی داره بلکه درغیراینصورت همانطورکه گفتیم هرمجرمی به خوداجازه جرم میدهددراخرهم میداندقصاص نمیشود پس زمینه مناسب ایجادشده
یاحق

الان بلژیک و سوید و سویس اصلا دادگستری ندارن از بس جرم کم اتفاق میوفته داخل کشورشون در حالی که اصلا چیزی به اسم قصاص ندارن،چرا ی سری شعار الکی میدین قصاص کجاش باعث بازدارندگیه اگه قصاص بازدارندست پس این همه قتل و جنایت چیه؟؟؟قصاص فقط باعث افزایش خشونت میشه،کار بد ی مجرمو ک نباید با همون کار جواب داد.

mehrdad1919;636779 نوشت:
الان بلژیک و سوید و سویس اصلا دادگستری ندارن

mehrdad1919;636779 نوشت:
چرا ی سری شعار الکی میدین

فكر كنم هر روز بايد لينك هاي اين سايت رو بذارم

آمار جرم و جنايت در كشورهاي جهان در سال 2002

سوئد مكان 16

بلژيك مكان 17

سوئيس مكان 31

لينك:
http://www.nationmaster.com/country-info/stats/Crime/Total-crimes

ایران رو من ندیدم تو این امار

mehrdad1919;636779 نوشت:
الان بلژیک و سوید و سویس اصلا دادگستری ندارن از بس جرم کم اتفاق میوفته داخل کشورشون در حالی که اصلا چیزی به اسم قصاص ندارن،چرا ی سری شعار الکی میدین قصاص کجاش باعث بازدارندگیه اگه قصاص بازدارندست پس این همه قتل و جنایت چیه؟؟؟قصاص فقط باعث افزایش خشونت میشه،کار بد ی مجرمو ک نباید با همون کار جواب داد.

باسلام
ببینیدمقایسه دوقسم کاملا متفاوت کاملا اشتباه است واین نوع نتیجه گیری صحیح نیست حقیرهم میگم درعربستان نسبت به ایران جرم کمترهست پس ایامیتونیم نتیجه بگیریم علتش بازدارندگی قصاص درعربستان هست؟؟!
امادرموردبلژیک درکامنت قبل گفتیم35درصدایران زیرخط فقرهست
امابلژیک چه؟ ایران دربدترین وضعیت منطقه قرارگرفته ازانقلاب تاکنون دشمنان درحال برهم زدن سلامت روانی کشوروتعارض وتضادداخلی هستند
وشماهمچنان اثبات نکردید افزایش جرم درایران علتش قصاص هست
یاحق

احمد;636936 نوشت:
باسلام
ببینیدمقایسه دوقسم کاملا متفاوت کاملا اشتباه است واین نوع نتیجه گیری صحیح نیست حقیرهم میگم درعربستان نسبت به ایران جرم کمترهست پس ایامیتونیم نتیجه بگیریم علتش بازدارندگی قصاص درعربستان هست؟؟!
امادرموردبلژیک درکامنت قبل گفتیم35درصدایران زیرخط فقرهست
امابلژیک چه؟ ایران دربدترین وضعیت منطقه قرارگرفته ازانقلاب تاکنون دشمنان درحال برهم زدن سلامت روانی کشوروتعارض وتضادداخلی هستند
وشماهمچنان اثبات نکردید افزایش جرم درایران علتش قصاص هست
یاحق

خوب چرا بلژیک باید فقیر نداشته باشه بعد ایران با این همه منابع نفتی 35درصد مردمش زیر خط فقر باشن؟؟؟

mehrdad1919;636950 نوشت:
خوب چرا بلژیک باید فقیر نداشته باشه بعد ایران با این همه منابع نفتی 35درصد مردمش زیر خط فقر باشن؟؟؟

باسلام
سوال کاملا بجایست اما اینکه درامدایران چه میشودمشخص است بخش عمده ان صرف تجهیزات نظامی بخشی دیگراموزش وپروش(دراکثرکشورهااموزش وپرورش رایگان نیست وهمگان قادربه تحصیل نیستند)و...که تمام اینها برای شرایط فعلی ایران بسیارضروری است وهمین عوامل سبب شده تا عمده سرمایه ایران درجهت رفاه عمومی صرف نشود
یاحق

احمد;636954 نوشت:
باسلام
سوال کاملا بجایست اما اینکه درامدایران چه میشودمشخص است بخش عمده ان صرف تجهیزات نظامی بخشی دیگراموزش وپروش(دراکثرکشورهااموزش وپرورش رایگان نیست وهمگان قادربه تحصیل نیستند)و...که تمام اینها برای شرایط فعلی ایران بسیارضروری است وهمین عوامل سبب شده تا عمده سرمایه ایران درجهت رفاه عمومی صرف نشود
یاحق

ایران دومین صادر کننده نفت و گاز دنیاستا

[="Arial"][="DarkGreen"]

mehrdad1919;636958 نوشت:

شما کلاً از ماجرا پرتی!
باید یکی بشینه از الف آدم برات بگه تا م خاتم!![/]

غربت نشین;636963 نوشت:
[="Arial"][="DarkGreen"]
شما کلاً از ماجرا پرتی!
باید یکی بشینه از الف آدم برات بگه تا م خاتم!!
[/]

برات خوشحالم:)

mehrdad1919;636958 نوشت:

باسلام
دقیقا به دلیل داشتن چنین منابعی مورد
توجه سایردولت هاست که برای ضربه زدن واستعمارایران تاکنون ازهرروشی استفاده کردند این به خودی خودضرورت تقویت بخش نظامی ایران روبیان میکنه
یاحق

احمد;636967 نوشت:
باسلام
دقیقا به دلیل داشتن چنین منابعی مورد
توجه سایردولت هاست که برای ضربه زدن واستعمارایران تاکنون ازهرروشی استفاده کردند این به خودی خودضرورت تقویت بخش نظامی ایران روبیان میکنه
یاحق

مطمینید همه این کارارو دشمنان خارجی دارن میکنن و ما خودمون خیلی پاکیم؟چرا این کارو با بقیه کشورهای موفق نمیکنن و همه دنیا گیر داده به ایران!!

[="Arial"][="DarkGreen"]

mehrdad1919;636970 نوشت:
مطمینید همه این کارارو دشمنان خارجی دارن میکنن و ما خودمون خیلی پاکیم؟

نه.پاک نیستیم.
همیشه دزدی و خیانت یک حکومت رو از درون نابود میکنه که میتونه سیاست دشمن پشتش باشه و یا منافع شخصی![/]

mehrdad1919;636970 نوشت:
مطمینید همه این کارارو دشمنان خارجی دارن میکنن و ما خودمون خیلی پاکیم؟

باسلام
لطفا واضح ترصحبت کنید
حقیرمتوجه نشدم امادراین که عده ای پاک نیستن وسرمایه ملی روهدرمیدن هیچ شکی نیست حقیر اگرمطالب روحذف نکنند بامدرک موثق بیان میکنیم فرزند یکی ازامام جمعه ها مدیرعامل یک شرکت هست درحالی که میدونیدتحصیلاتش چیه؟
...
این نتیجه بی توجهی به امورداخلی است که هربیسوادی درهرقسمت قرارگرفته انگاه ماانتظارپیشرفت هم داریم واقعا خنده داره
یاحق

غربت نشین;636974 نوشت:
[="Arial"][="DarkGreen"]
نه.پاک نیستیم.
همیشه دزدی و خیانت یک حکومت رو از درون نابود میکنه که میتونه سیاست دشمن پشتش باشه و یا منافع شخصی!
[/]

افرین ایراد از خود ماست،تا وقتی ما خودمون صاف و صادق باشیم هیچ دشمن خارجی نمیتونه کاری کنه،این اختلاس های اخیر به نظرت کار دشمنای خارجی بوده یا خودمون؟

[="Arial"][="DarkGreen"]

mehrdad1919;636976 نوشت:
تا وقتی ما خودمون صاف و صادق باشیم هیچ دشمن خارجی نمیتونه کاری کنه

کاملاً درسته.
اما شما هرکاری کنی باز ی خائن پیدا میشه مخصوصاً که دشمن خارجی از هر ترفندی برای نفوذ و شکست شما استفاده کنه با این حال نمیشه از بیگانه غافل بود و بگیم چون درون مشکل داره الان به همین بپردازیم![/]

mehrdad1919;636779 نوشت:
؟قصاص فقط باعث افزایش خشونت میشه،کار بد ی مجرمو ک نباید با همون کار جواب داد.
ثع

سلام
تا حالا کسی عضو خونواده تو رو کشته؟؟؟؟؟؟؟ (اگه بکشه مطمئنن با دستای خودت میری خفش میکنی)
واقعا راضی میشی مجازاتش نکنن؟:Moteajeb!:
من به کمتر از اعدام راضی نمیشم

دخترک کبریت فروش;637042 نوشت:
ثع

سلام
تا حالا کسی عضو خونواده تو رو کشته؟؟؟؟؟؟؟ (اگه بکشه مطمئنن با دستای خودت میری خفش میکنی)

مجازات قانونیش باید سر جاش باشه همین حبس ابد از اعدام بدتره ولی اینیکه شما میگی قانون جنگل میشه

mehrdad1919;637087 نوشت:
مجازات قانونیش باید سر جاش باشه همین حبس ابد از اعدام بدتره ولی اینیکه شما میگی قانون جنگل میشه

داداش قانونو شما تعیین میکنین؟
بعدشم داری مغالطه می کنی یعنی چی سوییس و سوئد وبلژیک دادگستری ندارن؟همشون دارن.
اینم نمونه کم بودن محرم تو سوییس:

کد خبر: 93101306938
شنبه ۱۳ دی ۱۳۹۳ - ۱۸:۱۴

کشور کوچک سوئیس با تعداد بالای مجرمان و تعداد اندک زندان روبروست و در حال بررسی صادرات زندانیان است.
به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، حال وزارت دادگستری سوئیس در حال بررسی صادرات محکومان زندانی به کشورهای همسایه سوئیس از جمله فرانسه و آلمان است.
توماس فریتاگ، رئیس اداره زندان‌های سوئیس در گفتگو با رادیو اس.آر.آف تاکید کرد، کانون‌های اصلاح و تربیت کشورش بیش از صد درصد ظرفیت را تکمیل کرده‌اند. به گفته وی، زندان‌ها در ایالت‌های فرانسوی‌زبان در غرب سوئیس پر ازدحام است.
با این حال مشخص نیست که وزارت دادگستری سوئیس چه زمانی برای این طرح برنامه‌ریزی کرده است و آیا فرانسه و یا آلمان اجازه می‌دهند زندانیان سوئیسی وارد کشورشان شوند یا خیر.
طی سال‌های اخیر سوئیس قوانین مهاجرتی برای خارجیان کشورهای عضو اتحادیه اروپا را سخت‌گیرانه کرده است و همین امر تنش‌های سیاسی میان برن و کشورهای همسایه آن را به وجود آورده است.

mehrdad1919;636861 نوشت:
ایران رو من ندیدم تو این امار

خب چون نيست ديگه :Nishkhand:

البته در يك سري ديگه از بخش ها ايران هم توي ليست هست. مثلاً تعداد زنداني فكر ميكنم ايران 10 باشه

به هر حال منظور من اين نيست كه بگم ايران مشكل نداره. چرا اتفاقاً مشكلات زياد و اساسي هم داره
يا نميخوام بگم نبايد انتقاد كرد. اتفاقاً خودم نقدهاي زيادي دارم
يا نميگم كشورهاي اروپايي هيچ خوبي ندارن. انشاالله با عقايد من بيشتر آشنا خواهيد شد

اما ميخوام بگم طبق چهارتا حرف كه تو بي.بي.سي فارسي و شبكهء من و تو و سايت هاي مخالف گفته ميشه ، نبايد قضاوت كرد. يا با شنيدن يك سري حرف ها كه بين مردم رد و بدل ميشه و اكثرش بيشتر از روي ناراحتي هست تا دلايل منطقي. بلكه بايد تمام جوانب رو ديد ، بررسي كرد ، كشورهاي مختلف و نقاط قوت و ضعفشون رو مقايسه كرد ، بعد نظر داد. حالا نه در حد كارشناس ، خودم رو ميگم من كه كارشناس حرفه اي نيستم. اما ميتونم يه حداقل هايي رو بررسي كنم بعد نظر بدم. نه اينكه مينطور بيام بگم كشوراي ديگه دادگاه ندارن ، كشورهاي ديگه كلاً زنداني نداره و اين حرفهاي احساسي. منظور من اينه برادر

دخترک کبریت فروش;637042 نوشت:
ثع

سلام

سلام
این عوامل همگی وابسته به شرایطن ولی در کل میگم که من به کشتنش راضی نمیشم!
قصاص یعنی مرگ سریع!(اعدامش مد نظرمه!!)
حبس ابد یعنی ذره ذره شدن!
حبس 5 10 ساله یعنی فرصت جبران اشتباه!(که البته معمولا با تکرار جرم اعدام میشن!)
حالا کدومش بهتره برای مجازات!؟

سراسیمه سلام نگام انتظار سلام هنگام رسیدن سلام

mehrdad1919;636779 نوشت:
الان بلژیک و سوید و سویس اصلا دادگستری ندارن

دلیل این که دادگستری ندارن چون مردم قانون مداری دارن
یکی از دوستانم به یه سمینار توی سوئیس دعوت شده بود
مثل این که ماشین رو روبه روی یه فروشگاه که جای پارک داشته پارک میکنه و میره خرید کنه
یه ماشین دیگه میزنه به اینه اش و آینه بغل ترک میخوره وقتی از فروشگاه میاد بیرون میینه
پیشه خودش میگه لابد جوون بوده کنترل نتونسته بکنه
وقتی میخواد سوار بشه یه پیرزن یه کاغذ میده دستش و میگه این شماره پلاک ماشین
اون دوست من هم کاغذ رو میگیره و میگه اتفاق میافته ممنون و کاغذ رو پیشه پیر زن پاره میکنه
بعد میبینه ممنوع الخروج شده وقتی مراجعه میکنه برای تفهیم جرم میگن چرا امنیت رو زیر سوال بردین و شاکی همون پیر زن بوده چرا وقتی من شماره پلاک رو برداشتم این آقا نسبت به این جرم چشم پوشی کرده رفتار ایشون جامعه رو دچار مشکل میکنه
این یعنی هر کس واسه خودش یه پلیسه تو ممکلت ما و خیلی از کشور ها آیا این طوریه اگه یه مراقب سر امتحان نباشه کی حاضره تقلب نکنه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

[=times new roman]

Masood11;635563 نوشت:
این قسمتو درست نفهمیدم! یعنی اگه کشته شد و ولی دم نبخشیدش، گناهش بخشیده نمیشه!؟

باسلام
یعنی یا باید ولی دم او را ببخشد یا قصاص شود.

[=times new roman]

mehrdad1919;635681 نوشت:

لطفا احساسی برخورد نکنید.
در کشورهایی که قصاص صورت نمیگیرد خشونت برداشته میشود.
وقتی خداوند متعال که بندگانش را افریده و به مصالحشان داناست، میفرماید در قصاص، حیات و زندگانی است، آنوفت با گفتن شعارهای احساسی نمیتوان در مقابل این فرموده خداوند ایستاد.
امریکا، ترکیه، کشورهای اروپایی و و... که قصاص را اجرا نمیکنند، خشونت برداشته میشود.

[=times new roman]باسلام
بحث این تاپیک کاملا از مسیر خود منحرف شده است.
لطفا اگر در زمینه سوال مورد بحث(نتیجه کسی که قصاص میشود و اخر و عاقبت او مطلبی دارید بفرمایید.
درضمن، بحثهای متفرقه باعرض معذرت حذف خواهد شد.
باتشکر

صدیق;637280 نوشت:
[=times new roman]
باسلام
یعنی یا باید ولی دم او را ببخشد یا قصاص شود.

سلام
یعنی این قصاص، خواه ناخواه[ ِ ولی دم] عامل بخشش این گناهه؟

[=times new roman]باسلام

Masood11;637342 نوشت:
یعنی این قصاص، خواه ناخواه[ ِ ولی دم] عامل بخشش این گناهه؟

بله این چون حق و دِینی است که از مقتول بر گردن قاتل مانده است و زمانی از آن خلاص میشود که آن حق را ادا کند.
ادا کردن آن نیز به این است که مانند هر قرض دیگری، یا صاحب حق او را ببخشد یا از او بگیرد.
البته هر حقی مربوط به صاحب حق خودش است و ولی دم، با بخشش یا درخواست قصاص، فقط حق خودش را بازپس میگیرد نه حق دیگران را و حقوق دیگران هنوز پابرجاست.
بنابراین، این شخص باید درصدد جبران خسارتهای دیگرش باشد.

Masood11;637189 نوشت:
سلام
این عوامل همگی وابسته به شرایطن ولی در کل میگم که من به کشتنش راضی نمیشم!
قصاص یعنی مرگ سریع!(اعدامش مد نظرمه!!)
حبس ابد یعنی ذره ذره شدن!
حبس 5 10 ساله یعنی فرصت جبران اشتباه!(که البته معمولا با تکرار جرم اعدام میشن!)
حالا کدومش بهتره برای مجازات!؟

آدم کشی جبران نداره ....
ولی به قول خودت وابسته به شرایطش مجازات میشه

پرسش:
زیاد دیده ایم که درباره قصاص بحث شود ولی حداقل من ندیدم که کسی از عاقبت فردی که قصاص شده بپرسد!! فرضا من کسی را کشتم و بعد حکم قصاص صادر شد و...! حالا بعد از اعدام؛ گناهان من (به خصوص مربوط به آن قتل!) چه می شوند.؟!
و اگر این گناهان بخشیده نشود، منافاتی با عدالت ندارد؟! چون این جا اشتباهی صورت گرفته و حالا فرد اعدام شده فرصتش را برای جبران از دست داده است.!!

پاسخ:
هر گناهی که انسان مرتکب می شود، مستلزم عقوبتی است و تا زمانی که آن خطا جبران نشود، آن گناه بخشیده نمی شود.
اولین قدم برای جبران یک خطا، توبه است.
خداوند متعال در قرآن کریم، بارها بندگانش را توصیه کرده از گناهانشان توبه کنند: «يا أَيُّهَا الَّذينَ آمَنُوا تُوبُوا إِلَى اللَّهِ تَوْبَةً نَصُوحاً عَسى‏ رَبُّكُمْ أَنْ يُكَفِّرَ عَنْكُمْ سَيِّئاتِكُمْ»؛ اى كسانى كه ايمان آورده‏ ايد! به درگاه خدا توبه كنيد، توبه ‏اى راستين و خالص، اميد است كه پروردگار شما بدى‏ هايتان را از شما بزدايد.(1)

توبه یعنی ندامت از انجام یک گناه و تصمیم بر ترک آن.
البته، توبه علاوه بر ندامت، مستلزم جبران اشتباهی که انجام شده و لوازم آن است. چنان که حضرت علی (علیه السلام) به کسی که مدام کلمه استغفار را به زبان می‌آورد، فرمود: «الِاسْتِغْفَارُ دَرَجَةُ الْعِلِّيِّينَ وَ هُوَ اسْمٌ وَاقِعٌ عَلَى سِتَّةِ مَعَانٍ أَوَّلُهَا النَّدَمُ عَلَى مَا مَضَى وَ الثَّانِي الْعَزْمُ عَلَى تَرْكِ الْعَوْدِ إِلَيْهِ أَبَداً وَ الثَّالِثُ أَنْ‏ تُؤَدِّيَ‏ إِلَى‏ الْمَخْلُوقِينَ‏ حُقُوقَهُمْ حَتَّى تَلْقَى اللَّهَ [عَزَّ وَ جَلَ‏] أَمْلَسَ لَيْسَ عَلَيْكَ تَبِعَةٌ وَ الرَّابِعُ أَنْ تَعْمِدَ إِلَى كُلِّ فَرِيضَةٍ عَلَيْكَ ضَيَّعْتَهَا فَتُؤَدِّيَ حَقَّهَا وَ الْخامِسُ أَنْ تَعْمِدَ اِلَی اللَّحْمِ الَّذی نَبَتَ عَلَی السُّحْتِ فَتُذیبَهُ بِالاَحْزانِ حَتّی تَلْصَقَ الْجِلْدُ بِالْعَظْمِ وَ یَنْشَأَ بَیْنَهُما لَحْمٌ جَدیدٌ. وَ السّادِسُ أَنْ تُذیقَ الْجِسْمَ أَلَمَ الطّاعَةِ کَما أَذَقْتَهُ حَلاوَةَ الْمَعْصِیَةِ»؛ همانا استغفار درجه علّییّن است و آن اسمی است که به شش معنی واقع می شود: اوّل آنها پشیمانی بر گذشته است. دوم، عزم بر برگشت ننمودن به آن گناه تا ابد است. سوم اینکه حق مخلوقات را اداء کنی تا خدا را پاکیزه ملاقات کنی و حقی از مخلوقات بر عهده تو نباشد. چهارم اینکه به سوی هر فریضه ای که ضایع کرده ای روی آوری و حقّ آن را اداء کنی. پنجم اینکه به سوی گوشتی که به واسطه حرام روییده شده روی آوری و آن را به واسطه اندوه ها آب کنی تا پوست به استخوان بچسبد و گوشت تازه بین آنها روییده شود. و ششم آنکه درد و رنج فرمان برداری را به جسم بچشانی؛ چنان که شیرینی معصیت را به آن چشانده بودی.(2)

اگر آن گناه، فعلی بود که انجامش دستور خداوند و حق الله بوده است و ترک شده بود، مثلا نمازی که خوانده نشده یا روزه ای که گرفته نشده یا ...، توبه آن به این است که حتما نمازهایی که ترک شده، خوانده شود و روزه هایی که گرفته نشده، گرفته شود و ...
اگر آن گناه، حق الناس و مربوط به اموال است، حتما آن مال بازگردانده شود. و اگر مربوط به آبروی مردم بوده است، سعی شود از او اعاده حیثیت شود.
اما بخشش برخی گناهان، مستلزم حد یا تعزیری از جانب خداوند است. کسی که شراب می خورد، اگر حاکم شرع به هر وسیله ای متوجه شود، باید بر او حد زده شود. کسی که عمل منافی عفت انجام می دهد، حد او کشته شدن یا سنگسار است. احکام هر یک از این موارد، در کتاب های فقهی و حدیثی بیان شده است.
کسی که مثلا مرتکب قتل و مستحق قصاص شده است، توبه او به این است که علاوه بر پشیمانی از گناهی که مرتکب شده، تن به حکم حاکم بدهد. حال اگر به درخواست ولی دم و حکم حاکم کشته شد، این کشته شدن باعث بخشش همان گناهش می شود و اگر بخشیده شد، که گناهش بخشیده می شود. اما این مستلزم آن نیست که تمام گناهان او بخشیده شود.
هر گناهی، توبه خودش را نیاز دارد. به همین جهت، این شخص باید از تمام گناهانش توبه کند و تاوان تمام اشتباهاتش را بدهد.
بنا بر این چنین افرادی باید قبل از مرگ از گناهان دیگر خود توبه کنند و از نسبت به جبران خسارات و بدهی های خود به خدا و بندگانش به ورثه خود سفارش کنند. این شخص به مجرد ارتکاب قتل، مدیون خانواده و ولی دم مقتول شده است. بخشیده شدن او علاوه بر توبه نیاز به جبران خسارت (قصاص) یا بخشیده شدن توسط ولی دم مقتول را دارد. به مجرد تحقق یکی از این دو (بخشش یا قصاص) او از این حق و بدهی خلاص می شود ولی برای سایر گناهانش نیاز به توبه و جبران خودش را دارد.

_________
(1)تحریم/ 8.
(2) نهج البلاغه، صبحی صالح، ص549.

موضوع قفل شده است