جمع بندی چرا نمی خونییییییم؟؟؟ (((نماز)))

تب‌های اولیه

44 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
چرا نمی خونییییییم؟؟؟ (((نماز)))

سلام.
واقعا چرا؟؟
1-قبولش نداریم؟؟
2-حالشو نداریم؟؟
3-کار داریم؟؟؟
4-حسی نمیده بهمون؟!؟
5-هنوز تصمیم نگرفتیم؟؟
6-نمیدونیم؟؟
و...
دوستان خیلی دوست دارم هممون نظراتمونو بگیم تا بفهمیم جریان چیه؟؟
البته میدونم دوستان زیادی هستن میخونن اما خیلی از ماها به نتایج کلی نرسیدیم.
چرا؟
و اگر میشه راهکاری در این زمینه بیان بشه

با درود فراوان

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد هادی

با سلام و تقدیر و تشکر از شما بابت ایجاد بحث مهم و سوالی حیاتی
اکثر مسلمین اجمالا می دانند که نماز اهمیت فوق العاده دارد و ترک نماز علاوه بر بی بهره ماندن فرد از وصال حق، آثار ناخوشایندی در دنیا و بالاخص در آخرت خواهد داشت، آثار ناخوشایند بی نمازی در دنیا این است که لذا فرد تارک الصلاه منحصر در لذات مادی خواهد بود و از عبادت با خدا و خلوت کردن با معشوق حقیقی بی بهره خواهد ماند و عملا به چیزی جز دنیای مادی فکر نخواهد کرد و همین باعث خواهد شد فرد تارک الصلاه در اخرت کور و نابینا محشور شود. «وَ مَنْ أَعْرَضَ عَنْ ذِكْري فَإِنَّ لَهُ مَعيشَةً ضَنْكاً وَ نَحْشُرُهُ يَوْمَ الْقِيامَةِ أَعْمى‏» (طه 124) و هر كس كه از ياد من اعراض كند، زندگيش تنگ شود و در روز قيامت نابينا محشورش سازيم‏.
ممکن است عللی که حضرت عالی ذکر کردید هر کدام دلیلی برای ترک نماز برای تارکان نماز باشد و اگر از تارک الصلاه دلیل نماز نخواندنش را بپرسیم همین پاسخ ها را خواهد داد اما ریشه همه این علل به یک چیز بر می گردد و آن عدم شناخت اسرار و حقیقت پنهان نماز است.
در نظر کسانی که تارک الصلاه هستند و بلکه برخی از نماز خوان ها، نماز چیزی جز اذکار و حرکات خشک و بی مفهوم است که هر روز باید همین اعمال را تکرار کنند، اگر نگرش انسان و فهم انسان از نماز همین باشد طبیعی است که نماز را کنار خواهد گذاشت چون این عمل را تکراری و بدون هیچ اثری می داند اما اگر به اسرار اذکار و حرکات نماز پی برد و اگر فهمید که نماز اظهار عجز در پیشگاه معبود و معاشقه با محبوب است، اگر دانست که حقیقت نماز رسول الله صل الله علیه و اله هست ، اگر دانست که نماز لحظه موعود و وعده دیدار عبد با محبوب خویش است محال ممکن است این لحظه عاشقانه و لحظه دیدار با محبوب خود را فراموش و یا خدای نکرده ترک کند.

اگر کسی لذت عبادت و لذت نماز که دیدار با محبوب است را بچشد ممکن نیست از این دیدار دست بردارد، حاضر می شود جان و مال خود را فدای این دیدار کند، عاشقان حقیقی الله تبارک و تعالی در هنگام فرا رسیدن لحظه دیدار (اذان) آنچنان وجد و شوق وجودشان را فر می گیرد که از خود بی خود می شوند انگار از این دنیا قطع علاقه کرده اند و دیگر در این دنیا نیستند؛ آری نماز، لحظه رسیدن عاشق به دیدار محبوب و لحظه معاشقه است کدام عاقلی این لحظه را از دست می دهد!
مرحوم آیة الله بهجت شبی بعد از نماز فرمود: اگر سلاطین عالم می دانستند که انسان در حال عبادت چه لذت هایی می برد، هیچ گاه دنبال مسایل مادی نبودند. (مؤسسه البهجه، بهجه القلوب ( زندگی نامه آیة الله بهجت )، مرکز تنظیم و نشر آثار حضرت بهجت ، ص 16)
تارکین نماز و بلکه برخی از نماز خوان ها به این حقایق جاهل هستند لذا برخی تارک نماز می شوند و برخی هم از نماز خود لذت و بهره ای نمی برند.
دلیل دیگر ترک نماز، اشتغال‌ذهن ‌و فكر و انديشه ‌و تعلق‌قلب ‌به‌دنيا و مسائل ‌مادي‌ است؛ انچنان مسائل مادی و حبّ دنیا ذهن و فکر فرد را مشغول کرده است و آنچنان سرگرم بازی ها دنیاست که حاضر نیست دقایقی را در برار معبود و محبوب خویش سپری کند و با محبوب خویش صحبت کند، تعلق به امور دنیوی و اشتغالات ذهنی موجب می شود انسان رغبتی به عبادت بالاخص نماز نداشته باشد چون ذهنش در دنیاست و تا زمانی که انسان تعلقات مادی را رها نکند لذت عبادت را نخواهد چشید.
البته این مبحث مفصلی است که برای طرح کامل آن باید صدها صفحه مطلب نوشت اما به طور خلاصه محیط زندگی، محیط مدرسه، رسانه ها، دوست اشنا در نخواندن نماز یقینا تأثیر دارند، اگر اندکی اعتقاد انسان ضعیف باشد به احتمال زیاد این عوامل موجب تنبلی و کاهلی خواهد شد، بنده به همین مقدار بسنده می کنم ان شاء الله در ادامه از نظریات و بیانات دوستان و سروران عزیز بهره خواهیم برد.

جهت مطالعه بیشتر لینک زیر را مطالعه بفرمایید:
دلیل بی میلی به عبادت
همچنین این لینک

یا خدا;634360 نوشت:
چرا؟

سلام بر شما

با عرض معذرت، مگر قراره به چه نتایجی برسید؟

اگر منظورتان نماز عاشقانه است بهتره بروید راه سیروسلوک را طی کنید و عارف شوید ولی اگر نمیتوانید همینکه مطیع امر الهی هستید و نمازتان شما را از فحشاء و منکر بازدارد به نتیجه رسیده اید

بسم رب

چون هنوز نمیدونیم نماز برای چی باید خونده بشه.
وقتی یه اتفاقی میوفته برامون که دوست داریم زود رفع بشه، دستمونو سمت خدا دراز میکنیم و طلب کمک میکنیم.
وقتی میخوایم توی یه امتحانی شرکت کنیم باز همین کارو میکنیم.
وقتی...
ما ادما نیاز به کمک خدا داریم. همیشه و هر مکانی
و میبینیم که خدا هم جوابمونو میده و به خواسته هامون عمل میکنه.
خداوند در قران تنها و تنها از ما چند کار رو خواسته. یکی از اونا نمازه.
که در واقع از مهم ترین هاشونه. یادمه چندین دفعه در قران دیدم که فقط به دادن زکات و خواندن نماز اشاره شده بود. که خدا همین هارو فقط ازمون خواسته.
حالا باید با خودمون بگیم، مایی که انقدر از خدا توقع داریم خودمون حاضریم یکی از خواسته های خدا رو انجام بدیم؟

یه نگرش مطمئن تر هم هست

خداوند در زمان پیامبر ، در قران فرموده اند که قیامت بسیار نزدیک است.
الان 1400 و خورده ای گذشته و هنوز قیامت نشده. یعنی 1400 سال خیلی کوچک تر از خیلی کوچک است.
پس زدگی ما تقریبا ناچیز است.
باید به فکر اون دنیا باشیم همیشه.
شما یک هفته مدام به فکر اون دنیا باش. اوتوماتیک درست میشی.
به این فکر باش که فوقش 100 سال دیگه زنده بودم.
بعدش میرم برای قضاوت. میرم به دنیای ابدی.
یه نماز 10 دقیقه ای ارزش یه کیف کردن ابدی رو نداره؟
این سوال، باعث میشه هرچقدر هم تنبلی کنیم ، بریم نماز بخونیم.
یک اپلیکیشنی هم هست به نام باد صبا.
اون رو نصب کنید. اذان میگه.
پس مشکل فراموش کردن هم رفع میشه.
انشالله نمازاتونو راحت بخونید.
یا الله.:ok::ok:

.امین.;635324 نوشت:
سلام بر شما

با عرض معذرت، مگر قراره به چه نتایجی برسید؟

اگر منظورتان نماز عاشقانه است بهتره بروید راه سیروسلوک را طی کنید و عارف شوید ولی اگر نمیتوانید همینکه مطیع امر الهی هستید و نمازتان شما را از فحشاء و منکر بازدارد به نتیجه رسیده اید

سلام.دوست عزیز منظور ی نتیجه کلی بود.اینکه دوستان بگن اگه نماز خواندن را قبول داریمچرا نمیخونیم؟؟!
و اگر قبول نداریم چرا کمی تحقیق نمیکنیم؟!
و... .

با درود فراوان:Gol:

با سپاس فراوان از شما کارشناس محترم و همه دوستان.
نظر بنده اینه که کمی خوب است این موضوع بازتر شود!
مثلا صحبت از دلیل 5 مرحله نماز خواندن یا آیاتی که در آن بکار میرود یا دعای آخر نماز و فواید آن و ... .

یا خدا;635606 نوشت:
فواید آن

با سلام مجدد خدمت دوستان ارجمند
نماز آثار وبرکات فراوانی دارد نمونه هایی از این اثار با زبان آیات و روایات بیان می شود:

1.چراغ و روشنی دل مؤمن
رسول خدا صلی الله علیه و آله وسلم فرمود: «...لکل شی ء سراج و سراج قلب المؤمن الصلوة الخمس...» برای هر چیزی چراغی است و چراغ قلب مومن نمازهای پنجگانه است. (زبدة العلوم: ج 2 , ص 231)
2. زینت اسلام
رسول خدا صلی الله علیه و آله وسلم فرمود:« ان لکل شی ء زینة و زینة الاسلام الصلوة الخمس...»
براستی برای هر چیزی زینتی است و زینت اسلام نماز های پنجگانه می باشد. (زبدة العلوم: ج 2 , ص 231)
3. ستون مؤمن
رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم فرمود: «...لکل شیی ء رکن و رکن المؤمن الصلاة...» برای هر چیزی یایه و ستونی است و ستون مؤمن نماز است. (زبدة العلوم: ج 2 , ص 231)
4. جلسه عاشق با معشوق
حضرت علی علیه السلام فرمود:
«ذاکر الله سبحانه مجالسه»یادکننده خداوند سبحان همنشین خدا است. «غررالحکم: ص 404»
و همچنین آن حضرت علیه السلام می فرماید:
«الذکر مجالسة المحبوب» یاد خدا و (نماز) با دوست (خداوند) همنشین بودن است. (غررالحکم: ص 15)
5. وسیله تقویت روح
حضرت علی علیه السلام فرمود: «مداومة الذکر قوت الارواح و مفتاح الصلوة» همواره به یاد خداوند بودن غذای جان ها و کلید پارسایی و شایستگی است. (غررالحکم: ص 764)

6. سبب زدودن غفلت
«إِنَّني‏ أَنَا اللَّهُ لا إِلهَ إِلاَّ أَنَا فَاعْبُدْني‏ وَ أَقِمِ الصَّلاةَ لِذِكْري‏.»
من الله هستم, معبودی جز من نیست مرا پرستش کن, و نماز را برای من به پادار. (سوره مبارکه طه: آیه 14)
7. سدی در برابر گناهان
خداوند بزرگ می فرماید:
«اتْلُ ما أُوحِيَ إِلَيْكَ مِنَ الْكِتابِ وَ أَقِمِ الصَّلاةَ إِنَّ الصَّلاةَ تَنْهى‏ عَنِ الْفَحْشاءِ وَ الْمُنْكَرِ وَ لَذِكْرُ اللَّهِ أَكْبَرُ وَ اللَّهُ يَعْلَمُ ما تَصْنَعُون‏.» (سوره مبارکه عنکبوت: آیه 45) آنچه را از کتاب آسمانی (قرآن) به تو وحی شده تلاوت کن, و نماز را به پادار, که نماز (انسان را) از زشتی ها و منکرات باز می دارد. و ذکر خدا از آن (نهی از فحشا و منکر) هم بالاتر است. و خداوند می داند شما چه کارهایی انجام می دهید.
رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم فرمود:
«لایزال الشیطان ذعرا من المؤمن ما حافظ علی الصلوات الخمس لوقتهن فاذا ضیعهن تجرا علیه فادخله فی العظائم
انسان مژمن تا هنگامیکه نمازهای پنجگانه اش را سر وقت می خواند شیطان از او می ترسد, (و نمی تواند او را وسوسه کند) اما زمانیکه نمازش را ضایع نمود, (و اول وقت نخواند) بر او جرات پیدا می کند و او را در گناهان بزرگ وارد می کند. ( وسائل الشیعة : ج2, ص 18 – بحارالانوار: ج 79, ص 227)
8. باعث پاک کردن آلودگی ها
قرآن کریم می فرماید:
«وَ أَقِمِ الصَّلاةَ طَرَفَيِ النَّهارِ وَ زُلَفاً مِنَ اللَّيْلِ إِنَّ الْحَسَناتِ يُذْهِبْنَ السَّيِّئاتِ ذلِكَ ذِكْرى‏ لِلذَّاكِرين‏».
نماز را در دو طرف روز و اوائل شب به پادار, چرا که حسنات سیئات را از میان می برند و این تذکر و یادآوری است برای آنها که توجه دارند. (سوره هود: آیه114)
9. قلعه ای محکم در برابر حملات شیطان
حضرت مهدی عجل الله تعالی فرجه شریف فرمود:
«فما ارغم انف الشیطان شیی ء افضل من الصلوة فصلها وارغم الشیطان انفه.»هیچ چیز بهتر از نماز واقعی, دماغ شیطان را به خاک مذلت نمی مالد. پس نماز را بخوان و دماغ شیطان را به خاک بمال.
(احتجاج طبرسی ص 479- من لایحفر الفقیه ج 1 ص 315)
رسول خدا صلی الله علیه و آله وسلم فرمود:
«الصلوة...کراهة الشیطان...» نماز واقعی, باعث ناراحتی شیطان است. ( بحارالانوار ج79 ص 232)
«الصلوة حصن من سطوات الشیطان» نماز سد (محکمی) در برابر حملات شیطان می باشد. (غررالحکم: ص 107)

10. سلامتی بدن در نماز
حضرت علی علیه السلام می فرماید:
«قیام اللیل مصحة للبدن» نماز شب بدن را سالم می کند. (مجمع البیان ج1 ص101)
امام سجاد علیه السلام می فرماید:
« و فی مناجاتک روحی و راحتی و عندک دواء علتی و شفاء غلتی.» (خدایا) شادی و راحتی من در مناجات با توست, دواء بیماریم و شفاأء قلب سوزانم نزد توست.(مفاتیح الجنان, مناجات المریدین)

11. باعث آرامش روح و روان
قرآن کریم می فرماید:
«الَّذينَ آمَنُوا وَ تَطْمَئِنُّ قُلُوبُهُمْ بِذِكْرِ اللَّهِ أَلا بِذِكْرِ اللَّهِ تَطْمَئِنُّ الْقُلُوب‏.» (آنانکه بسوی خداوند بازگشته اند) کسانی هستند که ایمان آورده اند و دلهایشان به ذکر خداوند بزرگ مطمئن و آرام است آگاه باشید با یاد خدا دل ها آرامش می یابد. (سوره مبارکه رعد: آیه28)
«الصلاة ... راحة للبدن...» نماز باعث آرامش بدن می شود. ( الوسائل: ج 1 , ص 180, چاپ قدیم)
«الذکر نور العقل و حیاة النفوس و جلاء الصدور.» یاد خداوند سبب هدایت فکر, و زنده شدن روان و پاکی دل می گردد. (غررالحکم: ص 87)

با سلام
من جایی خوندم که کسی که نماز نمی خونه در عالم قبر یا آخرت دقیق نمی دونم کور هست این درسته؟

اگه منبع و حدیثی در این مورد هست هم بیان کنین

عزرائیل;636538 نوشت:
با سلام
من جایی خوندم که کسی که نماز نمی خونه در عالم قبر یا آخرت دقیق نمی دونم کور هست این درسته؟

سلام و تشکر از شما برای ذکر این مطلب

خداوند در قرآن کریم میفرماید:
[=arial]
1- إِنَّنِی أَنَا اللَّهُ لا إِلهَ إِلاَّ أَنَا فَاعْبُدْنِی وَ
أَقِمِ الصَّلاهَ لِذِکْرِی (طه- 114)
من اللَّه هستم، معبودى جز من نیست، مرا پرستش کن و نماز را براى یاد من به‏ پادار.

و در جای دیگر میفرماید:

وَمَنْ أَعْرَضَ عَن ذِكْرِي فَإِنَّ لَهُ مَعِيشَةً ضَنكًا وَنَحْشُرُهُ يَوْمَ الْقِيَامَةِ أَعْمَى

[]

• [=arial]و هر کس که از ياد من اعراض کند ، زندگيش تنگ شود و در روز قيامت نابينا محشورش سازيم
  • [=arial]
    [/]
    [=arial]قَالَ رَبِّ لِمَ حَشَرْتَنِي أَعْمَى وَقَدْ كُنتُ بَصِيرًا
    [=arial]

[]
  • [=arial]گويد : ای پروردگار من ، چرا مرا نابينا محشور کردی و حال آنکه من بينابودم ? [/]
    [=arial]
    قَالَ كَذَلِكَ أَتَتْكَ آيَاتُنَا فَنَسِيتَهَا وَكَذَلِكَ الْيَوْمَ تُنسَى

[]
  • [=arial]گويد : همچنان که تو آيات ما را فراموش می کردی ، امروز خود فراموش ، گشته ای [/]

از اینرو ذکر را به نماز هم تفسیر کرده اند و در نتیجه کسی که نماز را که یاد خداست برپانداشته نابینا محشور میشود

• یا خدا;634360 نوشت:
    سلام.
    واقعا چرا؟؟
    1-قبولش نداریم؟؟
    2-حالشو نداریم؟؟
    3-کار داریم؟؟؟
    4-حسی نمیده بهمون؟!؟
    5-هنوز تصمیم نگرفتیم؟؟
    6-نمیدونیم؟؟
    و...
    چرا؟

با درود فراوان

بسم رب النور
    سوال خیلی خوبی است و بله خیلی ها هستند که نماز میخونند و دعا میکنند ولی به نتیجه نمیرسند. بزرگترین دلیلش عدم حضور قلب است.

نمازی که بدون حضور قلب باشد آن نماز نیست, زیرا آنکه از دل خود بیخبر باشد او کور و کر است و هیچ نمیداند که اصلآ طرف صحبتش چه ماهپاره ای است. برخی هیچ نمیدانند که اصلا دل چیست, تا چه رسد که بدانند حضور قلب چیست. همچنانکه پیر عارف میفرماید (هر سه بیت در یک حکایت آمده اند ولی ابیات دیگری در بینشان هست).

تو همی گویی مرا دل نیز هست .. دل فراز عرش باشد نی به پست
    ...
    دل تو این آلوده را پنداشتی .. لاجرم دل ز اهل دل برداشتی
    ...
    دل نباشد غیر آن دریای نور .. دل نظرگاه خدا و آنگاه کور؟ _ حضرت مولانا قدس الله سره

آنهایی که دل خود را شناختند عاقبت غرقه در جلوه جمال بینهایت خورشید رخ آن شاهد دردانه شدند.ان قوم داعمآ بر در دل نشسته اند و داعمآ در نمازند. چگوه میتوان از چینن ماهپاره و دلبر عیاری چشم برگرفت؟ مگر آنکه کور باشد.

عزرائیل;636538 نوشت:
    با سلام

با سلام مجدد
    ضمن تشکر از جناب امین
    جناب عزرائیل بزرگوار بنده هم در پست اول این مطلب را با ذکر آیه ای از قرآنکریم عرض کردم:

آثار ناخوشایند بی نمازی در دنیا این است که لذا فرد تارک الصلاه منحصر در لذات مادی خواهد بود و از عبادت با خدا و خلوت کردن با معشوق حقیقی بی بهره خواهد ماند و عملا به چیزی جز دنیای مادی فکر نخواهد کرد و همین باعث خواهد شد فرد تارک الصلاه در اخرت کور و نابینا محشور شود. «وَ مَنْ أَعْرَضَ عَنْ ذِكْري فَإِنَّ لَهُ مَعيشَةً ضَنْكاً وَ نَحْشُرُهُ يَوْمَ الْقِيامَةِ أَعْمى‏» (طه 124) و هر كس كه از ياد من اعراض كند، زندگيش تنگ شود و در روز قيامت نابينا محشورش سازيم‏.

هادی;637297 نوشت:
    با سلام مجدد
    ضمن تشکر از جناب امین
    جناب عزرائیل بزرگوار بنده هم در پست اول این مطلب را با ذکر آیه ای از قرآنکریم عرض کردم:
    آثار ناخوشایند بی نمازی در دنیا این است که لذا فرد تارک الصلاه منحصر در لذات مادی خواهد بود و از عبادت با خدا و خلوت کردن با معشوق حقیقی بی بهره خواهد ماند و عملا به چیزی جز دنیای مادی فکر نخواهد کرد و همین باعث خواهد شد فرد تارک الصلاه در اخرت کور و نابینا محشور شود. «وَ مَنْ أَعْرَضَ عَنْ ذِكْري فَإِنَّ لَهُ مَعيشَةً ضَنْكاً وَ نَحْشُرُهُ يَوْمَ الْقِيامَةِ أَعْمى‏» (طه 124) و هر كس كه از ياد من اعراض كند، زندگيش تنگ شود و در روز قيامت نابينا محشورش سازيم‏.

بله یا سلام و تشکر
    الان وظیفه کسی که مثلا برادر یا پدر یا فرزندش نماز نمی خونه چی هست؟ اگر با توضیه و نصیحت حرف گوش نمیدن

یا خدا;634360 نوشت:
    سلام.
    واقعا چرا؟؟
    1-قبولش نداریم؟؟
    2-حالشو نداریم؟؟
    3-کار داریم؟؟؟
    4-حسی نمیده بهمون؟!؟
    5-هنوز تصمیم نگرفتیم؟؟
    6-نمیدونیم؟؟
    و...
    چرا؟

با درود فراوان

برای این که نمیدانیم چیست و چه کاربردی دارد.این که کم ارادت هستیم به نماز معرفت کم به قرآن است.اگر متصل بشویم به روح قرآن دائم الصلاه میشویم.تصور ما از نماز محصور شده است به همین خم و راست شدن.نماز اقرار است به ولایت اهل بیت علیهم السلام.تا این موضوع را درک نکنیم امر نماز اصلاح نخواهد شد.

عزرائیل;637316 نوشت:
    بله یا سلام و تشکر
    الان وظیفه کسی که مثلا برادر یا پدر یا فرزندش نماز نمی خونه چی هست؟ اگر با توضیه و نصیحت حرف گوش نمیدن

با سلام.
    اول اینکه خود فرد نمازش رو بدرستی و با خلوص نیت بخونه و در اعمالش تجدید نظر کنه نسبت به زمانی که نماز نمیخواند و خانواده نیز از این تغییر شگفت زده شوند.
    *کم کم احادیثی از ائمه برای اهل خانه خوانده شود.(درباره ی نماز و ثواب آن)
    *وصف اوضاع روحی و معنوی خود از آثار نماز برای خانواده.
    *و خیلی از نکات دیگر...

یا خدا;634360 نوشت:
    سلام.
    واقعا چرا؟؟
    1-قبولش نداریم؟؟
    2-حالشو نداریم؟؟
    3-کار داریم؟؟؟
    4-حسی نمیده بهمون؟!؟
    5-هنوز تصمیم نگرفتیم؟؟
    6-نمیدونیم؟؟
    و...
    چرا؟

با درود فراوان

سلام

قبولش دارم
    دلمم میخواد
    موقع هر اذان عذاب وجدان بدی هم میگیرم(خیلی بد طوریکه دلم میخواد زودتر تموم شه)
    موقع اذان دعا هم میکنم میدونم میگیره(منظورم اینه معتقدم)
    با حجابم هستم
    قبلا ها خجالت میکشیدم جلو خونوادم نماز بخونم بعد مدتی یعنی بعد چندین سااال بالاخره شکستمش و خوندم(انگیزه خوابی بود که دیدم و بهم گفتن برای اینکه برکاتش بیشتر و موندگار تر بشه دو رکعت نماز بخون)
    ذکر هم میگفتم
    مقید به اول وقتش هم شده بودم
    همیشه اولش که دوباره برمیگردی خیلی دلچسبه...یادمه به خدا گفتم وای خدا چرا من نمیخوندم؟(بس که بهم چسبیده بود فکر کنم حضور قلب داشتم)شکرت که برگشتمو...
    اولها ساعتمو کوک کرده بودم بلند میشدم شاد و خوش و خرم میخوندم حتی صبحها
    بعدش کم کم اضطراب گرفتم احساس کردم محدود شدم دیگه با یه حالت زورکی بلند میشدم میرفتم وضو و نماز همش منتظر زنگ و موقع اذان بودم(از روی شوق نه! از روی اضطراب)دیگه نماز صبحها رو بیخیال شدم از قصد(آخه حس میکردم دست و پامو بسته!)نمیدونم اصلا کسی متوجه میشه من چی میگم یا نه!؟؟؟آخه اینجا همه مذهبی و نماز خونن شاید درکش سخت باشه
    بهم ریختگیای هورمونی هم بهم اضافه شده بود که خیلیییی ذهنمو درگیر و ناراحتم کرده بود
    تو خونمون کسی نماز نمیخونه چندسال پیش یه مدت مامانم خوند بعد اونم ول کرد(احتمالا منم به اون رفتم)
    الانم نمیخونم ولی دلم میخواد

یا خدا;635606 نوشت:
    با سپاس فراوان از شما کارشناس محترم و همه دوستان.
    نظر بنده اینه که کمی خوب است این موضوع بازتر شود!
    مثلا صحبت از دلیل 5 مرحله نماز خواندن یا آیاتی که در آن بکار میرود یا دعای آخر نماز و فواید آن و ... .

سلام خواهش میکنم بزارید تاپیک با همون موضوع اصلی"چرا نمیخونیم؟" پیش بره
    موضوعها قاطی میشه
    یه تاپیک دیگه بزنید با موضوع مورد نظر اینجا رو لطفا برای اینکه چرا نمیخونیم؟ و اونجا رو برای حکمتهای نماز بزارید

متشکر:Gol:

[="Arial"][="Black"]بسم رب الحیدر

سلام و ادب
    بدلایل زیاد اما :
    واسه بچه مذهبیا و اونایی که تا حدودی مقید و خوبن و با مفاهیم و آثار و برکات نماز تا حدودی آشناییت دارن : گناه
    واسه آدمای نچندان مذهبی : جهل

اللهم عجل لولیک الفرج[/]

به نظر من کسی که نمیتونه نماز بخونه یا حوصلش رو نداره به جای هر نماز 100 تا صلوات بفرسته کفایت میکنه یعنی روزی 500 تا صلوات .این بهترین راه برای اون کسانی هست که هنوز قضیه ی نماز براشون حل نشده

عزرائیل;637316 نوشت:
    بله یا سلام و تشکر

با سلام مجدد خدمت شما

باید بدانیم بی نمازی یا سبک شمردن آن توسط برخی افراد همیشه به معنای بی اعتقادی و عصیان و نافرمانی نیست، بلکه علل و عوامل دیگری می تواند داشته باشد که باید روی آن عوامل کار کرد و آن را از بین برد.
    در ذیل به دو نمونه از آن ها اشاره می شود.
    1- ضعف بنیه اعتقادى:
    گاهی ضعف بنیه اعتقادی و پایین بودن سطح آگاهی و اطلاعات دینی و نداشتن توجیه و دلیل کافی برای انجام برخی عبادت ها باعث ترک برخی عبادت ها و اجرای احکام و مقررات دینی می شود. در چنین مواردی باید با دلسوزی و اظهار محبت، مشکل شان را با آشنا کردن آن ها با معارف دینی حل نمود. فرد بی نماز را باید از یک سو با فتوای مراجع تقلید در مورد بی اعتنایی به وسواس و توضیحاتی که در مورد وسواس داده شد، آشنا کرد. از سویی دیگر، زیر بناهای فکری او را در مورد خدا، قیامت و بهشت و جهنم اصلاح و تقویت کرد.
    2- عدم آشنایى با فلسفه احکام:
    بعضى چون با فلسفه نماز یا سایر احکام آشنایى ندارند، در انجام آن سستى مى ورزند.
    پس سعی و تلاش ما باید این باشد که فرد بی نماز را با علت و فلسفه نماز خواندن و از آثار و فواید نماز خواندن، هم چنین از عواقب ترک نماز و این که نماز چه آثاری در جسم و روح و روان نمازگزار و در سر نوشت او در دنیا و آخرت دارد، آشنا کنید. آن موقع خودش به تدریج اهل نماز می شود، و آن را هیچ وقت ترک نمی کند.

یک روایت معروف در مورد ترک نماز یا سبک شمردن آن:
    حضرت رسول(ص) مى فرماید: «هر کس نماز را سبک بشمارد، دچار پانزده بلا مى شود: شش بلا در دنیا، سه بلا در هنگام مرگ، سه بلا در قبر و سه بلا در هنگامى که از قبر بیرون مى آید.
    شش بلای دنیوی:
    1- خداوند برکت را از عمر او بر مى دارد.
    2- خداوند برکت را از روزى اش بر مى دارد.
    3- چهره خوبان از او گرفته مى شود.
    4- کار نیک وى پاداش نخواهد داشت.
    5- دعایش به اجابت نمى رسد.
    6- از دعاى خوبان بهره‏اى نخواهد برد.
    امّا آن چه در هنگام مرگ به آن دچار مى شود:
    1- با ذلت و خوارى مى میرد.
    2- گرسنه از دنیا مى رود.
    3- تشنه مى میرد.
    امّا آن چه در قبر گریبانش را مى گیرد:
    1- خداوند ملکى را در قبر وى مى گمارد تا او را شکنجه دهد.
    2- قبر بر وى تنگ خواهد گرفت.
    3- درون قبر وى تاریک خواهد بود.
    آن چه در قیامت هنگام برخاستن از قبر به آن دچار مى شود:
    1- خداوند فرشته‏اى بر او مى گمارد تا وى را با صورت بر زمین بکشد.
    2- با وى محاسبه سختى خواهد داشت.
    3- هرگز خداوند به وى نظر رحمت نمى افکند». (اصول کافى، ج 1، ص 12، ح 10)
    امام صادق (ع )فرمود که رسول الله (ص )فرمود: «لیس منی من استخف بالصلوه لایرد علی الحوض لا والله؛(مستدرک الوسائل، ج 1، ص 172 و 171) به خدا قسم !از من نیست کسی که نماز را سبک بشمارد و کنار حوض کوثر بر من وارد نمی شود».

کتاب های زیر را جهت مطالعه پیشنهاد کنید:
    1- آیین نیایش، ابراهیم غفاری.
    2- نماز عارفانه، جواد محدثی.
    3 - پرورش در پرتو نیایش، حسنعلی نوری ها.
    4 - نماز زیباترین الگوی پرستش، غلامعلی نعیم‌آبادی.
    5 - نماز از دیدگاه قرآن و حدیث، موسوی لاهیجی.
    6- نماز، حسین انصاریان.
    7 -عبادت عاشقانه، استاد کریم محمود حقیقی.

به نقل از سایت مرکز ملی پاسخگویی
    مشکل بی نمازی

عين الحيات;637954 نوشت:
    به نظر من کسی که نمیتونه نماز بخونه یا حوصلش رو نداره به جای هر نماز 100 تا صلوات بفرسته کفایت میکنه یعنی روزی 500 تا صلوات .این بهترین راه برای اون کسانی هست که هنوز قضیه ی نماز براشون حل نشده

با سلام خدمت عین الحیاه گرامی

توجه داشته باشید نمازهای پنجگانه تحت هر شرایطی واجب است و به هیچ عنوان از انسان ساقط نمی شود و هیچ عملی نمی تواند جایگزین نماز قرار بگیرد. اگر چه صلوات فرستادن بر محمد و آل صل الله علیه و آله اجر و ثواب بسیاری دارد اما در هر حال باید شخص بی نماز را با آثار بی نمازی آشنا کرد و ... (در پست پیشین توضیح داده شد)

[=arial]بسم الله الرحمن الرحیم

امام سجاد عليه السلام در دعاي سحر ابوحمزه ثمالي عرض مي‌كند:

« خدايا! چه شده مرا چه دردي مرا گرفت كه هر وقت مي‌خواهم مناجات كنم ، دعا كنم( دعاي كميل بخوانم، مناجات شعبانيّه داشته باشم ، ذكر داشته باشم، نمازي داشته باشم، زيارت عاشورائي داشته باشم،) حواسم جمع نيست؟! يا خوابم مي‌آيد، يا اگر خوابم نمي‌آيد، حالت پيلگي و چُرت است، يا اگر اين ها نيست، شادابيم ، وقتم و نيرويم درباره خاطرات تلخ ديگري صرف مي‌شود. آن لذّت مناجات را از من مي‌گيري؟ در نتيجه يا مناجات نمي‌كنم، يا مناجات بي‌محتوايي دارم.

خدايا ! هر وقتي پنداشتم سريره و درون و نيت من پاک و صالح است و به محفل توّابين نزديكم، يك ابتهالي، يك بَليه‌اي، يك آفت و آسيب و گزندي مي‌رسد كه پاي مرا مي‌لغزاند و نمي‌گذارد كه من به محفل نوراني آن ها راه پيدا كنم. پروردگارا ! علتش چيست ؟ نکند که مرا از دَرِ خانه‌ات راندي؛ شايد ديدي كه من ( با گناه صغيره يا کبيره ، گناه قلبي و فکري و ذهني يا بدني خود ) حقّ تو را سبك شمردم، مرا مطرود كردي؛ يا ديدي كه چون از تو (و ذکر تو) اِعراض كردم؛ رحمت خود را از من سلب کردي

يا چون ديدي كه من در مقام دروغ گويان هستم، مرا مورد بي‌مهري قرار دادي و رهايم كردي؛ يا ديدي كه نعمت‌هاي تو را شكر نمي‌كنم، مرا محروم كردي؛ يا ديدي كه در مجالس علما و انديشوران ديني حاضر نمي شوم ، ( و با آن ها رابطه و نيت خوبي ندارم ) . مرا طرد كردي؛ يعني به جاي اين كه در محافل علما شركت كنم ، چيزي ياد بگيرم، در مجالس ديگران شركت مي‌كنم . يا ديدي در بين غافلين به سر بردم ، از رحمت خاصّه خود مرا نااميد كردي؛ يا چون مرا در مجلس‌هاي طنزگويان و بذله گويان و باطل گرايان كه عمري را به بطالت و بي هدفي مي‌گذرانند ، ديدي مرا مورد بي‌مهري قرار دادي؛ نمي دانم خدايا ! چرا اين جوري شدم ؟

شايد اصلاً دوست نداري صداي مرا بشنوي؛ براي اين كه اين صدا و اين حنجره در غير راه تو صرف شده است. يا از اين جهت دوست نداري چهره‌ام را در مجلس توّابين و پاکان ببيني، كه در مجلس بَطّالين و هرزه گويان و هرزه پويان مشاهده ام کرده اي. چون ديدي كه من در مجلس علما حضور ندارم، براي همين مرا از خودت دور کردي و توفيق حضور در مجلس پرهيزكاران را به من ندادي .

شايد به جرم گناه و معصيتي که کردم ، مرا مكافات كردي، يا در اثر كم حيائي و بي شرمي ام مرا مجازات كردي...»

منبع

عين الحيات;637954 نوشت:

سلام
    صلوات خوبه ولی کفایت نمیکند و باید در کنارش توبه و استغفار کند.

غلام عشق علی;637452 نوشت:
    بسم رب الحیدر

سلام و ادب
    بدلایل زیاد اما :
    واسه بچه مذهبیا و اونایی که تا حدودی مقید و خوبن و با مفاهیم و آثار و برکات نماز تا حدودی آشناییت دارن : گناه
    واسه آدمای نچندان مذهبی : جهل

اللهم عجل لولیک الفرج

با سپاس از شما.
    تا حدودی فرمایشتان صحیح اما در مواردی است که گناه و جهل هردو بر انسان چیره میگردد و اونوقت است که کار سخت تر میشه.
    خداوند همه ی انسان هایی را که کمی به فکر الله و قرآن هستند هدایت کند.

***آمین***

.امین.;638065 نوشت:
    سلام
    صلوات خوبه ولی کفایت نمیکند و باید در کنارش توبه و استغفار کند.

صلوات جمع صلاه است و صلاه به معنای نماز است.صلوات یعنی نمازها و صلاه یعنی نماز.صلوات خیر من الصلاه.مسلما چندین نماز بهتر است از یک نماز.در مجموع این هم خانوداگی بین لغات صلاه و صلوات میخواهد به ما بگوید که صلوات فرستادن بر پیامبر و اهل بیت حکمش با نماز خواندن یکی است و بلکه حقیقت نماز و صلوات یکی است

عين الحيات;638214 نوشت:
    صلوات فرستادن بر پیامبر و اهل بیت حکمش با نماز خواندن یکی است و بلکه حقیقت نماز و صلوات یکی است

سلام مجدد

«صَلُّوا» از ریشه (صلو) است که وقتی چهره صلاة به خود می گیرد معنای آن دعا و استغفار می شود.( لسان العرب ج‏14 ص 464. مقاییس اللغة آن را از ماده صلی می داند.) صلاة در اصطلاح شرع به همان عمل عبادی خاص اطلاق می شود که ما به آن نماز می گوییم.( مقاییس در معنای اصطلاحی صلاة می نویسد: الصلاة: هی الّتی جاء بها الشرع‏)
    صلوات هم که جمع صلاة است بسته به فاعلش؛ معنای متفاوتی می گیرد. اگر صلوات از جانب رسول خدا صلی الله علیه و آله باشد و در حق مسلمانان صورت گرفته باشد معنایش دعای آن حضرت برای آنها و یادکردنشان خواهد بود. صلوات خدا بر انبیاء و مخلوقان صالحش به معنای ثنا و یادی نیک از آنهاست. برخی هم گفته اند به معنای بخش و غفران آنها از سوی خداوند متعال است. صلاة مردم نسبت به کسی که از دنیا رفته است به معنای دعا آنها برای اوست و صلاة ملائکه یعنی طلب بخشش از سوی آنهاست.( صلوات الرسول للمسلمین: دعاؤه لهم و ذكرهم. و صلوات الله على أنبیائه و الصالحین من خلقه: حسن ثنائه علیهم و حسن ذكره لهم. و قیل: مغفرته لهم. و صلاة الناس على المیت: الدعاء. و صلاة الملائكة: الاستغفار. العین ج 7 ص 154) راغب در مفردات می نویسد: صلوات اگر از جانب ملائکه و یا مردم باشد به معنای دعا و استغفار خواهد بود.( المفردات ج1 ص491)
    با این توصیف اگر چه حقیقت نماز رسول اکرم صل الله علیه و آله هست؛ ما منکر این مطلب نیستیم اما این موجب ساقط شدن نماز نمی شود صلاه یک عمل خاص رو میگن و صلوات فرستادن نمی تواند جای صلاه را بگیرد.

هادی;638223 نوشت:
    «صَلُّوا» از ریشه (صلو) است که وقتی چهره صلاة به خود می گیرد معنای آن دعا و استغفار می شود.( لسان العرب ج‏14 ص 464. مقاییس اللغة آن را از ماده صلی می داند.) صلاة در اصطلاح شرع به همان عمل عبادی خاص اطلاق می شود که ما به آن نماز می گوییم.( مقاییس در معنای اصطلاحی صلاة می نویسد: الصلاة: هی الّتی جاء بها الشرع‏)
    صلوات هم که جمع صلاة است بسته به فاعلش؛ معنای متفاوتی می گیرد. اگر صلوات از جانب رسول خدا صلی الله علیه و آله باشد و در حق مسلمانان صورت گرفته باشد معنایش دعای آن حضرت برای آنها و یادکردنشان خواهد بود. صلوات خدا بر انبیاء و مخلوقان صالحش به معنای ثنا و یادی نیک از آنهاست. برخی هم گفته اند به معنای بخش و غفران آنها از سوی خداوند متعال است. صلاة مردم نسبت به کسی که از دنیا رفته است به معنای دعا آنها برای اوست و صلاة ملائکه یعنی طلب بخشش از سوی آنهاست.( صلوات الرسول للمسلمین: دعاؤه لهم و ذكرهم. و صلوات الله على أنبیائه و الصالحین من خلقه: حسن ثنائه علیهم و حسن ذكره لهم. و قیل: مغفرته لهم. و صلاة الناس على المیت: الدعاء. و صلاة الملائكة: الاستغفار. العین ج 7 ص 154) راغب در مفردات می نویسد: صلوات اگر از جانب ملائکه و یا مردم باشد به معنای دعا و استغفار خواهد بود.( المفردات ج1 ص491)
    با این توصیف اگر چه حقیقت نماز رسول اکرم صل الله علیه و آله هست؛ ما منکر این مطلب نیستیم اما این موجب ساقط شدن نماز نمی شود صلاه یک عمل خاص رو میگن و صلوات فرستادن نمی تواند جای صلاه را بگیرد.

حالا اگه یک شخصی نماز به اون شکل مخصوص نخونه و به جای نماز خوندن 100 تا صلوات بفرسته تکلیفش چیه؟
    آیا خدا عذابش میکنه ؟ یا با نماز گزاران محشور میشه و اهل بهشت هست؟
    من در کتاب القطره (سید احمد مسنتبط) خوندم که یک شخصی که حتی ربا خوار بوده به خاطر این که هر شب قبل خواب صد تا صلوات میفرستاده از جهنم نجات پیدا میکنه وبهشتی میشه.

عين الحيات;638214 نوشت:
    صلوات جمع صلاه است و صلاه به معنای نماز است.صلوات یعنی نمازها و صلاه یعنی نماز.صلوات خیر من الصلاه.مسلما چندین نماز بهتر است از یک نماز.در مجموع این هم خانوداگی بین لغات صلاه و صلوات میخواهد به ما بگوید که صلوات فرستادن بر پیامبر و اهل بیت حکمش با نماز خواندن یکی است و بلکه حقیقت نماز و صلوات یکی است

شباهت الفاظ با هم دلیل بر هم معنا بودن آنها نیست. شیر(حیوان) با شیر(محصول لبنی) با شیر آلات فرق میکند. شما میتوانید بگویید که چون همه اینها شیر است از اساس هم با هم شباهت دارند و کاربردهایشان هم یکی است؟

صلوات فرستادن با نماز خواندن دو مقوله متفاوت است. در قرآن کریم هرجا که مقصود خداوند خواندن نماز بوده از فعل اقام به معنای برپاداشتن نماز استفاده شده است. و آنجا که منظور صلوات فرستادن بوده با حرف(علی) این مساله مشخص شده.

صلوات و سلام ، لفظی و زبانی است که در نماز هم بکار میرود. اما نماز علاوه بر الفاظ اعمالی هم دارد. شرایطی هم دارد. مثلا صلوات واجب نیست اما نماز واجب است. نماز باید با وضو باشد درصورتیکه صلوات فرستادن این شرط را ندارد...

عين الحيات;638397 نوشت:
    حالا اگه یک شخصی نماز به اون شکل مخصوص نخونه و به جای نماز خوندن 100 تا صلوات بفرسته تکلیفش چیه؟
    من در کتاب القطره (سید احمد مسنتبط) خوندم که یک شخصی که حتی ربا خوار بوده به خاطر این که هر شب قبل خواب صد تا صلوات میفرستاده از جهنم نجات پیدا میکنه وبهشتی میشه.

اگر یک مریض که چیزی از پزشکی نمیداند سرخود قرص و دوا مصرف کند تکلیفش چیست؟ مسلما اون کسی که لطمه میخوره خودشه. فردی هم که عالم دینی نیست اگر سرخود بخواهد دین را تفسیر کند آن کسی که لطمه میخوره خودشه چون میدانسته علم کافی ندارد و باید به متخصصینش مراجعه کند و اینکار را نکرده.

اون ربا خوار هم اگر نجات پیدا کرده قطعا بعد از مرگش نبوده و در همین دنیا مورد لطف و عنایت الهی قرار گرفته و دست از گناهانش کشیده...

کسیکه که نماز نمیخواند باید این مشکلش را ریشه یابی کند. بعضیها از روی تنبلی نماز نمیخوانند و بیکباره چشم باز میکنند و با کوهی نماز قضا مواجه میشوند و همین مساله باعث میشود که در تصمیمشان بر نماز خواندن سست شوند و بجای اینکه توبه کنند فکر میکنند حالا که اینهمه نماز قضا دارند خدا هم نمیبخشدشان و باید همه نمازها را قضا کنند این میشود که یا با خدا سر لج میفتند و یا خودشان را گول میزنند که خدا به نماز ما احتیاجی ندارد و مجبورند منکر خیلی چیزها شوند.

پس درستش این هست که با پشیمانی رو به درگاه الهی بیاورند و از خدا بخواهند تا این در انجام این واجب شرعی آنها را یاری کند.البته صلوات فرستادن و توسل به اولیاءالهی هم برای جلب توفیق الهی موثر است اما جایگزین نیست...

عين الحيات;638397 نوشت:

با سلام مجدد

از اهل جهنم می‏ پرسند: «مَا سَلَكَكُمْ فِي سَقَرَ» ﴿مدثر/۴۲﴾ چه چيزی شما را در اين جهنم قرار داد؟ یکی از دلایلی که جهنمیان ذکر می کنند این است که «قَالُوا لَمْ نَكُ مِنَ الْمُصَلِّينَ» ﴿مدثر/۴۳﴾ گويند از نمازگزاران نبوديم.
    بنابراین شکّی نیست که بی نمازی موجب ورود انسان به جهنّم است؛ از جهتی ممکن است رحمت واسعه الهی شامل بی نمازان نیز بشود و آن ها هم (بعد از عذاب های طاقت فرسا در برزخ) وارد بهشت بشوند،امّا بهشت دارای درجات و مراتب یکسانی نیست؛ بهشتی که نمازگزار دارد با بهشت بی نماز یکی نیست، حتی بهشت نمازگزاران هم یکی نیست چون حضور قلب در نماز ها یکسان نیست، نماز امام خمینی رحمه الله او را به اعلاترین درجات بهشتی می رساند و نماز یک فرد عادی بیش تر از مراتب پایین بهشت نمی تواند انسان را اوج دهد.
    توجه به این نکته ضروری است که انسان هر چه در این دنیا کاشته در ان دنیا برداشت می کند، فردی که نماز نمی خواند خود را از بسیاری از نعمات معنوی محروم می کند لذا انتظاری از خدا نداشته باشد که اگر قرار شد بعد از عذاب در برزخ، به بهشت وارد شد مراتب بالای بهشت را هم صاحب شود.
    در پست های پیشین عرض کردیم که انسان بی نماز کور وارد محشر می شود، چون کسی که نماز نمی خواند و یا نماز خوانی که نمازش وی را از گناه باز نمی دارد چشم حقیقت بین ندارد، چنین چشمی در آخرت هم کور و نابینا خواهد بود لذا کسی که می خواهد چشم حقیقت بین داشته باشد و در آخرت هم حقیقت بین باشد باید نماز بخواند، به قول فرمایش دوست بزرگوار جناب امین تنها نسخه در امان ماندن از نابینایی در بهشت نماز است و هیچ جایگزینی ندارد.
    اینکه امام صادق (ع )فرمود که رسول الله (ص )فرمود: «لیس منی من استخف بالصلوه لایرد علی الحوض لا والله؛(مستدرک الوسائل، ج 1، ص 172 و 171) به خدا قسم !از من نیست کسی که نماز را سبک بشمارد و کنار حوض کوثر بر من وارد نمی شود» یکی از معانی این روایت، همین نکته می تواند باشد که تارک الصلاه نه در این دنیا و نه در آخرت ائمه و اولیای الهی را زیارت نخواهند کرد. و چه مصیبتی بالاتر از این برای شیعه که امامش را بنیند و تا ابد بدون امام در مراتب پایین بهشت باشد ...

از کجا معلوم صلاتی که قرآن میگوید منظور صلوات بر اهل بیت باشد نه این عبادت خاص البته من منکر نماز به این شکل نیستم و خیلی هم خوب است ولی صلوات فرستادن به جای نماز را جایز میدانم
    طاعات منکران ولایت قبول نیست / صد بار اگر به چشمه کوثر وضو کنند
    آنان که در جوار رضا آرمیده اند/ کفران نعمت است بهشت آرزو کنند

عين الحيات;639342 نوشت:
    از کجا معلوم صلاتی که قرآن میگوید منظور صلوات بر اهل بیت باشد نه این عبادت خاص البته من منکر نماز به این شکل نیستم و خیلی هم خوب است ولی صلوات فرستادن به جای نماز را جایز میدانم

سلام دوست عزیز.
    ببینید با توجه به انعطاف پذیری زبان عربی با تغییر دادن اعراب،باید دید که در آیات دیگر چگونه معنا شده و با توجه به تمامی تفاسیر و ترجمه ها و همچنین احادیث این نتیجه استنباط میشه که منظور *نماز* است.

عين الحيات;639342 نوشت:

سلام برشما
    اولا که خود اهلبیت علیهم السلام هم نماز میخواندند.
    ثانیا به این دلیل که نماز فقط برای امت آخرالزمان نبوده و در دیگر امتها هم بعنوان یک فریضه بر مردم واجب شده. این مساله در قرآن و روایات آمده است. بیت المقدس و کعبه قبله گاه پیروان ادیان آسمانی بوده و حضرت مریم و حضرت ابراهیم بسوی این قبله ها نماز میخواندند.

همانطور که قبلا هم عرض شد خدمت شما برای صلوات فرستادن شرایطی مثل وضو یا محراب (محل خواندن نماز) یا قبله و یا ایستادن (برپاداشتن) وجود ندارد. پس نمیشود صرف تشابه لغات چنین تفسیری داشت.

«فَنَادَتْهُ الْمَلَئِكَةُ وَهُوَ قَآئِمٌ يُصَلِّى فِى الِْمحْرَابِ أَنَّ ؛[۱] ملائكه به حضرت زكریا ـ در حالى كه او در محراب ایستاده بود و دعا (نماز) می خواند ـ به فرزندی به نام یحیی بشارت دادند».

وقتی كه حضرت ابراهیم (ع)فرزندش اسماعیل را به مكه آورد و در بیابان بی آب و درخت گذارد، گفت :

«رَّبَّنَآ إِنِّى أَسْكَنتُ مِن ذُرِّيَّتِى بِوَادٍ غَيْرِ ذِى زَرْعٍ عِندَ بَيْتِكَ الْمُحَرَّمِ رَبَّنَا لَيُقِيمُواْ الصَّلَوةَ فَاجْعَلْ أَفْئِدَةً مِّنَ النَّاسِ تَهْوِى إِلَيْهِمْ وَارْزُقْهُم مِّنَ الَّثمَرَتِ لَعَلَّهُمْ يَشْكُرُونَ‏؛[۲] پروردگارا! من (يكى) از ذرّيّه ‏ام را در وادى (و درّه‏اى بى‏آب و) بى ‏گياه، در كنار خانه ‏ى گرامى و با حرمت تو ساكن ساختم. پروردگارا! (چنين كردم) تا نماز برپا دارند، پس دل‏هاى گروهى از مردم را به سوى آنان مايل گردان و آنان را از ثمرات، روزى ده تا شايد سپاس گزارند »

.و وقتی كه حضرت ابراهیم (ع)در كهن سالی دارای دو فرزند به نام اسماعیل و اسحاق شد، حمد خدای رابه جای آورد و دعا كرد:

«رَبِّ اجْعَلْنِى مُقِيمَ الصَّلَوةِ وَمِن ذُرِّيَّتِى رَبَّنَا وَ تَقَبَّلْ دُعَآءِ؛[۳] پروردگارا! مرا برپا دارنده نماز قرار ده و از نسل و ذريّه ‏ام نيز. پروردگارا! دعاى مرا (نماز و عبادتم را) بپذير».

و هنگامی كه حضرت عیسی در گهواره بود، به طور معجزه آسا به زبان آمد و گفت :

« وَجَعَلَنِى مُبَارَكاً أَيْنَ مَا كُنتُ وَأَوْصَانِى بِالصَّلَاةِ وَالزَّكَاةِ مَا دُمْتُ حَيّاً؛[۴] و هر جا كه باشم، خداوند مرا مايه‏ى بركت قرار داده و تا زنده ‏ام مرا به نماز و زكات سفارش كرده است.».

درباره شعیب و لقمان نیز آیاتی درباره(صلاة) آمده است .قرآن‌ به‌ نحوی‌ نماز را از برنامه‌های‌ حضرت‌ شعیب‌ می‌داند در آن‌ جا كه‌ قوم‌ او به‌ عنوان‌ تمسخر به‌ وی‌ می‌گفتند:

«قَالُواْ يَشُعَيْبُ أَصَلَوتُكَ تَأْمُرُكَ أَن نَّتْرُكَ مَا يَعْبُدُ ءَابآؤُنَآ أَوْ أَن نَّفْعَلَ فِى أَمْوَ لِنَا مَا نَشَؤُاْ إِنَّكَ لَأَنْتَ الْحَلِيمُ الرَّشِيدُ؛[۵] ای‌ شعیب‌، آیا نماز به‌ تو دستور می‌دهد كه‌ آنچه‌ را پدرانمان‌ می‌پرستیدند ترك‌ گوبیم‌ و آنچه‌ را می‌خواهیم‌ در اموالمان‌ انجام‌ ندهیم‌؟»

از این‌ آیه‌ معلوم‌ می‌شود حضرت‌ شعیب‌ یك‌ برنامه عبادتی‌ داشته‌ است‌، كه‌ قرآن‌ از آن‌ به‌ "صلوه‌" تعبیر می‌كند.البته‌ صلوه‌ در لغت به‌ معنای‌ دعا است‌ و دعا بخشی‌ از عبادات‌ است‌. شاید صلوة‌ او به‌ شكل‌ عبادت‌ خاصی‌ بوده‌ امّا این‌ كه‌ همشكل‌ نماز مسلمانان‌ بوده‌ باشد، معلوم‌ نیست‌. در هر صورت‌ نمازی‌ داشته‌، گرچه‌ شكل‌ آن‌ را نمی‌دانیم‌ و مورّخان‌ چگونگی‌ آن‌ را ننوشته‌اند.قرآن‌ در بارة‌ حضرت‌ موسی‌ و قوم‌ او می‌فرماید:

«وَ اجْعَلُواْ بُيُوتَكُمْ قِبْلَةً وَ أَقِيمُواْ الصَّلَوةَ؛[۶] خانه‌های‌ خود را قبله‌ قرار دهید و نماز را بر پادارید».

در این‌ آیه‌ نیز شكل‌ نماز حضرت‌ موسی‌ بیان‌ نشده‌ است‌.در جای‌ دیگر می فرماید:

وَأَنَا اخْتَرْتُكَ فَاسْتَمِعْ لِمَا يُوحَى‏ * إِنَّنِى أَنَا اللَّهُ لَا إِلَهَ إِلَّا أَنَاْ فَاعْبُدْنِى وَأَقِمِ الصَّلَاةَ لِذِكْرِى؛[۷] تورا بر گزیدم‌، گوش‌ كن‌ به‌ آنچه‌ به‌ تو وحی‌ می‌شود. من‌ خدایی‌ هستم‌ كه‌ به‌ جز من‌ خدایی‌ نیست‌. پس‌ عبادت‌ كن‌ مرا و نماز را برای‌ یاد من‌ برپادار»

درباره‌ حضرت‌ اسماعیل‌ می‌فرماید:

«وَكَانَ يَأْمُرُ أَهْلَهُ بِالصَّلَاةِ وَالزَّكَاةِ؛[۸] او همواره‌ خانواده‌ و خویشان‌ و اطرافیان‌ خودرا به‌ نماز و زكات‌ فرمان‌ می‌داد».

بنابراین همه پیامبران نماز داشتند، گرچه به شكل نماز ما نبوده است.

در آیاتی که سخن از برپا داشتن نماز است اگر منظور فقط دعا کردن و صلوات فرستادن بود باید میفرمود نماز بخوانید. یا صلوات بفرستید. چون صلوات فرستادن زبانی است و باید گفته شود مثلا: اقراء الصلوه . صلوات را قرائت کن

یک سوال: شما مجتهدید که چنین کاری را جایز میدانید؟

salehi1991amin;639460 نوشت:
    متحجران نباید قران را کتاب کاملی عنوان کنند چون این عنوان خود اسلام را زیر سوال می برد!!!

این تصور عامه ی مسلمانان که قران تحریف نشده است بیشترین ضربه را به قران زده است این که بخواهیم قران امروزی را کامل قبول کنیم و همه چیزش را مطلق بدانیم ایه های زیبای خود قران و اموزه های اخلاقی آن را هم زیر سوال می بریم.دلایل عدم تحریف قران دلایل ضعیفی است و دلایل تحریف ان قوی تر است...

اولا که صحبت شما ارتباطی به بحث ندارد. اگر با دلیل و برهان میتوانید حرفتان را ثابت کنید بسم الله.

ثانیا کسیکه قرآن را تحریف شده میداند باید ادعایش را ثابت کند. مثلا با آوردن قرآنهای متعدد از اعصار گذشته تا به امروز. زدن برچسبهایی مثل متحجر نمیتواند چیزی را ثابت کند

موضِعِ الصَّلاة مِنَ الدِّین کَموضِعِ الرَّأسِ مِنَ الجَسَد
    جایگاه نماز در دین ، مانند جایگاه سر در بدن است.

کنز العمال، ج ۷، حدیث ۱۸۹۷۲

بعضی ها شناخت اینو دارند و اینو قبول دارند که خدا وجود داره و به حقانیتش هم آگاه هستن اما چون ایمان ندارند نمیخونن . شناخت و ایمان دو مسئله مختلفه . عامل مهم به ایمان نرسیدن هم تنبلیه .

اگه تنبلی کنار گذاشته بشه و نماز خونده بشه طرف پیشرفت روز افزون خودشو میبینه .

فقط و فقط به ایمان بستگی داره هرکی نمیخونه ایمانش ضعیفه اگه بگه نه دروغ میگه

جمع بندی (1)
    موضوع: علل بی نمازی
    پرسش:

علل بی نمازی چیست چرا برخی از انسان ها نماز نمی خوانند آیا نماز رو قبول ندارند یا حوصله نماز رو ندارند یا به خاطر مشغله کاری فرصت نمی کنند و ...
    لطفا در این زمینه راهکار بیان بفرمایید .

پاسخ:
    ممکن است عللی که حضرت عالی ذکر کردید هر کدام دلیلی برای ترک نماز باشد و اگر از تارک الصلاه دلیل نماز نخواندنش را بپرسیم همین پاسخ ها را خواهد داد اما ریشه همه این علل به یک چیز بر می گردد و آن عدم شناخت اسرار و حقیقت سرّی نماز است.
    در نظر کسانی که تارک الصلاه هستند و بلکه برخی از نماز خوان ها، نماز چیزی جز اذکار و حرکات خشک و بی مفهوم نیست که هر روز باید همین اعمال را تکرار کنند، اگر نگرش انسان و فهم انسان از نماز همین باشد طبیعی است که نماز را کنار خواهد گذاشت اگر به اسرار و اذکار نماز توجّه نماید و اگر توجّه کند که نماز اظهار عجز در پیشگاه معبود و معاشقه با محبوب است، محال است این لحظه عاشقانه و لحظه دیدار با محبوب خود را فراموش و یا خدای نکرده ترک کند.
    مرحوم آیة الله بهجت شبی بعد از نماز فرمود: اگر سلاطین عالم می دانستند که انسان در حال عبادت چه لذت هایی می برد، هیچ گاه دنبال مسایل مادی نبودند. (1)
    دلیل دیگر ترک نماز، اشتغال‌ذهن ‌و فكر و انديشه ‌و تعلق‌قلب ‌به‌دنيا و مسائل ‌مادي‌ است؛ آنچنان مسائل مادی و حبّ دنیا ذهن و فکر فرد را مشغول کرده و آنچنان سرگرم بازی های دنیویی است که حاضر نیست دقایقی را در برار معبود و محبوب خویش سپری کند و با محبوب خویش خلوت کند، تعلق به امور دنیوی و اشتغالات ذهنی موجب می شود انسان رغبتی به عبادت بالاخص نماز نداشته باشد چون ذهنش در دنیاست و تا زمانی که انسان تعلقات مادی را رها نکند لذت عبادت را نخواهد چشید.
    به طور خلاصه محیط زندگی، محیط مدرسه، رسانه ها، دوست و آشنا در نخواندن نماز تأثیر دارند و ممکن است انسان از این ها تأثیر بردارد.
    راهکار برای تارک الصلاه این است که اولا فوائد نماز رو مورد بررسی و مطالعه قرار دهد و ثانیا به عواقب و خطرات پیش روی بی نمازی توجه و تفکر نماید، با توجه به این نکته در ادامه به فوائد و آثار نماز اشاه کرده و بعد از آن عواقب و خطرات بی نمازی را ذکر خواهیم کرد ...

جمع بندی (2)
    فوائد نماز

1.چراغ و روشنی دل مؤمن
    رسول خدا صلی الله علیه و آله وسلم فرمود: «...لکل شی ء سراج و سراج قلب المؤمن الصلوة الخمس...» برای هر چیزی چراغی است و چراغ قلب مومن نمازهای پنجگانه است. (2)
    2. زینت اسلام
    رسول خدا صلی الله علیه و آله وسلم فرمود:« ان لکل شی ء زینة و زینة الاسلام الصلوة الخمس...»
    براستی برای هر چیزی زینتی است و زینت اسلام نماز های پنجگانه می باشد. (3)
    3. ستون مؤمن
    رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم فرمود: «...لکل شیی ء رکن و رکن المؤمن الصلاة...» برای هر چیزی یایه و ستونی است و ستون مؤمن نماز است. (4)
    4. جلسه عاشق با معشوق
    «ذاکر الله سبحانه مجالسه»یادکننده خداوند سبحان همنشین خدا است. (5)
    و همچنین آن حضرت علیه السلام می فرماید:
    «الذکر مجالسة المحبوب» یاد خدا و (نماز) با دوست (خداوند) همنشین بودن است. (6)
    5. وسیله تقویت روح
    حضرت علی علیه السلام فرمود: «مداومة الذکر قوت الارواح و مفتاح الصلوة» همواره به یاد خداوند بودن غذای جان ها و کلید پارسایی و شایستگی است. (7)
    6. سبب زدودن غفلت
    «إِنَّني‏ أَنَا اللَّهُ لا إِلهَ إِلاَّ أَنَا فَاعْبُدْني‏ وَ أَقِمِ الصَّلاةَ لِذِكْري‏.» (8) من الله هستم, معبودی جز من نیست مرا پرستش کن, و نماز را برای من به پادار.
    7. سدی در برابر گناهان
    خداوند بزرگ می فرماید:
    «اتْلُ ما أُوحِيَ إِلَيْكَ مِنَ الْكِتابِ وَ أَقِمِ الصَّلاةَ إِنَّ الصَّلاةَ تَنْهى‏ عَنِ الْفَحْشاءِ وَ الْمُنْكَرِ وَ لَذِكْرُ اللَّهِ أَكْبَرُ وَ اللَّهُ يَعْلَمُ ما تَصْنَعُون‏.» (9) آنچه را از کتاب آسمانی (قرآن) به تو وحی شده تلاوت کن, و نماز را به پادار, که نماز (انسان را) از زشتی ها و منکرات باز می دارد. و ذکر خدا از آن (نهی از فحشا و منکر) هم بالاتر است. و خداوند می داند شما چه کارهایی انجام می دهید.
    رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم فرمود:
    «لایزال الشیطان ذعرا من المؤمن ما حافظ علی الصلوات الخمس لوقتهن فاذا ضیعهن تجرا علیه فادخله فی العظائم.» انسان مومن تا هنگامیکه نمازهای پنجگانه اش را سر وقت می خواند شیطان از او می ترسد, (و نمی تواند او را وسوسه کند) اما زمانیکه نمازش را ضایع نمود, (و اول وقت نخواند) بر او جرات پیدا می کند و او را در گناهان بزرگ وارد می کند. (10)
    8. باعث پاک کردن آلودگی ها
    قرآن کریم می فرماید:
    «وَ أَقِمِ الصَّلاةَ طَرَفَيِ النَّهارِ وَ زُلَفاً مِنَ اللَّيْلِ إِنَّ الْحَسَناتِ يُذْهِبْنَ السَّيِّئاتِ ذلِكَ ذِكْرى‏ لِلذَّاكِرين‏».(11)
    نماز را در دو طرف روز و اوائل شب به پادار, چرا که حسنات سیئات را از میان می برند و این تذکر و یادآوری است برای آنها که توجه دارند.
    9. قلعه ای محکم در برابر حملات شیطان
    حضرت مهدی عجل الله تعالی فرجه شریف فرمود:
    «فما ارغم انف الشیطان شیی ء افضل من الصلوة فصلها وارغم الشیطان انفه.»هیچ چیز بهتر از نماز واقعی, دماغ شیطان را به خاک مذلت نمی مالد. پس نماز را بخوان و دماغ شیطان را به خاک بمال.
    (12)
    «الصلوة...کراهة الشیطان...» نماز واقعی, باعث ناراحتی شیطان است. (13)
    «الصلوة حصن من سطوات الشیطان» نماز سد (محکمی) در برابر حملات شیطان می باشد. (14)
    10. سلامتی بدن در نماز
    حضرت علی علیه السلام می فرماید:
    «قیام اللیل مصحة للبدن» نماز شب بدن را سالم می کند. (15)
    امام سجاد علیه السلام می فرماید:
    « و فی مناجاتک روحی و راحتی و عندک دواء علتی و شفاء غلتی.» (خدایا) شادی و راحتی من در مناجات با توست, دواء بیماریم و شفاء قلب سوزانم نزد توست.(16)
    11. باعث آرامش روح و روان
    قرآن کریم می فرماید:
    «الَّذينَ آمَنُوا وَ تَطْمَئِنُّ قُلُوبُهُمْ بِذِكْرِ اللَّهِ أَلا بِذِكْرِ اللَّهِ تَطْمَئِنُّ الْقُلُوب‏.»(17) «آنانکه بسوی خداوند بازگشته اند» کسانی هستند که ایمان آورده اند و دلهایشان به ذکر خداوند بزرگ مطمئن و آرام است آگاه باشید با یاد خدا دل ها آرامش می یابد.
    «الذکر نور العقل و حیاة النفوس و جلاء الصدور.» یاد خداوند سبب هدایت فکر, و زنده شدن روان و پاکی دل می گردد. (18)

جمع بندی (3)

عواقب نمی نمازی:
    حضرت رسول(ص) مى فرماید: «هر کس نماز را سبک بشمارد، دچار پانزده بلا مى شود: شش بلا در دنیا، سه بلا در هنگام مرگ، سه بلا در قبر و سه بلا در هنگامى که از قبر بیرون مى آید.

شش بلای دنیوی:
    1- خداوند برکت را از عمر او بر مى دارد.
    2- خداوند برکت را از روزى اش بر مى دارد.
    3- چهره خوبان از او گرفته مى شود.
    4- کار نیک وى پاداش نخواهد داشت.
    5- دعایش به اجابت نمى رسد.
    6- از دعاى خوبان بهره‏اى نخواهد برد.

امّا آن چه در هنگام مرگ به آن دچار مى شود:
    1- با ذلت و خوارى مى میرد.
    2- گرسنه از دنیا مى رود.
    3- تشنه مى میرد.

امّا آن چه در قبر گریبانش را مى گیرد:
    1- خداوند ملکى را در قبر وى مى گمارد تا او را شکنجه دهد.
    2- قبر بر وى تنگ خواهد گرفت.
    3- درون قبر وى تاریک خواهد بود.

آن چه در قیامت هنگام برخاستن از قبر به آن دچار مى شود:
    1- خداوند فرشته‏اى بر او مى گمارد تا وى را با صورت بر زمین بکشد.
    2- با وى محاسبه سختى خواهد داشت.
    3- هرگز خداوند به وى نظر رحمت نمى افکند». (19)

امام صادق (ع )فرمود که رسول الله (ص )فرمود: «لیس منی من استخف بالصلوه لایرد علی الحوض لا والله؛(20) به خدا قسم !از من نیست کسی که نماز را سبک بشمارد و کنار حوض کوثر بر من وارد نمی شود».
    صریح آیات قرآنی و روایات این است که تارک الصلاه در اخرت کور و نابینا محشور می شود؛ قرآن کریم در این رابطه می فرماید:«وَ مَنْ أَعْرَضَ عَنْ ذِكْري فَإِنَّ لَهُ مَعيشَةً ضَنْكاً وَ نَحْشُرُهُ يَوْمَ الْقِيامَةِ أَعْمى‏» (21) و هر كس كه از ياد من اعراض كند، زندگيش تنگ شود و در روز قيامت نابينا محشورش سازيم‏.
    شبهه ای در این رابطه مطرح می شود به اینکه آیا کسی که نمی تواند نماز بخواند یا حوصله خواندن ندارد به جای هر نماز 100 صلوات بفرستد کفایت میکند ؟
    در پاسخ عرض می شود: نمازهای پنجگانه تحت هر شرایطی واجب است و به هیچ عنوان از انسان ساقط نمی شود و هیچ عملی نمی تواند جایگزین نماز قرار بگیرد. اگر چه صلوات فرستادن بر محمد و آل صل الله علیه و آله اجر و ثواب بسیاری دارد اما «صلاه» یک عمل خاص را می گویند و صلوات فرستادن نمی تواند جای «صلاه» نماز را بگیرد.
    «صَلُّوا» از ریشه (صلو) است که وقتی چهره صلاة به خود می گیرد معنای آن دعا و استغفار می شود.(22)

کتاب های زیر را جهت مطالعه پیشنهاد می شود:
    1- آیین نیایش، ابراهیم غفاری.
    2- نماز عارفانه، جواد محدثی.
    3 - پرورش در پرتو نیایش، حسنعلی نوری ها.
    4 - نماز زیباترین الگوی پرستش، غلامعلی نعیم‌آبادی.
    5 - نماز از دیدگاه قرآن و حدیث، موسوی لاهیجی.
    6- نماز، حسین انصاریان.
    7 -عبادت عاشقانه، استاد کریم محمود حقیقی.

............................................................................................................
    1. مؤسسه البهجه، بهجه القلوب ( زندگی نامه آیة الله بهجت )، مرکز تنظیم و نشر آثار حضرت بهجت ، ص 16
    2. زبدة العلوم: ج 2 , ص 231
    3. زبدة العلوم: ج 2 , ص 231
    4. زبدة العلوم: ج 2 , ص 231
    5. غررالحکم: ص 404
    6. غررالحکم: ص 15
    7. غررالحکم: ص 764
    8. سوره مبارکه طه: آیه 14
    9. سوره مبارکه عنکبوت: آیه 45
    10. وسائل الشیعة : ج2, ص 18 – بحارالانوار: ج 79, ص 227
    11. سوره هود: آیه114
    12. احتجاج طبرسی ص 479- من لایحفر الفقیه ج 1 ص 315
    13. بحارالانوار ج79 ص 232