جمع بندی تعصب بیجا و خیانت همسر

تب‌های اولیه

10 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
تعصب بیجا و خیانت همسر

سلام خدمت شما
مدتی پیش حدیثی خوندم که متنش دقیق یادم نیست اما مضمونش این بود که تعصب بیجا باعث میشه حتی انسان سالم به گناه کشیده بشه
خانم یا آقا هستند که قبل از ازدواج کاملاً سالم هستند اما پس از ازدواج از بس همسر مشکوک هستند و بدبین اونم میگه بزار یکاری کنم لااقل اینهمه بهم بدبینه منم دلم خنک بشه
تعصب باید حد وسط داشته باشه چون خدا هم تعصب بنده هاش رو داره و دوست نداره بنده هاش طرف کسی جز خودش برن پس اصل تعصب خوبه
بنظر شما، طبق تجارب شما همسری که احتمال میده شریک زندگیش در مرز خیانت است باید چکار کنه بدتر نشه؟
یا چکار کنیم که خودمون باعث خیانت همسرمون نشیم
تعصب چقدرش خوبه؟
اگر شما چند سال برگردید به عقب رفتارتون رو با همسرتون چطوری اصلاح می کنید که نتیجه مثبت بگیرد؟
لطفاً نظرات و تجارب خود را بیان فرمایید

هر چند من مجرد هستم و همسر ندارم اما خب واسه اطلاعات خوبه

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد راهنما

mousavi928;634067 نوشت:
مدتی پیش حدیثی خوندم که متنش دقیق یادم نیست اما مضمونش این بود که تعصب بیجا باعث میشه حتی انسان سالم به گناه کشیده بشه
خانم یا آقا هستند که قبل از ازدواج کاملاً سالم هستند اما پس از ازدواج از بس همسر مشکوک هستند و بدبین اونم میگه بزار یکاری کنم لااقل اینهمه بهم بدبینه منم دلم خنک بشه
تعصب باید حد وسط داشته باشه چون خدا هم تعصب بنده هاش رو داره و دوست نداره بنده هاش طرف کسی جز خودش برن پس اصل تعصب خوبه

با عرض سلام و ادب خدمت شما پرسشگر گرامی امیدوارم نکاتی را که خدمتتان عرض می کنم در رسیدن به پاسخ را هگشا باشد
تعصب و عصبيت، به معناى حمايت و دفاع كردن است. در علم اخلاق: «عصبيت يكى از اخلاق باطنه نفسانيه است كه آثار آن مدافعه و حمايت كردن از خويشاوندان و مطلق متعلّقان است، چه تعلّق دينى و مذهبى و مسلكى باشد يا تعلق وطنى و آب و خاك يا غيره آن، مثل تعلق شغلى و...» (امام خمينى چهل حديث نشر مؤسسه تنظيم و نشر آثار امام، 1376، ص 145)
از ديدگاه آموزه‏هاى اسلامى تعصب به دو بخش تقسيم مى‏شود:
1 تعصب مذموم و ناپسند
اگر حمايت همه جانبه از خود يا متعلقات خود، به گونه اى باشد كه او را از درك حقيقت و رسيدن به واقعيات دور كند و تنها معيار انسان در حمايت و دفاع از چيزى، حب و بغض نفسانى باشد نه معيارهاى منطقى و دينى چنين تعصبى، مذموم و ناپسند بوده و قرآن مجيد از آن به عنوان تعصب جاهلانه نام برده است. شدت علاقه به افراد و آيين خاص و بغض و دشمنى با دسته اى و آيين ديگر، و نيز سودجويى و رياست طلبى و نداشتن تقواى لازم، از ريشه‏ هاى چنين تعصبى به حساب مى‏آيد.
2. تعصب ممدوح و پسنديده
در صورتى كه حمايت انسان و تعصب او، فقط به جهت دفاع از حق بوده و هيچ گونه حب و بغض نفسانى نداشته باشد، چنين تعصبى ممدوح بوده و از بهترين صفات كمال انسانى و اخلاق پيامبران و اولياى الهى به حساب مى آيد
در روايتى از رسول خدا (ص) آمده است: «تعصب حرام آن است كه خويشان و نزديكان را كارهاى ناروا و ستم كمك نمايى» (كنزالعمال، ج 3، ص 509)
ولى «چنانچه كسى از قوم و عشيره خود بدون ارتكاب به خلاف دفاع كند بهترين انسان ها است». (التاج، ج 5، ص 42)

mousavi928;634067 نوشت:
چکار کنیم که خودمون باعث خیانت همسرمون نشیم
تعصب چقدرش خوبه؟
اگر شما چند سال برگردید به عقب رفتارتون رو با همسرتون چطوری اصلاح می کنید که نتیجه مثبت بگیرد؟
لطفاً نظرات و تجارب خود را بیان فرمایید

بهترین راه پیشگیری می باشد و پیشگیری همان انتخاب مناسب ، کفویت بین زن و شوهر ،رعایت وظایف زن و شوهر نسبت به هم ،سعی در جهت ارتقاء مهر و محبت و صمیمیت طرفین نسبت به هم ، تلاش در جهت رفع عیوب خود و پس از آن رفع عیوب طرف مقابل به بهترین شکل و شیوه و با در نظر گرفتن شرایط و در پایان سعی در تشکیل دادن زندگی ای خداپسندانه همراه با توجه به اخلاق و رعایت نکات اخلاقی.
لازم به ذکر است اگر اخلاق در فرد یا جامعه ای نباشد دیگر هرآنچه ناپسند است را باید از آن انتظار داشت.
طرفین نسبت به همدیگر علاوه بر اینکه وظایف خود را به نحو احسن انجام می دهند نسبت به امور زندگی ایثار و گذشت را مد نظر قرار دهند.

mousavi928;634067 نوشت:
بنظر شما، طبق تجارب شما همسری که احتمال میده شریک زندگیش در مرز خیانت است باید چکار کنه بدتر نشه؟

باید علل آن خیانت را ریشه یابی کند و سعی در از بین بردن آن علل نماید محیط زندگی را پر از مهر و محبت و آرامش نماید و طرف مقابل را به خود جذب نماید از مهارتهای جلب محبت دیگران نیز استفاده نماید

نکته مهم : برخی از افراد گمان میکنند که طرف مقابل در شرف خیانت یا در حال خیانت می باشد لذا باید توجه داشت که بد گمانی امر پسندیده ای نیست و باید به صورت صحیح و منطقی به اتفاقاتی که در اطراف ما رخ می دهد نگریست.
در پناه قرآن و عترت موفق باشید
یا علی

دوستان سلام

mousavi928;634067 نوشت:
تعصب چقدرش خوبه؟

بستگی به روحیات و فرهنگ متفاوت در اشخاص مختلف، این مسئله فرق می کند.
مثلا در خانواده ای استفاده از پوشیه و دستکش توسط بانوان، جدا کردن سفره محرم و نامحرم، جداسازی اتاق زنان و مردان در مهمانی، صحبت حداقلی با نامحرم و .... امری کاملا عادی و پذیرفته شده است و بسا گه کمتر از این بحران ایجاد می کند.
در خانواده ای دیگر، زنان چادری یا مانتویی محجبه هستند، سفره محرم و نامحرم جدا نمی شود، مهمانی هرچند مختلط نیست اما در یک مکان برگزار می شود، صحبت با نامحرم نه در حد ضرورت است و نه از حد مجاز خارج می شود اما بیشتر و کمتر از این می تواند بحران ایجاد کند.
در خانواده ای اصلا این مسائل وجود ندارد و روابط قیود کمتری دارد و قیود بحران ایجاد می کند

لذا بسته به افراد فرق می کند و این یکی از دلایلی است که می گویند باید کفویت باشد.

علی علی

[="#0000CD"][="#000080"]
[="#006400"]هوالعالم[/]

همون باید متعادل باشیم .
با رفتارش اشنا بشیم
نه فقط به خواست خود و نه خواسته ی اون به خواست خدا عمل کنیم ...
اگر زیادی هست کم بشه و اگر کمی هست بیشتر بشه ...

باید از هم بیاموزیم که چگونه قفل دل همسر یا همدل و همراه رو باز کنیم
گاها ادمها دل خسته و دل بسته میشن ! دلخسته زودی وارسته و دل بسته میشه چون دست خودش نبوده
و مثال کبکی که سر در برف داره اونطور که باید از وقایع اطراف خود اگاه نیست
چون درب دلش بسته شده و هر روز با بی میلی بیشتری از دیگری فاصله میگیره ...

گاها یه ادم دل شکسته یا دل بسته دوست نداره که کسی به اون درب دل نزدیک بشه !
از طرفی دلش میخواد که یکی در خانه دلش باشه ... برای همین ذهن و روح خوب (دارای اختیار) یا بد (در بند اجبار)
اونو به زبان اشاره و ادا و اطوار وادار میکنن و چون طرف اگاهی کامل از کار خود نداره ممکنه که به چشم دیگران سبک جلوه کنه
و طرف ما به نگاه و نظرهای بد عادت کنه ... طوری که به اون سمت کشیده بشه ...

باید راه باز شدنه درب دل و بازگویی درد دل رو پیدا کنیم و در مقابل درد دلها با عجله و تعصب جبهه نگیریم
بشنویم و از صافی عقل عبور بدیم !!! شاید یکی از ما کم و کسر یا زیاده خواهی داریم که باید مثل یه مساله یا معما با صبر و درایت حل بشه

اکثر خانمها میلی به خیانت و به اسارت رفتن ندارن
اما گاها به قدری تحت فشار قرار میگیرن که ممکنه نفوس بد ما یا نظر بد ما
و سبک سری خودشون اونها رو به راه کج منحرف کنه
یا اصلا
[/][/]

مکلف;635957 نوشت:
باید کفویت باشد.

سلام
اینکه فرمودید کفویت به قبل از ازدواج مربوط می شود
تقریبا همه ما دیدیم خانم از خانواده شهدا بسیار محجبه اما بعد از ازدواج بعد از 20 سال چنان تغییر میکند که... من فکر کنم فقط یک مورد بر عکس سراغ دارم که خانم بی حجاب بوده اما بعدش خوب شده ولی بر عکسشو زیاد دیدم. خب چی شده که اینجوری شده؟ شوهرش زیادی بهش اعتماد کرده؟ من میگم زن با حجاب بگیرم بعدا بی حجاب بشه بهتره یا بی حجاب بگیریم بعدا با حجاب بشه؟؟؟!!!!!
Mohammad2db;635987 نوشت:
مساله یا معما با صبر و درایت حل بشه

خب اگه با صبر بدتر شد چی؟ ما تو قرآنم داریم اگر بدبین شدی اول ازش روبرگردون... و در نهایت هم تنبه بدنی ولی چه موقع باید اینکار صورت بگیره؟

دعوای زن و شوهر همیشه هست. متاسفانه شخص سوم چون گذرا است فقط خوبی های اون دیده میشه چون اون فقط برای لذت اومده و کاری نداره که این خانم یا آقا فرضاً حتی معتاد باشه، اون فقط می خواد لذت جنسی ببره، اینجوری اون همسر خیانت کار میگه آها این خیلی خوبه این بهم گیر نمیده قربون صدقم میره ولی نمیدونه که فقط داره ازش استفاده ابزاری میشه

mousavi928;636037 نوشت:
خب اگه با صبر بدتر شد چی؟ ما تو قرآنم داریم اگر بدبین شدی اول ازش روبرگردون... و در نهایت هم تنبه بدنی ولی چه موقع باید اینکار صورت بگیره؟

دعوای زن و شوهر همیشه هست. متاسفانه شخص سوم چون گذرا است فقط خوبی های اون دیده میشه چون اون فقط برای لذت اومده و کاری نداره که این خانم یا آقا فرضاً حتی معتاد باشه، اون فقط می خواد لذت جنسی ببره، اینجوری اون همسر خیانت کار میگه آها این خیلی خوبه این بهم گیر نمیده قربون صدقم میره ولی نمیدونه که فقط داره ازش استفاده ابزاری میشه

[="#000080"]
[="#006400"]هوالعالم[/]

اینجا
شاید منظور ما از صبر, سکوت باشه اما مطمعنا به معنی سکون نیست .

صبر باشه اما بی تفاوتی نباشه
مثلا صبر در قضاوت یا قضاوت با مشورت یا مشاهده سندیت و عنیت مساله و ...
تنبیه بدنی معنی نیست بلکه یک جور تفسیر از آیات قران به حساب میاد .

اگر دعوا همیشه هم باشه باز همیشگی نیست
اما کشمکش همیشه وجود داره
مثل همون فشار یا دقتی که برای حل یک مساله وجود داره

حتی بدترین خیانت در زندگی زناشویی از نظر قران باید با شاهد و قسم باشه
ببینیم واقعا جرمی صورت گرفته !؟ یا ما شکاک شدیم ببینیم اصلا تا چه حدی بوده و برای چی بوده ؟

------------------------
کلا بهتره انتخاب درست داشته باشیم و دوم پیشگیری کنیم !
و در صورت لزوم در زمانش اقدام کنیم و حتما به موقع و به اندازه !!!
طلاق خوب نیست اما گاهی لازمه به شرطی که برای فرار از زندگی نباشه
و به جهت احیای زندگی صورت بگیره و البته به حق باشه ...

اینکه خیانکارا میگن فقط بخاطر بچه زندگی میکنم و بخاطر مادر و فلان وبهمان
اینها همه اش حرفه !!! اگر به فکر بچه می بودیم که خیانت نمی کردیم ...

خوبه که بتونیم مسائل رو در درون خود و لااقل داخل خانواده بدون یک کلاغ چل کلاغ دیگران حل کنیم
ولی اگر رسوایی به بار امد بهتره که از راه قانون وارد بشیم ...

یه وقتا این ضربه زدن در دنیای امروز یعنی شوک وارد کردن !
یعنی دور کردن شخص !! یعنی دوری از فرزند !! یعنی زیر سوال بردن انسانیت زن یا مرد ...

حتی گاهی وقتا لازمه که با شوکه و ضربه بفهمیم که تند رفتیم و در مورد فلانی اشتباه فکر کردیم [/]

Mohammad2db;638626 نوشت:
صبر باشه اما بی تفاوتی نباشه
مثلا صبر در قضاوت یا قضاوت با مشورت یا مشاهده سندیت و عنیت مساله و ...
تنبیه بدنی معنی نیست بلکه یک جور تفسیر از آیات قران به حساب میاد .

اگر دعوا همیشه هم باشه باز همیشگی نیست
اما کشمکش همیشه وجود داره
مثل همون فشار یا دقتی که برای حل یک مساله وجود داره

حتی بدترین خیانت در زندگی زناشویی از نظر قران باید با شاهد و قسم باشه
ببینیم واقعا جرمی صورت گرفته !؟ یا ما شکاک شدیم ببینیم اصلا تا چه حدی بوده و برای چی بوده ؟

سلام
البته تنبیه بدنی تو متن قرآن اومده نه تو تفسیرش
حالا با این حرف ها که شما زدین اگر شخصی یقین پیدا کرد همسرش خیانت کرده باید چکار کنه؟ باید خودشو بزنه به نفهمی و ببخشه؟ باید جدا بشه؟ اصلا دیگه می تونن زندگی کنن؟
متاسفانه خیانت خیلی زیاد شده همه هم اینو می دونیم حتی تو فیلم "پاتوق" اگر تو اسمش اشتباه نکنم که یک فیلم ایرانی بود این رو به وضوح گفت که من می خوام از دوستم یک یادگاری داشته باشم!!! یعنی می خوام ازش فرزند داشته باشم و این موارد الان زیاد شده به دلیل بی غیرتی و بی فرهنگی و تقلید کورکورانه از غرب

[="#000080"][="#006400"]هوالعالم[/]

اینها بستگی به حد خیانت و همینطور حد ندامت طرف داره
که چقدر تاثیر بد گذاشته و چقدر قابل جبران بوده ...

به نظر من
در این اشفته بازی که یه عده هل هلی و یه عده با حول ولا ازدواج میکنن
باید رسم بشه که لااقل بعد از عقد زوج و تولد بچه
دی ان ای این خانواده ثبت بشه ...

نه اسم اینکه مبادا خیانتی صورت بگیره ها
چون خود نفوس بد میشه

به این عنوان که مبادا بچه گم بشه
مبادا همسر فراموشی پیدا کنه و اینطور بهانه های ...

غیرتم خوبه به شرطی که حصار باشه
ولی به زندان تبدیل نشه چون مخرب تر میشه ...

در مورد فیلم
ما باید یاد بگیریم که احساساتی نشیم و بفهمیم که اون فیلمه
ولی باید یاد بگیریم که یکسری فیلم ها رو تحریم کنیم
تا مثل فیلمهای خارجی شاهد زن و مرد فاحشه با اتیکت مادر و پدر دلسوز نباشیم
چون این زن و مرد هر قدرم بازیگر باشن باز یه حس و رفتاری از فاحشگی در بازی دارند
و عمرا نمیتونن اونرو مخفی کنن ... اگر از فاحشگی به اتیکت مادری رسیده خب ممکنه
با تاثیر گذاری که در فیلم داره زنی رو از مادری به ... بکشه ... [/]

از بی بخاری شوهرس هستش ،زنی که خیانت میکنه باید منفجرش کنی

موضوع قفل شده است