چند سوال درباره هدیه کردن نماز

تب‌های اولیه

4 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
چند سوال درباره هدیه کردن نماز

سلام
امیدوارم حالتان خوب باشد
من چند سوال دارم

1 : اگر نمازم را به یک مسیحی هدیه کنم مشکلی ندارد؟ نماز باید مستحب باشد یا واجب هم مشکلی ندارد؟
2 : از شخصی شنیده اگر نماز را هدیه کنیم یک پنجم ( 20% ) ثواب نماز برای شخص است و 80% درصد برای ما , ایا میتوانم از خدا بخواهم کل ثواب برای او باشد؟ و ثوابی به من نرسد؟
3 : ایا شخص مسیحی ( انسان درستکار یا معمولی ) به جهنم میرود؟ , اگر بله مدت زیادی؟ ایا نماز خواندن برای او کمکی میکند که به جهنم نرود و یا کمتر بماند؟

واقعا ممنون میشوم پاسخ دهید
برچسب: 

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد نور

milad77;632901 نوشت:
سلام
امیدوارم حالتان خوب باشد
من چند سوال دارم

1 : اگر نمازم را به یک مسیحی هدیه کنم مشکلی ندارد؟ نماز باید مستحب باشد یا واجب هم مشکلی ندارد؟
2 : از شخصی شنیده اگر نماز را هدیه کنیم یک پنجم ( 20% ) ثواب نماز برای شخص است و 80% درصد برای ما , ایا میتوانم از خدا بخواهم کل ثواب برای او باشد؟ و ثوابی به من نرسد؟
3 : ایا شخص مسیحی ( انسان درستکار یا معمولی ) به جهنم میرود؟ , اگر بله مدت زیادی؟ ایا نماز خواندن برای او کمکی میکند که به جهنم نرود و یا کمتر بماند؟

با سلام و عرض ادب

کاربر بزرگوار،سوالتان برای استفتا به دفتر مراجع فرستاده شده است ان شاالله به محض دریافت پاسخ خدمتتان ارسال می شود.

همواره به سلامت باشید

milad77;632901 نوشت:
سلام
امیدوارم حالتان خوب باشد
من چند سوال دارم

با سلام و عرض ادب

پاسخ: 1-در فرض سوال نمی توان ثواب آن را به کفار هدیه کرد ولی می توان برای هدایت کفاردعا کرد.
2. از آنجا که هر کار نيکي اطاعت فرمان خدا است، و شخص مطيع و فرمانبردار، در برابر اطاعتي که کرده استحقاق پاداشي دارد، مي تواند اين پاداش را به ميل خود به ديگري (یک یا چند نفر) هديه کند.
توجه داشته باشید با هدیه ثواب عمل نیک به دیگری، ثواب به طور کامل هم به آن فرد دیگر و هم به شخص انجام دهنده می رسد و چیزی از ثواب آن کم نمی شود. همانند روشن كردن چراغ، كه پيش از همه و بيش از ديگران، خود روشن كننده از نور آن بهره مند مي شود.
در روايتی مى‏ خوانيم كه از بعضى از ائمّه‏ طاهرين عليهم السلام سؤال كردند درباره كسى كه دو ركعت نماز مى‏ خواند يا يك روز روزه مى‏ گيرد و يا حج يا عمره ‏اى بجا مى‏ آورد يا رسول گرامى و يا يكى از ائمّه عليهم السلام را زيارت مى‏ كند و ثواب ‏ آن را به پدر و مادر يا برادر دينى خود هديه مى ‏كند، آيا براى خود او نيز ثوابى هست؟ فرمود: ثواب آن عمل به «منوب عنه» (پدر يا مادر يا برادر دينى) مى ‏رسد بدون آن‏كه چيزى از ثواب خودش‏ كاسته شود.
برای مطالعه بیشتر در این زمینه، می توانید به کتاب «تفسیر نمونه» جلد 6 ذیل عنوان "2 ـ آیا اعمال نیک دیگران براى ما مفید است؟" در آدرس زیر مراجعه فرمایید:
http://makarem.ir/compilation/Reader.aspx?lid=0&mid=19720&pid=61873
3. قرآن کریم در آيه 85 سوره آل عمران مي فرمايد: «هر کس ديني غير از اسلام براي خود انتخاب کند پذيرفته نخواهد شد». بنابراین، ایمان به حق -یعنی ایمان به اسلام که دین حق است- لازم است و سعادت و بهشتی شدن به ایمان و عمل صالح بستگی دارد؛ اما این بدان معنا نیست که غیر مسلمانان همگی جهنمی هستند.

جهت مطالعه بیشتر در این زمینه، می توانید به مقاله «عاقبت پیروان سایر ادیان و مذاهب» در به آدرس زیر مراجعه فرمایید:
http://makarem.ir/maaref/?lid=0&mid=246879&catid=23207
هم چنین می توانید به تفسیر ما ذیل همین آیه فوق، در بخش قرآن کریم سایت در آدرس زیر مراجعه فرمایید:
http://makarem.ir/quran/?lid=0

استفتائ کتبی از دفتر آیه الله مکارم به شماره
9311190247

موضوع قفل شده است