چرا عبادت به این شکل؟

تب‌های اولیه

14 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
چرا عبادت به این شکل؟

سلام.
سؤالی که برای من پیش اومده اینه که چرا ما باید برای عبادت حتماً نماز بخونیم؟
خب میشه مثل مسیحیان در مقابل خدا زانو بزنیم و با خدا مناجات کنیم.
مگه حقیقت نماز خوندن به یاد خدا بودن نیست؟خب چرا مثلاً ما روزی پنج وعده هرجا که هستیم درست مثل نماز خوندن در مقابل خدا زانو نزنیم و با خدا مناجات نکنیم؟
چرا باید حتماً رکوع،سجود،قیام و ترتیب و موالات و ...باشه؟
مگه چه حقیقتی در نحوه ی عبادت ما وجود داره؟
چرا اول قیام بعد رکوع بعد سجده؟
چرا دوتا سجده؟

حمکت تعداد رکعت های نماز چیه؟
چرا قنوت مستحبه ولی رکوع واجب؟
نماز خوندن کار سختی نیست ولی من نمیدونم چرا دارم این مدلی عبادت می کنم؟
چرا باید سه بار تسبیحات اربعه رو بگیم؟توی این عدد 3 چیه؟
چرا در رکعت اول میشه به جای توحید سوره ی دیگری رو خوند ولی در رکعت دوم حتماً باید حمد و سوره خونده بشه؟
ببخشید که انقدر سؤال پرسیدم.اگر فکر میکنید پرسیدنشون درست نیست با جواب ندادنتون ناراحت نمیشم.
شما خیلی بزرگواری میکنید اگر آستانه ی تحملتون رو باز هم بالاتر ببرید و به سؤالات من پاسخ بدید.:Gol:

برچسب: 

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد صفا

غربت نشین;632848 نوشت:
سلام.
سؤالی که برای من پیش اومده اینه که چرا ما باید برای عبادت حتماً نماز بخونیم؟
خب میشه مثل مسیحیان در مقابل خدا زانو بزنیم و با خدا مناجات کنیم.
مگه حقیقت نماز خوندن به یاد خدا بودن نیست؟خب چرا مثلاً ما روزی پنج وعده هرجا که هستیم درست مثل نماز خوندن در مقابل خدا زانو نزنیم و با خدا مناجات نکنیم؟
چرا دوتا سجده؟

نماز خوندن کار سختی نیست ولی من نمیدونم چرا دارم این مدلی عبادت می کنم؟
چرا باید سه بار تسبیحات اربعه رو بگیم؟توی این عدد 3 چیه؟
چرا در رکعت اول میشه به جای توحید سوره ی دیگری رو خوند ولی در رکعت دوم حتماً باید حمد و سوره خونده بشه؟
ببخشید که انقدر سؤال پرسیدم.اگر فکر میکنید پرسیدنشون درست نیست با جواب ندادنتون ناراحت نمیشم.
شما خیلی بزرگواری میکنید اگر آستانه ی تحملتون رو باز هم بالاتر ببرید و به سؤالات من پاسخ بدید.

با سلام و عرض ادب
پاسخ اجمالی
تفاوت اصول دین و فروع دین در این است که ، مکلف باید اصول دین را که جنبه اعتقادی دارد به شکل عقلی و به دور از تقلید فرا بگیرد ولی فروع دین که جنبه عملی دین است، مکلف باید طبق نظر منابع دین یعنی آیات و روایات و... عمل نماید. سوال در مورد چرایی کییفیت این اعمال سوال ناپسندی نیست ولی چون ما به مصالح و مفاسد اعمال دسترسی نداریم هر آنچه در این زمینه مطرح می شود بیشتر اشاره به حکمت عبادات است و دسترسی به فلسفه آنها در بسیاری از موارد خارج از دسترس ما بوده است
ادامه دارد...

صفا;634199 نوشت:
چرا دوتا سجده؟

با سلام و عرض ادب
اصل نیاز انسان به عبادت امری فطری است. و فطرت آدمی ناخوداگاه در مقابل قادر مطلق خاشع و گرایش به پرستش آن دارد. اسلام دین آخرینی است که از سوی خداوند متعال برای پاسخ گویی به نیاز های بشر نازل شده است. و بالتبع باید شیوه ای راستین که موجب پاسخ گویی به نیاز پرستش انسان است برای انسان به ارمغان آورد. شیوه ای که موجب انحراف حالت خشوع آدمی نشود لذا باید دستخوش تغییرات بشری نگردد. از اینرو اسلام نماز را به عنوان یکی از مظاهر عبادت مطرح نموده است و همان طور که ذکر شد جهت عدم تغییر آن توسط بشر در طول زمان شیوه ای ثابت برای آن قرار داد شیوه ای که بر اساس علم الهی شیوه ای مناسب برای تمام انسان ها در تمام دوران تاریخ است.
آنچه عنوان شد حکمت کلی دستور العمل نماز است. در مباحث بعدی در مورد حکمت های هر یک از اجزاء نماز نیز (با استفاده از احادیث و کلام علماء دین) گفتگو خواهین نمود.
ادامه دارد...

با سلام و عرض ادب
عنوان شد نحو و کیفیت عبادات تابع حکمت هایی که آدمی را جز از طریق نقل معصوم توان دسترسی کامل به آنها نیست. هر چند برخی از آنها به وسیله عقل و نقل در اختیار ما قرار گرفته است. دقت در این حکمت ها موجب افزایش معرفت ما نسبت به عبادات شده و این معرفت زمینه ساز لذت معنوی و روحانی بیشتر حین عبادت می گردد.
به طور مثال نقل است که حضرت امیر المومنین در مورد حکمت سجده ها می فرمایند:«

سجده اول یعنی ما از خاکیم و بلندشدن از سجده اول یعنی ما از خاک جان گرفتیم، سجده دوم با گذاشتن سر روی مهر یعنی دوباره به خاک برمیگردیم و باز بلندشدن از سجده دوم به معنای اینه که باز در روز قیامت زنده خواهیم شد

»(مجلسی، محمد باقر، بحار الأنوار، ج ‏82، ص 139، بیروت، دار إحیاء التراث العربی، چاپ دوم، 1403ق.)

.صرف توجه به همین امر در حین نماز خود زمینه ساز توجه آدمی به فرجام زندگی خود و دوری از گناه می شود.

ادامه دارد...

[="Arial"][="DarkGreen"]

صفا;636620 نوشت:
لذا باید دستخوش تغییرات بشری نگردد.

سلام علیکم.
مچکرم از شما بابت وقتی که برای پاسخگویی به این تاپیک قرار دادید.:Gol:
منظور شما از این جمله چیه؟
منظور تغییر در ظاهر نمازه؟
اگر اینطوره که در نحوه ی نماز خواندن اهل سنت این اتفاق افتاده!
[/]

ببین اولا که توی همه اینها حکمت مثلا این سجده رو کشف کرده یک دانشمند که وقتی انسان سرشو روی خاک بزاره بهترین روش برای خارج کردن امواج الکترو مغنانتیس هست و تسبیحات اربعه رو وقتی میگی برات قصر و کاخ میسازن و جز بهترین زکرهاست .....

و ببین اینو بدون همونطور که ما نمیتونیم خدارو درک کنیم نمیتونیم اینارو هم بفهمیم مثلا زمان قدیم کی میدونست که بهترین حالت انسان برای عبادت خدا سجده مغزش را درمان میکند ؟ الله علم بذات صدور
این نماز بهترینه

و یک دپزشک ایرانی فهمیده وقتی که فردی دورکعت نماز حساب شده بخونه و تنش بلرزه در dna و در ژنتیک های اون دچار تغیراتی میشه که به ارث های بد میگه برو به خوبا میگه بیا حتی بعضی از مریضی ها با اینا درمان شده خصوصا بیماری های ارثی

پس چیز هایی هست که ما هنوز نمیدونیم و نخواهیم فهمید این نماز قطعا بهترینه مثلا وقتی یه بچه میره به معلم میگه چرا باید درس بخونم ؟ خوب نقاشی یاد بگیرم چرا املا ریاضی یاد بگیرم ؟ اون معلم میفهمه که چرا

خدا بهترین مخلوقش بنده خوب است پس قطعا بدی او را نخواسته و بهترین هارا برایش میگذارد غیراز این است که بهشت بهترین جایگاه است هیچ جایی نیست ؟ و برعکس

شما که نماز خوندن براتون سخت نیست خیلی به کار ها و دستورات خداوند فکر نکنید البته این نظر شخصیه منه و وقتی آقا صفا هست من دیگه چی بگم ولی ببین وقتی یک مدیر می آد میگه شما این کارو در شرکت بکنید مثلا پژوهش بروید بگویید به مدیر من میخوام برم تایپ !! نمیشه

و این بهترین و ساده ترین عبادته دیگه اگه قرار بود روزه برای هر روز واجب بود چی میشد ؟ یا هر روز بری زانو بزنی کلی دعا و... اوه نماز خیلی ساده و است خیلی خیلی خیلی صواب داره بدون می ارزه

با سلام و عرض ادب

ضمن تشکر از نظر لطفتان، ولی بین دو فرض زیر و نتایج آن بسیار تفاوت است:
الف: خداوند روش خاصی برای عبادت خود قرار ندهد.
ب: خداوند روش خاصی برای عبادت مخصوصه قرار دهد.

نتایج فرض اول
،1) هر کس به تناسب ذوق خود روشی را بر می گزید در این صورت قطعا فرقه ها و روش های مختلفی برای عبادت خدا اختراع می شد از سویی زمینه اختلاف بین امت الهی فراهم آمده و مقدمات سودجویی دشمنان آماده می شد و حق شکایت برای مردم مظلوم فراهم بود
.2) راه شناخت طریق صحیح و متعالی عبادت خداوند بسته بود و مردم تا ابد الدهر از این نعمت محروم بودند، حال آنکه انسان کمال طلب است و عبادت صحیحه موحب کمال آدمی است. در فرض عدم مشخص نمودن طریق صحیح بشر نسبت به این امر فطری خود همیشه تشنه و سرگردان می بود، این ظلم درحق بندگان است و خداوند به بندگان خویش ظلم نمی کند.

نتایج فرض دوم
1)خداوند زمینه عبادت ذوقی، اختلاف بین مردم، و سوء استفاده دشمنان را فراهم ننموده است بلکه کار خویش را در نهایت اتقان انجام داده است. اگر کسانی این راه را از مسیر خود منحرف نمایند مردم را نسبت به خدا حجّتی نیست بلکه خدا را علیه کسانی که کار را به انحراف کشانده اند حجت است.
2) کسانی که با بصیرت و تلاش راه حق را یافته و در آن استقامت نموده اند، از نعمت عبادت بهره برده و از چشمه معرفت الهی لبی تر می کنند و طرق سیر به سوی جمال زیبای یار را سریعتر و باشور بیشتر طی می کنند.

عبدالله بن اشتر;638693 نوشت:
شما که نماز خوندن براتون سخت نیست خیلی به کار ها و دستورات خداوند فکر نکنید البته این نظر شخصیه منه و وقتی آقا صفا هست من دیگه چی بگم ولی ببین وقتی یک مدیر می آد میگه شما این کارو در شرکت بکنید مثلا پژوهش بروید بگویید به مدیر من میخوام برم تایپ !!

سلام
ممنون از اینکه نظرتون رو دادید.
اصل حرف شما رو قبول دارم ولی مشکل من سر اینه که وقتی برای نماز آماده میشم تمام این سؤالات به ذهنم هجوم میاره و به نماز خودم و همه ی عباداتم شک می کنم که این مسئله رو توی همین سایت مطرح کردم و گفتن که بهتره به دنبال جوابش باشم چون به قول استاد شعیب جایگاه شک جایگاه خوبی نیست.

لطفا به این سخنرانی استاد گوش کنید فکر می کنم پاسخ تمام سوالاتتون روپیداکنید
http://www.almiqat.com/speechdown.aspx?id=444&cId=56

[="Arial"][="DarkGreen"]

بنت الحسین;638825 نوشت:
لطفا به این سخنرانی استاد گوش کنید فکر می کنم پاسخ تمام سوالاتتون روپیداکنید
http://www.almiqat.com/speechdown.aspx?id=444&cId=56

ممنون از شما:Gol:
سخنرانیه خوبی بود همه رو گوش کردم ولی باز باید جواب سؤالاتی رو که توی این تاپیک مطرح کردم به دست بیارم تا بعضی از این صحبتها رو بتونم قبول کنم.
[/]

غربت نشین;638796 نوشت:
سلام
ممنون از اینکه نظرتون رو دادید.
اصل حرف شما رو قبول دارم ولی مشکل من سر اینه که وقتی برای نماز آماده میشم تمام این سؤالات به ذهنم هجوم میاره و به نماز خودم و همه ی عباداتم شک می کنم که این مسئله رو توی همین سایت مطرح کردم و گفتن که بهتره به دنبال جوابش باشم چون به قول استاد شعیب جایگاه شک جایگاه خوبی نیست.

سلام علیکم و رحمه الله,این خصلت نیکوئی است که در یافتن پاسخ مصر هستید.
امید است که حوصله کنید و این مطالب را بخوانید و باز امید وارم که مفید واقع گردد.
http://www.askdin.com/thread35690-4.html#post473383

موضوع قفل شده است