جمع بندی مرگ ملك عبدالله و نزديكي ظهور

تب‌های اولیه

37 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
مرگ ملك عبدالله و نزديكي ظهور

با سلام
با توجه به مرگ ملك عبدالله و بحث‌هايي كه در خصوص نشانه‌هاي ظهور اين روزها در سايت‌ها و شبكه‌هاي اجتماعي مطرح مي‌شود، تقاضا مي‌شود لطفا مطالبي مستند در اين خصوص منتشر بفرمائيد. توجه نمائيد كه عدم نشر مطالب از افراد و بخش‌هاي معتبر و مستند، موجب مي‌شود افراد كم سواد و بعضا مغرض از اين قضايا سوءاستفاده نمايند و مطالب كذب و نامعتبر منتشر كنند.
در اين مورد حتي از طرف روحانيون و كارشناسان نيز نظرات متفاوت مطرح مي‌شود.

براي مثال:
حجت الاسلام شهبازيان (مخالف تطبيق علائم ظهور و مرگ عبدالله):

osatad shahbazian revayat marg abdolah va neshanehaye zohoor

حجت الاسلام پناهيان (مؤافق تطبيق علائم ظهور و مرگ عبدالله)
http://monji313.persiangig.com/audio/%D9%85%D9%87%D8%AF%D9%88%DB%8C%D8%AA/new_folder/Panahian_Zohur.mp3/download?38b9
http://nmedia.afs-cdn.ir/v1/audio/ANLHn7EEaL1Wi9k-x0urqGEdlnkiVC_enegM_a4p55zoinAjquTBmQ/d

علي‌اكبر رائفي‌پور (مؤافق تطبيق علائم ظهور و مرگ عبدالله)
http://www.aparat.com/v/OG1TE/
http://dl.aviny.com/voice/sokhanrani/raefi-pur/raefi-pour-zohoor.mp3

تقاضا مي‌شود زير را از لحاظ سند و اعتبار بررسي كنيد و يك توضيح كامل در اين خصوص ارائه دهيد:

1- امام صادق(ع) : اختلاف بنی عباس از علائم حتمی است ، ندای آسمانی از نشانه های حتمی است ، خروج قائم(عج) از امور حتمی است بشارت الاسلام ص 44
2- امام صادق(ع) : آنچه دوست می دارید محقق نمی شود جز آنکه بنی فلان(بنی عباس) دچار اختلاف شوند چون دچار اختلاف شدند مردم بر حکومت آنها چشم میدوزند و اختلاف آنها را غنیمت می شمارند ، آنگاه سفیانی خروج می کند منتخب الاثر ص 252
3- امام رضا(ع) نقل شده است:« بزنطی از حضرت رضا (ع) روایت می کند که فرمود: از جمله نشانه های فرج، حادثه ای است که بین دو حرم مکه و مدینه رخ دهد. پرسیدم آن حادثه چیست؟ فرمود: تعصب قبیله ای بین 2 حرم بوجود آید وفلانی از خاندان فلان، 15 رئیس قبیله را به قتل رساند.» بحارالانوار ج52 ص 210
4- امام صادق(ع) : این امر واقع نمی شود مگر هنگامی که شمشیرهای بنی فلانی در میان خود به کارافتد و حلقه تنگتر شود و اختلاف به جاهای باریک بکشد آنگاه سفیانی خروج کند.... کشف الغمه ج3 ص 319
5- امام باقر(ع) : آری خروج سفیانی حتمی است ، ندای آسمانی حتمی است ، طلوع خورشید از مغرب حتمی است ، درگیری بنی عباس بر سر حکومت حتمی است قتل نفس زکیه حتمی است و خروج قائم آل محمد(ع) حتمی است الزام الناصب ص 145
6- امام صادق(ع) : هنگامی که اولاد عباس اختلاف کنند و قدرتشان بهسستی و ضعف گراید و همگان بر آنها جرات کنند و عرب از آنها فرمان نبرد و هر صاحب چماقی چماقش را بردارد و شامی(سفیانی) ظاهر شود و یمانی روی اورد و حسنی حرکت کند ، صاحب این امر ظهور میکند بشارت الاسلام ص 138
7- رسول اکرم(ع) : در دولت بنی عباس خود را بپایید که برای شیعیان ما دردولت آنها خطراتی هست و درپایان حکومت آنها نشانه هایی است که از اتش سوزان کاری تراست اعلام الوری ص 427
8- امیر المومنان(ع) : قائم قیام نمی کند جز هنگامی که چشم دنیا دراورده شود و سرخی در اسمان پدید اید .... برای بنی عباس روز بسیار سخت و پرحادثه ایست که درکام طوفانها فرو می روند... الزام الناصب ص 197
9- امام صادق(ع) : همه فرج در به هلاکت رسیدن فلانی از بنی عباس است غیبت نعمانی ص 137
10- امام صادق(ع) : بی گمان مردی در مدینه کشته می شود پرسیدند که ایا سپاه سفیانی او را می کشد؟ فرمود نه ، بلکه سپاهیان فلانی (بنی عباس) او را می کشند ، چون او را بدون هیچ تقصیری به قتل می رسانند ، خداوند دیگر به انها مهلت نمی دهد سپس فرمود در آن هنگام منتظر فرج باشید ان شاالله غیبت نعمانی ص 86
11- امام صادق(ع) :که هرکس برای من مرگ عبدالله را تضمین کند ، من ظهور را برای او تضمین می کنم!آنگاه که مرگ عبد الله فرا رسد، مردم در جانشینى او نسبت به هیچکس به توافق نمى رسند و این جریان تا ظهور حضرت صاحب الامر همچنان ادامه مى یابد، عمر سلطنت هاى چندین ساله بسر آمده ، نوبت پادشاهى چند ماهه و چندین روزه فرا مى رسد. ابوبصیر مى گوید: پرسیدم : آیا این وضع به طول مى انجامد؟ فرمود: هرگز.و این درگیرى بعد از کشته شدن این پادشاه (عبدالله ) منجر به کشمکش بین قبیله هاى حجاز مى شود.( بحار ۵۲ ص ۲۱۰ )
12- امام صادق (ع) فرمودند:
هر کس مرگ عبدالله را برای من تضمین کند، من ظهور قائم را برای او تضمین می کنم. سپس فرمود: وقتی عبدالله بمیرد، مردم برای حکومت با کسی توافق نکنند و این اختلاف و درگیری به خواست خدا تا ظهور صاحب الامر (عج) ادامه یابد. حکومت های چند ساله پایان یافته و تبدیل به حکومت چند ماهه و چند روزه شود. راوی می گوید: سئوال کردم: آیا این ماجرا به طول می انجامد؟ فرمود: هرگز. »
بحارالانوار، ج 52، ص 240.
13- امام محمد باقر(ع) :علت مرگ او(عبدالله) این است که با یکی از خواجگان(غلامان) خود ازدواج می کند و بعد غلام دست به قتل او می زند و مرگ او را چهل روز مخفی می کند .... و بدینوسیله فرمانروایی آنها منقرض می گردد.کمال الدین صدوق ص 655
14- امام صادق(ع) :موقعی که مردم در سرزمین عرفات در حال وقوف می باشند سواری برشتری سبک سیر به آنجا وارد می شود و مرگ خلیفه را خبر می دهد و با مرگ او فرج آل محمد(ص) و گشایش کار تمام مردم فرا می رسد.بحار ج 52 ص 240
15- از ابن ابی یعفور منقول است که گفت: امام صادق(ع) به من فرمود :با انگشت دستت بشمار : هلاک شدنی فلانی ، خروج سفیانی ، قتل نفس زکیه و ... تا آنکه فرمود تمامی فرج و گشایش هنگام به هلاکت رسیدن فلانی است.بحار ج 52 ص 234

16- امام محمد باقر(ع) :قائم در سالهای فرد قیام می کند همچون یک ، سه ، پنج و فرمود .... آنگاه بنی عباس (خاندان فلان) به حکومت می رسند و پیوسته در عیش و نوش به سر می برند تا آنکه بین آنها اختلاف می افتد( و چون درگیری به وجود آمد) حکومتشان منقرض می شود و شرق و غرب حتی اهل قبله با هم به نزاع برمی خیزند و پیوسته در آن حال اند تا از آسمان منادی حق ندا برمی آورد ... بحار ج 52 ص 235
17- امام محمد باقر(ع) :چون اولاد فلانی دچار اختلاف شدند ، فرج نزدیک است ، فرج نزدیک است ، فرج شما بستگی به اختلاف آنها دارد ، چون نشانه های اختلاف ظاهر شد منتظر ندای آسمانی در ماه رمضان باشید ، چون ندا شنیده شد مردم بر آنها جری می شوند و سفیانی خروج می کند و کارشان پراکنده می شود و سید خراسانی بر علیه آنها خروج می کند ..... بشاره الاسلام ص 52
18- امام محمد باقر(ع):نابودی اولاد فلانی همانند شکستن کوزه است ..... سقوط رژیم آنها همچون افتادن کوزه و شکستن آن روی می دهد در حالیکه آنها در خواب غفلت غنوده اند یکمرتبه دیده گشوده می بینند که ناگهان رژیم آنها سقوط کرده است. غیبت نعمانی ص 136
19- امام صادق(ع) :چون حکومت بنی فلان سپری شود خداوند با مردی از ما اهل بیت(ع) بر آل محمد منت می نهد .....بشارت الاسلام ص 141

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد شعیب

با سلام خدمت شما دوست گرامی
علائم ظهور به دو دسته علایم حتمی و غیر حتمی تقسیم می شوند که علایم غیر حتمی در طول زمان و تدریجا حاصل شده و می تواند منتهی به ظهور امام زمان شود یا نشود یا در آن بدا واقع شود
درباره علایم حتمی که بلا شک به ظهور امام زمان منتهی می شود روایاتی هست که مهم ترین آنها که قید محتوم بودن را می آورد علایم حتمی را 5 تا بر می شمارد که بقیه علایم غیر حتمی هستند:
"و من المحتوم الذی لابد منه آن یکون فبل قیام القائم خروج ااسفیانی و خسف البیداء و قتل النفس الذکیه و المنادی من السماء و خروج الیمانی" (الارشاد شیخ مفید 336)
آری فقط این 5 علامت است که به حتم و یقین منجر به قیام قائم می گردد.
اما بقیه نشانه ها علاوه بر محتوم نبودنشان تطبیقشان هم مشکل و مختلف خواهد بود.

آنچه که درباره این علایم غیر حتمی واضح است این که نمی توان به صرف مشابهت اسمی یا مکانی یا ... اتفاقات پیرامونی را به این علایم تطبیق داد. چرا که در طول تاریخ افراد مختلفی با اسم های مشابه و موقعیت های مکانی مشابه این نشانه ها ظهور کرده از بین رفته اند و برخی از روی شدت علاقه به امام زمان و تعجیل در امر فرج این وقایع را بر آن نشانه ها تطبیق داده و بعدا به اشتباه خود پی برده اند.

اتفاق اخیر یعنی مرگ ملک عبد الله پادشاه عربستان هم از همین قبیل است. از روایات این گونه بر می آید که عبد الله که کشته شدنش از علایم حتمی ظهور است به مرگ عادی نمی میرد بلکه به دست غلامش که با به او تجاوز کرده می میرد. که قابل تطبیق با ملک عبد الله که در بیمارستان به علت بیماری ریوی مرده است تطبیق نمی کند. از طرفی روایاتی که درباره مرگ حکومت بنی عباس است سالهاست که محقق شده است و بر ملک عبد الله تطبیق نمی کند چرا که می دانید آل سعود از بنی عباس نبوده و قرابتی با حکومت آنها ندارند.
و مرگ عبد الله را در ماه ذی حجه می داند ودر حالی که مرگ او در ماه ربیع الثانی است و... دلایل دیگری که بودن یکی از این ادله برای عدم تطبیق کفایت می کند.

از این همه گذشته بهتر است که مدتی صبر کنیم اگر این ملک عبد الله همان عبد الله روایات باشد باید در جانشینی او اختلاف شود که عقل حکم می کند قبل از تطبیق اندکی تامل کنیم.

اما این اختلافی که بین صاحب نظران در بحث تطبیق ها می بینید یک امر طبیعی و زایده نگاه آنها به وقایع و احساس مسئولیت آنها و... است .
درباره صحت احادیث هم انشا الله در آینده بیشتر سخن خواهیم گفت.

forghan;632123 نوشت:
[=verdana]با سلام
[=verdana]
11- امام صادق(ع) :که هرکس برای من مرگ عبدالله را تضمین کند ، من ظهور را برای او تضمین می کنم!آنگاه که مرگ عبد الله فرا رسد، مردم در جانشینى او نسبت به هیچکس به توافق نمى رسند و این جریان تا ظهور حضرت صاحب الامر همچنان ادامه مى یابد، عمر سلطنت هاى چندین ساله بسر آمده ، نوبت پادشاهى چند ماهه و چندین روزه فرا مى رسد. ابوبصیر مى گوید: پرسیدم : آیا این وضع به طول مى انجامد؟ فرمود: هرگز.و این درگیرى بعد از کشته شدن این پادشاه (عبدالله ) منجر به کشمکش بین قبیله هاى حجاز مى شود.( بحار ۵۲ ص ۲۱۰ )
هر کس مرگ عبدالله را برای من تضمین کند، من ظهور قائم را برای او تضمین می کنم. سپس فرمود: وقتی عبدالله بمیرد، مردم برای حکومت با کسی توافق نکنند و این اختلاف و درگیری به خواست خدا تا ظهور صاحب الامر (عج) ادامه یابد. حکومت های چند ساله پایان یافته و تبدیل به حکومت چند ماهه و چند روزه شود. راوی می گوید: سئوال کردم: آیا این ماجرا به طول می انجامد؟ فرمود: هرگز. »بحارالانوار، ج 52، ص 240.
13

با سلام
درباره روایت نیز باید دقت داشت نخستین و تنها مصدر نقل این روایت کتاب غیبت شیخ طوسی است و تمامی منابع بعدی از ایشان نقل کرده‌اند، پس، از مفردات شیخ طوسی است و مفردات شیخ طوسی محل تأمل است.
همچنین باید توجه کرد روایت مذکور هیچ دلالتی بر کشور حجاز و عربستان ندارد و علامه کورانی به صورت استنباط شخصی این نکته را به روایت نسبت داده است که نمی‌توان سخن وی را پذیرفت.
این روایت مشخص نمی‌کند که مراد از عبدالله کیست، چه بسا صد سال دیگر پادشاهی از خاندان آل سعود به نام عبدالله در آن سرزمین به مسند قدرت بنشیند و منظور از این روایت، او باشد.
مهم‌تر اینکه على بن یوسف بن المطهر حلی (برادر علامه حلی و متوفای 703 هجری) در کتاب خود مراد از این عبدالله را آخرین پادشاه بنی العباس (عبدالله المستعصم، 656 ق) می‌داند و واقعه‌ای است که رخ داده است. (ر.ک. العدد القویّة، ص78)

forghan;632123 نوشت:

[=verdana]
هر کس مرگ عبدالله را برای من تضمین کند، من ظهور قائم را برای او تضمین می کنم. سپس فرمود: وقتی عبدالله بمیرد، مردم برای حکومت با کسی توافق نکنند و این اختلاف و درگیری به خواست خدا تا ظهور صاحب الامر (عج) ادامه یابد. حکومت های چند ساله پایان یافته و تبدیل به حکومت چند ماهه و چند روزه شود. راوی می گوید: سئوال کردم: آیا این ماجرا به طول می انجامد؟ فرمود: هرگز. »بحارالانوار، ج 52، ص 240.
13- امام محمد باقر(ع) :علت مرگ او(عبدالله) این است که با یکی از خواجگان(غلامان) خود ازدواج می کند و بعد غلام دست به قتل او می زند و مرگ او را چهل روز مخفی می کند .... و بدینوسیله فرمانروایی آنها منقرض می گردد.کمال الدین صدوق ص 655

باسلام

اسامی و القاب و علائم خیلی ها رو گول میزنه! مثل همین که میگویند رهبرانقلاب، سید خراسانی هستند یا همین عبدالله همون پادشاه عربستان است و...

ظهور چندین علامت داره نباید به یکی دو شِبهِ علامت، دل خوش کرد! متاسفانه این قبیل مسائل و دلخوش کردن مردم به ظهور و...، برای بعضی دکان شده!

البته یک نکته را هم بهتر است بدانید که همینطوری و تصادفی رهبر انقلاب، اهل خراسان و پادشاه عربستان هم اسمش عبدالله نیستند یا اینکه ابوبکر بغدادی مثل سفیانی از سوریه به عراق حمله کنه و... یه خبرایی هست که ما از آنها بیخبریم! شاید چند ماه بعد مرگ ملک عبدالله اتفاقات خیلی عجیبی شبیه ظهور امام رخ دهد!

بنده قبول ندارم که الان آخر الزمانه! چه برسه به اینکه منتظر ظهور باشم!!!!!!!

امام صادق(ع) :شتاب مردم براي اين كار (ظهور)، آنان را هلاك مي‏سازد. خداوند براي شتاب مردم، شتاب نمي‏كند؛ بلكه براي اين امر، مدتي هست كه بايد پايان پذيرد. اگر مدت آن سر آيد، نه ساعتي جلو مي‏افتد و نه ساعتي تأخير مي‏شود.

رسول خدا صلّى اللَّه علیه و آله فرمود: زمانى براى مردم فرا رسد که صورتهاشان به شکل‏ آدمى است و قلبهاشان قلبهاى شیطانى است همچون گرگهاى گرسنه خونریزند، از کارهاى منکر که انجام داده‏ اند دست برنمى‏دارند اگر از آنان پیروى کنى تو را متّهم سازند و اگر با آنان سخن گویى تو را تکذیب کنند و اگر از آنان غائب شوى تو را غیبت کنند.

سنّت در میان آنان بدعت است و بدعت، سنّت. صبور و حلیم نزد ایشان حیله‏ گر و خائن است و خائن نزد ایشان حلیم و صبور، مؤمن در میان آنان مستضعف است و بدکار، بلند مرتبه، کودکانشان شرورند و زنانشان خبیث و بدجنس و پیرشان امر به معروف و نهى از منکر نمى‏کند.

پناه بردن به آنان خوارى است و تکیه کردن به آنان ذلت و زارى است. و طلب کردن از آنچه در دستانشان است فقر و نادارى است. به همین جهت، خداوند بارش آسمان را در زمان مناسب بر ایشان حرام کرده و در زمان غیر مناسب باران مى‏بارد و بدترینشان را بر ایشان مسلّط گرداند تا عذابى سخت بر آنان وارد سازند، پسرانشان را مى‏کشند و زنانشان را زنده نگه مى‏دارند، خوبانشان دعا مى‏کنند اما مستجاب نمى‏شود .
بحار الأنوار ، علامة مجلسی ،ج 22 ، ص 454 به بعد.

از رسول‌خدا(ص) فرمود: مردان امّت من با طلا خود را زینت می‌کنند، حریر و دیبا می‌پوشند و از پوست پلنگ برای خود لباس تهیّه می‌کنند، در این وقت است که باران بسیار می‌بارد ولی روئیدنی ها و خیر و برکت کم می‌شود و زلزله فراوان می‌شود.
مردم را می‌بینی که همچون حیوانات بطور علنی روابط جنسی برقرار می‌کنند و هیچکس از ترس نمی‌تواند عمل ناپسندی را محکوم کند.

بعضی علائم آخر الزمان تا حدودی الان هم هست اما کامل نیست! علائم به مرور ظهور میکنند و در آخر الزمان بطور کامل ظاهر میشوند! مثلا همجنس بازی در غرب ظهور کرده اما در کشورهای اسلامی هنوز علنی ظهوری نداشته!

کمی فکر کنید و محاسبه کنید که چند سال طول میکشد که تا زنا،همجنس بازی و... بطور علنی در میان کشورهای اسلامی ظهور کند؟

آیا با این حکومتهای فعلی اسلامی امکانش هست که تا ده سال دیگه تو کشورهای اسلامی کسی جرات کنه چنین گناهانی رو از خودش علنی بروز دهد یا این گناه بسیار زیاد شود؟! پس هنوز مانده تا آخر الزمان و ظهور و......

ببینید برادران اینکه بخوایم بگیم این همون عبدالله نمیشه و کلا معلوم نیست ولی بعضی دنبال اینن که امام زمان کی ظهور میکنه خوب این غلطه آقا بعد از این حادثه ها باید ظهور کنه امام زمان کجایی برای امام زمان نمیشه تعین تکلیف کرد هروقت صلاحه بعضی از شما معتقدید امام زمان 313 یار داره اصلا این 313 درست نیست یعنی هست ولی فرماندهان امامن در همون مکان ظهور حضرت هزاران نفر به آقا میپیوندن چندتا ثنی و شیعه داریم ما ؟ مثلا ما کلا 4000 هزار نفریم که 313 نفرش خوب باشن تازه این بازم غیر عادیه از 4000 هزار نفر مسلمان 313 نفر برن یاری کنن تازه بیشترم هست

شوخ;632776 نوشت:
چند سال طول میکشد که تا زنا،همجنس بازی و... بطور علنی در میان کشورهای اسلامی ظهور کند؟

[=arial black]جناب شوخ میشه توضیح بدین
جوونایی که در حال حاضر پارتی میگیرن
[=arial black] توی مهمونیاشون دقیقا چیکار میکنن؟
خانوما یه طرف و آقایون یه طرف دیگه میشینن و صلوات میفرستن؟
نخیر، رسما زنا میکنن
هزاران خانه فحشایی که در همه شهرها وجود داره در راستای ترویج فرهنگ عفاف و حجابه؟
اون ملعونی که وسط روز عاشورا داره تبلیغ شیطان پرستی میکنه
از نظر شما دیگه چیکار باید بکنه تا بشه گفت علنی؟

یا اونجایی که شما زندگی میکنی زیادی گل و بلبله
یا شما فقط سجاده تو میبینی و از اوضاع غافلی

در ضمن هزار برابر اندازه ای که از شتاب در ظهور نهی شده به امید در آن امر شده
تا جایی که میفرمایند هرلحظه منتظر ظهور باشید
حالا بماند که شما آخرالزمانشم قبول نداری

شوخ;632776 نوشت:

بنده قبول ندارم که الان آخر الزمانه! چه برسه به اینکه منتظر ظهور باشم!!!!!!!

دعاي عهد:
إِنَّهُمْ یَرَوْنَهُ بَعیداً وَ نَراهُ قَریباً
اينان (مخالفان) ظهورش را دور پندارند ولى ما فرج و ظهورش را نزديك مى‌بينيم.

حضرت امام باقر(ع) : ... قیام ایشان (حضرت مهدی(عج)) پس از یأس و ناامیدی (مردم) است، خوشا به حال کسی که او را درک کند و از یاورانش باشد ...
(بحارالانوار، ج 52، ص 231 _ الزام الناصب، ج 2، ص 162_ المهدی، اثر آیت الله صدر، ص 198)

حضرت امام رضا(ع) : ... همانا فرج (حضرت مهدی(عج)) پس از ناامیدی می‏‌آید. (بحارالانوار، ج 52، ص 129)

حضرت اباعبدالله الحسين(ع) : ... خداوند تبارک و تعالی امر او را (مقدمات ظهور حضرت مهدی را) در يک شب فراهم مي‌کند. (کمال الدّين و تمام النّعمه، ج1، 317)

حضرت رسول اکرم(ص) : قیام او (مهدی(عج)) مانند رسیدن قیامت است که وقت آن را کسی جز خدا نمی داند ... و فرا نرسد مگر ناگهانی. (کمال الدّين و تمام النّعمه، ج2، ص372)

آخرالزمان در ديدگاه مسلمانان دوره نبوت پيامبر اسلام تا ظهور امام زمان(عج) است. به طوري كه در بعضي منابع به حضرت محمد(ص) «پيامبر آخرالزمان» گفته شده است.

سراسیمه سلام هنگام انتظار سلام هنگام رسیدن سلام
والا حقیقتش من زیاد عالم به علم حدیث نیستم پس میسپرم دست اهلش یعنی کارشناسا اما خوب میگم به نظرم الان یه جورای همه چیز ریخته بهم جوامعه اسلامی از نظر سیاسی یه طور از نظر اعتقادی یه طور
از جوامع غربی هم نمیشه گذشت این که سره از ناسره داره جدا میشه و هرکس به نوبه خودش منتظره فرجه
ببینید فرج امام عصر مربوط به یه قبیله و دین خاص نیست
فرج امام عصر مربوط به تمام انسانهای آزادو اندیشمند هستش
و بهتره فراموش نکنیم که دقیقا الان توی عربستان بر سر حکومت یه جنگ زیر پوستی بین شاهزاده ها اتفاق افتاده
چرا که قبل از ملک عبدالله هم بوده و به این هم توجه داشته باشین که اکثر این شاهزاده ها سن های بالایی دارند
و طبیعی هستش یکی پس از دیگر ی فوت کنند البته اگر دست مابقی قبایل نخواد که به خون آغشته بشه

انشالله که فرج نزدیک باشه نه این که خیلی خوبم یا این که خیلی بدم اما خوب شاید اگه خود آقا بیاد اوضاع بهتر بشه بسه هر چه کشت و کشتار شده گرچه من هم مثل خیلی از انسانها میترسم راه رو بی راه برم
یه عمره میگم من از اهل کوفه نیستم
یه دفعه به خودم بیام ببینم ای وای من روی اهل کوفه رو سفید کردم

رهگذر آسمان;632787 نوشت:
[=arial black][=arial black]رسما زنا میکنن
از نظر شما دیگه چیکار باید بکنه تا بشه گفت علنی؟
حالا بماند که شما آخرالزمانشم قبول نداری

روابط جنسی علنی یعنی روابط جنسی در ملا عام و بدون ترس! مثل همین الان که در غرب این اتفاق میفته و تو ملا عام روابط جنسی برقرار میکنند! نه اینکه پارتی بگیرند و امکان دستگیریشان وجود داشته باشد!

میفرماید:"مردم را می‌بینی که همچون حیوانات بطور علنی روابط جنسی برقرار می‌کنند" یعنی روابط جنسی علنی در ملا عام و بطور گسترده! نه اینکه بیست نفر یک پارتی بگیرند و .... بلکه وضع عمومی جامعه اینگونه میشود!

محمد بن مسلم و ابوبصير روايت كرده ‏اند كه امام صادق(ع) فرمود: اين كار به سامان نمي‏رسد و ظهور محقق نمي‏شود مگر اين كه دو سوم مردم از دين برگردند. ما گفتيم: اگر دو سوم مردم از دين برگردند، ديگر چه كسي باقي خواهد ماند؟ امام(ع) فرمود : آيا دوست نداريد در بين يك سوم باقي مانده باشيد.

امام صادق علیه السلام: حدود الهی تعطیل می‌شود و بر اساس هواهای نفسانی و امیال عمل می گردد. خانه خدا تعطیل می‌شود و به مردم دستور داده می‌شود حج را ترک کنند.

امام باقر علیه السلام در وصف زمانه پیش از ظهور حضرت مهدی علیه السلام می فرمایند:قائم علیه السلام قیام نمی کند، مگر در زمانی که ترس‌های بزرگ پدید آمده، و زلزله ها و فتنه ها و گرفتاریها به مردم رسیده و اختلاف های شدید، میان مردمان رخ داده و در دینشان تفرقه ایجاد شده است.

forghan;632805 نوشت:
دعاي عهد:إِنَّهُمْ یَرَوْنَهُ بَعیداً وَ نَراهُ قَریباً
اينان (مخالفان) ظهورش را دور پندارند ولى ما فرج و ظهورش را نزديك مى‌بينيم.

عارف بالله آیت الله جوادی آملی: إنَّهم يرونه بعيدا و نراه قريباً، معنايش اين نيست كه تاريخش نزديك است! مگر آنانكه گفتند: (يرونه بعيداً)، دربارة تاريخ حرف مي‌زدند؟ آنان مي‌گفتند: (مستبعَد است؛ يعني بعيد عن الامكان است و ما مي‌گوييم: (نه؛ قريب‌الامكان است و هيچ منع علمي ندارد).

در قرآن كريم كه دارد: "ذلك رجم بعيد" معنايش اين نيست كه قيامت مي‌آيد، ولي زمان‌اش طول مي‌كشد؛ بلكه آنان مي‌گويند، مستبعد الوقوع است، قرآن مي‌گويد واقع مي‌شود: انهم يرونه بعيداً و نراه قريباً. البته پيش ما قريب‌الامكان است، نه بعيدالامكان. حالا كي؟ اين را خدا مي‌داند. اين چنين نيست كه حالا انسان اگر مرد، حضرت را نبيند؛اگر كسي واقعاً علوي باشد، ولوي باشد، مهدوي باشد، همين كه دارد مي‌ميرد، نخستين كساني كه به بالين او مي‌آيند، وجود مبارك حضرت است.

مرحوم كليني (رضوان‌الله‌عليه) نقل مي‌كند كه چهار بزرگوار به بالين محتضر مؤمن مي‌آيند و هيچ لذّتي براي مؤمن، به اندازة لذت مردن نيست!
الان شرف ما در اين است كه بگذارند كربلا برويم و دستمان به ضريح حضرت برسد؛ ولي اين كجا و آن كجا؟ تازه خيلي هم خوشحال هستيم آن ضريح كجا آن فلز كجا... .

کسانی‏که اهل دل‏ اند دنیا را به منزله لیل می‏دانند و قیامت را فردای شب نه فردای‏ امروز، هم نزدیک می‏دانند و هم این که دنیا را تاریک می‏بینند لذا قیامت‏ برای‏ آن‏ها فردای امشب است نه فردای امروز، دیگران دنیا را امروز می‏دانند و قیامت را فردا.

به هر جهت، قیامت نزدیک است و چون نزدیک است‏ خدای سبحان از آن به فردا یاد کرده است.

قرآن از گذشته دور که آثارش هم اکنون حاضر است تعبیر به «دیروز» می‏کند ومی‏فرماید: «کان لم تغن بالامس‏» امس یعنی دیروز در حالی که جریان عاد و ثمود وامثال آن قرن‏ها گذشت مثل این که دیروز بوده است‏ با این که قرن‏ها سپری شد.

قیامت هم ممکن است قرن‏ها طول بکشد اما چون محقق الوقوع است و از جان ما جدا نیست تعبیر به فردا می‏کند و می‏فرماید: «ما قدمت لغد» و جامعش این است که‏«انهم یرونه بعیدا و نراه قریبا» آن‏ها قیامت را دور می‏پندارند و ما نزدیک‏ می‏بینیم. خدا با زبان خود با ما سخن می‏گوید چون نزدیک است از نزدیک به فردا یاد می‏شود.

رضا;632513 نوشت:

این روایت مشخص نمی‌کند که مراد از عبدالله کیست، چه بسا صد سال دیگر پادشاهی از خاندان آل سعود به نام عبدالله در آن سرزمین به مسند قدرت بنشیند و منظور از این روایت، او باشد.

بسم رب النور
و با سلام به دوستان جدید

با این منظق روی هیچ آیه و روایتی نمیتوان حساب کرد زیراکه در غیاب معصوم همیشه میتوان گفت که شاید منظور عبدالله دیگری و یا حتی چیز دیگری باشد. ولی آیا شما حتمآ باید سفیانی را بخشم خود ببینید و خدای ناکرده زخم تیغش را هم بچشید تا به یقین بگویید که آن نشانه نزدیکی ظهور است؟

درک صحیح نشانه های غیر حتمی, از جمله مرگ عبدالله, خیلی مهمند, زیراکه سفیانی اولین نشانه حتمی است ولی او خونخوار عجیبی است و قبل از دیدن او باید که صفاتش را شناخت و بمدت دو ماه از درگیری با او پرهیز کرد.

ولی در چندین روایت, توصیفات بسیاری درباره کوتاه بودن عمر حکومتهای بعد از عبدالله آمده است, که البته یک نگاه اجمالی به اختلافات داخلی و جنگ قدرت شاهزادگان سعودی میتواند که کمک بزرگی برای تشخیص این عبدالله مورد نظر باشد.

البته هیچ کس از زمان ظهور با خبر نیست, که آن وابسته به اعمال ما هم هست, ولی شیعه معتقد به نزدیکی ظهور است.

شوخ;633025 نوشت:
عارف بالله آیت الله جوادی آملی: إنَّهم يرونه بعيدا و نراه قريباً، معنايش اين نيست كه تاريخش نزديك است!

[=arial black]اولا جواب تبلیغ علنی شیطان پرستی رو یادتون رفت توضیح بدین تا استفاده کنیم
ثانیا اگه عارف بالله شما میگه تاریخ ظهور نزدیک نیست
عارف بالله من میگه نه تنها به جوانان که به پیران مژده میدهم ظهور را خواهند دید
بحثی هم باهم نداریم شما پیرو مرید خودت باش
منم با گفته های شخص مورد نظر خودم دلخوشم
تا یار که را خواهد و میلش به که باشد ...

[="Navy"]

شوخ;632776 نوشت:
از رسول‌خدا(ص) فرمود: مردان امّت من با طلا خود را زینت می‌کنند، حریر و دیبا می‌پوشند و از پوست پلنگ برای خود لباس تهیّه می‌کنند، در این وقت است که باران بسیار می‌بارد ولی روئیدنی ها و خیر و برکت کم می‌شود و زلزله فراوان می‌شود.
مردم را می‌بینی که همچون حیوانات بطور علنی روابط جنسی برقرار می‌کنند و هیچکس از ترس نمی‌تواند عمل ناپسندی را محکوم کند.

میشه منبع این حدیث را بفرمایید
اگر چنین شود که ببخشید ولی آن ابله هایی که باقی مانده اند به درد لای جرز دیوار هم نمی خورند چه برسد به یاری امام زمان...
در احدیث بسیاری هم از گروهی گفته میشود که در راه خدا جهاد کرده و مقدمه ظهور را فراهم می سازند مطمئنا مقدمه چینان ظهور نمیتوانند زناکار باشند یا ببینند و ساکت باشند![/]

ثمانه;633136 نوشت:

اگر چنین شود که ببخشید ولی آن ابله هایی که باقی مانده اند به درد لای جرز دیوار هم نمی خورند چه برسد به یاری امام زمان...
در احدیث بسیاری هم از گروهی گفته میشود که در راه خدا جهاد کرده و مقدمه ظهور را فراهم می سازند مطمئنا مقدمه چینان ظهور نمیتوانند زناکار باشند یا ببینند و ساکت باشند!

با سلام
مرحوم شیخ علی حائری در الزام الناصب 1 از رسول‌خدا(ص) روایت کرده که فرمود:

تَحَلَّی ذُکُورُ اُمَّتِی بِالذَّهَبِ وَ یَلْبِسُونَ الْحَرِیرَ وَ الدِّیبَاجَ وَ یَتَّخِذُونَ جُلُودَ النَّمُورِ فَهُنَاکَ یَکْثُرُ الْمَطَرُ وَ یَقِلُّ النَّبَاتُ وَ الْخَیْرُ وَ تَکْثُرُ الْهَزَّاتُ.
مردان امّت من با طلا خود را زینت می‌کنند، حریر و دیبا2 می‌پوشند و از پوست پلنگ برای خود لباس تهیّه می‌کنند، در این وقت است که باران بسیار می‌بارد ولی روئیدنی ها و خیر و برکت کم می‌شود و زلزله فراوان می‌شود.

1-الزام الناصب، مرحوم شیخ علی حائری، ص‌182.

2. پارچه ابریشمی.

پیر ساکن دیر مغان;633040 نوشت:
بسم رب النور و با سلام به دوستان جدید با این منظق روی هیچ آیه و روایتی نمیتوان حساب کرد زیراکه در غیاب معصوم همیشه میتوان گفت که شاید منظور عبدالله دیگری و یا حتی چیز دیگری باشد. ولی آیا شما حتمآ باید سفیانی را بخشم خود ببینید و خدای ناکرده زخم تیغش را هم بچشید تا به یقین بگویید که آن نشانه نزدیکی ظهور است؟ درک صحیح نشانه های غیر حتمی, از جمله مرگ عبدالله, خیلی مهمند, زیراکه سفیانی اولین نشانه حتمی است ولی او خونخوار عجیبی است و قبل از دیدن او باید که صفاتش را شناخت و بمدت دو ماه از درگیری با او پرهیز کرد. ولی در چندین روایت, توصیفات بسیاری درباره کوتاه بودن عمر حکومتهای بعد از عبدالله آمده است, که البته یک نگاه اجمالی به اختلافات داخلی و جنگ قدرت شاهزادگان سعودی میتواند که کمک بزرگی برای تشخیص این عبدالله مورد نظر باشد. البته هیچ کس از زمان ظهور با خبر نیست, که آن وابسته به اعمال ما هم هست, ولی شیعه معتقد به نزدیکی ظهور است.

با سلام

مرحوم شیخ مفید در کتاب ارشاد[1]

می فرماید: روایاتی که از پیامبر و خاندان وحی(ع) به ما رسیده بیانگر علائم و نشانه ها و رخدادهایی است که پیش از قیام حضرت مهدی(عج) پدیدار می‌گردند که اهمّ آنها عبارتند از:

1. جنبش ارتجاعی سفیانی.
2. قتل سیّد حسنی.
3. جنگ قدرت بنی عبّاس.
4. گرفتن خورشید در نیمه ماه رمضان.
5. گرفتن ماه در آخر ماه رمضان، بر خلاف عادت.
6. شکافته شدن زمین و فرو بردن تجاوزکاران.
7. فرو رفتن زمین در مشرق.
8. فرو رفتن زمین در مغرب.
9. توقّف خورشید به هنگام نیم روز در وسط آسمان.
10. طلوع خورشید از مغرب.
11. قتل نفس زکیّه پشت دروازه کوفه در زمره هفتاد نفر از شایستگان.
12. بریده شدن سر مردی از بنی هاشم میان رکن و مقام.
13. ویران شدن دیوار مسجد کوفه.
14. آمدن پرچم‌های سیاه از طرف خراسان.
15. قیام و جنبش یمنی.
16. آشکار شدن مرد مغربی و تصرّف شام بوسیله سپاه او.
17. فرود آمدن ترک ها در جزیره.
18. فرود آمدن رومیان در رمله.
19. طلوع ستاره‌ای درخشان و نورانی بسان ماه و آنگاه انعطاف خاص آن...
20. پدیدار شدن سرخی در آسمان و گسترش آن در آفاق آسمان.
21. پیدایش ستونی از آتش در مشرق به مدّت سه تا هفت روز
22. قیام امّت عرب و بر کنار شدن زمامداران عرب بوسیلۀ ملّتهای خویش و به دست گرفتن زمام امور کشورها بوسیله مردم.
23. خروج جهان عرب از سیطرۀ عجم.
24. کشته شدن رهبر مصر بدست مردم.
25. انهدام شام و اختلاف سه جریان سیاسی در آن.
26. ورود پرچم‌های قیس و عرب به مصر.
27. ورود پرچم‌های کنده به خراسان.
28. ورود سپاهی از سوی مغرب و رسیدن آنها به دروازه شهر حیره.
29. آمدن پرچم‌های سیاه از سوی مشرق.
30. شکستن دیوار فرات و جریان یافتن آب در کوچه‌های کوفه.
31. خروج 60 پیامبر دروغین.
32. خروج دوازده امام دروغین.
33. به آتش کشیده شدن مرد گرانقدری از بنی عباس بین جلولاء و خانقین.
34. ایجاد پل ارتباطی میان کرخ و بغداد.
35. وزش بادی سیاه در آغاز روز.
36. زلزله‌ای که انبوهی را به زمین فرو می‌برد.
37. ترس و ناامنی فراگیری که همۀ عراق و بغداد را فرا می‌گیرد.
38. مرگ سریع ودردناک و نقص و زیان در اموال و جان و ثمرات.
39. آفت ملخ نابهنگام و بهنگام کشاورزی
40. برداشت کم محصولات زراعی
41. جنگ قدرت میان عجم و خونریزی بسیار در میان آنان.
42. شورش بردگان بر ضدّ برده داران و کشتن آنان.
43. مسخ شدن گروهی از بدعت گزاران و به صورت میمون و خوک درآمدن آنها.
44. تسلّط کشورهای عقب مانده به کشورهای زورمند و ثروتمند.
45. طنین افکن شدن ندائی از آسمان ورسیدن آن به گوش جهانیان به زبانهای گوناگون.
46. پدیدار شدن چهره و سینه‌ای در کره خورشید.
47. زنده شدن گروهی از مردگان و بازگشت آنان به دنیا به گونه‌ای که مردم آنان را شناخته و با آنان دیدار می‌کنند. و آنگاه به پایان این سلسله رخدادهای شگرفت و شگفت و اعجاب انگیز بوسیله 24 روز رگبار باران پیاپی که زمین را پس از مردنش زنده می‌سازد و برکاتش را پدیدار می‌کند و پس از آن، همۀآفتها، رنج ها و دردها از حق طلبان و حق پذیران و شیعیان حضرت مهدی(عج) زائل می‌گردد و آنگاه است که از ظهور آن گرامی در مکّه مکرّمه و بیت الله آگاه می‌گردند و با شور و شوق و درایت و اخلاص برای یاری او می‌شتابند.[2]
وَالْحَمْدُ لِلّهِ اَوَّلاً وَ آخِراً وَ‌ ظاهِراً وَ باطِناً، هادی عامری، قم، المقدّسه.

[1]. ارشاد، شیخ مفید;، ص356، بحارالانوار، علامه مجلسی;، ج‌52، ص‌220، انتشارات اسلامیه، کتابچی.
[2]. ارشاد، شیخ مفید;، ص‌356.

سلام به همه

يك نكتهء مهم درمورد غيبت ، خود غيبته! چرا اصلاً بايد امام(عج) غايب ميشدن؟
آيا دليلش به جز اينه كه مردم شكر نعمت به جا نياوردن و خداوند نعمت رو موقتاً از اونها دور كرده؟ (البته نگرفته ، فقط دور كرده. دور به معناي محدود)
و البته خداوند ميخواد در كنار تنبيه ، بنده هاش رو تربيت كنه. خود همين آمادگي براي ظهور مهمترين نكتهء تربيتيه

از طرفي دو حالت هم ميشه متصور بود:

1 - اينكه 99 درصد علائم جور شده باشه ، اما خدا همون 1 درصد باقي مونده رو 1000 سال طول بده

2 - فقط 1 درصد از علائم پيش اومده باشه ، اما خدا 99 درصد ديگه رو تو يه روز واقع كنه و ظهور عملي بشه

ما روايتي داريم كه ميفرمايد:
براي دنيا جوري كار كن كه انگار هميشه هستي و براي آخرت جوري كار كن كه انگار قراره فردا بميري

به نظرم ميشه اين روايت رو براي ظهور هم در نظر گرفت. به اين شكل كه:
جوري بايد شرايط رو براي ظهور آماده كنيم كه انگار هنوز هيچ شرايطي فراهم نيست و خيلي زمان تا ظهور مونده
و جوري بايد منتظر باشيم كه انگار قراره همين فردا امام(عج) ظهور كنن

با توجه به تمام اين موارد ، براي كسي كه بايد بين اين حالت خوف و رجا باشه تا هم تربيت بشه و هم شرايط رو براي ظهور آماده كنه ، تفاوتي نميكنه كه الان 100 سال تا ظهور مونده يا 1 روز (البته شوق داشتن بحثش جداست)

علائم رو هم خوبه كه آدم درموردشون تحقيق و بررسي كنه ، اما فقط در همين حد. نه اينكه بيشتر وقتمون رو بذاريم براي بررسي و تطبيق علائم

بسم الله الرحمن الرحیم.
ممکن است در برخی علائم بدا صورت بگیرد.
اما چیزی که میتوان گفت 80 - 20 است.
با توجه به آیا و روایات و مرگ بسیار مشکوک عبدالله بعید نیست عبدالله مد نظر باشد و تا 80 درصد میتوان این عبدالله را همان عبدالله دانست.

http://www.jahannews.com/vdcbw8ba5rhbg9p.uiur.html
جناب شوخ، در مورد این چه می فرمایید؟
من عقیده ام اینه که تو این مسایل، انسان باید به قرآن مراجعه بکنه و مستند صحبت بکنه.

سلام چقد ظهوررو نزدیک میدونید بنظرمن تعیین مصداق درست نیست اصلا..

كنيز ائمه;633190 نوشت:
سلام چقد ظهوررو نزدیک میدونید بنظرمن تعیین مصداق درست نیست اصلا..

[=arial black]
سلام خوش اومدین به گفتگوی دینی
تعیین مصداق یعنی تعیین روز و هفته و سال
اینجا کسی برای ظهور روز تعیین نکرده
بلکه معتقدیم به زمان ظهور نزدیک شدیم

رهگذر آسمان;633126 نوشت:
[=arial black]اولا جواب تبلیغ علنی شیطان پرستی رو یادتون رفت توضیح بدین تا استفاده کنیم
ثانیا اگه عارف بالله شما میگه تاریخ ظهور نزدیک نیست
عارف بالله من میگه نه تنها به جوانان که به پیران مژده میدهم ظهور را خواهند دید

تبلیغ علنی شیطان پرستی کجا میشه؟ بگید ملت بدونند
بیلبوردش رو کجای شهر شما نصب کردند؟ تو کدوم شبکه تلویزیون و روزنامه و رادیو و کتاب و ... تبلیغ میشه؟

کدوم عارف گفته ظهور نزدیک است؟ بگید ما هم بدونیم

ثمانه;633136 نوشت:

در احدیث بسیاری هم از گروهی گفته میشود که در راه خدا جهاد کرده و مقدمه ظهور را فراهم می سازند مطمئنا مقدمه چینان ظهور نمیتوانند زناکار باشند یا ببینند و ساکت باشند!

جناب رضا لطف کردند و منبع حدیث رو ذکر کردند

پیامبر و ائمه نازنین وضع عمومی و غالب جامعه آن زمان توصیف کرده اند نه اینکه کل جمعیت دنیا اینگونه باشند! به همین دلیل است که در احادیث و روایات مشابه زیر گفته شده : دوم سوم مردم از بی دین میشوند!

محمد بن مسلم و ابوبصير روايت كرده ‏اند كه امام صادق(ع) فرمود: اين كار به سامان نمي‏رسد و ظهور محقق نمي‏شود مگر اين كه دو سوم مردم از دين برگردند. ما گفتيم: اگر دو سوم مردم از دين برگردند، ديگر چه كسي باقي خواهد ماند؟ امام(ع) فرمود : آيا دوست نداريد در بين يك سوم باقي مانده باشيد.

ریش قرمز;633175 نوشت:
http://www.jahannews.com/vdcbw8ba5rhbg9p.uiur.html
جناب شوخ، در مورد این چه می فرمایید؟
من عقیده ام اینه که تو این مسایل، انسان باید به قرآن مراجعه بکنه و مستند صحبت بکنه.

آنطور که بنده فهمیدم منظور ایشان ظهور صغری است نه ظهور کبری! بنظر بنده انشاء الله در همین قرن، ظهور اتفاق می افتد و نه دور دور است و نه نزدیک نزدیک!

الان اتفاقاتی مشابه حوادث آخر الزمان داره اتفاق میفته که مردم رو گمراه و دل خوش کرده!

شوخ;633250 نوشت:
کدوم عارف گفته ظهور نزدیک است؟[/quote[=arial black]

اگر بگویند فردا امام ظهور میکند هیچ استبعادی ندارد
لازمه این مطلب آن است که در بعضی از علائم بداء صورت میگیرد
و بعضی دیگر از علایم حتمیه هم مقارن با ظهور آن حضرت اتفاق می افتد
در محضر بهجت ش 1288

ما تا کنون به جوانها بشارت میدادیم که ظهور را درک خواهند کرد
ولی اینک به پیرهاهم بشارت میدهیم که ظهور را خواهند دید
حدیث وصال ص 123

در مورد شیطان پرستی هم لطف کنید یه سری به جنوب و شمال غرب کشور بزنید
خیلی چیزا دستگیرتون میشه

[="Navy"]

شوخ;633250 نوشت:
و نیز اینکه در مقدمه چینی برای ظهور به مردم نیاز است اما در جنگ با ظالمان نیازی نیست چون قدرت و هیبت و عظمت امام و یارانشان اجازه هیچ حرکتی را به دشمن نمی دهد!

منظورتان از این قدرت و هیبت فقط برای همان 313 نفر است. بر اساس روایاتی که خوانده ام این 313 نفر فرماندهان اند و برای جنگ به همه مسلمین و مومنین نیاز است.
از چه روایتی چنین برداشت کرده اید که به مردم دیگر نیازی نیست؟[/]

[="Navy"]

رضا;633160 نوشت:
با سلام
مرحوم شیخ علی حائری در الزام الناصب 1 از رسول‌خدا(ص) روایت کرده که فرمود:

تَحَلَّی ذُکُورُ اُمَّتِی بِالذَّهَبِ وَ یَلْبِسُونَ الْحَرِیرَ وَ الدِّیبَاجَ وَ یَتَّخِذُونَ جُلُودَ النَّمُورِ فَهُنَاکَ یَکْثُرُ الْمَطَرُ وَ یَقِلُّ النَّبَاتُ وَ الْخَیْرُ وَ تَکْثُرُ الْهَزَّاتُ.
مردان امّت من با طلا خود را زینت می‌کنند، حریر و دیبا2 می‌پوشند و از پوست پلنگ برای خود لباس تهیّه می‌کنند، در این وقت است که باران بسیار می‌بارد ولی روئیدنی ها و خیر و برکت کم می‌شود و زلزله فراوان می‌شود.

1-الزام الناصب، مرحوم شیخ علی حائری، ص‌182.

پس قسمت آخرش چی شد؟
"مردم را می‌بینی که همچون حیوانات بطور علنی روابط جنسی برقرار می‌کنند و هیچکس از ترس نمی‌تواند عمل ناپسندی را محکوم کند."
منبع این قسمت کجاست؟
[/]

بسم رب النور

درک مرگ عبداله خیلی مهم است, زیراکه همزمان با وقایع سوریه و یمن اتفاق افتاده است. البته سوریه_دمشق محل شورش سفیانی است و یمن هم محل قیام یمانی است و این هر دو از نشانه های حتمی هستند.

درک نشانه های غیر حتمی, از جمله مرگ عبدالله, خیلی مهمند. زیراکه شیعه هم موظف به آماده کردن خود است و هم موظف به فراهم کردن شرایظ ظهور است. البته شیعه یک عهد فراموش شده هم دارد که آن بحث مفصل دیگری است و جای کند و کاو جداگانه دارد

شیعه ای که خبر نداشته باشد و آماده نباشد, چه بسا که قافل گیر شود و بدست سفیانی خونخوار هلاک شود.
شیعه ای که شرایظ ظهور را آماده نکرده باشد, سالهای متمادی در بند قحظی کنعان میماند. که النته این تاخیر همه تقصیر منست. ولی حتی ممکن است که دچار جور فرعون زمان گردد و بنا بفرمایش پیر عارف, دشواریهای زمان فراق آنچنان بزرگ است که حدیث هول قیامت واعظ شهر کنایتی از آنست.

شنیده ام سخنی خوش که پیر کنعان گفت .. فراق یار نه آن میکند که بتوان گفت
حدیث هول قیامت که گفت واعظ شهر .. کنایتیست که از روزگار هجران گفت
نشان یار سفر کرده از که پرسم باز؟ .. که هر چه گفت برید صبا پریشان گفت _ خواجه لسان الغیب شیرازی

پس درک صحیح نشانه های نزدیکی ظهور, و آماده کردن خود و شرایظ ظهور, در واقع همه لظفی به جان خویشتن است.

سلام علیکم و رحمة الله و برکاته،
چیزی که قیام را بر امام زمان علیه‌السلام واجب می‌کند چیست؟ یارانی که به همراه ایشان قیام کنند، همانطور که حضرت علی علیه‌السلام اگر یار داشتند قیام می‌کردند در همان اوائل بعد از سقیفه، همانطور که امام صادق علیه‌السلام اگر داشتند قیام می‌کردند ...
شرط لازم برای قیام حضرت ۳۱۳ نفر است، این ۳۱۳ نفر وقتی ساخته می‌شوند که شرایط مهیا باشد، باید جمعیتی خوب شوند که ۳۱۳ نفرشان آنطور شود ... این جمعیت باید در میان بدها و فساد زیاد بروز کنند چون اگر ظلم زیاد نباشد افراد زیادی به خود نخواهند آمد ...
پس این یک بحث عقلی است که امام زمان علیه‌السلام وقتی ظهور می‌کنند که فساد زیاد شده باشد و ظرف زمین از فساد و تباهی و ظلم پر شده باشد، باید عطش برای عدالت زیاد شود، در این میان باید امتی باشند که برای دین خدا قیام کنند و از بین آن خوبان ۳۱۳ نفر خاص بشوند ... اینها اگر در روایات نیامده بود هم عقلاً قابل پیش‌بینی بود ... ولی در روایات هم آمده ... اما تأکید بر آن لازم است، چرا؟ چون بر مبنای همین مسائل است شاید که عالم عارفی مانند مرحوم آیت‌الله‌«بهجت‌»رحمه‌الله فرموده‌اند شما امروز درست بشوید امام زمان علیه‌السلام همین فردا هم می‌توانند ظهور کنند ...
اصل بر همان ۳۱۳ نفر است ... باقی شرایط که گفته شده است شرط لازم فقهی برای واجب کردن قیام بر امام زمان علیه‌السلام نیستند ... آنها نشانه‌هایی هستند که به ما منتظران می‌گویند بلند شوید و هر کاری که از دستتان بر می‌آید انجام دهید ... با قیام امام خمینی قدم بزرگی برداشته شد، در طول انقلاب در ایران و به تبع آن در کشورهای مسلمان دیگر و حتی کشورهای نامسلمان مردم دارند حقیقت‌خواه می‌شوند و ظلم‌ها دارد آشکار می‌شود و البته بسیار گسترده است ... مهم نیست که این عبدالله ملعون همان عبدالله ملعونی باشد که به ما در روایات رسیده است، مهم این نیست که خیلی از نشانه‌های دیگر هم بروز کرده است، مهم این است که شرایط برای قیام دارد مهیا می‌شود ... این بحث عقلی است ... این بحث بررسی اسناد روایات نیست، این بحث نگاه مؤمنانه است که المؤمن ینظر بنور الله ... ظلم استکبار عالمگیر شده است ... طاغوت الآن یک پایگاه مرکزی دارد در کشورهای خاص و کلی پایگاه‌های متفرق و عام دارد در کشورهای دیگر، چه به صورت جنگ گرم در برخی کشورها و چه به صورت جنگ نرم در بسیاری از جاهای دیگر دنیا، الآن جبهه‌ی بین دین و کفر جبهه‌ی بین دو کشور نیست، مرز کشورها نیست، الآن در یک شهر و گاهی در یک خانواده این جبهه‌ها وجود دارد ... طغیان طاغوت تا عمق خانواده‌های کشورهای متفاوت نفوذ کرده است ... افرادی که می‌خواهند از زیر یوغ طاغوت بیرون بیایند هم دارد زیاد می‌شود ... نگاه نکنید به ایرانیهای غربزده که آنقدر خواب آمریکا و رؤیای آمریکایی را می‌بینند که متأسفانه شاید آخرین افرادی باشند که متوجه بشوند جهانخواران دارند با انسانیت چه می‌کنند ... مؤمنین ایمانشان قوی‌تر شده و از میان آنها مؤمنین با ایمان‌های خیلی قوی هم دارد زیاد می‌شود ... خوبها خوبتر و بدها بدتر شده‌اند ... مرزها دارند مشخص‌تر می‌شوند ... جبهه‌ها دارند با صراحت بیشتری تشکیل می‌شوند ... غربالگری خداوند در حال اجراست ... ظهور نزدیک است ... اینکه به نقل از سایت شهید آوینی علامه حسن‌زاده‌ی‌آملی فرمودند که ظهور انجام شده و ما در سپیده‌دم ظهور هستیم و فقط منتظر هستیم که خورشید عالم‌تاب طلوع نمایند هم یعنی همین ... نزدیک بودن ظهور چه از نظر امکانی و چه از نظر زمانی الآن جدی است ... اگر جدی نگیریم ولی شاید خداوند آنرا به تعویق بیاندازد. معصوم علیه‌السلام فرمودند که وقتی حضرت موسی علیه‌السلام به بنی‌اسرائل در اسارت فرعون فرمودند که خانه‌هایتان را قبله قرار دهید و از خداوند فرجتان را بخواهید آنها این کار را کردند و خدا چند ده سال فرج را به جلو انداخت، بعد معصوم علیه‌آلسلام فرمودند که شما هم همین کار را کنید برای فرج صاحبتان. البته قیام امام زمان علیه‌السلام نزد خداوند وقتش معلوم است ولی هر از گاهی برخی شرایط مشابه شرایط ظهور پیش می‌آید، این شرایط آن زمان‌هایی هستند که اگر مؤمنین همت کنند ان شاء الله همان زمان‌ می‌تواند سبب ظهور حضرت شود، ما هم الآن در شرایطی مشابه شرایط ظهور هستیم، با خودمان هست که وارد اقدامات عملی شویم و هر کداممان هر کاری که از دستمان بر می‌اید انجام دهیم یا نه فقط بترسیم که شاید این فرصت از دست برود و مردم ناامید شوند ... آقا بدو شاید به اتوبوس رسیدی و با این احتمال که بعید است برسم مدام در سر جای خود متوقف نشو ... اما آیا ما کاری خواهیم کرد؟ ما اینطور تربیت شده‌ایم که اگر ظهور نشد می‌گوییم دیدید این شرایط شبیه ظهور بود اما خود شرایط ظهور نبود!؟ در خالیکه باید با دو دست بر سر بزنیم که دیدید می‌شد ظهور محقق شود و ما کم‌کاری کردیم و امام مظلوممان باید باز چند ده سال یا چند قرن غریب بمانند و هی سختی‌های مردم را ببینند و دم بر نیاورند ...
خدایا بصیرتی بده که وظایفمان را بشناسیم و همتی که به آن عمل کنیم و امیدی که ناامیدش نکنی ...
یا علی علیه‌السلام

من یه نظری دارم .
بیاید این بحث رو قرآنی بکنیم. قرآن مگه تبیان لکل شی نیست ؟
مسلما باید تمام این مسایل رو در بر بگیره.
نظرتون چیه ؟

ریش قرمز;633365 نوشت:
من یه نظری دارم .
بیاید این بحث رو قرآنی بکنیم. قرآن مگه تبیان لکل شی نیست ؟
مسلما باید تمام این مسایل رو در بر بگیره.
نظرتون چیه ؟

ثقلین
قرآن و حدیث

ثمانه;633274 نوشت:

پس قسمت آخرش چی شد؟
"مردم را می‌بینی که همچون حیوانات بطور علنی روابط جنسی برقرار می‌کنند و هیچکس از ترس نمی‌تواند عمل ناپسندی را محکوم کند."
منبع این قسمت کجاست؟

با سلام
مرحوم علّامه مجلسی در کتاب بحارالانوار 1 نقل از رسول‌خدا(ص) روایت نموده که فرمود:

وَ رَأَیْتَ النَّاسَ یَتَسَافَدُونَ کَمَا تَسَافَدَ الْبَهَائِمُ لاَ یُنْکِرُ اَحَدٌ مُنْکَراً تَخَوُّفاً مِنَ النَّاسِ.

مردم را می‌بینی که همچون حیوانات بطورعلنی روابط جنسی برقرار می‌کنند و هیچکس از ترس نمی‌تواند عمل ناپسندی را محکوم کند.

1-بحارالانوار، علامه مجلسی;، ج‌52، ص‌259

به نام خداوند بخشایشگر و مهربان

سلام به همگی

نظرات بعضی افراد رو میخونم، نمیدونم شاید اشتباه از منه اما برداشتم اینطوریه که انگار اون افراد نمیخوان که ظهوری رخ بده. فرض مثال به نظرم فرد تا حدی باید آماده باشه که وقتی ظهور رخ داد و به جای یک زندگی پر عدالت زمینی دستور به مرگ برای رفتن به سوی دنیای پس از مرگ داده بشه، فرد باید اینکارو بکنه. اما خیلی جالبه من با چند نفری صحبت میکردم که مسائلی شبیه به این رو میگفتم و ناراحت میشدن و میگفتن : ما هزار تا آرزو داریم، زندگی دنیارو تجربه نکردیم هنوز و ... !
واقعا : Fool ...

رضا;633453 نوشت:
وَ رَأَیْتَ النَّاسَ یَتَسَافَدُونَ کَمَا تَسَافَدَ الْبَهَائِمُ لاَ یُنْکِرُ اَحَدٌ مُنْکَراً تَخَوُّفاً مِنَ النَّاسِ.

مردم را می‌بینی که همچون حیوانات بطورعلنی روابط جنسی برقرار می‌کنند و هیچکس از ترس نمی‌تواند عمل ناپسندی را محکوم کند.

و این مسئله

آیا این مسئله مربوط به ایران میشه فقط ؟ اگر فقط مربوط به ایران میشه که خب شخصا در ابعاد کلی ترِ مسائل جنسی، در پارک و خیابان دیدم. یا فرض مثال همجنس گرایی را هم فرض مثال شبی بود که همراه رفیقم رد میشدیم از کوچه ای و دیدم که دو پسر دست همدیگه رو طوری گرفته بودن راه میرفتن و یکیشون سرشو گذاشته بود روی شونه ی اون یکی. (کوچه خلوت بود) و همینطوری راه میرفتن.

و اگر این حدیث مربوط به کل جهان هست که خب خودتون وضعیت جهان رو میدونین. نیاز به گفتن نیست.

رهگذر آسمان;633266 نوشت:
شوخ;633250 نوشت:
کدوم عارف گفته ظهور نزدیک است؟[/quote[=arial black]
اگر بگویند فردا امام ظهور میکند هیچ استبعادی نداردلازمه این مطلب آن است که در بعضی از علائم بداء صورت میگیردو بعضی دیگر از علایم حتمیه هم مقارن با ظهور آن حضرت اتفاق می افتد
در محضر بهجت ش 1288
ما تا کنون به جوانها بشارت میدادیم که ظهور را درک خواهند کردولی اینک به پیرهاهم بشارت میدهیم که ظهور را خواهند دید
حدیث وصال ص 123
در مورد شیطان پرستی هم لطف کنید یه سری به جنوب و شمال غرب کشور بزنید
خیلی چیزا دستگیرتون میشه

در مورد شیطان پرستی بنده چی گفتم شما چی میگید!!! واقعا که!

مطالب مذکور توسط برخی افراد از ایشان نقل شده که مطلب را در برخی مواقع درست نفهمیدند و طبق برداشت خود مطلب را منتقل کردند یا ناقص نقل کردند! برای نمونه از سایت خود آقای بهجت در این خصوص توضیحاتی ذکر شده:

سؤال: از برخی از بزرگان نقل می‌شود كه حضرت آیت‌الله‌العظمی بهجت رحمه‌الله فرموده‌اند: ما تاکنون به جوان‌ها مژده می‌دادیم که ظهور امام زمان علیه‌السلام را درک خواهند کرد، اما اکنون به پیرها هم بشارت می‌دهیم که دوران ظهور را خواهند دید؛ آيا اين مطلب به آیت‌الله‌العظمی بهجت رحمه‌الله قابل استناد است يا خير؟
پاسخ:

١. اتفاقاً در اين‌باره از حضرت آیت‌الله‌العظمی بهجت قدس‌سره سؤال شد، ايشان فرمودند: «آقایی دم محراب مسجد نزد من آمد و به من گفت: به خدمت حضرت عليه‌السلام رسيدم و از ظهور پرسيدم آيا من ظهور را درک می‌كنم». آنگاه مطالب ياد شده را آقا از اين شخص نقل كردند؛ بنابراين خود حضرت آیت‌الله‌العظمی بهجت قدس‌سره مستقيما خود مطلب را نفرمودند، بلكه از شخص ديگري نقل نمودند.
٢. همچنين معظم‌له فرمودند:‌ «اگر گفتن اين مطالب لازم بود من برای شاگردانم می‌گفتم».
٣. امكان دارد همان‌گونه كه آقا مكرر بيان می‌فرمودند، اين مطلب اشاره به ظهور شخصی داشته باشد و نه ظهور عمومی.
۴. امكان دارد، اين‌گونه اظهارات از باب «إنّهم يرونه بعيداً و نراه قريباً» باشد.

منبع:
http://www.bahjat.org/index.php/akhbar-2/shayeat/381-2011-09-07-04-21-23.html

ثمانه;633268 نوشت:
منظورتان از این قدرت و هیبت فقط برای همان 313 نفر است. بر اساس روایاتی که خوانده ام این 313 نفر فرماندهان اند و برای جنگ به همه مسلمین و مومنین نیاز است. از چه روایتی چنین برداشت کرده اید که به مردم دیگر نیازی نیست؟

بنده منظورم اینکه از نظر قدرت و کرامات و هیبت حضرت و یارانشان بخوایم حساب کنیم نیازی به یاری مردم نیست!

امام صادق علیه السلام: خداوند، حضرت قائم ارواحنا له الفداء را با سه لشكر يارى مى دهد: فرشتگان، مؤمنان (313 نفر) و رعب ترس انداختن به دل دشمن.

امام صادق علیه السلام: ياران مهدى ارواحنا له الفداء شمشيرهايى از آهن دارند، ولى جنس آن غير از آهن است. اگر يكى از آنان با شمشير خود بر كوهى ضربه بزند، آن را دو نيم مى كند.

امام صادق علیه السلام: ياران مهدى ارواحنا له الفداء اگر با سپاهيانى كه بين شرق و غرب را فرا گرفته اند درگير شوند، آنان را در لحظه اى نابود مى كنند و هرگز سلاح دشمن در آنان تأثير نمى كند.

شوخ;633572 نوشت:

بنده منظورم اینکه از نظر قدرت و کرامات و هیبت حضرت و یارانشان بخوایم حساب کنیم نیازی به یاری مردم نیست!

امام صادق علیه السلام: خداوند، حضرت قائم ارواحنا له الفداء را با سه لشكر يارى مى دهد: فرشتگان، مؤمنان (313 نفر) و رعب ترس انداختن به دل دشمن.

امام صادق علیه السلام: ياران مهدى ارواحنا له الفداء شمشيرهايى از آهن دارند، ولى جنس آن غير از آهن است. اگر يكى از آنان با شمشير خود بر كوهى ضربه بزند، آن را دو نيم مى كند.

امام صادق علیه السلام: ياران مهدى ارواحنا له الفداء اگر با سپاهيانى كه بين شرق و غرب را فرا گرفته اند درگير شوند، آنان را در لحظه اى نابود مى كنند و هرگز سلاح دشمن در آنان تأثير نمى كند.

بسم رب النور

شاید بنده منظور شما را بد فهمیدم. ولی شما هنوز هیچ نفهمیدید و نگفتید که تقصیر و وظیفه خودتان چیست, پس چگونه به کرامات و وظایف آن 313 نفر پی بردید؟ بنده شخصآ جرعت تصرف در کار آنها و تعیین تکلیف برای آنها ندارم, ولی کار آنها هر چه باشد آن موجب سلب وظیفه از بنده و شما نمیشود. شکی نیست که ما هم وظیفه ای داریم.

شما بهتر است که از خود بپرسید که وظیفه من چیست, تقصیر من چیست, چگونه من او را به چاه کردم و موجب فرار او شدم, چگونه موجب به تاخیر افتادن ظهور شدم, و اصولآ من در این میان چه کاره ام؟ آیا بهتر نیست که شما بجای تعیین تکلیف برای آن 313 نفر و مردم, در پی درک تقصیرات خود و وظایف خودتان باشید و راجع به آن بنویسید؟

کور دل باد آنک این حال از حضور .. قصه خود نشنود چند از غرور
....
رفته بودند و طریقی ساخته .. یوسف خود را به چاه انداخته
جان یوسف را به خواری سوخته .. وانگه او را بر سری بفروخته
می ندانی تو گدای هیچ کس .. میفروشی یوسفی در هر نفس_ شیخ رهبر عطار

در ضمن در نوشته بالا نقل قول هایی نوشتید و نزدیکی ظهور را زیر سوال بردید. ولی هچ شکی نیست که شیعه معتقد به نزدیکی ظهور است.

بنده در پی خرده گیری نیستم. شناخت تقصیر و وظایف خود به نفع خودتان است و البته امر به معروف و نهی از منکر هم وظیفه است. از شما خواهش دارم که روایات معصومین(ع) را در لابلای نظرات شخصی خودتان ننویسید زیراکه این نظرات شما یک سری اشکلات اساسی دارد و موجب ایجاد سوع تفاهمات در فرمایشات معصومین(ع) در ملع عام میشود. البته ترویج روایات خوب است ولی بشرظ آنکه تعبیر به نفس و نظرات شخصی اشتباهی موجب ایجاد سوع تفاهمات در آنها نشود.

[="Tahoma"][="Navy"]

forghan;632123 نوشت:
با توجه به مرگ ملك عبدالله و بحث‌هايي كه در خصوص نشانه‌هاي ظهور اين روزها در سايت‌ها و شبكه‌هاي اجتماعي مطرح مي‌شود، تقاضا مي‌شود لطفا مطالبي مستند در اين خصوص منتشر بفرمائيد. توجه نمائيد كه عدم نشر مطالب از افراد و بخش‌هاي معتبر و مستند، موجب مي‌شود افراد كم سواد و بعضا مغرض از اين قضايا سوءاستفاده نمايند و مطالب كذب و نامعتبر منتشر كنند.
در اين مورد حتي از طرف روحانيون و كارشناسان نيز نظرات متفاوت مطرح مي‌شود.

سلام
مصداق یابی برای نشانه هایی که در آن مصداق به نحو مشخصی مطرح شده خلاف نیست مانندهمین روایت مربوط به عبدالله
اما باور به انطباق تام در این موارد هم صحیح نیست چه اینکه ممکن است مصداق فرد دیگری با همین نام وعنوان باشد
اما فی الجمله انطباق و امید به اینکه درست باشد خلاف نیست و مصداق هیچ امر ممنوع و مردودی در باب ظهور هم نمی باشد
یا علیم[/]

شوخ;633572 نوشت:
در مورد شیطان پرستی بنده چی گفتم شما چی میگید!!! واقعا که!

[=arial black]شما در مورد شیطان پرستی بیلبورد خواستی آدرس دادم که بری ببینی
[=arial black]در مورد آیة الله بهجت و گفته هاشون باید بگم تا ایشون زنده بودن
نود درصد مردم اصلا نمیشناختنشون
همین که فوت شدن و چندتا سخنرانی و فیلم از ایشون دست به دست شد
یهو همه ملت شدن مرید و شاگرد خاص ایشون
خود ایشونم که زنده نبودن چیزی رو توضیح بدن
کلا دور افتاد دست یه عده
همون اولشم گفتم با جنابعالی بحثی ندارم
ولی حرف ایشون برای من حجته
واز نظر من در دوران ظهور هستیم
شما دوست داری قبول کن نداری قبول نکن

لطفا هم نقل قول نکن
حوصله بحث ندارم

پیر ساکن دیر مغان;633638 نوشت:
شاید بنده منظور شما را بد فهمیدم. ولی شما هنوز هیچ نفهمیدید و نگفتید که تقصیر و وظیفه خودتان چیست, پس چگونه به کرامات و وظایف آن 313 نفر پی بردید؟ بنده شخصآ جرعت تصرف در کار آنها و تعیین تکلیف برای آنها ندارم, ولی کار آنها هر چه باشد آن موجب سلب وظیفه از بنده و شما نمیشود. شکی نیست که ما هم وظیفه ای داریم.
در ضمن در نوشته بالا نقل قول هایی نوشتید و نزدیکی ظهور را زیر سوال بردید. ولی هچ شکی نیست که شیعه معتقد به نزدیکی ظهور است.
بنده در پی خرده گیری نیستم. شناخت تقصیر و وظایف خود به نفع خودتان است و البته امر به معروف و نهی از منکر هم وظیفه است. از شما خواهش دارم که روایات معصومین(ع) را در لابلای نظرات شخصی خودتان ننویسید زیراکه این نظرات شما یک سری اشکلات اساسی دارد و موجب ایجاد سوع تفاهمات در فرمایشات معصومین(ع) در ملع عام میشود. البته ترویج روایات خوب است ولی بشرظ آنکه تعبیر به نفس و نظرات شخصی اشتباهی موجب ایجاد سوع تفاهمات در آنها نشود.

باسلام

بنده براساس روایات از واقعیات میگویم نه اوهام و تخیلات! براساس علائمی که در روایات هست ظهور نزدیک نزدیک نیست و هنوز چندین سال باید صبر کرد!

بنده اصلا برای یاران حضرت تعیین تکلیف نکردم. زمانی که حضرت با غربیان مواجه میشوند چطور در مقابل بمب اتم و... میخواهند بجنگند؟! پس طبیعی است که از قدرتهای خود استفاده خواهند کرد! برای همین است که گفته شده میتوانند کوه را از جا بکنند اگر کوهها مانعشان شود!

اگر خود مردم در آن زمان قیام کنند نمیتوانند کل جهان را تصرف کنند مگر اینکه کسانی از ایشان دارای قدرتهای خاص باشند! پس به قدرتهای 313 نفر نیاز است!

در روایات هست که موقع قیام سید خراسانی و یمانی به آنان بپیوندید چون قیام و راهشان، حق است! شاید همه مردم مثل 313 نفر نباشند اما آنان هم میخواهند عدالت مطلق سراسر جهان بگیرد و ....

پس تنها از نظر قدرت آنان مطالبی گفتم که متاسفانه خوب مطلب رو ذکر نکردم که باعث سوء تفاهم شد!

سوال:
آیا مرگ ملك عبدالله جزو نشانه های ظهور امام زمان(عج) است؟

جواب:
علائم ظهور به دو دسته علایم حتمی و غیر حتمی تقسیم می شوند که علایم غیر حتمی در طول زمان و تدریجا حاصل شده و می تواند منتهی به ظهور امام زمان شود یا نشود یا در آن بدا واقع شود
درباره علایم حتمی که بلا شک به ظهور امام زمان منتهی می شود روایاتی هست که مهم ترین آنها که قید محتوم بودن را می آورد علایم حتمی را 5 تا بر می شمارد که بقیه علایم غیر حتمی هستند:
"و من المحتوم الذی لابد منه ان یکون قبل قیام القائم خروج ااسفیانی و خسف البیداء و قتل النفس الذکیه و المنادی من السماء و خروج الیمانی"(1)
از امور حتمی که قبل از ظهور امام زمان باید انجام شود خروج سفیانی، خسف بیدا (فرور رفتن لشکر سفیانی در سرزمین بین مکه و مدینه) قتل نفس ذکیه، و ندای آسمانی و خروج یمانی است .
آری فقط این 5 علامت است که به حتم و یقین منجر به قیام قائم می گردد.
اما بقیه نشانه ها علاوه بر محتوم نبودنشان تطبیقشان هم مشکل و مختلف خواهد بود.

آنچه که درباره این علایم غیر حتمی واضح است این که نمی توان به صرف مشابهت اسمی یا مکانی یا ... اتفاقات پیرامونی را به این علایم تطبیق داد. چرا که در طول تاریخ افراد مختلفی با اسم های مشابه و موقعیت های مکانی مشابه این نشانه ها ظهور کرده از بین رفته اند و برخی از روی شدت علاقه به امام زمان و تعجیل در امر فرج این وقایع را بر آن نشانه ها تطبیق داده و بعدا به اشتباه خود پی برده اند.

اتفاق اخیر یعنی مرگ ملک عبد الله پادشاه عربستان هم از همین قبیل است.
ابو بصیر از امام صادق(ع) نقل می کند: «مَنْ‏ یَضْمَنْ‏ لِی‏ مَوْتَ‏ عَبْدِ اللَّهِ أَضْمَنْ لَهُ الْقَائِمَ ثُمَّ قَالَ إِذَا مَاتَ عَبْدُ اللَّهِ لَمْ یَجْتَمِعِ النَّاسُ بَعْدَهُ عَلَى أَحَدٍ وَ لَمْ یَتَنَاهَ هَذَا الْأَمْرُ دُونَ صَاحِبِكُمْ إِنْ شَاءَ اللَّهُ وَ یَذْهَبُ مُلْكُ السِّنِینَ وَ یَصِیرُ مُلْكُ الشُّهُورِ وَ الْأَیَّامِ فَقُلْتُ یَطُولُ ذَلِكَ قَالَ كَلّا.» (2)

«هر كس مردن عبداللَّه را براى من ضمانت كند من هم آمدن قائم را براى او ضمانت می كنم. بعد از آنكه عبد اللَّه مرد دیگر مردم بر سر كسى اجتماع نمی كنند و این امر (ظهور دولت حق) به خواست خدا به صاحب شما منتهى می گردد و بعد از آن سلطنتِ چندین ساله از بین می رود و به سلطنتِ چند ماهه و چند روزه تبدیل مى شود. عرض كردم: آیا این ماجرا طول می كشد؟ فرمود: نه!»

از روایات این گونه بر می آید که عبد الله که کشته شدنش از علایم حتمی ظهور است به مرگ عادی نمی میرد بلکه به دست غلامش که با به او تجاوز کرده می میرد. که قابل تطبیق با ملک عبد الله که در بیمارستان به علت بیماری ریوی مرده است تطبیق نمی کند. از طرفی روایاتی که درباره مرگ حکومت بنی عباس است سالهاست که محقق شده است و بر ملک عبد الله تطبیق نمی کند چرا که می دانید آل سعود از بنی عباس نبوده و قرابتی با حکومت آنها ندارند.

و مرگ عبد الله را در ماه ذی حجه می داند ودر حالی که مرگ او در ماه ربیع الثانی است و... دلایل دیگری که بودن یکی از این ادله برای عدم تطبیق کفایت می کند.

از این همه گذشته بهتر است که مدتی صبر کنیم اگر این ملک عبد الله همان عبد الله روایات باشد باید در جانشینی او اختلاف شود که عقل حکم می کند قبل از تطبیق اندکی تامل کنیم.

اما این اختلافی که بین صاحب نظران در بحث تطبیق ها می بینید یک امر طبیعی و زاییده نگاه آنها به وقایع و احساس مسئولیت آنها و... است .
[=Traditional Arabic]
پاورقی:
1) كمال الدين و تمام النعمة، شیخ صدوقريال ج2، ص 652، چاپ الاسلامیه، 1395 ق.

2) الغیبه، شیخ طوسی، ص 447

موضوع قفل شده است