جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: پشت پرده ناراحتی رهبری از سمینارها!

 1. #1

  عضویت
  جنسیت بهمن ۱۳۹۲
  علاقه
  دین، کتاب، طبیعت
  نوشته
  25,327
  حضور
  66 روز 11 ساعت 39 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  34935

  راهنما پشت پرده ناراحتی رهبری از سمینارها!

  حضرت آیت الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی در پاسخ به نامه آقای جهانگیری معاون اول رئیس جمهور، در ارتباط با برگزاری «همایش ملّی ارتقای سلامت نظام اداری و مقابله با فساد» و درخواست صدور پیام برای این همایش، مرقومه‌ای را صادر کردند که لحن بیان آن کم سابقه بود.

  متن مرقومه رهبر معظم انقلاب که صبح روز دوشنبه توسط معاون اول رئیس جمهور در محل برگزاری این همایش در سالن اجلاس سران قرائت شد، به شرح زیر است:
  پشت پرده ناراحتی رهبری از سمینارها!
  بسم الله الرّحمن الرّحیم
  نفس اهتمام آقایان به امر مبارزه با فساد را تحسین می‌کنم، لکن این سمینار و امثال آن بناست چه معجزه‌ای بکند؟ مگر وضعیت برای شما مسئولان سه قوه روشن نیست؟ با توجه به شرایط مناسب و امیدبخشی که از لحاظ همدلی و هماهنگی و همفکری بین مسئولان امر وجود دارد، چرا اقدام قاطع و اساسی انجام نمی‌گیرد که نتیجه را همه بطور ملموس مشاهده کنند. توقع من از آقایان محترم این است که چه با سمینار و چه بدون آن، تصمیمات قاطع و عملی بدون هرگونه ملاحظه‌ای بگیرند و اجرا کنند. موفق باشید.»
  جهانگیری در نامه خود به رهبر معظم انقلاب اسلامی، به برگزاری همایش ملی "ارتقای سلامت نظام اداری و مقابله با فساد" با حضور مسئولان قوای سه گانه و دستگاه‌های اجرایی و عمومی، تشکل‌های خصوصی، گروه‌های مردم نهاد و اصحاب رسانه اشاره کرده و محورهای کلی همایش را «برنامه و راهبردهای حاکمیت در مبارزه با فساد»، «نقش جامعه مدنی در مقابله با فساد»، «مبارزه مردمی و نقش فرهنگ در مقابله با فساد» برشمرده بود.
  لحن متفاوت

  مرقومه مقام معظم رهبری به جهانگیری بسیار غریب و برای خیلی ها شگفت آور بود. رهبری در این نامه نشان دادند که از همایش و سمینارهای این چنینی رضایت ندارند و اقدامی عملی برای مبارزه با فساد می خواهند اما این لحن متفاوت چرا بیان شده است؟ پاسخ به این سوال بسیار ساده است؛ اگر به سخنان پیشین رهبری در مورد مبارزه با مفاسد اقتصادی در همه دولت ها نگاهی بیندازید متوجه خواهید شد که ایشان بارها و بارها به این مساله اشاره کردند و بعد از چند دهه هنوز اقدامی ملموس و محسوس در این مورد ندیدند. رهبر انقلاب حتی در 10 اردیبهشت 1380 فرمان هشت ماده ای مبارزه با مفاسد اقتصادی را صادر کردند و در آن دستور دادند: "کار مبارزه با فساد را چه در دولت و چه در قوه‌ی قضائیه به افراد مطمئن و برخوردار از سلامت و امانت بسپارید. دستی که میخواهد با ناپاکی دربیفتد باید خود پاک باشد، و کسانی که میخواهند در راه اصلاح عمل کنند باید خود برخوردار از صلاح باشند."
  اگر به سخنان پیشین رهبری در مورد مبارزه با مفاسد اقتصادی در همه دولت ها نگاهی بیندازید متوجه خواهید شد که ایشان بارها و بارها به این مساله اشاره کردند و بعد از چند دهه هنوز اقدامی ملموس و محسوس در این مورد ندیدند

  یا دستور دادند: " در امر مبارزه با فساد نباید هیچ تبعیضی دیده شود. هیچکس و هیچ نهاد و دستگاهی نباید استثنا شود. هیچ شخص یا نهادی نمیتواند با عذر انتساب به اینجانب یا دیگر مسئولان کشور، خود را از حساب کشی معاف بشمارد. با فساد در هر جا و هرمسند باید برخورد یکسان صورت گیرد." با این وجود هنوز شاهد فسادهای ریز و درشت هستیم و کمتر در عمل مبارزه ای را شاهد بودیم. جدول بیانات رهبری می تواند بیشتر به درک لحن متفاوت رهبری در مرقومه به همایش مبارزه با مفاسد کمک کند:

  تاریخ محل بیانات
  01/01/1388 حرم امام رضا علیه‌السلام یکی از مصداقهای عدالت، مبارزه‌ی با فساد مالی و اقتصادی است که بایستی جدی گرفته شود. من سالها پیش هم این را گفته‌ام، بارها هم تأکید کرده‌ام، تلاشهای خوبی هم انجام گرفته است و دارد انجام میگیرد؛ اما مبارزه‌ی با فساد، کار دشواری است؛ کاری است که انسان، مخالف پیدا میکند. شایعه درست میکنند، دروغ میگویند و آن کسی که در این میدان جلوتر از دیگران حرکت کند، بیشتر از همه مورد تهاجم قرار میگیرد. این مبارزه هم لازم است و باید انجام بگیرد. خوب، کسانی که بخواهند این کارهای بزرگ را چه در زمینه‌ی پیشرفت، چه در زمینه‌ی عدالت انجام دهند، باید مدیرانی باشند که به این چیزها معتقد باشند؛ حقیقتا عقیده داشته باشند که باید عدالت برقرار شود، باید با فساد مبارزه شود.
  22/02/1382 جلسه‌ی پرسش و پاسخ دانشجویان دانشگاه شهید بهشتی این‌طور نیست که وقتی به مسوولان می‌رسد، مبارزه نشود؛ نه، در مواردی نسبت به مسوولان سختگیری بیشتری هم می‌شود. شما بدانید الان قوّه‌ی قضاییّه از طرف جماعتی - نمی‌گویم چه کسانی - که آدمهای بدنامی هم نیستند؛ مردمان خوبی هم هستند، متّهم است به این‌که نسبت به مسوولان دولتی و نظام زیادی سختگیری می‌کند؛ حالا این دوستمان - برادر یا خواهرمان - می‌نویسند که نسبت به مسوولان اغماض می‌شود؛ نخیر، به هیچ‌وجه این‌طور نیست. جرم را باید شناخت، میزان جرم را باید فهمید، آن‌گاه توقّع مجازات متناسب با میزان جرم را داشت.
  22/02/1382 در پاسخ به سوال "آیا اقدامات قوای سه‌گانه در مورد پیام هشت مادّه‌ایِ حضرت‌عالی در خصوص مبارزه با مفاسد اقتصادی راضی کننده است؟ لطفاً نظر خود را بیان بفرمایید." در جلسه‌ی پرسش و پاسخ دانشجویان دانشگاه شهید بهشتی من خصوصی به شما عرض می‌کنم: نه! واقعاً من از آنچه اتّفاق افتاده، راضی باشم؟ نه، کمتر از آن حدّی است که بنده را خشنود و راضی کند؛ اما انصافاً تلاش کردند. در جلسه‌ای که اخیراً با مسوولان قوای سه‌گانه داشتیم، به آنها گفتم دو سال گذشت. قوّه‌ی قضاییّه و قوّه‌ی مجریّه گزارش فعالیتهای خود را آوردند. حجم فعالیتها خوب است - در این نمی‌شود تردیدی داشت - ستادی هم تشکیل داده‌اند که نسبتاً فعال است؛ لیکن آن مقداری که بنده را راضی کند، نیست.
  05/04/1381 دیدار رئیس، معاونان و کارکنان قوه‌ی قضاییه یک سال پیش بود که ما مبارزه با مفاسد اقتصادی را عرض کردیم و دستگاهها را ترغیب نمودیم که در این مبارزه جدی باشند. اهتمام به این کار به خاطر آن است که مفاسد اقتصادی، جریان آلوده‌ای است که اگر جلوگیری و با آن مبارزه نشود، کل فضا را آلوده خواهد کرد. بحث یک جرم منفرد و تک افتاده نیست؛ برخورد با مفاسد اقتصادی برای نظام اهمیت حیاتی دارد. البته در آن نامه‌ای که به روسای محترم سه قوه نوشتم، عرض کردم مراقب باشید تخلفات مدیریتی را که غالبا به اشتباه بر می‌گردد، با جرائمی که کسی از روی عمد مرتکب می‌شود، مخلوط نکنید.
  26/10/1380 میدان مبارزه‌ی با مفاسد اقتصادی، کمتر از میدان جهاد با دشمن مهاجم مسلح نیست. اتفاقا این کار، ظریفتر هم هست؛ چون دشمن مسلح را همه می‌بینند، می‌شناسند و دشمنی او را قبول می‌کنند؛ اما دشمنان مفسد را - چه در زمینه‌ی مسائل اقتصادی و چه زمینه‌های فرهنگی و غیره - نمی‌شناسند، و دشمنی‌شان را تصدیق نمی‌کنند و ای بسا از آنها حمایت هم می‌کنند. اینها ضررشان مانند ضرر موریانه است. ظاهر بنا، سالم؛ اما باطن بتدریج رو به پوسیدگی است. کاری که اینها می‌کنند، این است. لذا واقعا کارتان یک جهاد است.
  12/12/1380 حرم امام رضا ع به برکت نام امیرالمومنین در این کشور، فعالیتهایی در جهت نزدیک شدن به همان الگوی درخشان انجام گرفت. یک نمونه‌ی آن، همین مبارزه با مفاسد اقتصادی است. از اطراف و اکناف دنیا بلندگوهای تبلیغاتی با کمال تعجب نسبت به این جهتگیری نظام جمهوری اسلامی حساسیت نشان دادند و با عصبانیت خود، برای ما بیش از پیش روشن و ثابت کردند که این حرکت، حرکت درستی است. مبارزه با مفاسد اقتصادی و گرایش به سمت بی‌بندوباری در امور مالی و مسائل بیت‌المال، از جمله‌ی اولین خطوط برنامه‌ی امیرالمومنین بوده است. ما در نظام جمهوری اسلامی باید افتخار کنیم که این راه را دنبال می‌کنیم.
  12/12/1380 حرم امام رضا ع هر رودخانه‌ی تمیز سالمی هم ممکن است چند جریان آلوده از این طرف و آن طرف واردش شوند. ما می‌خواهیم جلو این را بگیریم. مدیران ارشد و مسوولان پیکره‌ی اصلی نظام، مثل آحاد مردم، از مبارزه با فساد خوشحال می‌شوند. دشمنان این ملت و کسانی که می‌خواهند ما این مبارزه را نکنیم تا فساد در جامعه جایگیر شود، مبارزه با فساد را حمل می‌کنند بر این‌که جامعه فاسد شده است! نخیر؛ ما در دستگاه نظام اسلامی و جمهوری اسلامی با چیزهایی مبارزه می‌کنیم که در بسیاری از نظامهای جهانی، امروز به صورت یک عرف و کار رایج درآمده است؛ فساد در آن‌جا نهادینه شده است.
  1391/06/02 دیدار رئیس‌جمهوری و اعضای هیأت دولت‌ واقعاً نمیشود ما کار اقتصادىِ درست و قوی بکنیم، اما با مفاسد اقتصادی مبارزه نکنیم؛ این واقعاً نشدنی است. همان چند سال پیش هم که من راجع به این قضیه بحث کردم و مطالبی را به مسئولین کشور گفتم، به همین نکته توجه داشتم، که تصور نشود ما میتوانیم سرمایه‌‌گذاری مردمی و کار سالم مردمی داشته باشیم، بدون مبارزه‌‌ی با مفاسد اقتصادی؛ و تصور نشود که مبارزه‌‌ی با مفاسد اقتصادی موجب میشود که ما مشارکت مردم و سرمایه‌‌گذاری مردم را کم داشته باشیم؛ نه، چون اکثر کسانی که میخواهند وارد میدان اقتصادی بشوند، اهل کار سالمند، مردمان سالمی هستند؛ حالا یکی دو نفر هم آدمهای ناسالم پیدا میشوند. باید با چشمهای تیزبین، ریزبین و دوربین مراقبت کنید که کسانی نیایند به عنوان ایجاد اشتغال و ایجاد کار و کارآفرینی تسهیلات بانکی بگیرند، اما کارآفرینىِ واقعی انجام نگیرد. این را باید مراقبت کنید؛ هم شما مراقبت کنید، هم قوه‌‌ی قضائیه مراقبت کند. به نظر من همکاری قوه‌‌ی مجریه و قوه‌‌ی قضائیه در اینجا یک کار بسیار لازمی است.
  1391/11/28 چند سال قبل از این، بنده درباره‌ی فساد اقتصادی، به روسای قوا نامه دادم. خب، با فساد اقتصادی مبارزه کنید. به زبان گفتن که مطلب تمام نمیشود؛ عملاً با فساد مبارزه کنید. هی بگوئیم مبارزه با فساد اقتصادی. خب، کو؟ در عمل چه کار شد؟ چه کار کردید؟ اینهاست که انسان را متأثر میکند.
  1384/01/01 دیدار زائرین و مجاورین حرم مطهر رضوی ملت و کشور ما بر اثر تلاش دولتهای چند سال گذشته، ثروت متراکمی از امکانات به دست آورده است. مدیریت های آینده باید بتوانند این ثروت را افزایش دهند و آن را در زندگی مردم بگسترانند و با فساد به معنای واقعی کلمهمبارزه کنند. اگر ما ملت ایران این توفیق را پیدا کنیم که رخنه های فساد را در این مجموعه ی عظیم ببندیم، آن وقت معلوم خواهد شد که دستاوردهای انقلاب برای این مردم چقدر شیرین و گواراست و چگونه می تواند پاسخگوی نیازهای مردمباشد. انتخابات آینده به این دلایلی که گفتم، بسیار مهم است.
  1392/12/20 جلسه تبیین سیاست‌های اقتصاد مقاومتی ما اگر میخواهیم مردم در صحنه ی اقتصاد باشند، باید صحنه ی اقتصادی امنیت داشته باشد؛ اگر امنیت را میخواهیم، بایستی دست مفسد و سوءاستفاده چی و دورزننده ی قانون و شکننده ی قانون بسته بشود؛ مبارزه ی با فساد این است؛ این باید جدی گرفته بشود؛ امروز خوشبختانه مسئولین این را میگویند، لکن گفتن کافی نیست. همه ی مسئولین - چه مسئولین اجرائی، چه مسئولین قضائی و چه مسئولین قوه ی مقننه - در این جهت مسئولند. اگر چنانچه وضع اجتماع، وضع اقتصادی کشور مثل یک خانه ی بی درودروازهای بود که هرکه خواست آمد، هرجور خواست عمل کرد، هرچه خواست برد، خورد، خب معلوم است، انسان نجیبِ شایسته ی متینی که میخواهد از راه حلال ارتزاق کند، طبعاً جلو نمیآید. شفافسازی، شرط اصلی این فسادستیزی است؛ باید شفافسازی بشود، باید فضای رقابتی به وجود بیاید، باید فضای با ثبات به وجود بیاید؛ فعالِ اقتصادی در این شرایط خواهد آمد و احساس امنیت خواهد کرد. آن وقت در یک چنین فضایی آن کسی که با ابتکار خود یا سرمایه ی خود یا کارآفرینی خود ثروتی به دست میآورَد، نظام اسلامی از او حمایت میکند و تأیید میکند.

  سلام دوستان

 2. صلوات ها 6


 3. #2

  عضویت
  جنسیت تير ۱۳۹۳
  علاقه
  BKING-- V8 [STREAMLINE]
  نوشته
  440
  حضور
  11 روز 18 ساعت 43 دقیقه
  دریافت
  11
  آپلود
  2
  گالری
  27
  صلوات
  1483  دمتگرم،ببینم بعضی ها به حرف رهبری عمل نمیکنن؟
  شبهای درازِ بی عبادت چه کنم؟
  قلبم به گناه کرده عادت چه کنم؟
  گویند کریم است و گنه میبخشد
  گیرم که ببخشید،ز خجالت چه کنم؟

 4. صلوات ها 2


 5. #3

  عضویت
  جنسیت مرداد ۱۳۹۱
  نوشته
  2,077
  حضور
  118 روز 21 دقیقه
  دریافت
  126
  آپلود
  6
  گالری
  8
  صلوات
  5648  نقل قول نوشته اصلی توسط ( O _ o ) نمایش پست ها
  دمتگرم،ببینم بعضی ها به حرف رهبری عمل نمیکنن؟
  سلام علیکم و رحمه الله

  یا میتوانند عمل کنند و ان شاء الله این کار را میکنند و یا اینکه توان اصلاح را ندارند و لذا به برگزاری سمینار و شعار و عزل و نصب ها و ... ادامه میدهند و فکر میکنند کار کرده اند.

  ولی اشاره به این نکته در بیانات حضرت آقا مد ظله لازم است که نظام اداری و فساد موجود در آن جدای از مساله فساد اقتصادی است

  در این نظام , ممکن است یک کارمند یا یک مدیر و یا وزیر و یا حتی یک معتمد در اداره کار و امور اجتماعی که عزو هیئت تشخیص است مدتها اعمال خلاف و سوء استفاده از شغل و موقعیت نماید ولی کسی یامتوجه نشود ویا اگر بشود بواسطه شیوع قضیه از او بازخواست ننماید و یا اینکه مرجع رسیدگی به تخلفات مناسبی برای این رفتارهادر هر بخش وجود نداشته باشد .

  تنها پس از اصلاح این مشکل میتوان به فساد اقتصادی حاصل از این ضعف پرداخت.

  از طرفی مجازات در موضوع فساد اقتصادی در قانون مجازات اسلامی باید تدوین مناسب و منظمی داشته باشد و متناسب با جرم مجازات تعریف گردد و اجرا شود و در این قوانین بین افراد به اندازه مسئولیت شان در جرم مجازات تعریف گردد .
  نمی شود یک کسی را که مسئول است و با یک رانت باعث رشد تورم در کل کشور و زیان اقتصادی شده را تنها عزل کرد و یک پست دیگری به او داد و از طرفی یک فرد غیر مسئول را به همین جرم مجازات آن چنانی کرد.


  یاحق
  قال الله سبحانه و تعالي : اعْدِلُواْ هُوَ أَقْرَبُ لِلتَّقْوَى ( مائده / 8 )

  قال النبي : بالعدل قامت السموات و الارض (تفسير صافي ذيل آيه 7 سوره الرحمن)
  و قال :
  اياكم و الظلم فان الظلم عند الله هو الظلمات يوم القيامة ( سفينة البحار ماده "ظلم" )

  مسئوليت قرآني مردم در قبل عدل

 6. صلوات


اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 15

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود