فقط خانم ها نظر بدهند(حجاب نزد نامحرم نابينا) عالم و شبهه بدون پاسخ

تب‌های اولیه

117 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
فقط خانم ها نظر بدهند(حجاب نزد نامحرم نابينا) عالم و شبهه بدون پاسخ

سلام بر شما
اميدوارم كه حال تان خوب باشد
و در كنار خانواده در اين روزهاي سرد زمستان لحظات گرمي را به ياد بگذاريد ( نه بگذرانيد)
يه سؤال كاربران متعددي مطرح كرده اند و آن اين كه
چرا حضرت زهرا سلام عليها نزد نامحرم چادر به سر گرفتند؟
اين جا كاري نداريم كه چه كسي چادري است يا پوشيه اي يا مانتوي يا حتي با حجاب نامناسب
ولي قطعا همگي به اين بزرگوار عشق مي ورزيد
بزرگواري بفرماييد شما كارشناس يا كاربر محترم به عنوان يك خانم نظر شخصي خودتان را درباره اين كار بفرماييد: تحليل و برداشت شما چيست؟
البته من هم مطالعاتي كرده ام بعدا تحليل خودم را مي گويم

دو داستان
اول:
حجاب از مرد نابینا
آيت الله آقا مجتبي مجتهدي تهراني مي فرمايند:
روایت از امام هفتم (علیه السلام) است که این را شنیدید و شاید منبری ها برای شما نقل کرده باشند، من اینها را می گویم چون من در اینها نکته دارم، یک شخص نابینایی آمد و اجازه گرفت که وارد بشود، و زهرا (سلام الله علیها) بلافاصله رفت و پوشش را بر تن کرد. ما می گوییم چادر. هرچه بود. پیغمبر رو کرد به او و گفت چرا رفتی چادر سرت کردی؟! اینکه نابینا است! البته این را پیغمبر عمداً گفت، برای اینکه این مطلب به من و تو برسد. (ای مادرها! توجّه کنید) گفت این که تو را نمی بیند « فَقالَتْ إِنْ لَمْ یَکُنْ یَرانِی فَإِنّی أَرَاهُ وَ هُوَ یَشُمُّ الرِّیحَ فَقَالَ رسوُلُ الله أَشْهَدُ أَنَّکَ بَضْعَةٌ مِنّی»؛ زهرا (سلام الله علیها) عرضه داشت: او من را نمی بیند؛ ولی من که او را می بینم! او بوی من را استشمام می کند. من نشنیده ام که زهرا (علیهاالسلام) مثلاً آن موقع عطر زده بوده است. اینجا پیغمبر فرمود: من گواهی می دهم که تو پارۀ تن منی.

منبع

دوم:
ام سلمه همسر محترم پيامبر اسلام مي گويد: در محضر پیامبر (ص) بودم یکی از همسرانش به نام میمونه آنجا بود.
در این هنگام ابن ام مکتوم که نابینا بود به حضور رسول خدا (ص) آمد. پیامبر(ص) به من و میمونه فرمود: حجاب خود را در برابر این مکتوم رعایت کنید!
پرسیدم:ای رسول خدا! آیا او نابینا نیست؟
بنابراین حجاب ما چه معنایی دارد؟
پیامبر (ص) فرمود: آیا شما نابینا هستید؟ آیا شما او را نمیبینید؟
زنان باید چشمانشان را از نامحرم ببندند.
منبع:داستان های بحارالانوار جلد

...............

جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید

به نظرم کارشون کاملا منطقی بوده. البته من تو همچو شرایطی نبوده ام که بخوام عکس العمل خودم رو هم بروز بدم.

آخه حجاب که فقط برای در امام ماندن از نگاه ناپاک نیست(حداقل نظر من اینه)، هزاری هم یک نامحرم نخواد نگاه کنه و کور هم باشه، بازم حجاب گرفتن برای شخص خانوم یک طمانینه ی قلبی ایجاد می کنه.
احساس می کنم اگه جلوی یه نامحرم نابینا بخوای بدون حجاب باشی، درسته که اون مرد چیزی نمی بینه که خطر به گناه افتادنش باشه ولی خانوم ممکنه توی ضمیر ناخودآگاهش دچار یه حالت ناامنی بشه بدون اینکه احیانا خطری متوجه اش باشه.

به نظرم منظور از استشمام بوی نامحرم هم، همون ضمیر ناخودآگاهیه که ممکنه ریشه در غریزه ی حیوانی انسانها داشته باشه. حسه دیگه! کلید روشن و خاموش نداره که!

البته یه چیز دیگه هم هست! شاید چون یک خانوم محجبه همیشه عادت کرده پیش نامحرم حجاب بگیره، حالا ناخودآگاه خجالت می کشه.

[="Tahoma"][="DarkGreen"]يكي از دوستان طلبه مي گفت: پسر عمويم روحاني است يك بار گاز منزل نشت كرده بود و ايشان و همسرشان خواب بودند
كه اقوام متوجه شده بودند و رفته بودند داخل اين اين دو را نجات بدهند. خانم ها بعد از اين كه همسر ايشان را آورده بودند گفته بودند عجيب بود خانم ايشان ناهشيار بود ولي سفت و محكم در همان حالت گرفته بود
[/]

[="Tahoma"][="DarkSlateBlue"]

porteqal;630812 نوشت:
آخه حجاب که فقط برای در امام ماندن از نگاه ناپاک نیست(حداقل نظر من اینه)، هزاری هم یک نامحرم نخواد نگاه کنه و کور هم باشه، بازم حجاب گرفتن برای شخص خانوم یک طمانینه ی قلبی ایجاد می کنه.
احساس می کنم اگه جلوی یه نامحرم نابینا بخوای بدون حجاب باشی، درسته که اون مرد چیزی نمی بینه که خطر به گناه افتادنش باشه ولی خانوم ممکنه توی ضمیر ناخودآگاهش دچار یه حالت ناامنی بشه بدون اینکه احیانا خطری متوجه اش باشه.

به نظرم منظور از استشمام بوی نامحرم هم، همون ضمیر ناخودآگاهیه که ممکنه ریشه در غریزه ی حیوانی انسانها داشته باشه

بسم رب المهدی
سلام. با این بخش صحبت های سرکار پرتقال کاملا موافقم. بازم اگر دلیلی به ذهنم رسید انشالله بیان میکنم.[/]

[="Blue"]من به نظر میاد حیا و حجاب و عفاف همه در راستا و مثل زنجیر به هم وصل هستند. به نظرم حیا نمی گذارد حتی در مقابل نامحرم نابینا حجاب نباشد.[/]

از مادر خودم بگم
مادر بيماري قلبي داره براي ايمپلنت رفتند كه دندان پزشك گفتند ايشان وقتي مي خواهيم به لثه ها آمپول بزنيم وبي حسي موضعي كنيم اضطرابشان بالا مي رود و برايشان خطرناك است.
و گفتند بايد بي هوش شوند. ولي چون ناراحتي قلبي دارند و آن ژيو كرده اند بالن زده اند حتما پزشك قلب بايد تأييد كنند بي هوشي براي ايشان خطرناك نيست
پزشك قلب بعد از بررسي گفتند بي هوشي مشكلي ندارد.
خود ايشان كه قبل از بي هوشي هم اضطراب داشتند و با ما خداحافظي كردند و ما هم نگران بوديم:Ghamgin:
من تدريس داشتم و نتونستم بروم بعد از اين كه كلاس تموم شد سريع رفتم كلينك. بابام در اتاق انتظار نشسته بود. نگران بودم سريع رفتم و اجازه گرفتم رفتم داخل. كار ايمپلنت داشت تموم شد.
كمي صبر كرديم تا كمي هشيار شد.
من را هنوز نمي شناخت.
دستش را گرفتم كه كمكش كنم از روي صندلي بلند شود با نگراني دستم را پس زد.
چند بار گفتم ننه قربون برم منم حامي:Nishkhand: پسرت گلت:Nishkhand:
به زور كمي من را به يادش آورد. چادر ايشان دستم بود اصرار مي كردند كه چادرش را از روي چوب لباسي به ايشان بدهم. گفتم چادرتون دستم است كمك شون كردم چادر سرشان كردند و از اتاق عمل بيرون آمديم.
....
مادر بزرگ
خدا رحمت كنه اموات شما رو
ي مادر بزرگ داشتم خيلي معنوي بود. هميشه ذكر خدا و ياد ائمه رو لبانش بود. من به غير از برادر ايشان كه روحاني مسني هستند و پدرم هنوز از نزديك و به طور مستمر نديدم كسي را كه اين قدر هشيار باشد و خدا را در همه حال در نظر بگيرد. مادر بزرگم هميشه ناراحت بودم كه چرا نمي تونه روزه بگيره و همراه روزه داران باشه
وقتي هم مي خواستيم با ماشين منزل فرزندانش ببريم اصرار مي كرد چادرش را سرش كند. حتي تو پله هاي منزل.
چندبار گفتم براي شما ايرادي نداره
ولي باز هم قبول نمي كرد.
و اصرار داشت چادرش را به سر بگيرد.
ايشان موقع نماز چادر نماز و جانماز و مهر وتربت و چند انگشتر مخصوص داشتند وقتي نماز مي خواندند . بعد از نماز مي نشستند و راز و نياز مي كردند ( و اين براي من طلبه مايه شرمندگي بود كه مادر بزرگم كجا سير مي كند و من طلبه پر مدعا كجا)
هميشه از خدا مي خواست ذليل نشود و از منزل خودش برود پيش خدا. با اين كه سال ها در منزل در بستر بود بازم هم كارهاي خودش را با كمك جزيي انجام مي داد و هميشه شكر خدا مي كرد. خدا هم نيمه ماه رمضان سال قبل درخواستش را قبول كرد و بردش پيش خودش در حالي كه بعد از سال ها كه منزل فرزندانش به صورت نوبتي بود اصرار داشت كه مي خوام بروم خونه خودم.

[="Tahoma"][="DarkGreen"]

sky_star;630828 نوشت:
حیا و حجاب و عفاف

عفاف به دو شيوه تجلي مي كند:
بيروني: حجاب و رفتار و گفتار متن و با وقار ( تنظيم زبان بدن؛ چهره، نگاه، پوشش و...در برابر نامحرم)
دروني: حيا
حيا يعني درك حضور نزد ناظران محترم (خداوند رحمان، فرشتگان، انبيا و ائمه و ...)[/]

[="Navy"]

حامی;630829 نوشت:
خدا رحمت كنه اموات شما رو

مادربزرگ مادر منم تا وقتی در قید حیات بودن، می گفتن شرمم میشه جلوی تلویزیونی که داره نامحرما رو نشون میده چارقدمو باز کنم و دوباره مرتب تر ببندمش!!!
ما هم از خنده روده بر می شدیم! هی میگفتیم عزیز! اینا یه جای دیگه ان! ما داریم فیلمشو می بینیم! می گفت شما بچه های دوره ی آخرالزمانین! برا چی جلو نامحرم دارین موهاتونو شونه می کنین؟ اونا شما رو نمی بینن شما که اونا رو می بینین!!![/]

سلام علیکم
باتشکر از شما استاد گرامی به خاطر طرح سوال

طبیعتا حتی تصور اینکه انسان بخواهد جلوی نامخرم حجابش را بردار برا آدمهای عادی سخت است چه رسد به اینکه این کار را انجام دهیم(این حس را فقط خانمها میتوانند درک کنند) حال فکر کنید این فرد بانوی دو عالم حضرت صدیقه طاهره (سلام الله علیها ) باشند که اصلا قابل قیاس نیست!!
1-یک خانم مومنه دارای حجاب و حیا است،و هر لحظه خود را در محضر الهی میبیند،وقتی صفتی در موجو انسان ملکه شد ناخود آگاه آن را انجام میدهد
،وقتی نامحرمی وارد میشود او مارا نمبیند ما که اورا میبینیم ،عقل ما همیشه در برابر نامحرم به ما فرمان داده حجاب داشته باشیم ،اکنون هم همین فرمان را میدهد،تا زمانی که این فرد به ما نامحرم باشد این فرمان را به ما خواهد داد ولو اینکه کور و کر و لال باشد!!! کور بودن محرمیت ایجاد نمیکند! پس این فرد همچنان نامحرم است و یک خانم مومنه در پیشگاه خداوند و اهل بیت (ع) شرم میکند از اینکه دربرابر نامحرم ولو کور بی حجاب شود
2- وقتی انسان توانست در برابر یک نامحرم کور حجابش را بردارد درواقع برخلاف طبیعت دینی اش عمل نموه و خود را در مقابل نامحرم بی حجاب کرده است ! این باعث میشود کم کم این امر برایش عادی شود و ملکه حجاب و حیا در او از بین برود و اگر نامحرم بینا هم دید دیگر برایش برداشتن حجاب سخت نخواهد بود ،زیرا نفس را هرگونه تربیت کنی تربیت میشود و به هرچه عادت دهی عادت میکند

خداوند عاقبت همه مارا ختم به خیر بگرداند و به ما سیرت زهرایی(سلام الله علیها) عطا بفرماید

یازهرا(سلام الله علیها)

سلام
منم با حرف خانوم اسکای استار موافقم. فکر میکنم بیشتر حیا باعث میشه حتی جلو نابینا حجاب داشته باشیم.
دامادمون نابیناست اما من همیشه جلوش حجاب دارم.همیشه حس میکنم که میبینه

البته من نكاتي مي نويسم تا شما هم مطالب تان را در ذهن تان پرورش بدهيد و بنويسيد
ديديد وقتي گروهي براي هم لطيفه تعريف مي كنن ما هم تو ذهن مان لطيفه اي حاضر ميشه و منتظر ميشيم كه نوبت ما بشه؟
نوبت شما هم ميشه
بنويسيد نظر و ذوق و برداشت خودتان رو
.....................

خدا قسمت تون كنار دريا و قايق سواري
تازه عقد بوديم گفتيم
به دريا بنگرم دريا تو وينم ....
رفتيم دريا قايق سواري خواهر كوچك ( و البته مزاحم) همسرم هم با ما آمد اول من سوار شدم و بعد خانمم مي خواست كمك كند كه خواهرشان سوار شود
خب كوچك بود و البته با حجاب هنوز به سن تكليف هم نرسيده بود. مچ دستش را از روي مانتو گرفتم تا سوار قايق شود.
همگي سوار شديم. در مسير متوجه شديم خيلي گرفته است و به خانمم اشاره كردم ببين چيه؟
وقتي پياده شديم از همسرم پرسيدم موضوع چيه؟
گفت: خيلي ناراحت است گفت ايشان دست مچ من را گرفتند تا من سوار شوم ( اين قدر كوچك بود كه من اصلا اين امر به ذهنم خطور نكرد كه ايشان اين قدر در مسائل محرم نامحرمي حساس و دقيق هستند)

..................
چند نمونه گفتم‌: پير و ميانسال و كودك

« حلما »;630839 نوشت:
سلام
منم با حرف خانوم اسکای استار موافقم. فکر میکنم بیشتر حیا باعث میشه حتی جلو نابینا حجاب داشته باشیم.
دامادمون نابیناست اما من همیشه جلوش حجاب دارم.همیشه حس میکنم که میبینه

سلام بر شما
جالب بود به نظرم ديگه سخت نيست بفهميم چرا حضرت زهرا سلام الله عليها نزد نابينا حجاب گرفتند وقتي يكي از مريدانش هم اين گونه است:Gol:
اگه ميشه از احساس تون بگيد
يعني توضيح بفرماييد چه چيز مانع ميشه كه شما راحت نباشيد
اون چيزي كه مي فرماييد حيا است چيه از نظر شما؟[/]

قدرت قوه خيال
ان شاالله درباره اين موضوع هم صحبت خواهم كرد
يادآوري كنيد
[/]

باسلام خداقوت
این موضوع مثل این می‌مونه راننده حتی اگه عابر پیاده نباشه وقتی چراغ قرمزه بایسته

یاحق

حامی;630845 نوشت:
سلام بر شما
جالب بود به نظرم ديگه سخت نيست بفهميم چرا حضرت زهرا سلام الله عليها نزد نابينا حجاب گرفتند وقتي يكي از مريدانش هم اين گونه است
اگه ميشه از احساس تون بگيد
يعني توضيح بفرماييد چه چيز مانع ميشه كه شما راحت نباشيد
اون چيزي كه مي فرماييد حيا است چيه از نظر شما؟

سلام.
ممنونم شما لطف دارین.
خب نامحرم نامحرمه فرقی نمیکنه نابینا یا بینا.
درسته که ایشون نمیبینن ولی منی که میبینم حس میکنم تکلیفه و ی جور احترام.هم به خودم هم به ایشون.
نمیدونم چه جوری توضیح بدم ولی همیشه حس میکنم که ایشون متوجه میشه اگه حجاب نداشته باشم.
امیدوارم خانم فاطمه(س) هم منو از مریدانش بدونه.

سلام
برداشت من اینه که مساله فقط دیده نشدن توسط نامحرم نیست و فراتر از این چیزاست برای اینکه روح پرورش پیدا کنه باید مراقبت کرد
در مورد این مساله هم
اول اینکه بحث فقط مرد نابینا نیست و یک خانم هم خودش حس هایی داره و ممکنه با دیدن اینکه جلوی یه مرد غریبه ی نامحرم بدون حجاب نشسته حسا و فکرای مشکل داری بهش دست بده
دوم اینکه باید احتمال داد که اون مرد نابینا همونجوری که حضرت زهرا (س)فرمودند متوجه بی حجابی خانم بشن باز هم همون مورد بالا در مورد مرد نابینا ممکنه پیش بیاد
احتیاط هم شرط عقله باید مراقبت کرد

[="Tahoma"][="DarkGreen"]خلاصه يك مشاوره
خانمي شوهر پزشكش بهش خيانت كرد و با چند منشي اش ارتباط نامشروع داشت
اين خانم فهميد و براي اين كه طلاق بگيريد با فروشنده لوازم آريشي دوست شد و او را آورد منزل. آقاي دكتر با ديدن اين كار او را طلاق داد.
اين خانم به قول خودش چند سال فقط مي رفت خودش را بزك مي كرد تا مرداني را فريب دهد و فقط اذيت كند
چندين جلسه مشاوره داشت تلفني
قانع نمي شد كه كارش اشتباه است.
ي چيزي او را به خود اورد كه بعد جدي دنبال تغيير بود
گفتم شما خودتان را تنها نبيند
آيا مي پسندي همين مسير را دخترتان بود؟ تا كي مي خواهي ادامه دهيد تصور كنيد 20 سال ديگر هم شما شوهر نكرديد و از زيبايي افتاديد اون موقع چه مي كني؟ با شلاق وجدان چه مي كني؟
اگر براي دخترتان چنين اتفاقي مي افتاد دوست داشتي چه كند؟
براي انتقام با خدا در بفتد
جوانان و مردان را بفريبد و زندگي هاي ديگران را متلاشي كند؟
خودش را ابزاري كند و از اهداف زندگي بماند؟
دير به فكر افتاد ولي ان شاالله كه بتواند الگويي خوبي براي فرزندش بشود و مسير سالم را در زندگي به او نشان دهد
[/]

یا الله... یا الله....:makhfi:

دوستان سلام

«الانسان (یا المرء) حریص علی ما منع»
آقا جان من، چه کاریه سر در تاپیک میزنید فقط خانوم ها نظر بدهند!!!

البته از اونجایی که حجاب برای آقایان نیز هست و البته حدودش متفاوته، پس بنده به این تاپیک تشریف فرما شدم تا نظر خود را بگویم،

به نظر من، اینکه انسان باید در مقابل نابینا حجاب داشته باشد، امر کاملا واضحی است و نیاز به برهان ندارد، چرا که هر انسان با حیایی به صورت پیش فرض این موضوع را رعایت می کند

البته آن کشورهایی که می خواهند مرز های عفت و حیا را
بدرند، از هر ابزاری استفاده می کنند، برای نمونه عرض می کنم:
در آن کشور ها جدیدا سرویس های بهداشتی شیشه ای در خیابان ها قرار داده شده، که از داخل آن بیرون به طور کامل دیده می شود، اما از بیرون داخل دیده نمی شود،
قضاوت با شما
:Moteajeb!:،
آیا نگران روح لطیف شخص مراجعه کننده بوده اند که در 5 دقیقه حضورش از منظره ی طبیعی لذت ببرد؟؟؟!!!!
:Gig:، عکس اول از تگزاس و عکس بعدی از لندن

اللیل والنهار;630860 نوشت:
باسلام خداقوت
این موضوع مثل این می‌مونه راننده حتی اگه عابر پیاده نباشه وقتی چراغ قرمزه بایسته
یاحق

با سلام

البته که در مثال مناقشه نیست، ولی این مسئله ی چراغ قرمز در مقابل آن مسئله ی حجاب به مانند ارزنی در مقابل یک سیلو پر از گندم است بلکه هم بیشتر

یا رقیه

[="Tahoma"][="DarkGreen"]قديما وقتي مرداني با هم درگير مي شدند و كار به زد و خورد كشيده مي شد مي ديديم كه يكي به ديگري مي گفت: پفيوز، قرمساق، ديوث
البته بماند كه اگر قذف باشد بايد حد جاري شود
ولي در كل مردان خيلي حساس بودند و غيرتي
هنوز در برخي ار فرهنگ هاي ما زنان خودشان در خيابان پشت سر محارم حركت مي كنند تا محفوظ تر باشند ولي در برخي از شهرهاي بزرگ مرداني براي اين كه جنسي را ارزان تر بخرند خانم شان را جلو مي اندازند تا چونه بزنند.
قديم مردان غيرت حتي نام همسرشان را جلوي نامحرم نمي بردند ( البته در منزل و روابط خصوصي خودشان واقعا عاشق و معشوق و ليلي و مجنون بودند و قصد بي حرمتي نداشتند)
[/]

حامی;630880 نوشت:
پفيوز، قرمساق، ديوث

شكايت خانم ها( ابزار مردان با كمبودهاي دروني)
سال هاست كه مشاوره مكتوب و اينترنتي و تلفني دارم
در اين نوع مشاوره ها مردم راحت برخي مسائل را مي گويند كه در حضوري نمي گويند:
برخي از خانم ها ابتدا جلوه نمايي را كه امري فطري است دوست دارند ولي شرع را رعايت نمي كنند و به خيابان و مغازه ها هم ميكشند.
ولي ابتدا دقت نمي كنند كه مردان آنها را براي خودشان مي خواهند و امور خوكيه. نه براي مدح زيبايي اين زنان.
وقتي كه بيرون مي روند و مردان با چشم آنها را مي بلعد
وقتي حتي در فاميل مرد مراقب نيست كه چشم هاي ناپاك و چشمك هاي شكاري بمب افكن سراغ ناموسشان نياييد
از اين كه مردشان اين قدر بي بخار است احساس بدي دارند و نمي توانند به عنوان تكيه گاه به او نگاه كنند.
برخي از مردان پا را از اين فراتر گذاشته اند
همين طور كه مي خواهند كمبودها و خلاهاي شخصيتي را با پوز ماشين و ساعت و برندهاي مختلف بدهند پوز همسرشان را هم مي دهند يعني مي گويند اين خانم زيبا و خوشكل را ببينيد اين مال من است
خانم هايي كه به اين مرز مي رسند
احساس و عواطف شان خش خشي مي شود
يعني اصلا به فكرشان خطور هم نمي كرد كه ابزاري براي معرفي مردشان بشوند. مردي كه اگر همسرش از ريخت به دليل تب و بيماري و تب خال و ....افت پيدا كند ديگر رغبتي ندارد كه بگويد اين زن من است.
در حالي كه
زنان ما در شوهر داري خيلي باوفا هستند نمونه اش زن هايي كه افتخار مي كنند همسر جانبازي هستند كه زيبايي ظاهري و صورتش را در مبارزه با دشمن و دفاع از ناموس داده است و مباهاتشان سيرت شوهرانشان است.

يادشون به خير
نوجوانان و جوانان شهيد را ميگم
وقتي داشتند از اين سراي خاكي كوچ مي كردند به ملكوت و عرش
ناراحت خواهر و مادران و ناموس اين مرز و بوم بودند
وصيت نامه ها
شعارشان اين بود: خواهرم حجابت
و نوجوان ما در زندان تنگ و تاريك براي مصاحبه شرط مي گذارد كه مصاحبه كننده حجاب سر كند و مي گويد
اي زن به تو از فاطمه اين گونه خطاب است
ارزنده ترين زينت زن حفظ حجاب است

حامی;630889 نوشت:
اي زن به تو از فاطمه اين گونه خطاب است
ارزنده ترين زينت زن حفظ حجاب است

بله جواهرات بسيار قيمتي نبايد در دسترس باشند بايد با گاو صندوق غيرت محارم و دزدگير حياي زن محافظت شود

[/]

حامی;630776 نوشت:
به عنوان يك خانم نظر شخصي خودتان را درباره اين كار بفرماييد: تحليل و برداشت شما چيست؟

به نظر من نیازی نیست درمقابل نابینا ی 100%ای ! حجاب داشت .استشمام بوی نامحرم رو هم نمیفهمم حجاب چه تاثیری روش داره!

ولی چیزی که به ذهن من میرسه درمورد عمل حضرت زهرا :

درسته به بعضیا میگن نابینا ولی شاید چشاشون کمی سو داشته باشه.
عادت به رعایت حجاب جلوی نامحرم و همون حالت حجب و حیای ذاتی .

............ نوشت:
سلام استاد
خداوند مادرربزرگ محترمتان را با اهل بیت (ع) همنشین کند
نمیخواستم با آی دی خودم این خاطره را تعریف کنم
صحبت مادربزرگها شد یاد یه خاطره ای افتادم
یه مادر بزرگ داریم (خدا حفظشان کند یه 90 سالی دارند سیده هم هستند) ایشان تنها هستند و بیشتر من میرفتم کنارشان (قبلا خیلی میرفتم الان به دلیل مشغله کمتر میروم)
یک شب داشت فیلم مختار نشان میداد،من هم داشتم شام آماده میکردم همینطور که سفره را پهن کردم آمدم بنشینم یک لحظه دیدم مادربزرگم برگشتند گفتند بگرد این طرف ،نگاه نکن نگاه نکن و دست گرفتند جلوی صورتشان
من هم یک لحظه ترسیدم گفتم خدایا چی دیدند یعنی؟ سری چیزی بریدند که مادربزرگم ترسیدند! ،آمدم نگاه کنم دیدم مادربزرگم با جدیت دست گرفتن جلوی صورتشان و به من هم میگویند نگاه نکن بهت گفتم نگاه نکن،پاشو تلوزیون را خاموش کن..
بلند شدم تلوزیون را خاموش کردم گفتم فدایتان شوم چی شده؟ چی دیدید که ترسیدید
با عصبانیت گفتند: به جدم قسم اینا حیا ندارند! نمیگن زن و بچه مرم دارند نگاهشان میکنند،وای وای پیراهنشان را در آوردند،اینها که مرد نیستند نامردند!!
گفتم کی مادربزگ ؟کجا ؟چی ؟
حالا نگو آن قسمت فیلم مختار بوده که بازیگر نقش شمر(لعنه الله) پیراهنش را درآورده بود رفته بود داخل آب!!
خلاصه تا آخر شب هم اجازه ندادند تلوزیون را روشن کنم ،تا می آمدم تلوزیون را روشن کنم یه جمله جالبی میگفتند ،میگفتند : نه روشن نکن ، اونا اگر حیا ندارن ما که داریم!!! اونا شاید بخواهند همینجوری بیان بیرون حیا ندارن،ماکه داریم ما که میتونیم جلوی خودمان را بگیریم نگاه نکنیم! روشن نکن شاید هنوز نرفته باشن!!!
جدا باید حجب و حیا را از اینان یاد گرفت...

ممنون
خدا همه رفتگان از اين ديار فاني را غريق رحمتش گرداند و به ما عمر با بركت دهد و علم مفيد روزي مان كند[/]

username;630873 نوشت:
آیا نگران روح لطیف شخص مراجعه کننده بوده اند که در 5 دقیقه حضورش از منظره ی طبیعی لذت ببرد؟؟؟!!!!، عکس اول از تگزاس و عکس بعدی از لندن

نه مطمئنا !به خاطر زیبایی شهر هست.
این که خوبه.من یه عکس دیده بودم کلا روباز بود توالت فرهنگی ها کنار هم .زن و مردشم فرقی نداشت.

maryam27;630893 نوشت:
به نظر من نیازی نیست درمقابل نابینا ی 100%ای ! حجاب داشت .استشمام بوی نامحرم رو هم نمیفهمم حجاب چه تاثیری روش داره!
ولی چیزی که به ذهن من میرسه درمورد عمل حضرت زهرا :
درسته به بعضیا میگن نابینا ولی شاید چشاشون کمی سو داشته باشه.
عادت به رعایت حجاب جلوی نامحرم و همون حالت حجب و حیای ذاتی .

سلام بر شما
براي اين كه ما در يك ترم موفق باشيم لازم است از همه درس حد نصاب را بياوريم ولي خب عادتا ما مايل هستيم بهترين نمره را بياوريم حتي افرادي كه به دليل دروني يا بيروني نمي توانند درس بخوانند باز تمايل دارند بهترين امتياز را كسب كنند و از ته دل افراد خوش فهم و زحمتكش را مي ستايند.

دروس دين شامل:

1. باورهاي ديني ( عقايد)
  2. احكام شرع( فروع دين - بايدها و نبايدها)
  3. اخلاق و مناسك و آداب
اگر بخواهيم در دينداري نمره خوبي بياوريم بايد در سه قسمت بدرخشيم و دنبال پاس كردن و نمره قبولي و ارفاق (گدايي نمره) نباشيم
از نظر شرع حجاب تعريف خودش را دارد و ارتباط با نامحرم و حد و حدود پوشش شرعي نزد آنان مشخص است.
ولي افرادي كه مي خواهند نمره عالي بگيرند و از نظر ايمان تكامل يابند. به اخلاق و تثبيت باورها عقلي و تبديل باورهاي عقلي به قلبي هم اهميت فراوان مي دهند.
البته مي دانند كه همه بخش هاي دين مصالحي و حكمتي است. و سود ايتها عايد خودمان مي شوند و خدا بي نياز است
ثواب و عقاب بهانه است

همين طور كه مراقبت از موتور و راديات و فيلتر روغن و.... ماشين سبب عمر طولاني ان مي شود تك تك امور ديني نيز سودش عايد ما مي شود. يكي از آنها آرامش و رضايت از زندگي و طول عمر است[/]

حامی;630900 نوشت:
ثواب و عقاب بهانه است
همين طور كه مراقبت از موتور و راديات و فيلتر روغن و.... ماشين سبب عمر طولاني ان مي شود تك تك امور ديني نيز سودش عايد ما مي شود. يكي از آنها آرامش و رضايت از زندگي و طول عمر است

اين سخن دقيق است دقت كنيد
خداوند براي اين كه ما به خودمان فايده برسانيم ثواب مي دهد و براي ضرر به خودمان عقاب مان مي كنند.
در واقع با انجام واجبات و مستحبات به مصالح و ثواب و پاداش حقيقي مي رسيم و با انجام محرمات و مكروها از نعمت ها محروم مي شويم و گرفتار مفاسد مي شويم.
نمونه: زني مي گفت اول نمي فهميدم مسائل مبتذل ماهواره چه ضرري داره و مسائل شرع را خشك مقدسي مي دانستم الان كه شوهرم معتاد به آنها شده و بي من بي رغبت تازه فهميدم كه خودم كردم كه لعنت بر خودم باد[/]

اما من که او را مي شناسم
بحث حجاب نزد نامحرم تا حدودي شبيه اين داستان است:

پیرمردی صبح زود از خانه اش بیرون آمد.پیاده رو در دست تعمیر بود به همین خاطر در خیابان شروع به راه رفتن کرد که ناگهان یک ماشین به او زد.مرد به زمین افتاد.مردم دورش جمع شدند واو را به بیمارستان رساندند. پس از پانسمان زخم ها، پرستاران به او گفتند که آماده عکس برداری از استخوان بشود.پیرمرد در فکر فرو رفت. سپس بلند شد و لنگ لنگان به سمت در رفت و در همان حال گفت:"که عجله دارد ونیازی به عکسبرداری نیست" پرستاران سعی در قانع کردن او داشتند ولی موفق نشدند.برای همین از او دلیل عجله اش را پرسیدند.
پیر مرد گفت:" زنم در خانه سالمندان است.من هر صبح به آنجا می روم و صبحانه را با او می خورم.نمی خواهم دیر شود!"
پرستاری به او گفت:" شما نگران نباشید ما به او خبر می دهیم. که امروز دیرتر می رسید."
پیرمرد جواب داد:"متاسفم.او بیماری فراموشی دارد ومتوجه چیزی نخواهد شد وحتی مرا هم نمی شناسد."
پرستارها با تعجب پرسیدند: پس چرا هر روز صبح برای صرف صبحانه پیش او می روید در حالی که شما را نمی شناسد؟"
پیر مرد با صدای غمگین و آرام گفت:" اما من که او را مي شناسم

واسه ما چادریا ... چادر بعده یه مدت تبدیل میشه به جزئی از اعضای بدن

مثل پوست مثلا

واسه همین فرقی نداره ... کجا و تحت چه شرایط و چه فاکتوری ... پوست بدنشو که آدم نمیکنه بندازه دور

یا مثلا بگه طرف نابیناس من یه دقه پوستمو ( چادرمو ) دربیارم :khandeh!:

زن آزاد می شوداما نه با کتاب و دانش و ایجاد فرهنگ و روشن بینی و بالارفتن سطح شعور و سطح احساس و سطح جهان بینی...بلکه با قیچی !قیچی شدن چادر !زن یک باره روشنفکر می شود !و مرد با سکوت در قبال عریانی زن روشنفکر می شود !این آزادی و روشنفکری که شما می گویید همسایه جهل و عقب ماندگی و ضد زن است.دکتر علی شریعتی

به نظر من باید حجاب داشت.
حیاست که حجاب رو با خودش همراه میکنه مطمئنا حیا اجازه نمیده حجابت برداشته بشه حتی اگر نا محرم نابینا باشه

[=Droid Arabic Kufi][=arial]خواهرم! بگذار حجاب و پوششمان رامسخره کنند.[=Droid Arabic Kufi][=arial]برایمان همین بس که وقتی چادرمان را می بینند صلوات میفرستند.
[=Droid Arabic Kufi][=arial]
خدایا شکرت! که بخاطر حجابم و چادرم ،زیباترین ذکر هستی بر لبها جاری میشود.
[=Droid Arabic Kufi][=arial]حجاب یعنی لبخند خدا،حجاب یعنی عطر قرآن،حجاب یعنی مهر محمد(ص)[=Droid Arabic Kufi][=arial]و حجاب یعنی رضایت دل یاس.
[=Droid Arabic Kufi][=arial]
درورد بر مردان با غیرت و چشم پاک سرزمینم که نگاهشان حیا دارد.
[=Droid Arabic Kufi][=arial]درود بر زنان با حجاب و با حیای وطنم که حافظ خون شهدا هستند.[=Droid Arabic Kufi][=arial]برای سلامتی همشون صلوات[=Droid Arabic Kufi][=arial] اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم

سلاااااااااااام
نمیدونم از کجا شروع کنم تا بتونم باورهامو بهتون بگم....:Khandidan!:
من اعتقاد دارم حجاب اجباری هیچ ارزشی نداره...و فقط یه دروغه
مشکل از اینجا شروع شد که قبل از این که بدونم روسری اصلا به خاطر چیه باید روسری سر میکردم....برام جای سوال بود چرا پسرا سر نمیکنن
من با بقیه دخترا فرق میکنم...سرکشم و هرکی بگه اینکارو نکن من میخوام حتما انجامش بدم(مثلا سیگار کشیدن)...از وقتی فهمیدم حجاب زوریه ازش متنفر شدم
به کلمه بایدو نباید شدیدا آلرژی دارم ...از بچگی اینجوری بودم.... اینجوری که من هر روز لباس میپوشم باب میل من نیست...احساس میکنم این من نیستم....میخوام خودم باشم:(

[="Tahoma"][="DarkGreen"]سلام بر شما
ولي به نظرم داريم از مسير اصلي تاپيك دور ميشم
تحليل شما از رفتار حضرت زهرا سلام الله عليها يعني حجاب نزد نابينا چيست؟
[/]

[="Tahoma"][="DarkGreen"]حياي از خداوند
وقتي در خلوت زليخا قصد يوسف كرده بود به فرموده امام سجاد ـ عليه السلام ـ يوسف ديد زليخا پارچه‎اي روي بت انداخت، يوسف ـ عليه السلام ـ به او گفت: «تو از بتي كه نمي‎شنود و نمي‎بيند و نمي‎فهمد، و خوردن و آشاميدن ندارد حيا مي‎كني، آيا من از كسي كه انسانها را آفريد و علم به انسانها بخشيد حيا نكنم؟»
............................
تفسير صافي، ذيل آية 23 سوره يوسف. اين روايت از امام صادق ـ عليه السلام ـ هم نقل شده است، با اين اضافه كه يوسف گفت: چرا جامه بر روي آن بت انداختي؟ زليخا گفت: براي اين كه بت در اين حال ما را نبيند! يوسف فرمود: تو از بت حيا مي‎كني من از خدا حيا نكنم (عيون الاخبار الرضا، ج 2، ص 45).
[/]

سلام بر شما
باز تكرار مي كنم
حجاب در برابر نامحرم نابينا يعني اين كه من در امتحان زندگي به نمره قبولي راضي نيستم مي خواهم با عالي ترين رتبه در دانشگاه قرب الهي قبول شوم و بورسيه ملكوت شوم
وگرنه رعايت مسائل شرعي كافي است

گفته بودم درباره قوه خيال سخن مي گويم
يك نمونه : پاك نگه داشتن قوه خيال
ببينيد از بحث را از منظر طرف مقابل هم مي توانيم تحليل كنيم.
يكي خود فرد نابينا و ديگري شاهدان و ناظران.
اگر فرد نابينا بفهمد كه خانم نامحرم كه مقابلش است حجاب خوبي ندارد يا كودكان و محارمي كه مي بينند اين خانم نزد نابينا حجاب ندارد، ممكن است قوه خيالشال گرفتار مشكلات و تصاوير منفي شود.
حجاب نزد نامحرم سهم زيادي در پاك نگه داشتن قوه خيال و فكر ديگران دارد و اين همان چيزي است كه خداوند به ما دستور داده كه در كارهاي نيك و خودكنترلي (تقوا) همديگر را ياري كنيد و در گناه و تجاوز از حدود الهي يار و مددكار هم نباشيد؛
تعَاوَنُواْ عَلَى الْبرِّ وَالتَّقْوَى وَلاَ تَعَاوَنُواْ عَلَى الإِثْمِ وَالْعُدْوَانِ وَاتَّقُواْ اللّهَ إِنَّ اللّهَ شَدِيدُ الْعِقَابِ

• سوره : المائدة آیه : 2
help one another in goodness and piety, and do not help one another in sin and aggression; and be careful of (your duty to) Allah; surely Allah is severe in requiting (evil

حامی;631391 نوشت:
حجاب نزد نامحرم سهم زيادي در پاك نگه داشتن قوه خيال و فكر ديگران دارد

از جمله اين افراد كودكاني است كه فرد را زير نظر دارند
يعني بايد به نقش حياي در نزد نابينا و اثر تربيتي آن بركودكان و به خصوص دختر بچه ها توجه داشت.
خب چنين مادري
فرزندي مانند حضرت زينب سلام الله عليه را تربيت مي كند
وقتي مي خواستند به زيارت جد بزرگوارشان بروند چه طوري مي رفتند كه از نامحرم محفوظ باشند؟
شما بفرماييد؟[/]

[="Tahoma"][="DarkGreen"]«یحیی مازنی» سال ها در همسایگی خانه ی زینب علیها السّلام در مدینه می زیست. وی درباره ی زینب علیها السّلام چنین نقل می کند:
مدت ها در مدینه خدمت امیرالمؤمنین علی علیه السّلام به سر می بردم و خانه ام نزدیک خانه ی زینب علیها السّلام دختر علی علیه السّلام بود. به خدا سوگند! هیچ گاه دیدگانم او را ندید و صدایش به گوشم نرسید. هنگام زیارت جد بزرگوارش رسول خدا صلّی الله علیه و آله و سلّم شبانه از خانه بیرون می رفت؛ در حالی که برادرانش حسن و حسین علیه السّلام اطراف او و امیرالمؤمنین علی علیه السّلام پیش رویش راه می رفتند. وقتی به قبر رسول خدا صلّی الله علیه و آله و سلّم نزدیک می شدند، حضرتش جلو می رفت و نور چراغ را کم می کرد. یک بار امام حسن علیه السّلام از پدر درباره ی این کار سؤال کرد. حضرت فرمود: «حسن جان! نمی خواهم چشم نامحرمی به خواهرت زینب علیها السّلام بیفتد.»۱

پی نوشت:
۱. فاطمه زهرا علیها السّلام شادمانی دل پیامبر، ص۸۶۲.
۲. هفتاد و دو درس زندگی از سیره عملی حضرت زینب علیها السّلام، ص۱۴-۱۵.[/]

حامی;631396 نوشت:
«یحیی مازنی» سال ها در همسایگی خانه ی زینب علیها السّلام در مدینه می زیست. وی درباره ی زینب علیها السّلام چنین نقل می کند:
مدت ها در مدینه خدمت امیرالمؤمنین علی علیه السّلام به سر می بردم و خانه ام نزدیک خانه ی زینب علیها السّلام دختر علی علیه السّلام بود. به خدا سوگند! هیچ گاه دیدگانم او را ندید و صدایش به گوشم نرسید. هنگام زیارت جد بزرگوارش رسول خدا صلّی الله علیه و آله و سلّم شبانه از خانه بیرون می رفت؛ در حالی که برادرانش حسن و حسین علیه السّلام اطراف او و امیرالمؤمنین علی علیه السّلام پیش رویش راه می رفتند. وقتی به قبر رسول خدا صلّی الله علیه و آله و سلّم نزدیک می شدند، حضرتش جلو می رفت و نور چراغ را کم می کرد. یک بار امام حسن علیه السّلام از پدر درباره ی این کار سؤال کرد. حضرت فرمود: «حسن جان! نمی خواهم چشم نامحرمی به خواهرت زینب علیها السّلام بیفتد.»۱

پی نوشت:
۱. فاطمه زهرا علیها السّلام شادمانی دل پیامبر، ص۸۶۲.
۲. هفتاد و دو درس زندگی از سیره عملی حضرت زینب علیها السّلام، ص۱۴-۱۵.

امان از دل زينب
اين روزها با حضور داعشيان وحشي در عراق و سوريه خانم ها مي ترسند كه به زيارت بروند. چه اضطرابي داشتند حضرت زينب در كربلا.
و چه اضطرابي داشتند امام حسين در گودان قتلگاه براي زنان حرمش؟
دشمن كه در لحظات آخر كه امام نفس هاي آخرشان را مي كشيدند مي ترسيد نزديك بشود و هر كسي از رفتن نزد حضرت اجتناب مي كردند. يكي گفت من براي اين كه بفهميم حسين زنده است يا نه پيشنهادي دارم. او غيرت الله است بنابراين داد بزنيد به خيمه ها حمله كنيد. امام حسين باشنيدن اين كلام حركت كردند و ندا دادند به خيمه ها چه كار داريد؟

خدايا به اضطراب حضرت زينب به خاطر حجاب و عفافش و به غيرت حسين( عليه السلام) ما را حسيني زنده بدار و حسني بميران

حامی;631039 نوشت:
زنم در خانه سالمندان است.من هر صبح به آنجا می روم و صبحانه را با او می خورم.نمی خواهم دیر شود!"
پرستاری به او گفت:" شما نگران نباشید ما به او خبر می دهیم. که امروز دیرتر می رسید."
پیرمرد جواب داد:"متاسفم.او بیماری فراموشی دارد ومتوجه چیزی نخواهد شد وحتی مرا هم نمی شناسد."
پرستارها با تعجب پرسیدند: پس چرا هر روز صبح برای صرف صبحانه پیش او می روید در حالی که شما را نمی شناسد؟"
پیر مرد با صدای غمگین و آرام گفت:" اما من که او را مي شناسم

البته این مثال شما یکم فرق داره با این موضوع حجاب.
پیرمرد به خاطر خودش و علاقه به زنش میرفت اونو میدید و اگه خودش به دیدن زنش نیاز نداشت ، دلیل نداشت این کارو انجام بده.

maryam27;631400 نوشت:
البته این مثال شما یکم فرق داره با این موضوع حجاب.
پیرمرد به خاطر خودش و علاقه به زنش میرفت اونو میدید و اگه خودش به دیدن زنش نیاز نداشت ، دلیل نداشت این کارو انجام بده.

سلام بله دقت فلسفي نبايد كرد در علم معاني بيان مي گويند تمثيل از جهتي مقرب و از جهاتي مبعد است وقتي كسي مي گويد: بابام مثل شير از من حمايت مي كند
به معناي اين نيست كه بابا يال و كوپال دارد و سلطان حيوانات است، گوشتخوار و وحشي است و به جاي ناخن پنجه و داندان تيز دارد و ...
منظورش اين است كه شجاعانه حمايت مي كند.
در اين داستان بحث وجدان و احساس دروني و نظارت الهي پر رنگ است.
خانم با حيا هم در درجه اول براي خودش اين عفاف را گزينش مي كند و در مرتبه بعدي براي كمك به تقوا يا تربيت ديگران

[="Tahoma"]سلام
به نظر من کسی که حیا و عفت جزیی از وجودش شده باشه این حیا و عفت رو با حجاب خودش نشون میده و براش فرقی نمیکنه که طرف مقابلش کیه، جلوی همه حجاب داره نابینا که بماند...
حتی جلوی کسایی که بهش محرم هستند اون حجاب حداقلی خودشون رو رعایت می کنند.
اما...
اما اونایی که زیاد مقید به حجاب نیستند( منظورم بیشتر چادره ) و میگن کجای قرآن اومده ما باید چادر سر کنیم حالا نابیناها که هیچ ولی اگه جلوی بقیه حجاب خودشون رو رعایت کنند هنر کردند!

پوشش از نابينا

[=nassim-bold]
آورده اند كه نابينايي مادرزاد بود در زمان حضرت رسول صلي الله عليه و آله و سلم ، نام وي عبدالله ام مكتوم . روزي به در خانه رسول صلي الله عليه و آله و سلم آمد و آواز داد. رسول صلي الله عليه و آله و سلم

گفت : در، آي . فاطمه عليها السلام برخاست و در خانه شد تا وي برون رفت . پيامبر صلي الله عليه و آله و سلم بر سبيل امتحان گفت : اي فاطمه ! وي ترا نمي ديد. گفت : اي ! پدر بزرگوار! اگر وي مرا نمي ديد،

من وي را مي ديدم . چنانكه حق تعالي مردان را نهي كرده است در نامحرم نگاه كردن و گفته است : قل للمؤمنين يغضوا من ابصارهم ؛ زنان را نيز نهي كرده است و گفته كه : قل للمؤمنات يغضضن من ابصارهن .

پيامبر صلي الله عليه و آله و سلم فرمود: حمد خداي را كه مردان و زنان ما را جمله عالم و دانا گردانيده است .

[/HR]داستان عارفان / کاظم مقدم

آيت الله آقا مجتبي مجتهدي تهراني
همه شما شنیده اید دیگر و می دانید که پیغمبر اکرم(ص) راجع به حضرت زهرا (سلام الله علیها): فرمود «فاطِمَةٌ بَضعَةٌ مِنّی» فاطمه پارۀ تن من است. می دانید این را چه جاهایی گفته است؟ اکثر مواردی که پیغمبر گفته است «این پارۀ تن من است» کجا بوده است؟ در چه رابطه ای گفته است؟ این تعبیر متواتر است، عامّه و خاصّه نقل کرده اند، در این هیچ شبهه ای نیست، یک نفر شبهه نکرده که این را پیغمبر اکرم نگفته است، من چند مورد آن را می گویم:
بهترین زن ها کیست؟
اول: داریم پیغمبر اکرم خودشان نشسته بودند و اصحابشان هم بودند، سؤال کرد: « ما هو خَیرُ للنِّساءِ؟» بهترین زن ها کیست؟ راوی می گوید: «فلَم نَدرِ ما نَقوُل» گفتیم نمی دانیم چه بگوییم، «فَصارَ عَلِیٌّ إِلی فاطِمَة فَأَخبَرَها بِذلِک»؛ دارد آنجا امیرالمؤمنین علی(علیه السلام) رفت و وارد منزل شد و قضیه را گفت. گفت یک همچنین سؤالی پیغمبر کرده همه در جواب آن مانده اند، زهرا(سلام الله علیها) گفت: بهترین زنان، آن زنی است که به مرد نامحرم نگاه نکند و مرد نامحرم هم او را نبیند. علی(علیه السلام) برگشت، به پیغمبر جواب را گفت. پیغمبر رو کرد و گفت: «فَقالَ لَه: مَن عَلَّمَکَ هذا؟»، بگو ببینم چه کسی این را به تو یاد داد ؟ «قال: فاطمة» گفت: فاطمه. اینجا بود که پیغمبر فرمود: «إِنَّها بَضعَةٌ مِنّی» یک مورد اینجا بود. در روایت دیگری آمده است که علی(علیه السلام) فرمودند: «قَالَ لَنَا رَسُولُ اللَّهِ أَيُّ شَيْ‏ءٍ خَيْرٌ لِلْمَرْأَةِ فَلَمْ يُجِبْهُ أَحَدٌ مِنَّا فَذَكَرْتُ ذَلِكَ لِفَاطِمَةَ فَقَالَتْ مَا مِنْ شَيْ‏ءٍ خَيْرٌ لِلْمَرْأَةِ مِنْ أَنْ لَا تَرَى رَجُلًا وَ لَا يَرَاهَا فَذَكَرْتُ ذَلِكَ لِرَسُولِ اللَّهِ فَقَالَ صَدَقَتْ إِنَّهَا بَضْعَةٌ مِنِّي».
http://jahannews.com/vdcfxjdyjw6dyca.igiw.html

دختر با وقار;631414 نوشت:
سلام
به نظر من کسی که حیا و عفت جزیی از وجودش شده باشه این حیا و عفت رو با حجاب خودش نشون میده و براش فرقی نمیکنه که طرف مقابلش کیه، جلوی همه حجاب داره نابینا که بماند...
حتی جلوی کسایی که بهش محرم هستند اون حجاب حداقلی خودشون رو رعایت می کنند.
اما...
اما اونایی که زیاد مقید به حجاب نیستند( منظورم بیشتر چادره ) و میگن کجای قرآن اومده ما باید چادر سر کنیم حالا نابیناها که هیچ ولی اگه جلوی بقیه حجاب خودشون رو رعایت کنند هنر کردند!

با این حرف تون مخالفم:حجاب که فقط چادر نیست!من چادر سر نمیکنم اما حجابم کامل"همیشه"

چادر حجاب برتر هر کس که چادر سر کنه نشون از با حیایی و مقید بودنش نیست.

فائزه;631529 نوشت:

با این حرف تون مخالفم:حجاب که فقط چادر نیست!من چادر سر نمیکنم اما حجابم کامل"همیشه"

چادر حجاب برتر هر کس که چادر سر کنه نشون از با حیایی و مقید بودنش نیست.

بله ولی اون وقار و عزت نفسی رو که چادر به آدم میده هیچ چیز دیگه ای نمیتونه جاشو بگیره و اون حس رو بهت بده...
ببخشید میشه بفرمایید حجاب کامل از نظر شما چه تعریفی داره؟

دختر با وقار;631533 نوشت:

بله ولی اون وقار و عزت نفسی رو که چادر به آدم میده هیچ چیز دیگه ای نمیتونه جاشو بگیره و اون حس رو بهت بده...
ببخشید میشه بفرمایید حجاب کامل از نظر شما چه تعریفی داره؟

چادر نمیتونه وقار رو برای اون فرد تضمین کنه.....نمونش رو همه دیدیم.............

بله:
طبق نظر مراجع تقلید معاصر شیعه، زنان باید همهٔ بدنشان از جمله همهٔ موی سر، تن و پایشان را از مردان نامحرم بپوشانند، ولی می‌توانند گردی صورت، دست‌ها و پاها را از مچ به پایین باز بگذارند. در مورد لزوم پوشش پاها از مچ به پایین نظرها متفاوت است؛