صفحه 1 از 12 12311 ... آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: فقط خانم ها نظر بدهند(حجاب نزد نامحرم نابينا) عالم و شبهه بدون پاسخ

نوشته
    20,860
    حضور
    212 روز 23 ساعت 30 دقیقه
    دریافت
    245
    آپلود
    8
    گالری
    585
    صلوات
    151460

فقط خانم ها نظر بدهند(حجاب نزد نامحرم نابينا) عالم و شبهه بدون پاسخ

سلام بر شما
    اميدوارم كه حال تان خوب باشد
    و در كنار خانواده در اين روزهاي سرد زمستان لحظات گرمي را به ياد بگذاريد ( نه بگذرانيد)
    يه سؤال كاربران متعددي مطرح كرده اند و آن اين كه
    چرا حضرت زهرا سلام عليها نزد نامحرم چادر به سر گرفتند؟
    اين جا كاري نداريم كه چه كسي چادري است يا پوشيه اي يا مانتوي يا حتي با حجاب نامناسب
    ولي قطعا همگي به اين بزرگوار عشق مي ورزيد
    بزرگواري بفرماييد شما كارشناس يا كاربر محترم به عنوان يك خانم نظر شخصي خودتان را درباره اين كار بفرماييد: تحليل و برداشت شما چيست؟
    البته من هم مطالعاتي كرده ام بعدا تحليل خودم را مي گويم

دو داستان
    اول:
    حجاب از مرد نابینا
    آيت الله آقا مجتبي مجتهدي تهراني مي فرمايند:
    روایت از امام هفتم (علیه السلام) است که این را شنیدید و شاید منبری ها برای شما نقل کرده باشند، من اینها را می گویم چون من در اینها نکته دارم، یک شخص نابینایی آمد و اجازه گرفت که وارد بشود، و زهرا (سلام الله علیها) بلافاصله رفت و پوشش را بر تن کرد. ما می گوییم چادر. هرچه بود. پیغمبر رو کرد به او و گفت چرا رفتی چادر سرت کردی؟! اینکه نابینا است! البته این را پیغمبر عمداً گفت، برای اینکه این مطلب به من و تو برسد. (ای مادرها! توجّه کنید) گفت این که تو را نمی بیند « فَقالَتْ إِنْ لَمْ یَکُنْ یَرانِی فَإِنّی أَرَاهُ وَ هُوَ یَشُمُّ الرِّیحَ فَقَالَ رسوُلُ الله أَشْهَدُ أَنَّکَ بَضْعَةٌ مِنّی»؛ زهرا (سلام الله علیها) عرضه داشت: او من را نمی بیند؛ ولی من که او را می بینم! او بوی من را استشمام می کند. من نشنیده ام که زهرا (علیهاالسلام) مثلاً آن موقع عطر زده بوده است. اینجا پیغمبر فرمود: من گواهی می دهم که تو پارۀ تن منی.

منبع

دوم:
    ام سلمه همسر محترم پيامبر اسلام مي گويد: در محضر پیامبر (ص) بودم یکی از همسرانش به نام میمونه آنجا بود.
    در این هنگام ابن ام مکتوم که نابینا بود به حضور رسول خدا (ص) آمد. پیامبر(ص) به من و میمونه فرمود: حجاب خود را در برابر این مکتوم رعایت کنید!
    پرسیدم:ای رسول خدا! آیا او نابینا نیست؟
    بنابراین حجاب ما چه معنایی دارد؟
    پیامبر (ص) فرمود: آیا شما نابینا هستید؟ آیا شما او را نمیبینید؟
    زنان باید چشمانشان را از نامحرم ببندند.
    منبع:داستان های بحارالانوار جلد

...............

جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید
    ویرایش توسط حامی : ۱۳۹۳/۱۱/۰۳ در ساعت ۰۸:۵۳
    گفتم مرا غم تو خوشتر ز شادمانی
    گفتا که در ره ما غم نیز شادمان است

2. صلوات ها 29

3.  

علاقه
    مطالعه، نقاشی، نوشتن، شعر خوندن، ورزش، خرید کردن!!!، نشستن پای صحبت بزرگترا،...
    نوشته
    378
    حضور
    15 روز 9 ساعت 7 دقیقه
    دریافت
    7
    آپلود
    0
    گالری
    14
    صلوات
    2558

به نظرم کارشون کاملا منطقی بوده. البته من تو همچو شرایطی نبوده ام که بخوام عکس العمل خودم رو هم بروز بدم.

آخه حجاب که فقط برای در امام ماندن از نگاه ناپاک نیست(حداقل نظر من اینه)، هزاری هم یک نامحرم نخواد نگاه کنه و کور هم باشه، بازم حجاب گرفتن برای شخص خانوم یک طمانینه ی قلبی ایجاد می کنه.
    احساس می کنم اگه جلوی یه نامحرم نابینا بخوای بدون حجاب باشی، درسته که اون مرد چیزی نمی بینه که خطر به گناه افتادنش باشه ولی خانوم ممکنه توی ضمیر ناخودآگاهش دچار یه حالت ناامنی بشه بدون اینکه احیانا خطری متوجه اش باشه.

به نظرم منظور از استشمام بوی نامحرم هم، همون ضمیر ناخودآگاهیه که ممکنه ریشه در غریزه ی حیوانی انسانها داشته باشه. حسه دیگه! کلید روشن و خاموش نداره که!

البته یه چیز دیگه هم هست! شاید چون یک خانوم محجبه همیشه عادت کرده پیش نامحرم حجاب بگیره، حالا ناخودآگاه خجالت می کشه.

در بدترین شرایط هم از عمق جانم داد زدم: "مهربانی ات می بارد."
    می دانستم لحظاتی که حنجره ام از شدت فریاد باورم خسته می شد، شربتی شیرین از مهربانی ات را در دست گرفته بودی تا به وقتش هدیه ام کنی و من اکنون از نوشیدنش غرق در لذت هستم و تا جان دارم فریاد خواهم زد مهربانی ات را...
    معبود من!
    همچنان مهربانی ات می بارد؛ اگرچه نیک می دانی دلتنگی ها کم نیست...

5. صلوات ها 16

نوشته
    20,860
    حضور
    212 روز 23 ساعت 30 دقیقه
    دریافت
    245
    آپلود
    8
    گالری
    585
    صلوات
    151460

يكي از دوستان طلبه مي گفت: پسر عمويم روحاني است يك بار گاز منزل نشت كرده بود و ايشان و همسرشان خواب بودند
    كه اقوام متوجه شده بودند و رفته بودند داخل اين اين دو را نجات بدهند. خانم ها بعد از اين كه همسر ايشان را آورده بودند گفته بودند عجيب بود خانم ايشان ناهشيار بود ولي سفت و محكم در همان حالت گرفته بود

7. صلوات ها 17

نوشته
    692
    حضور
    52 روز 19 ساعت 21 دقیقه
    دریافت
    5
    آپلود
    0
    گالری
    81
    صلوات
    4054

نقل قول نوشته اصلی توسط porteqal نمایش پست ها
    آخه حجاب که فقط برای در امام ماندن از نگاه ناپاک نیست(حداقل نظر من اینه)، هزاری هم یک نامحرم نخواد نگاه کنه و کور هم باشه، بازم حجاب گرفتن برای شخص خانوم یک طمانینه ی قلبی ایجاد می کنه.
    احساس می کنم اگه جلوی یه نامحرم نابینا بخوای بدون حجاب باشی، درسته که اون مرد چیزی نمی بینه که خطر به گناه افتادنش باشه ولی خانوم ممکنه توی ضمیر ناخودآگاهش دچار یه حالت ناامنی بشه بدون اینکه احیانا خطری متوجه اش باشه.

به نظرم منظور از استشمام بوی نامحرم هم، همون ضمیر ناخودآگاهیه که ممکنه ریشه در غریزه ی حیوانی انسانها داشته باشه
    بسم رب المهدی
    سلام. با این بخش صحبت های سرکار پرتقال کاملا موافقم. بازم اگر دلیلی به ذهنم رسید انشالله بیان میکنم.

خون پاک شـهدا منتظر توست بیا
    سرِ مصباحِ هدی منتظر توست بیا
    وارث خون خدا و پســر خــون خدا
    به خدا خون خدا منتظر توست بیا

قرار منتظران مهدی: هر شب راس ساعت 10، دعای الهی عظم البلاء (کلیک)

دختران پرده رو

9. صلوات ها 14

نوشته
    194
    حضور
    18 روز 21 ساعت 34 دقیقه
    دریافت
    6
    آپلود
    0
    گالری
    2
    صلوات
    945

من به نظر میاد حیا و حجاب و عفاف همه در راستا و مثل زنجیر به هم وصل هستند. به نظرم حیا نمی گذارد حتی در مقابل نامحرم نابینا حجاب نباشد.
    يَا حَبِيبَ مَنْ لا حَبِيبَ لَهُ يَا طَبِيبَ مَنْ لا طَبِيبَ لَهُ يَا مُجِيبَ مَنْ لا مُجِيبَ لَهُ يَا شَفِيقَ مَنْ لا شَفِيقَ لَهُ يَا رَفِيقَ مَنْ لا رَفِيقَ لَهُ يَا مُغِيثَ مَنْ لا مُغِيثَ لَهُ يَا دَلِيلَ مَنْ لا دَلِيلَ لَهُ يَا أَنِيسَ مَنْ لا أَنِيسَ لَهُ يَا رَاحِمَ مَنْ لا رَاحِمَ لَهُیا صَاحِبَ مَنْ لا صَاحِبَ لَهُ

11. صلوات ها 16

نوشته
    20,860
    حضور
    212 روز 23 ساعت 30 دقیقه
    دریافت
    245
    آپلود
    8
    گالری
    585
    صلوات
    151460

از مادر خودم بگم
    مادر بيماري قلبي داره براي ايمپلنت رفتند كه دندان پزشك گفتند ايشان وقتي مي خواهيم به لثه ها آمپول بزنيم وبي حسي موضعي كنيم اضطرابشان بالا مي رود و برايشان خطرناك است.
    و گفتند بايد بي هوش شوند. ولي چون ناراحتي قلبي دارند و آن ژيو كرده اند بالن زده اند حتما پزشك قلب بايد تأييد كنند بي هوشي براي ايشان خطرناك نيست
    پزشك قلب بعد از بررسي گفتند بي هوشي مشكلي ندارد.
    خود ايشان كه قبل از بي هوشي هم اضطراب داشتند و با ما خداحافظي كردند و ما هم نگران بوديم
    من تدريس داشتم و نتونستم بروم بعد از اين كه كلاس تموم شد سريع رفتم كلينك. بابام در اتاق انتظار نشسته بود. نگران بودم سريع رفتم و اجازه گرفتم رفتم داخل. كار ايمپلنت داشت تموم شد.
    كمي صبر كرديم تا كمي هشيار شد.
    من را هنوز نمي شناخت.
    دستش را گرفتم كه كمكش كنم از روي صندلي بلند شود با نگراني دستم را پس زد.
    چند بار گفتم ننه قربون برم منم حامي پسرت گلت
    به زور كمي من را به يادش آورد. چادر ايشان دستم بود اصرار مي كردند كه چادرش را از روي چوب لباسي به ايشان بدهم. گفتم چادرتون دستم است كمك شون كردم چادر سرشان كردند و از اتاق عمل بيرون آمديم.
    ....
    مادر بزرگ
    خدا رحمت كنه اموات شما رو
    ي مادر بزرگ داشتم خيلي معنوي بود. هميشه ذكر خدا و ياد ائمه رو لبانش بود. من به غير از برادر ايشان كه روحاني مسني هستند و پدرم هنوز از نزديك و به طور مستمر نديدم كسي را كه اين قدر هشيار باشد و خدا را در همه حال در نظر بگيرد. مادر بزرگم هميشه ناراحت بودم كه چرا نمي تونه روزه بگيره و همراه روزه داران باشه
    وقتي هم مي خواستيم با ماشين منزل فرزندانش ببريم اصرار مي كرد چادرش را سرش كند. حتي تو پله هاي منزل.
    چندبار گفتم براي شما ايرادي نداره
    ولي باز هم قبول نمي كرد.
    و اصرار داشت چادرش را به سر بگيرد.
    ايشان موقع نماز چادر نماز و جانماز و مهر وتربت و چند انگشتر مخصوص داشتند وقتي نماز مي خواندند . بعد از نماز مي نشستند و راز و نياز مي كردند ( و اين براي من طلبه مايه شرمندگي بود كه مادر بزرگم كجا سير مي كند و من طلبه پر مدعا كجا)
    هميشه از خدا مي خواست ذليل نشود و از منزل خودش برود پيش خدا. با اين كه سال ها در منزل در بستر بود بازم هم كارهاي خودش را با كمك جزيي انجام مي داد و هميشه شكر خدا مي كرد. خدا هم نيمه ماه رمضان سال قبل درخواستش را قبول كرد و بردش پيش خودش در حالي كه بعد از سال ها كه منزل فرزندانش به صورت نوبتي بود اصرار داشت كه مي خوام بروم خونه خودم.

ویرایش توسط حامی : ۱۳۹۳/۱۱/۰۱ در ساعت ۱۸:۲۱

13. صلوات ها 20

نوشته
    20,860
    حضور
    212 روز 23 ساعت 30 دقیقه
    دریافت
    245
    آپلود
    8
    گالری
    585
    صلوات
    151460

نقل قول نوشته اصلی توسط sky_star نمایش پست ها
    حیا و حجاب و عفاف
    عفاف به دو شيوه تجلي مي كند:
    بيروني: حجاب و رفتار و گفتار متن و با وقار ( تنظيم زبان بدن؛ چهره، نگاه، پوشش و...در برابر نامحرم)
    دروني: حيا
    حيا يعني درك حضور نزد ناظران محترم (خداوند رحمان، فرشتگان، انبيا و ائمه و ...)

15. صلوات ها 15

علاقه
    مطالعه، نقاشی، نوشتن، شعر خوندن، ورزش، خرید کردن!!!، نشستن پای صحبت بزرگترا،...
    نوشته
    378
    حضور
    15 روز 9 ساعت 7 دقیقه
    دریافت
    7
    آپلود
    0
    گالری
    14
    صلوات
    2558

نقل قول نوشته اصلی توسط حامی نمایش پست ها
    خدا رحمت كنه اموات شما رو
    مادربزرگ مادر منم تا وقتی در قید حیات بودن، می گفتن شرمم میشه جلوی تلویزیونی که داره نامحرما رو نشون میده چارقدمو باز کنم و دوباره مرتب تر ببندمش!!!
    ما هم از خنده روده بر می شدیم! هی میگفتیم عزیز! اینا یه جای دیگه ان! ما داریم فیلمشو می بینیم! می گفت شما بچه های دوره ی آخرالزمانین! برا چی جلو نامحرم دارین موهاتونو شونه می کنین؟ اونا شما رو نمی بینن شما که اونا رو می بینین!!!

در بدترین شرایط هم از عمق جانم داد زدم: "مهربانی ات می بارد."
    می دانستم لحظاتی که حنجره ام از شدت فریاد باورم خسته می شد، شربتی شیرین از مهربانی ات را در دست گرفته بودی تا به وقتش هدیه ام کنی و من اکنون از نوشیدنش غرق در لذت هستم و تا جان دارم فریاد خواهم زد مهربانی ات را...
    معبود من!
    همچنان مهربانی ات می بارد؛ اگرچه نیک می دانی دلتنگی ها کم نیست...

17. صلوات ها 15

نوشته
    1,860
    حضور
    190 روز 4 ساعت 11 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    22
    صلوات
    7931

سلام علیکم
    باتشکر از شما استاد گرامی به خاطر طرح سوال

طبیعتا حتی تصور اینکه انسان بخواهد جلوی نامخرم حجابش را بردار برا آدمهای عادی سخت است چه رسد به اینکه این کار را انجام دهیم(این حس را فقط خانمها میتوانند درک کنند) حال فکر کنید این فرد بانوی دو عالم حضرت صدیقه طاهره (سلام الله علیها ) باشند که اصلا قابل قیاس نیست!!
    1-یک خانم مومنه دارای حجاب و حیا است،و هر لحظه خود را در محضر الهی میبیند،وقتی صفتی در موجو انسان ملکه شد ناخود آگاه آن را انجام میدهد
    ،وقتی نامحرمی وارد میشود او مارا نمبیند ما که اورا میبینیم ،عقل ما همیشه در برابر نامحرم به ما فرمان داده حجاب داشته باشیم ،اکنون هم همین فرمان را میدهد،تا زمانی که این فرد به ما نامحرم باشد این فرمان را به ما خواهد داد ولو اینکه کور و کر و لال باشد!!! کور بودن محرمیت ایجاد نمیکند! پس این فرد همچنان نامحرم است و یک خانم مومنه در پیشگاه خداوند و اهل بیت (ع) شرم میکند از اینکه دربرابر نامحرم ولو کور بی حجاب شود
    2- وقتی انسان توانست در برابر یک نامحرم کور حجابش را بردارد درواقع برخلاف طبیعت دینی اش عمل نموه و خود را در مقابل نامحرم بی حجاب کرده است ! این باعث میشود کم کم این امر برایش عادی شود و ملکه حجاب و حیا در او از بین برود و اگر نامحرم بینا هم دید دیگر برایش برداشتن حجاب سخت نخواهد بود ،زیرا نفس را هرگونه تربیت کنی تربیت میشود و به هرچه عادت دهی عادت میکند

خداوند عاقبت همه مارا ختم به خیر بگرداند و به ما سیرت زهرایی(سلام الله علیها) عطا بفرماید

یازهرا(سلام الله علیها)
    در پیوند ازدواج قرار نیست دو‌نفر به هم برسند

قرار است باهم به خدا برسند

«همسر یعنی همسفر تا بهشت»

19. صلوات ها 10

نوشته
    18
    حضور
    1 روز 23 ساعت نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    143

سلام
    منم با حرف خانوم اسکای استار موافقم. فکر میکنم بیشتر حیا باعث میشه حتی جلو نابینا حجاب داشته باشیم.
    دامادمون نابیناست اما من همیشه جلوش حجاب دارم.همیشه حس میکنم که میبینه
    ... چه انتظار عجیبی!...
    تو بین منتظران هم عزیز من چه غریبی!...
    عجیب تر که چه آسان نبودنت شده عادت!...
    چه کودکانه سپردم دلم به قصه ی قسمت!...
    چه بی خیال نشستیم، نه کوششی نه وفایی، فقط نشسته و گفتیم:...
    خدا کند که بیایی!........

21. صلوات ها 10

صفحه 1 از 12 12311 ... آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 112

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری