جمع بندی درخواست روایات و احادیثی درباره حضرت علی علیه السلام و ترجمه آنها

تب‌های اولیه

7 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
درخواست روایات و احادیثی درباره حضرت علی علیه السلام و ترجمه آنها

با سلام خدمت شما

میخواستم لطف کنید دو حدیث زیر را کامل و دقیق ترجمه نمائید .

با تشکر ...

1) « کنت انا وعلی نورا بین یدی الله قبل ان یخلق الله ادم بأربعه عشر الف عام ، فلما خلق الله آدم قسم ذلک النور جزءین رکبا فی ادم فجزء أنا وجزء علی بن أبی طالب ، فنور الحق معنا نازل حیثما نزلنا . »

2) « کنت أنا وعلی بن أبی طالب بین یدی الله عز وجل قبل أن یخلق آدم بأربعه آلاف عام ، فلما خلق آدم قسم ذلک النور جزءین ، فجزء أنا وجزء علی »

با سلام و عرض ادب و احترام خدمت کارشناسان و کاربران محترم سایت

حضرت پیغمبر اعظم صلی الله علیه و آله و سلم فرمودند : « من و علی از یک درخت واحد هستیم و مابقی مردم از درخت دیگر . »

میخواستم لطف کنید ، متن عربی ، ترجمه و منابع این حدیث شریف را از کتب شیعه بگذارید .

سپاس از شما بزرگواران ...:Gol:

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد تذکره

پیامبر اکرم(صلى اللَّه عليه وآله) در یک دسته روایاتی فرموده اند: همان طور که نور نبوت و جایگاه و مصداق نبوت از قبل از خلقت آدم مشخص و معین بوده امامت هم همین گونه است.
نبوت و ولایت یک نور بوده است. اين حديث را بزرگان اهل تسنّن نیز نقل کرده اند. اين موضوع در حديثى كه به «حديث نور» ناميده شده و در ميان شيعه و اهل سنّت مشهور و معروف است از رسول خدا (صلى اللَّه عليه وآله‏) نقل شده است.
متن اين روايت نورانى بنا بر دو نقل ‏ این چنين است:
1-
رسول خدا
(صلى اللَّه عليه وآله‏) ‏ فرمود:« کنت انا وعلی نورا بین یدی الله قبل ان یخلق الله ادم بأربعه عشر الف عام ، فلما خلق الله آدم قسم ذلک النور جزءین رکبا فی ادم فجزء أنا وجزء علی بن أبی طالب ، فنور الحق معنا نازل حیثما نزلنا . » : چهارده هزار سال پيش از آفرينش آدم، من و على نورى در پيشگاه خداوند متعال بوديم. هنگامى كه خداوند متعال آدم را آفريد، آن نور را به دو بخش تقسيم فرمود؛ بخشى من بودم و بخشى على بود پس نور حق با ما نازل شد هنگامی که ما به پایین آمدیم.»
2-
رسول خدا
(صلى اللَّه عليه وآله‏) ‏ فرمود: « کنت أنا وعلی بن أبی طالب بین یدی الله عز وجل قبل أن یخلق آدم بأربعه آلاف عام ، فلما خلق آدم قسم ذلک النور جزءین ، فجزء أنا وجزء علی » چهارهزار سال پيش از آفرينش آدم، من و على نورى در پيشگاه خداوند متعال بوديم. هنگامى كه خداوند متعال آدم را آفريد، آن نور را به دو بخش تقسيم فرمود؛ بخشى من بودم و بخشى على بود.»

پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله فرمود:
«انا و علیّ من شجره واحده والناس من اشجار شتّی: من و علی از یک درختیم و دیگر مردمان از درخت های گوناگون»
لذا از این حدیث شریف هم فهمیده می شود که نباید یک مسلمان رسالت نبی مکرّم اسلام (ص) را قبول داشته باشد ولی نسبت به ولایت و محبت علی (ع) و امامان معصوم (ع)، بیگانه باشد.

حاکم نیشابورى به سند صحیح از جابر بن عبداللَّه انصارى نقل کرده که
شنیدم از رسول خدا صلى الله علیه و آله که خطاب به على علیه
السلام فرمود: «یا علىّ! الناس من شجر شتّى، و انا وانت من شجرة
واحدة، ثمّ قرأ رسول اللَّه ‏صلى الله علیه و آله: وَ جَنَّاتٌ مِنْ أَعْنابٍ وَ زَرْعٌ وَ

نَخِیلٌ صِنْوانٌ وَ غَیْرُ صِنْوانٍ یُسْقى‏ بِماءٍ واحِدٍ؛ اى علّى! مردم از
درختان پراکنده‏اند، ولى من و تو از یک درختیم. آن‏گاه پیامبر اکرم صلى
الله علیه و آله این آیه را قرائت فرمود: و زمینى براى زراعت و زمینى
براى نخلستان آن هم نخل‏هاى گوناگون، با آن‏که همه به یک آب

مشروب مى‏ شوند.

المستدرک على الصحیحین، ج 2، ص 241، کتاب التفسیر.

سلام

قبلا مستنداتش را جمع کردم :

Download

جمع بندی

پرسش:
احادیث زیر را کامل و دقیق ترجمه نمائید .
1) « کنت انا وعلی نورا بین یدی الله قبل ان یخلق الله ادم بأربعه عشر الف عام ، فلما خلق الله آدم قسم ذلک النور جزءین رکبا فی ادم فجزء أنا وجزء علی بن أبی طالب ، فنور الحق معنا نازل حیثما نزلنا . »
2) « کنت أنا وعلی بن أبی طالب بین یدی الله عز وجل قبل أن یخلق آدم بأربعه آلاف عام ، فلما خلق آدم قسم ذلک النور جزءین ، فجزء أنا وجزء علی »
3-حضرت پیغمبر اعظم (صلی الله علیه و آله و سلم) فرمودند : « من و علی از یک درخت واحد هستیم و مابقی مردم از درخت دیگر . »

پاسخ:
پیامبر اکرم(صلى اللَّه عليه وآله) در یک دسته روایاتی فرموده اند: همان طور که نور نبوت و جایگاه و مصداق نبوت از قبل از خلقت آدم مشخص و معین بوده امامت هم همین گونه است.
نبوت و ولایت یک نور بوده است. اين حديث را بزرگان اهل تسنّن نیز نقل کرده اند. اين موضوع در حديثى كه به «حديث نور» ناميده شده و در ميان شيعه و اهل سنّت مشهور و معروف است از رسول خدا (صلى اللَّه عليه وآله)نقل شده است.
متن اين روايت نورانى بنا بر دو نقل ‏ این چنين است:
1- رسول خدا
(صلى اللَّه عليه وآله) ‏ فرمود:« کنت انا وعلی نورا بین یدی الله قبل ان یخلق الله ادم بأربعه عشر الف عام ، فلما خلق الله آدم قسم ذلک النور جزءین رکبا فی ادم فجزء أنا وجزء علی بن أبی طالب ، فنور الحق معنا نازل حیثما نزلنا . » : چهارده هزار سال پيش از آفرينش آدم، من وعلى نورى در پيشگاه خداوند متعال بوديم.هنگامى كه خداوند متعال آدم را آفريد،آن نور را به دو بخش تقسيم فرمود؛ بخشى من بودم و بخشى على بود پس نور حق با ما نازل شد هنگامی که ما به پایین آمدیم.»
2- رسول خدا(صلى اللَّه عليه وآله) ‏ فرمود: «کنت أنا وعلی بن أبی طالب بین یدی الله عز وجل قبل أن یخلق آدم بأربعه آلاف عام ، فلما خلق آدم قسم ذلک النور جزءین ، فجزء أنا وجزء علی » چهارهزار سال پيش از آفرينش آدم،من و على نورى در پيشگاه خداوند متعال بوديم. هنگامى كه خداوند متعال آدم را آفريد، آن نور را به دو بخش تقسيم فرمود؛ بخشى من بودم و بخشى على بود.»
3- پیامبر اکرم(صلى اللَّه عليه وآله) فرمود:
«انا و علیّ من شجره واحده والناس من اشجار شتّی: من و علی از یک درختیم و دیگر مردمان از درخت های گوناگون»
لذا از این حدیث شریف هم فهمیده می شود که نباید یک مسلمان رسالت نبی مکرّم اسلام (صلى اللَّه عليه وآله) را قبول داشته باشد ولی نسبت به ولایت و محبت علی(علیه السلام) وامامان معصوم (علیهم السلام)، بیگانه باشد.

حاکم نیشابورى به سند صحیح از جابربن عبداللَّه انصارى نقل کرده که شنیدم از رسول خدا(صلى اللَّه عليه وآله)که خطاب به على(علیه السلام)فرمود: «یا علىّ! الناس من شجر شتّى، و انا وانت من شجرة واحدة، ثمّ قرأ رسول اللَّه (صلى اللَّه عليه وآله): وَ جَنَّاتٌ مِنْ أَعْنابٍ وَ زَرْعٌ وَ
نَخِیلٌ صِنْوانٌ وَ غَیْرُ صِنْوانٍ یُسْقى‏ بِماءٍ واحِدٍ؛ اى علّى! مردم از درختان پراکنده‏ اند، ولى من و تو از یک درختیم.آن‏گاه پیامبراکرم(صلى اللَّه عليه وآله)این آیه را قرائت فرمود: و زمینى براى زراعت و زمینى براى نخلستان آن هم نخل‏ هاى گوناگون، با آن‏که همه به یک آب مشروب مى‏ شوند.

منبع:
المستدرک على الصحیحین، ج 2، ص 241، کتاب التفسیر.

موضوع قفل شده است