شاید، بعد از گذشت بیست سال از اتمام جنگ، بتوان بخش‌هایی از ناگفتنی‌های جنگ را بازگو کرد. زمان نگفتن این مطالب و موضوعات تمام‌شده و گفتن این مطالب به کسی آسیبی نمی‌رساند.

لشگر 10 روایت گری می‌کند
تعدادی از پیشکسوتان لشگر 10 سیدالشهدا (ع) در باغ‌موزه دفاع مقدس و ترویج فرهنگ مقاومت آموزش روایت گری دیدند.
این دوره که به مدت سه هفته و زیر نظر اساتید و پیشکسوتان دفاع مقدس سرداران احمد غلامپور، هادی مراد پیری، مهدی نطاق پور و ابوترابی برگزار شد؛ 30 نفر از پیشکسوتان لشگر 10 سیدالشهدا (ع) آموزش روایت گری دیدند تا در اعزام کاروان‌های راهیان نور ولایت شهرداری تهران همراه با راویان موزه دفاع مقدس در خدمت زائران اعزامی به مناطق عملیاتی جنوب کشور باشند.
تاریخ پرفرازونشیب هشت‌ساله دفاع مقدس، سراسر از حماسه و وقایع تلخ و شیرین بوده، در سال ابتدای جنگ، عمدتاً شاهد تهاجم و پیشروی دشمن و سقوط شهرها و اشغال مناطق مرزی و بمباران‌های بی‌وقفه در غرب و جنوب بودیم. بعد از فرار بنی‌صدر و ایجاد یکپارچگی در بین نیروهای ارتش و سپاه، و تحول درروند جنگ، عملیات بازپس‌گیری و عقب راندن دشمن از میهن اسلامی، یکی پس از دیگری آغاز و در طی این موفقیت‌ها و فتوحات پی‌درپی، و دریکی از مهم‌ترین فتوحات و افتخارات بی‌نظیر، در عملیات بیت‌المقدس، در سوم خردادماه 1361، شهر خرمشهر از لوث وجود بعثیان پاک و این شهر به آغوش میهن اسلامی باز شد.
بعد از فتح خرمشهر، آزادسازی شهرها و مناطق اشغالی بعضی از مناطق و شهرها من‌جمله نفت شهر، کماکان در اشغال دشمن بود استراتژی جمهوری اسلامی بر این قرار گرفت تا محکوم کردن متجاوز و نابودی صدام، این نبرد ادامه و تا سرحد امکان به پیشروی حتی در داخل خاک عراق می‌بایست ادامه پیدا کند.
جنگ ما یک گنج بود، دفاع یک واجب شرعی بود، مگر نه اینکه وظیفه و تکلیف ما نبرد در این دفاع مقدس بود و این گنج لحظه‌لحظه تاریخ هشت سال دفاع مقدس و وجب‌به‌وجب این سرزمین اسلامی و نفس به نفس رزمندگان سرافراز این مملکت، مایه مباهات و افتخار ماست

لشگر 10 روایت گری می‌کند
در اولین عملیات به داخل خاک عراق که در ماه مبارک رمضان و با همین نام شروع شد، رزمندگان اسلام به موفقیت تصرف سرزمینی دست نیفتادند؛ و به مواضع قبلی باز شدند. از این مقطع تا پایان جنگ، چندین عملیات بود که رزمندگان بنا به دلایلی نتوانستند موفقیت‌هایی از بُعد تصرف مناطق سرزمینی کسب کنند. در بعضی از این عملیات همانند والفجر مقدماتی، والفجر یک و خیبر، بخش کوچک و حداقل‌هایی توسط رزمندگان تصرف شد. در عملیاتی همانند (بدر) بنا به دلایل نظامی و ویژگی‌های خاص آن زمان و باتدبیر فرماندهان ارتش و سپاه، رزمندگان در این عملیات با عبور از جزایر مجنون، حتی به دجله هم رسیدند از کلیه مناطق و بخش‌های متصرف شده و پیشروی‌های عمیق به داخل خاک عراق عقب‌نشینی کرده و به همان محل اولیه بازگشتیم و یا در عملیات کربلای پنج، علی‌رغم دادن تلفات و شهدای بسیار، حتی یک وجب پیشروی هم نداشته‌ایم. این موضوعات و مطالب ازاین‌دست، در جنگ هشت‌ساله بسیار اتفاق افتاد و این معمول تمامی جنگ‌ها و نبردها بوده و است. باید بدانیم که امروزه اگر از دفاع خود در جنگ هشت‌ساله و نبردهای آن دوران باافتخار یاد می‌کنیم، این بدان معنی نیست که فقط از آن بخش تاریخ جنگ صحبت کنیم که تصرف کردیم، کشتیم، اسیر گرفتیم و دشمن را به عقب راندیم. نه این نیست. ما به همه دوران جنگ افتخار می‌کنیم. تمام دوران جنگ ما جنگ شرف بود جنگ غیرت بود و جنگ بر سر اسلام بود.
لشگر 10 روایت گری می‌کند
جنگ ما یک گنج بود، دفاع یک واجب شرعی بود، مگر نه اینکه وظیفه و تکلیف ما نبرد در این دفاع مقدس بود و این گنج لحظه‌لحظه تاریخ هشت سال دفاع مقدس و وجب‌به‌وجب این سرزمین اسلامی و نفس به نفس رزمندگان سرافراز این مملکت، مایه مباهات و افتخار ماست و باید به‌عنوان تاریخ رشادت‌ها ثبت و ضبط شود و بازماندگان روایت کنند هر آنچه در سینه‌دارند.
باغ‌موزه دفاع مقدس نیز زمینه را ایجاد کرده است تا روایت گری اصولی و علمی باشد.
گفتنی است: اعزام کاروان‌های راهیان نور ولایت شهرداری تهران اوایل اسفندماه سال جاری آغاز و تا نهم فروردین‌ماه سال آینده ادامه خواهد داشت.