آیا این عقد درست بوده؟

تب‌های اولیه

5 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
آیا این عقد درست بوده؟

به نام خدا

بازهم خدا توفیقش را شامل حالم ساخت...

بنده از یک بنده خدایی در مورد قصد انشاء در عقد چنین یاد گرفتم که میگفت اینکه بدانی بین تو و آن زن چیزی وجود ندارد و با خواندن صیغه محرم میشوی؛
بنده چندی پیش با یک زنی صیغه عقد موقت را خواندم. قبل از نزدیکی؛ چون شک داشتم که شاید حرف ج را درست تلفظ نکردم دوباره صیغه را خواندم ولی قبل از خواندن صیغه طبق عادت آن چیزی که یاد گرفتم (یعنی بین من و آن زن چیزی وجود ندارد را از خاطر گذارندم و نیت کردم) و دوباره عقد را خواندم. ولی به مجردی که این چیز از خاطرم گذشت؛ ناراحت شدم بخاطر اشتباهم و گفتم شاید عقد اول را درست خونده باشم؛ نکنه باطلش کرده باشم....

آیا عقد اول من درست است یا عقد اول باطل شده؟

لطفا پاسخ این جواب را از نظر آیت الله مکارم شیرازی و آیت الله سیستانی بدهید.
باتشکر

برچسب: 

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد شفا

user;629319 نوشت:
به نام خدا

بازهم خدا توفیقش را شامل حالم ساخت...

بنده از یک بنده خدایی در مورد قصد انشاء در عقد چنین یاد گرفتم که میگفت اینکه بدانی بین تو و آن زن چیزی وجود ندارد و با خواندن صیغه محرم میشوی؛
بنده چندی پیش با یک زنی صیغه عقد موقت را خواندم. قبل از نزدیکی؛ چون شک داشتم که شاید حرف ج را درست تلفظ نکردم دوباره صیغه را خواندم ولی قبل از خواندن صیغه طبق عادت آن چیزی که یاد گرفتم (یعنی بین من و آن زن چیزی وجود ندارد را از خاطر گذارندم و نیت کردم) و دوباره عقد را خواندم. ولی به مجردی که این چیز از خاطرم گذشت؛ ناراحت شدم بخاطر اشتباهم و گفتم شاید عقد اول را درست خونده باشم؛ نکنه باطلش کرده باشم....

آیا عقد اول من درست است یا عقد اول باطل شده؟

لطفا پاسخ این جواب را از نظر آیت الله مکارم شیرازی و آیت الله سیستانی بدهید.
باتشکر

سلام علیکم

طبق نظر آیت الله سیستانی وآیت الله مکارم شیرازی:

عقد اول صحیح است،وعقد دوم باطل است.

کلا سوال ایشون رو من نفهميدم
میشه یکی توضیح بده صورت سوال رو؟

mehrant;629771 نوشت:
کلا سوال ایشون رو من نفهميدم
میشه یکی توضیح بده صورت سوال رو؟

سلام علیکم

یکی از شرایط صت عقد قصد انشاء است(یعنی قصد ایجاد کردن زوجیت بین این دو نفر بواسطه این عقد)و انشاء در مقابل اخبار است ،و به قصد اخبار یعنی از بیان این جملات قصد خبر دادن از زوجیت بین این زن ومرد را نداشته باشد .

البته سوال ایشان ربطی به قصد انشاء نداشته و شک در صحت عقد دارند که نباید اعتنا کنند.

موضوع قفل شده است