جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: سوالاتی در مورد تولی و تبری

 1. #1

  عضویت
  جنسیت ارديبهشت ۱۳۹۳
  نوشته
  318
  حضور
  6 روز 14 ساعت 40 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  630

  سوالاتی در مورد تولی و تبری
  با سلام و عرض ادب و احترام خدمت کارشناسان محترم اسک دین


  میخواستم بپرسم تولی و تبری ، جزء احکام دینه یا اعتقادات ؟!

  و اینکه آیا عزاداری جز همین تولی و تبری هست ؟

  در این مورد تولی و تبری هم میشه از مرجع ، تقلید کرد ؟  تشکر

 2. صلوات


 3. #2

  عضویت
  جنسیت بهمن ۱۳۹۱
  علاقه
  تحصیل ، تحقیق و پژوهش
  نوشته
  22,373
  حضور
  203 روز 4 ساعت 10 دقیقه
  دریافت
  11
  آپلود
  0
  گالری
  42
  صلوات
  61418  با نام و یاد دوست

  سوالاتی در مورد تولی و تبری
  کارشناس بحث: استاد صفا


 4. #3

  عضویت
  جنسیت شهريور ۱۳۹۱
  نوشته
  420
  حضور
  10 روز 22 ساعت 23 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  941  نقل قول نوشته اصلی توسط IVI.@.H.D.I نمایش پست ها
  میخواستم بپرسم تولی و تبری ، جزء احکام دینه یا اعتقادات ؟!

  و اینکه آیا عزاداری جز همین تولی و تبری هست ؟

  در این مورد تولی و تبری هم میشه از مرجع ، تقلید کرد ؟
  با سلام و عرض ادب

  تولی از فروع دین است
  همانطور که مستحضرید مجموعه معارف دین نزد مسلمین به دو گروه اصول و فروع تقسیم می شود اصول دین عبارت از اعتقادات است. برخی از این اصول مشترک بین تمام فرق مسلمین اند مثل (توحید، نبوت، معاد) و برخی از این اصول دین خاصه گروه خاصی از مسلمین اند که از آن به اصول مذهب تعبیر می شود به طور مثال اصول مذهب در شیعه عبارت از (امامت و عدل) است ولی اصول مذهب در دیگر فرق اسلامی امور دیگری هستند. اصول مذهب واقع شدن یک امر به خاطر نگاه شاخصی است که آن مذهب در مورد آن دارد. چه بسا ممکن است امری مورد پذیرش دیگر مذاهب نیز باشد ولی چون نگاه شاخصی به آن ندارند اصول مذهب آنها بشمار نمی آید. در اصول دین تقلید جایز نیست و اعتقاد هر فرد باید از پشتوانه عقلی یا عقلائی برخودار باشد.
  قسمت دوم از آموزه ای دینی فروع دین است. در این موارد هر فرد یاخود باید (با کسب مقدمات لازم مثل هر علم دیگری) کارشناس یا نظریه پرداز باشد و یا اینکه به نظر نظریه پرداز مراجعه نماید.
  این موارد در نزد شیعه اثنی عشری عبارتند از: نماز، خمس، روزه، زکات، امر به معروف، نهی از منکر، حج، جهاد،تولّی و تبرّی است.

  معنی تولی و تبری
  تولی یعنی دوستداری دوستان خدا و پیامبر (ص) و تبری یعنی دشمن داشتن دشمنان خدا و پیامبر(ص). البته باید توجه داشت تبری و تولی امری هستند که باید هر مسلمانی به آن توجه داشته باشد چون اموری عقلائی هستند. و عقلاء معتقد به یک اندیشه، پیروان صاحب یک تفکر را محترم می شمارند و دشمنان و مبغضان آن تفکر، یعنی کسانی که سعی در نابودی آن تفکر را دارند،دشمن می دارند.

  مصادیق تولّی و تبرّی
  از آنجا که تبری یکی از فروع دین است، کشف احکام و جزئیات آن وابسته به نظر مجتهد جامع الشرایط می باشد لذا در مصداق یابی اعمال مشکوک و احکام آن باید به نظر او مراجعه نمود البته لازم به یاد آوری است اصل مقوله عزاداری اهل بیت به اتفاق علماء شیعه و سنت جاریه در میان دیندران شیعه جزء مصادیق تبرّی و تولی است. وضوح این امر بقدری است که نیاز به اثبات ندارد.

  ویرایش توسط صفا : ۱۳۹۳/۱۲/۱۹ در ساعت ۰۲:۰۸

 5. صلوات


 6. #4

  عضویت
  جنسیت شهريور ۱۳۹۱
  نوشته
  420
  حضور
  10 روز 22 ساعت 23 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  941

  جمع بندی
  پرسش:
  آیا تولی و تبری، جزء احکام دین است یا اعتقادات؟! و این که آیا عزاداری جزء تولی و تبری هست؟ در مورد تولی و تبری هم می شود از مرجع تقلید، تقلید کرد؟

  پاسخ:
  _ تولی از فروع دین است:
  همان طور که مستحضرید مجموعه معارف دین نزد مسلمین به دو گروه اصول و فروع تقسیم می شود اصول دین عبارت از اعتقادات است. برخی از این اصول مشترک بین تمام فرق مسلمین اند مثل (توحید، نبوت، معاد) و برخی از این اصول دین خاصه گروه خاصی از مسلمین اند که از آن به اصول مذهب تعبیر می شود به طور مثال اصول مذهب در شیعه عبارت از (امامت و عدل) است ولی اصول مذهب در دیگر فرق اسلامی امور دیگری هستند. اصول مذهب واقع شدن یک امر به خاطر نگاه شاخصی است که آن مذهب در مورد آن دارد. چه بسا ممکن است امری مورد پذیرش دیگر مذاهب نیز باشد ولی چون نگاه شاخصی به آن ندارند اصول مذهب آنها به شمار نمی آید. در اصول دین تقلید جایز نیست و اعتقاد هر فرد باید از پشتوانه عقلی یا عقلائی برخودار باشد.
  قسمت دوم از آموزه دینی فروع دین است. در این موارد هر فرد یا خود باید (با کسب مقدمات لازم مثل هر علم دیگری) کارشناس یا نظریه پرداز باشد و یا این که به نظر نظریه پرداز مراجعه نماید.
  این موارد در نزد شیعه اثنی عشری عبارتند از: نماز، خمس، روزه، زکات، امر به معروف، نهی از منکر، حج، جهاد،تولّی و تبرّی است.

  _ معنی تولی و تبری:
  تولی یعنی دوستداری دوستان خدا و پیامبر (صلی الله علیه و آله) و تبری یعنی دشمن داشتن دشمنان خدا و پیامبر (صلی الله علیه و آله). البته باید توجه داشت تبری و تولی امری هستند که باید هر مسلمانی به آن توجه داشته باشد چون اموری عقلائی هستند. و عقلاء معتقد به یک اندیشه، پیروان صاحب یک تفکر را محترم می شمارند و دشمنان و مبغضان آن تفکر، یعنی کسانی که سعی در نابودی آن تفکر را دارند،دشمن می دارند.

  _ مصادیق تولّی و تبرّی:
  از آنجا که تبری یکی از فروع دین است، کشف احکام و جزئیات آن وابسته به نظر مجتهد جامع الشرایط می باشد لذا در مصداق یابی اعمال مشکوک و احکام آن باید به نظر او مراجعه نمود البته لازم به یاد آوری است اصل مقوله عزاداری اهل بیت به اتفاق علماء شیعه و سنت جاریه در میان دیندران شیعه جزء مصادیق تبرّی و تولی است. وضوح این امر بقدری است که نیاز به اثبات ندارد.

  _ تبري و تولّي از ديدگاه آيات قرآن:
  تولی در 57 سوره از قرآن و 233 بار، و تبری در 20 سوره و 30 بار به کار رفته است.(1)

  1) برائت، سنتی ابراهیمی: «قَدْ كانَتْ لَكُمْ أُسْوَةٌ حَسَنَةٌ فِي إِبْراهِيمَ وَ الَّذِينَ مَعَهُ إِذْ قالُوا لِقَوْمِهِمْ إِنَّا بُرَآؤُا مِنْكُمْ وَ مِمَّا تَعْبُدُونَ مِنْ دُونِ اللَّهِ»؛ سرمشق خوبی در زندگی ابراهيم و كساني كه با او بودند براي شما وجود داشت، در آن هنگام كه به قوم (مشرك) خود گفتند: ما از شما و آن چه غير از خدا می پرستيد بيزاريم.(2)

  2) ولایت و محبت طاغوت، یعنی آتش دائمی جهنّم: «اللَّهُ وَلِيُّ الَّذِينَ آمَنُوا يُخْرِجُهُمْ مِنَ الظُّلُماتِ إِلَي النُّورِ وَ الَّذِينَ كَفَرُوا أَوْلِياؤُهُمُ الطَّاغُوتُ يُخْرِجُونَهُمْ مِنَ النُّورِ إِلَي الظُّلُماتِ أُولئِكَ أَصْحابُ النَّارِ هُمْ فِيها خالِدُونَ؛ خداوند ولي و سرپرست كسانی است كه ايمان آورده‌اند، آنها را از ظلمت‌ها، به سوي نور خارج مي‌سازد، (امّا) كساني كه كافر شدند، اوليای آنها طاغوت ها هستند كه آنها را از نور، به سوي ظلمت ها بيرون مي‌برند، آنها اهل آتشند و هميشه در آن خواهند ماند.(3)


  _ آثار تبرّی و تولّی:
  تولّی و تبری دارای آثار مهمی است که به سبب این آثار عقل و نقل لزوم آنها را می پذیرد و بخشی از این آثار عبارتند از:

  1) تکامل معنوی:
  انسانی که تولّی اولیاء الهی و تبرّی دشمنان آن ها را با عمق جان بدست آورد خود را به ویژگی های مثبت اولیاء الهی می آراید و از زشتی دشمنان آنها دوری می کند و در قیامت نیز با اولیاء الهی محشور می شود از این رو پیامبر فرمود: «المرء مع من احبّ»
  ؛ انسان با محبوب خویش همراه است و با او محشور می شود.(4) و این همراهی در عمل به همراهی با آن ها در رفتار منتهی خواهد شد.

  2) انسجام اجتماعی:
  انسانی که دارای تولّی و تبرّی است، انسان هایی را که دارای این ویژگی هستند دوست خواهد داشت. و از آسیب و ... نسبت به ایشان پرهیز خواهد نمود چنانچه در زیارت عاشورا به این امر تذکر داده شده و امر شده تا بگوییم و بدانیم که مومن «سلم لمن سالمکم و حرب لمن حاربکم» است نتیجه این محبّت در سطح کلان موجب ایجاد اتحاد و شکل گیری انسجام اجتماعی خواهد بود.

  3) مصونیت از آسیب دشمنان:
  جامعه ای که بر اساس محبت حق و اهل حقّ شکل گرفته و ساختار منظم و متحدی دارد با توجه به تبرّی نیز، به دشمنان حق نزدیک نشده و آن ها را به اسرار خود راه نمی دهد و در نتیجه بیگانگی با دشمن را حفظ و به صورت بیگانه با او برخورد می کند که پی آمد آن مصونیت از آفات و آسیب های دشمنان است .
  از این رو قرآن کریم می فرماید: «یا ایّها الّذین آمنوا لاتتخذوا الیهود و النصاری اولیاء بعضهم اولیاء بعض و من یتولّهم منکم فانّه منهم انّ اللّه لایهدی القوم الظالمین»؛ ای کسانی که ایمان آورده اید یهود و نصاری را ولیّ و دوست و تکیه گاه خود انتخاب نکنید آن ها اولیاء یکدیگرند و کسانی که از شما با آن ها دوستی کنند از آن ها هستند، خدای سبحان جمعیت ستمکار را دوست ندارد.(5)
  و نیز فرمود: «یا ایّها الذین آمنوا لاتخذوا بطانة من دونکم لایألونکم خبالا و دوّاماعنتم قد بدت البغضاء من افواهم و ما تخفی صدورهم اکبر قد بیّنا لکم الآیات ان کنتم تعقلون»؛ ای کسانی که ایمان آورده اید، محرم اسرار از غیر خود انتخاب نکنید، آن ها از هرگونه شرّ و فسادی درباره شما کوتاهی نمی کنند، آن ها دوست دارند شما در رنج و زحمت باشید، نشانه های دشمنی آنان از دهان و کلامشان آشکار شده و آن چه در دل هایشان پنهان می دارند از آن مهم تر است. ما آیات و راه های پیشگیری از شرّ آنها را برای شما بیان کردیم اگر اندیشه کنید.(6)

  _ مصادیق خاص تبرّی و تولّی:
  از آنجا که تولی به معنی دشمنی با دشمنان خدا و دوستی با دوستان خدا، باید دقّت داشت یکی از مصادیق تولی و تبرّی همان دوستی با اهل بیت و دشمنی با دشمنان ایشان است. اهل بیت از مصادیق بارز دوستداران خداوند متعالند و طبق تولّی وظیفه ما دوستی با ایشان است لذا حضرت نبی اکرم (صلی الله علیه و آله) می فرمایند:«من مات على حب آل محمد مات شهيدا، ألا و من مات على حب آل محمد مات مغفورا له»؛ هر كسی با محبت آل محمد (صلوات الله علیه) بميرد، شهيد مرده است.آگاه باشيد هر كس با محبت آل محمد از دنيا برود بخشوده است.(7)

  باید دقّت داشت در صورت دوستی اهل بیت به طور طبیعی نسبت به دشمنان مغرض آنان نیز، تبری پیدا حاصل خواهد شد. چرا که دشمنانی که با علم و آگاهی از مقام و موقعیت اهل بیت پیامبر (صلوات الله علیه)، باز هم به دشمنی با ایشان بر می خیزند، مستحق تبری اند.
  مولای متقیان امیر المومنین فرموده اند: « أَصْدِقَاؤُكَ ثَلَاثَةٌ وَ أَعْدَاؤُكَ ثَلَاثَةٌ فَأَصْدِقَاؤُكَ صَدِيقُكَ وَ صَدِيقُ صَدِيقِكَ وَ عَدُوُّ عَدُوِّكَ وَ أَعْدَاؤُكَ عَدُوُّكَ وَ عَدُوُّ صَدِيقِكَ وَ صَدِيقُ عَدُوِّكَ»؛
  دوستان تو سه شخص اند و دشمنانت سه شخص. امّا دوستان تو دوست تو و دوست دوست تو و دشمن دشمن توست و دشمنانت دشمن تو و دشمن دوست تو و دوست دشمن توست.(8)

  توضیح:
  کسی که شخصی را دوست داشته باشد، از دشمنانش نیز فاصله خواهد گرفت. زیرا نمی شود کسی را دوست داشته باشد و هم زمان با دشمنان آن شخص نیز پیوند دوستی بر قرار کند.

  _ تکمله:
  دقّت در ماهیت و چگونگی عزاداری اهل بیت روشنگر این امر است که این امر جزء موارد تولّی و تبری است کسی که در این مجالس شرکت می نماید با حضور خود اعلان وابستگی عاطفی به ایشان می نماید و از عوامل ظلم و ستم به ایشان اعلان برائت می نماید.

  ______________
  (1) المیزان،‌ ج 6، ‌ص 6 و 61.
  (2) ممتحنه/ 4.
  (3) بقره/ 257.
  (4) بحارالانوار، ج 17، ص 13.
  (5) مائده/ 50.
  (6) آل عمران/ 118 .
  (7) فیروز آبادی، فضائل الخمسة من الصحاح الستة، ج‏2، ص 78.
  (8) نهج البلاغة، ص 528.


  ویرایش توسط همکار تدوین : ۱۳۹۵/۰۲/۲۶ در ساعت ۱۶:۰۶ دلیل: همکار ویراستار تدوین

 7. صلوات


اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 6

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود