جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: خانه کعبه و مکه مکرمه

 1. #1

  عضویت
  جنسیت دي ۱۳۹۳
  نوشته
  4
  حضور
  4 ساعت 1 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  23

  پرسش خانه کعبه و مکه مکرمه




  با سلام خدمت عزیزان
  پیرامون این مطلب اطلاعاتی بیشتری وجود داره؟ این اطلاعات درسته؟
  دوستان اگر اطلاعات جامعتری دارند بفرمایند.
  البته اطلاعاتی در لینک زیر وجود دارد. ولی عکسها نشان داده نمی شود.
  http://www.askdin.com/thread1628.html


  با سپاس

  -------------------------------------------------------------------------------------------

  بلندی خانه کعبه حدود ۱۵ متر عرض آن 10 متر وطول آن 20 متر می باشد.
  جزئیات اضلاع کعبه: طول ضلع در کعبه؛ یعنی از رکن حجر اسود تا رکن عراقی: ۱۱٫۶۸ متر
  طول رکن عراقی تا شامی، سمتی که حجر اسماعیل در آن قرار دارد: ۹٫۹۰ متر
  طول رکن شامی تا رکن یمانی: ۱۲٫۰۴ متر
  طول رکن یمانی تا رکن اسود: ۱۰٫۱۸ متر
  خانه کعبه و مکه مکرمهبه گزارش پارس ناز به نقل از ندای انقلاب، حسین اردکانی، دکترای علم فیزیک و از شاگردان پروفسور حسابی در گفت وگو با فارس گفت: هر آنچه در شارع مقدس وجود دارد دارای مبنای علمی است به طوری که در اعمال حج آمده است که جهت حرکت برای طواف به سمت چپ و خلاف جهت عقربه های ساعت باشد یا اینکه اکثر مراجع تقلید می گویند که بهتر است در ناحیه در خانه خدا تا مقام ابراهیم طواف انجام شود.
  وی افزود: تمام اینها از نظر علم فیزیک قابل اثبات است. در نیمکره شمالی که خانه خدا واقع شده است وقتی هر ذره یا جسمی خلاف جهت عقربه های ساعت بچرخد ۵ نیرو به آن وارد می شود که جمع این نیروها و انرژی ها به سمت داخل است. در بحث طواف هم همین است، ذرات در اینجا انسان ها هستند و مجموع این نیروها نیز به سمت مرکز که همان خانه خداست هدایت می شود.
  خانه کعبه و مکه مکرمه

  این فیزیکدان ادامه داد: اگر در طواف، چرخش به سمت راست انجام می شد در علم فیزیک آمده است که گریز از مرکز رخ می داد و طبق قانون فیزیک ذرات که در اینجا انسان ها هستند به سمت بیرون پرتاب می شدند و نیروی آنها به سمت مرکز که همان خانه خداست هدایت نمی شد. اردکانی گفت: حالا اگر خانه خدا در نیمکره جنوبی واقع می شد حتماً در دین ما تأکید بر این می شد که باید در جهت عقربه های ساعت یعنی به سمت راست، طواف خانه خدا انجام شود.
  وی درباره تأکید بر طواف بین در خانه خدا و مقام ابراهیم نیز اظهار داشت: هر جسم متحرکی که حرکت دورانی دارد اگر شعاع کم شود، سرعت آن به طور ناخودآگاه زیادتر می شود و تمایل و تمرکز آن به سمت داخل و مرکز بیشتر می شود به همین دلیل اکثر مراجع می گویند که در این فاصله طواف خانه خدا انجام شود چون با این تمرکز، صعود و عروج رخ می دهد.این دکترای علم فیزیک معتقد است که همه چیز در دنیا بر اساس علم فیزیک قابل بررسی است اما علم انسان در این حد نیست که تمام آنها را دریافت کند.

  خانه کعبه و مکه مکرمهپرده کعبه بر روی کعبه پوششی سیاه رنگ وجود دارد که به آن "پرده کعبه" یا "جامه کعبه" (به عربی: کسوة الکعبه) گویند. نخستین کسی که خانه کعبه را پرده پوشانید تُبع حمیری پادشاه یمن بود. علی نیز همه ساله از عراق برای کعبه پرده‌ای می‌فرستاد. چون مهدی عباسی به خلافت رسید خادمان کعبه از انبوهی پرده‌ها بر روی کعبه شکایت کردند و گفتند بیم آن می‌رود که خانه صدمه ببیند. مهدی عباسی خلیفه مسلمین دستور داد پرده‌ها را بردارند و تنها یک پرده بر آن بگذارند و سالی یک بار آن را عوض کنند این سنت تا به امروز ادامه دارد. و بر آن آیه‌هایی از قرآن قلاب دوزی شده ‌است.

 2. صلوات


 3. #2

  عضویت
  جنسیت بهمن ۱۳۹۱
  علاقه
  تحصیل ، تحقیق و پژوهش
  نوشته
  22,399
  حضور
  203 روز 14 ساعت 13 دقیقه
  دریافت
  11
  آپلود
  0
  گالری
  42
  صلوات
  61441



  با نام و یاد دوست





  خانه کعبه و مکه مکرمه








  کارشناس بحث: استاد مقداد


 4. صلوات


 5. #3

  عضویت
  جنسیت خرداد ۱۳۹۱
  علاقه
  مطالعات تاریخی
  نوشته
  1,792
  حضور
  28 روز 17 ساعت 5 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  1
  صلوات
  4841



  نقل قول نوشته اصلی توسط springrain نمایش پست ها
  بلندی خانه کعبه حدود ۱۵ متر عرض آن 10 متر وطول آن 20 متر می باشد.
  جزئیات اضلاع کعبه: طول ضلع در کعبه؛ یعنی از رکن حجر اسود تا رکن عراقی: ۱۱٫۶۸ متر
  طول رکن عراقی تا شامی، سمتی که حجر اسماعیل در آن قرار دارد: ۹٫۹۰ متر
  طول رکن شامی تا رکن یمانی: ۱۲٫۰۴ متر
  طول رکن یمانی تا رکن اسود: ۱۰٫۱۸ متر
  با عرض سلام و ادب

  در مورد ابعاد خانه خدا باید عرض کنیم:

  بناي آن از سنگ سخت (الحجارة الصلبة الزقاء) است. ارتفاع آن حدود پانزده متر (به طور دقيق 14متر و 85 سانتیمتر) و طول جهتي که حجر (اسماعيل) در آن است و وجه برابرش ده متر و ده (به طور دقيق 10متر و 22 سانتیمتر) سانتيمتر است و طول دو ضلع ديگر دوازده (به طور دقيق 11متر و 58 سانتیمتر ) متر است. زاويه هاي کعبه نيز تقريباً به سمت جهات اربعه; شمال، جنوب، شرق و غرب است.(1)


  پي نوشت ها:
  1. آثار اسلامي مکه و مدينه،رسول جعفريان،ص80 ناشر مشعر.

  خدا یک علی(ع) داشت،الحمدلله آن هم امام ما شد.« مرحوم آیت الله شیخ محمد کوهستانی»

 6. صلوات ها 2


 7. #4

  عضویت
  جنسیت خرداد ۱۳۹۱
  علاقه
  مطالعات تاریخی
  نوشته
  1,792
  حضور
  28 روز 17 ساعت 5 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  1
  صلوات
  4841



  نقل قول نوشته اصلی توسط springrain نمایش پست ها
  پرده کعبه بر روی کعبه پوششی سیاه رنگ وجود دارد که به آن "پرده کعبه" یا "جامه کعبه" (به عربی: کسوة الکعبه) گویند. نخستین کسی که خانه کعبه را پرده پوشانید تُبع حمیری پادشاه یمن بود. علی نیز همه ساله از عراق برای کعبه پرده‌ای می‌فرستاد. چون مهدی عباسی به خلافت رسید خادمان کعبه از انبوهی پرده‌ها بر روی کعبه شکایت کردند و گفتند بیم آن می‌رود که خانه صدمه ببیند. مهدی عباسی خلیفه مسلمین دستور داد پرده‌ها را بردارند و تنها یک پرده بر آن بگذارند و سالی یک بار آن را عوض کنند این سنت تا به امروز ادامه دارد. و بر آن آیه‌هایی از قرآن قلاب دوزی شده ‌است.
  با عرض سلام و ادب

  در رابطه با پوشش کعبه و تاریخچه آن مطالبی بیان می کنیم:

  کعبه و متعلقات آن، از زمان حضرت ابراهیم - ع - تا کنون، آنچنان قداست داشته است که می بینیم تمام جزئیات ساختمان آن و هر چیزی که بگونه ای به کعبه تعلّق دارد، مورد توجّه دقیق مردم بوده و مورّخان و سفرنامه نویسان جزئیات مربوط به این خانه مقدس را ثبت کرده و به نسل های بعدی انتقال داده اند.

  یکی از متعلقات کعبه، که همواره مورد عنایت خاص مردم و حکومت ها بوده، پوشش یا همان «کسوه کعبه» است.

  پرده کعبه، در طول تاریخ شاهد تحولات بسیاری شده و گه گاه دستمایه ای برای بهره برداری های سیاسی و برخوردهای حاکمان و والیان گردیده است.

  بیشتر مورّخان، نخستین کسوه کعبه را به «تبّع حمیری» نسبت داده اند (که شرحش خواهد آمد) ولی در روایات ما این عمل به ابراهیم و اسماعیل - علیهماالسلام - نسبت داده شده و در حدیثی امام صادق - ع - در مورد پرده کعبه فرمود: «اسماعیل همسر عاقلی داشت.

  او پس از بنای کعبه، به اسماعیل پیشنهاد کرد که پرده ای روی دیوارهای کعبه کشیده شود، اسماعیل این پیشنهاد را قبول کرد و بدنبال آن پشم بسیاری فراهم آورد و میان قوم خود تقسیم نمود تا آن را بریسند و آنها به سرعت چنین کردند.

  سرانجام پوششی فراهم شد که آن را قطعه قطعه بر کعبه آویختند و سه طرف این خانه مقدس پوشانیده شد و طرف چهارم را اسماعیل با برگ و الیاف گیاهی پوشانید، چون موسم حج رسید، و زائران از نزدیک آن را دیدند، خوششان آمد و هدایایی در اختیار اسماعیل قرار دادند که با کمک آنها، طرف چهارم کعبه نیز پوشانیده شد.»(1)

  در روایت دیگری نیز از امام صادق - علیه السلام - نقل شده که فرمود: «حضرت آدم کعبه را به وسیله مو پوشانید و حضرت ابراهیم با الیاف گیاهی و حضرت سلیمان با قباطی.»(2)

  البته روایت دوّم که در آن پوشش کعبه به سه پیامبر نسبت داده شده که با سه چیز متفاوت پرده را پوشاندند، منافاتی ندارد با روایت اوّل که بگوییم: «نخستین کسی که کعبه را با پارچه پوشانید، اسماعیل و همسر او بودند.»

  طبق برخی گزارشات تاریخی تبع حمیری را اولین کسی معرفی می کنند که بر خانه خدا پرده پوشانید.که این با روایاتی که نقل شده است،سازگاری ندارد.بلکه وی از جمله کسانی است که در طول تاریخ بر کعبه پرده ای پوشانید.

  در طول تاریخ حاکمان و والیان متعددی برای خانه خدا پرده هایی تهیه می کردند.در عصر اسلام، اولين کسي که به کعبه پرده انداخت، پيامبر بزرگوار اسلام بود که در جريان فتح مکه اين کار را انجام داد، جنس پوشش از پارچه يماني بود و پيامبر آن را از بيت المال تهيه کرد.در مورد پوشش کعبه به دست امام علی - علیه السلام - از امام باقر - علیه السلام - چنین نقل شده است: «ان علی بن ابی طالب کان یبعث بکسوة البیت کلّ سنة من العراق.»(3) «علی بن ابیطالب کسوه بیت را همه ساله از عراق می فرستاد.»

  اما اینکه بیان شده است در زمان مهدی عباسی پرده های قبلی همه از روی کعبه برداشته شد و یک پرده روی آن پوشاند،با گزارشات تاریخی سازگاری ندارد چرا که طبق گزارش تاریخ از عصر عباسیان، نخستین کسوه کعبه، به زمان مأمون مربوط می شود در زمان او کعبه را هر سال سه بار می پوشانیدند؛ یک بار در روز ترویه با دیباج سرخ، بار دوّم در اوّل رجب با قباطی و مرتبه سوم در بیست و هفتم رمضان با دیباج سفید.حال آنکه مهدی قبل حدود چهل سال قبل از مأمون حکومت می کرد.

  منبع جهت مطالعه بیشتر:

  مجله میقات حج-تابستان 1374، شماره 12


  پی نوشتها:

  (1). وسائل الشیعه، ج9، ص327

  (2). وسائل الشیعه، ج9، ص324

  (3). قرب الاسناد- الحمیری- ص139.

  خدا یک علی(ع) داشت،الحمدلله آن هم امام ما شد.« مرحوم آیت الله شیخ محمد کوهستانی»

 8. صلوات ها 2


 9. #5

  عضویت
  جنسیت دي ۱۳۹۳
  نوشته
  4
  حضور
  4 ساعت 1 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  23



  با سلام و تشکر از اطلاعات شما ...
  از آنجا که هنوز به حج نرفته ام و اطلاعات کمی دارم در صورت امکان کمی درباره اطلاعات موجود در عکس ها و صحت آنها هم مطلع شوم . باقی متن هم مهم هست . درباره اینکه خانه خدا مکان مقدسی است و حکمتهای خداوند زیاد تر از هوش بشری است شکی نیست ولی بحثهای حاشیه ای زیاد است و منبع بحث هم نامعلوم.
  مثل بحث های موجود در فیلم ظهور و یا مطالب موجود در فضای مجازی مثل متن زیر :
  این مطالب نه رد میشن نه قبول. متمایل به قبولن. ولی مطلبی مثل "کسوة الکعبه" با منابع و روایات اثبات میشود و قبوله. امیدوارم منظورمو رسونده باشم.

  "وقتی مکعبی مغناطیسی را در بین براده های آهن می گذارید این شکل پدید می آید به شکل دایره عکس ۲- مراسم مقدس طواف کعبه به شکل دایره انرژی زمین: انرژی از درون زمین به سمت بیرون حرکت می کند (مخالف عقربه های ساعت) مانند سدونا و کوه تیتی کاکا انرژی مغناطیسی: انرژی از کیهان به درون کره زمین می رود (موافق عقربه های ساعت) مانند مکه انرژی الکترومغناطیسی: انرژی هم وارد و هم خارج می شود مانند مثلث برمودا ۵۲ چاکرا در زمین، مثلثی با سه رأس پر انرژی یا ورتکس است که ۱۵۶ ورتکس را در روی زمین ایجاد می کند. زمین از درون این ورتکس ها تنفس می کند (دم و بازدم). روز طلایی زمین زمانی است که جهت خط های انرژی عوض می شود. برای مثال هرم ها به خودی خود بد و شیطانی نیستند . اما می دانید چرا طبقه ممتاز ترجیح می دهند از هرم ها استفاده کنند؟ دوستان عزیزم ایلومیناتی ها و فراماسونها خوب میدانند که از قوانین فیزیک و ثابت این جهان نمیتوانند پا را فراتر بزارند و ایشان و اربابشان محدود در این قوانین هستند در نتیجه سعی میکنند نقاط انرژی را به کنترل خود در اورند، بنابراین برای استفاده از مناسک مرموز و مخفی مانند سوزاندن مردگان این نقاط انرژی را کنترل میکنند تا از آن قوانین به نفع خودشان سود ببرند .و یا کشتن و ریختن خون افراد چون وقتی موضوع راجع به انرزی هاست ، هرم ها روی نقطه گردابی بسیار موثر هستند چون آنها عناثر ویژه ای دارند که می توانند فضا و مکان را منحرف کنند . اما مهمترین و جالبرین موضوعی که بنده متوجه شدم بنای کعبه بیشترین خطوط انرژی را در زیر خود دارد و پر انرژی ترین نقطه کره زمین هست و حالا متوجه میشوم چرا خداوند خانه کعبه را به شکل مکعب در این نقطه زمین بنا نهاده است مسلمانان هفت بار به دور خانه کعبه گردش میکنند همگی در جهت عکس عقربه های ساعت می دانید چرا ؟ به عکس یک نگاه کنید بهترین حالت شریان انرژِی دایره ای بودن دور مکعب هست و در عکس دو مسلمانان دقیقا به همین شکل قرار گرفته اند تا انرژی به بهترین شکل جان و روح انها را تعالی دهد و همان طور که میدانید موقع طواف نباید با کسی حرف زد و یا بی توجهی کرد و باید با تمرکز کامل به ذکر خدا وند پرداخت زمانی که انرژی میخواهد از نقطه گردابی خارج شود حالت دورانی یا دایره ای به خود میگیرد و دقیقا مثل همین دو عکس که اگر کعبه را نقطه انتشار انرژی بدانیم مردوم اطراف ان حالت انتشار انرژی هستند و در ضمن دایره نماد اسمانی هست انرژی منفی از تاریکی بیشتر دریافت می شود و آنها و این ارواح یا جنیان کافر بیشتر تحت کنترل هستند هر چه انرژی منفی بیشتر ارتباط با اجنه منحرف بیشتر و راحت تر هست . اما در مورد کعبه چیزی کاملا متفاوت وجود دارد ، کعبه محل عبور بیشترین تعداد خطوط انرژی روی زمین است که موجب شده کعبه پرانرژی ترین نقطه روی زمین باشد اما این فقط چیزی نیست که کعبه را متمایز می کند، کعبه قویترین انرژی راروی زمین منتشر و انتقال می دهد و حرکت این انرژی در حقیقت عکس عقربه های ساعت است دوستان عزیز حرکت انرزی در نقاط پر انرژی زمین در جهت عقربه های ساعت هست اما در مورد کعبه بر عکس عقربه های ساعت هست بنابراین می توانید حدس بزنید که خداوند از مسلمانان خواستند در چه جهتی به دور کعبه بچرخند !؟؟ بله درست است مسلمانان هفت بار به دور خانه کعبه گردش میکنند همگی در جهت عکس عقربه های ساعت می دانید چرا ؟ به عکس یک نگاه کنید بهترین حالت شریان انرژِی دایره ای بودن دور مکعب هست و در عکس دو مسلمانان دقیقا به همین شکل قرار گرفته اند تا انرژی به بهترین شکل جان و روح انها را تعالی دهد و همان طور که میدانید موقع طواف نباید با کسی حرف زد و یا بی توجهی کرد و باید با تمرکز کامل به ذکر خدا وند پرداخت مهمترین علتی که ما انسانها را به این زندگی و این بعد زندگی محدود کرده محدودیت های زمان و مکان است . بنابراین اگر کسی بخواهد این بعد و این هستی را ترک کند بایستی خود را از قید زمان و مکان رها کند ، بنابراین چرخش در خلاف عقربه های ساعت ، این حرکت در واقع چه کار می کند و چه نمادی دارد ؟ این حرکات در واقع به شما کمک می کند، روح خود را تا حدی متعالی کنید که از قید زمان و مکان رها شوید با اینکار حس بسیار منحصر به فرد و زیبا و پر انرژی را تجربه کنید که قدری شما را تا ابد تغییر دهد . اگر چرخش به دور خانه خدا کمک می کند تا روح خود را تعالی بدهیم و از محدودیت های این جهان حداقل از لحاظ روحانی رها شوید می توانید حدس بزنید چرا ما اینکار را ۷ بار انجام می دهیم ؟ مطمئنا حکمتی پشت این قضیه است البته من معتقدم به آن ، جند طبقه روحانی (آسمانی)در این جهان وجود دارد ؟ ” هفت طبقه، هفت آسمان و طبقه روحانی بالای سر ما وجود دارد “. دوستان عزیزم کعبه و نقاط انرژی از مهمترین مباحث ایلومیناتی ها هست که در ۳ قرن اخیر سعی در کنترل نقاط انرزی زمین کردند و معماری و ساخت هرم و ابلیسک با نوک تیز به انتقال انرژی منفی کمک میکند در سرنوشت ، انسان خدایی که دارد “می شود” و او باقی است و هر که در او می میرد به خدا می رسد زنده و جاودان کنار او می ماند و از دست او می خورد و می آشامد"

  خانه کعبه و مکه مکرمه
  ویرایش توسط springrain : ۱۳۹۳/۱۱/۰۱ در ساعت ۰۹:۰۸ دلیل: اضافه کردن مطلب

 10. #6

  عضویت
  جنسیت خرداد ۱۳۹۱
  علاقه
  مطالعات تاریخی
  نوشته
  1,792
  حضور
  28 روز 17 ساعت 5 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  1
  صلوات
  4841

  جمع بندی




  پرسش:
  اندازه خانه كعبه چقدر بوده و تاريخچه پرده آن چيست؟


  پاسخ:
  در مورد ابعاد خانه خدا باید عرض کنیم:
  بناي آن از سنگ سخت (الحجارة الصلبة الزقاء) است. ارتفاع آن حدود پانزده متر (به طور دقيق 14متر و 85 سانتیمتر) و طول جهتي که حجر (اسماعيل) در آن است و وجه برابرش ده متر و ده (به طور دقيق 10متر و 22 سانتیمتر) سانتيمتر است و طول دو ضلع ديگر دوازده (به طور دقيق 11متر و 58 سانتیمتر) متر است. زاويه های کعبه نيز تقريباً به سمت جهات اربعه؛ شمال، جنوب، شرق و غرب است.(1)

  در رابطه با پوشش کعبه و تاریخچه آن مطالبی بیان می کنیم:
  کعبه و متعلقات آن، از زمان حضرت ابراهیم (عليه السلام) تا کنون، آنچنان قداست داشته است که می بینیم تمام جزئیات ساختمان آن و هر چیزی که بگونه ای به کعبه تعلّق دارد، مورد توجّه دقیق مردم بوده و مورّخان و سفرنامه نویسان جزئیات مربوط به این خانه مقدس را ثبت کرده و به نسل های بعدی انتقال داده اند.

  یکی از متعلقات کعبه، که همواره مورد عنایت خاص مردم و حکومت ها بوده، پوشش یا همان «کسوه کعبه» است.
  پرده کعبه، در طول تاریخ شاهد تحولات بسیاری شده و گه گاه دستمایه ای برای بهره برداری های سیاسی و برخوردهای حاکمان و والیان گردیده است.
  بیشتر مورّخان، نخستین کسوه کعبه را به «تبّع حمیری» نسبت داده اند (که شرحش خواهد آمد) ولی در روایات ما این عمل به ابراهیم و اسماعیل (علیهماالسلام) نسبت داده شده است.
  در حدیثی امام صادق (عليه السلام) در مورد پرده کعبه فرمود: «اسماعیل همسر عاقلی داشت؛ او پس از بنای کعبه، به اسماعیل پیشنهاد کرد که پرده ای روی دیوارهای کعبه کشیده شود، اسماعیل این پیشنهاد را قبول کرد و به دنبال آن پشم بسیاری فراهم آورد و میان قوم خود تقسیم نمود تا آن را بریسند و آن ها به سرعت چنین کردند. سرانجام پوششی فراهم شد که آن را قطعه قطعه بر کعبه آویختند و سه طرف این خانه مقدس پوشانیده شد و طرف چهارم را اسماعیل با برگ و الیاف گیاهی پوشانید، چون موسم حج رسید، و زائران از نزدیک آن را دیدند، خوششان آمد و هدایایی در اختیار اسماعیل قرار دادند که با کمک آن ها، طرف چهارم کعبه نیز پوشانیده شد.»(2)

  در روایت دیگری نیز از امام صادق (علیه السلام) نقل شده که فرمود: «حضرت آدم کعبه را به وسیله مو پوشانید و حضرت ابراهیم با الیاف گیاهی و حضرت سلیمان با قباطی.»(3)
  البته روایت دوّم که در آن پوشش کعبه به سه پیامبر نسبت داده شده که با سه چیز متفاوت پرده را پوشاندند، منافاتی ندارد با روایت اوّل که بگوییم: «نخستین کسی که کعبه را با پارچه پوشانید، اسماعیل و همسر او بودند.»

  طبق برخی گزارشات تاریخی تبع حمیری را اولین کسی معرفی می کنند که بر خانه خدا پرده پوشانید. که این با روایاتی که نقل شده است، سازگاری ندارد. بلکه وی از جمله کسانی است که در طول تاریخ بر کعبه پرده ای پوشانید.

  در طول تاریخ حاکمان و والیان متعددی برای خانه خدا پرده هایی تهیه می کردند. در عصر اسلام، اولين کسي که به کعبه پرده انداخت، پيامبر بزرگوار اسلام بود که در جريان فتح مکه اين کار را انجام داد، جنس پوشش از پارچه يماني بود و پيامبر آن را از بيت المال تهيه کرد. در مورد پوشش کعبه به دست امام علی (علیه السلام) از امام باقر (علیه السلام) چنین نقل شده است: «ان علی بن ابی طالب کان یبعث بکسوة البیت کلّ سنة من العراق.»؛ علی بن ابیطالب کسوه بیت را همه ساله از عراق می فرستاد.(4)


  ______________
  (1) آثار اسلامي مکه و مدينه،رسول جعفريان،ص80 ناشر مشعر.
  (2) وسائل الشیعه، ج9، ص327.
  (3) وسائل الشیعه، ج9، ص324.
  (4) قرب الاسناد- الحمیری- ص139.

  منبع جهت مطالعه بیشتر: مجله میقات حج-تابستان 1374، شماره 12.

  ویرایش توسط همکار تدوین : ۱۳۹۵/۰۲/۳۰ در ساعت ۱۷:۴۸ دلیل: همکار ویراستار تدوین
  خدا یک علی(ع) داشت،الحمدلله آن هم امام ما شد.« مرحوم آیت الله شیخ محمد کوهستانی»

 11. صلوات


اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 5

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود