صفحه 1 از 4 123 ... آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: عدالت خدا و آفرینش انسان ها

 1. #1

  عضویت
  جنسیت دي ۱۳۹۳
  نوشته
  41
  حضور
  2 روز 15 ساعت 7 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  25

  اشاره عدالت خدا و آفرینش انسان ها
  سلام
  آیا خداوند در آفرینش انسانها عدالت را رعایت کرده؟
  اگه رعایت کرده چرا یک نفر به طرف گناه میرود و دیگری مومن میشود، یک نفر یزید میشود، یک نفر امام حسین؟
  در کل چه چیزی باعث این همه تغییرات در انسان میشود؟
  چرا تمام چیزهایی را که به حضرت محمد (ص) داده به دیگری نداده که اگه میداد اون شخص هم صد در صد با ایمان رشد میکرد و به قرب الهی میرسید
  اگه یک انسان را میآفرید که تمام اتفاق هایی که برای حضرت محمد(ص) در زندگیش افتاده برای او هم می افتاد مسلماً اون هم انسان با ایمانی میشد
  اگر در آفرینش من هم ذهن و قلب پاکی میداد و در سیر زندگی به من توجه ای مانند حضرت محمد میکرد من هم مسلماً خیلی به خدا نزدیک بودم الان.
  ویرایش توسط سیده راضیه : ۱۳۹۳/۱۱/۲۶ در ساعت ۱۶:۲۰

 2. صلوات


 3. #2

  عضویت
  جنسیت بهمن ۱۳۹۱
  علاقه
  تحصیل ، تحقیق و پژوهش
  نوشته
  22,350
  حضور
  202 روز 12 ساعت 11 دقیقه
  دریافت
  11
  آپلود
  0
  گالری
  42
  صلوات
  61360  با نام و یاد دوست

  عدالت خدا و آفرینش انسان ها
  کارشناس بحث: استاد هادی


 4. صلوات ها 3


 5. #3

  عضویت
  جنسیت شهريور ۱۳۹۳
  علاقه
  خدا،پیامبر، امام و ...
  نوشته
  1,973
  حضور
  87 روز 19 ساعت 32 دقیقه
  دریافت
  3
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  6904  با سلام و عرض ادب و تقدیر از پرسش زیبای شما

  آنچه در نظام آفرينش و خلقت انسان وجود دارد تفاوت‎ استعداد و توانایی هاست،نه تبعيض‎ها و چون در نحوه گرفتن فيض الهي از سوي موجودات تفاوت‎هايي پديد مي‎آيد و هر كدام به اندازه ظرفيت خود از باران رحمت خداوند مي‎توانند بگيرند لذا هر انساني به اندازه ظرفيت وجودي خود فيض را مي‎گيرند. نه اين كه فيّاض مطلق در دادن فيض به موجودات تبعيض روا دارد.
  شهيد مطهري در تحليل اين مسئله مي‎گويد:
  «آنچه در خلقت وجود دارد تفاوت است و نه تبعيض، تبعيض آن است كه در شرايط مساوي و استحقاق‎هاي همسان بين اشياء فرق گذاشته شود، ولي تفاوت آن است كه در شرايط نامساوي فرق گذاشته شود. به عبارت ديگر تبعيض از ناحية دهنده است و تفاوت مربوط به گيرنده است. با يك مثال ساده مطلب روشن مي‎شود: اگر دو ظرف را كه هر كدام ده ليتر آب دارند در مقابل شير آب قرار دهيم و در يكي ده ليتر آب بريزيم و در ديگري پنج ليتر، در اين جا تبعيض صورت گرفته است، منشأ اختلاف، نيروئي است كه آب در ظرف مي‎ريزد مي‎كند. و اما اگر دو ظرف داشته باشيم يكي به ظرفيت ده ليتر و ديگري به ظرفيت پنج ليتر و هر دو را در دريا فرو بريم باز هم اختلاف است، اما منشأ اختلاف تفاوت است كه خود آن دو ظرف از نظر گنجايش و استعداد دارند نه دريا و نيروي فشار آب». (مطهري، مرتضي، عدل الهي، صفحة 70، نشر شركت سهامي انتشار تهران، 1352 ش، چاپ اول)


 6. صلوات ها 5


 7. #4

  عضویت
  جنسیت شهريور ۱۳۹۳
  علاقه
  خدا،پیامبر، امام و ...
  نوشته
  1,973
  حضور
  87 روز 19 ساعت 32 دقیقه
  دریافت
  3
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  6904
  هر وجودی در سلسله وجودات همانند اعداد جایگاه و مرتبه خاصّ خودش را داراست، هر عددی در مرتبه مختصّ به خود قرار دارد، برای مثال عدد 8 محال است در جایگاه عدد 2 باشد، و همچنین سایر اعداد هر کدام در مرتبه خودشان قرار دارند و تغییر مرتبه محال بوده و امکان پذیر نیست؛ برای مثال نمی توان گفت عدد 8 در حالی که 8 است 2 باشد چنین چیزی به تناقض خواهد انجامید، موجودات عالم هستی نیز هر کدام در مرتبه وجودی مختص خودشان قرار دارند وجود این تفاوت هم به استعداد و ظرفیت وجودی افراد بستگی دارد ظرفیت وجودی نبیّ مکرّم صل الله علیه و آله مافوق همه مخلوقات بوده لذا در این مرتبه قرار دارد، ظرفیت ما هم در مرتبه خاصّ خودمان قرار دارد لذا همچنان که استاد مطهری بیان فرمودند گنجایش ظرف وجودی ما در همین حدّ بوده نه بیشتر و نه کمتر، در بین خود موجودات نیز همه در یک رتبه نیستند، رتبه وجودی سنگ از رتبه وجود گیاه هان کمتراست و رتبه وجودی گیاه از حیوانات کمتر است و همچنین رتبه وجودی حیوانات از انسان کمتر است حتی در بین خود انسان ها نیز تفاوت رتبه وجود دارد.
  بنا بر این ، اگر پاره ای از موجودات مثل گیاهان رشد و نموّ دارند و پاره ای دیگر چون جمادات فاقد این کمال می باشند ، ناشی از جایگاه وجودی آنهاست. و اگر برخی از موجودات مثل حیوانات ، افزون بر رشد و نموّ ، اراده نیز دارند ، باز به علّت برتری رتبه ی وجودی آنهاست. همچنین اینکه طایفه ای از موجودات ، افزون بر صفات پیش گفته ، دارای عقل نیز می باشند باز به خاطر رتبه ی وجودی آنهاست ؛ به همین نحو ، اینکه از بین همین عاقلها ، تعدادی دارای عصمت نیز می باشند باز حاصل رتبه ی وجودی آنهاست. پس هر چه رتبه ی وجودی موجودی قویتر باشد ، به همان اندازه از اوصاف کمال افزونتر و قوی تری برخورادار بوده ، اوصاف وجودی اش به اوصاف الهی نزدیکتر می شود ؛ و آن که در بالاترین مرتبه است خلیفةالله اعظم خواهد شد. 8. صلوات ها 4


 9. #5

  عضویت
  جنسیت شهريور ۱۳۹۳
  علاقه
  خدا،پیامبر، امام و ...
  نوشته
  1,973
  حضور
  87 روز 19 ساعت 32 دقیقه
  دریافت
  3
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  6904  می توان چنین گفت که ، كلّ عالم ، مثل يك پیکر انسانی است که موجودات عالم ، اجزاء و اعضاء او هستند. بر این اساس ، گفته می شود: نبود يكي از موجودات با تمام مشخّصات منحصر به فرد خودش به معني نقص كلّ عالم است. تک تک ما انسانها نيز از اجزاء اين پيكره ی عظيم عالم هستيم ؛ لذا وجود ما هم با مشخّصات مخصوص به خودمان ، براي عالم ضروري است ؛ لکن نقش هر موجودی در عالم متفاوت با موجود دیگر است . برخی به منزله ی روح و جان عالمند ، برخی همچون قلب عالمند ، برخی دیگر بسان دست و پای عالمند و برخی نیز چون مو و ناخن عالم می باشند .از دید عرفان و حکمت متعالیه ، انسان کامل ، روح و جان عالم و فرشتگان قوای وجودی او هستند که عالم هستی را اداره می کنند و مدبّرات امرند ؛ و عالم هستی به منزله ی بدن است نسبت به روح کلّی انسان کامل که از آن تعبیر می شود به صادر اوّل. بنا بر این ، این سوال که چرا خدا همه را در عالیترین حدّ وجود نیافریده؟ مثل این است که پرسیده شود: چرا خدا تمام اعضاء بدن را مغز نکرد؟ یا چرا خدا تمام اعضاء بدن را روح نیافرید؟ روشن است که اگر خدا چنین می کرد دیگر انسانی در کار نبود. در آن صورت انسان تنها یک مغز دارای روح یا فقط صرف روح بود. پس اگر بنا بود خدا تمام اجزاء عالم را بسان هم بیافریند ، در آن صورت باید یک موجود بدون مراتب و بدون اجزاء می آفرید ؛ که در آن صورت چیزی به نام عالم خلقت نیز وجود نداشت. پس عالم بودن عالم به همین تفاوت هاست.
  بنابراين در تبعيض‎ها ممكن است گفته شود كه چرا بي‎عدالتي صورت گرفته، اما در تفاوت‎ها هرگز نمي‎توان گفت چرا تفاوت صورت گرفته است چون پديدآمدن تفاوت مربوط به گيرنده است و نه دهنده و در خلقت انسان‎ها تفاوت وجود دارد و نه تبعيض پس منافات با عدالت الهي ندارد.


 10. صلوات ها 5


 11. #6

  عضویت
  جنسیت شهريور ۱۳۹۳
  علاقه
  خدا،پیامبر، امام و ...
  نوشته
  1,973
  حضور
  87 روز 19 ساعت 32 دقیقه
  دریافت
  3
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  6904  گذشته ازمطالب پیش گفته با توجه به روایات و ادعیه معصومین علیهم السلام همه انسان ها قابلیت وجودی برای رسیدن به مقام عصمت را دارا هستند، هر انسانی با مراقبه و مجاهده با نفس و ریاضت های نفسانی شرعی به مربه عصمت نائل می شود، در طول تاریخ افراد بسیاری وجود داشته و دارند که قابلیت وجودی خودشان را شکوفا کرده و به این مقام نائل آمدند، به حدّی پیش رفتند که کسی جز خدا را ندیدند و این آخرین مرحله از سیر و سلوک است انسان می تواند با ریاضت و مجاهده با نفس به مقام « في‏ مَقْعَدِ صِدْقٍ عِنْدَ مَليكٍ مُقْتَدِر» (قمر 55) نائل آید که در نزد خود خدای سبحان متنعم می شود. نمونه های فراوانی می توان نام برد حضرت سلمان، مقداد، امام خمینی، آیت الله بهجت و ... از جمله این انسان ها هستند، این بزرگواران قبل از خلقت برگزیده برگزیده نبودند اما با ریاضت به مقام عصمت نائل آمده اند، هیچ محدودیتی هم در این راه وجود ندارد و همه قابلیت رسیدن به این مقام را دارند. از جمله اين گروه آسيه، همسر فرعون است كه جريان او در قرآن بسيار زيبا و آموزنده بيان شده و از او به عنوان زني كه بايد الگو و سرمشق براي ساير مردم باشد ياد شده است. قرآن درباره او مي‎فرمايد: «وَ ضَرَبَ اللَّهُ مَثَلاً لِلَّذِينَ آمَنُوا امْرَأَتَ فِرْعَوْنَ إِذْ قالَتْ رَبِّ ابْنِ لِي عِنْدَكَ بَيْتاً فِي الْجَنَّةِ وَ نَجِّنِي مِنْ فِرْعَوْنَ وَ عَمَلِهِ وَ نَجِّنِي مِنَ الْقَوْمِ الظَّالِمِينَ»(تحریم 11) يعني براي كساني كه ايمان آورده‎اند، خدا همسر فرعون را مَثَل آورده، آنگاه كه گفت: پروردگارا پيش خود در بهشت خانه‎اي برايم بساز و مرا از فرعون و كردارش نجات ده و مرا از دست مردم ستمگر برهان.
  برابر بسياري از روايات اگر افراد عادي كه جزء برگزيده‎ها نيستند برابر شرايط به تكاليفش عمل كند پاداش‎هاي نظير هم‎نشيني با صالحان و مخلصين به آنها عطا مي‎كند. (صدوق: تواب الاعمال و عقاب اعمال، نشر اخلاق، چاپ 5، 1380 ش) بنابراين هيچ بي‎عدالتي در نظام هستي صورت نگرفته است. 12. صلوات ها 5


 13. #7

  عضویت
  جنسیت دي ۱۳۹۳
  نوشته
  41
  حضور
  2 روز 15 ساعت 7 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  25  با تشکر از پاسخ کارشناس عزیز
  در پاسخ شما دو ظرف مثال زدید که یکی ۵ لیتر و دیگری ۱۰ لیتر جا دارد مثل دو نفر میمونه که یکی ناتوان ذهنی به دنیا آمده و دیگری از ذهن و هوش خوب برخوردار است خب گناه اون کسی که ذهنش ناتوان است چیه؟ درسته باران رحمت خداوند بر همه یکیست و هر کس به اندازه ی ظرفیتش برداشت میکند خب حالا آن ناتوان ذهنی چه جوری میتواند برداشت کند در صورتی که در خلق شدن خودش تاثیری نداشته خب اون بنده خدا هم میخواسته مثل بقیه آدما سالم باشد.
  و در پاسخی دیگر گفتید نظام آفرینش مثل بدن انسان میمونه که هرکس نقش عضوی از بدن را دارد خب شاید اون دست دوست داشته مغز باشد یا اون آدم گناهکار دوست داشته آدم مومنی باشه پس میشه گفت برای اینکه خلق خدا کامل باشد خدا عده ای را فدای دیگری کرده یعنی اینکه اگه شیطان نبود فرق آدمای خوب و بد مشخص نمیشد پس شیطان فدای انسان های خوب شده؟

 14. صلوات ها 2


 15. #8

  عضویت
  جنسیت دي ۱۳۹۳
  نوشته
  41
  حضور
  2 روز 15 ساعت 7 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  25  مثال: دو نفر میخواهند درس بخونن یکی کند ذهن که هر چقدر زور میزنه درس رو نمیفهمه و یکی تیز هوش خیلی سریع درس رو میگیره خب منم دوست دارم به خدا خیلی نزدیک باشم ولی هر چی زور میزنم پیشرفتی نمیبینم خب عدالت کجاست؟
  خداوند گفته هر کس یک قدم برای رسیدن به من گام بردارد من ۱۰ قدم به سوی او میروم ولی...
  منم دوست دارم به خدا نزدیک باشم دوست ندارم فدا بشم تا یکی دیگه ایمانش قوی بشه
  درسته در زندگی مرتکب گناه شدم ولی توبه کردم ولی دیگه رابطم با خدا مثل قبل نیست به زبون خودمونی تحویل نمیگیره دیگه.

 16. صلوات


 17. #9

  عضویت
  جنسیت دي ۱۳۹۳
  نوشته
  41
  حضور
  2 روز 15 ساعت 7 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  25  بقیه دوستان هم در پاسخگویی شرکت داشته باشن سپاسگذارم

 18. صلوات


 19. #10

  عضویت
  جنسیت آبان ۱۳۹۳
  علاقه
  عاشق مطالعه و کسب دانش
  نوشته
  443
  حضور
  6 روز 3 ساعت 34 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  1375  سلام علی


  من یه سایت دارم.دقیقا یکی عین سوال تورو ازم پرسید منم اینجوری جواب دادم


  سلام.یه برادری یه سری شبهه براشون پیش اومد سعی میکنم با عقل ناچیز خودم جواب بدم
  پرسیدن ایا خدا عادله؟

  هیچ انسانی از روی آگاهی گناه نمیکنه .

  موافقم

  چه تکلیفی داره اون کسی که در تربیت پدر مادرش کم گذاشتن؟
  خب منظور شما کسیه که مثلا یه کاری کرده و به نظر شمما پدر و مادرش مقصرن.خب باید ببینیم کاری که کرده چی بوده…قطعا همه ماها با اراده خودمون کاریو میکنیم …ولی یه سری کارارو میشه از پدر و مادر تقلیدی یاد گرفت…خب در اینجا پدر و مادر مقصرن وظیفه داشتن که درست تربیت کنن بچشونو.باهات موافقم…تکلیف همچین شخصی رو خدا کمتر میدونه و بهش ارفاق میکنه و حتی کمکش میکنه و برشمیگردونه تا به پاای تربیت بد پدر و مادرش اخرتش خراب نشه
  یا اون کسی که در بدو ورود به دنیا معلوله؟
  عزیزم خدا خودش جا حق نشسته ..همین آدم معلول اون دنیا خدارو شکر میکنه که معلول افریده شده ..چون نمیتونسته گناه کنه و ابزارشو نداشته
  یا اون کسی که پدر مادرش از هم جدا شدن؟
  خب؟
  یا اون کسی که تو افریقا حتی اب هم نداره بخوره؟ چه تکلیفی؟چه کشکی چه دوغی؟
  کشک و دوغشو خدا مشخص میکنه.البته حق داری …خدا خیلی مهربونه و دوست نداره بنده ای از گرستنگی بمیره واسه همینه که میگه روزه بگیرید تا بتونیم درکشون کنیم…جوابش سادست.خدا تکلیف سنگینی به گردن این آدما نمیزاره…اونی که تو افریقا از شدت گرسنگی نمیتونه از جاش پاشه همین تحمل سختی و درد و رنجش میشه عبادت
  خودتونو بیخودی گول نزنید.خدا مارو با بی عدالتی کامل مجازات میکنه اون دنیا.


  عزیزم حالا بذار بمیریم اگه تو قیامت بد مجازاتمون کرد من میام به خدا میگم که بهت ارفاق کنه

  .هیچ آدم عاقلی با آگاهی کج نمیره

  تا حدودی باهات موافقم.منظورت چیه؟

  .اگه بابا ننه منم معصوم بودن منم میشدم معصوم.

  پسر حضرت نوح ….زن حضرت داوود…

  اگه امام حسین هم پدرش امام علی و مادرش حضرت فاطمه نبود معلوم نبود عاشورایی بود یا نبود من عدالت خدارو قبول ندارم .

  عزیزم داستان امام حسین کلا متفاوته…قبل از خلقت ما آدمها قرار بود این اتفاق بیوفته…اصلا اگه عاشورا نبود الان منو تو شیعه بودیم؟نه…. خب قبول دارم پدر مادر در نقش تربیت قرزند خیلی ماثر هستند ولی همین که الان فهمیدی تربیتشون اشتباه بوده پس خودت خودتو بساز اتفاقا خدا این بنده هاشو بیشتر دوست داره

  بخصوص اینکه همش غم بخشیدن یا نبخشیدن گناه داری خبر نداری بخشیده شده یا نه حق الناس خدا صداش در نمیاد!!!

  مگه نمیگی خدا بخشنده و مهربونه…نذار شیطون برات وسواس فکری درست کنه

  اصولا یه آدم یه کاریو از رو ندونستن انجام میده یا گول میخوره چرا باید خدا عذابش کنه؟اون که مقصر نیست

  با اینم موافقم اما همین که بعد یه مدت از کارت پشیمون میشی خدا میبخشه…عزیزم هنوز قیامت نشده زود قضاوت نکن.هنوز عذاب نکرده چون زنده ایم و میتونیم جبران کنیم. چون پرونده هامون بازه
  . حتی حضرت نوح هم اگر در تربیت پسرش کوشا تر بود حتما میتونست برش گردونه.
  عزیزم تو مگه دیدی که میگی…حضرت نوح میدونی کی بود؟خب درسته تربیت نقش مهمی داره…اما کسایی که قلبشون سیاه میشه راه ورود به قلبشون بسته میشه
  هیچ ادمی در بدو تولد گناه کار نیست. یه کودک ۷ساله افریقایی از شدت تشنگی میمیره.کافرم میمیره . چون مسلمون نیست.چه تکلیفی داره این بچه؟ چه عدالتی؟

  اگه رفت بهشت و مسلمونم نبود و خدا اون دنیا هواشو داشت چی؟ مگه خدایی که تصمیم میگیری؟خدا مشخص میکنه که طرف کافر مرده یا مسلمون

  کسى که دینش تقلیدی از بابا ننشه چه تغییری میتونه در اخلاق تقلیدیشم انجام بده. یه سوال .اگه شما تو اسرائیل بودی مسلمون بودی؟ نه!!!! پس شرایطه که مارو تو موقعیت ها قرار میده. پس نقش عدالت کجاست؟ .

  برو خدارو شکر کن که ای کاش تو اسرائیل به دنیا میومدی…اون دنیا میفهمی که با شیعه امام علی دو برابر حساب مبکنن چون محب اهل بیت بوده و گناه کرده

  نتیجه :خدا هرکسیو به اندازه : شرایط مادی مالی خانوادگی تربیتی و جامعه ای تکلیف میکنه.پس بهشت فقط جا شیعه نیست


  علی شبهه برطرف شد؟


 20. صلوات ها 3


صفحه 1 از 4 123 ... آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 18

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود