پدر و مادر! چرا مرا به دنیا آوردید؟ (سؤالات و شبهات: ريشه فلسفي يا روان شناختي؟)

تب‌های اولیه

5 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
پدر و مادر! چرا مرا به دنیا آوردید؟ (سؤالات و شبهات: ريشه فلسفي يا روان شناختي؟)

شما یا پدر و مادر هستید یا در آینده خواهید بود. اگر هم اکنون نیستید شاید بتوانید این تصور را در ذهن خود ایجاد نمایید.

حال جواب یه سوال ذیل توسط فرزندتان چه خواهد بود ؟ و چگونه می توانید او را توجیه کرده و قانع نمایید و جواب سوالش را بدهید؟

پدر و مادر ..... چرا مرا بدنیا آوردید ؟؟؟

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد حامی

[="Tahoma"][="DarkGreen"]سلام بر شما
اين سؤال دقيقي است ولي
بستگي دارد چه فرزندي در چه سني و در چه شرايطي اقتصادي، جسمي و روحي بپرسد.
آيا اين روزها حادثه اي رخ داده؟
كتابي خوانده؟
يا اين سؤال اساسا بدون مشكلي براي مطرح است
گاهي جواب استدلالي نياز است
و گاهي اگر فرد در استرس و مشكلات و بيماري و...باشد تأكيد بر حمايت عاطفي و مالي و ...بايد باشد گاهي با رفع مشكل شبهه رفع مي شود
.
اگر مورد خاصي هست توضيح بفرماييد تا دقيق تر جواب دهم
[/]

[="Tahoma"][="DarkGreen"]يك نمونه
يكي از اساتيد مي گفت: يك از دوستان باسواد و اهل مطالعه و متدين ما شبهات عجيب غريبي مطرح مي كرد. ما هم جواب او را مي داديم ولي او بدون توجه به استدلال هاي ما مي گفت قانع نشدم.
روزي آدرس يكي از علما را به او دادم و گفتم با ايشان سؤالات خود را مطرح كنيد.
چند روز بعد او را ديدم گفتم: چه خبر؟ رفتيد نزد آن عالم؟
گفت: بله رفتم ولي من چيزي پرسيدم ولي او جواب بي ربطي به من داد. از من پرسيد: ازدواج كرده اي. من هم با تعجب گفتم: دو سه سالي است در عقد هستيم و شرايط فراهم نشده برويم سر زندگي مشتركمان.
ان علما گفت: خب، چيزي نيست. ان شاالله خدا كمك تون كنه برويد سر زندگي خودتان همه اين شبهات با ازدواج تان رفع مي شود.
من هم از جواب آن عالم تعجب كردم. ولي واقعا عروسي مانند آب روي آتش بود. همه شبهات او ريشه عاطفي و هيجاني داشت و با ازدواج او آرام شد.
[/]

[=arial black]

حامی;631049 نوشت:
ستگي دارد چه فرزندي در چه سني و در چه شرايطي اقتصادي، جسمي و روحي بپرسد.
آيا اين روزها حادثه اي رخ داده؟
كتابي خوانده؟
يا اين سؤال اساسا بدون مشكلي براي مطرح است
گاهي جواب استدلالي نياز است
و گاهي اگر فرد در استرس و مشكلات و بيماري و...باشد تأكيد بر حمايت عاطفي و مالي و ...بايد باشد گاهي با رفع مشكل شبهه رفع مي شود.

با در نظر گرفتن شرایط ذکر شده در یک تقسیم بندی دو حالت وجود دارد:
فرزند در مواجهه با مشکلات روحی و روانی ، اقتصادی ، اخلاقی و اجتماعی .... این سوال برایش پیش می آید.
یا نه فقط جهت دانستن و تشنه آگاهی است و نیاز به جواب استدلالی دارد.

با توجه به این مطالب:
چه راهها و روشهایی برای معلوم شدن انگیزه فرد وجود دارد؟(کدامیک از دو حالت؟)

اگر نیت او معلوم شود با چه راهکارهایی باید مشکل او را حل کرد یا جواب او را داد؟

اگر امکان برآورده کردن مقصود فرزند از عهده ما خارج باشد (مثلا مشکل مالی) آنگاه چه باید کرد؟
.
.
.
البته باید گفته شود که این سوال به شکل جدی ، پس از رسیدن به سن بلوغ مطرح است.
.
.
.
.
همانگونه که این سوال برای فرزند مطرح می شود بطور متقابل این پرسش باید توسط والدین پاسخ داده شود که: چرا بچه دار می شویم؟

جواب صحیح و حساب شده و آمادگی می تواند بسیاری از معضلات خانوادگی را کمتر کند یا حل نماید.

موضوع قفل شده است