معامله صوری روی یک کالا

تب‌های اولیه

23 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
معامله صوری روی یک کالا

سلام و عرض ادب

سوال من اینه که معاملات صوری یعنی چی مثلا اگه دو نفر با هم معامله کنن یکی بگه من یک پراید فروختم و دیگری بگه من خریدمش بعد از مدتی دوباره

طرفی که فروخته بگه الان میخوام بفروشم و یکی دیگه پیدا بشه بخره و یا کسی که فروخته دوباره بگه خریدم در حالی که اصلا پرایدی در کار نباشه و قصد

طرفین معامله هم سود بردن از تفاوت خرید و فروش باشه
آیا این معاملات باطله؟ دلیل باطل بودنش چیه؟

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد شفا

mnrhm;628017 نوشت:
سلام و عرض ادب

سوال من اینه که معاملات صوری یعنی چی مثلا اگه دو نفر با هم معامله کنن یکی بگه من یک پراید فروختم و دیگری بگه من خریدمش بعد از مدتی دوباره

طرفی که فروخته بگه الان میخوام بفروشم و یکی دیگه پیدا بشه بخره و یا کسی که فروخته دوباره بگه خریدم در حالی که اصلا پرایدی در کار نباشه و قصد

طرفین معامله هم سود بردن از تفاوت خرید و فروش باشه

سلام علیکم

طبق نظر رهبری:

در اینجا اگر وسیله ای (مثالی که در سوال بیان فرمودید،پراید) نباشد که خرید وفروش شود که معامله باطل است .
واگر پرایدی باشد ولی قصد جدیی بر معامله نباشد،معامله باطل است.
واگر پرایدی باشد وخریدار قصد جدی بر خریدداشته باشد وبعد از خرید قصد جدی بر فروش داشته باشد معامله صحیح است.

با تشکر
پس تمامی معاملات CFD که در forex انجام میشه اشکال شرعی داره چون تو هیچکدوم کالای واقعی نیست و تنها به مانند یک شرط بندی روی قیمت کالاست که یکی میگه میره بالا و دیگری میگه میاد پایین و به این صورت با هم شرط می بندن
و تمامی ادعاهایی که یه عده از خودشون در میارن که تو فارکس ارز واقعی داره معامله میشه و کارگزاری خودش اموالی داره که به ما قرض میده !!! همش از روی توهمات ذهنیشونه
جالبه که یه عده این به اصطلاح leverage که بروکر میده رو وام صدا میزنن! در حالی که اصلا از این قرار نیست و اصولا ساز و کار معاملات غیر واقعی روی کالا اینطوریه که هر شخص به هر میزان که دلش خواست میتونه تو معامله وارد بشه یعنی مثلا یک شخص با 1 دلار اجازه داره که در یک معامله 1 میلیون دلاری هم شرکت کنه و اصولا کال مارجین(call margin) هم برای اینه که شخص بیشتر از سرمایه واقعیش ضرر نکنه
در اصل وقتی شما وارد یک معامله میشید با مبلغی که برای ورود تعیین می کنید دارید مشخص می کنید که تا چه اندازه جا برای ضرر کردن دارید
هرچند به نظر میرسه که معاملات CFD و امکان ورود در معامله چند برابر بزرگتر از سرمایه برای جلوگیری از ریسک سرمایه گذاری شرکت های تولیدی میتونه مفید باشه ولی این رو باید در نظر گرفت که هدف وسیله رو توجیه نمی کنه و در مقابل این باید این موضوع هم دید که یه عده که در این بازار سودهای بزرگ و بدون زحمت آنچنانی بدست میارن دیگه دل به کار نخواهند داد و انگیزه کار در جامعه کمرنگ خواهد شد
بماند که هم در بورس و هم در فارکس سود شما از ضرر دیگران است هرچند شما باعث ضرر اون شخص نیستید ولی کافیه کمی به این موضوع فکر کنید تا متوجه شوید که وارد چه بازی گاهی بی برکتی شده اید!
میپرسید در بورس سود شرکت ها هم مهم است ولی براتون مثالی میزنم تا متوجه بشید که در همه حال سودی که بدست می آورید از ضرر دیگران بدست می آید
شخص الف از شخص ب سهم را به قیمت 120 تومن میخره و 20 تومن سود میره به حساب شخص ب بعد از مدتی قیمت سهم به علت تعدیل مثبت سهم 30 تومن افزایش پیدا می کنه یعنی 150 و شخص الف سهم رو به شخص ج میفروشه و 30 تومن سود بدست میاره بعد از مدتی سهم میبنده برای مجمع عالی سالیانه 30 تومن سود تقسیم می کنه و قیمتش 120 تومن میرسه بعد از مدتی هم میرسه به 140تومن بعد شخص ج میفروشه به شخص د و 20 تومن سود می کنه حالا فکر می کنید نرخ رشد سودآوری شرکت باید چند درصد در سال باشه که همین منوال طی بشه و همه سودهای خوبی ببرن؟!!! مطمئنا همچین چیزی نمیشه اصلا! بعد از مدتی حدودا 6 ماهه سهم درجا میزنه و همون 140 میمونه شخص د به علت خواب سرمایش ضرر کرده میفروشه به شخص ه و قیمت سهم میرسه به 100 تومن و شخص ه سهم رو میفروشه و 40 تومن ضرر می کنه یعنی از اون 70 تومن که یه عده سود بردن 40 تومنش از اینجا جبران میشه و گویا تنها تاثیر سود نقدی شرکت 10 تومن بوده که طبیعی هم هست زیرا اکثر شرکت ها نرخ رشد سودشون کم و گاهی درجا میزنه!

من دقیقا همین سوال رو از دفتر رهبری پرسیدم و جواب این بود:

شماره استفتاء: 506659

بسمه تعالی

سلام علیکم و رحمة الله و برکاته

اگر قصد جدی درمعامله نباشد وصرفاً برای فرار از ربا انجام گیرد، چنین معامله ای صوری محسوب میشود و باطل است؛ به هرحال تشخیص دراین گونه ازموارد موکول به نظر عرف است.
موفق و مؤيد باشيد

حال سوال اینجاست که آیا تشخیص صوری بودن یا نبودن با عرف است؟
یا اگر برای فرار از ربا نباشد چطور؟

mnrhm;629335 نوشت:
با تشکر
پس تمامی معاملات CFD که در forex انجام میشه اشکال شرعی داره چون تو هیچکدوم کالای واقعی نیست و تنها به مانند یک شرط بندی روی قیمت کالاست که یکی میگه میره بالا و دیگری میگه میاد پایین و به این صورت با هم شرط می بندن
و تمامی ادعاهایی که یه عده از خودشون در میارن که تو فارکس ارز واقعی داره معامله میشه و کارگزاری خودش اموالی داره که به ما قرض میده !!! همش از روی توهمات ذهنیشونه
جالبه که یه عده این به اصطلاح leverage که بروکر میده رو وام صدا میزنن! در حالی که اصلا از این قرار نیست و اصولا ساز و کار معاملات غیر واقعی روی کالا اینطوریه که هر شخص به هر میزان که دلش خواست میتونه تو معامله وارد بشه یعنی مثلا یک شخص با 1 دلار اجازه داره که در یک معامله 1 میلیون دلاری هم شرکت کنه و اصولا کال مارجین(call margin) هم برای اینه که شخص بیشتر از سرمایه واقعیش ضرر نکنه
در اصل وقتی شما وارد یک معامله میشید با مبلغی که برای ورود تعیین می کنید دارید مشخص می کنید که تا چه اندازه جا برای ضرر کردن دارید
هرچند به نظر میرسه که معاملات CFD و امکان ورود در معامله چند برابر بزرگتر از سرمایه برای جلوگیری از ریسک سرمایه گذاری شرکت های تولیدی میتونه مفید باشه ولی این رو باید در نظر گرفت که هدف وسیله رو توجیه نمی کنه و در مقابل این باید این موضوع هم دید که یه عده که در این بازار سودهای بزرگ و بدون زحمت آنچنانی بدست میارن دیگه دل به کار نخواهند داد و انگیزه کار در جامعه کمرنگ خواهد شد
بماند که هم در بورس و هم در فارکس سود شما از ضرر دیگران است هرچند شما باعث ضرر اون شخص نیستید ولی کافیه کمی به این موضوع فکر کنید تا متوجه شوید که وارد چه بازی گاهی بی برکتی شده اید!
میپرسید در بورس سود شرکت ها هم مهم است ولی براتون مثالی میزنم تا متوجه بشید که در همه حال سودی که بدست می آورید از ضرر دیگران بدست می آید
شخص الف از شخص ب سهم را به قیمت 120 تومن میخره و 20 تومن سود میره به حساب شخص ب بعد از مدتی قیمت سهم به علت تعدیل مثبت سهم 30 تومن افزایش پیدا می کنه یعنی 150 و شخص الف سهم رو به شخص ج میفروشه و 30 تومن سود بدست میاره بعد از مدتی سهم میبنده برای مجمع عالی سالیانه 30 تومن سود تقسیم می کنه و قیمتش 120 تومن میرسه بعد از مدتی هم میرسه به 140تومن بعد شخص ج میفروشه به شخص د و 20 تومن سود می کنه حالا فکر می کنید نرخ رشد سودآوری شرکت باید چند درصد در سال باشه که همین منوال طی بشه و همه سودهای خوبی ببرن؟!!! مطمئنا همچین چیزی نمیشه اصلا! بعد از مدتی حدودا 6 ماهه سهم درجا میزنه و همون 140 میمونه شخص د به علت خواب سرمایش ضرر کرده میفروشه به شخص ه و قیمت سهم میرسه به 100 تومن و شخص ه سهم رو میفروشه و 40 تومن ضرر می کنه یعنی از اون 70 تومن که یه عده سود بردن 40 تومنش از اینجا جبران میشه و گویا تنها تاثیر سود نقدی شرکت 10 تومن بوده که طبیعی هم هست زیرا اکثر شرکت ها نرخ رشد سودشون کم و گاهی درجا میزنه!

سلام علیکم

هر جایی که کالای برای معامله نباشد معامله باطل است چه در بورس باشد یا شرکتهای دیگر....

mnrhm;631593 نوشت:
حال سوال اینجاست که آیا تشخیص صوری بودن یا نبودن با عرف است؟
یا اگر برای فرار از ربا نباشد چطور؟

سلام علیکم

طبق نظر رهبری:

این موارد تابع قصد جدی طرفین معامله است که اگر قصد معامله صوری باشد حرام است ؛
واگر قصد جدی باشد اشکالی ندارد.

به این استفتاء از ایشان توجه بفرمایید:

سایت رهبری، استفتائات جدید:

بيع شرط

س: كسى خانه‌اى را بطور مشروط مى‌خرد بدين صورت كه با پرداخت سى ميليون تومان مدت يكسال در خانه سكونت كند و پس از يكسال اگر فروشنده‌ى خانه، چهل ميليون به آن شخص پرداخت كند خانه را تخليه كند و اگر نتوانست، خانه از آن او شود. حكم شرعى اين معامله چگونه است؟ اگر فروشنده بعد از يكسال چهل ميليون بپردازد ده ميليون اضافى چه حكمى دارد؟

ج) اگر بيع شرط، حيله و وسيله‌اى براى فرار از ربا باشد، حكم ربا دارد و معامله باطل است هر چند بيع شرط جدى، اگر حيله نباشد، از معاملات شرعيه و صحيح است.

واجوبة الاستفتائات:
س 1916: بانک مسکن براى ما خانه‏اى خريده است به اين شرط که پول آن را به‌طور ماهيانه بپردازيم. آيا اين معامله شرعاً صحيح است و ما مالک آن خانه مى‏شويم؟

ج: اگر بانک آن خانه را براى خودش خريده و سپس به‌صورت اقساط به شما فروخته باشد، اشکال ندارد.

شفا;632485 نوشت:
سلام علیکم

هر جایی که کالای برای معامله نباشد معامله باطل است چه در بورس باشد یا شرکتهای دیگر

....

سلام علیکم
ممنون از پاسختون
سوالم اینه که چرا هر جا کالایی نباشه معامله صحیح نیست؟
اگر بخواهید بگویید صوریه که از نظر عرف معامله ای رو صوری می گن که اصولا هدفش چیز دیگری باشه مثلا حیله هایی که برای فرار از ربا زده میشه
اگر بخواهید بگویید قصد جدی در معامله نیست که در مثال عرض کردم همه شرکت کننده گان قصد جدی دارند که معامله انجام شود فقط کالایی در کار نیست و چون قصدشون منفعت بردن از کالا نیست و میخوان که از تفاوت در قیمت خرید با فروش سود یا ضرر ببرند و قصدشون سرمایه گذاری روی یک کالاست
اگر میشود بیشتر توضیح دهید که معامله صوری چیست و قصد جدی یعنی چه و اصلا شاید این معامله که من گفتم یک نوع شرط بندی روی قیمت کالا باشد در این صورت هم توضیح بفرمایید که شرط بندی یعنی چه؟
با تشکر

mnrhm;633444 نوشت:
سلام علیکم
ممنون از پاسختون
سوالم اینه که چرا هر جا کالایی نباشه معامله صحیح نیست؟
اگر بخواهید بگویید صوریه که از نظر عرف معامله ای رو صوری می گن که اصولا هدفش چیز دیگری باشه مثلا حیله هایی که برای فرار از ربا زده میشه
اگر بخواهید بگویید قصد جدی در معامله نیست که در مثال عرض کردم همه شرکت کننده گان قصد جدی دارند که معامله انجام شود فقط کالایی در کار نیست و چون قصدشون منفعت بردن از کالا نیست و میخوان که از تفاوت در قیمت خرید با فروش سود یا ضرر ببرند و قصدشون سرمایه گذاری روی یک کالاست
اگر میشود بیشتر توضیح دهید که معامله صوری چیست و قصد جدی یعنی چه و اصلا شاید این معامله که من گفتم یک نوع شرط بندی روی قیمت کالا باشد در این صورت هم توضیح بفرمایید که شرط بندی یعنی چه؟
با تشکر

سلام علیکم

یکی از شرایط صحت معامله این است که کالایی در میان باشد پس اگر کالای در میان نباشد عملا معامله ای اتفاق نیفتاده است.

معامله صوری:معامله ای است که طرفین معامله قصد جدی بر خرید وفروش ندارند .

شفا;633494 نوشت:
سلام علیکم

یکی از شرایط صحت معامله این است که کالایی در میان باشد پس اگر کالای در میان نباشد عملا معامله ای اتفاق نیفتاده است.

معامله صوری:معامله ای است که طرفین معامله قصد جدی بر خرید وفروش ندارند .

سلام علیکم
آیا امکان دارد منبعی معرفی بفرمایید که بتونم بفهمم دلیل اینکه اگر کالا در کار نباشه معامله باطل است چیست

mnrhm;633875 نوشت:
سلام علیکم
آیا امکان دارد منبعی معرفی بفرمایید که بتونم بفهمم دلیل اینکه اگر کالا در کار نباشه معامله باطل است چیست

سلام علیکم

رساله 13 مرجع:

[=times new roman, times, serif]معاملات باطل
٢٠٥٥ در چند مورد معامله باطل است:
اول: خريد و فروش عين نجس، مثل بول و غائط و مسكرات، بنابر اقوى در بعضى و بنابر احتياط واجب در بعضى.
دوم: خريد و فروش مال غصبى، مگر آنكه صاحبش معامله را اجازه كند.
سوم: خريد و فروش چيزهايى كه مال نيست.

و........

البته شما می توانید در این زمینه به کتاب توضیح المسائل،احکام معاملات ویا کتاب تحریر الوسیله احکام بیع مراجعه بفرمایید.

سلام علیکم
بنده در مورد عدم وجود کالا باز سوالی از دفتر رهبری پرسیدم و جواب این بود

موضوع: خريد و فروش
شماره استفتاء: 508391

بسمه تعالی

در فرض سؤال که اصلاً ماشینی در کار نیست معامله معنا ندارد.

موفق و مؤيد باشيد

سلام و عرض ادب
بنده سوالی پرسیده بودم در مورد معامله به این شکل:
اگر دو نفر با هم معامله کنن یکی بگه من یک پراید فروختم و دیگری بگه من خریدمش بعد از مدتی دوباره طرفی که فروخته بگه الان میخوام بفروشم و یکی دیگه پیدا بشه بخره و یا کسی که فروخته دوباره بگه خریدم در حالی که اصلا پرایدی در کار نباشه و قصد طرفین معامله هم سود بردن از تفاوت خرید و فروش باشه

و شما پاسخ فرمودید که:
اگر قصد جدی درمعامله نباشد وصرفاً برای فرار از ربا انجام گیرد، چنین معامله ای صوری محسوب میشود و باطل است؛ به هرحال تشخیص دراین گونه ازموارد موکول به نظر عرف است.

حال سوال بعدی این است که اگر قصد ربا نباشد ولی جنسی (در این مثال پراید) در کار نباشد باز هم صوری نیست و آیا اگر عرف بگوید که صوری نیست باید در نظر گرفت که صوری نیست؟

حالا اگه دوستان حدیث یا آیه ای از قرآن می شناسند که بشه متوجه شد چرا در جایی که کالا نیست معامله روی نداده است به نظرم این مبحث کامل میشه و برای افراد بعدی که در موتور های جستجو دنبال جواب همچین مسائلی هستند بسیار کمک کننده خواهد بود
با تشکر

mnrhm;634466 نوشت:
سلام علیکم
بنده در مورد عدم وجود کالا باز سوالی از دفتر رهبری پرسیدم و جواب این بود

موضوع: خريد و فروش
شماره استفتاء: 508391

بسمه تعالی

در فرض سؤال که اصلاً ماشینی در کار نیست معامله معنا ندارد.

موفق و مؤيد باشيد

سلام و عرض ادب
بنده سوالی پرسیده بودم در مورد معامله به این شکل:
اگر دو نفر با هم معامله کنن یکی بگه من یک پراید فروختم و دیگری بگه من خریدمش بعد از مدتی دوباره طرفی که فروخته بگه الان میخوام بفروشم و یکی دیگه پیدا بشه بخره و یا کسی که فروخته دوباره بگه خریدم در حالی که اصلا پرایدی در کار نباشه و قصد طرفین معامله هم سود بردن از تفاوت خرید و فروش باشه

و شما پاسخ فرمودید که:

حال سوال بعدی این است که اگر قصد ربا نباشد ولی جنسی (در این مثال پراید) در کار نباشد باز هم صوری نیست و آیا اگر عرف بگوید که صوری نیست باید در نظر گرفت که صوری نیست؟

سلام علیکم

اگر جنسی در کار نباشد معامله صحیح نیست.
اینکه فرمودند عرفا صوری نباشد یعنی اگر عرف بگویید این نوع معامله صوری والکی است این اشکال دارد؛
مثلا شخصی از کسی وکالت بگیرد وپرتقالی را بخرید یک میلیون برای موکل خود وبا وکالتی که از او دارد به خود بفروشد 2 میلیون یه سال این را عرف می گوید صوری است.

سلام
خب همین مساله که جنسی در کار نباشه شرعی نیست رو میخواستم فلسفش رو بدونم
یعنی آیه ای حدیثی روایتی در مورش باشه که متوجه بشم علت واقعیش چیه؟
و نکته بعدی قصد جدی بر معاملست که اینم باز میخواستم بدونم دقیقا و مفهوما یعنی چی؟

mnrhm;951322 نوشت:
سلام
خب همین مساله که جنسی در کار نباشه شرعی نیست رو میخواستم فلسفش رو بدونم
یعنی آیه ای حدیثی روایتی در مورش باشه که متوجه بشم علت واقعیش چیه؟
و نکته بعدی قصد جدی بر معاملست که اینم باز میخواستم بدونم دقیقا و مفهوما یعنی چی؟

سلام علیکم

1- یکی از شرایط صحت معامله این است، چیزی باشد که مورد خرید و فروش بر سر آن انجام شود که اگر چیزی نباشد، عملا دیگر معامله (خرید وفروش)به این عمل اطلاق نمی شود.

2- قصد جدی بر معامله یعنی: اراده واقعی بر انجام خرید و فروش کالا.

شفا;951346 نوشت:
سلام علیکم

1- یکی از شرایط صحت معامله این است، چیزی باشد که مورد خرید و فروش بر سر آن انجام شود که اگر چیزی نباشد، عملا دیگر معامله (خرید وفروش)به این عمل اطلاق نمی شود.

2- قصد جدی بر معامله یعنی: اراده واقعی بر انجام خرید و فروش کالا.

اینایی که میفرمایید خیلی کلیه ولی من دنبال فلسفش هستم
یعنی اینکه من معاملاتی رو سراغ دارم که با اینکه چیزی برای خرید و فروش وجود داره به این علت که کالا وجود نداره باطله! مثل معاملات آتی که از نظر برخی مراجع باطله
و یا درمورد قصد جدی هم باز معاملاتی هست که سراغ دارم با اینکه قصد جدی بر انجام معامله است باز به این علت باطله که قصد جدی نیست و صوریه! مثل معاملات فارکس و یا معاملات cfd که ملت به خاطر تفاضل قیمت خرید و فروش میان معامله می کنن و نه خرید اون جنس و استفاده کردنش!

mnrhm;951357 نوشت:
اینایی که میفرمایید خیلی کلیه ولی من دنبال فلسفش هستم
یعنی اینکه من معاملاتی رو سراغ دارم که با اینکه چیزی برای خرید و فروش وجود داره به این علت که کالا وجود نداره باطله! مثل معاملات آتی که از نظر برخی مراجع باطله
و یا درمورد قصد جدی هم باز معاملاتی هست که سراغ دارم با اینکه قصد جدی بر انجام معامله است باز به این علت باطله که قصد جدی نیست و صوریه! مثل معاملات فارکس و یا معاملات cfd که ملت به خاطر تفاضل قیمت خرید و فروش میان معامله می کنن و نه خرید اون جنس و استفاده کردنش!

سلام علیکم

مثالهایی که شما زدید موید پاسخی که داده شد، هست.

در هر دو صورت :
1- در مورد اول چون چیزی نیست معاملاتش صحیح نیست.
2- مورد دوم نیز با فرض اینکه قصد جدی ندارند معامله باطل است.

شما برای به دست آوردن پاسخ دقیقتر به رساله مرجع تقلید و احکام خرید و فروش را مطالعه کنید تا به نتیجه دقیق تری برسید.

[h=3]شرايط جنس و عوض آن[/h][h=3]شرايط فروشنده و خريدار[/h]

سلام علیکم
ببینید بنده نمی خوام حکم شرعیشو بپرسم!
من دنبال فلسفه این حکم ها هستم
اینکه میگید در مورد اول کالا وجود نداره درست نیست چون وجود داره ولی تحویلش در آینده خواهد بود
در مورد دوم هم قصد جدی رو باز درست متوجه نشدم یعنی چی؟ آیا جز مثلا فرار از ربا شما مثال دیگری دارید که روشن کنه قصد جدی یعنی چی؟ چون در مثال دوم که زدم قصد واقعا معامله است نه یه حرکت صوری چون قصد می کنن که واقعا جنسی رو بخرن یا بفروشنن ولی به نه به نیت استفاده از اون کالا بلکه به نیت اینک با فروشش بعدا به سود برسن

کسی فرد مجتهدی رو سراغ داره که من حضوری بتونم در مورد این مسائل باهاشون صحبت کنم؟

mnrhm;951448 نوشت:
کسی فرد مجتهدی رو سراغ داره که من حضوری بتونم در مورد این مسائل باهاشون صحبت کنم؟

سلام
یک شماره از خودتان بدهید با شما تماس بگیرم

سلام
البته شاید ارتباط نزدیک به بحث داشته باشه ولی بنده یک سری تحقیقاتی در مورد مکانیزم انجام معاملات فارکس انجام دادم که در وبلاگ
http://how-does-forex-work.blogfa.com/
موجوده همچنین بحث شرعیش هم در وبلاگ دیگم شروع کردم و سوالاتی رو در آوردم که در وبلاگ زیر موجوده
http://shariah-fatwa-forex.blogfa.com/

موضوع قفل شده است