جمع بندی زن در آخر الزمان

تب‌های اولیه

10 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
زن در آخر الزمان

سلام
من در یک جلسه اخلاقی شرکت میکنم که استاد فرمودند که حدیثی داریم از حضرت زهرا س که فرمودند که برای زن بهتر است که نه نامحرمی را ببیند و نه نامحرمی او را ببیند... عده ای گفتن که استاد این حدیث برای اون زمان بود و الان که نمیشه اینجوری رفتار کرد...استاد فرمودند که اتفاقا کاربرد این حدیث در این زمان بیشتر و عمل به آن ضروری تر و واجب تر است تا آن زمان....
مشکل ما این هست که واقعا نمیدونیم در آخرالزمان باید چجوری برخورد کنیم ؟ واقعا اگر الان حضرت زهرا س در بین ما بودند چجوری رفتار میکردند؟

با سلام
چند روز گذشته یک حدیثی شنیدم که خیلی منو نگران کرده، فکر کنم از حضرت رضا علیه السلام بود، اگر ممکنه اصل حدیث رو برامون بیان بفرمایید.
در این حدیث بیان شده بود که در آخرالزمان زنان باید پلاسِ خونه هاشون باشند و از خونه مگر در حد ضرورت خارج نشوند..

سوگل;626118 نوشت:
سلام
من در یک جلسه اخلاقی شرکت میکنم که استاد فرمودند که حدیثی داریم از حضرت زهرا س که فرمودند که برای زن بهتر است که نه نامحرمی را ببیند و نه نامحرمی او را ببیند... عده ای گفتن که استاد این حدیث برای اون زمان بود و الان که نمیشه اینجوری رفتار کرد...استاد فرمودند که اتفاقا کاربرد این حدیث در این زمان بیشتر و عمل به آن ضروری تر و واجب تر است تا آن زمان....
مشکل ما این هست که واقعا نمیدونیم در آخرالزمان باید چجوری برخورد کنیم ؟ واقعا اگر الان حضرت زهرا س در بین ما بودند چجوری رفتار میکردند؟

این حدیث از حضرت زهرا منبع معتبری نداره و قابل استناد نیست. (اگه کسی شک داره کارشناسان منبع معتبر بدن)
از آن گذشته این حدیث خلاف آیه مباهله هست. میدونیم زمانی که آیه مباهله نازل شد لفظ زنانتان در آیه اومد. اگر برای زنان بهتر بود که در خانه بمانند خدا نمیگفت زنانتان را به مباهله با مسیحیان ببرید و می دونیم که حضرت زهرا هم به مباهله رفتند.
بنابراین حتی اگه این حدیث منبع معتبری داشت که نداره به دلیل تضاد با قرآن از درجه اعتبار ساقطه. چون حدیث داریم که میگه: اگه حدیثی با قرآن متضاد بود به دیوار بزنید.

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد پیام

سلام خدمت کاربران گرامی
در مورد حدیث معروفی که از حضرت زهرا{سلام الله علیها} نقل شده است یکی از اساتید مطلبی رو فرموده اند که برای مطالعه مفید است

http://www.askquran.ir/thread48891.html#post724202

باتشکر

حضرت فاطمه (س) فرمودند: «براى زنان بهتر است كه [بدون ضرورت] مردان نامحرم را نبينند و نامحرمان نيز آنان را نبينند».
بحار الأنوار، ج ۱۰۴، ص ۳۶

پيامبر صلي الله عليه و آله روزي از جمع مسلمانان حاضر در مسجد سؤال كردند كه: «چه روش و سيره اي براي زندگاني بانوان بهتر است؟» هركس به فراخور معرفت خويش جوابي مي‌داد؛ اما هيچ جوابي پيامبر را قانع نمي‌كرد.

در اين هنگام سلمان فارسي كه در آن روزگار پيرمردي باوقار و پرذكاوت و در ميان آن جمع، به لحاظ ايمان و معرفت بالاتر بود، با خود انديشيد كه پاسخ اين سؤال دقيق از سطح عمومي انديشه مردان فراتر است. از اين روي، در بحبوحه اظهار نظرهاي گوناگون، خود را به خانه زهرا سلام الله عليها كه متصل به مسجد پيامبر بود، رسانيد و پاسخ پرسش پيامبر را از يگانه دخترش جويا شد. حضرت زهرا سلام الله عليها در پاسخ سؤال پدر فرمودند: براي زنان بهترين خير آنست كه مردان نامحرم را نبينند و مردان نامحرم نيز ايشان را نبينند.

سلمان به جمع حاضر در مسجد بازگشت و پاسخ را مطرح نمود. پيامبر دانستند كه اين پاسخ از خود سلمان نيست؛ از اين روي پرسيدند: «اين جواب را از كه آموختي؟» سلمان عرضه داشت: پرسش شما را از دخترتان زهرا (سلام الله عليها) پرسيدم و چنين پاسخ شنيدم. پيامبر در اين هنگام فرمودند: پدرش به فدايش باد. …به راستي كه فاطمه پاره اي از وجود من است.

دعائم ‏الإسلام، ج 2، ص 215،

كشف الغمه ، ج 2، ص 23 و 24

حدیث مطرح شده، در کتب اربعه (کتاب های چهار گانه) حدیثی شیعه وجود ندارد. اما در برخی از منابع بعدی؛ مانند دعائم الاسلام و مناقب ابن شهر آشوب حدیثی با همین مضمون، البته بدون سند و به صورت خلاصه ذکر شده است. بنابر این، از آن جا که این حدیث در متون اولیه روایی نیامده، و در موارد دیگر نیز بدون سند ذکر شده است؛ لذا طبیعی است که از نظر سندی قابل اعتماد نباشد، ولی در عین حال متن آن با آموزه ها و تعالیم معتبر دینی ما سازگار است.

باید توجه داشت که این، حدیث در مقام بیان این حکم شرعی نیست که به هیچ وجه زنان و مردان مجاز به گفت و گوی با هم نیستند و یا مجاز نیستند همدیگر را ببینند، بلکه در مقام بیان یکی از ارزش های اخلاقی است، و آن این که تا جایی که امکان دارد، باید ارتباط و برخوردهای روز مره میان مردان و زنان نامحرم به حداقل ممکن برسد. دختر رسول خدا –بر فرض صحت این انتساب- می خواهد به زنان مسلمان بگوید که بدون دلیل و برای کارهای جزئی و پیش پا افتاده و بدون جهت راهی مراکز عمومی نشوند، در کوچه و بازار و... در معرض دید نا محرم حضور پیدا نکنند که این در شأن و مقام زنان مسلمان نیست.

جمع بندی:

سوال:
سلام

پاسخ:سلام علیکم"
حضرت فاطمه (س) فرمودند: «براى زنان بهتر است كه [بدون ضرورت] مردان نامحرم را نبينند و نامحرمان نيز آنان را نبينند».
بحار الأنوار، ج ۱۰۴، ص ۳۶

باید توجه داشت که این، حدیث در مقام بیان این حکم شرعی نیست که به هیچ وجه زنان و مردان مجاز به گفت و گوی با هم نیستند و یا مجاز نیستند همدیگر را ببینند، بلکه در مقام بیان یکی از ارزش های اخلاقی است، و آن این که تا جایی که امکان دارد، باید ارتباط و برخوردهای روز مره میان مردان و زنان نامحرم به حداقل ممکن برسد. دختر رسول خدا –بر فرض صحت این انتساب- می خواهد به زنان مسلمان بگوید که بدون دلیل و برای کارهای جزئی و پیش پا افتاده و بدون جهت راهی مراکز عمومی نشوند، در کوچه و بازار و... در معرض دید نا محرم حضور پیدا نکنند که این در شأن و مقام زنان مسلمان نیست.

موضوع قفل شده است