صفحه 1 از 7 123 ... آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: ما ، انسان هایی مختار یا بازیگران سناریوی خدا ؟!

علاقه
    نقد
    نوشته
    509
    حضور
    11 روز 17 ساعت 8 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    1035

اشاره ما ، انسان هایی مختار یا بازیگران سناریوی خدا ؟!

سلام

قبل از شروع بحث لازمه از دوست عزیزی که ایده این بحث رو با حرف هاش واسه من به وجود آورد تشکر کنم . ممنون داداش .

مسلما میدانیم که " خدا " در دین اسلام از آینده خبر دارد . با این وصف سوال از اختیار انسانها و رابطه آن با این علم الهی ! پیش می آید . اگر " اسلام " میگه که خدا از آینده من خبر داره ، چرا همین " اسلام " ادعا میکنه که من اختیار دارم؟!

مثالی میتونه به فهم بیشتر سوال کمک کنه :

فیلمنامه نویسی رو در نظر بگیرید که یه سناریو مینویسه . تو این سناریو تعیین میشه که هر بازیگر چه نقشی داره ، در فلان موقعیت باید چه کاری انجام بده و خلاصه میشه گفت فیلنامه نویس از آینده هر بازیگر اطلاع کامل داره . و طبیعتا بازیگر در فیلم اختیاری از خودش نداره . بلکه باید اون چیزی که براش پیش بینی شده رو انجام بده .

حالا همین مثال رو برای رابطه خدا - انسان - زندگی در نظر بگیریم :

آیا خدا سناریوی فیلمی به نام زندگی رو نوشته تا بازیگرانی به نام انسان ها اون رو اجرا کنند ؟!

با تشکر .

ویرایش توسط سیده راضیه : ۱۳۹۳/۱۱/۲۹ در ساعت ۱۸:۴۹

2. صلوات ها 3

3.  

علاقه
    تحصیل ، تحقیق و پژوهش
    نوشته
    21,527
    حضور
    174 روز 22 ساعت 7 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    0
    گالری
    38
    صلوات
    58310

با نام و یاد دوست

ما ، انسان هایی مختار یا بازیگران سناریوی خدا ؟!

کارشناس بحث: استاد مشکور

5. صلوات ها 2

علاقه
    مطالعه و تحقیق و پاسخگویی
    نوشته
    1,511
    حضور
    34 روز 1 ساعت 22 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    4010

نقل قول نوشته اصلی توسط Dahim Darni نمایش پست ها
    سلام

قبل از شروع بحث لازمه از دوست عزیزی که ایده این بحث رو با حرف هاش واسه من به وجود آورد تشکر کنم . ممنون داداش .

مسلما میدانیم که " خدا " در دین اسلام از آینده خبر دارد . با این وصف سوال از اختیار انسانها و رابطه آن با این علم الهی ! پیش می آید . اگر " اسلام " میگه که خدا از آینده من خبر داره ، چرا همین " اسلام " ادعا میکنه که من اختیار دارم؟!

فیلمنامه نویسی رو در نظر بگیرید که یه سناریو مینویسه . تو این سناریو تعیین میشه که هر بازیگر چه نقشی داره ، در فلان موقعیت باید چه کاری انجام بده و خلاصه میشه گفت فیلنامه نویس از آینده هر بازیگر اطلاع کامل داره . و طبیعتا بازیگر در فیلم اختیاری از خودش نداره . بلکه باید اون چیزی که براش پیش بینی شده رو انجام بده .

آیا خدا سناریوی فیلمی به نام زندگی رو نوشته تا بازیگرانی به نام انسان ها اون رو اجرا کنند ؟!

با تشکر .
    سلام و ادب

در پاسخ به سؤال شما توجه به چند نکته ضروری است:

اول. علم خداوند به افعال انسان، به صورت مطلق تعلق نمي­پذيرد، بلكه متعلق علم خداوند، عمل انسان با تمام خصوصيات آن است كه از جمله مي­توان به اختياري بودن آن و تاثير اراده و قدرت انسان در وقوع آن اشاره كرد. بنابراين خداوند از ازل مي­داند كه انسان با بهره­ گيري از اختيار خود، اعمال خاصي را انجام مي­دهد و بديهي است كه در اين صورت، نه تنها علم خداوند با اختيار انسان منافاتي ندارد،‌ بلكه آن را تاكيد مي­كند. نتيجه آنكه علم خداوند به صدور فعل از فاعل آن، با حفظ تمام خصوصيات موجود در فاعل(از جمله شعور و اختیار و ...) تعلق مي­گيرد. بنابراين اگر فاعلي فاقد شعور و اختيار باشد(مانند آتش كه منشا حرارت مي­شود) علم الهي به صدور فعل آن به نحو غيراختياري تعلق مي­پذيرد؛‌ يعني خداوند از ازل مي­داند كه فلان آتش در زمان و مكان خاصي، به صورت غيراختياري منشا ايجاد آتش مي­شود. اما اگر فاعلي داراي شعور و اختيار باشد (مانند انسان در افعال اختياري خويش)، متعلق علم الهي اين است كه فاعل مذكور با اختيار و گزينش آزاد خويش افعال خود را انجام دهد.(1)

دوم. آنچه مسلم است اینکه، علم الهی مقوله‌اي و اختيار و اراده انسان مقوله‌اي ديگر است و ايندو با هم تزاحمي ندارند. تا بگوييم افعال اختياري (یعنی اختيار هر يك از فعل يا ترك چيزي) که مورد بحث ماست. چون خداوند مي‌داند ما يا فعل را انتخاب مي‌كنيم يا ترك آن را، پس مجبوريم واختياري در كار نيست. زيرا بعنوان مثال اگر دو راننده با اختيار تمام، مشغول رانندگي باشند و شما روي محاسباتي بدانيد كه ايندو با سرعت و كيفيتی که رانندگی می کنند، قطعا در ساعت خاصي در نقطه مشخص با يكديگر تلاقي خواهند كرد يا يكي از ديگري سبقت خواهد گرفت، آيا وقتي با يكديگر برخورد كردند يا يكي سبقت گرفت، علت آن علم شماست و با آن دو، همچون دو فاعل بي­ اختيار و بی اراده معامله مي‌شود؟! یا علم شما نافی اختیار آن دو راننده نیست. و یا علم معلم به عاقبت دو دانش اموز،(قبولی یا مردودی) با این کمیت و کیفیتی که درس می خوانند آیا گواه دخالت معلم و اجبار اوست؟ پس، چنانکه در این موارد و مصادیق، علم داشتن به چیزی، نشان اجبار و فقدان اختیار نیست. (گرچه در مقایسه با علم الهی ناقص و نارسا هستند،) نتیجه می گیریم؛ علم الهي نيز هرگز سلب اختيار از ما نمي‌كند.(2)

در باره مثال شما در خصوص نگارش فیلمنامه زندگی توسط خدا و بازیگری صرف انسان در این فیلم گفتنی است: آنگونه که شما نگاشتید تشبیهی ناقص است، حقیقت آنست که خداوند خالق و تهیه کننده عالم هستی و کارگردان حقیقی آن است، در تمام صحنه های زندگی چنانکه گفتیم، طوری این سکانس ها نوشته شده که نقش شعور و آگاهی و اراده و اختیار انسان مورد توجه قرار گرفته شده است. یعنی قرار نیست ما در سناریویی بازی کنیم که در آن هیچ اختیاری از خود نداریم بلکه این بازیگری همراه با اختیار است و با این وجود خداوند همه چیز را بصورت ازلی و ابدی می داند.

موفق باشید ...

پاورقی______________________________________ _____
    1. مصباح يزدي، محمدتقي، آموزش عقايد، تهران، سازمان تبليغات اسلامي هفتم، 1370، ج 1-2 ص 176، و عقايد استدلالي همان، و بحثي مسبوط همان، و محمد سعيدي مهر، آموزش كلام اسلامي (1)، خداشناسي، مركز جاني علوم اسلامي، قم، 1377، ج 1، ص 342 و 343.
    2. غرويان، محسن، غلامي، محمدرضا، ميرباقري، سيد محمد باقر، بحثي مسبوط در آموزش عقايد، قم، اول، 1371، ج 1، ص 173-174، با کمی تغییر و تصرف.

بنام حضرت دوست ما ، انسان هایی مختار یا بازیگران سناریوی خدا ؟!

هیچ چیز مثل اخلاق، نمی تواند در قلبها نفوذ کرده، دنیایی را گلستان و قلبهایی را با اندیشه و مرام شما همراه سازد.

با ما همراه باشید در کانال تلگرام: اخلاق الهی

https://telegram.me/smashkor

7. صلوات ها 4

علاقه
    حقوق.رمان. مسافرت هندوانه رنگ آبی
    نوشته
    698
    حضور
    11 روز 9 ساعت 37 دقیقه
    دریافت
    3
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    3515

سراسیمه سلام هنگام انتظار سلام هنگام رسیدن سلام
    من فکر میکنم کارشناس بحث پاسخ کامل رو دادند
    بله حقیقت اینه که انسان قدرت اختیار داره
    مثل بازیگری که کارگردان میگه اگه یکی دوتا دیالوگ هم تغیر دادی یا یه حرکت اضافه انجام دادی اشکال نداره اما حواست باشه از فرمول اصلی خارج نشی
    اما خداوند میگه این شاغول و طریقت حالا خودت انتخاب کن که چه حرفی چه کاری یا چه حرکتی انجام بدی یا ندی
    شاید اصول انتخاب شده باشه باز هم مختار انسانه شاید ریزه کاری ها مشخص شده باشه اما باز هم انسانه که باید انتخاب کنه
    انسان اگر بازیگر بود هرگز تبدیل به حضرت حر در کربلا نمیشد
    اگر مختار نبود هرگز نمی شد شمر ذالجوشن روزی همراه حضرت امیر و روزی روبه روی حضرت سیدالشهدا
    انسان تنها موجودی است که خود به راهی میرود که انتخاب کرده

شاید آن روز که سهراب نوشت تا شقایق هست زندگی باید کرد
    خبری از دل پر درد گل یاس نداشت
    باید این طور نوشت هر گلی هم باشی
    چه شقایق چه گل پیچک و یاس زندگی اجباری است
    زندگی در گرو خاطره هاست خاطره در گرو فاصله هاست
    فاصله تلخ ترین خاطره هاست

9. صلوات ها 2

علاقه
    نقد
    نوشته
    509
    حضور
    11 روز 17 ساعت 8 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    1035

سلام
    نقل قول نوشته اصلی توسط مشکور
    بنابراين خداوند از ازل مي­داند كه انسان با بهره­ گيري از اختيار خود، اعمال خاصي را انجام مي­دهد و بديهي است كه در اين صورت، نه تنها علم خداوند با اختيار انسان منافاتي ندارد،‌ بلكه آن را تاكيد مي­كند.
    تنها در صورتی میشه قبول کرد خدا از تصمیمات و اختیارات انسان در یک تصمیم گیری یا هر موضوع دیگه ای ، آگاهه که قبول کنیم علم خدا بر اون اختیار و تصمیم گیری محیط باشه .

این احاطه از دو صورت خارج نیست ، یا از دانسته های قبلی به دست میاد ، یا اینکه از اول هرگونه تصمیم گیری در شرایط مختلف طراحی شده و مثل یه ربات به انسان داده شده تا اون رو انجام بده .

در حالت دوم دیگه اسمش اختیار نیست .

اما حالت اول :

چون خداوند مي‌داند ما يا فعل را انتخاب مي‌كنيم يا ترك آن را،
    این موضوع با علم غیب خداوند در تضاده . چون علم غیب برای خداوند مطلق در نظر گرفته شده ، اما در اینجا از احتمال سخن گفته میشه . و احتمال در علم خدا نقص به شمار میاد .

بله اگر علم خداوند اینطوری بود که مثلا خدا انتهای دو جاده رو بدونه ، حالا انتخاب هر کدوم از جاده ها بر عهده خود انسانه و در اینجا خدا فقط نتیجه هرکدوم از انتخاب ها رو میدونه .

اما همونطور که گفتم علم خدا طبق تعریف قطعیه ، یعنی علم خدا به آینده بستگی به انتخاب انسان ها نداره ! ( وگرنه دیگه علم به آینده معنا نمیداد )

علم معلم به عاقبت دو دانش اموز،(قبولی یا مردودی) با این کمیت و کیفیتی که درس می خوانند آیا گواه دخالت معلم و اجبار اوست؟
    علم خدا با علم معلم فرق داره . توی همین مثال اگه بخوایم مقایسه کنیم :

طبق علم خداوند دانش آموز x امسال مردود خواهد بود .

اما طبق علم معلم " اگر " دانش آموز x یا هر دانش آموزی دیگری درس نخواند ، " احتمال دارد ( قطعی نیست ) " امسال مردود شود .

لطفا نظر خودتون رو بیان کنید .

ممنون و متشکرم .

11. صلوات ها 2

علاقه
    خدایا شکرت انقدر ازاد منو خلق کردی که حتی راجب خودت هم نظر میدم!
    نوشته
    443
    حضور
    30 روز 6 ساعت 2 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    1190

سلام

با اجازه ایجاد کننده تاپیک دوست عزیزم Dahim Darni و استاد گرامی مشکور

بنده ایجا میخوام مثالی بزنم که شاید خیلی راحت تر و نزدیک تر باشه ( البته قطعا مثاله برا درک )

چرا فیلم؟
    چرا بازی کامپیوتری رو مثال قرار ندیم.
    نمیدونم شاید کسی تا حالا اصلا بازی انجام نداده یا داده اما بنده مثالم رو میگم

اول چند توضیح کوچیک راجب بازی و صنعتش . صنعت بازی مثل قبل نیست که فقط صرفا جمع اوری امتیاز یا رد کردنه مرحله ی باشه. چیزی فرای اینهاست و در حال حاضر رقیب سر سخت هالیوده!

حالا ساخت بازی . مثل فیلم که ژانرهای مختلف داره بازها هم همینجور هستند و ما در فیلم یه نفر دیگه داره اتفاقاتی براش میفته .ولی در بازی این خود ما هستیم که درگیر میشیم.

یک ژانر بازیها بازهای نقش افرینیه که در اون تصمیمات شما ادامه داستان رو رقم میزنه. و بازی دارای چندین و چند پایان مختلفه!

مثلا در یک قسمت دشمنی اسیر شده شما حق کشتن ازاد کردن به جمع یاران خود اضافه کردن و ..... اون اسیر رو دارید
    انتخاب بد و خوب شما عواقبی برا شما در در اینده در پی داره و چه بسا انتخابی کنید که داستان اخر بازی کاملا در ضد شما تموم بشه!

اما میخوام از اینها چی بگم و به چی برسم.

شماره یک . بازی رو یه کسانی ساختن و زیر نظر کارگردان بودن. فرض کنید کارگردان بازی موقعه که ما بازی میکنیم در کنار ما شاهد بازی کردن ما باشه و ببینه که ما چه چیزی رو انتخاب میکنیم.
    دقت کنید مثلا در مورد همون اسیر. اگه من انتخاب کنم که ازاد بشه قطعا من نمیدونم در اینده چی میشه اما کارگردان بازی میدونه انتخاب من چه بلای در اینده سر من در بازی خواهد امد!
    چرا چون کارگردان بازی اونه.و خودش این همه حق انتخاب ساخته

شماره دوم. در بازی که ساخته شده اتفاقات بد و خوب وجود داره . این انتخابات بد و خوب رو کارگردان قرار داده. اینکه کدوم اتفاق بد و یا خوبی بیفته مقصر کارگردان نیست. مقصر ما و انتخاب اشتباه ماست.
    مطمئنا کسی نمیگه سازنده بازی چه قدر ادم بدی بوده!
    کارگردان از انتخابهای فراون گذاشته 80 درصد خوب هستن چرا که میل داره ما به طرف انتخابات خوب کشیده بشیم و زیباترین پایان رو در بازی ببینیم.
    شماره سوم.در بازی مشکلات زیاد و دشمنان سر سخت فراونی وجود داره. اما کارگردان برا شما چیزهای در نظر گرفته که با انجام اونها درجه قدرت شما زیاد و زیاد تر بشه تا بتونین از پس این دشمنها و مشکلات بر بیاید.

پس در یک بازی که قوانینی اجباری خودش رو داره ما کلی انتخاب در اون داریم.و هیچ بازیکنی به این امر اعتراض نداره.

چیز که خدا هم خلق کرده همچین چیزیه تقریبا ولی خیلی خیلی فراتر و پیچیده تر از این چیزاست.

* دیده بر رهت دارم در دل شب تارم ---- در غم تو بیمارم تا دوباره برگردی *

انسانیت به چیست؟ یکی از نشانهای انسانیت کمک مالی به دیگران است.
    موسسه خیریه همت. پرداخت با تلفن همراه : #5588*720*
    سایت موسسه : http://www.hemmat110.com/
    موسسه خیریه محک ( کودکان سرطانی)
    سایت موسسه : http://mahak-charity.org/main/

13. صلوات

علاقه
    نقد
    نوشته
    509
    حضور
    11 روز 17 ساعت 8 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    1035

نقل قول نوشته اصلی توسط روح سبز نمایش پست ها
    سلام

با اجازه ایجاد کننده تاپیک دوست عزیزم Dahim Darni و استاد گرامی مشکور

بنده ایجا میخوام مثالی بزنم که شاید خیلی راحت تر و نزدیک تر باشه ( البته قطعا مثاله برا درک )

چرا فیلم؟
    چرا بازی کامپیوتری رو مثال قرار ندیم.
    نمیدونم شاید کسی تا حالا اصلا بازی انجام نداده یا داده اما بنده مثالم رو میگم

اول چند توضیح کوچیک راجب بازی و صنعتش . صنعت بازی مثل قبل نیست که فقط صرفا جمع اوری امتیاز یا رد کردنه مرحله ی باشه. چیزی فرای اینهاست و در حال حاضر رقیب سر سخت هالیوده!

حالا ساخت بازی . مثل فیلم که ژانرهای مختلف داره بازها هم همینجور هستند و ما در فیلم یه نفر دیگه داره اتفاقاتی براش میفته .ولی در بازی این خود ما هستیم که درگیر میشیم.

یک ژانر بازیها بازهای نقش افرینیه که در اون تصمیمات شما ادامه داستان رو رقم میزنه. و بازی دارای چندین و چند پایان مختلفه!

مثلا در یک قسمت دشمنی اسیر شده شما حق کشتن ازاد کردن به جمع یاران خود اضافه کردن و ..... اون اسیر رو دارید
    انتخاب بد و خوب شما عواقبی برا شما در در اینده در پی داره و چه بسا انتخابی کنید که داستان اخر بازی کاملا در ضد شما تموم بشه!

اما میخوام از اینها چی بگم و به چی برسم.

شماره یک . بازی رو یه کسانی ساختن و زیر نظر کارگردان بودن. فرض کنید کارگردان بازی موقعه که ما بازی میکنیم در کنار ما شاهد بازی کردن ما باشه و ببینه که ما چه چیزی رو انتخاب میکنیم.
    دقت کنید مثلا در مورد همون اسیر. اگه من انتخاب کنم که ازاد بشه قطعا من نمیدونم در اینده چی میشه اما کارگردان بازی میدونه انتخاب من چه بلای در اینده سر من در بازی خواهد امد!
    چرا چون کارگردان بازی اونه.و خودش این همه حق انتخاب ساخته

شماره دوم. در بازی که ساخته شده اتفاقات بد و خوب وجود داره . این انتخابات بد و خوب رو کارگردان قرار داده. اینکه کدوم اتفاق بد و یا خوبی بیفته مقصر کارگردان نیست. مقصر ما و انتخاب اشتباه ماست.
    مطمئنا کسی نمیگه سازنده بازی چه قدر ادم بدی بوده!
    کارگردان از انتخابهای فراون گذاشته 80 درصد خوب هستن چرا که میل داره ما به طرف انتخابات خوب کشیده بشیم و زیباترین پایان رو در بازی ببینیم.
    شماره سوم.در بازی مشکلات زیاد و دشمنان سر سخت فراونی وجود داره. اما کارگردان برا شما چیزهای در نظر گرفته که با انجام اونها درجه قدرت شما زیاد و زیاد تر بشه تا بتونین از پس این دشمنها و مشکلات بر بیاید.

پس در یک بازی که قوانینی اجباری خودش رو داره ما کلی انتخاب در اون داریم.و هیچ بازیکنی به این امر اعتراض نداره.

چیز که خدا هم خلق کرده همچین چیزیه تقریبا ولی خیلی خیلی فراتر و پیچیده تر از این چیزاست.
    در این استدلال علم غیب خدا نقض میشه.چون قطعیتی رعایت نشده.و علم غیب خدا قطعیست.

نوشته
    929
    حضور
    15 روز 17 ساعت 37 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    13
    صلوات
    2409

مسلما میدانیم که " خدا " در دین اسلام از آینده خبر دارد .
    هوالعالم

خوبه که منابع اینطور مطالب ذکر بشه ؟
    تا با تفاسیر مختلف و شاید دقیقتر مورد بحث قرار بگیره

خداوند اگاه است به گذشته حال و اینده شما !
    اما باید ببینیم منظور از اینده چیست ؟
    نزدیک یا دور ؟

مثال
    شما یه ماشین و یه چهارراه ساختی و در اصل سازنده اش بودی
    یه طرف چهارراه به دره و دیگری به دریا و غیره ...
    میدونی وقتی ماشینی که ساختی با فلان سرعت به سمت دره بره اینده اش چی میشه !!
    معلمی هستی که میدونی اگر شاگردت تا این حد پیش بره ! قبول میشه یا نمیشه ...
    چون راه رو خودت ساختی و هموار کردی برای همین کاملا اگاه و مسلط به راهی!

يا علی جان در بند دنیا نیستم ** بنده ی هر لبخند دنیا نیستم

| با اذن خدای رحمان بشکن پیمان با شیط!ن
    برای دوری از زنا نه حمار را! عشق مرغ عشق و نجابت حیوان به ظاهر پست را مثال بزن که به حکم و حکمت خداوند خیانت به جفت نداشته و گاها در غم فراق یار دق می کنند.به حبشی ها بگو ! سحر نزدیک است وبانگ اذان عشق و بام مساجد دنیا برازنده شما!اگر امروز حرکت کنید!

چشمي كه با طمع به خورشيد مي نگرد عاقبت كار كور مي شودحتي.دربرنورازودورميشود.

علاقه
    خدایا شکرت انقدر ازاد منو خلق کردی که حتی راجب خودت هم نظر میدم!
    نوشته
    443
    حضور
    30 روز 6 ساعت 2 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    1190

در این استدلال علم غیب خدا نقض میشه.چون قطعیتی رعایت نشده.و علم غیب خدا قطعیست.
    این میتونه نزدیک ترین مثال به اختیار باشه

خدا کسیه که قبل خلق کردنش هم میدونسته اخرش چی میشه. و حتی فراتر از اینها. چون فدرتش فرای تصوره

ویرایش توسط روح سبز : ۱۳۹۳/۱۰/۳۰ در ساعت ۱۹:۲۵

* دیده بر رهت دارم در دل شب تارم ---- در غم تو بیمارم تا دوباره برگردی *

انسانیت به چیست؟ یکی از نشانهای انسانیت کمک مالی به دیگران است.
    موسسه خیریه همت. پرداخت با تلفن همراه : #5588*720*
    سایت موسسه : http://www.hemmat110.com/
    موسسه خیریه محک ( کودکان سرطانی)
    سایت موسسه : http://mahak-charity.org/main/

نوشته
    2,563
    حضور
    38 روز 6 ساعت 11 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    4371

سلام

سلام
    خداوند علم دارد به اینکه ما با اختیار خودمون کارمونو انجام می دیم . این اشکال داره ؟
    یا علیم

این قرن ، قرن اسلام است
    امام خامنه ای

18. صلوات

PAN

صفحه 1 از 7 123 ... آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)