جمع بندی سوال در مورد دل شکستن (حکایت حاج رجبعلی خیاط)

تب‌های اولیه

7 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
سوال در مورد دل شکستن (حکایت حاج رجبعلی خیاط)

درود خدمت همه
تو کیمیای محبت اومده که قصابی به نزد مرحوم رجبعلی خیاط آمد و گفت: فرزندم در حال جان دادن است، برای سلامتیش دعا کنید.
ایشان مدتی سر به زیر انداخت و در آخر فرمود: گوساله ای را جلوی مادرش سر بریده ای، باید بچه ات جلوی چشمت بمیرد و دعا هم فایده ای ندارد!

سوال اینجاست؛ عدل الهی کجاست وقتی من پسر یه حرفی بزنم دل یکی راحت بشکنه و گریه کنه (قصدم شکستن دل نبوده)، ولی یکی به قصد دل شکستن یا نشکستن حرف (هایی) رو بزنه و من گذشت کنم، ناراحت بشم ولی گذشت کنم، بگم حالا یه حرفی زده. درصورتی که خیلی هم بلدم گریه کنم، راحت می تونم غصه بخورم و دلم بشکنه.

این مسئله واسم گنگه، نمی فهمم. بی زحمت اساتید واسم توضیح بدین.
ممنـــون.

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد شعیب

با سلام خدمت شما دوست گرامی
قسمت اول فرمایش شما واضح است اما قسمت دوم که حاوی سوال شماست نا مفهوم است .

bbehsan;627821 نوشت:
سوال اینجاست؛ عدل الهی کجاست وقتی من پسر یه حرفی بزنم دل یکی راحت بشکنه و گریه کنه (قصدم شکستن دل نبوده)، ولی یکی به قصد دل شکستن یا نشکستن حرف (هایی) رو بزنه و من گذشت کنم، ناراحت بشم ولی گذشت کنم، بگم حالا یه حرفی زده. درصورتی که خیلی هم بلدم گریه کنم، راحت می تونم غصه بخورم و دلم بشکنه.

اگر سوال خود را واضح تر بیان کنید انشا الله راحت تر به جواب خواهید رسید.
با تشکر

شعیب;628074 نوشت:
قسمت اول فرمایش شما واضح است اما قسمت دوم که حاوی سوال شماست نا مفهوم است .

اگر سوال خود را واضح تر بیان کنید انشا الله راحت تر به جواب خواهید رسید.
با تشکر

ممنـون از پاسختون.
یه کاربری تو یه جایی من با یه لایک یا حرف ساده دلش رو شکوندم، طبق عدل الهی من تو همین دنیا دلم می شکنه متقابلن.
حالا همین ایشون یا هرکسی دیگه با یه حرف یا یه عمل سنگین تر نسبت به من دل بنده رو شکوندن، ولی من به قول خودم کلید احساساتم رو یه مدته خاموش کردم، با شنیدن حرفی که باید دلم می شکسته گفتم اشکال نداره و گذشت کردم، آیا عدل الهی شامل حال اون کاربر میشه؟ یا یه پاداش بهتر واسه من در نظر گرفته میشه؟ (چون می تونستم دل شکسته بشم ولی نشدم)

من این موضوع رو شاید خیلی حساس شدم و احتمالن به خودتون میگین چه سوال و بحث مسخره ای ولی به شخصه اثر شکوندن دل هرچند ناچیز رو دیدم و تمام و کمال حواسم هست که تا می تونم دل به دست بیارم به جای اینکه بشکنم.
بذارینش پای حساب کتاب دقیق یه مومن.

افراد با هم مختلف هستند بعضی خیلی زود رنج و برخی خیلی دور رنج هستند برخی معتدل اند . مهم این است که انسان سعی کند وظیفه خودش را در برخورد با دیگران انجام دهد یعنی به گونه ای برخورد کند که اگر فرد عادی (معتدل) مقابل او بود از این رفتار او نرنجد و عدالت خدا در این است که رنجاندن واقعی و شکستن دل واقعی را برای افراد ملحوظ بدارد.

البته این زود رنجی از رزایل اخلاقی و دیر رنجی و بخشش دیگران از فضایل اخلاقی است و رعایت فرد زود رنج هم از فضایل اخلاقی و پسندیده است بدین معنا که ما در برخورد با افراد عادی اگر چه این حرفمان هیچ نگاری به خاطرشان نمی اندازد اما همین حرف با انسان زودرنج او را آزار داده و دلش را می شکند اگر چه زدن این حرف (چون در واقع دل نمی شکند) اشکالی ندارد و عواقب و تبعات ندارد اما اگر ملاحظه فرد را بکنیم از فضیلت ما و انسان دوستی ما است.

آخوند ملا علی همدانی که از علمای طراز اول همدان بود، خدمت حاج شیخ حسنعلی نخودکی اصفهانی رسید و از ایشان تقاضای موعظه کرد.
حاج شیخ حسنعلی می فرماید:"مرنج و مرنجان" مرحوم آخوند ملا علی همدانی می گوید:" خوب مرنجان راحت است، ما کاری می کنیم که خودمان را بسازیم و کسی را از خود ناراحت نکنیم، اهانت به کسی نمی کنیم، غیبت کسی را نمی کنیم و ..این را می شود، اما مرنج را چه کار کنیم؟ کسی به ما بدی می کند، غیبت مان را می کند، پول مان را می خورد، قهرا انسان رنجش پیدا می کند. می شود چنین چیزی که انسان نرنجد؟ فرمودند: "بله" گفت:"چطور؟" فرمودند:خود را کسی ندانیم

و در مقابل حرف های سنگینی که در واقع موجب رنجش است برخی آنقدر خود ساخته اند که اصلا از آن ناراحت نمی شوند این از خوبی آن فرد است اما از بدی فرد گوینده کم نمی کند. و یک فضیلت اخلاقی برای شنونده صبور و یک رزیله اخلاقی برای گوینده بد کلام است.
البته این دل شکستن ها که غالبا در قالب ظلم واقع می شود درجاتی دارند که برخی با یک عذر خواهی ساده و یا اهدای هدیه ای قابل حل است و گاهی این ظلم سنگین تر می شود تا جایی که این ظلم عالمی را متاثر می کند
امام زین العابدین(علیه السلام) در حدیث شریفی می فرماید: پدرم در لحظات آخر عمر عزیزش، در آن شرایط سخت روز عاشورا در حالی كه خون در رگ هایش می غلطید مرا در آغوش گرفت و به من فرمود تو را به آن چه پدرم نزدیك شهادتش به من فرمود وصیت می كنم و آن این كه: «یا بنی! ایاك و ظلم من لا تجد علیك ناصرا الا الله؛ پسر عزیزم! از ظلم و ستم به كسی كه یار و یاوری جز خدا ندارد بپرهیز.» (منتهی الامال، ج 1، ص 713، انتشارات هجرت)
آری مهمترین دلشکستن ها و ظلم ها دربرابر آن کسی است که یاوری جز خدا ندارد.

bbehsan;627821 نوشت:
تو کیمیای محبت اومده که قصابی به نزد مرحوم رجبعلی خیاط آمد و گفت: فرزندم در حال جان دادن است، برای سلامتیش دعا کنید.
ایشان مدتی سر به زیر انداخت و در آخر فرمود: گوساله ای را جلوی مادرش سر بریده ای، باید بچه ات جلوی چشمت بمیرد و دعا هم فایده ای ندارد!

سلام

کاملا عادلانه است !

دقت شود که قضای الهی بر مرگ کودک رفته بوده یعنی موضوع مرگ فرزند از قبل قطعی بوده اما چون پدرش رعایت حقوق حیوانات را نکرده بود باید تاوانش را پس دهد .

بزبان دیگر اگر گوساله را جلوی مادرش نکشته بود ممکن بود فرزندش در تصادفی ناگهانی بمیرد و پدر شاهد جان دادن فرزندش نباشد !

در احادیث داریم که رسول خدا ص فرمودند که حیوان را جلوی دیگری نکشید و هنگام ازدواجش نکشیدش و زجر کش نکنید و....

کوچکترین عمل ، عکس العملی دارد .... هرچه کنی بخود کنی

پرسش:
من با یک حرف ساده دل یک نفر را شکستم طبق عدل الهی من در همین دنیا دلم می شکند متقابلا.
حالا همین شخص یا هر کس دیگری با یک حرف یا یک عمل سنگین تر نسبت به من؛ دل بنده رو شکستند، ولی من گذشت کردم؛ آیا عدل الهی شامل حال آن فرد می شود؟ یا پاداش بهتری برای من در نظر گرفته می شود؟ (چون می توانستم دل شکسته شوم ولی نشدم)

پاسخ:
افراد با هم مختلف هستند بعضی خیلی زود رنج و برخی خیلی دور رنج هستند برخی معتدل اند . مهم این است که انسان سعی کند وظیفه خودش را در برخورد با دیگران انجام دهد یعنی به گونه ای برخورد کند که اگر فرد عادی (معتدل) مقابل او بود از این رفتار او نرنجد و عدالت خدا در این است که رنجاندن واقعی و شکستن دل واقعی را برای افراد ملحوظ بدارد.

البته این زود رنجی از رذایل اخلاقی و دیر رنجی و بخشش دیگران از فضایل اخلاقی است و رعایت فرد زود رنج هم از فضایل اخلاقی و پسندیده است بدین معنا که ما در برخورد با افراد عادی اگر چه این حرفمان هیچ نگاری به خاطرشان نمی اندازد اما همین حرف با انسان زود رنج او را آزار داده و دلش را می شکند اگر چه زدن این حرف (چون در واقع دل نمی شکند) اشکالی ندارد و عواقب و تبعات ندارد اما اگر ملاحظه فرد را بکنیم از فضیلت ما و انسان دوستی ما است.

آخوند ملا علی همدانی که از علمای طراز اول همدان بود، خدمت حاج شیخ حسنعلی نخودکی اصفهانی رسید و از ایشان تقاضای موعظه کرد.

حاج شیخ حسنعلی می فرماید:"مرنج و مرنجان" مرحوم آخوند ملا علی همدانی می گوید:" خوب مرنجان راحت است، ما کاری می کنیم که خودمان را بسازیم و کسی را از خود ناراحت نکنیم، اهانت به کسی نمی کنیم، غیبت کسی را نمی کنیم و ..این را می شود، اما مرنج را چه کار کنیم؟ کسی به ما بدی می کند، غیبت مان را می کند، پول مان را می خورد، قهرا انسان رنجش پیدا می کند. می شود چنین چیزی که انسان نرنجد؟ فرمودند: "بله" گفت:"چطور؟" فرمودند:خود را کسی ندانیم

و در مقابل حرف های سنگینی که در واقع موجب رنجش است برخی آنقدر خود ساخته اند که اصلا از آن ناراحت نمی شوند این از خوبی آن فرد است اما از بدی فرد گوینده کم نمی کند. و یک فضیلت اخلاقی برای شنونده صبور و یک رذیله اخلاقی برای گوینده بد کلام است.
البته این دل شکستن ها که غالبا در قالب ظلم واقع می شود درجاتی دارند که برخی با یک عذر خواهی ساده و یا اهدای هدیه ای قابل حل است و گاهی این ظلم سنگین تر می شود تا جایی که این ظلم عالمی را متاثر می کند.

امام زین العابدین (علیه السلام) در حدیث شریفی می فرماید: پدرم در لحظات آخر عمر عزیزش، در آن شرایط سخت روز عاشورا در حالی كه خون در رگ هایش می غلطید مرا در آغوش گرفت و به من فرمود تو را به آن چه پدرم نزدیك شهادتش به من فرمود وصیت می كنم و آن این كه: «یا بنی! ایاك و ظلم من لا تجد علیك ناصرا الا الله»؛ پسر عزیزم! از ظلم و ستم به كسی كه یار و یاوری جز خدا ندارد بپرهیز.(1)
آری مهم ترین دلشکستن ها و ظلم ها در برابر آن کسی است که یاوری جز خدا ندارد.

_________
(1) منتهی الامال، ج 1، ص 713، انتشارات هجرت.

موضوع قفل شده است