انواع کفاره

تب‌های اولیه

9 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
انواع کفاره

سلام و عرض ادب
میشه لطف کنید تمام مواردی که مشمول پرداخت کفاره میشه برای ما بیان بفرمایید و راه پرداخت و ادای اون رو هم اگر ممکنه بیان کنید.
برای مثال کفاره قسم دروغ رو من چجوری باید ادا کنم؟ باید چه مقدار پول بدم و به چه کسی بدم؟
مرجع آقای بهجت و آقای سیستانی

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد سجاد

[="Tahoma"][="Black"]

سوگل;627539 نوشت:
سلام و عرض ادب
میشه لطف کنید تمام مواردی که مشمول پرداخت کفاره میشه برای ما بیان بفرمایید و راه پرداخت و ادای اون رو هم اگر ممکنه بیان کنید.
برای مثال کفاره قسم دروغ رو من چجوری باید ادا کنم؟ باید چه مقدار پول بدم و به چه کسی بدم؟
مرجع آقای بهجت و آقای سیستانی

عرض سلام و احترام و تشکر از سؤال شما

لطفا موارد را مشخص کنید تا پاسخ داده شود .

قسم دروغ گرچه حرام بوده از گناهان بزرگ است اما کفاره ندارد.

در پناه حضرت حق باشید

پی نوشت:
استفتاء از دفتر مراجع عظام در قم[/]

سجاد;628980 نوشت:

لطفا موارد را مشخص کنید تا پاسخ داده شود .

قسم دروغ گرچه حرام بوده از گناهان بزرگ است اما کفاره ندارد.

در پناه حضرت حق باشید

پی نوشت:
استفتاء از دفتر مراجع عظام در قم

عرض سلام
بنده که موارد کفاره را نمیدانم، چجور بیان کنم؟

[="Tahoma"][="Black"]عرض سلام و احترام مجدد

موارد کفاره متعدد است و نمی توان در این پست همه را بیان کرد اما متن زیر را مطالعه کنید تا با اقسام کفاره آشنا شوید باقی مطالب را می توانید در آدرس داده شده بیابید:

اقسام کفارات:
و آنها چهار قسم است: «مرتبه»، «مخيّره»، «كفاره‌اى كه هر دو امر (تخيير و ترتيب) در آن جمع مى‌شود» و «كفارۀ جمع».

امّا كفاره «مرتّبه»‌
سه تا است: كفّاره ظهار، و كفاره قتل خطايى، كه در اين دو، عتق واجب است. و اگر عاجز شود، پس دو ماه روزه پى‌درپى بگيرد و اگر (از آن هم) عاجز شود پس شصت مسكين را طعام دهد. و كفارۀ كسى كه يك روز از قضاى ماه رمضان را بعد از ظهر، افطار نمايد، و كفارۀ آن اطعام ده مسكين است. و اگر عاجز شود پس سه روز روزه بگيرد و احتياط آن است كه سه روز پى‌درپى باشد.

و امّا كفارۀ «مخيّره»‌
، همان كفاره كسى است كه در ماه رمضان با يكى از اسبابى كه موجب كفاره است، افطار نمايد و كفارۀ حنث نذر و كفاره حنث عهد و كفاره كندن زن موى سرش را در مصيبت، و آن عتق يا روزۀ دو ماه پى‌درپى يا اطعام شصت مسكين است كه بنابر اظهر، بين آنها مخير است.

و «كفاره‌اى كه هر دو امر در آن اجتماع دارند»‌
، كفاره حنث يمين و كفاره كندن زن مويش را و كفارۀ خراشيدن صورتش را در مصيبت و پاره كردن مرد لباسش را در مرگ فرزند يا همسرش؛ پس در تمام اينها كفارۀ عتق رقبه يا اطعام ده مسكين يا پوشاندن آنها به طور تخيير واجب است؛ پس اگر از همه عاجز باشد، بايد سه روز روزه بگيرد.

و اما «كفاره جمع»‌
، كفارۀ قتل مؤمن است از روى عمد و ظلم و كفارۀ افطار است در ماه رمضان به چيز حرام بنابر احتياط، و آن عتق رقبه است يا دو ماه پى‌درپى روزه گرفتن و يا اطعام شصت مسكين.

در پناه حضرت حق باشید

پی نوشت:
امام خمینی ، ترجمه تحریر الوسیله ج 3 ص 219[/]

سلام و تشکر
من تصمیم دارم کفاره هایی که باید با پرداخت پول مثل کفاره روزه قضا،‌جبران بشن رو بدونم.آیا کفاره ای جز کفاره روزه وجود داره که با پرداخت پول کمی از آن جبران بشه؟
ممنون

[="Tahoma"][="Black"]

سوگل;634658 نوشت:
سلام و تشکر
من تصمیم دارم کفاره هایی که باید با پرداخت پول مثل کفاره روزه قضا،‌جبران بشن رو بدونم.آیا کفاره ای جز کفاره روزه وجود داره که با پرداخت پول کمی از آن جبران بشه؟
ممنون

در پست قبلی کفاره ها را عرض کردم منظورتان چه کفاره ای است ؟ بسیاری از گناهان کفاره ندارد.

در پناه حضرت حق باشید[/]

سجاد;629536 نوشت:
موارد کفاره متعدد است و نمی توان در این پست همه را بیان کرد اما متن زیر را مطالعه کنید تا با اقسام کفاره آشنا شوید باقی مطالب را می توانید در آدرس داده شده بیابید:

سجاد;639128 نوشت:
منظورتان چه کفاره ای است ؟

سلام
استاد شما آدرسی که قرار ندادید؟
من میخوام مثل کفاره روزه قضا که با پرداخت پول میشه جبران کرد،‌بدونم که کدوم یکی از گناهان هم میشه با پرداخت پول به عنوان کفاره جبران کرد؟
امیدوارم منظورمو به درستی رسانده باشم :(

[="Tahoma"][="Black"]

سوگل;639196 نوشت:
سلام
استاد شما آدرسی که قرار ندادید؟
من میخوام مثل کفاره روزه قضا که با پرداخت پول میشه جبران کرد،‌بدونم که کدوم یکی از گناهان هم میشه با پرداخت پول به عنوان کفاره جبران کرد؟
امیدوارم منظورمو به درستی رسانده باشم :(

با عرض سلام و احترام مجدد

آدرس گذاشتم ! تحریر الوسیله حضرت امام در پست شماره 5 !

اول تشریف ببرید منبع آدرس رو پیدا کنید و مطالعه بفرمایید همه کفارات اونجا نوشته شده اگر باز هم سؤالی و ابهامی ماند بنده در خدمتتون هستم

در پناه حضرت حق باشید[/]

موضوع قفل شده است