جمع بندی حساسیت بیش از حد روی نمره درسی

تب‌های اولیه

8 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
حساسیت بیش از حد روی نمره درسی

سلام. من به این دلیل که از اول ابتدایی تاکنون که سوم دبیرستان در رشته ریاضی هستم شاگر اول بوده ام یه احساس غروری در من ایجاد شده که نمیتونم کسی رو از لحاظ درسی بالا تر خودم بدونم .اگه نمرم از بقیه پایین تر بشه بهم میریزم با اینکه‌ میدونم که نه دنیوی و نه اخروی برام سودی نداره. به من کمک کنید تا بتونم به حالتی برسم که ارزش نمره برام پایین بیاد و کم شدن آن در حد نیم نمره مرا بهم نریزد ! لطفا کمکم کنید تا ارزش نمره و کل کل های درسی برام پایین بیاد و به چیزای مهم تر فکر کنم

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد امین

پرسش:
من نمی توانم کسی را از لحاظ درسی بالاتر خودم بدانم .اگه نمره ام از بقیه پایین تر شود بهم میریزم با اینکه‌ می دانم که از نظر نه دنیوی و نه اخروی برایم سودی ندارد. به من کمک کنید تا بتوانم به حالتی برسم که ارزش نمره برایم پایین بیاید و لطفا کمکم کنید به چیزهای مهم تر فکر کنم.

پاسخ:
همین که به اشتباه بودن این رفتار پی برده اید و در صدد رفع آن بر آمده اید، تقریبا بیش از نیمی از مسیر را طی کرده اید. اینکه علت این رفتار چیست نیاز به بررسی دارد. ممکن است طبق گفته خودتان غروری باشد که در این سالها گریبان شما را گرفته. ممکن هم هست علت دیگری داشته باشد.
در بیشتر موارد، وقتی افرادی با خصوصیات شما، چند باری گرفتن نمره کمتر از دیگران را تجربه می کنند این مسئله برایشان عادی می شود؛ منتها صرف عادی شدن ممکن است منجر به کم شدن انگیزه شما نسبت به درس شود. لذا در کنار این مسئله نگاه شما به درس نیز باید اصلاح شود.

شما باید بدانید که:
اولا درس را برای نمره نمی خوانید بلکه درس را برای پیشرفت می خوانید. هستند افرادی که نمرات خوبی دارند ولی موفق نیستند و در مقابل افرادی که نمرات خوبی ندارند ولی موفق اند.

ثانیا گاهی اوقات ممکن است به هر دلیلی بدون اینکه کوتاهی در درس خواندن کرده باشی نمره شما کم شود؛ مثلا ممکن است روز قبل از امتحان با کسی جر و بحث کردید و همین مسئله مانع از تمرکز شما روی درس شده و نمره شما پایین آمده. در این شرایط آنچه که باید ملاک شما برای ارزیابی قرار بگیرد نمره نیست بلکه میزان تسلط شما بر درس مربوطه است.

با این حال اگر خودتان فکر می کنید غرور و تکبر باعث این رفتار شده است، در چنین شرایطی روش دین این است که انسان را متوجه نقص ها و ضعف های خودش می کند و این موارد را به او گوشزد می کند تا از گرفتار شدن در دام کبر و غرور و خودبزرگ بینی نجاتش دهد.
خداوند در قرآن می فرماید: «وَ لاتَمْشِ فِي الاْ َرْضِ مَرَحاً إِنَّكَ لَنْ تَخْرِقَ الاْ َرْضَ وَ لَنْ تَبْلُغَ الْجِبالَ طُولاً»؛ در روى زمين از روى كبر و غرور، گام برمدار؛ چرا كه تو نمى توانى زمين را بشكافى! و طول قامتت به كوه ها نمى رسد!.
برای مطالعه بیشتر در مورد نگاه قرآن به کبر و غرور این تاپیک را مطالعه کنید: نگاه قرآن به غرور و تكبر

به علاوه دین به چنین فردی این نکته را هم گوشزد می کند که تو از خود هیچ نداری و هر چه داری از آن خداست. اگر خدا نخوهد آن را از تو خواهد گرفت؛ چنانچه اگر بخواهد بیشترش را به تو خواهد داد. لذا شما هم باید به این استعداد و توانایی خود اینگونه نگاه کنید. بدانید که این فضلی است از طرف خدا که اگر لحظه ای از او غافل شوید ممکن است آن را از دست بدهید یا بر علیه خودتان از آن استفاده کنید! چنانچه اگر برای این نعمت خدا را شکر کنید و در هر حال تواضع داشته باشید موفقیت تان بیشتر خواهد شد.

بنابراین شما برای حل این مشکل باید به دنبال سرکوب کردن این خصلت یعنی تکبر و غرور باشید که می توانید از این تاپیک ها کمک بگیرید:
http://www.askdin.com/thread45447.html
http://www.askdin.com/thread21142.html
http://www.askdin.com/thread21320.html
http://www.askdin.com/thread11587.html
http://www.askdin.com/thread13269.html
http://www.askdin.com/thread5583.html

sh4hin76;626880 نوشت:
سلام. من به این دلیل که از اول ابتدایی تاکنون که سوم دبیرستان در رشته ریاضی هستم شاگر اول بوده ام یه احساس غروری در من ایجاد شده که نمیتونم کسی رو از لحاظ درسی بالا تر خودم بدونم .اگه نمرم از بقیه پایین تر بشه بهم میریزم با اینکه‌ میدونم که نه دنیوی و نه اخروی برام سودی نداره. به من کمک کنید تا بتونم به حالتی برسم که ارزش نمره برام پایین بیاد و کم شدن آن در حد نیم نمره مرا بهم نریزد ! لطفا کمکم کنید تا ارزش نمره و کل کل های درسی برام پایین بیاد و به چیزای مهم تر فکر کنم

با سلام
من دقیقا عین تو بودم
یادمه یه بار معلم یهویی اومد کلاس گفت کتاب رو جمع کنین می خوام امتحان بگیرم!
من یهو فشارم افتاد چون هیچی از رو درسای جدید نخوندم بلد نبودم
امتحان تموم شد وقتی معلم ورقه منو گرفت من افتادم به گریه!
معلم میگه چیه ها درس نمی خونی گریه هم داره اره...!
بعد بچه های دیگه که همشون تک گرفته بودن و نگران فلک شدن بودن و گریه میکردن به من گفتن تو که درسخون بودی تو چرا تک شدی که الان گریه بکنی!

اما من که هنوز گریه میکردم گفتم کی میگه من تک میگیرم من تک نمیگیرم که:geristan:...من سوال اخر و که پشت ورقه بود و اصلا ندیدم ننوشتم الان نوزده میشم خدااااااا!!:geristan:

از پاسخ همه دوستان ممنونم . لطفا کمک کنید که چه جوری میتونم درس بخونم که بفهمم و اگه نمرم هم عالی نشد ناراحت نشم ؟ این رفتار در وجود من نهادینه شده. کارشناسان راهکارهای عملی بدن اگه ممکنه. ممنون

sh4hin76;626880 نوشت:

چه پپسی واسه خودت باز کردی...:Khandidan!:

sh4hin76;626880 نوشت:

سلام؛

خب این اصلا بد نیست که شما برای نمره بیست درس بخونید و تلاش کنید؛ چرا که: " از تو حرکت، از خدا برکت "

و اینهم بد نیست که به کم قانع نباشید؛

اما این بَده که مغرور بشید، چون اگر هوش و توانی داریم خدا به ما داده و خیلی راحت میتونه بگیره...

یا اگر نیم نمره کمتر شدید به هم بریزید و دنیا براتون به آخر برسه!

به هرحال ما اول از همه برای رضایت خدا و پیشرفتمون باید درس بخونیم،

پس مهم تلاش کردن و مفهومی درس خوندن هست، نمره خودبخود خوب خواهد شد ان شاء الله.

یاد دادن درس و کمک به همکلاسی ها هم میتونه باعث بشه روحیه فداکاری و تواضع پیدا کنیم.

+ در ضمن توجه کنید که : در خیلی جاها ملاک نمره نیست، a b c d سطح معلومات دانش آموز رو تعیین میکنه،

و 17- 20 در رده a یعنی "عالی" قرار داره.

اتفاقا خوبه. بد هم نیست.البته فکر نکنم غرور خاصی باشه.یه جور حس رقابت با دیگران هست که برای پیشرفت خوبه.باعث میشه همیشه تلاشت زیاد باشه.ولی اگر کسی ازتون سوال داشت یا اشکال داشت باید کامل جوابشو بدید و اگر فکر کنید جوابشو بدید نمرش بیشتر از شما میشه و نگید این خیلی بده و غرور بدی هست.تلاشتون بکنید و به دوستاتون هم کمک کنید که ضعیفتر هستند
:Gol:

موضوع قفل شده است