تعدد همسر در كشورهای عربی و نقاط مرزی ايران (قربون برم خدا رو)

تب‌های اولیه

140 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
تعدد همسر در كشورهای عربی و نقاط مرزی ايران (قربون برم خدا رو)

با نام و یاد دوست

سلام

یکی از کاربران سایت سوالی داشتند که مایل نبودند با آیدی خودشون مطرح شود

لذا با توجه به اهمیت موضوع، سوال ایشان با حفظ امانت جهت پاسخگویی توسط کارشناس محترم سایت در این تاپیک درج می شود:

نقل قول:

با توجه به اين تاپيك:

ازدواج با مرد متاهل، ازدواجی موفق؟

واقعا يك سؤال براي من مطرح شده است.
در كشورهاي عربي و نقاط مرزي كشور چگونه يك مرد چند زن دارد؟
آيا زنان آنها با هم مشكلي ندارند؟
من كه از برخي بندري ها شنيدم كه مشكل جدي به اين شيوه كه در رسانه از زن گرفتن دوم مي ترسانند ندارند و حتي برخي هم افتخار مي كنند كه شوهرشان واقعا پول دار است كه توانسته دو يا چند زن بگيرد و اين زنان در مجالس زنانه صدر نشين هستند.
الان در تلويزيون جمهوري به اسلامي مردي نزول كلان مي كند نمي ترسد ولي كارگردانان زن دوم را مثل گودزيلا نشان مي دهند. آيك سؤال دارم خانم ها جواب دهند: زن دوم شرعا اشكال ندارد چه شرايط ديگري بايد باشد كه مرد بتواند زن دوم بگيرد؟
در تاپيك بالا طوري گفتگو شد كه انگاري اگر دختري در يك شهر كوچك كه خواستگار مناسب ندارد ولي بين متأهلان خواستگار خوب دارد بايد تا آخر عمرش مجرد باشد. كسي كه ازدواج كرده و شوهر بالاي سرش هست چه مي داند اين دختر چه مي كشد كه راحت برايش نسخه مي پيچد
اما كلا سؤالم اين است بين اهل تسنن چگونه با تعدد زوجات مشكل ساز نيست؟
اگر از دوستان اهل تسنن يا شيعيان مرزنشين با اين افراد ارتباط دارند خواهش مي كنم نظر خود را براساس ديده هاي خود بنويسند

با تشکر

در پناه قرآن و عترت پیروز و موفق باشید

:Gol:

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد حامی

سلام بر شما همراهان خوب
دوستان يك خواهشي دارم اين سؤال حكايت از امري واقعي و بيروني دارد(ازدواج متعدد در كشورهاي عربي و نقاط مرزي) مي توانيد به عنوان يك تحليل گر نظر خودتان را بيان كنيد و يا به عنوان يك پژوهشگر مصاحبه هاي كنيد با اين افراد. كاربراني كه با اين افراد ارتباط دارند سخنانش شنيدني است.
بنابراين در صد مناظره و رد و قبول سخنان هم نباشيد. بحث هاي جانبي ديگر كه اين پرسشگر مطرح كرده در تاپيك يادشده بيان شده آنجا رجوع كنند
نمونه
كاربر اول:
به نظرم اين امر سه دليل دارد:
1-
2-
3-
....
كاربر دوم
به اعتقاد من دلايل ايم امر عبارتند از:
1
2
3
4

جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید

طاهر;624864 نوشت:
یکی از کاربران سایت سوالی داشتند که مایل نبودند با آیدی خودشون مطرح شود

سراسیمه سلام هنگام انتظار سلام هنگام رسیدن سلام
اصلا مهم نیست این سوال سوال کی هستش
فقط این همه پیرو رهبری وبودن و رضایت خدا مهم بودن چه مشکلی روی این سوال داره :Moteajeb!:
که این کاربر عزیز چراغ خاموش سوال میپرسن:Gig:

طاهر;624864 نوشت:

طاهر;624864 نوشت:

طاهر;624864 نوشت:
علل مشكل ساز نبودن تعدد همسر در كشورهای عربی و نقاط مرزی ايران

بخاطر همینه که میگن بهتره زنان تحصیلات نداشته باشند و در جامعه حضور نداشته باشند تا بنا به گفته ی یکی وقتی ظلمی دیدن صداشون درنیاد وگرنه یه زن تحصیلکرده هیچ وقت حاضر نمیشه با مردی چند همسره ازدواج کنه
ولی برای کشورهای عقب مانده عربی و متاسفانه نقاط مرزی ایران که تنها آمال و آرزوی دختران شوهر کردن و رفتن به خونه شوهر است و از قدیم یادشون دادن تعدد زن نشانه بزرگی مرد است و با این حرفها خامشون کردند مخالفت با تعدد عجیب و باورنکردنی خواهد بود

به نظرم علتش اینه که توی برخی مناطق به خاطر فرهنگشون یا حالا هرچی متاسفانه اجازه پیشرفت به خانوما نمیدن، توی خیلی از این مناطق خانوما حتی تحصیلات ابتدایی ندارند و از اول بهشون گفتن که زن باید توی خونه بمونه و توی کار خونه هرچی شوهرش گفت انجام بده و فقط بچه بیاره و شوهرش هروقت خواست بره زن دوم و سوم و چهارم بگیره حرفی نزنه. اینا از بچگی دیدن که مادر و مادر بزرگ و خاله و عمه و .... هم این اوضاع رو دارن و براشون عادی شده . مثل کسی که مدتی توی تاریکی مونده و چشمش به تاریکی عادت کرده و حتی اگه به مدت خیلی خیلی بیشتری توی تاریکی زندگی کنه اگه بره جایی که پرنوره دیگه چیزی نمیتونه ببینه و چشماش رو میبنده!
فدیما توی خیلی از مناطق ایران اینطور بوده ولی خوشبختانه الان خانوما توی خیلی از مناطق به حقوق خودشون آشنایی پیدا کردن و این مشکلات داره کم کم از بین میره

طاهر;624864 نوشت:
من كه از برخي بندري ها شنيدم كه مشكل جدي به اين شيوه كه در رسانه از زن گرفتن دوم مي ترسانند ندارند

سلام من تو استان هرمزگان زندگی میکنم .این مرزیه دیگه مگه ن؟
این داستانی که براتون تعریف میکنم مال نزدیک 19 یا20 سال پیشه .یعنی میخوام بگم زنا همیشه مشکل داشتن با ازدواج دوم
به قول شاهین با تمام وجود غمگینم ......وقتی این قضیه یادم میاد گریم میگیره
من این خونواده رو میشناسم...یه زن و شوهری سه تا پسر داشتن یه دختر همه چی خوب بود تا این که شوهره میخواد با دوست زنش ازدواج کنه از اون به بعد دعواهای زن و شوهر شروع میشه حالا خودتون حدس بزنید بچه ها چه حالی دارن ...تا این که بالاخره این ها از هم جدا میشن زنه میره زن یکی دیگه میشه شوهره با همونی که میخواسته ازدواج میکنه بعد از اون دختر خونواده میره با مادربزرگش(مادر پدرش) زندگی میکنه ....ااونقدر بهش ظلم میکنه اونقدر ازش کار میکشه تا این که بالاخره دختره تو اوج جوونی میمیره..آب از آب تکون نمیخوره .....هیچ کس تاوان مرگ مظلومانه اونو پس نداد ...هیچکس ....
با تمام وجود غمگینم
:cry:لعنت به خیلیا....

neg@r;625392 نوشت:
جالبه اینجا همه مخالف پیشرفت و تحصیل هستند بیسوادی و فقر باعث افتخارشونه

خوب علتش اینه که پیشرفت و تحصیل خانوما خیلی مواقع بر خلاف خواسته بعضی از مرداست!و همین طور که مشخصه باعث شده جلوی بعضی سو استفاده ها گرفته بشه! باید هم به بی سوادی و فقر فرهنگی افتخار کنند!

حامی;624939 نوشت:
اين سؤال حكايت از امري واقعي و بيروني دارد

جناب حامی من یه سوال دیگه دارم که شاید بی ربط باشه ولی خب ذهنم رو مشغول کرده!
این که فرهنگ بعضی از کشورا اینطور هست و مردا هر کدوم 4 زن دارند باعث میشه که یه عده از مردها هم مجرد بمونن؟؟ یا واقعا جمعیت زنان توی اون کشورها 4 برابر مرداست؟

سلام
چند وقت پیش در یکی از شبکه های اجتماعی در مورد همجنس بازی داشت بحث می شد که کشور های غربی همجنس بازی را به طور کامل پذیرفته اند و شکل قانونی دارد اما در کشرو ما مجازات اعدام دارد یکی از این اشخاصی که آنجا بود گفت این به خاطر فرهنگ بالای آنهاست و شما فرهنگتون هنوز به جایی نرسیده که همجنس بازی رو قبول کنید.
البته ما هم که عادت به شندین اینجور سخنان داریم که هر کسی فرهنگی که دوست داره رو غنی و فرهنگ های دیگر رو دارای فقر می دونه اما
من سوالی آنجا برام مطرح شد که دوست دارم اینجا بپرسم که افرادی که می گویند تعدد زوجات ناشی از فقر فرهنگی است به ما جواب بدهند که تعریف شما از فرهنگ چیه؟ معیار شما برای غنی بودن و یا فقر فرهنگی چیه؟
آیا شما اصلا اسلام را به عنوان فرهنگ قبول دارید؟ نظر شما راجع به فرهنگ اسلامی چیست؟ آیا فرهنگ اسلام را برگرفته از جاهلیت عرب می دانید؟ تا آنجایی که من می دانم که در فرهنگ اسلامی تعدد زوجات را با شرایطی که برای آن وضع کرده پذیرفته است.
آیا فرهنگ اسلامی دارای فقر است؟ اگر چنین است که وعلیکم السلام
این نکته رو هم بگم که در فرهنگ اسلامی هم چند همسری وجود دارد و هم تک همسری یعنی تک همسری هم جز فرهنگ غنیه اما چند همسری هم جز فقر فرهنگی نیست بلکه به نظر من در شرایط خاص خودش از غنای فرهنگی است در شرایطی که مثلا اتفاقاتی می افتد مثلا جنگ و یا شرایط دیگری که شوهر مجرد مورد نظر برای یک خانم وجود ندارد که فرهنگ های مبتذل غربی راهی که برای این خانمها دارند فحشا و فاحشه خانه و راه اندازی پرنو و همجنس گرایی و هزار ابتذال دیگری که کیبرد از تایپ آنها هم شرم می کند است اما فرهنگ غنی اسلام راه تعدد زوجات را برای این خانمهای گرامی قرار داده که هم کرامت این بانوان حفظ شود و به انحرافات جنسی که زنان در غرب دارند دچار نشود و نیاز به همسر از طریق مشروع رفع شود و هم شوهری داشته باشند که پشتیبان اینها باشند و نه اینکه مثل یک کالا که از زن غربی استفاده کنند که تا جوان است و جاذبه جنسی دارد از او به طرق مختلف بهره ببرند که نمونه بارز و کمترین استفاده از این زنان قرار دادن عکس های مبتذل این خانمها به عنوان تبلیغ روی اجناس آنها است که این کمترین و کم ضررترین نوع استفاده جنسی از زنان است و وقتی که دیگر آن جاذبه ها را به مرور زمان از دست داد مثل یک زباله به دورش بیندازند و به دنبال زنان جوان بروند و این چرخه مدام ادامه ییدا کند.

به نظر من علت اینکه عربا مشکلی ندارن هم مسائلی بود که خانم یا زهرا فرمودن هم اینکه به خاطر نفتشونه که مشکلی ندارن یعنی یه مشت بی کار که پول نفت همینجوری ریخته تو دست و پاشون فقط میشینن و میخورن و زن میگیرن و به هیچ درد دیگه ای نمیخورن نفت رو ازشون بگیرید همشون با چهارتا زناشون و اونایی که صیغه کردن میفتن میمیرن کلا یه کشوری که هیچ استقلال و عرضه ای از خودش نداره و وابسته به آمریکاست

neg@r;625310 نوشت:
بخاطر همینه که میگن بهتره زنان تحصیلات نداشته باشند و در جامعه حضور نداشته باشند تا بنا به گفته ی یکی وقتی ظلمی دیدن صداشون درنیاد وگرنه یه زن تحصیلکرده هیچ وقت حاضر نمیشه با مردی چند همسره ازدواج کنه
دقیقا. بیسوادی و بیکاری زنان از موارد مهم تن دادن به چندهمسری و هرگونه رفتار بد مردان هست. چون زنی که بیکاره و تخصصی نداره از نظر مالی وابسته به مرد هست و این وابستگی باعث میشه که مرد هر بلایی خواست بتونه سرش بیاره و زن نمیتونه از اون جدا بشه و روی پای خودش بایسته . برای همین هست که الان در جامعه ما تاکید میکنن که زن نقشش در خانواده مادری هست نه اشتغال و تحصیل که با این کار بتونن زنها را تبدیل به یک موجود طفیلی و وابسته کنن تا بدینوسیله هر ظلمی که میخواهند به زنان بکنند و زنها اعتراض هم نکنن. درباره زنهای عقب مانده عرب و شهرهای مرزی گذشته از دو مورد بالا یک مورد دیگه هم هست و اون اینکه به قول بزرگی: زنان را جوری شستشوی مغزی دادن که به مصادیق ظلمی که بهشون شده افتخار هم می کنن!!!!! واقعا مارگارت میچل در گذشته چه خوب گفته که: چه زود زنان به زنجیرهایی که به دستانشان بسته شده بوسه می زنند

طاهر;624864 نوشت:
واقعا يك سؤال براي من مطرح شده است.
من كه از برخي بندري ها شنيدم كه مشكل جدي به اين شيوه كه در رسانه از زن گرفتن دوم مي ترسانند ندارند و حتي برخي هم افتخار مي كنند كه شوهرشان واقعا پول دار است كه توانسته دو يا چند زن بگيرد و اين زنان در مجالس زنانه صدر نشين هستند.
الان در تلويزيون جمهوري به اسلامي مردي نزول كلان مي كند نمي ترسد ولي كارگردانان زن دوم را مثل گودزيلا نشان مي دهند. آيك سؤال دارم خانم ها جواب دهند: زن دوم شرعا اشكال ندارد چه شرايط ديگري بايد باشد كه مرد بتواند زن دوم بگيرد؟
در تاپيك بالا طوري گفتگو شد كه انگاري اگر دختري در يك شهر كوچك كه خواستگار مناسب ندارد ولي بين متأهلان خواستگار خوب دارد بايد تا آخر عمرش مجرد باشد. كسي كه ازدواج كرده و شوهر بالاي سرش هست چه مي داند اين دختر چه مي كشد كه راحت برايش نسخه مي پيچد
اما كلا سؤالم اين است بين اهل تسنن چگونه با تعدد زوجات مشكل ساز نيست؟
اگر از دوستان اهل تسنن يا شيعيان مرزنشين با اين افراد ارتباط دارند خواهش مي كنم نظر خود را براساس ديده هاي خود بنويسند

نظرات دوستان رو کم و بیش خوندم و بعضا دلایل خوبی آورده بودن

بنظر من مقایسه شما کلا اشتباهه، اولا کشورهای عرب و بعضی از هموطنان مرز نشین اصولا همونطور که خودتون گفتید اهل تسنن هستن، اهل تسننی که ازدواج موقت رو قبول نداره

و از نظر ما شیعیان تو بسیاری از اعتقادات و اخلاقیات باهم تفاوت اساسی داریم

البته بعضی از کشورهای عرب که این چیزا توش غوغا می کنه مثل عربستان بیشتر وهابی هستن و حتی از اهل تسنن هم بسیار فاصله دارن

ثانیا اگه بگید کاری به دین نداریم و می خوایم بدونیم چرا زن های اونا پذیرفتن، من هم می تونم بگم چرا در غرب خیانت مرد و به زن و زن به مرد خیلی مسئله وحشتناکی نیست و طبق آماری که خودم از تلویزیون شنیدم در کشوری 40 درصد فرزندانشون نامشروع هستن

چرا غیرتی که در مورد مرد پسندیده هست در اون ها وجود نداره؟ چرا خودارضایی امری مفید تلقی میشه؟

خدایی نکرده نمی خوام کار غربی ها رو تایید کنم، می خوام بگم محیط زندگی در تفکرات آدم ها بسیار تاثیرگذاره

البته من هرگز نمی گم تعدد زوجات از نظر شرعی اشکال داره، ولی برای انجام هرکاری مخصوصا در این زمینه از تمام جوانب باید به مسئله نگاه کرد مخصوصا عرف اون جامعه و از نظر اخلاقی

اول اینکه چرا تو کشورهای عربی این چیزا زیاد هست:

همون طور که دوستان گفتن شرایطی که اون زن ها توش بزرگ شدن و اجدادشون داشتن فکرشون رو جوری تغییر داده که این حق مسلم و بدون چون و چرای آقایون هست و اگه مخالفتی بکنن مورد مواخذه تمام اطرافیانشون قرار خواهند گرفت و احتمالا شوهرشون اون زن رو از خونه بیرون خواهد انداخت و نه در خانه پدر نه هیچ جای دیگه جایی نخواهد داشت، و مجبور بودن که این احساس رو در خودشون بکشن که شوهر من می تونه هم فقط برای من باشه

میشه بگید چند نفر دیدن زندگی عرب ها از ما گرمتر هست؟

چقدر زندگی های موفق تری دارند؟

زن برای اون ها چه ارزشی داره؟

زنی که حتی حق رای دادن نداره حق رانندگی نداره، چطور میشه تصور کرد برای زن چون ارزش قائل بودن و خواستن زنی بیوه یا بدون شوهر نمونه دست به این کار می زنن و هیچ قصدی جز رضای خدا ندارن؟!!!

کسی مگه شکی داره تو شهوت پرست بودن و پول پرست بودن بعضی از عرب های شکم پرست؟

چطور تو کشوری مثل عراق که مردمش نون شب ندارن بخورن میشه باور کرد مرداشون برای احیا دستور خدا می رن چندتا زن می گیرن

گفتید زن هایی که شوهرشون چند زن داره افتخار می کنن به ایکه شوهرشون پول داره

واقعا از نظر خودتون همچین تفکراتی ریشه در عقل و اصالت و فرهنگ یک آدم می تونه داشته باشه؟!

اونجا زن هاشون کاملا در تسلط فرهنگ مردسالارانه اسیرند و حتی قدرت فکر رو ازشون گرفتن

زن های عرب اصولا زن های سردی هستن، یکی از دوستان پدرم که زن لبنانی داشت از سرد بودن زنش شکایت داشت

حتی در یکی از سفرها به سوریه و لبنان مردای اونجا می گفتن ما دوست داریم بیایم زن ایرانی بگیریم

زن های اونجا پسرهایی رو می فرستادن تا به پدر من بگن بیا با ما....

اینکه می گم سردن نه از لحاظ روابط زناشویی بلکه از نظر محبت، عشق علاقه و...

خب معلومه جایی که محبت و وابستگی نباشه پذیرش شریک خیلی راحتتره

و من معتقدم اون زن هام بخاطر نوع زندگیشون اینجوری شدن و گرنه محبت در وجود هر زنی وجود داره

و اما در رابطه با مرز نشین ها

البته تا اونجایی که من می دونم باز هم بیشتر اهل تسنن سمت تعدد زوجات می رن

ولی بطور کلی اگه بخوایم بررسی کنیم، خب در هر کشوری مسلما آدم هایی که در مرز ها زندگی می کنن بیشتر در معرض حملات دشمنان و مرگ و میر هستن، برای همین احتمال اینکه تعدد زوجات بوجود بیاد بیشتره

و گاهی هم باز هم مردسالاری این حق رو از زن می گیره که بتونه نظری بده

در بین عرب ها اصولا مردسالاری بسیار شایع هست و بنظر وجود این مسائل چندان تعجبی نداره

ولی این دلیلی بر رضایت قلبی زن نیست، اصولا زن ها ناچارند که بپذیرند

Ṃᾄʀẓἷἔ;625518 نوشت:
چطور تو کشوری مثل عراق که مردمش نون شب ندارن بخورن میشه باور کرد مرداشون برای احیا دستور خدا می رن چندتا زن می گیرن

سرکار گرامی دقت کنید هیچ مردی مذهبی ادعا نداره برای احیا دستور خدا زن دوم میگیره
بحث واضحه اینکه مرد مسلمان میتونه تا چهارتا زن بگیره قراره نیست با این کار دین زنده بشه این فقط حق وجوازی است که دین اسلام داده است
واین یکی از مسلمات است

به نام خدا
سلام

هرچند نه عربم نه مرز نشين اما مردي را ميشناسم كه دو زن دارد،البته نميدانم چرا ازدواج مجدد كرد،اما رفتار زنان با يكديگر تا جايي كه ميدانم بد نيست فرزندان،مادران يكديگر را مادر صدا مي كنند و مشكلي با همديگه ندارند.
مردي با ايمان است فرزندان خوبي هم تربيت كرده.مرد زرنگي است كه توانسته دو زن بگيرد و از هركدام 2-3 فرزند داشته باشد و در عين حال بچه هايش تحصيل كرده و صالح باشند روزي كه با اين خانواده آشنا شدم ابتدا نميدانستم دو همسر هستند و از آشنايي با چنين خانواده ي تحصيل كرده و خوش اخلاقي من و دوستانم خوشحال بوديم بعدها متوجه شديم كه دو همسر دارد.
از ديد من و دوستانم تنها موضوع عجيبي كه در زندگي اين خانواده وجود دارد دو زنه بودن است وگرنه در ساير موضوعات مانند ما آدم هاي عادي هستند.از وقتي با اين خانواده آشنا شدم مشاهده ميكنم نظر بسياري از افراد در مورد دو زنه بودن و دعواي زنان و عقب ماندگي و امثال اين موضوعات تغيير كرد.
و برايم بسيار عجيب بود كه نظر زنان هم نه 180 درجه 90 درجه راجع به دو همسري تغيير كرد،فكر مي كردم زنان با نفرت از اين مرد وخانواده سخن بگويند اما هرچه شنيدم از رابطه خوب آن دو زن و فرزندانشان با يكديگر بود.
بيشتر كساني كه دو يا چند همسري را نفرت انگيز مي دانند به خاطر عدم آشنايي با اين موضوع،فرهنگ سازي غلط توسط دشمنان اسلام و حتي صدا و سيما و عرفي كه در برخي مناطق وجود دارداست.
و برخلاف كساني كه چنين خانواده هايي را بي فرهنگ و عقب مانده مي دانند اين خانواده را تحصيل كرده و داراي اخلاقي نيكو يافتم.
با اين استدلال پيامبران و امامان هم بي فرهنگ وعقب مانده بودند.

يا علي

عبد آبق;625534 نوشت:
سرکار گرامی دقت کنید هیچ مردی مذهبی ادعا نداره برای احیا دستور خدا زن دوم میگیره

جناب محترم شما به این حرفتون مطمئنید؟

اولا که موضوع تاپیک این بود که چرا اون زن ها پذیرفتن ولی ما نمی تونیم بپذیریم، چیزی که شما نقل قول فرمودین هم در راستای این عرض کردم که بگم اونجا چیزی بر اساس دستورات خدا وجود نداشته که بگیم زن هاشون هم برای رضای خدا این شرایط رو پذیرفتن

خواستم بگم اون ها مجبور بودن و شرایط زندگیشون اینجوری اقتضا می کنه که همچین چیزی رو بپذیرن وگرنه احتمالا بلای بدتری سرشون میاد

ثانیا گویا شما در جریان بحث های این سایت نیستید

بیشتر آقایونی که از تعدد زوجات در این سایت حمایت می کنن ادعای کمک به زنان رو دارن و اینکه می خوان احکام خدا احیا بشه، پس اگه من این رو گفتم بخاطر صحبت آقایون همین سایت بود

عبد آبق;625534 نوشت:
بحث واضحه اینکه مرد مسلمان میتونه تا چهارتا زن بگیره قراره نیست با این کار دین زنده بشه این فقط حق وجوازی است که دین اسلام داده است
واین یکی از مسلمات است

فک نمی کنم من در این مورد حرفی زده باشم و فک نمی کنم این ربطی به موضوع تاپیک داشته باشه

این حقی است که با شرایطی به مرد داده شده و هرگز واجب نشده

به هر حال چون ادامه این بحث باعث گفتگو دونفره میشه بهتر ادامه پیدا نکنه

با احترام

ناگفته هاي ناب;625556 نوشت:
به نام خدا
سلام

هرچند نه عربم نه مرز نشين اما مردي را ميشناسم كه دو زن دارد،البته نميدانم چرا ازدواج مجدد كرد،اما رفتار زنان با يكديگر تا جايي كه ميدانم بد نيست فرزندان،مادران يكديگر را مادر صدا مي كنند و مشكلي با همديگه ندارند.
مردي با ايمان است فرزندان خوبي هم تربيت كرده.مرد زرنگي است كه توانسته دو زن بگيرد و از هركدام 2-3 فرزند داشته باشد و در عين حال بچه هايش تحصيل كرده و صالح باشند روزي كه با اين خانواده آشنا شدم ابتدا نميدانستم دو همسر هستند و از آشنايي با چنين خانواده ي تحصيل كرده و خوش اخلاقي من و دوستانم خوشحال بوديم بعدها متوجه شديم كه دو همسر دارد.
از ديد من و دوستانم تنها موضوع عجيبي كه در زندگي اين خانواده وجود دارد دو زنه بودن است وگرنه در ساير موضوعات مانند ما آدم هاي عادي هستند.از وقتي با اين خانواده آشنا شدم مشاهده ميكنم نظر بسياري از افراد در مورد دو زنه بودن و دعواي زنان و عقب ماندگي و امثال اين موضوعات تغيير كرد.
و برايم بسيار عجيب بود كه نظر زنان هم نه 180 درجه 90 درجه راجع به دو همسري تغيير كرد،فكر مي كردم زنان با نفرت از اين مرد وخانواده سخن بگويند اما هرچه شنيدم از رابطه خوب آن دو زن و فرزندانشان با يكديگر بود.
بيشتر كساني كه دو يا چند همسري را نفرت انگيز مي دانند به خاطر عدم آشنايي با اين موضوع،فرهنگ سازي غلط توسط دشمنان اسلام و حتي صدا و سيما و عرفي كه در برخي مناطق وجود دارداست.
و برخلاف كساني كه چنين خانواده هايي را بي فرهنگ و عقب مانده مي دانند اين خانواده را تحصيل كرده و داراي اخلاقي نيكو يافتم.
با اين استدلال پيامبران و امامان هم بي فرهنگ وعقب مانده بودند.

يا علي

جناب ناگفته های ناب، حتما همین طوره و حتما کسایی هستن که با وجود تعدد زوجات خوشبخت هستن و مرد می تونه عدالت رو رعایت کنه

برای همین هم نباید با این موضوع طوری برخورد کرد که انگار کار حرامی هست، ولی نباید هم جوری حرف زد که کسی مشتاق به این کار بشه و خدایی نکرده بعد ازدواج بفهمه چه بلایی سرش اومده

چون امثال کسایی که شما مثال زدین متاسفانه کم هستن

شما یک مورد تونستین مثال بزنید ولی شاید هرکدوم از ما می تونیم موارد بسیاری رو مثال بزنیم که آقایی که زن دوم گرفتن کلا خانواده اول رو رها کردن

یا حتی آقا خواستن با هر دو زندگی کنن و عدالت رو رعایت کنن ولی کارشکنی یکی از خانم ها مانع این کار شده و چند خانواده از هم پاشیده شده

البته اینجا در مورد تعدد زوجات هست ولی در مورد متعه هم همین طور، حداقل خود من مردهای متاهلی که سمت این کار رفتن رو که دیدم اصولا آدم های هوسرانی هستن و حتی برخورد مناسبی هم با زن اول خودشون و فرزندانشون ندارن، و کلا از لحاظ اخلاقی به بسیاری از موارد پایبند نیستن

خب بنظرتون این طبیعی نیست که کم کم دید چه زن ها چه مردا به این مسئله بد بشه؟

بنظر من نباید با یک مثال زنی رو تشویق به همسر دوم شدن کرد چون ممکنه اثرات منفیش حتی دامن نسل های بعدیشون رو بگیره

به هر حال من قصدم بد نشون دادن این حکم خدا نبود، قصدم نشون دادن سواستفاده هایی بود که از این حکم شده و حکم خدا رو متاسفانه بسیار بد در ذهن ها جا انداخته

[="Tahoma"][="DarkGreen"]

*یا زهرا*;625396 نوشت:
جناب حامی من یه سوال دیگه دارم که شاید بی ربط باشه ولی خب ذهنم رو مشغول کرده!
این که فرهنگ بعضی از کشورا اینطور هست و مردا هر کدوم 4 زن دارند باعث میشه که یه عده از مردها هم مجرد بمونن؟؟ یا واقعا جمعیت زنان توی اون کشورها 4 برابر مرداست؟

البته قرائن اين طور نشان مي دهد كه تعداد دختران زياد است چندي پيش تصويري از شبكه هاي عربي منتشر كه دختراني در عربستان درخواست ازدواج متعدد مي كردند تا انها هم بخت شان باز شود
به گزارش العربیه، پدیده ترشیدگی دختران در جهان عرب بیش اَز هر چیز دیگری زنان را آزرده می‌سازد اما به دلیل عدم وجود آمار دقیق اَز دخترانی که شانس اَزدواج نداشته‌اند و سن آنان بالا رفته، انتشار این آمار اَز یک موسسه هلندی بحث و جدل‌های گسترده‌ای را در موسسه‌های دولتی کشورهای عربی به راه انداخته است.

طبق این گزارش در لبنان که بالاترین رقم دختران ترشیده را دارد، یافتن شوهری مناسب برای دختران بسیار سخت به نظر می‌رسد و تنها ۱۵ درصد اَز دختران لبنانی موفق به اَزدواج می‌شوند و ۸۵ درصد در یافتن شوهر موفق نیستند.
در سوریه نیز به دلایل جنگ و شرایط نامساعد کشور ۷۰ درصد اَز دختران این کشور ترشیده هستند.
فلسطین با آمار هفت درصد تقریبا تنها کشوری است که در میان کشورهای عربی وضعیت نسبتا خوبی در این زمینه دارد.
آمار موسسه هلندی درباره پدیده ترشیدگی دختران در کشورهای عربی این‌گونه گزارش گردیده که در تونس ۶۲ درصد، الجزایر ۵۱ درصد، مصر ۴۰ درصد، امارات متحده عربی ۷۵ درصد و عربستان سعودی ۴۵ دختران، شانسی برای اَزدواج ندارند.

پایگاه خبری رسانه قانون
به نقل اَز قانون آنلاین

//////////////////
به گزارش شيعه نيوز به نقل از جهان، روزنامه البيان نوشت: از ميان 3708 فردي که در اين کشور دست به خودکشي زده‌اند، حدود 2700 نفر از آنان دختراني بودند که به دليل عدم وجود فرصت مناسب براي ازدواج، خودکشي کردند.

طبق اين پژوهش هر ساله بسياري از دختران عرب به دليل اختلافات شديد در خانواده و به ويژه عدم وجود فرصت هاي ازدواج و پير دختري به زندگي خود خاتمه مي‌دهند.

البيان همچنين نوشت: بانوان برخلاف مردان که به شيوه‌هاي جدي و با هدف نهايي مرگ دست به خودکشي مي‌زنند اغلب شيوه هاي خودکشي با قرص آرام بخش و نوشيدن انواع سم‌ها اقدام به خودکشي مي‌کنند.

پژوهش مذکور همچنين نشان داد: نسبت خودکشي بانوان به مردان 68 به 32 در سال 2007 بوده که انتظار مي رود، در صورت عدم رسيدگي به اين امر در کشورهاي عربي اين رقم افزايش يابد.

ياد آوري مي شود چندي پيش کشور عربستان نيز براي مقابله با اين امر مبلغي به عنوان مستمري براي پير دختران اختصاص داد.

علت بوجود آمدن معضل پير دختري در بسياري از کشورهاي عربي، سنت‌هاي موجود در بافت اجتماعي اين کشورها است؛ چرا که با وجود اين که بسياري از آنان تحصيل‌کرده نيز هستند، اما در چارچوب مسائل سنتي در خانواده‌ها باقي مي‌مانند.

تحصيلات عاليه دختران و موکول کردن ازدواج به بعد از تحصيلات است و بدين ترتيب با ارتقا سطح تحصيلي دختران، آنان حاضر به ازدواج با پسران پايين‌تر از خود از اين حيث نبوده و تعداد افراد متناسب با شرايط آنان محدودتر مي‌شود.

پس از آن به علت ادامه تحصيل و بالتبع افزايش سن آنان، باز هم پسران مجرد که متناسب با سن اين دختران هستند، معمولا ازدواج کرده اند و افراد مناسب با آنان باز هم کمتر مي‌شوند.

از جمله ديگر موارد پديد آمدن اين مشکل، شرايط نامناسب اقتصادي و درخواست مهريه‌هاي سنگين و منزل‌هاي پر زرق و برق از سوي خانواده دختر است که موجب کنار رفتن خواستگار‌ها شده و راهي ديگر براي افزايش اين پديده باز مي شود.
///////////

قم فردا: یک مرکز رسانه‌ای در هلند طی گزارشی، آمار پیردختران 2013 در جهان عرب را منتشر کرد.
به گزارش پایگاه خبری تحلیلی قم فردا، طبق این گزارش بالاترین درصد این دختران در لبنان ثبت شده است، در حالی که فلسطین کمترین درصد پیردختران را در جهان عرب دارد.
به گزارش العربیه، پدیده ترشیدگی دختران در جهان عرب بیش از هر چیز دیگری زنان را آزرده می‌سازد اما به علت عدم وجود آمار دقیق از دخترانی که شانس ازدواج نداشته‌اند و سن آنان بالا رفته، انتشار این آمار از یک موسسه هلندی بحث و جدل‌های گسترده‌ای را در موسسه‌های دولتی کشورهای عربی به راه انداخته است.
طبق این گزارش در لبنان که بالاترین رقم دختران ترشیده را دارد، یافتن شوهری مناسب برای دختران بسیار سخت به نظر می‌رسد و تنها 15 درصد از دختران لبنانی موفق به ازدواج می‌شوند و 85 درصد در یافتن شوهر موفق نیستند.
در سوریه نیز به دلایل جنگ و شرایط نامساعد کشور 70 درصد از دختران این کشور ترشیده هستند.
فلسطین با آمار هفت درصد تقریبا تنها کشوری است که در میان کشورهای عربی وضعیت نسبتا خوبی در این زمینه دارد.
آمار موسسه هلندی درباره پدیده ترشیدگی دختران در کشورهای عربی این‌گونه گزارش شده که در تونس 62 درصد، الجزایر 51 درصد، مصر 40 درصد، امارات متحده عربی 75 درصد و عربستان سعودی 45 دختران، شانسی برای ازدواج ندارند.[/]

[="Tahoma"][="DarkGreen"]به گزارش خبرنگار «جهان»، پدیده پیر دختري کشور عربستان را با مشكل مواجه كرده و اسباب نگرانی خانواده ها و حکومت عربستان را فراهم کرده است.
ظاهراً عربستان دارای ۱۶ تا ۱۸ میلون جمعیت بومی است که اگر ۷ میلیون کارگر خارجی را که در بازار و منازل آنان به عنوان راننده و خدمتکار مشغول به کار هستند، اضافه کنیم، جمعیت آنان به ۲۴ میلیون یا کمی بیشتر می رسد. اما آمارهای غیررسمی حاکی است که از میان این جمعیت ۱۶ میلیونی بومی، در حدود یک و نیم میلیون نفر یا به عبارتی یک میلیون و هفتصد هزار نفر از دختران سعودی از سن ۳۰ سال گذشته و به آن‌ها عانسه یا پیر دختر می‌گویند.
نگرانی خانواده‌ها، حکومت و نهادهای مذهبی از پدیده پیردختری در اين كشور همه را به تكاپو براي رفع اين معضل انداخته و راه هايي را براي آن مطرح كرده اند، اولین راه حل خلق یک نوع ازدواج موقت بنام ازدواج مسیار است كه در این نوع ازدواج، دخترانی که سن آن‌ها از سن ازدواج گذشته است، راضی می شوند تا به ازدواج یک مرد دیگر در آیند بدین صورت که در خانه پدر مانده، ولی داماد که مردهاي ۲۰ تا ۵۰ یا ۶۰ ساله را شامل می‌شود، می‌تواند بدون پرداخت مهریه با دختر ازدواج کرده و به منزل دختر رفت و آمد کند.
در این نوع ازدواج مرد فارغ از پرداخت مهریه (نفقه) و تامین مسکن و غذا با اجازه والدین و خود دختر با وي ازدواج مي‌كند.
دومین راه حل كه ظاهرا در کویت هم اجرا شده به اين ترتيب است كه برخی زنان البته به غير از زنان سنتي و مذهبي‌ در خانواده‌های کویتی، دختران را به عقد شوهرانشان در می‌آورند تا كمكي به رفع اين نگراني كرده باشند.
سومین راه حلي که توسط دولت عربستان مطرح شده، پرداخت مبلغ 200 دلار ماهیانه به هر پیردختر عنوان شده است.
این راه حل در کابینه دولت عربستان به صورت قانونی تصویب شده است و به موجب آن اداره تامین اجتماعی به هر پیردختر عربستانی مبلغ ۷۸۳ ریال معادل کمی بیش از ۲۰۰ دلار بصورت ماهانه خواهد داد.
البته بسیاری از روزنامه‌ها این قانون را مورد حمله قرار دادند و گفتند که آیا مشکل پیردختری یا عنوست، اقتصادی است و این که چرا ۷۸۳ ریال را تصویب کردند و آیا این قشر از اجتماع مستحق شده‌اند و مثل گداها باید به آنان زکات پرداخت کرد.
اين گزارش مي‌افزايد؛ اين طرح‌ها مورد بررسي قرار گرفته، اما تاكنون به دليل فراهم نبودن زمينه ها و شرايط افكار عمومي راه حل‌ها نتوانسته پاسخگوي اين نگراني خانواده‌ها شود.
[/]

استاد حامي گفتن بحث هاي دو طرفه ممنوع.
مسئله ي من اينه كه روابط حلال از روابط غير حلال داره بيشتر ميشه بين قشرهايي.
اما اگه صيغه و ازدواج مجدد به عنوان يك عمل حلال نه مكروه نه حرام تبليغ بشه،و نوع برخورد جامعه با صيغه و دو يا چند همسري تغيير پيدا كنه روابط نا مشروع به شدت كم ميشه.ولي در جامعه چند همسري ممنوع و روابط نامشروع آزاد است.داريم به سمتي ميريم كه اگه زني فهميد شوهرش با زن ديگري روابطي غير حلال داشته،بخشش و گذشت و ايثار و فداكاري كنه و فراموش كنه عملشو يا بگه اصلا حقش بوده، مردا دنبال تنوع هستن و طبيعتشه و... ولي اگه تجديد فراش كرد يا صيغه كرد وا مصيبتاو.....
اگه اين دو مورد در جامعه واقعا حلال شمرده بشه فقط شقي ترين افراد به دنبال حرام ميره.
شما بگيد چه حكمي رو ما ازش سوء استفاده نكرديم؟درست نيست فقط روي همين يك مورد زوم كنيم،خوب همين طور كه مهريه پشتوانه دخترهست ازدواج مجدد و صيغه هم پشتوانه پسر هست كه خانواده از هم نپاشه ب[spoiler]لكه خانواده ديگري هم تشكيل بشه.
حالا هم كه دخترا قيمتا رو بردن بالا و به نوعي پسرا رو تحريم كردن لااقل خودشون كيف زندگي رو ببرن،نه اينكه هم خودشون عزب و معذب باشن هم پسرا.والا اين حكم تو اين روزگار بيشتر به نفع دختراست تا پسرا اينطوري دخترا هم ازدواج ميكنيد هم با يه مرد آهن دار نه ببخشيد پولدار ازدواج مي كنيد يعني دوبله سوبله كيفشو مي بريد.

باز دوبار بحث و جنگ و جدال بی پایان ، البته خدا کنه که کار به مجادله نرسه:khaneh:

اجازه یه چیزی بگم؟!!!:Sokhan:
.
.
.
.
.
.
.
فرض می کنم اجازه دادید
.
.
.
.
.
وقتی یه حرفی می زنید، تمام جوانب، تاکید می کنم، تمام جوانب رو در نظر بگیرید، تمام جوانب ها!!، یعنی فقط به اون موضوع خاص به تنهایی و بدون در نظر گرفتن بقیه ی مسائل نگاه نکنید

غیبت هم نداشتیم ها!!!!،

من که دیگه حوصله ی این بحثای بی پایان رو ندارم
مراقب آثار ما تاخر اعمال تون باشید، هر گلی:Gol: زدید به سر خودتون زدید

یا علی

بای تا های(تا سلامی دوباره به خدا میسپارمتون)

الأربعاء 14 نوفمبر 2012 - 06:23 بتوقيت غرينتش

1.5 مليون عانس بالسعودية تثير جدلا، والحل تعدد الزوجات

وبدورهم، اعتبر مغردون استخدام مفردة "عانس" إساءة للمرأة على حد تعبيرهم، فقالت ندى: "الإهانة حتى في لفظ عانس... وهل الرجل إذا تجاوز العمر دون زواج يعامل بالمثل!... مجتمعات مريضة". وكتب عبدالله العمار: "من المفترض أن نقول آنسة"، وتابع: "فوات القطار خيرٌ من ركوبها مع الأمتعة...".

1.5 مليون عانس بالسعودية تثير جدلا، والحل تعدد الزوجات

أثارت دراسة قالت أن عدد الفتيات السعوديات العوانس نحو 1.5 مليون فتاة جدلافي موقع التواصل الاجتماعي "تويتر" حيث اعتبرها البعض مبالغا فيها، فيما حمل بعضهم أسباب هذا التزايد لعادات وتقاليد مجتمعية، ورأى البعض الحل بتعدد الزوجات.
وغرد فيصل سليمان "طبيعي هذا الرقم...إذا الواحد ما عنده وظيفة وما يقدر يجيب سكن ولا يقدر يشتري أرض..." ورمى سعد الراقي بالأمر في ملعب المجتمع، محملاً إياه مسؤولية الرقم المخيف، معلقاً: "مهر الزواج، وصل سعر بيت دورين في بعض المناطق!".
وطالبت نورة بخفض المهور وتوفير السكن، واستطردت: "ولا بتعنس كل بنات المملكة". وغردت جواهر الخالدي : "رقم منطقي جداً. مادامت الثقافة تمنع الفتاة من حرية اختيار شريكها، فإنها مستعدة أن تظلّ في بيت أهلها مدى الدهر".
واقترح المغرد سعد حلاً للعنوسة من وجهة نظره، موضحاً في تغريدته: "الحل في التعدد". وهو ما رفضه عبدالله العلويط، قائلاً: "لا تحاولوا أن تثيروا موضوع العنوسة في كل مرة، فلن نقول لكم حله هو التعدد فلا تتعبوا أنفسكم.
وتمنى الدكتور سامي الحمود (48 ألف متابع): "ألا يخرج مسؤول ويقترح مشروع عانس 12 شهر، وبعدها طلاق مثل حافز".
ورأت ريم في الدراسة "دليلاً على قلة الرجال الأكفاء القادرين على تحمل مسؤولية أسرة". وكتبت شادية: "الأجدى معرفة عدد المطلقات والمعذبات في زواجهن والصابرات على أزواجهن بسبب أطفالهن وقوانين الأحوال الشخصية".

[="Tahoma"][="DarkGreen"][h=1]مليون ونصف عانس في السعودية[/h]January 4, 2015

الرياض ـ تعاني المملكة العريبة السعودية من الارتفاع الهائل في حالات الطلاق، والعزوف عن الزواج، حيث كشف مستشار إمارة المنطقة الشرقية للشؤون الأسرية غازي بن عبد العزيز الشمري عن وصول 30 ألف حالة طلاق خلال السنة الماضية في المملكة، ومليون ونصف المليون عانس تجاوزن الثلاثين عامًا.
ودفعت نسب ارتفاع حالات الطلاق والعوانس ووجود 26 % مصابين بالإيدز، إضافة إلى زيادة الحالات المكتشفة للعام الماضي بمعدل 500 حالة في السنة، المستشار غازي الى تصوير برنامجين في الآونة الأخيرة، حسبما ذكر موقع “سيدتي .نت”.
ويقول الشمري:”عدت إلى البرامج التلفزيونية بعد غياب سنتين، وذلك بتصوير برنامجين جديدين 60 حلقة، أحدهما تحت اسم “مودة ورحمة”، تم تصويره الأيام الماضية في جمهورية مصر العربية، والآخر اسمه “أرض الحب” سيتم تصويره في جمهورية تركيا خلال الأيام المقبلة، والتي ستعرض في شهر رمضان على بعض الشاشات الخليجية والعربية، والهدف الرئيسي منها هو غرس الحب والولاء في ربوع الأسرة، وتنمية الانسجام والتفاهم في البيوت، والتقليل من المشاكل بقدر المستطاع، وكيفية التعامل مع برامج التواصل الاجتماعي الحديثة في التربية”، وذلك حسب صحيفة سبق.
يشار إلى أنّ “غازي الشمري” سيخرج خلال الشهر المقبل أكبر موسوعة أسرية في الحياة الزوجية مكونة من 10 مجلدات تكفلت بطابعتها وزارة الأوقاف الكويتية.
الجدير بالذكر يرجع الكثير من الشباب عزوفهم عن الزواج بارتفاع تكلفة الزواج بالسعودية فمتوسط المهور يتراوح بين 60 إلى 100 ألف ريال سعودي بدون التكاليف الأخرى المرتبطة بإقامة حفل الزفاف.
[/]

[="Tahoma"][="DarkGreen"][h=1]عنوسة[/h] من ويكيبيديا، الموسوعة الحرة

العنوسة هو تعبير عام يستخدم لوصف الأشخاص الذين تعدوا سن الزواج المتعارف عليه في كل بلد، وبعض الناس يظنون أن هذا المصطلح يطلق على الإناث فقط من دون الرجال، والصحيح أنه يطلق على الجنسين ولكن المتعارف عليه مؤخرا هو إطلاق اللفظ على النساء في الأغلب.
[h=2]محتويات[/h]

[h=2]العنوسة لغة[/h] يقال: عنست المرأة فهي عانس، إذا كبرت وعجزت في بيت أبويها.
يقال: عنست المرأة تعنس بالضم عنوساً، وعناساً وتأطرت، وهي عانس من نسوة عنس وعوانس وعنست وهي معنس وعنسها أهلها حبسوها عن الأزواج حتى جازت فتاء السن ولما تعجز.
وقال الجوهري: عنست الجارية تعنس إذا طال مكثها في منزل أهلها بعد إدراكها حتى خرجت من عداد الأبكار هذا ما لم تتزوج فإن تزوجت مرة فلا يقال عنست [1]
[h=2]عمر العنوسة[/h] يختلف هذا العمر من مكان لآخر، ففي حين ترى بعض المجتمعات البدوية وأهالي القرى أن كل فتاة تجاوز عمرها العشرين ولم تتزوج عانسا، تجد أن مجتمعات المدن تتجاوز ذلك إلى الثلاثين وما بعدها لمن تطلق عليها صفة العانس نظراً إلى أن الفتاة يجب أن تتم تعليمها قبل الارتباط والإنجاب.
[h=2]العنوسة في مصر[/h] تنتشر العنوسة في مصر بدرجة كبيرة وحسب الإحصاءات الرسمية يوجد في مصر 13 ملايين شاب وفتاة تجاوزت أعمارهم 35 عاماً ولم يتزوجوا، منهم 2.5 مليون شاب 10.5 مليون فتاة فوق سن الـ35. ومعدل العنوسة في مصر يمثل 17% من الفتيات اللاتي في عمر الزواج، ولكن هذه النسبة في تزايد مستمر وتختلف من محافظة لأخرى، فالمحافظات الحدودية النسبة فيها 30% لأن هذه المحافظات تحكمها عادات وتقاليد، أما مجتمع الحضر فالنسبة فيه 38% والوجه البحري 27.8%، كما أن نسبة العنوسة في الوجه القبلي هي الأقل حيث تصل إلى 25% ولكن المعدل يتزايد ويرتفع في الحضر. وأسباب أنتشار العنوسة في مصر هو ارتفاع معدلات البطالة وغلاء المهور والإسكان علي وجه الخصوص وارتفاع أسعار تكاليف الزواج الأخرى الناتجة عن العادات والتقاليد المتبعة، وكذلك ارتفاع معدل التعليم بالنسبة للإناث وأيضا تباين الكثافة السكانية من حيث الجنس حيث أن عدد الإناث أكثر من عدد الرجال. وجدير بالذكر أن ظاهرة العنوسة في مصر أدت لزيادة بعض الظواهر غير المقبولة اجتماعيا ودينيا مثل ظواهر الزواج السري والعرفي بين الشباب في الجامعات والشذوذ الجنسي بين الفتيات. وأيضا العنوسة للرجال تعتبر سببا في الإقبال علي إدمان المخدرات بالإضافة إلي أن المرأة تعاني من متغيرات هرمونية في مراحل حياتها، فالأمر يتغير عند الزواج والإنجاب، أما إذا كانت غير متزوجة فتحدث اضطرابات والفتيات العازبات غالبا ما يتعرضن للإصابة بأمراض نفسانية مثل الكآبة نظرا لفقدان حياة الأسرة وافتقاد الأمومة". ومن الحلول المقترحة للحد من تزايد نسبة العنوسة تساهل المجتمع في قبول تخفيض تكاليف الزواج من مهور وتأثيث السكن، وقبول فكرة تعدد الزوجات اجتماعيا ودعم وتشجيع الحكومة للمتزوجين من خفض الضرائب علي المرتبات للمتزوجين ودعم المؤسسات الخيرية عينيا لغير القادرين علي مصروفات الزواج وزيادة التكافل الاجتماعي بين الأفراد بالمساهمة في تكاليف الزواج.
[h=2]رأي الدين الإسلامي في أسباب وكيفية حل ظاهرة العنوسة[/h] ظاهرة العنوسة تعود إلى أسباب منها :

1. غلاء المهور، وعدم قدرة الشباب على تحمل تكاليف الزواج.
  2. وضع الشروط التعجيزية من جهة أهل الفتاة أو الشاب.
  3. قلة عدد الرجال الراغبين للزواج، لتوفر الفتن.
  4. غلاء المعيشة وصعوبة توفير سكن.
  5. الرغبة في الدراسة سواء من طرف الشاب أو الفتاة.
  6. الانشغال بالعمل أو الوظيفه من قبل الفتاة وعدم الرضا بمن يتقدم إليها.
  7. التبرج والسفور وعدم الاهتمام بأمور الدين يجعل الشاب يرغب بها خليلة وليست زوجة.
أما طرق حل هذه المشكلة فهي كالتالي:

• ينبغي على أهل الفتاة البحث عن رجل مناسب يستطيع أن يسعد ابنتهم، وعدم النظر إلى غلاء المهر، وإنما البحث عن رجل متدين رشيد وأخلاق طيبة، يحفظ على ابنتهم دينها ويصونها ويسعدها.
  • على الفتاة ألا تعتذر عن الزواج بحجة مواصلة التعليم، فيضيع عمرها وتصل إلى مرحلة العنوسة، ولكن يمكن أن تتفق مع الزوج على مواصلة التعليم وهي متزوجة، فبعضهن يتعلق بحجة إكمال الدراسة أو الخوف من المصاريف، زاعمات أن الزواج يحول بينهن وبين ما يرومون من مواصلة التحصيل، فمتى كان الزواج عائقاً عن التحصيل العلمي ؟!
بل لقد ثبت بالتجربة والواقع أن الزواج الموفق يعين على تفرغ الذهن، وصفاء النفس، وراحة الفكر، وأنس الضمير والخاطر.
والله عز وجل يقول : بسم الله الرحمن الرحيم (وَأَنكِحُوا الأَيَامَى مِنكُمْ وَالصَّالِحِينَ مِنْ عِبَادِكُمْ وَإِمَائِكُمْ إِن يَكُونُوا فُقَرَاء يُغْنِهِمُ اللهُ مِن فَضْلِهِ وَاللهُ وَاسِعٌ عَلِيمٌ) صدق الله العظيم [سورة النور:32]

• تيسير سبل الزواج، وتزويج الأكفاء، وترسيخ المعايير الشرعية لاختيار الزوجين، ومجانبة الأعراف والعادات والتقاليد الدخيلة التي لا تتناسب مع قيم ديننا الحنيف.

• تقبل المجتمع لسنة التعدد والتي تساهم في تقليل نسبة العنوسة.
تشير الإحصاءات المتاحة من بعض الدول العربية أنها فعلا ظاهرة من حيث العدد ومن حيث الانعكاسات النفسية والاجتماعية على السواء، ففي الجزائر ومن خلال إحصائيات المعهد الوطني للإحصاء تبين أن هناك 11 مليون عانس (لا ندرى أيقصدون الذكور والإناث معا أم الإناث فقط) منهم 5 ملايين فوق سن 35 سنة، وقد دفع هذا الشيخ شمس الدين صاحب الجمعية الخيرية الإسلامية إلى تأليف كتاب "تأنيث العوانس"، وإلى بذل جهد كبير عن طريق جمعيته الخيرية لتزويج الشباب، ولكن للأسف الشديد تم تطويق نشاط هذه الجمعية وإلغائها بعد أحداث 11 سبتمبر بناءً على مخاوف أو شكوك أمنية كانت تجتاح العالم الإسلامي بشكل مفرط في ذلك الوقت.
ويربط الكثيرون بين هذا العدد الكبير من العوانس وما يقابلهن من العزاب وبين حالة عدم الاستقرار الأمني والسياسي كأحد العوامل الداعمة لهذه الحالة من الاضطراب، على اعتبار أن العزوبية والعنوسة كلاهما يؤدي إلى حالة من عدم الاستقرار النفسي على الأقل في أغلب الحالات، وفى السعودية تشير الأرقام المتاحة إلى وجود ما يزيد على المليون عانس، وفي البحرين 50 ألف عانس، وتشير التقديرات إلى أن ثلث عدد الفتيات في الدول العربية بلغن سن الثلاثين دون زواج.[/]

السلام علیکم ورحمة الله
حیاکم الله ایها الاخوة و الاخوات
هل یمکن ان ترجم لنا هذا النصوص المشکلة یا شیخ حامی؟!
[SPOILER]این حرف هایی که زدم کلهم اجمعین کانَ شوخی!:Nishkhand:[/SPOILER]

[="Tahoma"][="DarkGreen"]دوستان سلام
من واژه ترشيدگي دختر و يا پيردختري را مناسب شأن انساني دختران نمي دانم و به نظرم مي توانيم واژه هايي به كار ببريم كه با اصول انساني و اخلاقي همنوا باشد
بايد دنبال واژه هاي مناسب تر بود:ok:
واژه پيشنهادي خودتان را بگوييد
[/]

حامی;625626 نوشت:
دوستان سلام
من واژه ترشيدگي دختر و يا پيردختري را مناسب شأن انساني دختران نمي دانم و به نظرم مي توانيم واژه هايي به كار ببريم كه با اصول انساني و اخلاقي همنوا باشد
بايد دنبال واژه هاي مناسب تر بود

البته در سايت هاي عربي هم ديدم به واژه عنوست و عانس كه مانند پيردختر و ترشيده دختر است اشكالات وارد كرده بودند.[/]

عيالات متحده

آقاي خوش‌خيال مي‌گفت: يعني ميشه من چهار تا زن بگيرم، يكي از يكي بهتر و زيباتر و مهربون‌تر باشن و همگي با من مهربون باشن، دوسم داشته باشن و خودشونم اجماعا با هم رابطه مسالمت‌آميز و خوبي داشته باشن، منم بهشون بگم عيالات متحده!
گفتم: الأبل في الخواب بيند الپنبة الدانةگهي لُپ لُپ خورَد گهي سُك سُك.[1]
......................

[1]. مهندس پيري به نام «خداپناهي» منشي جوانش را زن دوم خود كرد. دوستانش زان پس صداش مي‌زدند «پناه برخدا».

منبع: محمدحسين قديري شوخ طبعي هاي طلبگي، ص81

[/HR]

چرا زدید کانال عربی؟
اینجا سندش به نام فارسی زبانهاست!:ok:

حامی;625626 نوشت:
دوستان سلام

سلام
به نظر من با توجه به اینکه دوستان فرمودند که از غنای فرهنگی این دختران این است که زیر بار تعدد زوجات نمی روند که تعدد زوجات یک فقر فرهنگی است واژه پیشنهادی بنده که ارتباطی به فرهنگ والای این خانمهای بزرگوار هست واژه "ترشی فرهنگی:Nishkhand:" است البته اگر با آرا خوبی تصویب شود.
البته چون تلفظ ه فرهنگی هم کمی ثقیل است تبدیلش می کنیم به ترشی فرنگی که هم فرهنگ بالا برداشت بشه و هم اینکه فرهنگ آن وارداتی یا همان فرنگی است که با یک تیر دو نشان بزنیم و فرهنگ والای فرنگی را با ترشی مخلوط نماییم.
البته پیردختران فرهنگی هم بد نیست و با توجه به اینکه در سال فرهنگ با عزم ملی و مدیریت جهادی هم هستیم نور علی نور خواهد بود.

حامی;625609 نوشت:
مليون ونصف عانس في السعودية

January 4, 2015

واقعا کلمه ترشیده عبارت زشت و مغرضانه ایه و باعث تاسفه که یک سایت خبری در ترجمه از چنین عبارات سخیف و عوامانه ای استفاده کرده !
بهتره دوستان در این مورد شوخی هم نکنند .

جناب حامی این دختران مجرد سن بالا که عکسشونو گذاشتن که با این روبنده ها کسی نمیبینشون که بخواد انتخابشون کنه که!!

البته اینکه گفته میشود فقر فرهنگی یعنی واقعا فقر فرهنگی، همین زنان در عربستان با محدودیت های بسیار حتی ابتدایی ترین حقوق مدنی و انسانی خود روبه رو هستند.
زنان در این کشور شهروند درجه دو یا حتی سه به شمار می روند و رژیم آل سعود و سیاست های نژادپرستانه اش محدودیت های بسیاری علیه زنان اعمال می کنند. عربستان سعودی پس از هند رتبه دوم خشونت علیه زنان را به خود اختصاص داده است.

عربستان تنها کشوری است که زنان در آن حق رانندگی ندارند، تبعیض علیه زنان از این نیز فراتر می رود به طوری که به زنان اجازه تصمیم گیری درباره هیچ یک از امور خود بدون موافقت مردان شامل همسر، برادر، پدر یا حتی پسر داده نمی شود.

ا زنان بدون موافقت قبلی محرم خود نمی توانند به سفر بروند و تحصیل یا کار کنند، حتی زنان بدون حضور محرم خود نمی توانند به برخی مراکز درمانی، اداری یا خرید بروند یا حتی از اعمال خشونت علیه خود که ممکن است عامل آن همین محرم باشد شکایت کنند.

چرا راه دور برویم در همین استانهای مرزی ایران زنان از شکایت و اعلام خشونت علیه خود امتناع میکنند چون ساختار زندگی سنتی و فقدان قوانین حمایتی باعث میشود که در صورت اعتراض متحمل خشونت های بیشتری شوند . استان ایلام بیشترین میزان خود سوزی زنان را دارد و این موارد در شهرهای جنوبی و خوزستان هم زیاد اتفاق میافتد.آنوقت شما توقع دارید زنی که برای خلاصی از شرایط دردناک خود راهی به جز سوزاندن خودش ندارد به ازدواج مجدد شوهرش اعتراض کند! چه کسی از درون این بافت فرهنگی و از درون این زنان خبر دارد که بداند در کنار هم با خوشی زندگی میکنند!!
استارتر تاپیک که چنین ادعایی کرده است باید دلایل خود را بیاورد نه اینکه حرفی بزند و دیگران ثابتش کنند .

در ضمن برایم سوال است که آیا جناب حامی هدفشان ازطرح چنین مباحثی این است که برای تعدد زوجات فرهنگسازی شود؟

حامی;625626 نوشت:
دوستان سلام

سلام استاد حامی منم با نظرتون کاملا موافقم
فقط تو کشور ما برای پسران سن بالا هم باید یه اسم پیدا کرد چون اونجوری که برنامه گلبرگ آمار میداد تو ایران تعداد پسرایی که تو عمرشون یه بارم ازدواج نکردن 500000 تا بیشتر از دختراست

حامی;625626 نوشت:

من واقعا از لفظ ترشیده بدم میاد و تعجب کردم توی پست قبلی شما از این واژه استفاده کرده بودید!
باز پیر دختر بهتره به نظرم

پریزاد;625648 نوشت:
در ضمن برایم سوال است که آیا جناب حامی هدفشان ازطرح چنین مباحثی این است که برای تعدد زوجات فرهنگسازی شود؟
:Moteajeb!:
سلام بر شما
اگر بحث را دنبال كرده باشيد مباحث بالا در جواب يكي از كاربران محترم است كه پرسيده بودند آيا با تعدد زوجات پسران مجرد نمي مانند.
من هنوز چيزي نگفته ام كه بخواهم فرهنگ سازي يا فرنگ سوزي كنم!![/]

حامی;625761 نوشت:
سلام بر شما
اگر بحث را دنبال كرده باشيد مباحث بالا در جواب يكي از كاربران محترم است كه پرسيده بودند آيا با تعدد زوجات پسران مجرد نمي مانند.
من هنوز چيزي نگفته ام كه بخواهم فرهنگ سازي يا فرنگ سوزي كنم!!

سلام جناب حامی من نگفتم که شما چیزی گفتید :Moteajeb!: منظور طرح بحث بود به نظر شما تاپیک اولتان روش طرح بحث نیست؟

حامی;624939 نوشت:
سلام بر شما همراهان خوب
دوستان يك خواهشي دارم اين سؤال حكايت از امري واقعي و بيروني دارد(ازدواج متعدد در كشورهاي عربي و نقاط مرزي) مي توانيد به عنوان يك تحليل گر نظر خودتان را بيان كنيد و يا به عنوان يك پژوهشگر مصاحبه هاي كنيد با اين افراد. كاربراني كه با اين افراد ارتباط دارند سخنانش شنيدني است.
بنابراين در صد مناظره و رد و قبول سخنان هم نباشيد. بحث هاي جانبي ديگر كه اين پرسشگر مطرح كرده در تاپيك يادشده بيان شده آنجا رجوع كنند
نمونه
كاربر اول:
به نظرم اين امر سه دليل دارد:
1-
2-
3-
....
كاربر دوم
به اعتقاد من دلايل ايم امر عبارتند از:
1
2
3

وقتی راجع به موضوع تکراری تعدد زوجات اینهمه در سایت بحث میشود و تاپیک وجود دارد طرح دوباره آن با یک شیوه جدید چه هدفی را دنبال میکند؟

در ضمن اگر قرار است بحثهای دو طرفه کاربران حذف شود چرا پست جناب خادم حرم که پر از توهین است حذف نمیشود اما پست دوم من که درباره وظایف مرد و حقوق اسلامی زنان در خانواده بود حذف شد؟

واقعا این تاپیک جهت دار نیست و منصفانه نظارت میشود؟

پریزاد;625768 نوشت:
وقتی راجع به موضوع تکراری تعدد زوجات اینهمه در سایت بحث میشود و تاپیک وجود دارد طرح دوباره آن با یک شیوه جدید چه هدفی را دنبال میکند؟

در ضمن اگر قرار است بحثهای دو طرفه کاربران حذف شود چرا پست جناب خادم حرم که پر از توهین است حذف نمیشود اما پست دوم من که درباره وظایف مرد و حقوق اسلامی زنان در خانواده بود حذف شد؟

سلام بر شما
اگر تاپيكي داريم كه به بررسي مشكلات بودن يا نبودن تعدد زوجات در كشورهاي عربي و نقاط مرزي پرداخته باشد بفرماييد من همين الان به دليل تكراري بودن، بحث را متوقف مي كنم
بله حق با شما من بحث هاي دو طرفه را حذف مي كنم همگي را تا انصاف رعايت شود.[/]

حامی;625626 نوشت:
دوستان سلام

فعلا لطف كنيد پيشنهاد خود را بدهيد تا براي اين دو واژه يك واژه مناسب شأن انسان و والاي دختران انتخاب كنيم.[/]

دوشيزه
دختران باتجربه تر
دختران مسن
دختران «خانم»
خانم دختر
دختران بالغ سني (چون بلوغ ابعاد مختلف دارد بلوغ سني، اقتصادي، هيجاني، جسمي، سني، اجتماعي و جنسي...)
دختران مجرد با سن بالا
رشيده ( البته اين اشكال دارد چون ممكن است دختر سنش بالا باشد ولي رشيده نباشد و مصالح خود را تشخيص ندهد و چه بسا دختر با سن كم رشيده باشد)
.
.
.
.

حامی;625771 نوشت:
بله حق با شما من بحث هاي دو طرفه را حذف مي كنم همگي را تا انصاف رعايت شود.

خدايا «عقيده» من از دست عقده هايم حفظ كن
و تار «انصاف» را در پود نوشته ها و گفتار و رفتارم قرار بده
آمين

پریزاد;625768 نوشت:

پریزاد;625648 نوشت:

دوست عزیزم کاملا مشخصه که هدف از این تاپیک ها چیست همه متوجه شدند مگر کسی که خود را به خواب بزند
زمانی من به خاطر چنین تاپیک هایی ناراحت میشدم که فرهنگ سازی نشود چون اون زمان تنها چند دختر مخالف وجود داشت بقیه براشون اهمیتی نداشت ولی حالا چی؟ در واقع چنین تاپیک هایی نتیجه عکس داد خدا رو شکر مصداق همان جمله که خودشان شدند سبب خیر اگر خدا خواهد نتیجه جز اینکه باعث نفرت اکثریت دختران شد چه سودی در برداشت؟؟؟؟

حالا هم میخوان با تحقیر و مسخره کردن دختران اخرین تیر خلاصی رو بزنند بالا رفتن سن ازدواج رو همه میدانند علتش چیست دیگر جوانان تمایلی به ازدواج ندارند به همان اندازه که دختر مجرد داریم پسر مجرد هم داریم ولی کسی آن بنده خداها رو نمی بیند و دلش به حال آنان نمی سوزد و علت مجرد ماندن دختران را مخالفت با تعدد زوجات میدانند :Khandidan!:
گویی یا اینان در این جامعه زندگی نمی کنند یا ما متعلق به جامعه ای دیگه هستیم بهتر است به دنبال کشف علت ازدواج نکردن جوانان باشید حالا هم نشستند با حرفهایی چون پیر دختر ، دختر ترشیده دختران رو مسخره میکنند کاملا مشخصه که این کار برای رضای خداست و شما حق هستید :khaneh:

حامی;625761 نوشت:
من هنوز چيزي نگفته ام كه بخواهم فرهنگ سازي يا فرنگ سوزي كنم!!

حامی;625775 نوشت:
دوشيزه
دختران باتجربه تر
دختران مسن
دختران «خانم»

با طرح چنین مباحثی، باعث میشید دختران در هر سنی باشند از سن خودشون بترسند سعی کنند هر جور شده برای جلوگیری از بالا رفتن سن و مجرد نمودن وارد زندگی دیگران شوند ولو با بکارگیری
عشوه و ناز و روش های غیرانسانی، همه مثل گرگ گرسنه منتظر بمونیم تا سر زندگی متاهلی آوار شویم و عذاب وجدانی هم نداشته باشیم که زندگی دیگران رو خراب کردیم
دختران و پسران رو از دیگر اهداف و واقعیت های زندگی دور کردید بهشون تلقین میکنید یک مشت افراد شکست خورده هستند هیچ هدفی جز ازدواج براشون نذاشتید واقعا فلسفه زندگی اینه
بیایم دنیا از بچگی تا پیری دنبال ازدواج و امیال جنسیمون باشیم تنها هدف زندگیمون باید این باشه !!!!!!!!!!!!!
نه کاری، نه ارزش شدن هدفی فقط و فقط ازدواج
تو تاپیک مطلع الفجر در کمال ناباوری خیلی ها رفتار این خانم رو ستودند سر راه متاهلان قرار بگیره به هر طریقی شده بتونه خودش رو به یکی بچسبونه
مگه تنها مشکل ازدواج و مجرد موندن جوونها دختران هستند با کلمه زشت پیر دختری اونها رو خرد میکنید تو اکثر تاپیک های این انجمن پسران درباره ازدواجشان سئوال پرسیدن و مشکل داشتند چرا به جای دختران بحث رو به جوونهای مجرد اختصاص نمیدهید

دنبال کلمه مناسب میگردید بنویسید افزایش پیران مجرد - پدیده ی پیر دختری و پیر پسری

حامی;625775 نوشت:
دوشيزه
دختران باتجربه تر
دختران مسن
دختران «خانم»
خانم دختر
دختران بالغ سني (چون بلوغ ابعاد مختلف دارد بلوغ سني، اقتصادي، هيجاني، جسمي، سني، اجتماعي و جنسي...)
دختران مجرد با سن بالا
رشيده ( البته اين اشكال دارد چون ممكن است دختر سنش بالا باشد ولي رشيده نباشد و مصالح خود را تشخيص ندهد و چه بسا دختر با سن كم رشيده باشد)
.
.
.
.

دختران خوشبخت Fool

والا Fool

ازدواج نکردن و ترشیدن خیلی بهتره از اینه که پاشه اردواج کنه شوهره بره زن دوم بگیره

neg@r;625786 نوشت:
با کلمه زشت پیر دختری اونها رو خرد میکنید ت

با سلام و عرض ادب
واقعا متأسفم
من مقالاتي از سايت هاي خبري آورده بودم كه ديدم اين مقالات از واژه پيردختر و دختر ترشيده استفاده كرده و اظهار تأسف كردم و تلاش دارم اين بي احترامي را با انتخاب واژه مناسب رفع كنم اين طوري قضاوت مي كنيد.
البته به نظرم بين خانم هاي مخترم كه سال ها در اين سايت باشند من را بشناسند و خواننده محترم خود قضاوت كند.
تلاش كرده ام هميشه انصاف را رعايت كنم شما برگرديد تاپيك هاي بنده را مطالعه كنيد آيا من مشوق ازدواج متعددام يا مشوق ازدواج پسران مجرد هستم؟
دو نمونه بارز
خواستگاران بخت برگشته ( مردانی که لگد به بخت و اقبال خود می زنند)

یه نفر داشت با الاغش....(حامی و دو کلوم با گل پسران مجرد ) میشه اگر بخوای

نكاتي را هم كه با خانم مطلع الفجر گفته ايد از همين سنخ است.
آيا براي فرداي قيامت خودتان دليل داريد؟ ايشان بنده خدا چه قدر با عبارات مختلف گفتند كه من نمي گويم مي خواهم اين كار را بكنم مي گويم سن بالا رفته اين گزينه مقابل روي ام است و خواستگاراني از اين سنخ(مردان متأهل) دارم چه كنم؟
وگرنه اغلب افرادي كه مي خواهند با مردان متأهل ازدواج كنند آنهايي كه مي خواهند همسر متعدد بگيرند يا افرادي كه به اين مسائل مي خندند و بي قيد اند و گرفتار آنارشيزم و هرج و مرج جنسي هستند كاري به نظر من و شما ندارند و كار خودشان مي كنند
اين بحث ها براي افرادي است كه واقعا مي خواهند بدانند نظر اسلام و وظايف انساني خودشان چيست آيا اين گزينه به آرامش ايشان و ديگران ختم مي شود يا....
خانم مطلع الفجر به عنوان يك دختر تجربه اي ندارد كه بخواهد با همه مشكلات اين ازدواج آشنا شود بنابراين با بيان تجارب همه دوستان نظر خود را انتخاب مي كند
من براي همه افراد كه در بحث شركت مي كنند صلوات مي زنم چه موافق و چه مخالف چون اصل بحث اگر بدون غرض ورزي ما باشد مفيد است.
باز هم مي گويم ما ابري نفس ان النفس لاماره بسوء
خداياعقيده من از شر عقده هايم نجات بده
بنابراين بدون جنجال بحث را ادامه مي دهيم از بحث دو نفره و گوشه كنايه زدن خودداري كنيد چون حتما حذف مي كنم
موفق باشيد

تذكر
واژه «
پير پسر» در گفتار روزانه متداول است
واژه «
پير دختر» هم متناظر با آن است ولي از نظر روان شناختي چون طبق فرمايش مولاي الموحدين(عليه السلام) زن گل خوشبو است نه نوكر پادو (المرئه ريحانه ليست بقهرمانه) دختران حساس تر و لطيف تر هستند بنابراين بايد واژه اي انتخاب كنيم كه مناسب شأن انساني، اسلامي و روحيات روان شناختي اين دوشيزگان محترم باشد.
و ان شاالله باز تاب اين گزينش به سايت ها و رسانه ها و كل كشور منتقل شود.

حامی;625794 نوشت:
آيا براي فرداي قيامت خودتان دليل داريد؟

بله دلیل دارم میگم خدایا من چیزی رو که دیدم باور کردم ببخشید نتونستم پشت نوشته ها نیت و قصدها رو هم متوجه بشم توان و فهم من همین بود خدا هم در حد توانم از من بازخواست میکند
تلاش شما رفع این واژه زشت بود ولی با قراردادن این واژه در عنوان و و مانور دادن روی آن من چیزی بیشتر از اون چیزی که گفتم ندیدم و نخواهم دید

حامی;625775 نوشت:
دوشيزه
دختران باتجربه تر
دختران مسن
دختران «خانم»
خانم دختر
دختران مجرد با سن بالا
.
.
.
.

سلام
اینها هیچکدام معنای واقعی کلمه رو منتقل نمی کنه من چندتا پیشنهاد دادم اما کسی توجهی نکرد
دوباره چند پیشنهاد جدید می دهم
مثلا
دوشیزگان منتظران قدیمی ازدواج عجل الله وقوعه:Nishkhand:
جاماندگان از کاروان عشق تو پرانتز ازدواج
:Nishkhand:

اصل این تاپیک برمبنای دروغ است. من از طرف خانواده ی مادری ام که از نقاط مرزی ايران هستند،خدا را شاهد می گیرم که اصلاًپدیده ی چند همسری در بین آنها وجود ندارد.اتفاقاً دخترانشان به لطف سهمیه منطقه3 در کنکوربهترین دانشگاه های ایران پذیرفته شده اند و تحصیلات عالی دانشگاهی دارند.چرا توهین می کنید؟

چرا با عباراتی مانند پیر دختر و ترشیده در صدد تحریک احساسات دختران و وادارنمودن آنان به ازدواج به هرقیمتی هستید؟
خدا از سر تقصیرات کسانی نگذرد که با استفاده از هر حربه ای در صدد توجیه شهوترانی خویش هستند.

فردای قیامت در پیشگاه عدل الهی باید پاسخگو باشید!

حامی;625798 نوشت:
واژه «پير پسر» در گفتار روزانه متداول است
واژه «پير دختر» هم متناظر با آن است

به نظرم واژه دختران معطله اصطلاح خوبی باشه.

البته منظور از معطل به این معناست که تکلیفشون مشخص نیست ازدواج میکنن یا نه لطفا برداشت اشتباه نشه.

حامی;625794 نوشت:

نكاتي را هم كه با خانم مطلع الفجر گفته ايد از همين سنخ است.
آيا براي فرداي قيامت خودتان دليل داريد؟ ايشان بنده خدا چه قدر با عبارات مختلف گفتند كه من نمي گويم مي خواهم اين كار را بكنم مي گويم سن بالا رفته اين گزينه مقابل روي ام است و خواستگاراني از اين سنخ(مردان متأهل) دارم چه كنم؟
وگرنه اغلب افرادي كه مي خواهند با مردان متأهل ازدواج كنند آنهايي كه مي خواهند همسر متعدد بگيرند يا افرادي كه به اين مسائل مي خندند و بي قيد اند و گرفتار آنارشيزم و هرج و مرج جنسي هستند كاري به نظر من و شما ندارند و كار خودشان مي كنند
اين بحث ها براي افرادي است كه واقعا مي خواهند بدانند نظر اسلام و وظايف انساني خودشان چيست آيا اين گزينه به آرامش ايشان و ديگران ختم مي شود يا....
خانم مطلع الفجر به عنوان يك دختر تجربه اي ندارد كه بخواهد با همه مشكلات اين ازدواج آشنا شود بنابراين با بيان تجارب همه دوستان نظر خود را انتخاب می کند

جناب حامی اگه نظرتون اینه که این خانوم مخالفه در اصل با همسر دوم شدن برین دوباره عنوان بحث بخونین که نوشتن کسی که ازدواج کرده تو خونش نشسته جرا برا دختر نسخه می پیچه غیر از اینه که این خانوم خودشم تمایل داره؟ما طبق حرف خودتون که میگین این خانوم دختره و تجربه ای نداره حرفامون زدیم مشکلاتشم گفتیم اینهمه ما گفتیم شرایط داره تو اون تاپیک قبلی اینقدر بحث شد آخرشم میگن شرعا اشکال نداره! اما در مورد تعدد زوجات در نقاط مرزنشین و کشورهای عربی هر منطقه ای فرهنگ خودش داره و رو اصولشون پایبندن لزوما صرف اهل تسنن بودنشون نیست گاهی برخی باورها مختص به منطقه خاصیه در مورد چرایی مسئله فقط این میتونم بگم که اونا طبق اعراب جاهلیت عادت به استفاده ابزاری از زن دارن و هیچکس تو دل زنای اونا نیست که بدونن اون خنده رو لبشون واقعیه یا تظاهری.

جناب حامی هرچقدر که نیتتان از طرح این بحث خوب باشد ولی بهتر است این کلمات زشت و سخیف را از عنوان تاپیک بردارید، چون به عنوان یک مومن ناخواسته اجازه اهانت به خانمهای سایت را میدهید، هر آدم نادانی که اینجا پست بگذارد و اسباب رنجش بانوان را فراهم کند شما مقصرید
از اینکه مسببی برای ایزاء و تحقیر دیگران
شوید نمیترسد؟
از اینکه دیگران را از مومنین زده میکنید چطور؟
:Narahat az:

neg@r;625786 نوشت:
عشوه و ناز و روش های غیرانسانی، همه مثل گرگ گرسنه منتظر بمونیم تا سر زندگی متاهلی آوار شویم و عذاب وجدانی هم نداشته باشیم که زندگی دیگران رو خراب کردیم
دختران و پسران رو از دیگر اهداف و واقعیت های زندگی دور کردید بهشون تلقین میکنید یک مشت افراد شکست خورده هستند هیچ هدفی جز ازدواج براشون نذاشتید واقعا فلسفه زندگی اینه
بیایم دنیا از بچگی تا پیری دنبال ازدواج و امیال جنسیمون باشیم تنها هدف زندگیمون باید این باشه !!!!!!!!!!!!!
نه کاری، نه ارزش شدن هدفی فقط و فقط ازدواج
تو تاپیک طلوع فجر در کمال ناباوری خیلی ها رفتار این خانم رو ستودند سر راه متاهلان قرار بگیره به هر طریقی شده بتونه خودش رو به یکی بچسبونه

سلام

الهی و ربی من لی غیرک

[=arial]للّهُمَّ لَکَ سَجَدْتُ تَعَبُّدَا وَّ رُِقّا، لا مُسْتَکْبِرا

[=arial]خداوندا، تو را را از روی بندگی و میل سجده می‌کنم و تکبر نمی‌ورزم.

[=arial]بَلْ اَنَا عَبْدُکَ الضَّعِیفُ الذَّلِیل، خائِفُ الْمُسْتَجِیر

[=arial]بلکه من بنده‌ای ضعیف و ناچیزم و از تو پروا دارم و به تو پناه می‌برم.

[=arial]لا اَمْلِکُ لِنَفْسِی نَفْعاً وَلاَ ضَرّا وَ لا حَیوةً وَ لا مَوةً وَلا نُشُورا.

[=arial]که مالک ضرر وسود خود نیستم و نقشی در زنده ماندن و مرگ و برانگیخته شدنم ندارم.

((جناب استادحامی، اگر اجازه میفرمایید خواستم در پاسخ به خواهر محترمم چند جمله بنویسم چون تاپیک خودم بسته بود اینجا این پست را گذاشتم،ولی چون احتمال زیاد بی ارتباط باشد لطف بفرمایید به تاپک خودم انتقالش بدهید ،متشکرم))

خواهر گرامی بزرگوار
راستش را بخواهیداز زمانی که تاپیک ازدواج با مردمتاهل ازدواجی موفق؟ را زدم حرف و حدیث های زیادی شنیدم،طعنه ها و کنایه های مختلفی را دیدم چه در خود تاپیک چه در خصوصی... از مطلبی که شما فرمودید و میفرماییدگرفته تا آنچه دوستان لطف نمودند و گفتند از جمله دزدی شوهر مردم و بهت بی شوهری فشار اورده و ...بماند... ،گفتن الطاف و الفاظ و نسبتهای دوستان در این مدت به بنده حقیر نگفتنش شاید بهتر از گفتنش باشد ...
اما هر لحظه که اینها را میشنیدم احساس میکردم باید سجده شکر به جای آورم!!و با وجود تمام رنجشهایی که این سخنان دارد قلبا خوشحال میشدم از اینکه مرا به خاطر دینم سرزنش میکنند و گاهی عاشقانه های خداوند را بیشتر احساس میکنم ،که از این جهت جا دادر از همه کسانی که در این مدت این ها را به بنده نسبت دادند و باعث شدند بیشتر عشق خداوند را دردلم احساس کنم تشکر نمایم

خواهر بزرگوارم؛بنده تا کنون به ازدواج متعدد فکر نکرده بودم اما به خاطر اهداف متعالی که به آن فکر میکنم تصمیم گرفتم این راه را هم برسی کنم زیرا هیچ شناختی از این مسیر نداشتم،اما این را یقیین داشته باشید ابدا از اینکه به این موضوع به عنوان یک مسیر پیش رو نگاه کردم و آن را برسی کردم خجالت نمیکشم و اگر تمام شرایطش را با توجه به دستورات دینی داشتم،(شرایطی مثل ،ظرفیت ،رضایت والدینم،رضایت قلبی و صددرصد همسر اول، ضمانت آینده فرزندانم،آخرین راه موجود برای رسیدن به اهدافم و غیره که چون شرایطش را ندارم پس یقیین دارم فعلا رضایت خداوند در این کار نیست) و همسر دوم میشدم مطمئن باشید اگر تنها راه و تکلیفم همسر دوم شدن بود با نهایت افتخار این کار را انجام میدادم و از هیچکدام از این صحبتها و طعنه ها و غیره هم نمی ترسیدم ! چون هدفم رضای الهی بود نه رضای مردم ،و یقیین بدانید اگر با برسی و شناخت این مسیر از این کار منصرف شوم (به خاطر نداشتن شرایط ) باز هم فقط به خاطر رضای الهی است که این کار ار انجام نمیدهم نه رضایت مردم و باز خداوند را شاکرم که مرا نسبت به تکلیفم آگاه ساخت!

حرفهای زیادی برای گفتن دارم که منتظر هستم تاپیک باز شود..شای گفتم ،شاید هم نگفتم

خداوند به همه ما رحم کند که معلوم نیست یک ثانیه دیگر زنده بمانیم یا نه و معلوم نیست بتوانیم مسلمان از دنیا رویم یا نه و چقدر مرگ نزدیک است و ما آن را فرسنگها دور میبینیم

یاحق

موضوع قفل شده است