ببخش بنده فقط از سمت خداست؟

تب‌های اولیه

3 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
ببخش بنده فقط از سمت خداست؟

بسم الله الرحمن الرحیم
سلام خدمت سروران گرام
کسی به حق من ظلم می کند .اگر من ببخشم خدا هم او را می بخشد یا اینکه فقط این ببخش باید از سمت خدا باشد؟

moamma;20659 نوشت:
بسم الله الرحمن الرحیم:gol:سلام خدمت سروران گرام
کسی به حق من ظلم می کند .اگر من ببخشم خدا هم او را می بخشد یا اینکه فقط این ببخش باید از سمت خدا باشد؟

بسم الله الرحمن الرحیم

وقتی شخصی به حق شخصی دیگه جفا روا میداره..اگر شخصی که به حقش ظلم شده اون را ببخشه؛ خدا کامل اون بنده را میبخشه یا اینکه نه حقی برای خودش قائل میشه که اون شخص را مورد بازخواست قرار بده که چرا این عمل را انجام داده؟آیا دیگه مجازات نمیکنه؟

بسم الله الرحمن الرحیم
به صورت کلی حق به دو قسمت تقسیم می شود :حق الله و حق الناس
حق الله در صورتی که در این دنیا ادا نشود در آخرت بازخواست می شود .
حق الناس در این دنیا اگر کسی به دیگری ظلم کند باید او را راضی کند اگر راضی نشود در آخرت به مقداری که صاحب حق راضی شود از حسنات ظالم کاسته و به مظلوم اضافه می شود و باز اگر کفایت نکرد از گناهان مظلوم برداشته می شود و به گناهان ظالم افزوده می گردد. در هر حال بخشش الهی در باره ظالم منوط به بخشش مظلوم است .بالاخره ظالم باید رضایت مظلوم را چه در این دنیا و چه در آخرت به نحوی کسب کند تا مورد بخشش الهی قرار گیرد.
لذا گفته شده خدا از حق خود میگذر دو میبخشد ولی امان از روزی که حق مظلومی را پایمال کرده باشیم که خدا از حقالناس هرگز نخواهد گذشت
بیاییم تا دیر نشده و پیمانه سر نیامده ذوی الحقوقین را بررسی کنیم و از خود راضی کنیم

موضوع قفل شده است