جمع بندی کدام شغل حلال و کدام حرام است؟

تب‌های اولیه

6 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
کدام شغل حلال و کدام حرام است؟

سلام و خسته نباشید
من می خواستم بدونم که چه شغلهایی حلال و چه شغل هایی حرام اند و راه تشخیص چیست؟:Narahat az:

برای مثال::Narahat az:

:Sokhan:من اکنون در خانه پدرم هستم و خدمت هم رفتم و می خواهم شغلی را اختیار نمایم که ممکن است به دلیل اینکه من نتوانستم شغل بهتری انتخاب کنم این شغل را انتخاب کردم مثلا من درس خواندم که مهندس شوم و کار مهندسی روالی دارد که نیاز به خرج هایی می باشد که من احساس می کنم اگر خانواده بخواهد از پس این خرج ها برآید ناتوان است. به هر حال روی به یکسری شغل های مرتبط با رشته تحصیلی ام می روم مثلا تدریس خصوصی دروس دانشگاهی مربوط به رشته ام و یا انجام پروژه هایی که مربوط به درس هایی که خوانده ام می باشد مثلا دروس پروژه ای که بعضی از دانشجویان برایشان سخت است را انجام دهند من با تبلیغ با عنوان انجام پروژه های دانشگاهی بخواهم برایشان بر اساس داشته های علمی خودم و با کمک از یک سری منابع و ذکر منابع استفاده شده در پروژه انجام شده توسط خودم و تحویل به مشتری ها و دریافت مبلغی از آنها بابت اجرت کار انجام شده، آیا این کار در حال حاضر می تواند شغلی محسوب شود و یا اینکه اگر شغل محسوب می شود حلال است و یا حرام و اینکه اگر مبالغی که بروی پروژه های انجام شده قرار داده می شود توافقی و بر اساس عرف باشداین معامله صحیح است و یا اشتباه؟
:help:

مطالب قرمز:نکات کلیدی مد نظر من جهت توجه بیشتر استاد پاسخ دهنده به سوال من و به کاری که می خواهم انجام دهم دارد که بر اساس شرع صحیح است یا نه؟
مرجع:آیت الله مکارم شیرازی

متشکرم از شما

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد شفا

omid_rch;624368 نوشت:
سلام و خسته نباشید
من می خواستم بدونم که چه شغلهایی حلال و چه شغل هایی حرام اند و راه تشخیص چیست؟:Narahat az:

[=arial]برای مثال::Narahat az:

:Sokhan:من اکنون در خانه پدرم هستم و خدمت هم رفتم و می خواهم شغلی را اختیار نمایم که ممکن است به دلیل اینکه من [=arial]نتوانستم شغل بهتری انتخاب کنم این شغل را انتخاب کردم [=arial]مثلا من درس خواندم که مهندس شوم و [=arial]کار مهندسی روالی دارد که نیاز به خرج هایی می باشد که من احساس می کنم اگر خانواده بخواهد از پس این خرج ها برآید ناتوان است. [=arial]به هر حال روی به یکسری شغل های مرتبط با رشته تحصیلی ام می روم مثلا[=arial] تدریس خصوصی دروس دانشگاهی مربوط به رشته ام و یا انجام پروژه هایی که مربوط به درس هایی که خوانده ام می باشد مثلا دروس پروژه ای که بعضی از دانشجویان برایشان سخت است را انجام دهند من [=arial]با تبلیغ با عنوان انجام پروژه های دانشگاهی بخواهم برایشان [=arial]بر اساس داشته های علمی خودم و با کمک از یک سری[=arial] منابع و ذکر منابع استفاده شده در پروژه انجام شده توسط خودم و تحویل به مشتری ها و دریافت مبلغی از آنها بابت اجرت کار انجام شده، [=arial]آیا این کار در حال حاضر می تواند شغلی محسوب شود و یا اینکه اگر شغل محسوب می شود [=arial]حلال است و یا حرام و اینکه اگر مبالغی که بروی پروژه های انجام شده قرار داده می شود توافقی و بر اساس عرف باشد[=arial]این معامله صحیح است و یا اشتباه؟
:help:

مطالب قرمز:نکات کلیدی مد نظر من جهت توجه بیشتر استاد پاسخ دهنده به سوال من و به کاری که می خواهم انجام دهم دارد که بر اساس شرع صحیح است یا نه؟
[=arial]مرجع:آیت الله مکارم شیرازی
[=arial]
متشکرم از شما

سلام علیکم

طبق نظر آیت الله مکارم شیرازی:

تدریس خصوصی دروس دانشگاهی اشکالی ندارد؛
واما در رابطه با انجام پروژه های دانشجویی ،اگر بخواهید به آنها کمک کنید که این کار را انجام دهند
یا آموزششان دهید که چگونه انجام دهند(بصورتی که خلاف مقررات دانشگاه نباشد) اشکالی ندارد ؛
ولی اگر بخواهید خودتان انجام دهید واین کار خلاف مقررات دانشگاه باشد جایز نیست.

پی نوشت:

استفتائات آیت الله مکارم شیرازی،قوانین دولتی،مساله 19

با سلام و تشکر از استاد شفا
ممنون اگر آموزش و انجام پروژه ها به گونه ای باشد که دانشجو مجاب شود خودش نیز در انجام آن سهمی داشته باشد چه آیا باز مشکلی وجود دارد؟

omid_rch;625193 نوشت:
با سلام و تشکر از استاد شفا
ممنون اگر آموزش و انجام پروژه ها به گونه ای باشد که دانشجو مجاب شود خودش نیز در انجام آن سهمی داشته باشد چه آیا باز مشکلی وجود دارد؟

سلام علیکم

اگر مطابق قانون در این زمینه عمل شود صحیح است ،و اشکالی ندارد.

سلام علیکم

جمع بندی این موضوع:

من می خواستم بدونم که چه شغلهایی حلال و چه شغل هایی حرام اند و راه تشخیص چیست؟

برای مثال:

من اکنون در خانه پدرم هستم و خدمت هم رفتم و می خواهم شغلی را اختیار نمایم که ممکن است به دلیل اینکه من نتوانستم شغل بهتری انتخاب کنم این شغل را انتخاب کردم مثلا من درس خواندم که مهندس شوم و کار مهندسی روالی دارد که نیاز به خرج هایی می باشد که من احساس می کنم اگر خانواده بخواهد از پس این خرج ها برآید ناتوان است. به هر حال روی به یکسری شغل های مرتبط با رشته تحصیلی ام می روم مثلا تدریس خصوصی دروس دانشگاهی مربوط به رشته ام و یا انجام پروژه هایی که مربوط به درس هایی که خوانده ام می باشد مثلا دروس پروژه ای که بعضی از دانشجویان برایشان سخت است را انجام دهند من با تبلیغ با عنوان انجام پروژه های دانشگاهی بخواهم برایشان بر اساس داشته های علمی خودم و با کمک از یک سری منابع و ذکر منابع استفاده شده در پروژه انجام شده توسط خودم و تحویل به مشتری ها و دریافت مبلغی از آنها بابت اجرت کار انجام شده، آیا این کار در حال حاضر می تواند شغلی محسوب شود و یا اینکه اگر شغل محسوب می شود حلال است و یا حرام و اینکه اگر مبالغی که بروی پروژه های انجام شده قرار داده می شود توافقی و بر اساس عرف باشداین معامله صحیح است و یا اشتباه؟

2-اگر آموزش و انجام پروژه ها به گونه ای باشد که دانشجو مجاب شود خودش نیز در انجام آن سهمی داشته باشد چه آیا باز مشکلی وجود دارد؟ سلام علیکم

جواب:
طبق نظر آیت الله مکارم شیرازی:

1-تدریس خصوصی دروس دانشگاهی اشکالی ندارد؛
واما در رابطه با انجام پروژه های دانشجویی ،اگر بخواهید به آنها کمک کنید که این کار را انجام دهند
یا آموزششان دهید که چگونه انجام دهند(بصورتی که خلاف مقررات دانشگاه نباشد) اشکالی ندارد ؛
ولی اگر بخواهید خودتان انجام دهید واین کار خلاف مقررات دانشگاه باشد جایز نیست.

2-اگر مطابق قانون در این زمینه عمل شود صحیح است ،و اشکالی ندارد.
پی نوشت:

استفتائات آیت الله مکارم شیرازی،قوانین دولتی،مساله 19

موضوع قفل شده است