جمع بندی نیاز جنسی، برخورد با مراجعین از جنس مخالف، تحریک شدن

تب‌های اولیه

137 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
نیاز جنسی، برخورد با مراجعین از جنس مخالف، تحریک شدن

سلام.
به پيشنهاد كارشناس تاپيك مشاوره اين سوال رو اينجا مطرح كردم.
اين آدرس تاپيكم هست كه مشكلم رو اونجا مطرح كردم:
http://www.askdin.com/thread45779.html
من دانشجوي پزشكي سال آخرم و مدت حدود يكساله كه نياز به ازدواج دارم و دنبال مورد گشتم اما تا به حال يا مورد مطابق ملاكهاي من نبوده و يا اينكه بهم جواب منفي دادن.
من اما نياز جنسي دارم و همين موضوع در برخورد با بيماران خانم جوون در بيمارستان برام مشكل ايجاد ميكنه كه هنگام معاينه و لمس بدن بيماران خانم ممكنه تحريك بشم.
ما هم حق انتخابي نداريم كه فقط بيماران خانم رو معاينه كنيم وقتنهايي كه كشيك هستيم هر بيماري بياد مسوليتش با ماست.
و چون كشيك هامون تك نفره است نميشه يه همكار خانم بياد براي كمك به من بيماران خانم رو معاينه كنه.
از نظر شرعي و فقهي و از نظر مرجع من آيت الله مكارم شيرازي آيا در چنين شرايطي معاينه بيمار نامحرم حرامه؟

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد نور

mehrant;623182 نوشت:
سلام.
من دانشجوي پزشكي سال آخرم و مدت حدود يكساله كه نياز به ازدواج دارم و دنبال مورد گشتم اما تا به حال يا مورد مطابق ملاكهاي من نبوده و يا اينكه بهم جواب منفي دادن.
من اما نياز جنسي دارم و همين موضوع در برخورد با بيماران خانم جوون در بيمارستان برام مشكل ايجاد ميكنه كه هنگام معاينه و لمس بدن بيماران خانم ممكنه تحريك بشم.
ما هم حق انتخابي نداريم كه فقط بيماران خانم رو معاينه كنيم وقتنهايي كه كشيك هستيم هر بيماري بياد مسوليتش با ماست.
و چون كشيك هامون تك نفره است نميشه يه همكار خانم بياد براي كمك به من بيماران خانم رو معاينه كنه.
از نظر شرعي و فقهي و از نظر مرجع من آيت الله مكارم شيرازي آيا در چنين شرايطي معاينه بيمار نامحرم حرامه؟

با سلام و عرض ادب

به لحاظ شرعی درجایی که ضرورت ندارد لمس و نگاه نامحرم حرام است و اگر با معاینه موجب تحریک شهوت می شود حرام است.

استفتای شفاهی از دفتر آیه الله مکارم شیرازی در قم

نور;625155 نوشت:
با سلام و عرض ادب

به لحاظ شرعی درجایی که ضرورت ندارد لمس و نگاه نامحرم حرام است و اگر با معاینه موجب تحریک شهوت می شود حرام است.

سلام استاد.
خوب این "جایی که ضرورت ندارد" یعنی چی؟

عشقم خدا;627101 نوشت:
برادر عزیز ولله بلا منم مثل خودتم.اصلا هر پسری بیاد ادعا کنه که میتونه تحمل کنه و بگه شهوت نداره دروغ گفته..درکت میکنممیدونم چقدر سخته...هر کی ندونه من قشنگ درکت میکنم...چنان پدری از آدم در میاره که عصبیت میکنه دختر پسرم نداره...رفیق از شکم سیری حرف نمیزنم.تنها راه اینه که جهاد اکبر کنیاگه بعد چهل روز از این حالت در نیومدی بیا تف کن تو صورتمسخته خیلی سخت اما من تونستم....چرا تو نتونی رفیق ؟خون من رنگی تره ؟ نه!!! نفستو مشغول کن نذار مشغولت کنه...هربار که جلوش وایمیستی خدا یه چی بهت میده... من که خدا پیغمبر نداشتم الان بهم ثابت شده خدا وجود داره.داستان زندگیمو بخون تا ببینی عجب پدری ازم در اومد !!کلیک کنبهم اعتماد کن

خوب همه اینها که گفتی درست....
اما حل مشکل من این نیست
سوال در اون تاپیک اول این بود که چیکار کنم که بعنوان یه پسر جوون که حالا نقش پزشک رو دارم چطور به بدن یه بیمار خانم جوون دست بزنم و تحریک نشم؟
یه سری گفتن اشکال از خودته و هیچ پزشک دیگری اینطور نیست
یه سری گفتن هر پسر جوون ممکنه چنین چیزی براش رخ بده
کارشناس تاپیک اونجا گفتن از نظر فقهی هم بپرسم
که اینجا اومدم پرسیدم و استاد نور میگن حرامه
خوب حالا موندم پس چیکار کنم؟ اگه یه بیمار خانم نصف شب بیاد و باید معاینه بشه؟ کس دیگری هم اون موقع شب نیست که ازش بخوام جای من بیمار رو معاینه کنه...
داستانت رو هم یه بار اومدم خوندم

پ.ن: چه اشتباهی کردم اومدم رشته پزشکی...

شرایط سختی داری رشته پزشکی خوبه ولی شغل سختیه خوب ببین یه پیشهنهاد هایی بهت میدم سعی کن اونو مجسمه ایی حیوانی چیزی فرض کنی توی ذهنت دیگه اینکه سعی کن اونو پیرزن ببینی این حرفا یا به جهنم فکر کنی بعد بهتره که مراقبم باشی تا حد امکان سعی کنی از کارهایی که باعث تحریکت میشن دوری کنی بعد همین چهل روز عبادت خالصانه خیلی فایده داره بای

mehrant;627112 نوشت:
چه اشتباهی کردم اومدم رشته پزشکی...

پس استاد سوال بعدی هم اینکه حالا که حرامه معاینه پس بیماری که نیاز هست معاینه بشه رو باید چیکار کرد؟ :Gig:

سلام برادر،

از وقتی که بچه بودیم با ما گفتند که پزشک محرم بیماره پزشک اینقدر بیمار میبینه که براش عادی شده شماهم اگر پیش یک پزشک آقا بروی اشتباه نکردی چون پزشک معتمد و محرم اسرار بیماره. پزشکها قسم خوردن که به مراجعان نگاه انسانی داشته باشندو وجدانا هرچه از دستشان بر میآید در حق بیمار انجام دهند. من اگر یک مرد بودم شرمم میامد که بگم در برابر کسی که به من اعتماد کرده و مرا محرم خودش دونسته اینقدر ضعیف النفسم و نتونستم روی خودم کاری کنم و افکارم رو مدیریت کنم. نمیدونم چطور آقایون این مسائل را به این راحتی جار میزنند .
من تا چند وقت دیگه یک عمل جراحی در پیش دارم اتفاقا پزشکم هم یک آقا هستند.حالا که این مطالب رو خوندم فهمیدم که پزشک ها هم قابل اعتماد نیستند که بتونی باهاشون راحت باشی و به نگاهشون اعتماد کنی. ممنون که صادقانه نشون دادی در دلت چی میگذره دوست عزیز . من اگر از درد بمیرم هم دیگر پیش دکتر مرد نمیروم.

هر وقت خواستی زنی رو معاینه کنی حرفای من یادت باشه،،، اون فکر میکنه نگاه تو از نگاه برادرش هم پاکتره....

در ضمن مگه شما برای معاینه افراد از دستکش استفاده نمیکنید؟ سردی دستکش میتونه تا حد زیادی این حس رو کنترل کنه .

پریزاد;627135 نوشت:
سلام برادر،

از وقتی که بچه بودیم با ما گفتند که پزشک محرم بیماره پزشک اینقدر بیمار میبینه که براش عادی شده شماهم اگر پیش یک پزشک آقا بروی اشتباه نکردی چون پزشک معتمد و محرم اسرار بیماره. پزشکها قسم خوردن که به مرجعین نگاه انسانی داشته باشند وجدانا هرچه از دستشان بر میآید در حق بیمار انجام دهند. من اگر یک مرد بودم شرمم میامد که بگم در برابر کسی که به من اعتماد کرده و مرا محرم خودش دونسته اینقدر ضعیف النفسم و نتونستم روی خودم کاری کنم و افکارم رو مدیریت کنم. نمیدونم چطور آقایون این مسائل را به این راحتی جار میزنند . من تا چند وقت دیگه یک عمل جراحی در پیش دارم اتفاقا پزشکم هم یک آقا هستند.حالا که این مطالب رو خوندم فهمیدم که پزشک ها هم قابل اعتماد نیستند که بتونی باهاشون راحت باشی و به نگاهشون اعتماد کنی. ممنون که صادقانه نشون دادی در دلت چی میگذره دوست عزیز . من اگر از درد بمیرم هم دیگر پیش دکتر مرد نمیروم.

هر وقت خواستی زنی رو معاینه کنی حرفای من یادت باشه،،، اون فکر میکنه نگاه تو از نگاه برادرش هم پاکتره....

مشابه این حرف شما رو توی اون تاپیک قبلی هم زدن و من جواب دادم اما پاکش کردن.
خواهر گرامی و سایر دوستان محترم
من منظورم از تحریک این نیست که در دل خودم بگم برم دست بزنم به بدن مریض و لذت ببرم
یا اینکه بگم نگاهش کنم و لذت ببرم
خیر
میگم وقتی مثلا باید بدن یک خانم جوون رو بدون لباس ببینیم و لمسش کنیم برای چند ثانیه ممکنه حس تحریک شدن به آدم دست بده
مثال زدم که فرض کنید:
فردی روزه است = فردی مجرد هست و مقید
و سحری هم نخورده = نتونسته ازدواج کنه و رابطه شرعی با نامحرم داشته باشه
حالا کارش آشپزی هست و مدام غذاها رو میبینه= پزشک هست و مدام با نامحرم برخورد داره
آیا در حین غذا درست کردن، چشمش به غذاها بخوره احساس گرسنگی بهش دست نمیده؟= در حین لمس و مشاهده بدن بدون لباس نامحرم احساس تحریک بهش دست نمیده؟
آیا حس گرسنگی حرامه؟ اون آشپز اصلا از غذاها نمیخوره و حتی به فکرش هم نمیفته که ازشون بخوره با اینکه کسی نمیبیندش، یا اینکه به فکرش بیفته که کاش روزه نبود و میخورد
قضیه منم همینه

mehrant;627153 نوشت:
خواهر گرامی و سایر دوستان محترم
من منظورم از تحریک این نیست که در دل خودم بگم برم دست بزنم به بدن مریض و لذت ببرم
یا اینکه بگم نگاهش کنم و لذت ببرم
خیر
میگم وقتی مثلا باید بدن یک خانم جوون رو بدون لباس ببینیم و لمسش کنیم برای چند ثانیه ممکنه حس تحریک شدن به آدم دست بده
مثال زدم که فرض کنید:
فردی روزه است = فردی مجرد هست و مقید
و سحری هم نخورده = نتونسته ازدواج کنه و رابطه شرعی با نامحرم داشته باشه
حالا کارش آشپزی هست و مدام غذاها رو میبینه= پزشک هست و مدام با نامحرم برخورد داره
آیا در حین غذا درست کردن، چشمش به غذاها بخوره احساس گرسنگی بهش دست نمیده؟= در حین لمس و مشاهده بدن بدون لباس نامحرم احساس تحریک بهش دست نمیده؟
آیا حس گرسنگی حرامه؟ اون آشپز اصلا از غذاها نمیخوره و حتی به فکرش هم نمیفته که ازشون بخوره با اینکه کسی نمیبیندش، یا اینکه به فکرش بیفته که کاش روزه نبود و میخورد
قضیه منم همینه

فرمایش شما متین برادر ، اما رابطه غذا و شخص روزه دار یک رابطه دوطرفه نیست اما اینجا طرف مقابل شما یک انسان است که اگر بداند چنین حسی دارید حتی در حد یک هوس لحظه ای و کوتاه ، او خود را مقصر و گناهکار میداند که مسبب چنین حسی شده است. اما تا قبلش که نمیدانست شاید به مغزش خطور هم نمیکرد که پزشک هم میتواند نظری اینچنین داشته باشد .

جناب مهران من واقعا دارم از عمل کردن زیر دست دکتری که به مهارتش اطمینان داشتم منصرف میشوم میتونید کمکم کنید تا نظرم عوض شود

mehrant;623182 نوشت:
سلام.

عرض سلام

همیشه سعی کنید این خاطرتون باشد :

مسلمان ها مثل برادر هم هستند ..

پس لزومی نداره یه فکر انحرافی در برخورد با یه خانم دیگر به ذهن نفوذ کنه . ( کنترل ذهن حدود 99 درصد دست خود آدمه )

.

من خودم به این جمله اعتقاد دارم :

هیچ فکری نمیتونه سراغ انسان بیاد جز اینکه خودش اجازه بده و بستر ذهنی فراهم کنه .

همیشه سعی کنید روی افکار خودتون کنترل داشته باشید .

پریزاد;627172 نوشت:
فرمایش شما متین برادر ، اما رابطه غذا و شخص روزه دار یک رابطه دوطرفه نیست اما اینجا طرف مقابل شما یک انسان است که اگر بداند چنین حسی دارید حتی در حد یک هوس لحظه ای و کوتاه ، او خود را مقصر و گناهکار میداند که مسبب چنین حسی شده است. اما تا قبلش که نمیدانست شاید به مغزش خطور هم نمیکرد که پزشک هم میتواند نظری اینچنین داشته باشد .

جناب مهران من واقعا دارم از عمل کردن زیر دست دکتری که به مهارتش اطمینان داشتم منصرف میشوم میتونید کمکم کنید تا نظرم عوض شود

من یه پسر جوونم...23 سالمه
مجردم
در سنی قرار دارم که اوج نیاز جنسیه
آیا پزشک شما هم یه پسر 23 ساله مجرد هست؟
پس همه رو به یه چشم قضاوت نکنید

ابوالفضل;627189 نوشت:
عرض سلام

همیشه سعی کنید این خاطرتون باشد :

مسلمان ها مثل برادر هم هستند ..

پس لزومی نداره یه فکر انحرافی در برخورد با یه خانم دیگر به ذهن نفوذ کنه . ( کنترل ذهن حدود 99 درصد دست خود آدمه )

.

من خودم به این جمله اعتقاد دارم :

هیچ فکری نمیتونه سراغ انسان بیاد جز اینکه خودش اجازه بده و بستر ذهنی فراهم کنه .

همیشه سعی کنید روی افکار خودتون کنترل داشته باشید .

ی بابا چرا شما میگید فکر و خیال و...؟
من کی اینا رو گفتم؟
من میگم حس
ببخشید عذر میخوام مجبورم اینو بگم
شماها هرکدوم تون جای من بودید، مثلا سینه یک خانم رو باید بدون لباس میدیدید و لمس میکردید اصلا هیچگونه تحریک احساس نمی کردید؟
واقعا من مشکل دارم یعنی؟

mehrant;627197 نوشت:
ای بابا چرا شما میگید فکر و خیال و...؟
من کی اینا رو گفتم؟
من میگم حس
شماها هرکدوم تون جای من بودید، مثلا سینه یک خانم رو باید بدون لباس میدیدید و لمس میکردید اصلا هیچگونه تحریک احساس نمی کردید؟
واقعا من مشکل دارم یعنی؟

عرض سلام

شرایط شما قابل درک هست .

.

اما خوب باید دقت کنید که وظیفه ای که بر دوشتون هست به نحو احسن انجام دهید .
.
تصمیم اصلی با خودتون هست .
.
اگر واقعا مشکلی بوجود میاد به طور جدی از معاینه خانم جماعت اجتناب کنید .
مثلا تا وقتی که ازدواج کنید و بر خودتون مسلط شوید .
.
بالاخره اینا مسائل حساسی هست.

موفق باشید

mehrant;627205 نوشت:
ی بابا چرا شما میگید فکر و خیال و...؟
من کی اینا رو گفتم؟
من میگم حس
واقعا من مشکل دارم یعنی؟

به نظر من در وهله ی اول به هیچ عنوان نباید چنین معاینه هایی توسط آقایان انجام بگیره.
اما حالا که اجبار وجود داره :
به نظر من با تکرار این موارد، باید براتون عادی بشه . اوایل اینجوریه. اما حالا تا زمان عادی شدن این مسئله، راه چاره چی هست رو نمیدونم!
بعدشم به نظرم اینقدر قضیه رو بزرگ نکنید و اینجوری به قضیه نگاه نکنید. عضوی از اعضای بدن هست مثل تمام اعضای دیگه. دیدگاه خودتون خیلی موثره. اینقدر به این مسائل فکر میکنید و بهش پروبال میدین که معلومه که بهش حساس بشین

clean;627209 نوشت:
به نظر من در وهله ی اول به هیچ عنوان نباید چنین معاینه هایی توسط آقایان انجام بگیره.اما حالا که اجبار وجود داره :به نظر من با تکرار این موارد، باید براتون عادی بشه . اوایل اینجوریه. اما حالا تا زمان عادی شدن این مسئله، راه چاره چی هست رو نمیدونم!بعدشم به نظرم اینقدر قضیه رو بزرگ نکنید و اینجوری به قضیه نگاه نکنید. عضوی از اعضای بدن هست مثل تمام اعضای دیگه. دیدگاه خودتون خیلی موثره. اینقدر به این مسائل فکر میکنید و بهش پروبال میدین که معلومه که بهش حساس بشین
همین دیگه...مشکل همین هست که چیکار باید بکنم که عادی بشه برام. ..

mehrant;627214 نوشت:
همین دیگه...مشکل همین هست که چیکار باید بکنم که عادی بشه برام. ..

عادی شدنش که خواه ناخواه بعد از چند مورد عادی میشه. مسئله اینه که تا اون زمان چیکار کنید که به گناه نیفتید؟! چطور خودتون رو کنترل کنید؟!
که به نظرم تغییر دیدگاه راه حلشه.متاسفانه شما انقدر خودتون رو در این موضوع غرق میکنید که معلومه اینقدر حساس میشید. ذره بین گذاشتین روی تفاوت های جسمی زن و مرد که انگار چقدر این تفوت ها مهم هستن. درصورتی اصلا چیزی نیست که اینقدر روش زوم کنید. همه ی اینا جسم هستن و از بین رفتنی مثل همه ی اعضای دیگه ی بدن . متاسفانه اینجا بیشتر نمیشه توضیح داد
شما میتونید در اوج 23 سالگی، تفکرتون رو انقدر پخته کنید مثل یک مرد 50 ساله
مثلا پزشک هستین و باید اونقدر شخصیت بالایی داشته باشین که به این پختگی برسین.
البته من همینجا صداقت شما رو تحسین میکنم و از اون بیشتر پشتکارتون برای عدم انجام گناه

mehrant;627205 نوشت:
شماها هرکدوم تون جای من بودید، مثلا........... اصلا هیچگونه تحریک احساس نمی کردید؟
واقعا من مشکل دارم یعنی؟

سلام علیکم

از محضرتان سوالی داشتم
اگر یک روز بیایند به شما بگویند گویا رئیس بیمارستان گفته آقای مهران خوب کار نمیکند میخواهند حقوقتان را نصف کنند،اما قبل از آن قرار است از شما امتحان بگیرند
بعد استادتان و رئیس بیمارستان بیایند و بگویند جلوی ما معاینه کن و بیماری را تشخیص بده(دقیقا خود را در فضایی که گفتم مجسم کنید) معاینه هم همین موضوع باشد(که در پیام گفتید) ،حال استاد قلم و برگه را بیرون می آورد تا در حین کار به شما نمره دهد
آیا در آن لحظه باز هم تحریک میشوید یا آنقدر استرس نمره دادن استاد و نصف شدن حقوق و حضور رئیس بیمارستان را دارید که اصلا فکر نمیکنید دارید چگونه و چه کسی را معاینه میکنید؟!

یازهرا(س)

شرایط سختیه!!!
ولی به نظرم شما باید حساس نشید روی این موضوع، با حساس شدن هر دفعه که بخواید معاینه کنید به جای اصل موضوع فکرتون میره که الان من تحریک میشم یا نمیشم!اگه کامل حواستون رو جمع معاینه و قسمت علمی قضیه کنید به نظرم خود به خود مشکلتون حل میشه.

اینم که میگید بعد ازدواج حل میشه مشکل من قبول ندارم!به نظرم باید از همین الان سعی کنید حلش کنید!چون بعد ازدواج هم نفس اماره سرجاشه به هرحال!

mehrant;623182 نوشت:

یعنی تو بیمارستان به اون بزرگی فقط یه کشیک میذارن؟!
از دستکش نمیشه استفاده کزد؟

*یا زهرا*;627236 نوشت:
شرایط سختیه!!!
ولی به نظرم شما باید حساس نشید روی این موضوع، با حساس شدن هر دفعه که بخواید معاینه کنید به جای اصل موضوع فکرتون میره که الان من تحریک میشم یا نمیشم!اگه کامل حواستون رو جمع معاینه و قسمت علمی قضیه کنید به نظرم خود به خود مشکلتون حل میشه.

اینم که میگید بعد ازدواج حل میشه مشکل من قبول ندارم!به نظرم باید از همین الان سعی کنید حلش کنید!چون بعد ازدواج هم نفس اماره سرجاشه به هرحال!

خوب حداقل بعد از ازدواج مقدار زیادی از نیاز جنسی برطرف شده و اینطور آدم در اوج نیاز نیست که با یه مشاهده تحریک بشه ...

maryam27;627241 نوشت:
یعنی تو بیمارستان به اون بزرگی فقط یه کشیک میذارن؟!
از دستکش نمیشه استفاده کزد؟

تو کل بیمارستان نه ولی در هر بخش چرا
بخش زنان یکنفر کشیکه، اطفال یکنفر، نوزادان یکنفر، جراحی یکنفر، و...
دستکش میشه استفاده کرد که طبق رساله آیت الله مکارم تا جایی که ممکنه باید در معاینه نامحرم از دستکش استفاده کرد
فرضا در معاینه قلب با گوشی، اصول اینه که چه در بیمار خانم چه آقا، کاملا باید لباس رو کنار زد و مشاهده کرد و چهار نقطه رو با گوشی گوش داد: 1-سمت راست و بالای جناغ 2-سمت چپ و بالای جناغ 3- سمت چپ و پایین جناغ 4- نوک قلب در سمت چپ قفسه سینه که ضربان قلب در اونجا احساس میشه
حالا عذر میخوام ولی این چهار نقطه که گفتم اگر بیمار خانم باشه تصور کنید. ..
من سعی میکنم برای گوش کردن صدای قلب از روی لباس گوشی رو بذارم و گوش کنم اما خوب گاهی هم نیاز میشه لباس رو کنار زد...

هرماه یک بخش هستیم
بخشهای مختلف رو تا الان گذروندیم از جمله اطفال، زنان،روانپزشکی، پوست و. ..
این ماه بخش داخلی هستیم و ماه آینده بخش " اتفاقات و اسکرین "

mehrant;627245 نوشت:
من سعی میکنم برای گوش کردن صدای قلب از روی لباس گوشی رو بذارم و گوش کنم اما خوب گاهی هم نیاز میشه لباس رو کنار زد...

از رو لباس که سخته.معمولا آقایون دکتر گوشی رو از بالا یا پایین لباس هل میدن تو و گوش می کنن به صداهای قلب(بدون کنار زدن لباس و اینا) امکانش نیست؟:Gig:

البته فکر کنم برای صدای ریه بشه، برای صدای قلب امکانش نباشه:Gig:

*یا زهرا*;627257 نوشت:
از رو لباس که سخته.معمولا آقایون دکتر گوشی رو از بالا یا پایین لباس هل میدن تو و گوش می کنن به صداهای قلب(بدون کنار زدن لباس و اینا) امکانش نیست؟:Gig:

بله اینطوری میشه و اگه لازم باشه همین کارو میکنیم
اما فرم لباس بیماران بستری گاهی طوریه که یقه لباس کاملا بازه

برادر عزیز، دکتر جان سلام.اگر تحریک، قهری باشد نه ارادی هیچ مرجعی نفرموده که حرامه.یعنی شما قصد شهوت آلود ندارید ولی ناخودآگاه و به صورت قهری لذت می برید در این صورت اگر به طور ارادی این نگاه لذت آمیز را ادامه ندهید اشکالی نداره.یعنی نه آغاز و نه بقایش ارادی و با قصد نباشد.
این مطلب را همه مراجع عظام تقلید در کتاب نکاح رساله ها و کتب مفصل فقهی در بخش نگاه به زنی که قصد ازدواج با او را داریم (النظر الی المخطوبة) آورده اند و آنجا تصریح کرده اند که نگاه به زنی که قصد ازدواج با او را داریم (با شرایط خاصی که ذکر کرده اند) اشکال ندارد به شرطی که به قصد ریبه و لذت نباشد.بعد بلافاصله فرموده اند هر چند به طور قهری انسان از این نظر لذت می برد.

مساله شما هم دقیقا مثل همین است.یعنی به اصطلاح، موضوع یکسان است.شما نیز می فرمایید قصد لذت بردن ندارید بلکه این لذت به صورت قهری حاصل می شود پس اگر با اراده خود آن را ادامه ندهید و در ذهنتان پرورش ندهید و بهش فکر نکنید، آن مقدار لذت قهری و غیر ارادی تان حرام نیست.

برادر گرامي، من نيز مانند برخي از دوستان به اين معتقدم كه فكر كردن و پرو بال دادن
به اين قضيه باعث شدت تحريكات مي شود.
شما بايد درهنگام معاينه بيشتر حواستان را به موضوع و علايم بيماري معطوف داريد تا
جسم و حس كردن بدن بيمار خانم...
برخي از دعاها نيز فكر مي كنم خيلي موثر باشد
سعی کنید بعد از نماز به صورت خیلی معمولی با خدا درد دل کنید
ذکر صلوات و لا اله الا الله و حمد خدا نیز موثر است
ولي هر دعايي كه ذكر خدا در آن باشد
قرآن مي فرماید: «الا بذكر الله تطمئن القلوب آگاه باشید كه با یاد خدا دل‏ها اطمینان و آرامش پیدا مي ‏كند»

هادی ماهانی;627260 نوشت:
برادر عزیز، دکتر جان سلام.اگر تحریک، قهری باشد نه ارادی هیچ مرجعی نفرموده که حرامه.یعنی شما قصد شهوت آلود ندارید ولی ناخودآگاه و به صورت قهری لذت می برید در این صورت اگر به طور ارادی این نگاه لذت آمیز را ادامه ندهید اشکالی نداره.یعنی نه آغاز و نه بقایش ارادی و با قصد نباشد.
این مطلب را همه مراجع عظام تقلید در کتاب نکاح رساله ها و کتب مفصل فقهی در بخش نگاه به زنی که قصد ازدواج با او را داریم (النظر الی المخطوبة) آورده اند و آنجا تصریح کرده اند که نگاه به زنی که قصد ازدواج با او را داریم (با شرایط خاصی که ذکر کرده اند) اشکال ندارد به شرطی که به قصد ریبه و لذت نباشد.بعد بلافاصله فرموده اند هر چند به طور قهری انسان از این نظر لذت می برد.

مساله شما هم دقیقا مثل همین است.یعنی به اصطلاح، موضوع یکسان است.شما نیز می فرمایید قصد لذت بردن ندارید بلکه این لذت به صورت قهری حاصل می شود پس اگر با اراده خود آن را ادامه ندهید و در ذهنتان پرورش ندهید و بهش فکر نکنید، آن مقدار لذت قهری و غیر ارادی تان حرام نیست.

سلام.
ممنونم دوست عزيز.
نظر آيت الله مكارم هم آيا همينه؟
آخه با توجه به جوابي كه استاد نور دادن چي؟

نور;625155 نوشت:

استاد آيا نظر آيت الله مكارم همينطور كه اين دوست عزيز گفتن هست و در مورد مساله من هم صدق ميكنه؟
اگر تحریک، قهری باشد نه ارادی هیچ مرجعی نفرموده که حرامه.یعنی شما قصد شهوت آلود ندارید ولی ناخودآگاه و به صورت قهری لذت می برید در این صورت اگر به طور ارادی این نگاه لذت آمیز را ادامه ندهید اشکالی نداره.یعنی نه آغاز و نه بقایش ارادی و با قصد نباشد.

مك

السلام علیکم و رحمة الله
درود بر دوست عزیزم آقای مهران!
خداوند خیرتان دهد!

سوال ایشان دقیقاً سوال من هم هست...

بعد هم اینکه این نیاز جنسی و تحریک شدن مردها با این چیزها چیز غیرطبیعی ای نیست.
واقعاً شرم آوره که بعضی از خانم ها اومدن گفتن "نباید انقدر ضعیف النفس باشی!!!!!!!!!"
هییییییییییییچ ربطی به ضعیف یا قوی بودن نداره!

من یه حدیثی شنیدم که میگن "اگر مرد به زن بگه (دوستت دارم) هیچوقت از دل زن بیرون نمیره"....آیا زنها ضعیف اند که با یک جمله به همین سادگی فریب می خورن؟؟
نه خیر ذات زن این چنین است و هرگز نشانه ی ضعف او نیست....برای مردها نیز همچنین

اللهم اجعل عواقب امورنا خیرا

من هم همیشه دولایه دستکش می پوشم و تا خیلی ضروری نباشه نگاه نمی کنم...
چون مراجع هایی که من می بینم بیشتر وقت ها روی تخت هستن سعی می کنم ملحفه رو از روشون برندارم!

اما واقعاً خیلی از خانم های بستری حجابشونو درست و حسابی رعایت نمی کنن! و حتی همراههاشون!!!
گاهی اوقات به روسری و یقه شون اشاره می کنم خودشون می فهمن و درستش می کنن!

یه بار یه مراجعی بود که خودش و همراهش بی حجاب تشریف داشتن!
اشاره کردم نفهمیدن....چندبارهم یواش گفتم نفهمیدند....آخرش بلند گفتم"خانم! دهمین باره که دارم میگم حجابتونو رعایت کنید! این جا سواحل اسپانیا نیست!"
می دونید خانومه چی گفت؟!؟!

گفتش: ای وای!!! ببخشید دکتر! شما چهره تون شبیه خارجی هاست..من فکر کردم براتون مهم نیست این چیزها!!!!!!

یادش به خیر کسی که جلوی نامحرم نابینا هم حجابشو رعایت می کرد!

و از همه ی اینا بدتر خانومی بود که همراهش شوهرش بود....به خانومه تذکر دادم که حجابشو رعایت کنه...شوهرش گفت: "دکتر! حالا روسری سرنکنه نمیشه؟!!؟"

تو دلم گفتم "ماشاءالله به این غیرت!"

سلام دوست عزیز .
منم تقریبا هم سن و سال شما و دانشجوی علوم پزشکی هستم. چن تا نکته از باب تذکر:
1. تا آنجا که ممکن است از معاینه ی بانوان خوداری کنید .
2. هنگام معاینه خدا را ناظر بدانید در کنار آن تا می توانید معاینه را کنار همسر محارم یا سایر بیماران انجام دهید .
3. هنگام معاینه ای که ریبه دارد صلوات بفرستید.
4. هرچند برای ازدواج اقدام کرده اید ولی تلاشتان را بیشتر کنید .
5. هر وقت احساس تحریک کردید به نفس خود نهیب بزنید ذکر خدا معجزه می کند.
6. ذکر لا حول و لا قوه الا بالله را زیاد تکرار کنید.
7. روزهای مستحب را روزه بگیرید.
برای ما هم دعا کنید زن بگیریم

سلام
دوست عزیز!
راهکار مناسبش اینه که تاحدامکان این کارو سریع و با عجله انجام بدید...
اونجایی که قراره بایک نامحرم ور برید تنها دونفری نباشید...اگر اشخاص دیگه ای هم حاضر باشن بهتره و این حالت درشما کمتر میشه

ان شاءالله درست میشه

mehrant;627095 نوشت:
سلام استاد.
خوب این "جایی که ضرورت ندارد" یعنی چی؟

با سلام و عرض ادب مجدد

تشخیص ضرورت برعهده مکلف است اما ضرورت باید واقعی باشد مثلا اگر پزشک درموقعیتی باشد که بیمار را معاینه نکند از بین میرود البته در اینکه شرایط شما واقعا ضرورت محسوب می شود یا خیر می توانید با دفتر مرجع تقلیدتان آیه الله مکارم به شماره 02537473 در قم تماس بگیرید.

همواره به سلامت باشید

دوستان توي اين صفحه راه حل هاي خوبي دادن
ولي چون الان امشب من در بيمارستان كشيكم فرصت نميكنم جواب شون رو بدم....
دئستان ديگه هم اگه راه حل خوبي مثل اين موارد ميتونن پيشنهاد بدن بگن

لبیک یا علی النقی;627454 نوشت:
السلام علیکم و رحمة الله
درود بر دوست عزیزم آقای مهران!
خداوند خیرتان دهد!

سوال ایشان دقیقاً سوال من هم هست...

بعد هم اینکه این نیاز جنسی و تحریک شدن مردها با این چیزها چیز غیرطبیعی ای نیست.
واقعاً شرم آوره که بعضی از خانم ها اومدن گفتن "نباید انقدر ضعیف النفس باشی!!!!!!!!!"
هییییییییییییچ ربطی به ضعیف یا قوی بودن نداره!

من یه حدیثی شنیدم که میگن "اگر مرد به زن بگه (دوستت دارم) هیچوقت از دل زن بیرون نمیره"....آیا زنها ضعیف اند که با یک جمله به همین سادگی فریب می خورن؟؟
نه خیر ذات زن این چنین است و هرگز نشانه ی ضعف او نیست....برای مردها نیز همچنین

سلام.
ممنونم ...
آره همین طوری هست که شما گفتید. ..
اما خوب وقتی آیت الله مکارم طبق چیزی که استاد نور گفتن نظرشون اینه که معاینه حین تحریک حرامه،...

لبیک یا علی النقی;627461 نوشت:
من هم همیشه دولایه دستکش می پوشم و تا خیلی ضروری نباشه نگاه نمی کنم...
چون مراجع هایی که من می بینم بیشتر وقت ها روی تخت هستن سعی می کنم ملحفه رو از روشون برندارم!

اما واقعاً خیلی از خانم های بستری حجابشونو درست و حسابی رعایت نمی کنن! و حتی همراههاشون!!!
گاهی اوقات به روسری و یقه شون اشاره می کنم خودشون می فهمن و درستش می کنن!

یه بار یه مراجعی بود که خودش و همراهش بی حجاب تشریف داشتن!
اشاره کردم نفهمیدن....چندبارهم یواش گفتم نفهمیدند....آخرش بلند گفتم"خانم! دهمین باره که دارم میگم حجابتونو رعایت کنید! این جا سواحل اسپانیا نیست!"
می دونید خانومه چی گفت؟!؟!

گفتش: ای وای!!! ببخشید دکتر! شما چهره تون شبیه خارجی هاست..من فکر کردم براتون مهم نیست این چیزها!!!!!!

یادش به خیر کسی که جلوی نامحرم نابینا هم حجابشو رعایت می کرد!

و از همه ی اینا بدتر خانومی بود که همراهش شوهرش بود....به خانومه تذکر دادم که حجابشو رعایت کنه...شوهرش گفت: "دکتر! حالا روسری سرنکنه نمیشه؟!!؟"

تو دلم گفتم "ماشاءالله به این غیرت!"

آره دقیقا عده ای از بیماران خانم و همراهان اصلا حجاب رو رعایت نمیکنن
یه مورد تو بخش داشتیم خانمی همراه مریض بود و چادری هم بود اما تو بخش چادر و مانتوش رو دراورده بود و با بلوز و شلوار جلوی ما بود
روسری هم که خیلیها نمی پوشن

صور اسرافیل;627483 نوشت:
سلام دوست عزیز .
منم تقریبا هم سن و سال شما و دانشجوی علوم پزشکی هستم. چن تا نکته از باب تذکر:
1. تا آنجا که ممکن است از معاینه ی بانوان خوداری کنید .
2. هنگام معاینه خدا را ناظر بدانید در کنار آن تا می توانید معاینه را کنار همسر محارم یا سایر بیماران انجام دهید .
3. هنگام معاینه ای که ریبه دارد صلوات بفرستید.
4. هرچند برای ازدواج اقدام کرده اید ولی تلاشتان را بیشتر کنید .
5. هر وقت احساس تحریک کردید به نفس خود نهیب بزنید ذکر خدا معجزه می کند.
6. ذکر لا حول و لا قوه الا بالله را زیاد تکرار کنید.
7. روزهای مستحب را روزه بگیرید.
برای ما هم دعا کنید زن بگیریم

سلام.
مورد 2:سعی میشه معاینه رو اینجوری انجام داد ولی برای رعایت حریم خصوصی بیمار، هم اینکه نامحرم دیگه نبیندش مجبوریم گاهی تنها معاینه اش کنیم اگر همراه داشته باشه ازش میخوایم بمونه اما اگر همراه نداشت تنها میشیم
درباره دعا هم که دعاهای من اثر نداره و مستجاب نشده تا به حال ...

لبیک یا علی النقی;627530 نوشت:
سلام
دوست عزیز!
راهکار مناسبش اینه که تاحدامکان این کارو سریع و با عجله انجام بدید...
اونجایی که قراره بایک نامحرم ور برید تنها دونفری نباشید...اگر اشخاص دیگه ای هم حاضر باشن بهتره و این حالت درشما کمتر میشه

ان شاءالله درست میشه

سلام مجدد.
با بک نامحرم " ور برم" ؟؟؟:Moteajeb!::Gig:سعی میشه معاینه رو اینجوری انجام داد ولی برای رعایت حریم خصوصی بیمار، هم اینکه نامحرم دیگه نبیندش مجبوریم گاهی تنها معاینه اش کنیم اگر همراه داشته باشه ازش میخوایم بمونه اما اگر همراه نداشت تنها میشیم

سلام علیکم
جواب این سوال بنده حقیر را نفرمودید؟! آیا در این شرایط باز هم چنین حسی دارید؟

یارب;627222 نوشت:

از محضرتان سوالی داشتم
اگر یک روز بیایند به شما بگویند گویا رئیس بیمارستان گفته آقای مهران خوب کار نمیکند میخواهند حقوقتان را نصف کنند،اما قبل از آن قرار است از شما امتحان بگیرند
بعد استادتان و رئیس بیمارستان بیایند و بگویند جلوی ما معاینه کن و بیماری را تشخیص بده(دقیقا خود را در فضایی که گفتم مجسم کنید) معاینه هم همین موضوع باشد(که در پیام گفتید) ،حال استاد قلم و برگه را بیرون می آورد تا در حین کار به شما نمره دهد
آیا در آن لحظه باز هم تحریک میشوید یا آنقدر استرس نمره دادن استاد و نصف شدن حقوق و حضور رئیس بیمارستان را دارید که اصلا فکر نمیکنید دارید چگونه و چه کسی را معاینه میکنید؟

یازهرا(س)

mehrant;627112 نوشت:
پ.ن: چه اشتباهی کردم اومدم رشته پزشکی...

اللهم عجل لولیک الفرج
سلام

می شه از رشتت و وظایفت بیشتر بگی؟
شرایط یمارستان چطوریه؟
پرستار خانم هم داره؟
حتما شما باید معاینه کنی؟

mehrant;627769 نوشت:
آره دقیقا عده ای از بیماران خانم و همراهان اصلا حجاب رو رعایت نمیکنن

فکرکنم برخی از همراهان، بیشتر از مُراجعان با پزشکان احساس خواهربرادری دارند!!!

وقتی به نفس اماره اجازه ی پیشروی بدیم همین میشه!
یه زمانی یه حرف مفتی افتاد تو دهن مردم که "پزشک مَحرمه!!! بیمار محرمه" و نمی دونم چی چی چرت و پرت!
الان دیگه مثل اینکه تازگی ها همراه ها هم محرم شدن!
تقصیر خودمونه! از بس شل گرفتیم اینجوری شده! فکر کنید این روند ادامه پیدا کنه در آینده چه اتفاق هایی می خواد بیفته!
دیگه کل بیمارستان 18+ میشه!!!!!!!!!

باسلام خداقوت
پستها رو نخوندم، شاید نظرم تکراری باشه
طول روز چند ساعت ذهنتان توجه به خدا هست
و چند ساعت درگیر این مسائل
تا وقتی که فکر دغدغه شما این مسائله هست مشکل حل نمیشه
شما فقط وفقط پزشک هستید برای رفع بیماری
ساعتی رو مشخص کنید طول روز فقط تو اون ساعت به موضوع ازدواج فکر کنید باقی ساعت رو فقط یاد خدا.
کنترل افکار رو به دست خودتون بگیرید مطمئن باشید این توانایی تو شما هست. اینو یادتون نره تو هیچ لحظه شما تنها نیستید خدا هست که حتی از ذهن و احساس و نیت شما خبر داره و بیشتر از همه باید ازش شرم داشته باشید فکر کن تو اون دنیا همین اعضا و جوارح زبان باز میکنند در مورد احساس و نیت شما میکند و همه صحنه ها به نمایش در میاد اون لحظات که همه رفتار شما رو نظاره گر هستند.

سلام
1. دوستان راهکار های خوبی پیشنهاد دادن . مثل یاد خدا ! در هر صورت باید دنبال تهذیب نفس باشیم ارتباطمان با خدا بیشتر باشه.
2. با خود شرط کن ؛ اگه هنگام معاینه به گناه افتادی خودتو مجازات می کنی.
مثلا اگه به خورد و خوراک اهمیت میدید روزه بگیر. اگه فلان سریال یا فیلم رو می بینی خودتو محروم کنی.
3. مثال جناب امین جالب بود ؛ به نظرم راهگشاست.
التماس دعا

mehrant;623182 نوشت:

سلام
یکی از عوامل تاثیر گذار در گناه مخصوصا گناهان جنسی فکر کردن به آن موضوع است به همین جهت هست که توصیه شده به برخی از گناهان نزدیک نشوید.
شما هم سعی کنید ذهن خودتان از از اینجور افکار خالی کنید و اینقدر به این موضوع فکر نکنید که نیاز جنسی دارم و ... و با اذکار این وسوسه ها را از خودتان دور کنید.

بسم رب المهدی
سلام
به نظرم راه حل هایی که دوستان دادن مثل این که گفتن به چیزای دیگه فکر کنید یا سریع کارتون و انجام بدید و... قطعی و همیشگی نیستن. شما همیشه نمیتونید به چیزای دیگه فکر کنید یا مثلا اگه دو لایه دستکش بپوشید یا کارای مشابه اون، فقط باعث میشه کمتر تحریک بشید یا اگه نشدید بعدا فکرش سراغتون میاد و آزارتون میده. بنابراین تا زمانی که این شرایط هست (فقط یک نفر در هر بخش کشیک باشه و ...) همین آشه و همین کاسه... و راهش گریز از شرایط فعلیتون هست.

کاش همه ی بیمارستان ها برای خانوم و آقا بخش های جداگانه ای داشت . (چن تا بیمارستان سراغ دارم) خدا رو شکر برای شما دغدغه هست ولی متاسفانه خیلیا براشون فرقی نداره و این خود سر منشاء هزاران گناه میشه!
مطمئن باش اگه همیشه اینقدر دغدغه داشته باشی خدا کمکت میکنه تا تو کارت موفق باشی.
الان که دانشجویی سعی کن محل کار آیندتو درست انتخاب کنی.

یارب;627861 نوشت:
سلام علیکم
جواب این سوال بنده حقیر را نفرمودید؟! آیا در این شرایط باز هم چنین حسی دارید؟

سلام.
جواب داده بودم قبلا ولی نميدونم چرا پستم ثبت نشده:Gig:
احتمالا بخاطر سرعت پایین اینترنت بوده:Narahat:
در جوابتون چیزی که گفتم تقریبا این بود که: سوال سختی پرسیدید
قبلا تو مشابه این موقعیت بودم ولی خفیفترش. مثلاً در کشیک من بیماری بستری شده و معاینه اش کردم.فردا صبح استاد که میاد بیمار رو بهش معرفی میکنیم و میگیم تو معاینه اش فلان مورد غیر طبیعی رو داشت. بعد استاد گاهی معاینه میکنه یه چیزی خلاف مواردی که ما در معاینه گفتیم داشته، پیدا میکنه.میگه حالا بیمار رو دوباره معاینه کن ببینم این چیزا رو که گفتی دیشب در معاینه داشته الانم داره یا نه؟
خوب در حضور دیگران کمتر این مشکلات ممکنه رخ بده . به میزان کمی هنوز باقی می مونه اما خوب خیلی کمتر میشه.
و مساله هم همین بود که با بیمار تنها هستیم گاهی اوقات. ..

رستگاران;627866 نوشت:
[="Tahoma"][="DarkGreen"]

اللهم عجل لولیک الفرجس
لام

می شه از رشتت و وظایفت بیشتر بگی؟
شرایط یمارستان چطوریه؟
پرستار خانم هم داره؟
حتما شما باید معاینه کنی؟

[/]

سلام.
خط اول که اللهم عجل لولیک الفرج نوشتید اشتباه تایپی دارید اصلاحش بفرمایید

درباره سوال تون یه توضیحاتی رو اینجا داده بودم:
http://www.askdin.com/thread45779-2.html#post622758
وظایف ما در کشیک بخشها: انجام دستورات استاد برای بیماران.مراقبت از بیماران تا روز بعد.در صورت داشتن تخت خالی و بستری شدن بیمار جدید، گزفتن شرح حال و معاینه کامل و بررسی آزمایشات برای تشخیص بیماری اش و معرفی کردن به استاد در روز بعد
در اتفاقات ها هم وظیفه مون ویزیت بیماران مراجعه کننده است و بستری کردن اونهایی که لازمه
در مورد کشبکها و اینکه چند نفره هست در همون لینک توضیح دادم
وظیفه معاینه با پزشک بخشه

اللیل والنهار;627910 نوشت:
باسلام خداقوت
پستها رو نخوندم، شاید نظرم تکراری باشه
طول روز چند ساعت ذهنتان توجه به خدا هست
و چند ساعت درگیر این مسائل
تا وقتی که فکر دغدغه شما این مسائله هست مشکل حل نمیشه
شما فقط وفقط پزشک هستید برای رفع بیماری
ساعتی رو مشخص کنید طول روز فقط تو اون ساعت به موضوع ازدواج فکر کنید باقی ساعت رو فقط یاد خدا.
کنترل افکار رو به دست خودتون بگیرید مطمئن باشید این توانایی تو شما هست. اینو یادتون نره تو هیچ لحظه شما تنها نیستید خدا هست که حتی از ذهن و احساس و نیت شما خبر داره و بیشتر از همه باید ازش شرم داشته باشید فکر کن تو اون دنیا همین اعضا و جوارح زبان باز میکنند در مورد احساس و نیت شما میکند و همه صحنه ها به نمایش در میاد اون لحظات که همه رفتار شما رو نظاره گر هستند.

سلام.
بازم که مثل چندتا دیگه از کاربران گفتید فکر و خیال
این رو بخونید:
http://www.askdin.com/thread45919.html#post627153

صور اسرافیل;627912 نوشت:
سلام
1. دوستان راهکار های خوبی پیشنهاد دادن . مثل یاد خدا ! در هر صورت باید دنبال تهذیب نفس باشیم ارتباطمان با خدا بیشتر باشه.
2. با خود شرط کن ؛ اگه هنگام معاینه به گناه افتادی خودتو مجازات می کنی.
مثلا اگه به خورد و خوراک اهمیت میدید روزه بگیر. اگه فلان سریال یا فیلم رو می بینی خودتو محروم کنی.
3. مثال جناب امین جالب بود ؛ به نظرم راهگشاست.
التماس دعا

بازم گفتید به گناه افتادن:Narahat::ghati:

موضوع قفل شده است