جمع بندی چرا خداوند به هر کی میخواد میده و به هر کی نمیخواد نمیده؟

تب‌های اولیه

10 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
چرا خداوند به هر کی میخواد میده و به هر کی نمیخواد نمیده؟

با عرض سلام خدمته کارشناس محترم سایت ...
امیدوارم که خوب و خوش و سلامت باشین ...

ابتدا خاطره ای رو از دانشگاه براتون تعریف میکنم و بعد میرم سره اصل موضوع ...

اون زمانا که من دانشگاه تحصیل میکردم ( حدودا 6... 7 سال پیش ) ... اساتید دانشگاه خیلی ضعیف تدریس میکردند و امتحانی بسیار بسیار بسیار .... بسیار سخت میگرفتند ... حتی میتونم بگم اگر اون امتحان رو جلویه خودشون میزاشتن نمیتونستند از پسش بر بیان ... به هر حال ما اون امتحان رو میدادیم و میرفتیم خونه .

بعد از اینکه امتحان رو میدادیم ... همه با 5 و 4 و 8 و 9 میوفتادند ... مثلا من خاطرم هست که امتحان فیزیک 2 از یک کلاس 30 نفره دانشگاه آزاد تنها 8 نفر قبول شده بودند و حدود 22 نفر افتاده بودند ... بعد از اینکه امتحان تموم میشد ... میرفتیم پیش استاد ...

بعضی ها گریه میکردند ...
بعضی ها گوشه چشم نازک میکردند ...
بعضی ها برای استاد نامه مینوشتن ...
و بعضی ها هم ... خوب نمیتونم بگم ...

حتی استادی داشتیم که یک وب سایت درست کرده بود ... و در درونش یه لینک گذاشته بود با عنوان " نامه به استاد " اون هم با فونت نارنجی و قرمز ... رنگی متفاوت با تمام نوشته های سایت . خوب این دوران تموم شد ...

چند وقت پیش من در درون سایت موضوعی رو با عنوان :

آیا مقام "برتری داشتن" در نزد خداوند با مقام "گرامی تر بودن" متفاوت است ؟؟؟

و عنوان کردم اگر من در درون این دنیا خیلی عبادت کنم ... خیلی نماز بخونم ... صبح تا شب تسبیح بفرستم و راز و نیاز کنم و دعا کنم و خودم رو بکشم آیا میتونم امید داشته باشم که در رتبه ای بالاتر نسبت به شخصی که چنین کارهایی رو انجام نمیده قرار بگیرم ... یا اینکه ممکن هست خداوند کسی رو بیشتر از من دوست داشته باشه و به اون بی حساب بذل و بخشش کنه ...

عنوان کرده بودم که خداوند فرموده : { همانا کسانی نزد من گرامیتر هستند که متقی تر هستند } و من پرسیده بودم آیا این مساله به گرامیتر بودن ختم میشود یا اینکه خداوند به چنین اشخاصی رتبه بالاتری هم اعطا میکند ...

به عنوان مثال ممکن هست در درون همین دنیا یک شخص مومن در نزد خداوندگرامیتر باشه ولی لزوما در رتبه بالاتری نسبت به یک کافر قرار نداره ...

و کارشناس محترم سایت تقریبا به من چنین جوابی رو دادند { مومن بغیر از اینکه در نزد خداوند گرامیتر هستش ... رتبه اش نیز در آن دنیا بالاتر خواهد بود ... اما خداوند ممکن هست از فضل خودش به هر کی میخواد بده و از فضل خودش به هر کی که میخواد نده }

خوب سوال من این هستش که ...

ما داریم در درون دنیایی زندگی میکنیم که طبق قواعد خداوند اگر موزیک گوش بدی تو اون دنیا در درون گوشات سرب داغ میریزن ... اگر شوهرت ازت تمکین بخواد و تو این کار رو نکنی اون دنیا از پستانهات آویززونت میکنن ... و اگر فلان کار یا بهمان کار رو بکنی ... آتش درست میکنن و با آتش سرخت میکنن ... ( همون امتحان سخته )

بعدش خدا میگه به هر کی میخوام میدم و به هر کی نمیخوام نمیدم ...

خوب به نظره شما این عدالته !!! به نظره شما فرق این خدا با اون استاد دانشگاهه چیه ؟؟؟

خدواند یه امتحان خیلی خیلی سخت بگیره ... همه با 4 و 2 و 8 و 9 بیوفتند ... بعدش ادای استاد مهربون رو در بیاره و بیاد بگه ... ازت خوشم میاد و از فضل خودم بهت میدم ... و به دیگری بگه ازت خوشم نمیاد و از فضل خودم بهت نمیدم ...

خوب این که دوباره میشه همین دنیا ...

مگه این دنیا به غیر از اینه که خدا به هر کی خواسته بی حساب داده و به هر کی نخواسته بی حساب نداده ... پس اگر من بیام و خودم رو بکشم ... در نهایت خدا میگه باریکلا دختر خوب ... وظایفت رو انجام دادی ...

و ممکن هست کسی دیگر هیچ کدوم از این کارها رو نکنه و خداوند از فضل خودش بهش بده ...

خوب این چه فرقی با این دنیا داره ...

من چرا باید نماز بخونم ... چرا باید کاره خوب بکنم ؟؟؟

اصلا چرا کسی که تقوی کمتری به خرج داده مشمول فضل خدا قرار میگیره و ممکن هست رتبه اش بالاتر از کسی قرار بگیره که تقوی کمتری به خرج داده ؟؟؟

چی بوده قضیه !!!

چنین آدمهایی جنسشون بهتر بوده ... خاکشون مرغوب تر بوده ...

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد محراب

[=arial]
با سلام
عرض ادب و احترام
ممنون از توضیحات مفصل تون پیرامون سوال
ابتدا با مقدمه ای وارد پاسخ سوال می شویم

مارینر;622885 نوشت:
خوب سوال من این هستش که ...

ما داریم در درون دنیایی زندگی میکنیم که طبق قواعد خداوند اگر موزیک گوش بدی تو اون دنیا در درون گوشات سرب داغ میریزن ... اگر شوهرت ازت تمکین بخواد و تو این کار رو نکنی اون دنیا از پستانهات آویززونت میکنن ... و اگر فلان کار یا بهمان کار رو بکنی ... آتش درست میکنن و با آتش سرخت میکنن ... ( همون امتحان سخته )

بله بزرگوار

طبق ایات الهی و روایات معصومین خداوند هر وعده ای را فرموده است بدان عمل خواهد کرد
و در ان هیچ شکی نیست

و از ذات کبریایی الهی به دور است که وعده ای دروغ داده و یا صادقانه مخلوقات خود رفتار نکند

زیرا خداوند در قران می فرماید:
أَلا إِنَّ وَعْدَ اللَّهِ حَقٌّ یونس 55
.آگاه باشيد وعدۀ خدا حقّ است

و می فرماید انچه به شما وعده داده شده یقینا واقع می شود
إِنَّما تُوعَدُونَ لَواقِع مرسلات 7 كه آنچه به شما (درباره قيامت) وعده داده مى‏شود، يقيناً واقع‏شدنى است‏

و می فرماید ایا وعده دهنده ای صادق تر از خداوند وجود دارد
وَعْدَ اللَّهِ حَقًّا وَ مَنْ أَصْدَقُ مِنَ اللَّهِ قِيلاً نساء 122 عده حق خداوند است و كيست كه در گفتار و وعده‏هايش، از خدا صادقتر باشد؟

پس من باب وعده های الهی که فرموده است
خیالتان راحت که وعده های الهی چه وعده عذاب و چه وعده عقاب درست و صادق و به زمان خود محقق خواهد شد

[=arial]

مارینر;622885 نوشت:
بعدش خدا میگه به هر کی میخوام میدم و به هر کی نمیخوام نمیدم ...

خوب به نظره شما این عدالته !!! به نظره شما فرق این خدا با اون استاد دانشگاهه چیه ؟؟؟

با سلام

فرق خداوند با کسانی که عطا می کنند
در این است که خداوند مالک واقعی است ولی انها مالک تبعی است
لِلّهِ مُلْكُ السَّمَاوَاتِ وَالأَرْضِ وَمَا فِيهِنَّ وَهُوَ عَلَى كُلِّ شَيْءٍ قَدِيرٌ 120 سوره مایده فرمانروايى آسمانها و زمين و آنچه در آنهاست از آن خداست و او بر هر چيزى تواناست

خداوند مالک اسمانها و زمین است
خداوند خالق انسانهاست
خداوند عالم است به نیازهای انسان
ولی استاد چه؟؟
استاد همان طور که فرمودین به خاطر هوی و هوس است هرچه عطا میکند ایا جز این است ؟؟؟

ثانیا
خداوند وقتی روزی می دهد امتحاناتی برای انسانها در نظر گرفته است
خداوند انسانها را با تهی دستی و ثروت با بیماری و صحت با مقام و قدرت یا فرزند و بی فرزندی و.....ازمایش می کند
و لذا در ایه 7 سوره کهف می فرماید

إِنَّا جَعَلْنَا مَا عَلَى الْأَرْ‌ضِ زِينَةً لَّهَا لِنَبْلُوَهُمْ أَيُّهُمْ أَحْسَنُ عَمَلًا
ما آنچه را که روى زمین است زینتى براى آن قرار داده ایم تا بدین وسیله مردم را بیازماییم که کدام یک از آنان کردارش نیکوتر است.

بله بزرگوار نعمت های خداوند برای انسانها دلایل و علت های متعددی می تواند داشته باشد
خداوند هریک از بندگان خود را به روش های متعددی ازمایش می کند

ولی استاد چه نیتی می تواند با این اعمال خود داشته باشد
خودتان برخی از نیت ها را فرمودین

اعمال استاد منحصر به دنیاست ولی تک تک نعمت های الهی مواهبی است از طرف خداوند تا بدان سبب انسانها را مورد ازمایش قرار دهد
ولذا می فرماید

أَحَسِبَ النَّاسُ أَن يُتْرَ‌كُوا أَن يَقُولُوا آمَنَّا وَهُمْ لَا يُفْتَنُونَ ﴿٢ وَلَقَدْ فَتَنَّا الَّذِينَ مِن قَبْلِهِمْ ۖ فَلَيَعْلَمَنَّ اللَّـهُ الَّذِينَ صَدَقُوا وَلَيَعْلَمَنَّ الْكَاذِبِينَ ﴿٣ أَمْ حَسِبَ الَّذِينَ يَعْمَلُونَ السَّيِّئَاتِ أَن يَسْبِقُونَا ۚ سَاءَ مَا يَحْكُمُونَ ایات 2تا4سوره عنکبوت
آيا مردم پنداشتند كه تا گفتند ايمان آورديم، رها مى‌شوند و مورد آزمايش قرار نمى‌گيرند؟ (۲) و به يقين، كسانى را كه پيش از اينان بودند آزموديم، تا خدا آنان را كه راست گفته‌اند معلوم دارد و دروغگويان را [نيز] معلوم دارد. (۳) آيا كسانى كه كارهاى بد مى‌كنند، مى‌پندارند كه بر ما پيشى خواهند جست؟ چه بد داورى مى‌كنند.

[=arial]

مارینر;622885 نوشت:
خدواند یه امتحان خیلی خیلی سخت بگیره ... همه با 4 و 2 و 8 و 9 بیوفتند ... بعدش ادای استاد مهربون رو در بیاره و بیاد بگه ... ازت خوشم میاد و از فضل خودم بهت میدم ... و به دیگری بگه ازت خوشم نمیاد و از فضل خودم بهت نمیدم ...

خوب این که دوباره میشه همین دنیا ...

باز سلام
در مورد این جمله حضرتعالی

بزرگوار خداوند در قران می فرمایند
لاَ يُكَلِّفُ اللّهُ نَفْسًا إِلاَّ وُسْعَهَا لَهَا مَا كَسَبَتْ وَعَلَيْهَا مَا اكْتَسَبَتْ 286 سوره بقره داوند هيچ كس را جز به قدر توانايى‏اش تكليف نمى‏كند. آنچه (از خوبى‏) به دست آورده به سود او، و آنچه (از بدى‏) به دست آورده به زيان اوست‏.

همچنین خداوند در ایه 152سوره انعام به حرمت تعدی به مال یتیم و عدم رعایت قسط و عدل اشاره میکند و بعدا می فرماید ما جز وسع انسانها از انها تکلیف نمی خواهیم

وَلاَ تَقْرَبُواْ مَالَ الْيَتِيمِ إِلاَّ بِالَّتِي هِيَ أَحْسَنُ حَتَّى يَبْلُغَ أَشُدَّهُ وَأَوْفُواْ الْكَيْلَ وَالْمِيزَانَ بِالْقِسْطِ لاَ نُكَلِّفُ نَفْسًا إِلاَّ وُسْعَهَا وَإِذَا قُلْتُمْ فَاعْدِلُواْ وَلَوْ كَانَ ذَا قُرْبَى وَبِعَهْدِ اللّهِ أَوْفُواْ ذَلِكُمْ وَصَّاكُم بِهِ لَعَلَّكُمْ تَذَكَّرُونَ
و به مال يتيم جز به نحوى [هر چه نيكوتر] نزديك مشويد تا به حد رشد خود برسد و پيمانه و ترازو را به عدالت تمام بپيماييد هيچ كس را جز به قدر توانش تكليف نمى‏كنيم و چون [به داورى يا شهادت] سخن گوييد دادگرى كنيد هر چند [در باره] خويشاوند [شما] باشد و به پيمان خدا وفا كنيد اينهاست كه [خدا] شما را به آن سفارش كرده است باشد كه پند گيريد

در ایه 7سوره طلاق وقتی از کمک توانگران به تهی دستان صحبت میکند
باز می فرماید خداوند جز وسع انسانها از انها تکلیف نمی خواهد

لِيُنفِقْ ذُو سَعَةٍ مِّن سَعَتِهِ وَمَن قُدِرَ عَلَيْهِ رِزْقُهُ فَلْيُنفِقْ مِمَّا آتَاهُ اللَّهُ لَا يُكَلِّفُ اللَّهُ نَفْسًا إِلَّا مَا آتَاهَا سَيَجْعَلُ اللَّهُ بَعْدَ عُسْرٍ يُسْرًا
بر توانگر است كه از دارايى خود هزينه كند و هر كه روزى او تنگ باشد بايد از آنچه خدا به او داده خرج كند خدا هيچ كس را جز [به قدر] آنچه به او داده است تكليف نمى‏كند خدا به زودى پس از دشوارى آسانى فراهم مى‏كند

و ایات متعدد دیگری که می فرماید خداوند از بندگانش بجز وسع انها تکلیف نمی خواهد
هرچند امتحانات الهی سخت است ولی خداوند از بندگانش تکالیفی را می خواهد که در وسع انهاست و انها به انجام ان توانا هستند

[=arial]

مارینر;622885 نوشت:
مگه این دنیا به غیر از اینه که خدا به هر کی خواسته بی حساب داده و به هر کی نخواسته بی حساب نداده ... پس اگر من بیام و خودم رو بکشم ... در نهایت خدا میگه باریکلا دختر خوب ... وظایفت رو انجام دادی ...

و ممکن هست کسی دیگر هیچ کدوم از این کارها رو نکنه و خداوند از فضل خودش بهش بده ...

خوب این چه فرقی با این دنیا داره ...

من چرا باید نماز بخونم ... چرا باید کاره خوب بکنم ؟؟؟

اصلا چرا کسی که تقوی کمتری به خرج داده مشمول فضل خدا قرار میگیره و ممکن هست رتبه اش بالاتر از کسی قرار بگیره که تقوی کمتری به خرج داده ؟؟؟

چی بوده قضیه !!!

چنین آدمهایی جنسشون بهتر بوده ... خاکشون مرغوب تر بوده ...

باز سلام
خداوند در قیامت به عدل خود با انسانها رفتار خواهد کرد
بسته به اعمال انسانها با انها برخورد خواهد کرد

این طوری نیست که هر کسی دروغکو باشد و کلاه بردار و تارک الصلات و .......بروند به بهشت
و بالاتر از کسانی باشند که روزه گرفته اند و نماز خوانده اند و راستگو بوده اند

نخیر بزرگوار
اصلا هم این گونه نیست

اکر این طور باشد که عدالت الهی زیر سوال می رود و این دور از شان کبریایی الهی است

از طرفی اگر خداوند چنین بکند یعنی که به وعده هایش عمل نکرده است و همان طور که گذشت خداوند صادق الوعد است

باز اگر سوالتان مطلب دیگری دارد بفرمایید در خدمتم

خدا به اونایی که دوستشون نداشته باشه میده و به اونایی که دوستشون داشته باشه نمیده...فکر کن به حرفم رفیق

وقتی رفتم سربازی بهمون میگفتن ارتش چرا نداره البته من سپاه بودم وقتی غر می زدیم اینو به ما میگفتن که قدر سپاه رو بدونیم:khandeh!:
به نظر من بعضی وقتا نباید به این چراها فکر کرد چراش اینه چون خداست خالق کل هستی قدرت تمام کائنات و ما بنده ایم دوست داره خیلی وقتا بدون دو دو تا چهارتا بدون چرا براش بندگی کنیم ما فقط باید تکلیف الهی مون رو درست انجام بدیم تا خشنود شه اینه که برای خدا ارزش داره زیاد تو قید و بند این چراها نباش خودت راحت تری فقط برای رضای خدا زندگی کن قطعا خدا عادل به قول معروف زندگی رو سخت بگیری بهت سخت میگذره

از هرچی خیالم ناراحت باشه از عدالت خدا خیالم راحتــــــــــــــــــــــــــــــه:hamdel:

پرسش:
آیا فضل و بخشش خداوند در آخرت نسبت به گنهکاران منافاتی با عدالتش ندارد؟ نظیر استاد دانشگاهی که دلش می خواهد به شاگردش نمره بیشتر می دهد و اگر دلش نخواست نمی دهد

پاسخ:
طبق آیات الهی و روایات معصومین خداوند هر وعده ای را فرموده است بدان عمل خواهد کرد و در آن هیچ شکی نیست و از ذات کبریایی الهی به دور است که وعده ای دروغ داده و یا صادقانه مخلوقات خود رفتار نکند زیرا خداوند در قران می فرماید: «أَلا إِنَّ وَعْدَ اللَّهِ حَقٌّ»؛ آگاه باشيد وعدۀ خدا حقّ است.(1)

و می فرماید آن چه به شما وعده داده شده یقینا واقع می شود، «إِنَّما تُوعَدُونَ لَواقِع»؛ كه آنچه به شما (درباره قيامت) وعده داده مى‏ شود، يقيناً واقع‏ شدنى است‏.(2)
و می فرماید آیا وعده دهنده ای صادق تر از خداوند وجود دارد، «وَعْدَ اللَّهِ حَقًّا وَ مَنْ أَصْدَقُ مِنَ اللَّهِ قِيلاً»؛ وعده خداوند حق است و كيست كه در گفتار و وعده‏ هايش، از خدا صادق تر باشد؟(3)

پس من باب وعده های الهی که فرموده است خیالتان راحت که وعده های الهی چه وعده عذاب و چه وعده عقاب درست و صادق و به زمان خود محقق خواهد شد؛ در حقیقت فرق خداوند با کسانی که عطا می کنند در این است که خداوند مالک واقعی است ولی آن ها مالک تبعی هستند «لِلّهِ مُلْكُ السَّمَاوَاتِ وَ الأَرْضِ وَ مَا فِيهِنَّ وَ هُوَ عَلَى كُلِّ شَيْءٍ قَدِيرٌ»؛ فرمانروايى آسمان ها و زمين و آن چه در آن هاست از آن خداست و او بر هر چيزى تواناست.(4)

خداوند مالک آسمان ها و زمین است خداوند خالق انسان هاست خداوند عالِم است به نیازهای انسان؛ ولی استاد چه؟ استاد همان طور که فرمودین به خاطر هوی و هوس است هر چه عطا می کند، آیا جز این است؟

ثانیا خداوند وقتی روزی می دهد امتحاناتی برای انسان ها در نظر گرفته است خداوند انسان ها را با تهی دستی و ثروت با بیماری و صحت با مقام و قدرت یا فرزند و بی فرزندی و ... آزمایش می کند و لذا در قرآن می فرماید: «إِنَّا جَعَلْنَا مَا عَلَى الْأَرْ‌ضِ زِينَةً لَّهَا لِنَبْلُوَهُمْ أَيُّهُمْ أَحْسَنُ عَمَلًا»؛ ما آن چه را که روى زمین است زینتى براى آن قرار داده ایم تا بدین وسیله مردم را بیازماییم که کدام یک از آنان کردارش نیکوتر است.(5)

بله بزرگوار نعمت های خداوند برای انسان ها دلایل و علت های متعددی می تواند داشته باشد خداوند هر یک از بندگان خود را به روش های متعددی آزمایش می کند ولی استاد چه نیتی می تواند با این اعمال خود داشته باشد خودتان برخی از نیت ها را فرمودید.
اعمال استاد منحصر به دنیاست ولی تک تک نعمت های الهی مواهبی است از طرف خداوند تا بدان سبب انسان ها را مورد آزمایش قرار دهد و لذا می فرماید: «أَحَسِبَ النَّاسُ أَن يُتْرَ‌كُوا أَن يَقُولُوا آمَنَّا وَهُمْ لَا يُفْتَنُونَ * وَلَقَدْ فَتَنَّا الَّذِينَ مِن قَبْلِهِمْ ۖ فَلَيَعْلَمَنَّ اللَّـهُ الَّذِينَ صَدَقُوا وَلَيَعْلَمَنَّ الْكَاذِبِينَ * أَمْ حَسِبَ الَّذِينَ يَعْمَلُونَ السَّيِّئَاتِ أَن يَسْبِقُونَا ۚ سَاءَ مَا يَحْكُمُونَ»؛ آيا مردم پنداشتند كه تا گفتند ايمان آورديم، رها مى‌شوند و مورد آزمايش قرار نمى‌گيرند؟؛ و به يقين، كسانى را كه پيش از اينان بودند آزموديم، تا خدا آنان را كه راست گفته‌اند معلوم دارد و دروغگويان را [نيز] معلوم دارد؛ آيا كسانى كه كارهاى بد مى‌كنند، مى‌پندارند كه بر ما پيشى خواهند جست؟ چه بد داورى مى‌كنند.(6)

خداوند در جای دیگری از قرآن می فرماید: «لاَ يُكَلِّفُ اللّهُ نَفْسًا إِلاَّ وُسْعَهَا لَهَا مَا كَسَبَتْ وَعَلَيْهَا مَا اكْتَسَبَتْ»؛ خداوند هيچ كس را جز به قدر توانايى‏ اش تكليف نمى‏ كند. آن چه (از خوبى‏) به دست آورده به سود او، و آن چه (از بدى‏) به دست آورده به زيان اوست‏.(7)

همچنین خداوند در قرآن به حرمت تعدی به مال یتیم و عدم رعایت قسط و عدل اشاره میکند و بعدا می فرماید ما جز وسع انسان ها از آن ها تکلیف نمی خواهیم: «وَلاَ تَقْرَبُواْ مَالَ الْيَتِيمِ إِلاَّ بِالَّتِي هِيَ أَحْسَنُ حَتَّى يَبْلُغَ أَشُدَّهُ وَأَوْفُواْ الْكَيْلَ وَالْمِيزَانَ بِالْقِسْطِ لاَ نُكَلِّفُ نَفْسًا إِلاَّ وُسْعَهَا وَإِذَا قُلْتُمْ فَاعْدِلُواْ وَلَوْ كَانَ ذَا قُرْبَى وَبِعَهْدِ اللّهِ أَوْفُواْ ذَلِكُمْ وَصَّاكُم بِهِ لَعَلَّكُمْ تَذَكَّرُونَ»؛ و به مال يتيم جز به نحوى [هر چه نيكوتر] نزديك مشويد تا به حد رشد خود برسد و پيمانه و ترازو را به عدالت تمام بپيماييد هيچ كس را جز به قدر توانش تكليف نمى‏ كنيم و چون [به داورى يا شهادت] سخن گوييد دادگرى كنيد هر چند [درباره] خويشاوند [شما] باشد و به پيمان خدا وفا كنيد اين هاست كه [خدا] شما را به آن سفارش كرده است باشد كه پند گيريد.(8)

در جای دیگر قرآن وقتی از کمک توانگران به تهی دستان صحبت می کند باز می فرماید خداوند جز وسع انسان ها از آن ها تکلیف نمی خواهد؛ «لِيُنفِقْ ذُو سَعَةٍ مِّن سَعَتِهِ وَمَن قُدِرَ عَلَيْهِ رِزْقُهُ فَلْيُنفِقْ مِمَّا آتَاهُ اللَّهُ لَا يُكَلِّفُ اللَّهُ نَفْسًا إِلَّا مَا آتَاهَا سَيَجْعَلُ اللَّهُ بَعْدَ عُسْرٍ يُسْرًا»؛ بر توانگر است كه از دارايى خود هزينه كند و هر كه روزى او تنگ باشد بايد از آن چه خدا به او داده خرج كند خدا هيچ كس را جز [به قدر] آن چه به او داده است تكليف نمى‏ كند خدا به زودى پس از دشوارى آسانى فراهم مى‏ كند(9)

و آیات متعدد دیگری که می فرماید خداوند از بندگانش بجز وسع آن ها تکلیف نمی خواهد هر چند امتحانات الهی سخت است ولی خداوند از بندگانش تکالیفی را می خواهد که در وسع آن هاست و آن ها به انجام آن توانا هستند. خداوند در قیامت به عدل خود با انسان ها رفتار خواهد کرد و بسته به اعمال انسان ها با آن ها برخورد خواهد کرد این طور نیست که هر کسی دروغگو باشد و کلاه بردار و تارک الصلات و ... به بهشت برود و بالاتر از کسانی باشد که روزه گرفته اند و نماز خوانده اند و راستگو بوده اند.

نخیر بزرگوار اصلا هم این گونه نیست اگر این طور باشد که عدالت الهی زیر سوال می رود و این دور از شان کبریایی الهی است از طرفی اگر خداوند چنین بکند یعنی که به وعده هایش عمل نکرده است و همان طور که گذشت خداوند صادق الوعد است.

_______
(1) یونس/ 55.
(2) مرسلات/ 7.
(3) نساء/ 122.
(4) مائده/ 120.
(5) کهف/ 7.
(6) عنکبوت/ 2_4.
(7) بقره/ 286.
(8) انعام/ 152.
(9) طلاق/ 7.

موضوع قفل شده است