جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: شیوه پرداخت خمس با چند منبع در آمد

نوشته
    6
    حضور
    1 ساعت 59 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    10

شیوه پرداخت خمس با چند منبع در آمد

سلام چند مورد سوال در مورد خمس دارم

1- فرض کنیم بنده 1000 تومن تا سر سال خمسی ام پس انداز کردم و خمس را می دهم و می ماند 800 تومن. این 800 تومن را ظرف دو ماه بعدش خرج می کنم و کل پس اندازم می شود صفر. حالا دوباره تا سر سال خمسی جدید 1200 تومن پس انداز می کنم. اکنون باید برای کل 1200 تومن خمس بدهم یا فقط برای مازاد بر آن 800 تومن خمس بدهم (یعنی فقط برای 400 تومنش خمس بدهم)؟

2- اگر من منابع در آمد مختلف داشتم یا فقط یک منبع در آمد چیزی در حساب کتاب خمس من تغییر می کند؟ هر منبع در آمد سود و زیانش را جدا باید حساب کتاب کنم یا اینکه باید سود کل و زیان کل را با هم در نظر بگیرم؟ مثلا من هم مقداری سود بانکی بهم داده میشه، مقدار حقوق ثابت دارم و مقداری در آمد هم از کار آزاد.

مرجع: آیت الله خامنه ای

متشکرم

2. صلوات ها 2

3.  

علاقه
    تحصیل ، تحقیق و پژوهش
    نوشته
    21,515
    حضور
    174 روز 17 ساعت 2 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    0
    گالری
    38
    صلوات
    58293

با نام و یاد دوست

شیوه پرداخت خمس با چند منبع در آمد

کارشناس بحث: استاد سجاد

5. صلوات ها 3

علاقه
    علوم اسلامي
    نوشته
    5,555
    حضور
    148 روز 3 ساعت 33 دقیقه
    دریافت
    7
    آپلود
    0
    گالری
    27
    صلوات
    31823

نقل قول نوشته اصلی توسط Aghaeifar نمایش پست ها
    سلام چند مورد سوال در مورد خمس دارم

1- فرض کنیم بنده 1000 تومن تا سر سال خمسی ام پس انداز کردم و خمس را می دهم و می ماند 800 تومن. این 800 تومن را ظرف دو ماه بعدش خرج می کنم و کل پس اندازم می شود صفر. حالا دوباره تا سر سال خمسی جدید 1200 تومن پس انداز می کنم. اکنون باید برای کل 1200 تومن خمس بدهم یا فقط برای مازاد بر آن 800 تومن خمس بدهم (یعنی فقط برای 400 تومنش خمس بدهم)؟

2- اگر من منابع در آمد مختلف داشتم یا فقط یک منبع در آمد چیزی در حساب کتاب خمس من تغییر می کند؟ هر منبع در آمد سود و زیانش را جدا باید حساب کتاب کنم یا اینکه باید سود کل و زیان کل را با هم در نظر بگیرم؟ مثلا من هم مقداری سود بانکی بهم داده میشه، مقدار حقوق ثابت دارم و مقداری در آمد هم از کار آزاد.

مرجع: آیت الله خامنه ای

متشکرم
    عرض سلام و احترام و تشکر از سؤال شما

1. در فرض سؤال لازم است خمس 1200 تومان را بپردازید.

2. خیر تغییر نمی کند اولین روزی که درآمدی داشتید قهرا سر سال خمسی شماست و لازم است خمس باقیمانده درآمد یا درآمدهای تان را محاسبه کرده بپردازید.

در پناه حضرت حق باشید

پی نوشت:
    آیت الله خامنه ای ، استفتائات سایت معظم له به آدرس:
    http://www.leader.ir/tree/view.php?p...id=123&lang=fa

7. صلوات ها 3

نوشته
    6
    حضور
    1 ساعت 59 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    10

خیلی ممنون.
    با اجازه قسمت دوم رو با یک مثال کمی شرح بدهم تا شاید اگر بد بیان کردم موجب اشتباه در دریافت صورت سوال نشود و بنده جوابی که می فرمایید را در زندگی بکار ببندم.

من دو شغل دارم از شغل اولم 1000 تومان و از شغل دومم 2000 تومان پس انداز سر سال خمسی اولم مانده. خمسشون می دم و پس انداز اولم 800 تومن و از پس انداز شغل دومم 1600 تومن بعد از پرداخت خمس باقی می مونه. در سال دوم من از شغل اولم 800 تومن ضرر می کنم یعنی آن 800 تومنی که از پس اندازش مانده بود کامل خرج می شود و می رود اما از شغل دومم 800 تومن مجدد سود می کنم.
    حالا سر سال خمسی دوم است. چون 800 تومن ضرر از شغل اولم کردم و 800 تومن سود از شغل دومم در واقع بهطور خالص سود تمامی شغل های من صفر است. حالا من باید خمس مربوط به 800 تومن سود شغل دومم را بدهم یا نه امسال خمسی نخواهم داشت چون سود کلی من صفر است؟
    در واقع سود شغل دومم ضرر شغل اول را پوشش می دهد یا مستقل باید برخورد شود؟

متشکرم.

علاقه
    علوم اسلامي
    نوشته
    5,555
    حضور
    148 روز 3 ساعت 33 دقیقه
    دریافت
    7
    آپلود
    0
    گالری
    27
    صلوات
    31823

نقل قول نوشته اصلی توسط Aghaeifar نمایش پست ها
    خیلی ممنون.
    با اجازه قسمت دوم رو با یک مثال کمی شرح بدهم تا شاید اگر بد بیان کردم موجب اشتباه در دریافت صورت سوال نشود و بنده جوابی که می فرمایید را در زندگی بکار ببندم.

من دو شغل دارم از شغل اولم 1000 تومان و از شغل دومم 2000 تومان پس انداز سر سال خمسی اولم مانده. خمسشون می دم و پس انداز اولم 800 تومن و از پس انداز شغل دومم 1600 تومن بعد از پرداخت خمس باقی می مونه. در سال دوم من از شغل اولم 800 تومن ضرر می کنم یعنی آن 800 تومنی که از پس اندازش مانده بود کامل خرج می شود و می رود اما از شغل دومم 800 تومن مجدد سود می کنم.
    حالا سر سال خمسی دوم است. چون 800 تومن ضرر از شغل اولم کردم و 800 تومن سود از شغل دومم در واقع بهطور خالص سود تمامی شغل های من صفر است. حالا من باید خمس مربوط به 800 تومن سود شغل دومم را بدهم یا نه امسال خمسی نخواهم داشت چون سود کلی من صفر است؟
    در واقع سود شغل دومم ضرر شغل اول را پوشش می دهد یا مستقل باید برخورد شود؟
    متشکرم.
    خواهش می کنم

همان طور که عرض شد سود شغل دوم شما پول جدیدی است که بدست شما رسیده و اگر سر سال باقی بماند مشمول خمس است هر چند شما به صورت کلی سودی نبرده اید.

در پناه حضرت حق باشید

پی نوشت:
    استفتاء از دفتر آیت الله خامنه ای در قم

ویرایش توسط سجاد : ۱۳۹۳/۱۰/۲۲ در ساعت ۰۴:۱۷

10. صلوات ها 3

نوشته
    6
    حضور
    1 ساعت 59 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    10

دست شما درد نکند استاد سجاد.

مسئله و سوال من حل شد.

12. صلوات ها 2

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 8

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری