صفحه 1 از 5 123 ... آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: برادرم داره سیگاری میشه

نوشته
    1,334
    حضور
    33 روز 6 ساعت 20 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    6239

برادرم داره سیگاری میشه

الان از بیرون اومد لباسش قشنگ بوی دود سیگار میده

بعضی وقتا هم یه 5 دقه میره بیرون ...ازش میپرسم کجا رفتی میگه یه دقه رفتم پیش دوستم ... الانم همینو گفت ولی لباسش بو کردم بوی دود میداد

من چیکار کنم الان؟

انقدر اعصابم خرد شد که صاف رفتم به مادرم گفتم و اون بنده خدا رو هم انداختم توی هول و ولا

خودم فعلا فقط به این نتیجه رسیدم که به روش نیارم که قبح قضیه بریزه و دیگه علنی کنه کارشو

البته علنی که نمیتونه بکنه چون پدرم خیلی سختگیرن و خودشون چون اصلا اهل سیگار نیستن و نبودن ابدا نمیتونن بپذیرن که پسرشون ...

الان من دقیقن چه خاکی بریزم سرم؟؟؟

بارها قبلن باهم صحبت کردیم و توی حرفام سعی کردم بهش بفهمونم که یه چیز بد رو حتی برای یه بار هم نباید امتحان کرد ... چون ممکنه بهت مزه بده و همون یه بار باعث عادتت بشه

اختلاف سنیمونم باهم کمه... داداشم 22 سالشه ... تقریبا خوبه رابطمون ... البته مثه همه خواهر برادرا گاهی وقتا موش و گربه بازی درمیاریم ولی در کل خوبیم

لطفن جوابایی که میدین مذهبی نباشه

متاسفانه برادرم به اندازه منو پدر مادرم مذهبی نیست و با پاسخ های مذهبی نمیتونم قانعش کنم

.
    یا رفیق من لا رفیق له

2. صلوات ها 14

3.  

علاقه
    تحصیل ، تحقیق و پژوهش
    نوشته
    21,515
    حضور
    174 روز 17 ساعت 41 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    0
    گالری
    38
    صلوات
    58295

با نام و یاد دوست

برادرم داره سیگاری میشه

کارشناس بحث: استاد امین

ویرایش توسط مدیر ارجاع سوالات : ۱۳۹۳/۱۰/۱۵ در ساعت ۱۹:۰۸ دلیل: تغییر کارشناس پاسخگو

5. صلوات ها 5

علاقه
    روانشناسی؛ قرآن ؛فلسفه؛ کلام
    نوشته
    890
    حضور
    31 روز 11 ساعت 17 دقیقه
    دریافت
    52
    آپلود
    2
    گالری
    0
    صلوات
    4648

سلام

اگر رابطه خوبی با برادر خود دارید و از طرفی فکر می کنید پدر یا مادرتان نمی توانند با این مسئله منطقی برخورد کنند، بهتر است خودتان وارد عمل شوید. اولین قدم این است که با شناختی که از برادر خود دارید مراحل اقدام را اولیت بندی کنید. مثلا اگر احساس می کنید او تازه شروع به کشیدن سیگار کرده و از طرفی نقطه ضعفی مثل ترس از برملا شدن کارش دارد، می توانید با رفتارهای غیر مستقیم به او بفهمانید که از این مسئله بو برده اید. اگر فایده نداشت وانمود کنید که پدر و مادرتان هم شک کرده اند مثلا در یک فرصتی به او بگویید امروز پدر با یک حالت عجیبی بهت نگاه می کرد و بو می کشید!! یا اگر نسبت به فرد خاصی حرف شنوی دارد از طریق او اقدام کنید و بگویید که در این باره با او صحبت کند و ...

اما اگر راهکارهای غیر مستقیم جواب نداد باید به طور مستقیم این مسئله را مطرح کنید؛ چون تا زمانی که چنین کاری نکنید نمی توانید کمک قابل توجهی به او بکنید؛ زیرا درمان مشکل ایشان نیاز به همراهی خودش دارد و تا زمانی که نخواهد ترک کند، موعظه های غیر مستقیم نتیجه بخش نخواهد بود. البته نوع گفتن شما خیلی مهم است تا قبح مسئله ریخته نشود و به قول شما کارش علنی نشود. لذا در عین اینکه به او می گویید متوجه سیگار کشیدنش شده اید، احساس پدر و مادرتان را هم برای او شرح دهید که اگر آنها متوجه این مسئله بشوند دق می کنند و ... . این کار باعث جلوگیری از ریختن قبح آن خواهد شد.

بعد از اینکه به او گفتید متوجه کارش شده اید، احتمالا او این مسئله را انکار خواهد کرد مگر اینکه احساس کند شما قصد سرزنش و تحقیر او را ندارید و نگران خود او هستید. در این صورت مقاومت او شکسته خواهد شد و می توانید در این باره با او صحبت کنید. همراهی و همدلی شما و ابراز اینکه حرف های او را متوجه می شوید، نقش مهمی در راحت صحبت کردن او با شما دارد. شاید برای اینکه این صمیمیت تقویت شود لازم باشد که در همان صحبت اول به او چیزی نگویید بلکه بگذارید کمی بگذرد.

سپس برای اینکه بتوانید به حل مشکل ایشان کمک کنید باید ابتدا مسئله را ریشه یابی کنید ببینید علت سیگاری شدن ایشان چه بوده؟ بعد با حذف آن علت به حل مشکل کمک خواهید کرد. برای شناسایی علت راحت ترین راه سوال کردن از خود ایشان است. البته باید سوالات جهت دار و هدفمند باشند؛ یعنی هم باید خصوصیت کشف علت را داشته باشد و هم آگاهی دادن به طرف مقابل. مثلا اینگونه سوال کنید:
    چه چیزی باعث شده تو به سیگار پناه ببری با اینکه می‌دانی سیگار چیز خوبی نیست؟
    به نظرت سیگار مشکل تو را حل می‌کند؟
    هیچ راهی برای حل مشکلی که می‌گویی غیر از سیگار نبود؟

جواب او تا حدود زیادی علت را نشان خواهد داد. البته شما باید نسبت به این علت‌ها آگاهی داشته باشید تا بتوانید به او کمک کنید. لذا در ادامه بحث علت های احتمالی گرایش افراد به سیگار و نوع برخورد با هر یک را عرض می کنم و شما مطابق همان عمل کنید.

7. صلوات ها 10

علاقه
    روانشناسی؛ قرآن ؛فلسفه؛ کلام
    نوشته
    890
    حضور
    31 روز 11 ساعت 17 دقیقه
    دریافت
    52
    آپلود
    2
    گالری
    0
    صلوات
    4648

گرایش به سیگار در سنین مختلف علت‌های مختلفی دارد که میزان تاثیر هر یک از آنها نسبت به شرایط متفاوت است. با این حال عمده علل گرایش به سیگار در جوانان شامل موارد زیر است:

1- اضطراب و افسردگی: سیگار به دلیل نیکوتینی که به بدن تزریق می‌کند ممکن است اضطراب و افسردگی را به طور کوتاه مدت مخفی نگه دارد. او این اثر را دائمی پنداشته و به آن رو می‌آورد. در این شرایط باید او را متوجه کنید که این راه به درمان او کمک نمی‌کند باید برای حل این مسئله به مشاور یا روانپزشک مراجعه کند.

2- فشار دوستان نابابی که نمی‌خواهد در مقابل آن‌ها کم بیاورد: در این شرایط باید قدرت "نه" گفتن در او تقویت شود. مثلا می‌توانید به او برای این کار راهکار بدهید مثلا وقتی که دوستانش از او می‌خواهند که سیگار بکشد بگوید از اینکه لیاس و دهنم بد بو شود بدم می‌آید. یا بگوید دوست ندارم دیگران به چشم یک سیگاری به من نگاه کنند یا ... . البته دوری کردن از این دوستان و جایگزین کردن دوستان خوب تا حد زیادی به او کمک می‌کند.

3- دوری از خانواده: فردی که در یک شهر دور از خانواده زندگی می‌کند ممکن است برای پر کردن این خلأ به سیگار رو بیاورد. در این شرایط بهترین کار نزیک کردن او به خانواده است.

4- بیکاری

5- بی حوصلگی: عدم علاقه به انجام کار یا حرفه یا درس و ... موجب می‌شود فرد اوقات خود را به چنین چیزهایی پر کند. در این حالت باید علت بی حوصگی کشف و رفع شود.

6- احساس از دست دادن عزت نفس: گاهی اوقات فرد وقتی احساس کند در مقابل کارها دائما شکست می‌خورد و هیچ کاری از عهده اش بر نمی‌اید برای جبران این احساس به سمت مواد مخدر می‌رود.[1] در این شرایط تقویت اعتماد به نفس با استفاده‌های از روش‌های مختلف کارساز است.

7- عدم توجه از طرف پدر و مادر و اطرافیان و خورد کردن شخصیت او: در این صورت باید با صحبت با اطرافیان این علت را حذف کرد.

8- نگرش و اعتقادات اشتباه که حاصل عوامل بیرونی و اجتماعی است؛ مثلا اینگونه به او تلقین شده که سیگار نه تنها بد نیست بلکه موجب بزرگنمایی شخصیت تو خواهد شد: در این صورت نشان دادن الگوی‌های اجتماعی منفی نگاه او را اصلاح خواهد کرد. بعلاوه باید او را نسبت به تولید کنندگان سیگار و همچنین دست‌های پشت پرده برای سود مالی بیشتر آگاه کرد.

9- حس کنجکاری برای تجربه سیگار: گاهی فرد مخصوصا در سن نوجوانی برای کسب تجربه سراغ این کار می‌رود ولی بعد از چند بار تکرار و تجربه آن، به آن وابسته می‌شود. در این شرایط آگاهی دادن او نسبت به عواقب این وابستگی و مقدمه بودن سیگار برای تجربه موارد مخدر و در نتیجه ایجاد مشکلات جسمی و روانی می‌تواند به او کمک کند.

10-...

البته مواردی که عرض کردم عمومی است و ممکن است بعضی از آنها مثل دوری از خانواده اصلا برای برادر شما مصداق نداشته باشد و بیان آن صرفا برای استفاده عموم بود. با این حال همانطور که گفته شد ابتدا باید علت را پیدا کنید. اگر خودتان توانستید این علت را کشف کنید، سپس باید برای حذف آن علت تلاش کنید. منتها چون ممکن است در شرایطی مثلا جایی که علت آن فشار‌های روانی مثل اضطراب و استرس است، هم کشف علت و هم نوع برخورد با آن در حیطه تخصص شما نباشد بهتر است مشوق او برای مراجعه به یک مشاور یا روانپزشک باشید. در مورد دیگر علل هم می‌توان به همین شکل عمل کرد یعنی ابتدا به او بفهمانید که روشش اشتباه است و سعی کنید او را تشویق به حل مشکل از طریق مشاوره کنید.

این نکته را هم نباید فراموش کنید که ترک سیگار نیاز به زمان دارد و نباید این انتظار را داشته باشید که او یکدفعه کنار بگذارد؛ مخصوصا اگر مدت زمان اعتیاد او زیاد باشد. لذا با دادن برنامه‌ای که هر هفته و هر روز تعداد آن‌ها را کم کند، می‌توانید به او کمک کنید تا کم کم ترک کند و ...

[1] کتاب کلید‌های پیشگیری و مقابله با اعتیاد در نوجوان و جوان، کارل پیکهارت، ترجمه مسعود هومان، چاپ ششم، تهران، انتشارات صابرین، 1384، ص 149

9. صلوات ها 7

نوشته
    1,334
    حضور
    33 روز 6 ساعت 20 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    6239

سلام استاد امین

ممنونم به خاطر وقتی که گذاشتید

راستش برادر من خیلی جوشیه

یه دقه صفره ... یه دقه صد

حد وسط نداره این بچه و متاسفانه تا حدودیم پرخاشگر و تندخو

یه روز که تنها بودیم خونه من سعی کردم بهش بفهمونم که فهمیدم.... فقط بهم گفت به خودم مربوطه + داد و هوار

الان که دقیقتر شدم روی کاراش ...میبنم همیشگی نیس مثلا

دیگه از بس لباساشو بو کشیدم به دماغ خودمم اعتماد ندارم البته و هی خودمو الکی دلداری میدم نه این بوئه مثلا ماله دو روز پیشه که مونده هنوز

ولی خب وقتی جر و بحثی پیش میاد و اعصابش خورده ( بیشتر مواقع به دلایل خیلی مسخره عصبانی میشه ) میره بیرون و 5 دقه بعد میاد و سیگار میکشه

در حالتی که خوبه و عصبانی نیس کم پیش میاد کلا

داداشم از دس رفت ما تو خانوادمون اصلا آدم دودی و سیگاری نداریم

قلیونم نمیکشن آقایون فامیل جتی

اونوقت داداش خودم ....

.
    یا رفیق من لا رفیق له

11. صلوات ها 4

علاقه
    اردک؛ نوزاد رسیده و تپل و ضربه گیر دار!؛ کرانچی تند آتشین در کنار یار! :))
    نوشته
    1,176
    حضور
    59 روز 7 ساعت 25 دقیقه
    دریافت
    8
    آپلود
    0
    گالری
    16
    صلوات
    6347

منم نظر کارشناسانه ی خودمو بگم:
    یکی اینکه بعضی کارا تو تهران قبحش ریخته، یه نمونش همین سیگار ، من الان در بین دوستای خودم بنا رو بر این گذاشتم که همشون سیگارو تجربه کردن مگه عکسش ثابت شه،
    البته یکیشون می گفت ما سیگاری نیستیم، فقط بعضی وقتا سیگار می کشیم!!!! منظورش این بود که کسی سیگاری حساب میشه که فندک همیشه همراهش باشه و یه مقرری روزانه داشته باشه!!!!!پس احتمالا مورد شما به مرحله ی اعتیاد نرسیده.
    نکته ی دیگه اینکه: همونطور که استاد امین گفتن باید علتش رو پیدا کنید، آدم وقتی هیچ کس درکش نمیکنه از زمین و زمون کلافه میشه، تو امر به معروف می گن تذکر مستقیم آخرین راه حله(البته اگه اشتباه نگفته باشم) ولی واقعا تذکر مستقیم رو به عنوان راه حل های اولیه انتخاب نکنید
    و در آخر اینکه، اگه واقعا به سیگار اعتیاد پیدا کرده بود: یه تزی که من داشتم ولی در مورد دوستام انجام ندادم این بود: از در دوستی وارد بشین(منظورم این نیست که باهاش سیگار بکشید) و روش کار فرهنگی کنید، البته اینو توضیح نمی دم چون هنوز به کار شما نمیاد، فعلا همن نکاتی که استاد امین گفتن رو انجام بدین خوبه.
    سلام عامو
    بنده هیچ مسئولیتی راجع به مطلبی که نوشتم قبول نمی کنم و فقط نظر شخصی خودم بوده که بار ها دستخوش تغییر و تکامل شده
    چون زیاد نمیام اینجا ، اینو گفتم که فردای روزگار آثار ما تاخر یقه منو نگیره

13. صلوات ها 2

علاقه
    Nature & Alone
    نوشته
    83
    حضور
    2 روز 6 ساعت 34 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    366

با عرض معذرت داره سیگاری میشه نه، سیگاری شده ! چرا !؟ براتون میگم من خودم یه زمانی سیگار می کشیدم ولی واقعا اعتیاد پیدا نکرده بودم در حدی که بخوام روزی یه پاکت بکشم هر از چند گاهی میرفتم سوپری سر کوچه مون که باهاش آشنا هم شده بودم چند نخ سیگار میگرفتم هیچوقتم پاکتی تو عمرم سیگار نگرفتم چون خودمو سیگاری نمیدونستم خلاصه بعد یه مدت سوپری محلمون که خدا خیرش بده یه حرفی بهم زد که تلنگری شد تا دیگه سیگار نکشم بهم گفت تو که سیگاری نیستی ولی به خاطر همین چنتا دونه هم کسی دستت سیگار ببینه یا بوی سیگار بدی بهت انگ سیگاری بودن میزنه حالا اصن قبولم نداشته باشی که سیگاری هستی پس همینم نکش دیدم راست میگه حالا این یه دلیله وگرنه سیگار هزارتا دلیل دیگه هم داره که بده شما هم همینو به برادرت بگو، بگو که شاید الان فکر کنی سیگاری نیستی ولی با چند نخ سیگار هم بهت میگن سیگاری و این اصن جلوه قشنگی نداره و لفظ خوبی نیست در ضمن سیگار بیشتر جنبه و اعتیاد روانی داره تا جسمی پس دنبال اون خلا روانیش بگرد خلاصه به نظر من تا کسی خودش به نتیجه ای نرسه صحبت دیگران زیاد تاثیر نداره سعی کن با یه سیاست ملایم برادرت رو به این باور و نتیجه ای که خودش ماهیت بد بودن سیگارو بفهمه برسونی ان شا الله که موفق باشی.
    ویرایش توسط گذر موقت : ۱۳۹۳/۱۰/۲۱ در ساعت ۰۶:۰۵
    زندگی شیرینه از شیرینی به تلخی میزنه !

15. صلوات ها 4

علاقه
    عاشق مطالعه و کسب دانش
    نوشته
    443
    حضور
    6 روز 3 ساعت 34 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    1400

نقل قول نوشته اصلی توسط Miss Chadoriii نمایش پست ها
    قلیونم نمیکشن آقایون فامیل جتی
    ترک سیگار از جهاد اکبرم سخت تره...راهیه که برگشت نداره.

ترک سیگار اراده نمیخواد ...ترک سیگار پهلوون میخواد!!!

دوست ناباب.... جلو دوستاشو بگیر.

یا حق

17. صلوات ها 4

نوشته
    1,334
    حضور
    33 روز 6 ساعت 20 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    6239

نقل قول نوشته اصلی توسط Depress نمایش پست ها
    با عرض معذرت داره سیگاری میشه نه، سیگاری شده !

دقیقن محسنم همینجوریه

سوپریه دوستشه میره همونجا 1 نخ میکشه میاد
    .
    یا رفیق من لا رفیق له

19. صلوات ها 2

علاقه
    زُيِّنَ لِلنَّاسِ حُبُّ الشَّهَوَاتِ...
    نوشته
    1,412
    حضور
    18 روز 23 ساعت 18 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    8658

نقل قول نوشته اصلی توسط Miss Chadoriii نمایش پست ها
    سوپریه دوستشه میره همونجا 1 نخ میکشه میاد
    حالا شما دیدی سیگار می‌کشه یا فقط بوشو شنیدی؟

21. صلوات ها 3

صفحه 1 از 5 123 ... آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 49

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری