صفحه 1 از 2 12 آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: مسح سر و وسواس!

نوشته
    663
    حضور
    14 روز 13 ساعت 59 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    809

مسح سر و وسواس!

باسلام
    کشیدن چندین مرتبه ی دست که وسواس نیزهست برای احتمال به خشک بودن قسمتی ایاوضوراباطل میکند؟
    لطفا باتوجه به نظرایت الله خامنه ای پاسخ دهید
    یاحق
    ویرایش توسط مدیر ارجاع سوالات : ۱۳۹۳/۱۰/۱۴ در ساعت ۱۸:۳۰ دلیل: درج نام مرجع تقلید

2. صلوات ها 2

3.  

علاقه
    تحصیل ، تحقیق و پژوهش
    نوشته
    21,517
    حضور
    175 روز 1 ساعت 45 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    0
    گالری
    38
    صلوات
    58315

با نام و یاد دوست

مسح سر و وسواس!

کارشناس بحث: استاد نور

ویرایش توسط مدیر ارجاع سوالات : ۱۳۹۳/۱۰/۱۴ در ساعت ۱۸:۳۱

5. صلوات ها 4

نوشته
    4,852
    حضور
    47 روز 14 ساعت 6 دقیقه
    دریافت
    20
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    17970

نقل قول نوشته اصلی توسط احمد نمایش پست ها
    باسلام
    کشیدن چندین مرتبه ی دست که وسواس نیزهست برای احتمال به خشک بودن قسمتی ایاوضوراباطل میکند؟
    لطفا باتوجه به نظرایت الله خامنه ای پاسخ دهید
    یاحق
    با سلام و عرض ادب

اگر منجر به ایجاد یکی از مبطلات وضو مانند بهم خوردن موالات یا خشک شدن اعضا نشود اشکال ندارد و وضو صحیح است گرچه نباید به وسواس توجه داشت.

استفتا از دفتر مقام معظم رهبری در قم

7. صلوات ها 3

نوشته
    663
    حضور
    14 روز 13 ساعت 59 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    809

نقل قول نوشته اصلی توسط نور نمایش پست ها
    با سلام و عرض ادب

اگر منجر به ایجاد یکی از مبطلات وضو مانند بهم خوردن موالات یا خشک شدن اعضا نشود اشکال ندارد و وضو صحیح است گرچه نباید به وسواس توجه داشت.

استفتا از دفتر مقام معظم رهبری در قم
    سلام
    منظورتان این است که اگردرهنگام شستن دست فرضا اب صورت خشک شودباطل است وضو
    یاحق

9. صلوات ها 2

نوشته
    4,852
    حضور
    47 روز 14 ساعت 6 دقیقه
    دریافت
    20
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    17970

نقل قول نوشته اصلی توسط احمد نمایش پست ها
    سلام
    منظورتان این است که اگردرهنگام شستن دست فرضا اب صورت خشک شودباطل است وضو
    یاحق
    با سلام و احترام

اگر بین کارهای وضو به قدری فاصله شود که وقتی می خواهد جایی را بشوید یا مسح کند رطوبت جاهایی که پیش از آن شسته یا مسح کرده خشک شده باشد،وضو باطل است و اگر فقط رطوبت جایی که جلوتر از محلی است که می خواهد بشوید یا مسح کند خشک شده باشد مثلا موقعی که می خواهد دست چپ را بشوید رطوبت دست راست خشک شده باشد و صورت تر باشد وضو صحیح است.

رساله امام خمینی،احکام وضو،م283

11. صلوات ها 3

نوشته
    123
    حضور
    18 ساعت 25 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    346

لطفا بر اساس نظر آقای بهجت و وحید خراسانی

من موقع مسح پا کمی بیش از حد معمول پام رو میکشم به شلوارم تا خشک شه.خواستم بدونم چجوری میشه فهمید موالات حفظ شده؟ اگر ملاک خشک نشدن اعضاهست.منظورم کدوم عضوه؟ مثلا من بعد مسح پاها باید برم ببینم دستام رطوبت دارن یا خیر؟اگر بله کدوم دستم؟راست یا چپ؟
    چون سر همین من دست راستم رو بیشتر آب میریزم و دست چپم رو سریعتر میکشم و فقط یبار میکشم و دوبار که مستحب هست رو بجا نمیارم تا بعد مسح پاهام که کمی طول میکشه برای خشک کردنشوندست راستمم اثرات خیسی داشته باشه..خواستم بدونم دقیقا این خیس بودن منظور چیه؟مثلا خیسیه جای مسح خیلی سریع از بین میره ولی صورت نه.چون موها و ریشها هستن. شاید موقع مسح پای چپم رطوبت راستم خشک شده باشه ولی دستام رطوبت داشته باشن.

این جملهک ه جلوتر از محلی است که میخواهد بشوید منظور عقبتر از محلی است هست درسته؟ مثال بعدش اینجوری میگه..
    اگر میشه یه زمان بر حسب ثانیه بدین که چقدر وقت داریم بین مسح سر و مسح پای راست.و بین مسح پای راست و چپ. ممنون میشم. من همش بعد وضو نگاه میکنم نکنه رطوبت دست راستم خشک شده باشه ..ملاکم شده این برای موالات.
    با سلام و احترام

اگر بین کارهای وضو به قدری فاصله شود که وقتی می خواهد جایی را بشوید یا مسح کند رطوبت جاهایی که پیش از آن شسته یا مسح کرده خشک شده باشد،وضو باطل است و اگر فقط رطوبت جایی که جلوتر از محلی است که می خواهد بشوید یا مسح کند خشک شده باشد مثلا موقعی که می خواهد دست چپ را بشوید رطوبت دست راست خشک شده باشد و صورت تر باشد وضو صحیح است.

رساله امام خمینی،احکام وضو،م283

13. صلوات

نوشته
    4,852
    حضور
    47 روز 14 ساعت 6 دقیقه
    دریافت
    20
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    17970

نقل قول نوشته اصلی توسط MD66 نمایش پست ها
    لطفا بر اساس نظر آقای بهجت و وحید خراسانی

من موقع مسح پا کمی بیش از حد معمول پام رو میکشم به شلوارم تا خشک شه.خواستم بدونم چجوری میشه فهمید موالات حفظ شده؟ اگر ملاک خشک نشدن اعضاهست.منظورم کدوم عضوه؟ مثلا من بعد مسح پاها باید برم ببینم دستام رطوبت دارن یا خیر؟اگر بله کدوم دستم؟راست یا چپ؟
    چون سر همین من دست راستم رو بیشتر آب میریزم و دست چپم رو سریعتر میکشم و فقط یبار میکشم و دوبار که مستحب هست رو بجا نمیارم تا بعد مسح پاهام که کمی طول میکشه برای خشک کردنشوندست راستمم اثرات خیسی داشته باشه..خواستم بدونم دقیقا این خیس بودن منظور چیه؟مثلا خیسیه جای مسح خیلی سریع از بین میره ولی صورت نه.چون موها و ریشها هستن. شاید موقع مسح پای چپم رطوبت راستم خشک شده باشه ولی دستام رطوبت داشته باشن.

این جملهک ه جلوتر از محلی است که میخواهد بشوید منظور عقبتر از محلی است هست درسته؟ مثال بعدش اینجوری میگه..
    اگر میشه یه زمان بر حسب ثانیه بدین که چقدر وقت داریم بین مسح سر و مسح پای راست.و بین مسح پای راست و چپ. ممنون میشم. من همش بعد وضو نگاه میکنم نکنه رطوبت دست راستم خشک شده باشه ..ملاکم شده این برای موالات.
    با سلام و عرض ادب

به نظر آیه الله وحید اگر بین کارهای وضو به قدری فاصله شود که وقتی که می خواهد جایی را بشوید یا مسح کند رطوبت اعضای قبل خشک شده باشد وضو باطل است.
    به نظر آیه الله بهجت اگر بین کارهای وضو به قدری فاصله شود که وقتی می خواهد جایی را بشوید یا مسح کند رطوبت جاهایی که که پیش از آن شسته یا مسح کرده خشک شده باشد، وضو باطل است و اگر فقط رطوبت جایی که جلوتر از محلی است که می خواهد بشوید یا مسح کند خشک شده باشد مثلاً موقعی که می خواهد دست چپ را بشوید رطوبت دست راست خشک شده باشد و صورت تر باشد و احتیاط واجب آن است که وضو را باطل کند و از سر بگیرد.

رساله مراجع،مساله 283

نوشته
    123
    حضور
    18 ساعت 25 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    346

با سلام و عرض ادب

به نظر آیه الله وحید اگر بین کارهای وضو به قدری فاصله شود که وقتی که می خواهد جایی را بشوید یا مسح کند رطوبت اعضای قبل خشک شده باشد وضو باطل است.
    به نظر آیه الله بهجت اگر بین کارهای وضو به قدری فاصله شود که وقتی می خواهد جایی را بشوید یا مسح کند رطوبت جاهایی که که پیش از آن شسته یا مسح کرده خشک شده باشد، وضو باطل است و اگر فقط رطوبت جایی که جلوتر از محلی است که می خواهد بشوید یا مسح کند خشک شده باشد مثلاً موقعی که می خواهد دست چپ را بشوید رطوبت دست راست خشک شده باشد و صورت تر باشد و احتیاط واجب آن است که وضو را باطل کند و از سر بگیرد.

رساله مراجع،مساله 283
    ممنون یعنی در این جمله با امام خمینی تناقض دارن؟
    و اگر فقط رطوبت جایی که جلوتر از محلی است که می خواهد بشوید یا مسح کند خشک شده باشد مثلا موقعی که می خواهد دست چپ را بشوید رطوبت دست راست خشک شده باشد و صورت تر باشد وضو صحیح است.

در مورد نظر آقای وحید منظور از اعضای قبل همش هست؟یعنی من بعد از مسح پاها اگه دست راستم یا چپم یا صورتم یکیش هم خشک باشه وضو باطله؟

16. صلوات

نوشته
    4,852
    حضور
    47 روز 14 ساعت 6 دقیقه
    دریافت
    20
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    17970

نقل قول نوشته اصلی توسط MD66 نمایش پست ها
    ممنون یعنی در این جمله با امام خمینی تناقض دارن؟
    و اگر فقط رطوبت جایی که جلوتر از محلی است که می خواهد بشوید یا مسح کند خشک شده باشد مثلا موقعی که می خواهد دست چپ را بشوید رطوبت دست راست خشک شده باشد و صورت تر باشد وضو صحیح است.

در مورد نظر آقای وحید منظور از اعضای قبل همش هست؟یعنی من بعد از مسح پاها اگه دست راستم یا چپم یا صورتم یکیش هم خشک باشه وضو باطله؟
    با سلام و عرض ادب

نظر هر دو مرجع بزرگوار یکی است در رساله آیه الله وحید هم در ادامه مساله این مطلب بیان شده است که:
    اگر فقط رطوبت جایی که جلوتر از محلی است که می خواهد بشوید یا مسح کند خشک شده باشد مثلاً موقعی که می خواهد دست چپ را بشوید رطوبت دست راست خشک شده باشد و صورت تر باشد وضو صحیح است.

رساله مراجع،م283

18. صلوات

نوشته
    123
    حضور
    18 ساعت 25 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    346

در انتهای حک بهجت اومده
    و احتیاط واجب آن است که وضو را باطل کند و از سر بگیرد.

یکی نیست که!

بعدش در مورد مسح ها چطور؟ من وقتی مسح پاهارو میکشم اگه فقط دست چپم خیس باشه هم یعنی موالات رعایت شده؟
    یا اینکه دست راستمم باید خیس باشه؟
    اگه پای راست و سر خشک شن قبل از مسح پای چپ چطور میشه؟ولی دست چپ خیس باشه ها

با سلام و عرض ادب

نظر هر دو مرجع بزرگوار یکی است در رساله آیه الله وحید هم در ادامه مساله این مطلب بیان شده است که:
    اگر فقط رطوبت جایی که جلوتر از محلی است که می خواهد بشوید یا مسح کند خشک شده باشد مثلاً موقعی که می خواهد دست چپ را بشوید رطوبت دست راست خشک شده باشد و صورت تر باشد وضو صحیح است.

رساله مراجع،م283

20. صلوات

صفحه 1 از 2 12 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 11

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری