جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: سوالاتی در مورد خلقت ائمه اطهار علیهم السلام و جهان هستی

 1. #1

  عضویت
  جنسیت ارديبهشت ۱۳۹۳
  نوشته
  318
  حضور
  6 روز 14 ساعت 40 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  630

  سوالاتی در مورد خلقت ائمه اطهار علیهم السلام و جهان هستی
  با سلام و عرض ادب

  از آنجاییکه خداوند ابتدا نور پیغمبر اکرم حضرت محمد مصطفی صلی الله علیه و آله و سلم را آفرید و سپس نور اهل بیت ایشان یعنی نور امیرالمومنین و حضرت فاطمه زهرا و حسنین علیهم السلام را از نور پیغمبر اسلام خلق فرمود و در احادیث وارد شده ، و سپس عرش را از نور پیغمبر و ملائکه را از نور امیرالمومنین و آسمانها و زمین را از نور حضرت زهرا و خورشید و ماه را از نور امام حسن مجتبی و نور نه امام بعد از امام حسین و بهشت را از نور امام حسین علیهم السلام خلق نمود و سپس روح انبیاء را آفرید .

  میخواستم بپرسم خلق شدن نور 9 امام بعد از امام حسین علیه السلام آیا مقدم بر آفریینش عرش و ملائکه و آسمانها و زمین و خورشید و ماه و ستارگان و بهشت بوده است یا مأخر ؟

  و اینکه آفرینش ارواح انبیاء علیهم السلام آیا مقدم بر آفرینش ( آفرینش عرش و ملائکه و آسمانها و زمین و خورشید و ماه و ستارگان و بهشت ) بوده است یا ماخر ؟

  و سوال دیگه اینکه روح انسانها و اجنه از چه چیز آفریده شد و کی آفریده شد ؟


  سپاس از شما ...

 2. صلوات


 3. #2

  عضویت
  جنسیت بهمن ۱۳۹۱
  علاقه
  تحصیل ، تحقیق و پژوهش
  نوشته
  22,367
  حضور
  203 روز 1 ساعت 34 دقیقه
  دریافت
  11
  آپلود
  0
  گالری
  42
  صلوات
  61408  با نام و یاد دوست

  سوالاتی در مورد خلقت ائمه اطهار علیهم السلام و جهان هستی
  کارشناس بحث: استاد هادی


 4. صلوات ها 2


 5. #3

  عضویت
  جنسیت شهريور ۱۳۹۳
  علاقه
  خدا،پیامبر، امام و ...
  نوشته
  1,973
  حضور
  87 روز 19 ساعت 32 دقیقه
  دریافت
  3
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  6904  با سلام و عرض ادب و تقدیر از پرسش زیبای شما

  بله آفرینش نور معصومین علیهم السلام مقدم بر آفرینش عرش و ملائک و ... می باشد. تذکر این نکته لازم و ضروری است که مراد از تقدّم در اينجا تقدّم وجودي و رتبي است نه تقدّم زماني؛ چون زمان تنها اختصاص به عالم مادّه دارد و وجود مادّي و زماني حضرت آدم (ع) قبل از همه ي انسانها آفريده شده است؛ امّا در همان زمان كه آدم آفريده مي شد آن حقيقت نوري حضور داشت و اساساً فيض وجود از طريق او به آدم رسيد.
  روایات شيعه که ناظر به نحوه خلقت موجودات هستند و نور چهارده معصوم را مقدّم بر جميع ممكنات معرّفي مي كنند، بسیار است با توجه به طولانی بودن روایات، به ذکر یک روایت اکتفاء می شود:
  « جابر بن عبد اللَّه نقل كرده كه به پيامبر اكرم (ص) گفتم اوّل چيزى كه خداوند آفريد چه بود؟ فرمود نور پيامبرت كه از آن تمام خير و خوبي ها را آفريد؛ بعد آن نور را در مقام قرب خود هر چه خواست نگه داشت، سپس به چند قسمت تقسيم نمود از يك قسمت عرش و از ديگرى كرسى و حاملين عرش و خزنه ی كرسى را آفرید و قسمت چهارم را در مقام حبّ قرار داد تا موقعى كه خواست؛ آنگاه آن به چند قسمت تقسيم نمود ؛ از يك قسمت قلم و از قسمت ديگر لوح و از قسمت ديگر بهشت را آفريد و قسمت چهارم را در مقام خوف نگه داشت تا زمانى كه مي خواست سپس آن به چند قسمت تقسيم نمود و ملائكه را از يك قسمت و خورشيد را از قسمت ديگر و ماه و ستارگان را از قسمت سوم آفرید و قسمت چهارم را در مقام رجاء قرار داد تا هنگامى كه مي خواست آنگاه آن را چهار قسمت كرد ؛ عقل را از يك قسمت ، علم و حلم را از قسمت ديگر و عصمت و توفيق را از قسمت سوم آفرید و قسمت چهارم را در مقام حياء قرار داد تا موقعى كه مي خواست سپس با ديده ی هيبت بر او نگريست ؛ آن نور به صورت قطرات درآمد و يك صد و بيست و چهار هزار قطره شد كه از هر قطره‏اى روح پيامبر و رسولى را آفريد سپس ارواح انبيا تنفسی كردند و از تنفس آنها ارواح اوليا و شهداء و صالحين را آفريد.» ( بحار الأنوار ، ج‏25، ص 22) . 6. صلوات ها 2


 7. #4

  عضویت
  جنسیت شهريور ۱۳۹۳
  علاقه
  خدا،پیامبر، امام و ...
  نوشته
  1,973
  حضور
  87 روز 19 ساعت 32 دقیقه
  دریافت
  3
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  6904  حضرت امام خمینی (قدس سره) در این باره گفته است:

  «بدان که برای اهل بیت عصمت و طهارت ـ علیهم السلام ـ مقامات شامخه روحانیه ای است در سیر معنوی الی الله که ادراک آن علماً نیز از طاقت بشر خارج و فوق عقول ارباب عقول و شهود اصحاب عرفان است، چنانچه از احادیث شریفه ظاهر شود که در مقام روحانیت با رسول اکرم (ص) شرکت دارند و انوار مطهره آنها قبل از خلقت عوالم مخلوق، و اشتغال به تسبیح و تحمید ذات مقدس داشتند».[چهل حدیث، چاپ مرکز فرهنگی رجاء، ص 462، 1368] 8. صلوات ها 2


 9. #5

  عضویت
  جنسیت شهريور ۱۳۹۳
  علاقه
  خدا،پیامبر، امام و ...
  نوشته
  1,973
  حضور
  87 روز 19 ساعت 32 دقیقه
  دریافت
  3
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  6904  آفرینش ارواح انبیاء علیهم السلام آیا مقدم بر آفرینش ( آفرینش عرش و ملائکه و آسمانها و زمین و خورشید و ماه و ستارگان و بهشت ) بوده است یا ماخر ؟

  پاسخ:

  از روایات استفاده می شود که نور وجودی انبیاء علیهم السلام نیز مقدم بر عرش و ملائک و ... بوده است .
  در روایتی از حضرت علی علیه‏السلام آمده است که نور 124هزار پیامبر و رسول نیز از نور وجود پیامبر اکرم صلی‏الله‏علیه‏و‏آله خلق شده است، پیش از این‏که موجود دیگری خلق شده باشد که باید آنها را نیز مربوط به خلقت عالم انوار دانست. (بحار الانوار، مجلسی، 169-168)
 10. صلوات ها 2


 11. #6

  عضویت
  جنسیت شهريور ۱۳۹۳
  علاقه
  خدا،پیامبر، امام و ...
  نوشته
  1,973
  حضور
  87 روز 19 ساعت 32 دقیقه
  دریافت
  3
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  6904

  جمع بندی
  پرسش:
  آیا خلقت ارواح ائمه معصومین و انبیاء الهی (صلوات الله علیهم اجمعین) مقدم بر خلقت آفرینش بوده است یا مأخر؟ و این که روح انسان ها و اجنه از چه چیز آفریده شد و کی آفریده شد ؟


  پاسخ:
  بله آفرینش نور معصومین (علیهم السلام) مقدم بر آفرینش عرش و ملائک و ... می باشد. تذکر این نکته لازم و ضروری است که مراد از تقدّم در اينجا تقدّم وجودی و رتبی است نه تقدّم زماني؛ چون زمان تنها اختصاص به عالم مادّه دارد و در وجود مادّی و زمانی؛ حضرت آدم (علیه السلام) قبل از همه انسان ها آفريده شده است؛ امّا در همان زمان كه آدم آفريده می شد آن حقيقت نوری حضور داشت و اساساً فيض وجود از طريق او به آدم رسيد.
  روایات شيعه که ناظر به نحوه خلقت موجودات هستند و نور چهارده معصوم را مقدّم بر جميع ممكنات معرّفی می كنند، بسیار است؛ با توجه به طولانی بودن روایات، به ذکر یک روایت اکتفاء می شود:
  «جابر بن عبد اللَّه نقل كرده كه به پيامبر اكرم (صلی الله علیه و آله) گفتم اوّل چيزى كه خداوند آفريد چه بود؟ فرمود نور پيامبرت كه از آن تمام خير و خوبي ها را آفريد؛ بعد آن نور را در مقام قرب خود هر چه خواست نگه داشت، سپس به چند قسمت تقسيم نمود:
  از يك قسمت عرش و از ديگرى كرسى و حاملين عرش و خزنه كرسى را آفرید و قسمت چهارم را در مقام حبّ قرار داد تا موقعى كه می خواست؛ آنگاه آن به چند قسمت تقسيم نمود؛ از يك قسمت قلم و از قسمت ديگر لوح و از قسمت ديگر بهشت را آفريد و قسمت چهارم را در مقام خوف نگه داشت تا زمانى كه می خواست، سپس آن به چند قسمت تقسيم نمود و ملائكه را از يك قسمت و خورشيد را از قسمت ديگر و ماه و ستارگان را از قسمت سوم آفرید و قسمت چهارم را در مقام رجاء قرار داد تا هنگامى كه می خواست، آنگاه آن را چهار قسمت كرد ؛ عقل را از يك قسمت ، علم و حلم را از قسمت ديگر و عصمت و توفيق را از قسمت سوم آفرید و قسمت چهارم را در مقام حياء قرار داد تا موقعى كه می خواست، سپس با ديده هيبت بر او نگريست ؛ آن نور به صورت قطرات در آمد و يك صد و بيست و چهار هزار قطره شد كه از هر قطره‏اى روح پيامبر و رسولى را آفريد سپس ارواح انبيا تنفسی كردند و از تنفس آن ها ارواح اوليا و شهداء و صالحين را آفريد.»(1)

  حضرت امام خمینی (قدس سره) در این باره گفته است:
  «بدان که برای اهل بیت عصمت و طهارت (علیهم السلام) مقامات شامخه روحانیه ای است در سیر معنوی الی الله که ادراک آن علماً نیز از طاقت بشر خارج و فوق عقول ارباب عقول و شهود اصحاب عرفان است، چنانچه از احادیث شریفه ظاهر شود که در مقام روحانیت با رسول اکرم (صلی الله علیه و آله) شرکت دارند و انوار مطهره آن ها قبل از خلقت عوالم مخلوق، و اشتغال به تسبیح و تحمید ذات مقدس داشتند.»(2)

  از روایات استفاده می شود که نور وجودی انبیاء (علیهم السلام) نیز مقدم بر عرش و ملائک و ... بوده است .
  در روایتی از حضرت علی (علیه‏ السلام) آمده است که نور 124 هزار پیامبر و رسول نیز از نور وجود پیامبر اکرم (صلی‏ الله‏ علیه ‏و ‏آله) خلق شده است، پیش از این‏ که موجود دیگری خلق شده باشد که باید آن ها را نیز مربوط به خلقت عالم انوار دانست.(3)


  ____________
  (1) بحار الأنوار ، ج‏25، ص 22.
  (2) چهل حدیث، چاپ مرکز فرهنگی رجاء، ص 462، 1368.
  (3) بحار الانوار، مجلسی، 169-168.

  ویرایش توسط همکار تدوین : ۱۳۹۵/۰۲/۳۰ در ساعت ۱۲:۵۸ دلیل: همکار ویراستار تدوین

 12. صلوات ها 2


اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 1

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود