جمع بندی فلسفه ی قیام حسینی و مهدوی

تب‌های اولیه

7 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
فلسفه ی قیام حسینی و مهدوی

به نام خدا
سلام و عرض احترام
ببخشید نمیدونم سوالم رو جای درستی مطرح کردم یاخیر؟
یه مدتی پیش جای همه ی دوستداران اباعبدالله خالی زیارت کربلای معلی بودم
متاسفانه خیلی ناراحت از این سفر برگشتم،دلیل اصلیش هم این بود که وقتی داشتم می رفتم خیلی ها التماس دعا داشتند برای بچه و ازدواج و ..و ..

اونجا حس کردم امام حسین یه اسطوره هست برای من و بعضی امثال من !
یعنی ما مثل کوفیان هستیم ،هی نامه مینویسیم که آقا بیا ...بعد که ایشون اومدن میگیم ببخشید ما باشما نیستیم .
چون الان ما امام زمان داریم و یقین داریم که ایشون ناظر هستند به ما
چرا ما ایشون رو فرمانبرداری نمیکنیم ،بعد می ریم پیش امام حسین

اینکه میگن حسین رو هر جور بخواهیم تفسیر میکنیم پس اطاعت میکنیم،ولی امام زمان رو چون باید فرمان ببریم اطاعت نمیکنیم

دچار سردرگمی زیادی هستم،میشه لطفا راهنمائی م کنید
متشکرم و التماس دعا

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد رئوف

آرمیتا رضائی نژاد;620964 نوشت:
به نام خدا
سلام و عرض احترام
ببخشید نمیدونم سوالم رو جای درستی مطرح کردم یاخیر؟
یه مدتی پیش جای همه ی دوستداران اباعبدالله خالی زیارت کربلای معلی بودم
متاسفانه خیلی ناراحت از این سفر برگشتم،دلیل اصلیش هم این بود که وقتی داشتم می رفتم خیلی ها التماس دعا داشتند برای بچه و ازدواج و ..و ..

اونجا حس کردم امام حسین یه اسطوره هست برای من و بعضی امثال من !
یعنی ما مثل کوفیان هستیم ،هی نامه مینویسیم که آقا بیا ...بعد که ایشون اومدن میگیم ببخشید ما باشما نیستیم .
چون الان ما امام زمان داریم و یقین داریم که ایشون ناظر هستند به ما
چرا ما ایشون رو فرمانبرداری نمیکنیم ،بعد می ریم پیش امام حسین

اینکه میگن حسین رو هر جور بخواهیم تفسیر میکنیم پس اطاعت میکنیم،ولی امام زمان رو چون باید فرمان ببریم اطاعت نمیکنیم

دچار سردرگمی زیادی هستم،میشه لطفا راهنمائی م کنید
متشکرم و التماس دعا

با سلام خدمت شما دوست گرامی

چند مطلب:

- امیدوارم زیارت مقبولی بوده باشد و این سوال ها و سردرگمی ها هم مقدمه ای برای کسب معرفت بیشتر باشد.

- واقعیت این است که در میان ما، چنین مسئله ای در مورد امام زمان وجود دارد و بسیاری از ما نسبت به ایشان غافل هستیم و این غفلت نه فقط بحث خواستن حوایج بلکه در مورد اطاعت از فرامین، زمینه سازی ظهور و غیره نیز می باشد.

- البته باید به این نکته نیز توجه کرد که فرامین و آموزه های امام زمان (عج) متفاوت از جد بزرگوارشان نیست و نباید بین فرامین ایشان و امام حسین (ع) تفکیک قائل شد بلکه همه ائمه در مسیر تبیین معارف حقه الهی قدم برداشتند و اگر فردی به آموزه هایی که از سوی امام زمان (عج) بیان شده، بی توجه باشد، در واقع به آموزه های جد ایشان نیز بی توجه بوده است.

- همه ما باید نسبت به امام عصر، معرفت خود را ارتقاء دهیم و چه از حیث علمی و نظری و چه در مقام عمل، خود را به خواسته های ایشان نزدیک تر کنیم.

- در مورد طلب حوایج و خواسته ها نیز اگرچه انسان می تواند از امام زمان(عج) خواسته خود را بخواهد (و باید هم این کار را انجام دهد)، اما در مورد خصوص امام حسین (عج) ویژگی های خاصی بیان شده است که طلب حوایج از ایشان، را موکد می کند. مانند این حدیث از پیامبر اکرم (ص): خداوند به جهت شهادت حسين(ع) چهار ويژگي به آن حضرت اعطا كرده و تربت او را شفا قرار داده است، دعا تحت قبه آن حضرت را مستجاب قرار داده است، ائمه(ع) از ذريه او هستند و مدت زمان زيارت زائر آن حضرت، از ايام عمر زائر محسوب نمي­شود. (1) با توجه به اموری این چنین، طلب دعا برای خواسته ها، در کربلا از اهمیت ویژه ای برخوردار است و البته این اهمیت نباید ما را از توجه به ساحت امام زمان (عج) بازدارد.

- در مورد نگاه ما به امام معصوم نیز توجه به این نکته لازم است که امام معصوم، فردی نیست که صرفا برای برآورده کردن حوایج ما از سوی خداوند، منصوب شده باشد بلکه وظیفه و هدف اولیه و اصلی امام، هدایت مردم است. متاسفانه بسیاری از ما بیش از آنکه به دنبال هدایت باشیم، برای برآورده شدن حوایج به سراغ ائمه می رویم.

موفق باشید

1. ابن فهد حلي، عدة الداعي، قم، مكتبه الوجداني، بي تا، ص 48

سلام علیکم
زیارت قبول.
با توجه به آن فرمایش معروف آیة الله بهجت که فرمودند:در زمان ظهور همه ی عالم حضرت امام حسین علیه السلام را می شناسند لذا ندای عالم گیر حضرت مهدی علیه السلام درمورد امام حسین علیه السلام است،به نظرم رسید که زیارت امام حسین علیه السلام و مخصوصا حضور در راهپیمایی عظیم اربعین حسینی مسلما مورد عنایت و رضایت امام عصر عج الله تعالی فرجه الشریف هست.و چه بهتر می شود اگر زیر آن قبه ی نورانی که دعا مستجاب است برای تعجیل در فرج دعا شود.این دیگر نور علی نور است.

سلام بله دستتون دردنکنه ،حرف من این بود که چرا ما فرمانبرداری از امام زمان "عج الله تعالی فرجه الشریف" نداریم، معمولا هرجوری که دوست داریم زندگی میکنیم ،ولی حسین حسین هم میکنیم،
اگه حسین میگیم پس باید هم جوری باشیم که ایشون بپذیرند!از شما بزرگواران تشکر میکنم

آرمیتا رضائی نژاد;625302 نوشت:
سلام بله دستتون دردنکنه ،حرف من این بود که چرا ما فرمانبرداری از امام زمان "عج الله تعالی فرجه الشریف" نداریم، معمولا هرجوری که دوست داریم زندگی میکنیم ،ولی حسین حسین هم میکنیم،
اگه حسین میگیم پس باید هم جوری باشیم که ایشون بپذیرند!از شما بزرگواران تشکر میکنم

با سلام خدمت شما دوست گرامی

مطلب شما صحیح است و این اشکال در رفتار ما وجود دارد. گاهی این مسئله ناشی از عدم تشخیص جایگاه هر مطلب است، اینکه به تعبیر شما حسین حسین می کنیم، باید با توجه به لوازم آن باشد که مهم ترین آنها، پیروی عملی از سیره معصومین و فرامین آنها مخصوصا امام زمان (عج) می باشد.

موفق باشید

پرسش:
چرا ما به جای توجه به امام زمان (عجل الله تعالی فرجه) به امام حسین (علیه السلام) مراجعه می‌کنیم آن هم برای حوائج خودمان.؟

پاسخ:
- واقعیت این است که در میان ما، چنین مسئله‌ای در مورد امام زمان وجود دارد و بسیاری از ما نسبت به ایشان غافل هستیم و این غفلت نه فقط بحث خواستن حوایج بلکه در مورد اطاعت از فرامین، زمینه‌سازی ظهور و غیره نیز می‌باشد.
- البته باید به این نکته نیز توجه کرد که فرامین و آموزه‌های امام زمان (عجل الله تعالی فرجه) متفاوت از جد بزرگوارشان نیست و نباید بین فرامین ایشان و امام حسین (علیه السلام) تفکیک قائل شد بلکه همه ائمه در مسیر تبیین معارف حقه الهی قدم برداشتند و اگر فردی به آموزه هایی که از سوی امام زمان (عجل الله تعالی فرجه) بیان شده، بی توجه باشد، در واقع به آموزه های جد ایشان نیز بی‌توجه بوده است.
- همه ما باید نسبت به امام عصر، معرفت خود را ارتقاء دهیم و چه از حیث علمی و نظری و چه در مقام عمل، خود را به خواسته‌های ایشان نزدیک‌تر کنیم.
- در مورد طلب حوایج و خواسته ها نیز اگرچه انسان می تواند از امام زمان (عجل الله تعالی فرجه) خواسته خود را بخواهد (و باید هم این کار را انجام دهد)، اما در مورد خصوص امام حسین (علیه السلام) ویژگی های خاصی بیان شده است که طلب حوایج از ایشان را مؤکد می‌کند. مانند این حدیث از پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله): خداوند به جهت شهادت حسين (علیه السلام) چهار ويژگی به آن حضرت اعطا كرده و تربت او را شفا قرار داده است، دعا تحت قبه آن حضرت را مستجاب قرار داده است، ائمه (علیهم السلام) از ذريه او هستند و مدت زمان زيارت زائر آن حضرت، از ايام عمر زائر محسوب نمي‌­شود.(1)

با توجه به اموری این چنین، طلب دعا برای خواسته‌ها، در کربلا از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است و البته این اهمیت نباید ما را از توجه به ساحت امام زمان (عجل الله تعالی فرجه) بازدارد.
- در مورد نگاه ما به امام معصوم (علیه السلام) نیز توجه به این نکته لازم است که امام معصوم (علیه السلام)، فردی نیست که صرفا برای برآورده کردن حوایج ما از سوی خداوند، منصوب شده باشد بلکه وظیفه و هدف اولیه و اصلی امام، هدایت مردم است. متأسفانه بسیاری از ما بیش از آنکه به دنبال هدایت باشیم، برای برآورده شدن حوایج به سراغ ائمه می‌رویم.

موضوع قفل شده است